Van de Kohlenpott naar de glamour van Berlijn IJzeren Rinus is zo bang als een wezel SPORT Huub Stevens bouwt aan nieuwe toekomst van Hertha BSC Trainer huilde voor operatie een heel laken vol door Rob Sporken Van het sombere Gelsenkirchen naar het mondaine Berlijn. Van het Bier und Bratwurst-concept bij Schalke 04 naar de champagne- en kaviaarcultuur bij Hertha BSC. Van de eenzaamheid op een kille kasteelkamer naar de warmte van het huiselijke gezinsleven. Na bijna zes jaar Kohlenpott was het voor Huub Stevens (49) even wennen in de flitsende hoofdstad van Duitsland. 'Nandoooooooo'. De bulderende stem van Huub Ste vens teistert het trainingscomplex van Hertha BSC. De vogels vallen bijna uit de bomen die langs het veld staan, de vijf ringen bij de hoge poort van het verder op gelegen Olympia-stadion verschieten haast van kleur. Nando Rafael, het van Ajax overgenomen ta lent, voert een aanvalsoeferiing iets te laconiek uit. Tot zicht- en hoorbare ergernis van zijn tierende leer meester. De Limburger benut elke minuut van de dag om zijn ideaal gestalte te geven: een voetbalmachine kneden waarop de Berlijners trots kunnen zijn. In een recordtempo probeert het indrukwekkende Berlijn zijn imago van gespleten metropool weg te spoelen. Na de dramatische val van de muur, ruim twaalf jaar geleden, veranderde de bmisende miljoe nenstad in één grote bouwput. De wereld moest zo snel mogelijk een glorieus Berlin te zien krijgen. De geschiedenis werd afgesloten, de poort naar een bete re toekomst opengezet. De vurig verlangde omslag naar welzijn en welvaart voor west én het voormalige oostelijke gedeelte ver loopt echter moeizaam. Wie met de ondergrondse naar de meest oostelijk gelegen buitenwijk dendert, ademt bij elke halte steeds meer van de DDR-lucht in die er ooit gehangen moet hebben. De metrostations worden steeds bouwvalliger, de mensen steeds grau wer, de sfeer steeds beklemmender. De beelden zijn herkenbaar voor Stevens. De Limbur ger ondervindt aan den lijve dat de nieuwe wereld voor de 'andere kant' niet meteen een betere wereld betekent. „De mensen hebben daar op een bepaalde manier geleefd. Ineens krijgen ze te maken met vrij heid. Daarmee leer je niet van de ene op de andere dag omgaan. Zo n proces duurt jaren." Huub Stevens is de naam van de 'architect' die in de zomer in de Duitse hoofdstad neerstreek. Na de talrij ke verbouwingen en renovaties aan tal van histori sche monumenten kon de plaatselijke voetbaltrots niet achterblijven. De slapende reus klopte aan bij de kundige bouwmeester die op doordachte wijze clubs als Roda JC en Schalke 04 uit de anonimiteit had ge trokken. De overgang van Kerkrade naar Gelsenkirchen was een minimale vergeleken bij de stap die Stevens nu zette. Als zoon van een mijnwerker kwam hij in de Kohlenpott terecht op bekend terrein. De coach sleepte de voetbalmiljonairs mee naar de zwarte hel om hen een indruk te geven wat een gemiddelde Schalke-fan moest ondergaan om een kaartje voor een wedstrijd te kunnen betalen. Huub Stevens: „De Berlijner is in eerste instantie trots op zijn stad. Hij wil de glamour en de uitstraling vervolgens ook terugzien in de club." Foto: GPD/Markus Schreiber Zijn nieuwe omgeving vraagt een andere aanpak om zijn mannen te stimuleren. Kommer en kwel maakten plaats voor pracht en praal. „Hier heb je geen mijnen. We zijn samen gaan fietsen en stopten om iets te drinken of te eten, maar ook om gewoon rond te kij ken. Berlijn is een schitterende stad met prachtige na tuurgebieden. Ik wilde de jongens erop wijzen dat het een enorm voorrecht is hier te mogen voetballen." De insteek is anders, de achterliggende gedachte de zelfde. Teambuilding als één van de bouwstenen die moeten leiden tot een stevig voetbalbolwerk. De aan hang is een veelbelovende toekomst voorgespiegeld. Maar de beelden van morgen mogen nog zo mooi worden gepresenteerd, ze zijn niets waard als van daag geen punten worden gepakt.. „Als trainer word je beoordeeld op de resultaten van nu." En die waren aanvankelijk magertjes. In de competi tie acteerde Hertha voor de winterstop wisselvallig, in de beker namen de amateurs van Holstein in de eer ste ronde de strafschoppen beter. Alleen in de UEFA Cup worstelden de pupillen van Stevens zich steeds een ronde verder. Lange tijd leek hij hetzelfde hobbe lige pad te bewandelen als in zijn eerste jaar bij Schal ke. De successen in Europa waren ook toen een han dige dekmantel voor de mindere prestaties in de Bun- desliga. De verrassende winst van de UEFA Cup zadelde Ste vens destijds met een onverwacht probleem op. Hoe wel de oudere spelers duidelijk op hun retour waren, kon hij hen moeilijk bedanken voor bewezen dien sten. Daardoor liep de planning in Gelsenkirchen minstens een jaar vertraging op. De recente uitscha keling in de kwartfinale door Boavista voorkomt een herhaling. Ook Hertha telt een groot aantal oudge dienden die voorzichtig uit de formatie worden weg gesneden. Die renovatie kon onmogelijk vanaf de eerste dag worden ingezet. In Duitsland is het not-done ex-Na- tionalspieler (oud-internationals, red.) op de bank te zetten. De start van het seizoen verliep dan ooi2,1 terst moeizaam. Het ambitieuze Hertha was Ian r meer middenmoter dan subtopper. De man d# binnengehaald als een soort Messias stond niet onder druk. Opvallend genoeg hield de pers zich betrekkeli, tig. De coach bleek rich uitstekend te hebben ii c'1 steld op de media-aandacht bij rijn nieuwe wei ver. Negen kranten, waarvan drie met recht hei 1 kaat boulevardblad dragen, moeten dagelijks ie melden hebben over de club. Daarom is er opi trainingsdag een persconferentie. De bijeenkoi gaat eigenlijk nergens over. Opvallend is dat de lachse Stevens, vroeger nog wel eens gespanne m merkelijk kalm is. „Ik zoek niet meer zo snel de )e frontatie met de pers. Als ik iets lees wat me sto ik rustig het gesprek aan met de schrijver. Dati ve mogelijk als je je emoties de vrije loop laat." ,n Mogelijk speelt ook rijn privé-situatie een grote dan hijzelf aangeeft en denkt. In Gelsenkirchen 2 bracht hij rijn tijd op doordeweekse dagen in zi pie door in een kasteel. Vrouw Toos en de opgi de kinderen Maikel (21) en Laura (16) woondei 3, tijd in Eindhoven, waar rijn studerende zoon oi e is achtergebleven. „Ik voelde me vaak best eem 1 Eventuele problemen thuis moest ik veelal tele! er nisch oplossen. De situatie is nu totaal anders. e thuis, het eten staat klaar, we gaan samen aani gj De regelmaat in het dagelijkse leven lijkt een p< invloed te hebben op de man die vaak als eenv y buskruit op ontploffen stond. Door de dagelijks q persconferenties wordt hij de rest van de dag n ;e tig gevallen door de schrijvende media. En ond j, de vele verplichtingen houdt hij tijd over om zit ontspannen. Achter zijn prachtig gelegen huis op amper drii ,r| nuten rijden van het stadion vormen de uitgesi bossen een ideaal wandelgebied. En iets verdei gen schitterende meren waarop bovenmodale ten en zeilboten dobberen waardoor de bezoel i in Zuid-Frankrijk waant. Rust als ultieme uitlaa H in een hectisch bestaan. De schrijvende media het deksel weliswaar op de gifpotjes, een klein 4 te van de achterban begon in de eerste weken a gelijk te morren. Stevens had het geluk dat del A aanhang qua aantal en fanatisme niet te vergd met die in Gelsenkirchen. „In Gelsenkirchen h er de mensen eigenlijk alleen het voetbal. In Berli n; je alles. De landelijke politiek rit hier, internatii filmsterren en popidolen komen langs. Er zijn theaters, noem maar op. De Berlijner is in eers igi stantie trots op rijn stad. Hij wil de glamour en straling vervolgens ook terugzien in de club." Nadat het eerste briesje was gaan liggen, braki O; door. Van de laatste acht competitiewedstrijdeUl den er vijf gewonnen, de doelstelling (Europee bal) ligt voor het grijpen, al werd afgelopen zat op eigen veld wel een pijnlijke 6-3 nederlaag te Bayem München geleden. Hertha staat nu vijf stand wordt pas opgemaakt na 34 duels. Het is 6 dat we vijfde staan, goed ook voor het vertrouv de spelers. Maar we hebben nog steeds niets." 0 door Henri van der Steen Daar is-ie weer: Rinus Israel, voet baltrainer en cynicus. Praktisch kampioen met ADO Den Haag. Vanaf augustus krijgt de voetbal liefhebber weer ongeëvenaarde, met een stalen gezicht gedebi teerde antwoorden op alle vra gen. Kun jij spelers maken en bre ken? „Nou, breken wel." Het is niet eens midden in de nacht als vanuit de woonkamer een soort gegrom hoorbaar wordt. „Greet! Greet! Greet! Greet'" Mevrouw Israel is in slaap gesukkeld. „Je snurkt, Greet!" En dat moeten we niet hebben. Niet omdat het lieflijke, rij het enigszins luidruchtige ge ronk het gesprek hindert, maar omdat Greep'e Israel tot dan juist een fijne rol heeft gespeeld tijdens het interview, met haar pikante toevoegingen en inte ressante, soms ongevraagde op vattingen. Als de vrouw des hui zes ietwat gegeneerd overeind is gekomen, zal ze door de schuif deuren heen de rest van de nacht geen minuut meer missen van de conversatie en haar ge liefde regelmatig bijstaan, tot meerdere eer van Rinus en het verhaal. Hier, in de salon van hun appar tement in Landsmeer, rit de man van staal, de speler die er tijdens zijn glorieuze loopbaan als speler een sport van maakte tegenstanders zo bang te ma ken, dat ze rijn strafschopgebied niet eens meer in durfden, laat staan dat ze nog snode plannen dorsten te beramen. Deden ze dit toch, dan kwam Rinus in ac tie. Hij deinsde er niet voor te rug een tegenstrever .drie meter de lucht in te schoppen of een professionele poging te wagen iemands been te breken. Hij en maatje Theo Laseroms werden bij Feyenoord beroemd en be rucht. Laseroms was hard, kei hard. „Maar ik was gemener", stelt Israel, zonder een spoor van trots of spijt in rijn stem. Spijt kent hij niet, trots evenmin. Het was zoals het was. Hij is mogelijk de eerste voetbal trainer ter wereld die zich ten behoeve van een interview heeft laten bandageren. De knieën van Israel willen niet meer, daarbij is hij twee keer geope reerd aan een hernia Israel brengt rijn avonden thuis on veranderd languit liggend op het tapijt door, met de benen hoog op een stoel en een kussen on der rijn hoofd. Zo kijkt Rinus te levisie (sport) en riet hij het elke avond bedtijd worden. Rustige man? Zeg maar saai. Dat zegt Rinus zelf tenminste. Bur gerlijk „Mijn leven riet er niet zo uitbundig uit, nee." Hij is het liefste thuis. „Op vakantie gaan is wel leuk, maar het leukste is altijd weer naar huis gaan." Kan hij tenminste weer languit voor de televisie liggen. Een interview op de grond riet hij echter niet ritten; om de nacht rittend door te komen, heeft hij de knieën daarom inge- taped, zodat die niet meteen vollopen. Oudste trainer Israel is de oudste trainer in het betaalde voetbal. Hij had suc cessen bij FC Den Bosch, was trainer bij Feyenoord, in Grie kenland, De Verenigde Emira ten, Ghana, Roemenië. Zou hij nog bij Feyenoord willen ritten? „Ik moet er niet aan denken! Nee, ik vind dit al zenuwachtig genoeg. Ik heb ook nooit de brandende ambitie gehad bij Feyenoord of Ajax of PSV te werken. Ik nam meestal de eer ste aanbieding aan die er kwam. Feyenoord was leuk, maar FC Den Bosch was ook leuk. En ik heb een half jaar DWV getraind, dat was ook leuk. Ik had dat als speler al. Ik speelde bij Excelsi or, kwam Hans Kraay naar onze flat in Rotterdam. Weet je nog, Greetje? (Ja, Greetje weet het nog, red.) Er waren problemen met Blankenburg of zo. Of ik naar Ajax wilde komen. Maar ik had helemaal geen interesse. Al die drukte... Leuk dat-ie kwam, dat wel." Nu is hij weer in de nadagen be land. „In de loop der jaren merk je, dat je vroeger dingen lachend verwerkte. Nu heb je daar meer moeite mee. Met conflicten, spanningen. Dat conflict met die Been bij Feyenoord, dat zou ik nu niet meer leuk vinden. Al zou ik nog wel dezelfde maatre gelen nemen. Maar voor maat regelen is geen aanleiding mo menteel." Greet schenkt een fris watertje. Ze heeft een tweeliterfles Bar le Due koud gezet. Het mag laat worden! Is de huidige generatie te braaf voor conflicten? Israel: „Nou, misschien dat de spelers een beetje huiverig zijn voor hun carrière. Zo veel smaken zijn er niet meer." Zijn eigen vak heeft aan kwali teit ingeboet, vindt-ie. „Het is allemaal gladjes geworden. Trai ners moeten een goed verhaal hebben, zich tussen sponsors kunnen bewegen. Ik heb nooit toegegeven aan die praktijken, ik ga mijn eigen weg. Trainers hebben tegenwoordig een ge weldige pr. Ze doen hun best maar." De persconferenties laat hij dit seizoen over aan assistent Lex Schoenmaker. Dat kan hij vanaf augustus niet meer maken. „Dat moeten we nog eens goed door spreken, ja. Maar kijk, nadat ik die by-pass operatie had gehad, heb ik gezegd: we gaan door zo als het ging. Als ik jonger was geweest, met meer geldings drang, had ik misschien gezegd: 'Sorry Lex, ik neem het weer over.' Ik heb het nu maar gela ten zoals het ging." Het H-woord is eruit. Israel tob de met het hart, een voor 80 percent dichtgeslibde kransslag ader. Stress? Hijzelf denkt dat het in de familie zit, een te hoog cholesterolgehalte. Het leed is nog niet geleden. „Ik slaap niet makkelijk na een wedstrijd, dan rit er nog spanning in het li chaam. Terwijl we niet meer hebben verloren sinds ik weer op de bank rit. Ik zou dus flui tend naar huis moeten rijden en zo bewusteloos in bed moeten vallen. Vroeger sliep ik goed, na een nederlaag zelfs beter dan na een overwinning. Maar ja, de spanning..." Terwijl hij toch bepaald een an der type is dan, zeg, Dick Advo caat, zijn oud-collega van Oran je. „Geschikte trainer, heel toe gewijd. Kan van vroeg tot laat over voetballen praten. Nee, die neiging heb ik nooit gehad." Ge volg: rijn imago is er een van een weinig begeesterde, zelfs luie trainer. Israel: „Je hebt trai ners die van 's morgens vroeg tot 's avonds laat op het stadion rijn. Tja. Maar ik ben juist wel gedreven, op de training laat ik er niet de kantjes aflopen. Aan de andere kant: als ik word ont slagen, ben ik dat na een of twee dagen kwijt, daar zet ik me zo over heen. Toen ik werd ontsla gen bij Feyenoord, kwam ik thuis en hebben we snel gege ten, want ik moest voetballen zien op televisie. Greetje be greep er niks van, dat ik über haupt nog naar voetballen kon kijken!" Trainen bij Feyenoord zei hem in feite niks, ontslagen worden ook niet. Hij heeft een fijne fa milie en hij heeft Greet, zijn eer ste meisje. Nu 38 jaar getrouwd. Het relativeren komt hem intus sen goed van pas, nu rijn ge zondheid een kwestie werd. Hij wil wel vertellen. Greetje schenkt eerst nog eens bij. Heerlijk, eerlijk water. „Vorige zomer zag ik toevallig het blaadje van de CBV (Coa ches Betaald Voetbal, red.), met een stuk over de keuring voor trainers. Heb ik aangevraagd. Ik was een beetje moe. En ik was al eens een beetje moe geweest bij PEC Zwolle. Toen is er een car diogram gemaakt. Was niet goed. Ik vroeg meteen of ik het wel zou redden. Dat wisten ze niet. Ik ben al helemaal geen held, dus ik werd zo bang als een wezel. Achteraf bleek dat ik gewoon een sporthart had. Maar nu liet ik me dus weer eens keuren. Bleek er een ader voor 80 procent dichtgeslibd." „Of ik bang werd? Pfoeoeoe. Ik was bang, ja, want Greetje zat nog in Spanje. Ik was heel bang. Ontiegelijk bang! Greet is met een teruggekomen. Toen bleken er drie mogelijkheden: medicij nen, dotteren of een hartopera tie. Het werd dotteren. Ik opge lucht, dacht: dat is voor de bak ker. Maar dat dotteren bleek toch niet te kunnen, ik moest geopereerd. Toen stortte m'n wereld in. Onze elftalleider, die zelf vier omleidingen heeft, praatte me moed in, hij sprak erover alsof ik naar de pedicure moest. Toen was ik helemaal niet meer te redden! Ik dacht: fi nished, het is afgelopen." „Nee, ik kan niet zeggen dat ik positief van gedachten was, in die tijd. Ik vroeg de chirurg ook: overleef ik het? 'De operatie wel', zei hij, 'maar een garantie dat je de komende tien jaar overleeft, is er niet.' Ik vond dat al een heel bemoedigend ant woord. Vervolgens hoorde ik niks meer, ik was zo stom te gaan geloven dat die hele opera tie niet zou doorgaan, dat het toch niet hoefde. Tot ik werd ge beld met de datum. Dat was een klap! Het was nu definitief." „Iedereen deed vervolgens of het een fluitje van een cent was, maar in het ziekenhuis werd ik ontvangen door een gastvrouw die alles regelde: het contact met de familie voor de operatie, tijdens de operatie, na de opera tie. Dat was heel geruststellend voor de familie, maar niet voor mij. Ik had thuis al zitten huilen, in het ziekenhuis weer. Een la ken vol', preciseert Greetje vanaf de bank) Op woensdag werd ik geopereerd, op vrijdag maakte ik al een wandelingetje door het dorp. De eerste die me zag, vroeg hoe het ging. De tranen stonden me meteen weer in de ogen, maar die emotie schijnt normaal te rijn na operaties." „Een paar uur later voelde ik kramp. Meteen het ziekenhuis gebeld. Ik kon komen. Greetje reed, ik zenuwachtig ernaast, ik spoorde haar maar aan sneller te rijden. Ik was vreselijk bang. Net die dag was Hans Dorjee overleden, aan rijn hart." Het kwam allemaal goed. Rinus was evenwel zo bang alleen te zijn, dat hij zelfs met Greetje meegingals die ging winkelen. „En daar had hij altijd een ge weldige hekel aan", roept ze in de aanvullende wijs. Israel: „La ter, toen het beter ging, hoefde dat winkelen natuurlijk niet meer. En zo ging het bij het voetballen ook. Eerst hou je een beetje afstand, als het beter gaat, verval je weer in dezelfde fou ten." En dus slaapt hij de laatste weken weer niet zo goed. Dat heeft ook van doen met vroeger. Zijn vader overleed vijf dagen voordat het WK van 1974 begon. Plotseling. Waaraan is hij overleden, Rinus? „Hetzelfde als ik. Nou ja, ik ben natuurlijk nog niet overleden. T Maar die heeft een harta gehad, van de ene op de dag weg. Nooit eerder kl; gehad, 62 jaar, mijn leeft! Ik ben 61. Sinds PEC Zwt ik daarom al een kleine 0 en houd ik elke dag, zek< training, mijn eigen hart de gaten." Pa was metselaar, Rinus jonge jaren stratenmaka voelt zich bevoorrecht. hard werken is niet leuk. moet wel een bijzondere hebber rijn om elke dag acht te beginnen en dan dag met plezier zwaar v\ doen. In mijn tijd als straC ker lag ik in de pauzes b loos in de kruiwagen. Ne voel me bevoorrecht." En gelukkig. Het is nu vrt den in de nacht, ver ovei midden van de nacht. A2 overkant staat een reiger waterkant. Over een uur het ochtendconcert van en mussen en andere flu Rinus en Greetje gaan sir Het zal best lukken nu. kampioen, gezond moe. zond. „Ik heb alle geluk' wereld gehad dat ik me ten keuren."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 20