Beurscrisis vaagt winst ING weg ECONOMIE SARS kost 5 miljoen banen in toeristische sector Veenhof topman wessanen AFM-baas houdt niet van zielige verhalen Meer bestuurders gaan weg bij US Foodservice Voorzitter Van Zijl wil weg om RWI te redden Akzo stoot voor 500 miljoen activiteiten af Aandelenportefeuille daalt onder de aanschafwaarde Kantoorkolos in hart van Zuidas Italiaanse brouwer Peroni in handen van SABMiller e regering egen euro' De Britse regering is nvoering van de euro n referendum over de gvan het pond uit- voor 2005. Dat meld- gisteren op basis van >innen de regering. ran financiën Gordon pakt op 7 juni bekend ring toewerkt naar in- in de euro. Bepalend anomische gevolgen '1( chaffing van het t besluit zou volgens i :hter al deze week zijn 'i5 na overleg tussen 8 premier Tony Blair. - regering wil niet rea- 65 het bericht. 337 u >r banen r personeel "7 Het aantal adverten- 21 acatures voor hoog- 22 n is van 2000 tot 2002 U2 Dcent gedaald, zo be- termediair. Het week- 135 acht dat het aantal va toor hoogopgeleiden in d dit jaar met nog 27 eenderde zal afne- 3=1000 telde Intermediair en weekbladen meer 13 0 vacatures. Vorig jaar 4j ntal terug tot bijna 303 et weekblad denkt op 3; de eerste kwartaal van j ledrijven en instellin- 47 ir circa 30.000 vacatu- i-fcen in de onderzochte minister van lië naar ING u ri Rusnok, oud-minis- ii ïanciën, economische handel in Tsjechië, is 68 getreden bij ING. Hij len aan het Praagse in ING. Enkele maan- i; en verliet Rusnok het 3® pidla na een conflict 41; emier. Zijn zetel in 62 nent voor de sociaal- 4[ ische CSSD gaf hij ook s sinds 1993 inTsje- 27^fmet Nationale Ne- ING pensioenfonds terinvest. ilen NFO nu concern isijuw - Marktonderzoe- Nelson Sofres (TNS), 25 and eigenaar van het mt branchegenoot 9| ldgroup over. NFO 371 lederland als NFO 4?tTNS betaalt 370 mil- voor NFO. Het bedrijf aldoor de overname te j in als de op twee na 14 narktonderzoeker ter 404 1 koopt NFO vooma- 8] 1 te groeien in de VS. it NFO van het Ameri- iojj iterpublic. Dat heeft 24 rdenschuld en ge- het bureau te verko- sr startende rnemers Het aantal startende ningen is vorig jaar ge- 54.500. Het jaar daar- 2! :n het er nog 58.900. ij de Vereniging Kamers ihandel bekendge- ',v. e nieuwe ondeme- orgden voor 118.000 anen. Het eerste kwar- oi; 5003 waren er 6 pro- der starters. De afna- 9: zich vooral voor bij de rerheid en de zakelijke Ook de industrie en ^óiferssector waren niet in 5.41 idememers. Het aan- ven dat vorig jaar werd b'.oi :n bleef met 55.000 na- [•°j ïlijk. Hiervan ging 6 .'a iaiüiet donderdag 15 mei 2003 rond voor ichauffeurs zaandam/anp - Er vertrekken meer mensen uit de top van US Foodservice, het Amerikaanse dochterbedrijf van Ahold dat met zijn cijfers heeft geknoeid. Maakte Ahold dinsdag bekend dat eerste man Jim Miller het veld ruimt, gisteren liet het con cern weten dat financieel direc teur Michael Resnick en alge meen directeur David Abram- son de eer aan zichzelf houden. De twee boden aan direct op te stappen en Ahold heeft het ont slag aanvaard. Resnick werkte sinds oktober 2000 bij US Food- servoce. In 2001 werd hij verant woordelijk voor de financiën. Abramsom kwam in 1996 bij de onderneming. Het vertrek van de drie bestuur ders volgt op het ontslag van twee managers, die vorige week de laan werden uitgestuurd. Ahold liet de afgelopen week weten niet te geloven dan meer managers fouten waren te ver wijten. Het geknoei met de boekhouding bij US Foodservice is echter zo omvangrijk dat de positie van topman Miller niet meer was te handhaven. Voor de twee bestuurders die gisteren vertrokken, geldt hetzelfde. US Foodservice blijkt de afgelo pen jaren zijn winst met 880 miljoen dollar te hebben opge blazen. Op de aandeelhouders vergadering van dinsdag ver klaarde waarnemend Ahold- topman De Ruiter daarvan ge schrokken te zijn. Hij bood de aandeelhouders zijn veront schuldigingen aan. den haag/gpd - De crisis op de aandelenbeurzen in de eerste drie maanden van dit jaar heeft de winst van bankverzekeraar INC voor een groot deel wegge vaagd. Het concern hield in het eerste kwartaal van 2003 netto slechts 167 miljoen euro over, en winstdaling van 85 procent. Ook de sterk gedaalde dollar drukte zwaar op het resultaat. Het bedrijf zag de eigen aande lenportefeuille zover in waarde zakken, dat deze onder de aan schafwaarde terecht kwam. Het negatieve verschil bedroeg 735 miljoen euro. Volgens de gel dende boekhoudregels moet dit van de winst worden afgetrok ken. Het operationele resultaat kwam uit op 902 miljoen, 3 pro cent lager dan in de vergelijkba re periode vorig jaar. ING zag zich in het eerste kwar taal genoodzaakt om nog eens 2 miljard euro aan aandelenbeleg gingen af te dekken om minder kwetsbaar te worden voor be wegingen op de internationale effectenmarkten. Eind maart was in totaal 4 miljard euro aan effecten afgedekt. Bestuursvoorzitter Kist sprak vanmorgen de hoop uit dat de beurzen zich herstellen, zodat ook de winstcijfers van ING weer omhoog gaan. ING heeft onlangs een groot pakket aan delen verkocht, onder meer in Fortis en ABN Amro, waarmee het concern zijn gevoeligheid voor de beursschommelingen heeft verkleind en de eigen sol vabiliteit vergroot. De ING-topman wilde geen ver wachting uitspreken voor de rest van 2003, 'gezien de huidige economische onzekerheden'. Hij onderstreepte dat het bedrijf blijft snijden in de kosten. ING schrapt in Nederland zo'n 1000 banen tot 2006, overigens zon der gedwongen ontslagen. Een afname van de kosten bij stij gende inkomsten had een gun stige invloed op het operatione le resultaat van de bankverzeke raar. Daarbij deden de bankacti- viteiten het in het eerste kwar taal beduidend beter dan de verzekeringspoot. De ING-banken zagen een stij ging van de operationele winst v£in 14 procent, veroorzaakt door meer inkomsten uit het rentebedrijf en dalende kosten. De verzekeringsactiviteiten ga ven echter een winstdaling van 13 procent te zien. De verzeke ringspoot werd naar verhouding harder geraakt door de slechte ontwikkelingen op de aandelen markten. Ook de lage rente drukt daar het resultaat. Het sterk afgenomen consumenten vertrouwen zorgde voor minder vraag naar verzekeringsproduc ten. Het concern had ook last van de dalende dollar. ING heeft grote belangen in de VS en ziet de daar behaalde dollarwinsten af nemen, als ze voor de boekhou ding worden omgezet in euro's. Dit kostte het bedrijf 60 miljoen euro. Door het afdekken van dollarrisico's bleef de schade overigens nog enigszins beperkt. De dollar is sinds het afsluiten van het eerste kwartaal verder weggezakt, wat de winst ook in het tweede kwartaal onder druk zet. den haag/anp - De Raad voor Werk en Inkomen (RWI) heeft gisteren een offensief gelan ceerd tegen de opheffing van het adviesorgaan. Voorzitter en PvdA-lid Jan van Zijl is bereid op te stappen als zijn politieke kleur het voortbestaan van de raad zou bedreigen. De RWI krijgt steun van organisaties in de sociale zekerheid. In een brief aan de toekomstige coalitie pleiten de organisaties, waaronder de Centra voor Werk en Inkomen, de Brancheorgani satie voor Reïntegratiebedrijven en de Organisatie voor Strate gisch Arbeidsmarktonderzoek voor het voortbestaan van de RWI. De instellingen prijzen de raad vanwege zijn praktische adviezen. Volgens de RWI steunen ook de uitvoerders van de sociale ze kerheid UWV en SVB dit plei dooi. De partijen die in de RWI zijn vertegenwoordigd, de Ne derlandse cemeenten en de werkgevers- en werknemersor ganisaties, riepen vorige week al op tot behoud van de raad. Vorige week besloten CDA, WD en D66 in de formatie dat de raad wordt afgeschaft om zo 70 miljoen euro te besparen. De adviestaak zou net zo goed uit gevoerd kunnen worden door de Sociaal-Economische Raad. RWI-voorzitter Van Zijl roept CDA, WD en D66 op om de raad eerst te evalueren voordat zij een beslissing nemen over zijn toekomst. Bij de oprichting vorig jaar werd al afgesproken het adviesorgaan in 2005 te eva lueren. Amsterdam- In het hart van de Zuidas in de hoofdtad verrijst het project Mahler 2, een nieuw woon-, werk- en leefgebied naast het hoofdkantoor van ABN Amro (links op de foto). Behalve kantoren, waar uiteindelijk ongeveer 6000 mensen komen te werken, ko men er ongeveer 200 woningen. Op dit ogenblik wordt gebouwd aan het 100 meter ho ge betonnen staketsel van een nieuwe kantoorkolos. De foto is genomen vanuit een bouwkraan en biedt een overzicht over het gebied langs de ringweg Aio. Foto: ANP/Peter Brom-Fotobureau Dijkstra amsterdam/anp - Akzo Nobel gaat voor 500 miljoen euro aan activiteiten bij de farmadivisie afstoten. Dat is nodig om bewe gingsruimte te creëren, aldus de kersverse topman van het che mieconcern Hans Wijers van ochtend. Ook de coatingsactivi- teiten worden nader belicht. Bij de presentatie van de kwar taalcijfers half april kondigde het Arnhemse bedrijf al maatre gelen aan. Wat de omvang van de ingreep zou zijn, was toen nog onduidelijk. Bij de farmadi visie was al een traject ingezet om jaarlijks structureel 120 mil joen euro aan kosten te bespa ren. Voor het einde van het jaar moet het aantal medewerkers onder de 21.000 uitkomen. „Eerst moeten wij de farmaceu tische activiteiten weer herstel len", aldus Wijers, die per 1 mei Cees van Lede is opgevolgd. „Dit betekent een stringente aanpassing van de kostenni veaus aan een lagere afzet. De volgende stap is een herbezin ning op de strategie van Orga- non." Wijers waarschuwt voor te hoge verwachtingen over de presta ties van Akzo Nobel. „Verwacht niet direct spectaculaire stap pen", stelde hij op een bijeen komst van het concern in Am sterdam. Nog dit jaar verwacht hij de voorlopige resultaten van de reorganisatie te kunnen mel den. Bij alle divisies moeten de prestaties zijn verbeterd. amstelveen/anp - Ad Veenhof een een winst van 5.3 milioei tM - Vrachtwagen- 5.W rs krijgen per 1 juli ent loonsverhoging, de kerstuitkering ont- J-^Ée nog eens 200 euro, 4n de nieuwe CAO. De 5.95 erknemers in het be- jderenvervoer zijn hun 3!ie loging grotendeels 5.0c 2 procent meer pensi- 2 w ie. Ook mogen ze min- lejfverkuren meetellen ziekte-uitkering. De 25 werkgeversorganisatie 4.79 dt zich nog afzijdig q! kkoord. Maar onder st us verwachten dat de 4,8ó de CAO ook verplicht 155 laanKNV-transpor- 4^65 vakantie in jdoe-het-zelf De 20.000 werk- a doe-het-zelfwinkels 5 procent loonsverho- 5.2® ieen extra vakantiedag. 4 60 iken zijn opgenomen 9]63 uwe eenjarige CAO, die gvverkende kracht op j'70 lat Door de extra va- hebben de werkne- agen vrij per jaar. Vol- CNV is dat een gebrui- ïtal in de detailhandel, ebben werkgevers toe- uinen een jaar een 'beleid in te voeren. door onze correspondent Bob Kroon genève - De internationale reis- en toeris mesector verliest dit jaar 5 miljoen banen door de longziekte SARS. Dat meldt de Internationale Arbeids Organisatie (ILO) van de Verenigde Naties. Dit komt nog bovenop de 6,5 miljoen banen, die vorig jaar door angst voor terrorisme en eco nomische malaise teloorgingen. De verminderde reislust betekent een verlies van één op de zeven arbeidsplaat sen in een sector, waarin voor de aansla gen van 11 september wereldwijd zo'n 80 miljoen mensen hun brood verdienden. As nevenactiviteiten als toeleveranciers voor de horeca erbij opgeteld worden ging het zelfs om 200 miljoen arbeids plaatsen, ofwel 11 procent van de econo mische nijverheid in de wereld. Volgens de internationale luchtvaartor ganisatie IATA heeft SARS de vliegindu- strie wereldwijd meer schade berokkend dan '11 september' en de oorlog in Irak samen. De luchtvaartindustrie heeft dit jaar al een verlies geleden van 10 miljard dollar. Over heel 2002 bedroeg het verlies 30 miljard dollar. Toerisme en reizen vormen 's werelds belangrijkste dienstensector, iedere in krimping heeft vergaande gevolgen voor de welvaart, waarschuwt de ILO. Het ver lies van nog eens 5 miljoen banen dit jaar is voornamelijk toe te schrijven aan de sterk afgenomen animo voor bestem mingen in het Verre Oosten. De werk- loosheidsgolf treft volgens het ILO rap port vooral minder geschoolden en part timers. „De dramatische inkrimping van de laat ste twee jaar volgt op een ongekende bloei in deze sector, die dank zij de toe genomen welvaart, vooral in rijke landen, in het topjaar 2000 nog een stijging van 4,5 procent vertoonde", aldus de ELO. „Voor dit jaar werd op herstel gehoopt, maar de SARS-uitbraak heeft een streep door die rekening gehaald." In de voornaamste haarden China, Tai wan, Hong Kong en Singapore, is 30 pro cent van de arbeidsplaatsen verloren ge gaan en andere bestemmingen in het Verre Oosten en Australië noteren 15 procent banenverlies. In Thailand is één op de negen arbeidsplaatsen afhankelijk van het toerisme, en Bangkok alleen al meldt afboekingen tot 30 procent in de hotelsector. Vliegreizen naar Maleisië en Indonesië zijn met 40 procent ingekrom pen. Het aantal SARS-doden stond vandaag op 591. Inmiddels is in Canada SARS on der controle. De ziekte verspreidt zich er niet langer van mens tot mens, meldde de Wereldgezondheidsorganisatie WHO gisteren. In Canada is vooral de stad To ronto zwaar getroffen door de longziekte. Er stierven de afgelopen tijd 23 mensen aan SARS. amstelveen/anp - Ad Veenhof wordt de nieuwe topman bij voedingsmiddelenconcern Wes sanen. Hij komt van Philips, waar hij de divisie huishoudelij ke apparaten leidde. Hij volgt Mac Zondervan op, die na 29 jaar opstapt en recentelijk een reeks winstwaarschuwingen gaf. Wessanen maakte gisteren ook bekend dat de omzet in het eer ste kwartaal is gedaald van 682 naar 614 miljoen euro. Volgens Zondervan is de onderneming niet te koop. De afgelopen we ken schommelde de koers flink na geruchten over een overna me. Er werd een nettoverlies ge leden van 1,4 miljoen euro te gen een winst van 5,3 miljoen een jaar eerder. Op de beurs sloot Wessanen 9 procent lager op 5,80 euro. Wessanen heeft grote belangen in de VS. Doch ter Tree of North America had een negatief resultaat en een al aangekondigde reorganisatie wordt versneld doorgevoerd. Voor heel 2003 spreekt het con cern geen verwachting meer uit. In februari dacht het nog dat het beter zou gaan dan in 2002. Slechts door de verkoop van het kaasmerk Leerdammer aan het Franse concern Fromageries Bel bleef Wessanen vorig jaar uit de rode cijfers. Docters van Leeuwen vindt aanpak Justitie van voorkennis 'onbevredigend' londen/anp - Het Zuid-Afri- kaanse bierconcem SABMiller neemt een meerderheidsbelang in Birra Peroni, de op een na grootste brouwer in Italië. Daar mee is een nieuwe stap gezet in het concentratieproces op de internationale biermarkt. SABMiller maakte gisteren be kend in eerste instantie een be lang tussen 51 en 60 procent te nemen in Birra Peroni. Het be lang kan over drie tot vijf jaar groeien naar 80 tot 100 procent. De prijs wordt gebaseerd op een totale waarde van het Italiaanse bedrijf van 563 miljoen euro. Birra Peroni had vorig jaar een omzet van 494 miljoen euro en een afeet van 4,4 miljoen hecto liter, goed voor een aandeel van ruim 25 procent op de Italiaanse biermarkt. Peroni is het meest- verkochte bier in Italië met een aandeel van 12,5 procent. Daar naast heeft de brouwer het 'pre mium'-merk Nastro Azzurro. Heinejcen heeft-circa 35 procent r van de Italiaanse biermarkt in handen, met onder meer het ei gen merk en Birra Moretti. Voor SABMiller is het de eerste grote aankoop in Europa Het concern ontstond vorig jaar toen South African Breweries (SAB) de Amerikaanse brouwer Miller van Philip Morris over nam. SABMiller is van plan Pe roni in de Verenigde Staten te introduceren. SAB is al enkele jaren met Hei- neken en het Belgische Inter- brew verwikkeld in een strijd om de tweede plaats op de wereld ranglijst, achter het Amerikaan se Anheuser-Busch (met het merk Budweiser). Het Neder landse concern sloeg begin deze maand een grote slag in Mid den-Europa met de overname van de Oostenrijkse brouwer BBAG. Op enige afstand van de drie volgen de twee andere grote internationale bierproducenten, het Britse Scottish 84 Newcastle en het Deense Carlsberg. door Anita de Haas den bosch - De vragensteller in de zaal pakte het handig aan: „Stel dat een ex-directeur van bij voorbeeld een lampenfabriek in het zuiden van het land 700.000 euro verdient aan een ongeoor loofde transactie en hij daarvoor wordt veroordeeld tot een boete van 135.000 euro. Dan houdt hij daar nog altijd 565.000 euro aan over. Waarom wordt dan niet eerst de hele winst teruggevor derd en vervolgens een boete op gelegd." Arthur Docters van Leeuwen, sinds 1999 voorzitter van de Au toriteit Financiële Markten (AFM), repliceert onmiddellijk op de vraag met de mededeling dat hij geen uitspraken doet over individuele gevallen maar wel iets wil zeggen over 'dit hy pothetische geval'. De naam Boonstra zal deze avond in Den Bosch, waar Doc tors van Leeuwen spreekt op uitnodiging van de plaatselijke ondernemers, niet vallen. Al thans: niet tijdens het officiële gedeelte; in de wandelgangen des te meer, want de uitspraak van de rechter en het inmiddels door beide partijen aangeteken de hoger beroep blijft de ge moederen bezighouden. Dat geldt beslist ook voor de AFM. Docters van Leeuwen noemt de gang van zaken bij het openbaar ministerie 'onbevredi gend'. „Overal in Europa is het even erg. Te weinig zaken die voorkomen en het aantal ver oordelingen is nog geringer. Een miniem percentage. Dat is zeker vervelend." Volgens Doctors van Leeuwen is wel eens gesuggereerd om, als het tóch tot een veroordeling zou komen, te denken aan ont- AFM-voorzitter Docters van Leeuwen. Foto: ANP/Robert Vos neming van de gemaakte winst op een transactie zoals de vra gensteller ook voorstelde. „Ook wij hebben zo onze vragen bij boetes van 28.000 - toen nog - guldens voor transacties waar aan miljoenen verdiend waren. Maar als boetes te hoog worden kan alleen de rechter ze opleg gen en daarvoor moeten dan weer hele andere wegen bewan deld worden." Omdat 'voorkennis' een vrij vlakke juridische definitie is waar rechters volgens Docters van Leeuwen eigenlijk niet zo van houden, heeft hij meer hoop gevestigd op een nieuwe Europese richtlijn. „Die zegt dat je moet aantonen dat iemand voorkennis heeft aangewend. Sommigen zien dat als een ver nauwing; ik denk dat het beter is." De richtlijn maakt de delictsom schrijving volgens hem minder 'onbestemd' waardoor de rech ter ook tot minder vage strafbe palingen hoeft over te gaan. „Je kunt dan namelijk beter deter mineren wat er gebeurd is. Dat je kunt stellen: meneer of me- vrouw (jawel er is ook wel eens een vrouw veroordeeld), het kan niet anders dan dat u het zo en zo gedaan hebt." In zijn uiteenzetting over.de ta ken en bevoegdheden van de AFM wees Docters van Leeuwen op de financiële bijsluiter die sinds kort verplicht geleverd moet worden bij ieder financieel product. „Ze zijn ervoor om te gebruiken en te lezen. Ik erger me aan mensen die weken, zo niet maanden doen over de aanschaf van een nieuwe keu ken terwijl ze in een kwartier een handtekening zetten onder iets waar ze hun hele leven fi nancieel aan vast zitten. Met als argument: 'die man zei dat het goed was'. Iets gelezen hebben ze niet. Dan hoeven ze bij mij niet aan te komen met het ver haal dat ze zielig zijn. Wij be schouwen consumenten als vol wassenen."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9