Banengroei in zorg en bij politie Maxima strooit met Appeltjes van Oranje Hollandse Nieuwe 2003: meer, lekker vet en toch gezond 'Zorgplannen kabinet ramp voor de patiënt' Leidsch Dagblad Cieba Ondanks bezuinigingen kabinet Onderzoek naar 'zelfverrijking' door wethouder KNVB geeft Quick Boys groen licht Leidsch Dagblad i dreigt met traf voor iiden SARS REGIO Tuindag: i naakte in enaar at al 35 r model Cupra GT: lans beest in i maatpak i Rosseels de van een ur wordt gemeten ir haar idolen Buienkans ITAALD VOETBAL MMENTAAR Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 INTERNET: www.leidschdagblad.nl Dagblad nr. 43232los vrijdag 16 MEI 2003 De gróótste selectie kantoormeubelen J 7 2000 m2 SHOWROOM! kantoormeubelen nr. 43232losse nummers €1,10 zaterdag ^1,55 te doen met het betaald al? De ene na de andere vecht tegen de financiële rgang. Terwijl het voetbal ab een volwassen bedrijfs- r' 1 racht te profileren, kloppen hibs als gevolg van grote den en mismanagement bij gemeente, provincie en culiere geldschieters. Meest- succes, jvep uit het nieuws van de ck. AZ dreigt kopje onder te en smeekt de gemeente om ADO Den Haag heeft met ïleuw stadion de buit bin- PC Twente is het gelukt om los te peuteren van onder de gemeente, lees belas- etaler. Maar in Maastricht e gemeenteraad 'nee' tegen ïoet als gemeentebestuur het lef hebben. Dat hebben Maastricht dan ook gewe ien heuse volksopstand van MW-hooligans aangevuld roetbaltuig uit Den Haag en d. Ternauwernood wisten lestuurders en gemeente lieden aan de volkswoede te lappen. letaald voetbal - althans een aantal clubs - is dood- en ziek. De oorzaken zijn legio, grote boosdoener zijn wel )taal uit de hand gelopen Tssalarissen. Ook tegenval- bezoekersaantallen, behal- een paar grote clubs, spe- i tweede rang van de hoog- lasse parten. Het geweld op ndom de velden, ook in het leurvoetbal, jaagt bezoekers Voetbal is allang geen ge- dtje meer. Weldenkende ou- houden hun kroost zo ver dijk van stadions waar ra the spreekkoren worden af- sseld met matpartijen en '°7tókanonnades aan het adres lie bezoekers en het arbitrale twf daarom de markt zijn werk Clubs en voetballers heb- n te lang boven hun stand ge- en zullen de tering naar de j J Jg moeten zetten. Het voor van Maastricht verdient ■*L' Igjng. Helaas lijkt de ge- Beraad onder druk van be- ri: ?ngen alsnog bereid MW thuld van 1,4 miljoen euro te schelden. Jammer, want 'de democratie het slachtof- ln voetbal terreur. ley er den haag/gpd - De werkgele genheid in de collectieve sector (ambtenaren, politie, gezond heidszorg, onderwijs) stijgt de komende jaren met zo'n 70.000 banen. Ambtenaren en uitke ringstrekkers gaan er wel gemid deld één procent per jaar op ach teruit in koopkracht. Dat blijkt uit doorrekeningen van het Centraal Planbureau (CPB) van het pakket maatregelen waarover de onder handelaars van CDA VVD en D66 het eens zijn geworden. De groei van de werkgelegen heid is opmerkelijk, want het nieuwe kabinet gaat voor ruim 15 miljard euro bezuinigen. Een groot deel daarvan moet gevon den worden in de collectieve sector. Die bezuinigingen wor den echter meer dan goedge maakt door de extra uitgaven voor zorg, onderwijs en veilig heid. „Gesneden wordt er in de bureaucratie, het management en dergelijke. Dat leidt in eerste instantie tot een daling van de werkgelegenheid. De extra uit gaven voor onderwijs en veilig heid zorgen echter voor een re delijke groei van de werkgele genheid in de collectieve sec tor", aldus een bron rond de onderhandelingen. Het nieuwe kabinet wil in totaal voor ruim een miljard euro extra besteden aan onderwijs en veiligheid. Ook in de zorg blijft het aantal banen groeien. De voorgestelde bezuinigingen op de zorg, een bedrag van 2,5 miljard euro, be tekenen namelijk niet dat er door Wim van Wanrooy ter aar - Burgemeester Eps- kamp vond het niet nodig, maar commissaris van de ko ningin Franssen en de ge meenteraad van Ter Aar wel: er komt een extern accoun tantsonderzoek naar het ge drag van WD-wethouder Frans Hoogervorst. Hoogervorst is er door de Stichting Raadsliedenwerk Veenweiden van beschuldigd dat hij zich met voorkennis voor 1,2 miljoen euro heeft verrijkt aan illegale grond- transacties. Een intern onder zoek van de gemeente heeft hem daarvan inmiddels vrijge pleit Maar dat is niet genoeg, me nen Franssen en de gemeente raad. Ook burgemeester Pop van Haarlem en ex-burge meester Peper van Rotterdam, die om advies was gevraagd in deze netelige kwestie, maken zich zorgen. „Hij heeft duide lijk de schijn van belangenver strengeling gewekt Er is een ongewenste en daardoor zor gelijke situatie ontstaan", stel len Pop en Peper samen vast. WD en CDA dienden gister avond in de gemeenteraad een motie in om tot een accoun tantsonderzoek te komen, zo dat elke mogelijke schijn van belangenverstrengeling kan worden uitgesloten. Alleen de oppositie stemde tegen, vooral omdat in de motie ook de in tegriteit van de wethouders werd geprezen. De motie werd uiteindelijk met 8 stemmen te gen 5 aangenomen. (advertentie) www.pccliscount.nl minder zorg wordt verleend. „Integendeel, de zorg moet al leen door de mensen zelf be taald worden of ze moeten zich extra verzekeren. De premies voor het ziekenfonds en de AWBZ worden met een procent verhoogd. Daarnaast blijven de zorguitgaven gewoon miljarden per jaar stijgen", aldus een inge wijde. En die stijging leidt tot een forse uitbreiding van de werkgelegenheid. De maatregelen die het aan staande kabinet wil nemen om de economie te versterken zor gen ervoor dat duizenden men sen extra beschikbaar komen voor de arbeidsmarkt „We leg gen een goed fundament onder de marktsector. Op het moment dat de economie weer aantrekt kan de werkgelegenheid in de marktsector weer fors stijgen", aldus een goed ingevoerde bron. In eerste instantie zal de werk gelegenheid dalen, want door loonmatiging krijgen mensen minder te besteden. Vooral de hogere kosten voor de gezondheidszorg nemen een flinke hap uit het besteedbaar inkomen. Hoeveel werknemers in de marktsector er op achter uitgaan is niet bekend. Het nieuwe kabinet trekt voor jeugdzorg en kinderopvang 200 miljoen euro extra uit. Ook de fensie krijgt extra geld, 100 mil joen euro. Dat geld is vooral be doeld om de vredesmissies mee te financieren. Voor natuur en milieu is 250 miljoen euro extra beschikbaar. Prinses Maxima reikt een Appeltje van Oranje uit aan de mensen van het buurtfestival Tam-Tam uit Leiden-Noord: J. Verbeek, E. Hofkes en L de Jeu (van links naar rechts). Foto: Harmen de Jong Leids buurtfestival Tam-Tam valt in de prijzen door Wllko Voordouw leiden/den haag - Het buurtfestival Tam- Tam uit Leiden-Noord is een van de eerste projecten die in aanmerking komt voor een 'Appeltje van Oranje'. Vertegenwoordigers van het project kregen de onderscheiding gisteren uitgereikt uit handen van prinses Méxima, beschermvrouwe van het nieuwe fonds dat is ontstaan uit de fusie van het Ju liana Welzijn Fonds en de Stichting Oranje Fonds. Net als een contactouderproject in de wijk Selissenwal van Boxtel en een multiculturele huiskamer in het Amsterdamse Geuzenveld kreeg het Leidse Tam-Tam een cheque van 15.000 euro. Tam-Tam bestaat sinds 2001 en wordt georganiseerd door de Leidse Wel zijnsorganisatie en vele vrijwilligers. Het fes tival is een combinatie van dans, muziek, theater, film, literatuur en kunst, en heeft plaats in de buurthuizen in De Kooi, Groenoord, Noorderkwartier en Slaaghwijk. De bedoeling achter Tam-Tam is om de ver schillende bevolkingsgroepen in Leiden- Noord op een vrolijke manier met elkaar in contact te brengen en met eikaars cultuur te laten kennismaken. Na een groots begin in 2001, volgde vorig jaar een klein Tam-Tammetje, omdat het besluit om het op herhaling te sturen vrij laat vieL De vrijwilligers hopen met de geld prijs bij het Het Appeltje van Oranje de toe komst van het festival te kunnen veiligstel len. Vanmiddag is er in buurthuis Op Eigen Wieken in de Slaaghwijk een feest ter gele genheid van de prijs. Dan wordt ook het programma voor dit jaar bekendgemaakt. Prinses M&rima kondigde gisteren aan dat ze hoogstpersoonlijk alle gelauwerde pro jecten gaat bezoeken. Ook maakte ze be kend dat andere projecten op het gebied van emancipatie van allochtone vrouwen, multiculturele festivals en projecten van al leenwonende ouderen een gooi kunnen doen naar de 300.000 euro die het Oranje fonds dit jaar nog ter beschikking stelt. Het is de bedoeling dat prinses Maxima vanaf nu meer in de openbaarheid ver schijnt De prinses kreeg na haar huwelijk de tijd om zich achter de schermen rustig in te werken in de Nederlandse samenleving. Zij zal zich vooral gaan richten op sociaal maatschappelijke onderwerpen. Pagina Gesprek van de Dag: Maxima deelt Appeltjes van Oranje uit Transplantatie gelaat onderiocht utrecht - Het Universitair Me disch Centrum Utrecht onder zoekt de mogelijkheid van ge laatstransplantatie. Daarbij wordt het gehele gezicht van een donor op het gezicht van de ontvanger geplaatst. Mensen met ernstige verminkingen ko men hiervoor in aanmerking. Door verschillen in de sche delstructuren en spierweefsels lijkt de getransplanteerde nau welijks op degene die het gelaat ter beschikking stelde. De Utrechtse universiteit hoopt dat de transplantaties over twee jaar kunnen worden uitge voerd. Van Persie twee duels geschorst Rotterdam - D§ tuchtcommis- sie van de KNVB heeft Feye- noorder Van Persie vanochtend voor twee duels geschorst. De aanklager had vier wedstrijden schorsing gevraagd. Op 4 mei kreeg Van Persie een rode kaart in de uitwedstrijd tegen FC Utrecht. Scheidsrechter Van Egmond oordeelde dat de aan valler tegenstander Stijn Vreven had geschopt zonder de bedoe ling de bal te spelen. Vreven zei gisteren in Zeist dat het een on gelukkige botsing was. Michael Lamey van AZ is door de tucht- commissie voor drie duels ge schorst naar aanleiding van zijn rode kaart in het duel PSV-AZ op 3 mei. Rus koopt veel aandelen Corus uMUiDEN - Een Russische on dernemer heeft de afgelopen maanden zo veel aandelen Co- rus gekocht, dat hij inmiddels vijf procent van het staal- en aluminiumconcem bezit. De steenrijke Alisher Usmanov, die belangen heeft in tal van Russi sche ondernemingen en wordt genoemd als nieuwe topman van Gazprom, zegt vandaag in de Financial Times te denken aan uitbreiding van het belang tot tien procent. Op die manier, stelt hij, maakt hij kans op een plaats in de raad van bestuur. DISCOUNT DÈ COMPUTER KOOPJES BEURS GR0EN00RDHALLEN-LEIDEN ZONDAG 18 MEI 10-16 UUR HARD- SOFTWARE INTERNET GSM DVD GAMES DIREKTE VERKOOP INFORMATIE DEMONSTRATIE door Gerard Baas scheveningen-katwuk - Het zijn moeilijke tijden voor de kabel jauw, de merlijn en de tonijn, maar het gaat prima met de Noordzeeharing. Een eerste aanwijzing daarvoor is dat het vangstquotum ten opzichte van vorig jaar met ruim vijftig pro cent is gestegen (van 265.000 naar 400.000 ton), een andere is dat de berichten van zee haast niet beter kunnen. In de Noorse wateren is namelijk een 'oranje gloed' gesignaleerd. En een oranje gloed is goed. Die duidt op veel plankton van de juiste soort. De miljoenen Hollandse Nieuwen, clupea harengus ha- rengus, eten deze dagen hun buikje vol en dat maakt ze lekker gezond, vet en mals. Het kan niet anders of er is dit jaar meer haring, die volgens de kenners ook nog eens erg goed zal sma ken. „We kunnen dit seizoen extra kritisch zijn om de beste er uit te kiezen", zei Luc Ouwehand, vis- groothandelaar uit Katwijk en voorzitter van het Nederlands Visbureau, tijdens de traditione le persvaart ter promotie van en kennismaking met de Hollandse Nieuwe. „Van de totale vangst promoveert iets minder dan tien procent tot Hollandse Nieuwe. Vorig jaar lag dat percentage ho ger. Met andere woorden: alleen de toppers komen nu in de kraam te liggen." Op lagere prij zen door de grotere vangsten hoeven haringliefhebbers niet te rekenen. De kosten van het van gen en verwerken van de vis zijn namelijk ook gestegen. De beste haringen zijn die met een oranje maaginhoud, in het juiste biologische stadium en met minimaal 16 procent vet. Het vetgehalte zou wellicht ge zondheidsfreaks kunnen af schrikken, maar professor Frans Kok is ervan overtuigd dat ze dat zeker niet moeten laten gebeu ren. Als het aan de voedingsdes kundige uit Wageningen ligt, moeten degenen die hun lijf en leden liefhebben minstens twee keer per week naar de haring- kraam. Een mogelijkheid die hen wordt geboden vanaf woensdag 28 mei, de dag dat de Hollandse Nieuwe officieel ver krijgbaar is. „Het eten van vette vis verlaagt het risico op hart- en (advertentie) UW SAAB-DEALER: Automobielbedrijf Fase-Exclusief B.V„ Curieweg 13 (Autoboulevard), 2408 BZ Alphen a/d Rijn, telefoon 0172-492444. Onrust bij regionaal platform De eerste haring van dit seizoen rolt over de lopende band op het visserij-opleidingsschip Koningin Juliana. Foto: ANP/Robert Vos vaatziektes en hartritmestoor nissen. Ik zeg in het belang van de volksgezondheid: eet vette vis, bijvoorbeeld haringen." De opbrengst van het eerste vaatje haring gaat dan ook naar de Nederlandse Hartstichting. De veiling daarvan staat gepland op 27 mei in de Visafslag in Scheveningen. De dag ema lig gen de haringen in de winkels en kramen. De aankondiging van de Katwijkse visverkoper Kees Harteveld om al op zater dag 24 mei Hollandse Nieuwe te verkopen, stemt Luc Ouwehand verdrietig. „De afspraak om pas op 28 mei te beginnen is een he renakkoord. We kunnen op zich niets doen tegen zijn initiatief, maar ik vraag me wel af of hij een leverancier weet te vinden die hem op deze basis haring wil leveren. Zou Harteveld nou echt veel plezier aan zijn actie beleven? Dc kan me dergelijke stunts herinneren van een vis verkoper uit IJmuiden. Die kreeg over het algemeen alleen maar negatieve aandacht Ik leid daar uit af dat de traditie om de dag na de eerste veilingHollaridse Nieuwe te eten, niet kapot te krijgen is." katwuk - De KNVB heeft gister avond groen licht gegeven voor de wedstrijd Quick Boys - Hui zen van komende dinsdag. De voetbalbond vindt dat de veilig heidsmaatregelen die de Kat wijkse club treft, afdoende zijn. Afgelopen zaterdag ontstond na Harkemase Boys - Quick Boys, de eerste wedstrijd in de kampi oenscompetitie om de zaterdag- titel bij de amateurs, een flinke vechtpartij tussen de supporters van beide kampen. Het bestuur van Quick Boys moest zich gisteravond in Rot terdam verantwoorden bij de 'molestatiecommissie' van de KNVB. Deze commissie onder zoekt wat een club doet om uit wassen van geweld in de toe komst te voorkomen. De Kat wijkse club presenteerde een reeks van maatregelen. Zo wordt sportpark Nieuw-Zuid vanaf een uur voor de wedstrijd 'droogge legd' en worden de supporters van de bezoekende club ge scheiden van het thuispubliek. Quick Boys stelt verder een gro te groep stewards aan die toe schouwers moeten beletten op het veld te komen. Een honden brigade gaat voorkomen dat be langstellenden via de duinen sportpark Nieuw-Zuid betreden. De KNVB heeft geen bezwaar te gen het gebruik van 'rookpot- ten', een soort fakkels die (in dit geval) blauwe rook verspreiden. Het afsteken van vuurwerk is niet toegestaan. Quick Boys moet zich ook nog verantwoorden voor de tucht- commissie van de KNVB. De Katwijkse club heeft tot dinsdag de tijd om een verweerschrift in te dienen. door Roelf Reinders leiderdorp/regio - De plannen van het nieuwe kabinet zijn puur slecht voor de volksge zondheid. Dat zegt directeur H. van Dongen van het regionale patiëntenplatform RPCP Zuid- Holland Noord. „Het lijken maatregelen met kleine gevol gen. Maar alles bij elkaar dreigt een ramp voor de patiënt" Vooral mensen die van een uit kering moeten leven zijn het slachtoffer, verwacht Van Don gen. „Die krijgen opeens te ma ken met een eigen bijdrage van tweehonderd euro per jaar, on geveer eenderde van hun maandinkomen. Zeker weten dat mensen een bezoek aan hun huisarts uitstellen." Kleine klachten kunnen dan tot acute problemen uitgroeien, vreest Van Dongen. „Als het echt niet meer gaat kloppen die mensen aan bij de eerste hulp afdeling van het ziekenhuis. Terwijl die al overbelast zijn. Dat betekent dat deze bezuinigings maatregel uiteindelijk enorm duur uitpakt" Extra druk op de ziekenhuizen is volgens Van Dongen ook het ge volg van het uitkleden van het ziekenfondspakket. Het CDA- /WD/D66-kabinet wil zogehe ten welvaartsmedicijnen als maagzuurremmers en bloed- drukverlagers niet meer vergoe den. „Dus moet je je bijverzeke ren. Maar dan moet je daar wel het geld voor hebben. Anders neem je die medicijnen niet meer. Met als gevolg dat de kwaal verergert en je dus eerder in het ziekenhuis moet worden opgenomen." Van Dongen is bang dat verze keraars patiënten die al wat mankeren weigeren bij te verze keren. „Of slechts tegen een ho ger tarief." Het gevolg is dat mensen te vaak niet de medicij nen krijgen die ze nodig heb ben, vreest hij. Pagina Ri: 'Zorgplan kabinet zorgt voor afbraak tandarts' Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naamniinv Una Telefoon (i v.m. controle nabezcxgng) Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Handtekening: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bij automated» betaling s m^n 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl HE WERELD OM JE HEEN

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1