Boek wordt handel. KUNST CULTUUR Heieen van Royen is een hype Meer voorstellingen dan ooit in Parktheater Aantrekkelijk blijspel in een kaal decor Knap sp< in Strang Interlud Johan Kaartprijs voor Scholten van Aschat Erfgenamen kunnen oorlogskunst Voor onbekend bedrag' terugkopen Bali Benefie in LAKthea Fanfan' opent Cannes donderdag 15 MEI 2OO3 Foto: ANP/Olaf Kraak Gouden Ezelsoor voor Koelemeijer amsterdam - Het Gouden Ezelsoor 2003 voor het best ver kochte literaire debuut is giste ren toegekend aan Judith Koe lemeijer (1967) voor haar de buut 'Het zwijgen van Maria Zachea'. Van het boek, dat reeds eerder werd bekroond met de NS-publieksprijs en de Zaanse Cultuurprijs, werden in de eerste zes maanden na ver schijnen 38.211 exemplaren verkocht. Inmiddels zijn er 150.000 boeken over de toon bank gegaan. Bijna miljoen voor Gutmann-collectie amsterdam - De veiling van het eerste deel van de Gutmann- collectie bij Christie's Amster dam heeft bijna een miljoen euro opgebracht. De opbrengst van drieënzeventig schilderijen en kunstvoorwerpen uit de ver zameling van de door de nazi's vermoorde joodse bankier Fritz Gutmann was vooraf op 450.000 euro geschat. Vooral het Meissen-porselein bracht veel meer op dan verwacht, maar ook de opbrengst van veel andere voorwerpen was specta culair hoger. leiden/alphen aan den run - Zet de tv aan, en zie: Heieen van Royen. Zet de radio aan, en hoon Heieen van Royen. Sla een krant open of een (roddel)tijd- schrift en, ja hoor: Heieen van Royen. Een compleet mediacir cus is de afgelopen weken ont staan rond de schrijfster /colum niste. Het heeft Van Royen geen windeieren gelegd: haar nieuwe boek 'Godin van de jacht' kwam gisteren binnen op de vierde plaats van de bestseller top 60. De tweede oplage is al besteld. Uitgeverij Vassallucci meldt dat vier Nederlandse producenten geïnteresseerd zijn in de film rechten. Op 22 mei leest Heieen van Royen voor, en signeert ze haar nieuwe roman, bij boekhandel Kooyker in Leiden, een dag later doet ze dat bij boekhandel den haag/anp - Gijs Scholten van Aschat krijgt de Johan Kaartprijs voor zijn rol van Ted dy Platt in 'Huis Tuin' van Alan Ayckbom door het Natio nale Toneel. Het stuk werd in het seizoen 2001/2002 gelijktijdig op twee podia (het huis en de tuin) ge speeld. De acteurs die in het huis een hoofdrol hadden, speelden een bijrol in de tuin en andersom. Ze renden, zich ver kledend en al, achter de coulis sen van het ene toneel naar het andere. Huis tuin was avond aan avond uitverkocht. De Johan Kaartprijs werd in 1976 ingesteld als hommage aan de blijspelacteur Johan Kaart (1897-1976). Eerdere winnaars waren onder anderen Willem Nijholt, Mary Dresselhuys, An- dré van Duin, John Kraaykamp senior en Youp van 't Hek. Signeersessies van schrijfster/columniste in Leiden en Alphen Haasbeek in Alphen aan den Rijn. Van Royen is de hele maand op tournee door Neder land en België. Telefoonverkeer Nee, ik zit nu net bij de uitgever, heb geen tijd. Sorry hoor." Enkele uren later „Nee. ik heb nu absoluut geen tijd. Ik ben in de auto on derweg naar een radioprogram ma" Weer een tijdje later ,Ach, wat jammer nou. Nu ben ik on derweg naar een signeersessie." De volgende dag: „Ik heb nu een huis vol mensen. Zou je het morgenochtend nog eens willen proberen?" 'Godin van de jacht' ligt sinds vrijdag in de schappen. Volgens commercieel directeur Lex Spaans van Vassallucci zijn in middels 40.000 exemplaren ver kocht. Het is een openhartig boek over vrouw-zijn, open re laties, een gezond liefdesleven en de lusten en lasten van kin deren. Van Royen: „Ik heb za terdag een aantal signeersessies gehad. Kijk, dét is nou leuk. Dan ontmoet je je lezers. Voor die le zers doe je het natuurlijk alle maal. Zo stond er een man, die bekende: mijn minnares is een fan van jou. Zou je er wat leuks voor haar in het boek willen schrijven?" Van Royen had wel rekening ge houden met enig tumult rond haar nieuwe uitgave; haar uitge verij is ook bekend (of berucht) om de tamtam waarmee zij nieuwe uitgaven van succesau teurs gepaard laat gaan. En suc cesauteur, dat is Van Royen met meer dan 125.000 verkochte exemplaren van haar door re censenten verguisde debuut 'De gelukkige huisvrouw". Maar de proporties verbazen Van Royen wel. Het eerste exemplaar van 'Go din van de jacht' werd vrijdag in de Amsterdamse club Panama gepresenteerd op een cham pagnefeestje met tientallen BN'ers en een in strak rood ge hulde Van Royen met haar me diagenieke gezinnetje: SBS-pre- sentator Ton van Royen en kin deren Sam en Olivia. Directeur Spaans beaamt dat het 'in dit geval niet zo moeilijk' was een auteur in de kijker te spelen. „Het was meer een kwestie van afhouden dan van lokken." Hoewel Van Royen met het open huwelijk van haar hoofd persoon Diana een heikel on derwerp bij de lurven pakt en daarvoor enorme aandacht heeft gekregen, is ze nog niet geconfronteerd met lelijke pu blieke reacties. „Integendeel: juist hele lieve reacties. Mensen die mijn boek hebben gelezen weten heus wel dat ik niet in een goed huwelijk wil stoken. Mensen die mijn boek niet ken nen, denken dat het over seks gaat. Nee dus. Het gaat over re laties. Over een vrouw die op een andere, moderne manier in het leven staat. De kritiek is ook wel, dat ik alleen maar wil pro voceren en choqueren. Onzin. Daar trappen mensen namelijk niet in." w zoetermeer/anp - Staatssecreta ris Van Leeuwen (Cultuur) geeft twee schilderijen uit de nationa le kunstcollectie terug aan de erfgenamen van de oorspronke lijke eigenaar. Wel moeten zij er een nog onbekend bedrag voor neertellen. De bewindsman neemt hiermee het advies van de Restitutie Commissie over. Vorige week werd bekend dat de commissie van oordeel was dat 'De slapende herbergierster', ooit toegeschreven aan Nicolaes Maes, en 'Portret van een man met hazewindhond' van Tho mas de Keizer naar de familie van de oorspronkelijke bezitter moeten. Deze eigenaar, die overigens niet tot een vervolgde bevol kingsgroep behoorde, heeft deze schilderijen tijdens de Tweede Wereldoorlog onder dwang ver kocht aan Adolf Hitler, die plan nen had voor een 'Führer Muse um' in Linz. De eigenaar heeft er toen, volgens de commissie, wel een redelijk bedrag voor gekre gen. cannes - Actrice Penélope Cruz maakt foto's op de trappen van het Palais des Festivals. Daar werd gisteravond de 56ste editie van het filmfestival van Cannes geopend met 'Fanfan la tulipe'. In deze remake van het origineel uit 1907 speelt de Spaanse Cruz een zigeunerin, die luie, boerenzoon Fanfan ertoe verleidt het leger in te gaan. Zij doet dit door hem glorie en de hand van de dochter van de koning te voorspellen. Fanfan komt er al snel achter dat de zigeunerin eigenlijk de dochter van een rekruteringsofficier is. Desondanks besluit hij haar valse voorspelling achterna te jagen. Foto: AFP Photo/Pascal Guyot door Theo de With alphen aan den run - Het Parkt heater programmeert in zijn voorlaatste seizoen meer voor stellingen dan ooit: 130 stuks. Het Alphense theatertje wordt in 2005 vervangen door een groot theater-bioscoopcomplex in het stadshart. „Geen reden om er met de pet naar te gooien", vindt directeur Guido Creuwels van het Parktheater. „Tot op het laatste moment moeten we kwaliteit blijven bieden." De bouw van het nieuwe com plex aan de oever van de Oude Rijn is inmiddels begonnen. Over twee jaar zullen de eerste proefvoorstellingen te zien zijn. In het seizoen 2005-2006 neemt het de programmering over van het Parktheater, dat tot groot verdriet van veel Alphenaren de deuren moet sluiten. Toch krijgt het intieme theater in Park Rijn stroom komende zomer nog een likje verf. Creuwels: „Ik wil niet dat het een aftands theater wordt. Door tot aan het einde serieus bezig te blijven, leggen we ook een goede basis voor het niéuwe theater." Voor het komend seizoen heeft Creuwels dan ook niet veel ver anderd aan de succesvolle for mule van het Parktheater: een afgewogen mix van toneel, ca baret, muziek en dans. Cabaret is mét meer dan veertig voor stellingen als genre het meest nadrukkelijk aanwezig. Bekende namen als Youp van 't Hek, De Berini's, Bloeiende Maagden en Crème Fraiche staan op de agenda. „Elk weekeinde is er ca baret", beaamt Creuwels. „Het levert gegarandeerd volle zalen en dus geld op. Van dat geld kan ik weer dans programmeren, waarvoor de zaal minder snel volloopt." Voor het eerst in zijn bestaan heeft het Parktheater volgend seizoen een echte musical in huis. Uit onderzoek onder de Alphense bevolking naar de the- atérbehoefte bleek een aantal ja ren geleden dat musicalaanbod het meest werd gemist. „Het Parktheater is er te klein voor. Soms lukt het met een mini- Cabaretiers Onno Innemee, Mike Boddé en Klaas treden komend seizoen gedrieën op in het Parktheater. Foto: Suzan van de Roemer musical, maar nu hebben we een heuse musical met een cast van 33 mensen", aldus de direc teur. Het gaat om de voorstel ling 'Jekyll Hyde' van het Ne derlands Musical Ensemble. „Een enthousiast gezelschap met jonge, talentvolle mensen. In feite worden ze op deze ma nier klaargestoomd voor het grote werk bij Joop van den En- de." Een andere onverwachte ga^t is Wibi Soerjadi. Deze pianist is gewend aan grote concertzalen, maar kiest komend seizoen heel bewust voor de intimiteit van kleinere theaters. Creuwels: „Natuurlijk klinkt het in het Concertgebouw beter. De akoestiek van het Parktheater is niet geweldig, maar acceptabel. En Soerjadi neemt zijn eigen vleugel mee." Acda De Munnik treden aan het einde van het seizoen liefst vier keer op in het Parktheater. Dat heeft er mee te maken dat het duo in Alphen neerstrijkt voor het repetitieproces. „Ze re peteren een week, geven in het weekeinde twee try-outs, repe teren dan weer een week en doen opnieuw twee try-outs. Acda De Munnik zijn eigenlijk te groot voor deze zaal. Door deze regeling kan ik ze wel bin nenhalen. En ze willen zelf graag hier aan de slag. Ze ken nen het theater, de technici, de sfeer. Niet Uit Het Raam komt ook op die manier. Repeteren en try-outs. Anders zou ik zo'n act nooit kunnen betalen." Vorig jaar kreeg het Parktheater extra subsidie van de gemeente om meer wereldmuziek te pro grammeren in de hoop daarmee een gekleurder publiek te trek ken. Dat is niet helemaal gelukt. Daarom gooit Creuwels het nu over een andere boeg. „Ik had vorig jaar bijvoorbeeld Tombaz met Turkse tango in huis. Er bleek geen Turk op af te komen. Lk had me niet gerealiseerd dat de Turken in Nederland vaak van het platteland afkomstig zijn en erg conservatief. Deze muziek was veel te modem voor hun oren." Hij heeft nu samenwerking ge zocht met Festival Mundial in Tilburg. Deze organisatie haalt voor haar festival altijd een aan tal groepen uit Afrika en biedt die nu ook een tournee door Nederland aan. Daardoor heeft het Parktheater komend seizoen twee groepen uit Burkina Fasso en één uit Ghana op het pro gramma staan. Fado (Maria Fa- tima en Fernando Lameirinhas) en flamenco (Grupo la Primave- ra) vervolmaken de serie met wereldmuziek. De serie zondagmiddagconcer ten met studenten van het Haags conservatorium wordt voortgezet. Er is een trouwe groep bezoekers van 60 a 70 mensen. De jeugdvoorstellingen heeft Creuwels zoveel mogelijk van de zondagmiddag naar de vroege avond verplaatst, tenzij ze voor hele jonge kinderen zijn bedoeld. Op toneelgebied komen klin kende namen als Henk van Ul- sen, Bram van der Vlugt, John Kraaykamp jr, Nelly Frijda, Olga Zuiderhoek en Linda van Dijck naar Alphen. Concerten worden verzorgd door onder anderen Thé Lau, Fréderique Spigt, Stef Bos, Fay Lovsky en Patty Tros- sèl. Egon Kracht geeft met The Troupe op paaszaterdag een speciale uitvoering van de Mat- theus Passion. Creuwels: „Kracht speelt de evangelist op zijn contrabas. Er wordt niet ge zongen. Het is een instrumenta le versie van het passieverhaal met onder meer een uitstapje naar de jazz." theater recensie Wijnand Zeilstra Voorstelling: 'Vogels' door Haye van der Heyden. Spel: Anne-Wil Blankers, Jules Hamel, Hymke de Vries, Hans Breetveld en Nienke Romer. Regie: Christiaan Nortier. Gezien: 13/5, Leidse Schouwburg Een man verlaat zijn vrouw en gaat in een appartement sa menwonen met zijn jongere vriendin. Als precies tegenover dat appartement zijn ex-vrouw komt te wonen, raakt de man in paniek. Zijn vitale lichaams functies laten het plotseling af weten en het nieuwe geluk blijkt geen lang leven bescho ren. Op hangende pootjes keert hij terug; ex-vrouw en ex-min- nares vangen hem op het oog liefdevol op. In de tussentijd zijn er de nodige verwikkelin gen, waarin ook een klusjesman en de vriendin van de zoon van de man een aandeel hebben. Alle betrokkenen zijn tenslotte sadder and wiser geworden. In elk geval sadder, dat wiser valt nog te bezien. "Vogels' is een onderhoudende relatiekomedie in de beste traditie k la Alan Ayckbourn. Dit is echter het werk van een Nederlander. In middels heeft Haye van der Heyden zich op dit terrein van kwalitatieve blijspelen zo be kwaamd dat je met genoegen naar zijn dialogen luistert. In zijn reeks 'Mussen Zwa nen' focuste auteur Van der Heyden heel sterk op de spelsi tuatie die op een vrijwel leeg podium kon worden gespeeld. Waren dat nog vooral sketches in een toneelcontext, dit nieu we 'Vogels' is duidelijk meer een samenhangend toneelstuk. Daarom is de keuze van de re gisseur voor een abstract decor enigszins discutabel. Er staan alleen maar designstoelen op het podium. Eerlijk gezegd mis je bij deze enscenering een hui- .selijk sfeerbeeld. Het maakt de productie onnodig een beetje kaler. De dialogen hangen daardoor in een te leeg aan doende ruimte. Dit bezwaar wordt gelukkig ruimschoots gecompenseerd door het niveau van de acteurs van deze productie. Natuurlijk noem je dan op de eerste plaats Anne-Wil Blankers als de verla ten echtgenote. Maar Hymke de Vries heeft al zo veel goeds in Haye van der Heyden-stuk ken laten zien dat ze zo langza merhand een ware expert in zijn werk is geworden. Geen blijspeltoontjes, geen geforceer de lolbroekerij, maar veel aan dacht voor een exacte timing en een natuurlijke spreektoon. Ac teurs die bij zulk ogenschijnlijk luchtig tekstmateriaal zo veel zelfdiscipline kunnen opbren gen, moet je koesteren. (advertentie) Boeken over ol teveel? Kom ermee naar De Slegte Grote Houtstraat ÏOO, 20ll SB Haarlem.Iel 023 5315250 [en goed boek is altijd war waatd. ne Sleole Voor 'e ooed hoek. www deslegte nl theater recensie Susanne Lammers Voorstelling: Strange Interlude' Eugene O'Neill door het Natior Toneel Regie: Johan Doesburg. Ariane Schluter, Jappe Claes, N Rietman e a Gezien: 14/5, LAKth Leiden. Nog te zien: 23 t/m 25 Toneelschuur Haarlem; 29 t/m] Nationale Toneel, Den Haag 'Alles wat er is gebeurd een vreemd intermezzo' Nina Leeds in de negeni laatste scène. Dat klinkt moeid, en dat mag ook r uur lang de achterkant v, zelf vol in het licht te m zetten. Bovendien is hi waarheid. Het is alleen zo als je dat van je eigen moet vinden. In 'Strange Interlude', ge; ven in 1928, laat Eugene met behulp van toenderti permodeme 'psycholog technieken een vrouw zit zichzelf en alle mannei haar heen grondig ongé maakt met een illusie, grote liefde komt om in d ste Wereldoorlog, en da; verklaart ze haar leven eig voor geëindigd. De o huisvriend komt voor haa in aanmerking, dus troui na een periode van verw en uitspattingen met ee verd, van wie ze echter kinderen mag krijgen. De die alles goed moet n krijgt ze van haar minnaar Om deze vier, en om hu nuikte verlangens en hun luk, draait 'Strange Intel Het stuk is, hoewel bekoi een bijna hypnotiserende te, het heeft een prachtig en er gebeurt zo veel, dat meesleept en plat slaat te Loodzwaar is het echtei Daarvoor blijven de perse te veel op afstand; diertji der een microscoop waar leen voor hoeft te voelen momenten dat jij dat besli Het bijzondere is dat je naar als in ze kunt kijki gesprekken die ze met elk in zichzelf voeren. Het t beeld versterkt dat nog drie grote, beprojecte schermen verdelen het si het ware in een bewust r bewust deel. Koningin van de avond L ne Schluter, die de in ha; denverering naar het h sche neigende vrouw i berekenend en slachtoffa lijk. Zij creëert een perso heid die alle facetten waardig in zich bergt: var dreven opofferend jong tot egoïstisch moederbet zelfs dat van berustende vrouw. Midden in een zi zij van kleur verschieten die kleuren doen ertoe. De bewondering voor Sd prestatie wordt bijna ov fen door die voor Jappe als huisvriend Charlie Ma De privé-terzijdes van d wijfde moederskindje er houdende oude vrijer aan het begin van de nogal grotesk verwijder wat hij zegt, maar gaan voorstelling krijgt zijn pe ge de meeste tragiek. De derde pijler, Mark Rit speelt het meest van all het kluchtige. Zijn vriei minnaar is uiteindelijk meest beschadigde, het speelbal van de anderen hem lijkt zelfs de rust, 1 vrede wegrotten', dat de ren lijken te hebben gevt geen optie. leiden - In het LAKtheatei zondag een Bali Benefietc houden. Op deze culture staan onder meer lezingei certen, films en een veil het programma. De opt komt ten goede aan de St Bali's Future, in het leven pen door studenten van c versiteit Leiden. Het be van 11.00 tot 17.00 uur, doeld om aandacht te voor de situatie waarii sinds de bomaanslag vai jaar terecht is gekomea dien heeft het eiland haar ste bron van inkomsten, t risme, grotendeels vi waardoor een economise sis is ontstaan. SBF wil n pen het imago van Bali zondere vakantiebestemr herstellen. De entree bf zondag vijf euro. Voor c drag kan worden genott optredens met dans en i van diverse Indonesische ten. Er worden Balinese s rijen en Indonesische vo pen geveild. Ook zijn er i workshops, onder meer ken. Voor kinderen is een aal programma.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 18