Juve duwt Real Madrid van voetstuk SPORT 'Sfeer bij AZ helemaal naar de kloten' Sijbrands kansloos na curieus verlies Davids in finale Champions League opnieuw tegen Seedorf Hermens pleit Szabo vrij na verdachte vondst TT verklaart ministerie van VWS de oorlog Debuut Krajicek op Queens Petacchi weer de slimste ïjch begint jwe ploeg ndaal - Jan Ullrich en loegleider Rudy Pevenage met Jacques Hanegraaf ieuvve wielerploeg opzet- lianchi is de beoogde J sponsor en het Neder- D e bedrijf Vitamins More toegezegd haar bijdrage te gen. De banden met Coast zijn gisteren reso- loorgesneden. „Als Coast salarissen meer betaald, rij niet langer gebonden et contract met die fir- zegt Pevenage. Ullrichs s< |ger Wolfgang Strohband eten dat zijn pupil geen meer zal rijden voor si hting' Nordin >kt hand - 'Fighting' Nordin ialah zal nog even geduld en oefenen voordat hij zijn ld chepartij tegen de Argen- ancisco Mora krijgt. De 03 okser uit Purmerend brak wi jgtijdens de training een no jnhandsbeentje in zijn irhand. Het is meteen in is gezet. Volgende week gworden opnieuw foto's ien en dan hoort de Hollander hoelang het duren. jj beschikbaar rFeyenoord dam - Bert van Marwijk de ide bekerfinale en de competitiewedstrijd ook 'gfchong-Gug opstellen. De 01 oorder kreeg van de Zuid- anse voetbalbond (KFA) mming weg te blijven bij w ast-Aziatisch kampioen- i.Dat staat van 28 mei tot st4 juni op het program - ,e oewel dat evenement niet ra officiële FIFA-kalender m Feyenoord zijn Kore- international dus niet n t af te staan, hebben de eri dammers toch contact M htmet de KFA. ostprijs Nistelrooij >°'lw - Tot dusver gaven de [erechtigden bij de verkie- ran de beste voetballer in n 1 igelse competitie de voor- si11 aan Thierry Henry boven e 1 van Nistelrooij. Na twee ':ei dagen' kreeg de Neder- 1° e topscorer van Manches- 10 lited toch nog een troost- De sponsors van de Pre- League vonden hem wel stl ste. Van Nistelrooij kreeg ei remie van 40.000 euro. Hij k dat bedrag aan een inderdorp en aan de aai zfeldt-Jakob-Stichting. donderdag 15 mei 2003 anse clubs in het rood - Het Spaanse profvoet- Slrkeert in grote financiële sesfemen. Alle 42 clubs samen op 30 juni 2002 een Èn lvan 1,625 miljard euro. leeft Juan Jose Hidalgo, ittervan de verenigde cM ise profclubs, gemeld aan DV6 aanse regering. De clubs 3e 1 nde regering om belas- irmindering en hopen op dl' etv-inkomsten en een e bijdrage uit de toto-gel- turijn/gpd/anp - Real Madrid dreigt dit seizoen overal naast te grijpen. De Spaanse titel staat he vig op de tocht en gisteravond vervloog ook de hoop op een nieuw succes in de Champions League. De 'Koninklijke' werd in Turijn uitgeschakeld doorJuven- tus, dat met 3-1 zegevierde, nadat het vorige week in Madrid nog met 2-1 had verloren. Daarmee krijgt het belangrijkste toernooi voor clubteams voor het eerst in de geschiedenis een volledig Italiaanse finale. Op 28 mei moet Juventus het op Old Trafford in Manchester opne men tegen AC Milan. Overigens is het niet voor het eerst dat twee clubs uit hetzelfde land in de eindstrijd staan. Drie jaar ge leden had Spanje de primeur, toen Valencia door Real werd verslagen. Edgar Davids van Juventus en Clarence Seedorf van AC Milan komen elkaar in de finale weer tegen. De twee internationals wonnen samen bij Ajax in 1995 de Europa Cup I. Daarna ver overde Seedorf met Real Madrid in 1998 opnieuw de Cup met de Grote Oren dankzij een zege van 1-0 in de finale op Juventus, met toen ook al Davids in de gelede ren. Seedorf kan de eerste speler worden in de voetbalhistorie die met drie verschillende clubs de belangrijkste Europa Cup wint. In Madrid zal het de komende dagen ongetwijfeld donderen en bliksemen. De duurste ploeg ter wereld haalde in de eerste helft van het seizoen weliswaar twee fraai blinkende trofeeën binnen. Maar de Europese Super Cup (tegen Feyenoord) en de We reldbeker (tegen Olimpia Asun cion) gelden toch vooral als tweederangs prijzen. Bovendien vloeien zij vooral voort uit de prestaties uit het afgelopen sei zoen. Juventus daarentegen beleeft een van de meest succesvolle ja ren uit zijn rijke historie. De 'Oude Dame', met veel minder talent gezegend dan het Madri- leense sterren-ensemble, won afgelopen weekeinde voor de 27ste keer het Italiaanse lands kampioenschap. De club uit Tu rijn heeft nu ook goede vooruit zichten om voor de derde keer tot Europa's beste te worden ge kroond. Real-coach Del Bosque had zijn team op twee sleutelposities moeten aanpassen. Makelele, de Franse breker, ontbrak met een dijbeenblessure en werd vervan gen door Cambiasso. Ronaldo begon niet geheel fit op de bank. De Braziliaan had aan de eerste ontmoeting tegen Juve een spier in zijn kuit verrekt en was niet honderd procent fit. Zijn plaats werd ingenomen door een extra middenvelder in de persoon van Guti. Ook coach Lippi van Juventus had lichte problemen. De cen trale middenvelders Ferrara em Iuliani waren beiden geschorst. Maar de Italiaanse formatie heeft geen gebrek aan goede verdedigers. Veel belangrijker was dat Davids, Tacchinardi en Montero hun straf hadden uit gezeten. Juventus startte voortvarend in de hoop de 2-1 nederlaag uit het eerste duel vlot weg te werken. De Italianen maakten een veel frissere indruk dan hun gemid deld veel jongere Spaanse te genstanders, voor wie het lange en loodzware seizoen echter zijn tol begint te eisen. Raul, Figo en Zidane (tegen zijn oude club) kwamen nauwelijks uit de verf. Thuram, Davids en Nedved, twee jaar geleden aangetrokken als opvolger van Zidane, des te meer. De thuisclub kreeg al in de twaalfde minuut de voorsprong die het wenste. Een verre voor zet van Nedved dwarrelde voor bij de tweede paal. Del Piero, even daarvoor al dicht bij de David Trezeguet juicht na zijn doelpunt tegen Real Madrid. Foto: Reuters/Alessandro Bianchi openingstreffer, kopte knap te rug op Trezeguet die Cambiasso en doelman Casillas te snel af was: 1-0. Vlak voor rust zakten de Madri- leense koersen nog wat verder door toedoen van Del Piero. De aanvaller draaide Hierro en Sal- gado dol en prikte de bal in de korte hoek: 2-0. Kort na de hervatting kwam Ro naldo toch in de ploeg. En deed meteen weer van zich spreken. In de 66ste minuut glipte hij langs Montero en ging graag lig gen toen de Uruguyaan een tackle inzette: penalty. Figo nam zijn verantwoordelijkheid, maar schoot veel te slap ih. Doelman Buffon keerde de inzet fluitend. Reals hoop op een verlenging werd even later de grond in ge boord. Nedved troefde de oude Hierro op snelheid af en op zijn geplaatste wreeftrap had ook Casillas geen antwoord: 3-0. De vreugde van de Tsjech werd even later flink getemperd. Kort na zijn treffer liep hij een gele kaart op na een onschuldige overtreding op MeManaman, die hem de finale kost. Vlak voor tijd scoorde Zidane te gen (3-1), maar het was een schrale troost. pariis/anp - Jos Hermens, de manager van onder anderen Gabriela Szabo, heeft in alle toonaarden ontkend dat de Roemeense atlete betrokken zou zijn bij een dopingschandaal. De Franse douane trof vrijdag in de auto van de olympisch kam- pioene op de 5000 meter en we reldkampioene op de 1500 me ter medicamenten en voedings- supplementen aan, waaronder Actovegin. Szabo zat overigens niet zelf aan het stuur. Zij arriveerde pas maandag in Frankrijk in gezel schap van haar man en coach Zsolt Gyongyossi voor een hoogtestage in Font Romeu. De wagen werd van Roemenië naar de Zuid-Franse plaats gereden door Daniel Vlad, een kennis die vaak op haar huis past als Szabo in het buitenland verblijft. De' twaalf ampullen Actovegin, een middel dat wordt gewonnen uit kalfsbloed, had hij overigens meegenomen op verzoek van de Roemeense langeafstandloop- ster Michaela Botezan. Haar collega Szabo wist daar niets van. Volgens Hermens is er absoluut geen sprake van een affaire, die de Franse sportkrant TEquipe erin wilde zien. „De douanier heeft Vlad gevraagd of hij medi cijnen bij zich had die moesten worden aangegeven. Hij zei dat hij enkele medicamenten had meegenomen voor atletes in Font Romeu. Hij moest ze laten zien en kon daarna probleem loos Frankrijk in. Hij is niet aan gehouden, noch zijn er wets overtredingen gemeld." Hermens vertelde dat de „ver dachte" lading voor Szabo be stond uit multivitaminen en acht ampullen progesteron, een bestanddeel van de pil maar door vrouwen ook gebruikt om stress en overtraining tegen te gaan. Hij leverde er de door Szabo's arts Maria Conea geschreven re cepten voor progesteron en L- camitine bij. De Actovegin was bestemd voor Botezan. Stewart 4r Celtic üec low - Rockster Rod Ste- kijkt niet op een paar cen ten! b het om zijn liefde voor gaat. De Schotse voetbal- c peelt op 21 mei de UEFA- finale tegen Porto; Stewart to met een privéjet naar ilaats Sevilla. Kosten: Wfleuro. Het is meer dan jaar geleden dat Celtic :opese finale speelde. et er andere jj et volleybal Worn - De opzet van de asie volleybal wordt op- 'Sewijzigd. Door de druk e internationale kalender Pré-olympische seizoen gjjjj en de halve finale en finale pbrie play-offs komend sei- gfjjj in maximaal vijf wedstrij- >n„ eslist. Afgelopen seizoen j (je 'datnog best-of-seven- ben penter naar irin a 'an laplOeg "JM - De DSB-schaats- jjfi heeft de Amerikaanse 'veJ er Kip Carpenter aange- ggjji in. Carpenter, winnaar mf et olympisch brons op de II ai, 'eter in Salt Lake City tekende gisteren een ver bad "is. Hij is nu al in training 'e sprinters uit de ploeg, oten rw*e Is11 Bos. Verder 1 J,,, 'eDSB bekend dat de ie a 'eten van vier jonge S(J 'tsers uit de ploeg zijn voo! ^broken. Jacques de Ko- ,r dj Remco Olde Heuvel (we- ;r jj impioen junioren), Stefan en si en T°m Prinsen heb ei contract getekend dat tot en met 2005. alkmaar/gpd - De kleedkamer van AZ ademt deze ochtend heel weinig voetbal uit Het ruikt er naar woede en onbegrip. Over en weer bellen voetballers met hun zaakwaarnemers. „De sfeer is helemaal naar de klo ten", verwoordt aanvoerder Pe ter Wijker de stemming. Voorzit ter Dirk Scheringa wil dat de se lectiespelers van AZ volgend sei zoen dertig procent van hun sa laris afstaan in het kader van een forse bezuinigingsoperatie. Ze voelen daar weinig voor en beraden zich met juridische steun van hun vakbond, de WCS, over een tegenvoorstel. De club kan momenteel geen sluitende begroting bij de KNVB indienen. Die is vereist als men een licentie wil krijgen om be taald voetbal te kunnen blijven spelen. Scheringa staat niet lan ger garant voor de dekking van het exploitatietekort van 6,5 mil joen euro per seizoen. Naast het loonoffer van de spelers wordt de gemeente Alkmaar een over bruggingskrediet gevraagd. Be gin juni is daarover een gesprek. „De gemeenteraad heeft al va ker aangegeven dat het haar veel waard is om AZ te behouden", zegt burgemeester Van Rossen. Teamfoto van AZ. Foto: ANP/Olaf Kraak Van trainen komt vandaag wei- emoties uit te spreken. De trai- nig. Co Adriaanse geeft zijn voetballers in de kleedkamer uitvoerig de gelegenheid him ner is zelf niet gevraagd salaris in te leveren. Of hij het zou doen als het verzoek alsnog komt, laat hij in het midden. „Het lijkt me dat de voorzitter dan als eerste een antwoord verdient. Maar hij kent mijn standpunt." De spelers komen na de compe titiewedstrijd van zondag tegen Groningen met een tegenvoor stel. Tot die tijd hebben ze be sloten summier te zijn in hun commentaar. Dat er iets gedaan moet worden aan de financiële noodtoestand, willen de voet ballers nog wel begrijpen. Maar begrip hebben voor de manier waarop het nu gaat? „Als ik ant woord geef, zou ik al te veel zeg gen", aldus Wijker. „We zijn er doodziek van. En helemaal door de makkelijke manier waarop de mededeling wordt gebracht. Want uit de mond van de voor zitter klinkt het allemaal wel erg eenvoudig." De verdediger heeft zichtbaar moeite zijn opgekropte woede onder controle te houden. José Fortes Rodriguez lijkt het iets luchtiger op te pakken. „Dit is AZ. Hier gebeurt altijd wat. Ik maak me er niet echt druk om. Ik kan de voorzitter ook wel een beetje begrijpen. Overal leveren spelers in en schieten gemeen ten te hulp. Dus probeert hij het hier ook. We willen als spelers groep best iets doen. Er zijn vol gens mij genoeg mogelijkheden. Maar zó werkt het natuurlijk niet." SPORTUITSLAGEN BASKETBAL assen/gpd - Het TT-bestuur heeft het ministerie van VWS de oorlog verklaard. Het ministerie heeft blijkens een op 7 mei ver stuurde brief de bezem gehaald door het gedoogbeleid ten aan zien van tabaksreclame op het Asser circuit. Zo is de merk naam 'Gauloises Dutch TT' voortaan uit den boze. Het wegvallen van de titelspon- sor plaatst het TT Circuit Assen voor onoverkomelijke proble men volgens voorzitter Jos Vaes- sen. „De bodem wordt zo onder de financiële basis van de TT weggeslagen. We zijn vreselijk kwaad", haalde de preses tij dens de persconferentie ter ge legenheid van de WK 200 Mijls race fel uit naar het ministerie. Het TT-bestuur laat het er niet bij zitten. „We gaan in beroep of naar de rechter", verzekerde Vaessen. Tabaksreclame is al langer uit den boze, maar in 1998 heeft de toenmalige staatssecretaris Erica Terpstra een herenakkoord ge sloten met de circuitorganisaties van Zandvoort en Assen dat voorzag in een gedoogbeleid. Het aldcoord geldt tot en met 2005. Amsterdam. Vrouwen, finale play-offs, best-of- five. BV Lely - Perik Jumpers 74-56. Stand: 2-0. New York. NBA, play-offs, best-of-seven. Eastern Conference: Detroit Pistons - Philadel phia 76-ers 78-77. Stand: 3-2. DAMMEN londen/anp - In de aanloop naar Wimbledon zal Richard Krajicek zijn debuut maken in het grastennistoernooi van Queens Club in Londen. De 31- jarige Muiderberger speelt deze wedstrijd van 9 tot 15 juni in plaats van het grastoemooi in Halle dat op dezelfde datum plaats heeft. Krajicek accepteer de "de wildcard van organisatie in Londen. De andere wildcard ging eveneens naar een oud- Wimbledonkampioen, de Kro aat Goran Ivanisevic. Krajicek en Ivanisevic komen op de Queens Club topspelers te gen als de Australiër Lleyton He witt, de Britten Tim Henman en Greg Rusedski, de Amerikaan Andy Roddick en de Rus Marat Safin. Zwartsluis. WK n Elfde ronde: Clerc (Ned) - Ndjofang (Kam) 1-1, Sijbrands (Ned) - Georgiev (Rus) 0-2, Thijssen (Ned) - Milsjin (Rus) 1-1, Ba (Sen) - Heusdens (Ned) 1-1, Jansen (Ned) - Veytsman (VSt) 1-1, Gantwarg (WRu) - Erdenebileg (Mon) 1-1, An- dall (Gre) - Schwarzman (Rus) 1-1, Valneris (Let) - Getmanski (Rus) 1-1, Koyfman (Isr) - Boezinski (Lit) 1-1, Samb (Sen) - Tsjizjov (Rus) 0-2. Stand: 1. Georgiev 16 punten, 2. Tsjizjov 15, 3. Clerc, Heusdens, Thijssen, Ba 13, 7. Sijbrands, Jansen, Getmanski, Koyf man, Ndjofang, Valneris 12, 13. Milsin, Schwarzman, Samb 11, 16. Boezinski, Gant warg 10, 18. Veytsman 7, 19. Erdenebileg 6, 20. Andall 1. GOLF Herkenbosch. Muermans Vastgoed Cup, twee de wedstrijd Nederlands profcircuit. Stand na eerste dag: 1. Van der Velde 68 sla gen, 2. Muntz 69, 3, Steenkamer 71, 4. Kraay, Dorrestein 72. PRIJSVRAGEN Lucky Day 3098. 2.3.4.8.13.14.15.17.18.20.25.29.31.40. 45 47.52.70.77.78. (Onder voorbehoud van typefouten). TENNIS Hamburg. Mannen, 2,45 miljoen euro. Tweede ronde: Ferreira (ZAf) - Lopez (Spa) 6-1 6-2, Coria (Arg/12) - Nieminen (Fin) 6-3 6-4, Kuerten (Bra) - Davidenko (Rus) 7-5 6-0, Za- balef^ (Arg) - Robredo (Spa/14) 3-6 6-3 6-1, Joesjm (Rus) - Beek (Slw) 6-7 6-4 6-2, Schütt- ler (Dui/9) - Burgsmüller (Dui) 6-4 4-6 6-4, Gaudio (Arg) - David Sanchez (Spa) 6-7 6-3 6- 1, Philippoussis (Aus) - Malisse (Bel) 6-3 7-6, Gonzales (Chl) - Mantilla (Spa) 6-2 6-1, Nal- bandian (Arg/8) - Dupuis (Fra) 5-7 6-2 6-3, Henman (GBr) - Grosjean (Fra/10) 6-0 3;6 6- 2, Olivier Rochus (Bel) - Costa (Spa/5) 3-6 6-3 7-6, Hewitt (Aus/1) - Clement (Fra) 6-7 6-4 7- 6, Federer (Zwi/3) - Sargsian (Arm) 6-1 6-1, Calleri (Arg) - Roddick (VSt/4) 3-6 6-2 6-3, Ra fael Nadal (Spa) - Moya (Spa/2) 7-5 6-4. Rome. Vrouwen, 1,3 miljoen euro. Eerste ronde: Pennetta (Ita) - Fernandez (Arg) 6-4 3-6 6-0. Tweede ronde: Mauresmo (Fra/4) - Krasnoroetskaja (Rus) 6-2 7-6, Schnyder (Zwi) - Schett (Oos) 6-0 6-2, Koeznetsova (Rus) - Daniilidou (Gri) 6-3 6-2, Cara Black (Zim) - Granville (VSt) 7-5 1-6 6-4, Miskina (Rus/8) - Matevzic (Slv) 6-2 6-3, Petrova (Rus) - Seles (VSt/10) 6-3 4-1 opgave, Capriati (VSt/5) - Zuluaga (Col) 6-3 6-4, Hantuchova (Slw/7) - Serna (Spa) 7-6 1-6 6-4, Pisnik (Slv) - Maleeva (Bul/11) 4-6 6-4 7-5, Sugiyama (Jap/13) - Safina (Rus) 6-0 2-6 6-4, Conchita Martinez (Spa) - Gagliardi (Zwi) 6-4 6-3, Clus ters (Bel/2) - Ruano Pascual (Spa) 6-1 6-0, Pistolesi (Ita) - Pennetta (Ita) 6-4 7-6. VOETBAL Champions League. Halve finales. Tweede wedstrijd: Juventus (Ita) - Real Madrid (Spa) 3-1 (2-0). 12. Trezeguet 1-0, 43, Del Piero 2-0, 73. Nedved 3-0, 89. Zidane 3-1. Scheidsrechter: Meier (Zwi). Toeschouwers: 67.000. Gele kaart: Montero, Tacchinardi, Nedved (Juventus), Figo, Hierro, Salgado, Con- ceicao (Real Madrid). Bijzonderheid: Figo mist strafschop in 67e minuut. Eerste wedstrijd: 1- 2, Juventus in finale tegen AC Milan op 28 mei in Manchester. WIELRENNEN Ronde van Italië. Vijfde etappe (Messina - Catania): 1. Petacchi (Ita) 176 km in 4.54.43 (35,831 km/uur), 2. Cipollini (Ita), 3. Eisel (Oos), 4. Moreni (Ita), 5. MeEwen (Aus), 6. Brown (Aus), 7. Svorada (Tsj) Pieri (Ita), 9. Balducci (Ita), 10. Doema (Oek), 15. Pantani (Ita), 22. Garzelli (Ita), 23. Vierhouten, 46. Simoni (Ita), 48. Ca- sagrande (Ita), 78. Aitor Gonzalez (Spa) 0.19, 92. Moerenhout, 93. Frigo (Ita). Algemeen klassement: 1. Petacchi 22.31.44, 2. Garzelli 0.49, 3. Casagrande 0.59*4. Pelli- zotti (Ita) 1.04, 5. Simoni, 6. Lunghi (Ita) 1.11, 7. Hamburger (Den), 8. Noé (Ita), 9. Sa- baliauskas (Lit), 10. Scarponi (Ita), 11. Panta ni 1 16, 26. Aitor Gonzalez 1.30, 33. Frigo 1.33, 76. Moerenhout 7.05, 100 Cipollini 12.52, 158. Vierhouten 33.10 Vredeskoers. Zesde etappe (Krosno Odrzanski - Frankfurt a/d Oder): 1. Moletta (Ita) 146 km in 3.20.41 (43,65 krn/uur), 2. Baumann (Dui) 0.09, 3. Haselbacher (Oos) 0.15, 4. Cortinovis (Ita), 5. Madsen (Den), 6. Stafiej (Pol). Algemeen klassement: 1. Wesemann (Dui) 24.55.10, 2. Soseni (Tsj) 0.10, 3. Poitschke (Dui) 7.11, 4. Piatek (Pol) 7.16, 5. Pinotti (Ita) 7.19, 6. Konecny (Tsj) 7.20. Ronde van Asturië. Tweede etappe (Llanes - Gijon): 1 Fagnini (Ita) 153 km in 3.32.58 (43,105 km/uur), 2. Torrent (Spa), 3. Arrieta (Spa), 4. Gentili (Ita), 5. Edo (Spa), 6. Sanchez (Spa), 7. Rutkiewicz (Pol), 8. Golbano (Spa), 9. Odriozola (Spa), 10. Osa (Spa). Algemeen klassement: 1. Maestre (Spa) 7.28.58, 2. Moos (Zwi) 0.03, 3. Edo 0.06, 4. Torrent, 5. Arrieta 0.08, 6. Nozal (Fra). iJSHOCKEV New York. NHL, finale play-offs, best-of-seven. Western Conference: Anaheim Mighty Ducks - Minnesota Wild 4-0. Stand: 3-0. ZEILEN Mondello (Ita). EK mistral. Mannen, na 9 races: 1 Bontemps (Fra) 24, 2. Beudou (Fra) 38, 3. Rodrigues (Por) 44, 4. Fridman (Isr) 52, 5. Kaklamanakis (Gri) 54; 13. Joeri van Dijk (Ned) 105. Vrouwen, na 9 races: 1. Lee Lai Shan (HKo) 20, 2. Sensini (Ita) 24, 3. Merret (Fra) 30, 4. Vidal (Fra) 52, 5. Sturges (GBr) 70. zwartsluis/anp - Een nederlaag is voor Ton Sijbrands een zeld zaam verschijnsel. Een neder laag met wit een curiositeit. Gis teren leed de 53-jarige groot meester uit Muiden zijn eerste nederlaag met wit in tien jaar. In de elfde ronde van het WK dam men gaf hij in Zwartsluis na 34 zetten op tegen de wereldkam pioen en koploper Aleksandr Georgiev. Door het verlies werd Sijbrands op slag kansloos voor de we reldtitel. Zijn achterstand op Ge orgiev groeide tot vier punten. Aleksei Tsjizjov bleef in het spoor van zijn Russische land genoot door winst op de Sene- galees Samb. Het kwartet Thijs sen, Heusdens, Clerc en Jansen kwam niet verder dan remises en zag Georgiev praktisch uit beeld verdwijnen. „Het toernooi zit op slot", oordeelde Clerc na de zege van Georgiev op Sijbrands. „Het gaat nog tussen Georgiev en Tsjizjov." Sijbrands ondernam met wit te gen Georgiev een serieuze winstpoging. „Met twee punten achterstand was de keuze niet moeilijk. Als ik Georgiev nog wilde achterhalen, moest ik winnen." Bovendien bewaarde hij prettige herinneringen aan de enige eerdere ontmoeting met de tengere 27-jarige Rus. „Vier jaar geleden op het EK in Hoogezand zaten we voor de eerste keer tegenover elkaar en die partij won ik." Hij bracht een flankopening op het bord die hij thuis achter de computer en woensdagmorgen in de trein en bus van Muiden naar Zwartsluis had voorbereid. „Ik dacht dat ik een opening ge vonden had waarmee Georgiev niet veel ervaring had." Er ont stond een traag, messcherp duel waarin Sijbrands zijn opponent telkens dwong de beste verdedi gende zetten te vinden. Toen de Muidenaar daarop besloot de centrumschijf van zwart aan te vallen, sloeg hij een doodlopen de straat in. Al zag het daar lang niet naar uit. In de zaal stonden de toe schouwers schouder aan schou der voor het bord van de twee kemphanen. Optisch stond wit bepaald niet slecht en langzaam maar zeker maakte zich een ge voel van welbehagen meester van de talloze Sijbrands-fans. De taxaties door de pseudo- kenners varieerden van 'Ton staat goed' tot 'Ton staat glad gewonnen'. Een golf van opwin ding joeg door de zaal toen zwart zijn toevlucht nam tot een afwikkeling naar dam. „Die afwikkeling had ik nooit mogen Toelaten", treurde de aangeslagen Sijbrands. Hij had de stelling dertien zetten diep berekend maar onderweg er gens een fout gemaakt. „Mijn taxatie was veel te optimistisch", gaf hij toe. „Ik dacht voldoende compensatie te vinden voor de achterstand van een schijf." In de acht-om-negen stand stond wit met de mg tegen de muur. „De afruil pakte faliekant ver keerd uit." De fans vonden in de analyse ruimte bij slecht tegenspel van zwart nog een remisevariant maar Georgiev had er veel beter het oog in. Hij prikte resoluut door het tweede schijfoffer van wit en wikkelde koelbloedig af, naar zijn eerste overwinning op Sijbrands. Voor de Muidenaar betekende het verlies zijn eerste nederlaag met wit sinds 1993 tegen Schwarzman. En het einde van zijn aspiraties na 1973 voor de derde keer de wereldtitel te ver overen. „Die ambitie", bekende hij, „had ik eigenlijk al voor het toernooi opgegeven." catania/anp - Alessandro Petac chi heeft gisteren zijn tweede ritzege behaald in de Ronde van Italië. Nadat de sprinter van Fassa Bortolo zaterdag de ope ningsetappe won en sindsdien al in het bezit was van de lei derstrui, was hij in de vijfde etappe opnieuw de snelste. De ritzege van Petacchi bete kende opnieuw een domper voor Mario Cipollini. Het verbe teren van het record van Alfredo Binbda - 41 ritzeges in de Giro, Cipollini staat op veertig - leek een formaliteit. De wereldkam pioen blijkt echter nog niet in goeden doen. Hij kon in Catania nog wel uit het wiel komen van Petacchi, die op 200 meter voor de streep de koppositie over nam van Cipo's meesterknecht Lombardi. Cipollini leek in de ideale positie voor ritwinst, maar kwam enkele centimeters te kort op de drager van de rose leiderstrui. „Een rit winnen iri deze trui, het is als in een droom", verklaarde Petacchi, die dit jaar al op acht zeges staat. Op 23 februari won Petacchi in Spanje al de Trofeo Luis Puig. In maart won hij ritten in de Ron- de van Valencia en Parijs-Nice, vorige maand drie etappes in de Ronde van Aragon. Cipollini's score steekt daar schril bij af.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 19