Nederlander is in handen terreurgroep BUITENLAND Unicef: Ondervoeding kinderen in Irak dreigt Illegalen stikken in hete truck Weer zelfmoordaanslag Tsjetsjenië Rebellerende Democraten ontvluchten Texas eventjes België geïrriteerd over aanldacht tegen Franks Zeventien andere toeristen vrij Kleurloze Kirchner gaat Argentinië leiden doden bij iramp India - Tientallen personen ïmorgen omgekomen bij nbrand bij Ludhiana in ■d-Indiase staat Punjab, apwagons van de Gou- npel Express vlogen in /olgens een medewer- de spoorwegen zijn ze- ot 35 personen levend ld. Onder de slachtoffers j vrouwen en kinderen, jen in hun slaap verrast, id zou in een toilet zijn jken, waarschijnlijk rtsluiting of een bran- ieuk. roofvissen yen snel uit -Als er geen maatrege len, sterven grote roof- zoals marlijn, tonijn, zwaardvis, snel uit door isieve bevissing van de eeën. Hun aantallen afgelopen vijftig jaar met lent gedaald. Dat meld- aadese wetenschappers i in het blad Nature. Er I alleen minder grote ze worden ook ldeiner. gen hebben vaak nog envijfde van de afmeting roeger hadden. Sommi- en nooit de kans zich te igvuldigen. perst Praagse lenhuizen af ïln de ziekenhuizen in :hische hoofdstad Praag het ineens van de be- I jsmensen. Eten wordt ius gecontroleerd. Som- «dzieke patiënten heb eigen verzoek hun bed i en zijn naar huis ge- e reden: een anonieme eist 10 miljoen euro van Krijgt hij dat geld niet, hij het eten in de zie len met cyanide vergifti- regering maakt zich grote zorgen over de t ze bereid is met de af- e onderhandelen. 3| ,e men redden le end Venetië - Italië is gisteren be- 0 met de bouw van een an beweegbare dam- aafnd Venetië. Dat moet de maken aan de over igen waaronder de stad raker lijdt. Premier Ber- vi gaf het startsein. De n kosten 3,5 miljard eu- loeten over acht jaar - n. Ze worden omhoog s hoog water dreigt. Dat Is vaker het geval. De Ie' :t steeds verder, terwijl bj itische Zee stijgt. er telt nog - anen meer -Amerikaanse astrono- bben bij de planeet Ju- igeens 23 manen ge- 1 Daarmee komt het to tal bekende manen dat grootste planeet van j nestelsel cirkelt op fst zestig. De weten- ets beschrijven hun be- en in het blad Nature. euwkomers zijn klein, doorsnee die varieert etot acht kilometer. ion vindt Saddam s. cton - De Libanese :bank heeft beslag ge- bijna een half miljard an Saddam Hussein. De is dinsdag door Libanon - aan de VS, die bezig zijn uitgebreid intematio- lerzoek naar het ver dat de verdreven Iraakse in het buitenland heeft De VS willen dat geld - en voor de wederop- ,d> "Irak enfabrikant aansprakelijk - Vuurwapenfabri- IP m t aansprakelijk ^gewelddaden die wor- eegd met door hen ge- wapens. Dat heeft een lew York gisteren be- een rechtszaak tegen 530 infabrikanten. De uit- 3g; f een belangrijke over- ■|voor de sector, die net baksindustrie hoge reesde. De fabrikanten zij niet verantwoor- jn voor het gebruik van produceerde en ver- rapens. agon: Liever Duitse verf "on - Het Pentagon in pon zet een streep door opknapbeurt waarbij rif zou worden ge- - 5 Iet Amerikaanse minis- defensie besloot het te ontbinden door de van Duitsland tijdens "in Irak. Het Pentagon ontract afgesloten 'Ideren van de bui van het grootste kan- iw ter wereld. De or- 1 miljoen dollar wordt 'aanbesteed. donderdag 15 mei 2003 door onze correspondent Wierd Duk Berlijn - De Nederlandse motor rijder Arjen Hilbers (35) uit Umui- den is met tien Duitsers en vier Zwitsers in handen van een Alge rijnse terreurgroep, een andere dan de Salafistische Groep voor Prediking en Strijd (GSPC).. Die hield de zeventien gegijzelde Eu ropeanen vast, die dinsdag door het Algerijnse leger zijn bevrijd. De GSPC zou banden onderhou den met het al-Qaeda terreur netwerk van de Osama bin La den. Van Hilbers en zijn medegijze laars ontbreekt nog elk spoor. Over hun lot bestaat 'grote zorg', aldus een woordvoerder van het Duitse ministerie van buitenlandse zaken gisteren in Berlijn. Algerije wilde niet zeg gen welke groep hen in handen heeft. De zeventien andere toeristen kwamen vrij na een vuurgevecht tussen Algerijnse militairen en tien ontvoerders bij Tamanras- set, zo'n 1900 kilometer ten zui den van de hoofdstad Algiers. Negen gijzelnemers zouden hierbij zijn gedood. Een aantal soldaten zou bij de gevechten gewond zijn geraakt. De overige vijftien toeristen zou den gevangen worden gehou den in de bergen rond Tamelrik, 1500 kilometer zuidoostelijk van Algiers. Dit gebied staat bekend als onherbergzaam, waardoor militair ingrijpen als 'veel ge vaarlijker' wordt ingeschat. De autoriteiten in alle betrokken landen zijn karig met informatie omdat zij de nog vermiste Saha- ra-toeristen niet onnodig in ge vaar willen brengen. Over een mogelijke inzet van naar Algerije overgevlogen Duitse anti-terreu- reenheden weigert de Duitse re gering uitspraken te doen. De 32 reizigers verdwenen tus sen midden februari en midden maart. Van de eerste groep die spoorloos verdween, werd op 21 februari voor het laatst iets ver nomen vanuit de plaats Ouarg- la, 750 kilometer ten zuidoosten van Algiers. Vervolgens verdwe nen elders in Algerije ook toeris ten. Uitgebrande auto's en an dere bezittingen van hen wer den in de loop der weken terug- door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - Het moet gister ochtend een gruwelijke aanblik zijn geweest voor de politie van Victoria County in Texas. In en rond een witte koelwagen, op een parkeerplaats langs snelweg 77, lagen zeventien doden. Ook troffen de agenten twaalf ge wonden aan, waarvan er later één in het ziekenhuis overleed. Het waren illegalen uit Mexico, op zoek naar een betere toe komst in de VS. Ze werden slachtoffer van een mensen smokkelaar zonder scrupules. Het drama is van uitzonderlijke omvang in de VS. Eén keer eer der, in 1987, werden 18 dode il legale Mexicaanse immigranten in een treinwagon aangetroffen. Er hebben zo'n zestig mensen in de vrachtwagen opgesloten ge zeten. Tientallen mensen zijn gevlucht, toen de deuren open gingen. Gisteren waren er nog zo'n twintig voortvluchtig. Volgens de woordvoerder van een ziekenhuis waar de gewon den werden opgevangen, was de koelwagen nauwelijks geventi leerd. „Je kunt je de gevolgen wel voorstellen", zei hij. De pa tiënten leden aan oververhitting en verstikkingsverschijnselen. Het was dinsdag 33 graden in het zuiden van Texas. De illega len hebben minstens anderhal ve dag in de vrachtwagen geze ten. De parkeerplaats waar de oplegger stond, ügt zo'n 370 ki lometer ten noorden van de Mexicaanse grens. De chauffeur had zijn trekker losgemaakt en was er vandoor gegaan, onge veer een uur voor de politie arri veerde. De politie was gealar meerd omdat er verdachte ge luiden uit de wagen kwamen. Illegale immigranten moeten hun poging een land binnen te komen vaker met de dood beko pen. Vorig jaar oktober werden in een verlaten vrachttrein in Io wa elf lijken ontdekt De verste kelingen hebben waarschijnlijk vier maanden in de treinwagon gelegen. In Dallas (Texas) wer den vorig jaar juli twee dode im migranten ontdekt in een vrachtwagen. In juni 2000 vond de Britse douane 58 dode Chinezen in een Nederlands koelvrachtauto die uit België kwam. Ze waren gestikt, aangezien er geen venti latie was. De Chinezen probeer den illegaal Groot Brittannië in te komen. Zes overleden immi granten, eveneens afkomstig uit China, werden vorig jaar dood aangetroffen in een vrachtwa gen in het Ierse Rosslare. De vrijgekomen Duitsers kwamen gisteren aan op de luchthaven van Keulen. Ze zijn in relatief goede conditie. Foto: AP/Frank Augstein gevonden. De Algerijnse autoriteiten ver spreidden tegenstrijdige berich ten over het lot van de vermis ten, hoewel snel duidelijk werd dat het om ontvoeringen ging. Al spoedig zouden onderhande lingen met de daders zijn aange knoopt. Of die eisen hebben ge formuleerd, is niet bekend. De GSPC werd eind jaren '90 opgericht als splintergroep van de beruchte en zeer geweldda dige Groupe Islamique Armee (GIA). Beide groeperingen stre ven naar een islamitisch bewind in Algerije. Voor Washington geldt de GSPC als een bondge noot van Osama bin Laden. Nog in december zou een al-Qaeda topman contact hebben gehad met de Algerijnen. door onze correspondent Frank Hendrickx moskou - Bij een nieuwe zelfmoordaanslag in de opstandige Russische republiek Tsjetsjenië zijn gisteren minstens veertien mensen om het leven gekomen. Tientallen mensen raakten ernstig ge wond. Voornaamste doelwit van de aanslag was Achmad Kadyrov, de pro-Russische Tsjetsjeense leider. De aanslag vond plaats tijdens een toespraak van Kadyrov op een religieuze bijeenkomst in het Tsjetsjeense dorpje Ilaschan-Joert. Een vrouw met explosieven onder haar kleding naderde de door het Kremlin gesteunde Tsjetsjeense leider tot op tien meter. Toen ze niet dichterbij kon komen, blies ze zichzelf op. De vrouw zou de 46-jarige Tsjetsjeense weduwe Sjachida Bajmoeradova zijn. Haar man stierf in 1999 tijdens het begin van de tweede Tsjetsjeense oorlog. Op het moment van de explosie werd Ka dyrov omringd door een grote groep toehoorders. Dat is waarschijnlijk zijn redding geweest. Zeker drie lijfwachten van Kadyrov raakten ernstig ge wond. Het was de tweede zelfmoordaanslag in Tsjetsje nië in drie dagen tijd. Maandag reed een vracht wagen met duizend kilo explosieven in op een aantal regeringsgebouwen in het stadje Znamens- koje. Daarbij kwamen meer 59 mensen op het le ven. De terroristische aanslagen zijn vaak gericht tegen Tsjetsjenen die samenwerken met de Rus sen. Vooral het aantal zelfmoordaanslagen door vrouwen is toegenomen. Bij de massagraven die de afgelopen dagen ten zuiden van Bagdad zijn aangetroffen, zijn Irakezen wanhopig op zoek naar vermiste familieleden. Overschotten worden met de hand opgegraven en onderzocht op zaken die hun identiteit kunnen prijsgeven. Foto: AP/Murad Seezer bagdad-geneve/anp - Unicef dringt aan op snelle maatregelen tegen ondervoe ding van kinderen in Irak De kinder hulporganisatie van de VN spreekt van een 'snel verslechterende' voedselsituatie voor de jongste generatie Iraki's. Het aantal ondervoede kinderen in Bagdad is sinds februari vorig jaar bijna verdub beld. „We kunnen er vanuit gaan dat de situa tie in andere gebieden in Irak net zo slecht of slechter is", zegt Carel de Rooy, de Nederlandse directeur Irak van Uni cef. „We wisten al toen de oorlog begon dat de Iraakse kinderen slecht gevoed werden. De uitkomsten van het onder zoek maken duidelijk dat er niet genoeg is gedaan om het tij te keren. Voor de oorlog was een kwart van de kinderen in Irak al ondervoed. De erbarmelijke watervoorziening wordt als een belangrijke oorzaak gezien. Een op de tien kinderen lijdt aan uitdroging door diarree die is veroorzaakt door het drinken van vies water. Voor ondervoede kinderen kan uitdroging fataal zijn. De waterzuiveringen in het land zijn ver nield of volledig ontmanteld door plun deraars. Middelen om water te zuiveren zijn gestolen of vernietigd. Het kleine beetje schone water dat er nog is, wordt door criminelen afgetapt om het met winst te verkopen. Inwoners zoeken hun toevlucht tot vervuilde rivieren en sloten. Een paar weken geleden trok de VN-kin- derhulporganisatie ook al aan de bel over het tekort aan zuiver drinkwater. In een weekeinde kwamen in drie uur tijd drie honderd mensen met diarree naar een ziekenhuis in Bagdad. Ook het zuiden van Irak kampt met een gebrek aan schoon water. In Basra is een aantal ge vallen van cholera vastgesteld. den haag/gpd - Zo kleurloos ais de 72-jarige Nelson Kirchner was eigenlijk geen van de kandi daten bij de eind vorige maand gehouden presidentsverkiezin gen in Argentinië. De kandidaat van de peronisten - één van de drie van de intern verdeelde partij - behaalde in de eerste stemronde slechts 22 procent van de stemmen. Partijgenoot Carlos Menem kwam uit op 24 procent, waardoor een tweede ronde nodig was. De opiniepeilingen van de afge lopen dagen wezen er echter op dat hij op 18 mei met overmacht zou gaan winnen van Menem. Dat was voor die oud-president (1989-1999), die zichzelf een smadelijke nederlaag wilde be sparen, reden zich uit de verkie zingsrace terug te trekken. De 'grijze muis' Kirchner is daar door opeens president van Ar gentinië, als opvolger van Edu- ardo Duhalde, die zijn kandida tuur ondersteunde. Veel Argentijnen wilden niets te maken hebben met Menem, die in 2001 maandenlang onder huisarrest stond op verdenking van illegale wapenleveranties aan Kroatië en Ecuador. Zijn ul tra-liberale beleid wordt alom gezien als de oorzaak voor het instorten van de economie na zijn vertrek in 1999. Bovendien regende het tijdens zijn beide ambtsperioden corruptieschan dalen. Kirchner vindt dat Menem, die al een paar dagen twijfelde over voortzetting van zijn kandida tuur, de Argentijnen van een 'echte keuze' heeft beroofd. Vol gens Kirchner pleegt de oud president desertie. De gedachte dat Kirchner nu met nog geen kwart van het electoraat achter zich de grote problemen van Kirchner. Foto: Reuters zijn land moet gaan aanpakken, speelt in die beoordeling zeker mee. Met de voorspelde zestig procent of meer in de tweede stemronde had Kirchner sterker Nelson Kirchner beloofde de kiezers stabiliteit en financiële zekerheid na de dramatische in eenstorting van de economie vorig najaar, toen het land in korte tijd drie staatshoofden versleet. Dat was ook de reden voor de presidentsverkiezingen, die koningin Beatrix vervolgens deden besluiten om haar voor dit voorjaar geplande staatsbe zoek aan het Zuid-Amerikaanse land uit te stellen. Kirchner is gouverneur van de provincie Santa Cruz, in het zui den van Argentinië. Daar heeft zijn beleid voor welvaart ge zorgd, al menen zijn tegenstan ders dat dit minder de verdien ste is van Kirchner, en meer die van de olie-inkomsten van de dunbevolkte provincie in Pata- gonië. door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - In Austin, de hoofdstad van de Amerikaanse staat Texas, circuleert een spel kaarten met de gezichten van 55 gezochte Democraten erop. De zondag verdwenen volksverte genwoordigers bevinden zich echter buiten het bereik van de Texaanse politie. Ze zijn dinsdag aangetroffen in een hotel in Ard- more, in het naburige Oklahoma. Daar blijven ze tot morgen, om te voorkomen dat een Republi keins plan voor nieuwe kiesdis tricten tijdig in stemming kan worden gebracht. Kinderachtige lafaards, briesen boze Republi keinen in Austin. De rebelleren de Democraten zijn het 'bulle- bakkengedrag' van de Republi keinse meerderheid in het Huis van Afgevaardigden in hun staat echter meer dan zat. „De demo- crati&noet het winnen van overmatige politieke hebzucht. Verzet is de enige manier om dat voor eikaar te krijgen", aldus de Democraat Garnet Coleman. Texas was ooit een van oudsher Democratische staat, die in de afgelopen decennia echter volle dig in handen van de Republi keinen is gekomen. President Bush was er voor zijn gang naar het Witte Huis gouverneur, zijn opvolger is ook Republikein, en de partij heeft de meerderheid in beide huizen van het regiona le parlement. Die overmacht moet ook in Washington wor den verzilverd, zo is het idee bij de 'Grand Old Party'. Het plan om de kiesdistricten in Texas zó te veranderen dat bij volgende federale verkiezingen nog eens vijf tot zeven extra Re publikeinse afgevaardigden naar Washington gaan, was voor de Democratische oppositie de druppel die de emmer deed overlopen. „We hebben er geen zin in om mee te werken aan dit grove geknoei met kiesdistric ten",^ildus één van de onderge- doken?politici. De VS kennen 'Knoeien' interessant bij districtenstelsel Bij districtenstelsel wordt een staat of land verdeeld in kies districten, waar kandidaten van verschillende partijen het tegen elkaar opnemen. Al leen degene met de meeste stemmen krijgt een zetel, de rest valt simpelweg af. Dat maakt het voor machtheb bers of heersende partijen in teressant de grenzen van een district zó vast te stellen dat een hen welgezind gebied er een districtenstelsel waarbij de zetel gaat naar de kandidaat met de meeste stemmen. Nadat de voorzitter van het Te xaanse parlement maandag ont dekte dat de Democraten zoek waren, werd de politie ingescha keld om hen op te sporen, te ar resteten en naar Austin te bren- binnen valt. Dat kan de ba lans nét laten doorslaan, want één stem meer dan de tegenstander(s) volstaat im mers al om het hele district te winnen. In Noord-Ierland is deze vorm van geknoei door de protestanten bij voorbeeld lang met succes gebruikt om katholieke te genstanders op 'democrati sche wijze' bij de macht weg te houden. gen. Toen de politie 51 van hen - vief anderen zijn nog zoek - over de staatsgrens in Ardmore aantrof, konden agenten echter niet meer doen dan vriendelijk vragen of ze terug wilden gaan. De politie van Oklahoma heeft de Democraten met open ar men Cfctvangen, en hen verze kerd dat ze niets te vrezen heb ben. Er zijn maar vier of vijf extra volksvertegenwoordigers nodig om het quorum in Austin te be reiken en stemmingen mogelijk te maken, maar de Democraten houden tot nu toe de gelederen gesloten. De voor Amerikaanse begrippen uitzonderlijke twist in Texas dreunt ook door in Was hington. De Republikeinse lei der van het Huis van Afgevaar digden in de Amerikaanse hoofdstad, Tom DeLay, dreigde de FBI achter de Democraten aan te sturen. „Het is zó on-Texaans om er met de staart tussen de benen vandoör te gaan, en niet te vechten voor waar je in gelooft", zei hij spottend. De Democraten zien DeLay echter als de aan stichter van alle ellende, omdat hij heeft aangedrongen op de verandering van de kiesdistric ten die de Republikeinen meer kansen geeft. „Wij hebben een boodschap voor Tom DeLay: handen af van Texas", aldus een Texaacse Democraat. brussel/anp - De Belgische re gering is niet te spreken over de strafklacht die een groep Irake zen en sympathisanten in Brus sel heeft ingediend tegen gene raal Franks, de opperbevelheb ber van het Amerikaanse leger in de Golf. De ondertekenaars, onder wie ook aanvoerder van de Arabisch Europese liga (AEL) Dyab Abou Jahjah, maken gebruik van de zogeheten genocidewet, waar mee de Belgische justitie overal ter wereld misdaden tegen de mensheid kan vervolgen. België zwakte begin dit jaar na interna tionaal protest de wet wel af door aanklachten van niet-Bel- gen van de hand te wijzen. Ook kan justitie de klacht niet-ont- vankelijk verklaren. Minister van buitenlandse zaken Michel zei gisteren dat de straf klacht 'een poging is de wet te misbruiken'. De genocidewet is volgens hem niet bedoeld om democratieën aan te klagen. Eind agiil was al duidelijk dat de Irakezen, die beweren het slachtoffer te zijn van Ameri kaanse fragmentatiebommen, de genocidewet ter hand wilden nemen. Gisteren hebbe* ze hun klacht officieel ingediend. De kans is overigens klein dat justi tie hem ontvankelijk verklaart. Mocht er toch vervolging ko men, dan brengt dat België ern stig in verlegenheid. De VS heb ben al laten weten het niet te pikken, en dreigen met verhui zing van het hoofdkwartier van de NAVO. De alliantie onderte kende vorig jaar een principeak koord met de Belgische regering voor de overdracht van grond in Brussel voor een nieuw NAVO- bolwerk Een woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van buiten landse zaken verklaarde gisteren dat Washington van de Belgi sche regering eist dat zij de no dige maatregelen neemt om de ze aanklacht te verwerpen. Hij noemde de stappen tegen Frank nrotesk'.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7