ijk eist meer dan Ipjaar van politie Blauw LEIDEN REGIO Filmers houden Leidenaars een Spiegel voor Oud-directeur cacaohandel beticht van bedrijfsspionage Restaurant Valkenburgse Meer gauw open chinist geeft lezing over Thalys R3 daders gepakt Ouders zetten autistensoos in tegen de vereenzaming Brandstichter opgepakt ag l6 MEI 2003 moteus Waarsenburg pam/leiden - Bedrijfsspionage. Daar draaide het ddag om bij de Amsterdamse politierechter waar directeur van het Amsterdamse bedrijf Wester- Co terecht stond, dat tegenwoordig in handen is denaar Ian van Gruting. De oud-directeur wordt tvan het laten kopiëren en stelen van de boekhou- jewel dit vergij p formeel met een boete afgedaan >en worden, besloot het openbaar ministerie de j voor de rechter te laten komen. „Iedereen mag lat dit soort gedrag in Nederland niet getolereerd zei de officier van justitie. Hij eiste een taakstraf uur en een boete van 2.000 euro. koffiehandel Westermann Co is een gerenom- ledrijf uit Amsterdam dat dit jaar anderhalve eeuw In die tijd heeft het bedrijf zich ontwikkeld van klein kantoor tot een bedrijf met wereldfaam in deze kleine markt waar iedereen elkaar kent. Van Gruting: „De koffie- en cacaohandel is een gentlemen business. Het maakt niet uit hoe veel geld er met een transactie gemoeid is, deals worden mondeling gesloten en die staan dan ook." Het nieuws dat de oud-directeur van Westermann Co vrijwel de hele boekhouding had laten kopiëren door een schoon maakster sloeg dan ook in als een bom. Niet alleen bij de werknemers van het gedupeerde bedrijf, maar in het hele 'wereldje'. „Een paar jaar geleden hebben we afscheid genomen van onze oude directeur", zegt Van Gruting. „Een mooi feest, een afscheidsreceptie, zijn salaris doorbetaald tot zijn pen sioen en zijn volledige pensioenpremie in één keer gestort. Maar hij hield toch een zure smaak aan zijn vertrek over. Een paar jaar daarvoor had hij namelijk de kans om het be drijf te kopen. Toen hij dat niet deed, heb ik het met drie andere medewerkers gekocht." „Maar de laatste anderhalf jaar hoorden wij steeds vaker van relaties dat ze precies wisten waarmee wij bezigwaren. Informatie die ze onmogelijk konden hebben. Onze prij zen, onze contacten, onze plannen. Uiteindelijk gebeurde dit zo vaak dat toeval uit te sluiten was." En dus plaatste Van Gruting een verborgen camera in zijn bedrijf. „We hoefden niet lang te wachten voordat we het 'lek' te pakken hadden." De opnames logen er niet om. „De schoonmaakster kwam binnen, liep naar het kopieer apparaat om te kijken of er voldoende papier in zat en be gon bureau na bureau alles te kopiëren. Contracten, regis ters, agenda's, noem maar op. Zulke stapels papier." „Dit was al een schok voor ons. Die twee schoonmakers waren al ruim 25 jaar bij ons in dienst." Toen uit de verho ren bleek dat de schoonmaakster alles in opdracht van de oude directeur had gekopieerd, was de ontzetting com pleet. „Na zijn arrestatie hebben rechercheurs zijn huis in Apeldoorn doorzocht. Vrijwel de gehele boekhouding van Westermann lag op zijn studeerkamer!" Tegenover de officier van justitie probeerde de aangeklaag de directeur gisterochtend de indruk te wekken dat het ko piëren van alle gegevens puur op initiatief van de werkster was gebeurd. „Ik heb die papieren nog nooit ingekeken. Uit beleefdheid accepteerde ik ze telkens. Ik dacht dat ik haar daarmee een plezier deed. Zij wilde Westermann een hak zetten omdat zij vond dat haar 25-jarige jubileum niet groots genoeg gevierd was." Maar zowel de officier van justitie als de rechter leek niet onder de indruk van deze lezing. „U hebt al die tijd in ca cao gehandeld. U koesterde wrok tegen uw oude bedrijf. En de papieren lagen op, naast en onder uw bureau", zei de officier van justitie op kille toon. „Eén plus één is twee." De rechtbank doet over twee weken uitspraak. t Minkhorst di 0 kd ll(j ■g tio iai Met meer dan 10.000 plejjingen is 2002 een top- ilii orden voor de politie Midden. Het rijk eist be- udfrtaties. „We moeten er trekken de komende ja- jt t korpschef Straver. a deommissaris van poli- eig nteerde gisteren mooie mi ijfers op het hoofdbu- pe Leiderdorp. In Hollands m dat de regio's Leiden k len-Holland en de Rijn- de Duin- en Bollen- k\Anvat, zijn nog nooit zo ina ers opgepakt. Het aantal Of ingen steeg met ruim Ch »lijk loste de politie tien meer zaken op dan in ervoor. Ook kwam er laifcuwop straat' ht| lal arrestaties is in vijf met ruim veertig pro- genomen. Het perso- t vi ade mee: dankzij extra en het eigen 'Plan iollands Midden tel- jaar de basispolitie- et 'blauw') 929 arbeids- In 1997 waren dat er del ir te reorganiseren daal- 1 ai indeel leidinggevend en ondersteunend personeel in de formatie. Hollands Midden mag dan een goed jaar achter de rug hebben; voor het rijk is het nog lang niet genoeg. In 2002 kwamen bijna 8.000 zaken voor de rechter. Volgens het regionaal conve nant tussen rijk en korps, waar de korpsleiding van Hollands Midden gisteren mee instemde, moeten dat er in 2006 zo'n 9.500 zijn. Verder moet het ziektever zuim omlaag. Het rijk eist ook dat agenten in 2006 7.200 extra boetes uitschrijven. „Het is een forse ambitie", ver klaarde Straver donderdag. „Het aantal zaken dat we bij het Openbaar Ministerie aanbrach ten, daalde wat. Maar daarbin nen steeg het aantal zaken van een misdrijf. Er moet nog een schepje bovenop. We moeten actief rechercheren." Sowieso steekt Hollands Mid den veel energie in het recher chewerk, zei Straver en dat blijkt ook uit het jaarverslag van het korps. Hoewel het rijk meer boetes verlangt, zal de korpschef die boetes niet tot prioriteit bombarderen. „Je ziet dat wij nauwelijks flitsen op de A4 en de A44, waar het meest te ver dienen valt. We doen het juist op 80-kilometerwegen. Het gaat ons om het bevorderen van de verkeersveiligheidOverigens daalde het aantal verkeersdoden in deze regio vorig jaar met twintig procent. In 2002 waren zes recherchebij standsteams actief. Vier daarvan begonnen vorig jaar, en drie dossiers konden worden geslo ten. Daarbij zit de dode in Lei den, na wurgseks 'onder ver dachte omstandigheden' (uit komst: geen misdrijf) en de po ging tot doodslag op een stu dente in de Pelikaanhof in Lei den. Bovendien arresteerde Hollands Midden de dader van een brute roofoverval op een al leenstaande boer in Woubrugge. Straver: „De boer was op ster ven na dood. Hij is mishandeld en gemarteld. We hebben een stad in Brabant ontdaan van een topcrimineel, waarvoor de loka le politie ons nog steeds zeer er kentelijk is." In Hollands Midden begon vorig jaar geen enkele allochtoon aan de politieopleiding. „Opmerke lijk", zei Straver daarover. „We werven gericht op allochtonen. Maar ik heb goede hoop dat we dit jaar beter scoren." Op komst: een 'gezellig familierestaurant' aan het Valkenburgse Meer, in het voormalige Shooters. Foto: Wim Dijkman Wassenaarse familie nieuwe eigenaar voormalig Shooters tvc rrs v Dp de maandelijkse bij voor tram- en trein- verzorgt de afdeling van de Nederlandse ig van Belangstellen- Spoor- en Tramweg- nsdag om 20.00 uur _._omst in de zaal van JVN ion aan de Rijnsburger- da weg 1 (direct achter het station). Jos van de Klok, machinist op de Thalys, laat zien wat er komt kij ken bij het rijden met de high tech hogesnelheidstreinen. De voorbereiding van de rit, het vertrek uit Amsterdam, de rit over de Schiphollijn en door Leiden (met 160 kilometer per uur) en het traject door België doet hij met woord en beeld uit de doeken. Ook zijn er beelden van de aanleg van de HSL bij voorbeeld de brug over het Hol- landsch Diep, de ombouw van diverse stations en de tunnel onder het Groene Hart. De toe gangsprijs bedraagt 2 euro. door Rob Onderwater valkenburg - 'Mijn', riep Jean- net Saat op het moment dat vei lingmeester Binkhorst 532.000 euro afriep. De 46-jarige Wasse naarse werd daarmee gisteren de nieuwe eigenaar van het voormalige restaurant Shooters aan het Valkenburgse Meer. Dochter Dominique slaakte in 'veilingzaal' De Terp in Valken burg een kreet van blijdschap en rende de gang op om vader Saat mobiel het goede nieuws te ver tellen. De familie Saat laat er geen gras over groeien. Binnen een maand moet het restaurant open zijn. Voor grootscheepse verbouwingen is geen tijd. Over de naam zijn ze het nog niet eens. Moeder en dochter heb ben iets leuks bedacht, maar va der Saat wil er nog even over na denken. De Wassenaarders weten wat ze willen. Beter gezegd: ze weten exact wat ze niet moeten doen. En dat is 'hoog in de boom te gaan zitten'. „De vorige eigenaar (Marckant) wilde culinaire hoogstandjes. Dat is moet je niet doen. Wat wij willen, is een gezellig familierestaurant", zegt Jeannet Saat. Moeder en dochter hebben er varing in de horeca. Ze werken beiden in restaurant Duinoord in Wassenaar. Ze hebben Shoo ters allang op de korrel. Een jaar geleden begonnen de onder handelingen. Ze boden een prijs van 825.000 euro, maar geen bank bleek bereid om een hypo theek te verstrekken. Jeannet Saat: „Daar was ik helemaal niet gelukkig mee. Achteraf wel, want nu heb ik hetzelfde restau rant voor bijna 300.000 euro minder." Ze heeft de financie ring rond kunnen krijgen dank zij medewerking van een verze keringsmaatschappij. De familie Saat is vastbesloten om het restaurant aan het Val kenburgse Meer tot een succes te maken. Ze willen arrange menten met de stoomtrein. Jeannet Saat: „In de winter maanden moeten we het heb ben van feesten en partijen. En ik wil beurzen of iets dergelijks organiseren. Ik ga zeker wat doen met Oldtimers. Daar ben ik gek op. Dat kan gemakkelijk, omdat er een groot parkeerter rein voor de deur ligt." Curator Carolien de Weerdt was niet blij met het bod. Vorige week, nadat 505.000 euro was ingezet bij opbod, sprak zij de hoop uit dat er bij de 'afrnijning' een hogere prijs voor het restau rant ontvangen zou worden. De veilingmeester begon goedge mutst bij 800.000 euro. Maar het bleef zes minuten stil voordat er 'mijn' werd geroepen. „Hier ben ik niet gelukkig mee", zei De Weerdt, „maar dat weet je bij veilingen. Een veiling is natuur lijk niet de geijkte manier om een restaurant als dit te verko pen. Je weet dat je dan minder krijgt." Heineken en ING, de geldschie ters van het voormalige Shoo ters, hoorden de curator met ge mengde gevoelens aan. Maar Jeannet Saat lachte haar tanden bloot. LEIDEN WÏJK LADDER houtkwartier - Met de I.V.N. Kindematuurclub kunnen kin deren van 6 tot 11 jaar woens dag alles over vleermuizen aan de weet komen. Vleermuizen zijn schemerdieren, die je meestal niet hoort. De Kinder- natuurclub wordt op de laatste woensdag van de maand ge houden van 14.00 tot 16.00 uur in het Koetshuis in de Leidse Hout. Per keer zijn de kosten 1 euro. Inlichtingen over deze ac tiviteiten bij Els Witte (5213620) en Cobie van Rijn (5221111). wandeling - De afdeling Lei den en omstreken van Nivon verzorgt woensdag een wande ling voor 60-plussers. Deze keer gaat de wandeling over de Gooise heide en door de Vuur- sche bossen, een wandeling van ongeveer 16 kilometer. Ver zamelen bij de ingang van het stationsrestaurant van Leiden Centraal om 9.10 uur. Vandaar wordt om 9.19 uur te trein ge nomen. De reis en de wande ling zijn voor eigen risico. Voor vragen en informatie: Koos van Hoorn (5213292). noordvest - In het COC wordt donderdag om 21.00 uur de film 'Ja zuster, nee zuster' ver toond. De toegang bedraagt 3 euro. Het COC is te vinden aan de Langegracht 65. wandeling - Het Nivon ver zorgt zondag 25 mei een dauw- trapwandeling. Voor vroege vo gels is het verzamel- en vertrek punt om 5.00 uur bij de spoor wegovergang op de Kanaalweg en de Melchior Treublaan. De wandeling is ongeveer 20 kilo meter lang en gaat langs Cro- nesteyn naar de Vlietlanden, vandaar naar Stompwijk en ver volgens naar Zoeterwoude- Dorp. De deelnemers gaan bij verschillende bedrijven, vooral boerenbedrijven, langs om te kijken wat daar gebeurt. Ver schillende artiesten voeren een toneelstukje op of maken mu ziek. Aangeraden wordt brood, drinken, regenkleding en een strippenkaart mee te nemen en vooral stevige schoenen aan te trekken. meerburg - Computercafé 't Nokkie in buurtcentrum Matilo zoekt vrijwilligers. Wie een of meer ochtenden per week be schikbaar is om aan (oudere) buurtgenoten het gebruik van een PC en Internet uit te leggen wordt verzocht contact op te nemen. Het computercafé is geopend van maandag tot en met donderdag van 10.00 tot 12.30 uur. Buurtcentrum Matilo staat aan de Zaanstraat 126, te lefoon 5412515. tje vin dit eei en stuk voor stuk lood- ikü lussen, maar binnenkort aa vrijwilligers van de Leid en Smalfilm Liga Mi m het Leidse publiek de gri n daarvan. De Leidse etr 2002 is namelijk klaar, it v men de introductie van in Leiden, de Singel- on iktober, Werfpop en de ëspers eindelijk op één ten. Dit alles is namelijk op film vastgelegd LVSL'ers die zo een ld van Leiden wilden en in het afgelopen jaar. een jubileumpro- tig jaar) van de LVSL. den iets terugdoen voor ters film hebben de circa le\i tijwilligers in hun op- rni rode jacks het afgelo- gemaakt van de meest s e< ipende onderwerpen, me nderd films gaan er je Gemeentearchief. Uit •org da: al die films worden themafilms gemaakt, en de Leidse Spiegel 2002. En omdat het aanbod zo groot was, zijn dat twee Spiegels geworden", aldus Pim Perquin, penningmeester van de LVSL en voorzitter van de stuurgroep Spiegel 2002. „De eerste film gaat over hoe Leidenaars over Leiden denken en de tweede film gaat over politiek. Daarin komen onder meer het aftreden van burgemeester Postma aan bod, waar wij als enige film ploeg waren, het Aalmarktpro ject en de Rijn Gouwe Lijn. Het zijn unieke beelden als het om de geschiedschrijving van Lei den gaat." Om dit alles aan de Leidenaars en andere belangstellenden te tonen worden op zaterdag 24 mei'in buurtcentrum Vogel vlucht naast de Vijf Meihal aan de Boshuizerlaan 5 van 10.00 tot 16.00 uur deze videofilms in drie zalen op grote projectie- 'OOI ntbt ma De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Tlmoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 schermen vertoond. De toegang is gratis. Een kleine greep uit het programma: taptoe, koraal- muziek, reveille en nog veel meer 3-October. Leiden Water stad, delen uit het Rapenburg concert, Aalmarktproject en de warenmarkt. Er is keuze uit meer dan dertig verschillende video's. In de grote beneden zaal wordt een aantal videore corders met tv monitoren opge steld met een keur aan video films. Een greep uit het aanbod: Werfpop op de Garenmarkt, de Singelloop, 100 jaar Werkmans Wilskracht, de taptoe van K&G en de voorronden van het festi val het Leids Levenslied. In de kantine wordt de videofilm de Leidse warenmarkten getoond. Deze video geeft een beeld van de markt met Pasen, Kerstmis, tijdens de verkiezingsdebatten, kortom in al zijn facetten. Voorjaarsmarkt Zorgcentrum Lorentzhof be staat dertig jaar en dat wordt gevierd met allerlei activiteiten. De feestweek begint morgen met een voorjaarsmarkt die - bij mooi weer - op het buiten terrein van het zorgcentrum plaatsheeft. Mochten de weers omstandigheden dit niet toela ten dan wijken de feestvierders uit naar de recreatiezaal. Op de voorjaarsmarkt zijn 101 zaken te koop: bloemstukjes, geraniums, boeken, meubelen, kleding en allerlei snuisterijen. Ook aan de inwendige mens is gedacht. Er is ijs, poffertjes, kof fie, thee, limonade en er zijn zelfs oliebollen. Kinderen uit de buurt zijn uitgenodigd om mu ziek te komen maken. De voor jaarsmarkt is geopend van 13.00 uur tot 16.00 uur. Op zondag 18 mei is er voor de door Roelf Reinders leiden - Om te voorkomen dat autististische jongvolwassenen vereenzamen, houden ouders van kinderen om de week op vrijdagavond een autistensoos in Leiden. Het is in Nederland de eerste soos van autisten die niet door hulpverleners is opge richt, maar door ouders. Na een proefperiode van een half jaar is besloten om door te gaan met de soos waar autisten onder be geleiding elkaar ontmoeten. De Leidse wethouder Hans Buijing opent morgenmiddag om 16.00 uur La Soos, zoals de autisten soos heet, officieel. De soos gaat door omdat het een groot succes is, zegt Ger Ligtvoet, vader van een autisti sche jongen en één van de op richters van La Soos. „Het con tact tussen mensen met autisme en 'gewone' mensen verloopt vaak buitengewoon moeilijk. Niet dat ze niet in contact ko men met anderen, maar de kwaliteit van die contacten is te laag. Er ontstaan misverstanden, ze worden soms gepest. Kort om: het loopt niet. Die proble men zijn er onderling niet Ze voelen haarfijn aan dat ze een handicap hebben en onder be geleiding verloopt het onderling contact heel goed. De soos moet vereenzaming van jongvolwassen autisten voorko men. „Soms moeten ouders met hun volwassen kind naar de film omdat er verder niemand an ders is", zegt Ligtvoet. „De soos biedt autisten de gelegenheid el kaar regelmatig te ontmoeten. Zo kunnen vriendschappen ont staan en worden onderhouden. Op de soos kunnen de deelne mers biljarten of andere spelle tje doen. La Soos slaat aan, concludeert Ligtvoet. „Zo'n twintig bezoe kers komen elke keer. In totaal zijn er 26 geweest. De meesten zijn 20 tot 25 jaar, maar er zitten nu ook twee van midden dertig bij. We hebben voordat we be gonnen eerst eens goed bekeken of er elders in de regio iets voor deze groep autisten was. Dat was niet zo. In Rotterdam en Utrecht bestaan al van deze ini tiatieven, maar dan vanuit de hulpverlening. Deze soos is door ouders opgezet." De soos wordt gesponsord door het fonds 1818 en de gemeente Leiden. De vrijwilligers die de autisten begeleiden zijn studen ten orthopedagogiek en sociaal- culturele therapie dis worden getraind door het Centrum Au tisme in Leiden, een kenniscen trum op het gebied van hulp aan autisten. De Rijngeest Groep, de regionale instelling voor psychische en psychiatri sche hulp, stelt het gebouw aan de Olmenrode 11 ter beschik king. Als aanloop naar de offici ële opening is er vanavond al een soos van 20.15 tot 22.00 uur. De feesten op 3 oktober komen uitgebreid aan bod in de Leidse Spiegel 2002. Archieffoto: Hielco Kuipers bewoners een feestelijke kerk dienst met medewerking van het Emoena-koor, maandag wordt er feestelijk koffie gedron ken, dinsdag staat het personeel op het toneel voor de bewoners, woensdag is er een feestavond voor medewerkers en vrijwilli gers, donderdag een receptie, vrijdag een feestdiner voor de bewoners en zaterdag bingo. De feestweek wordt zondag 25 mei afgesloten met het muziekspek takel 'opera in concert' om 14.30 uur. Eric-Jan Berendsen leiden - Een 51-jarige Leidenaar is vannacht opgepakt voor brand stichting. Een getuige belde de politie en verklaarde dat de man in het Huigpark een chemobak in brand had gestoken. Daardoor brandde ook een houten bank af. De politie hield de verdachte op de j&aats van de brandstichting .'tan.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 11