LEIDEN REGIO Oegstgeest verdedigt zijn groen 'Een gevoelig man die het aandurfde me gevoelig te benaderen' Werkstraf voor afpersen tandarts Pluimveebedrijf Storteboom nu geheel failliet Voorschoten betaalt zelf extra speciaal onderwijs Insprekers vellen vernietigend oordeel over collegeplannen Zoeterwoude wil afvalbakken niet verplaatsen Draijer zoekt nieuwe plek kinderopvang ebord SJZ r voor mast de - Op het complex itbalclub SJZ in Zoeter- komt een GSM-mast. De l^aar nu het scorebord is volgens de gemeente de jt geschikte plek voor de dertig meter hoge installa- et is de bedoeling dat tele- naatschappij T-mobile op kosten het scorebord ver st naar een plek die voor leniging en de gemeente gardbaar is. SJZ voelt zich t-allen door het plan, zegt ntter L. van der Geest, verder wil hij niets zeg- HWe hebben een brief van aneente gekregen en daar we eerst eens met de ge- Ite over praten." cefietsers wond iswoude-dorp - Een 46- inwoner van Rijpwetering m 36-jarige Alphenaar zijn is, ravond gewond geraakt 1 ize van hun racefiets vie- Het ongeluk gebeurde op ferHeemskinderenweg in erswoude-Dorp. Eén van de - ers raakte de controle over stuur kwijt en viel. De an- reed op hem in. De man- zijn met wonden aan hun cht en schouder overge- ht naar het Rijnland Zie- s tuis in Leiderdorp. bouterfeest Kinderkring 3dorp - Ouders met kin- n tot 4 jaar zijn welkom op - wintigste verjaardag van Kinderkring in Lei- Er zijn twee feestjes, 22 mei van 9 tot 11 uur Sjelter aan de Heem- Op het programma kabouterfeesten staan j zingen, spelletjes doen autselen. Theater Toverlei gt een kabouterverhaal, ij bezoekertjes kunnen pelen. Informatie over de (feestdagen is verkrijgbaar 5-22040861 of 071- 1135. donderdag 15 mei 2003 door Nancy Ubert vervolg voorpagina oegstgeest - 'Oegstgeest moet niet het tafelzilver verkopen om het diner te bekostigen'. 'Handen af van Hofdijck'. 'Bederf Oegst geest niet door het vol te bou wen'. 'Het huidige bestuur wordt in de archieven opgenomen als de mensen die ons mooie dorp voor altijd naar de knoppen heb ben geholpen'. Een willekeurige greep uit de inspraakreacties die woensdagavond op de hoorzit ting zijn te beluisteren. Veront ruste Oegstgeestenaren willen niet dat het kostbare groen in hun dorp wordt geofferd om de miljoenencrisis te bezweren. Het is zweten in de propvolle raadzaal. En niet alleen omdat het warm is in de overbevolkte vergaderruimte. De commissie ruimte en groen krijgt een grote dosis 'gif te verwerken. Voorzit ter Arjan de Kok (CDA) moet blijven zorgen dat de bijeen komst ordentelijk verloopt. Bur gemeester en wethouders mo gen alleen maar luisteren. Het is niet louter kommer en kwel. De insprekers, hoe ge- meenkritisch ze soms ook klin ken, hebben zich goed voorbe reid. Dat houdt de vaart erin, en het publiek bij de les. Bovendien is het soms gewoon lachen, daar in Oegstgeest. P. Koelman: „Ik gaf me op om bij deze hoorzit ting aanwezig te zijn, krijg ik tot mijn verbazing een spreek beurt." Of J. Bongers, nadat de voorzitter hem heeft gezegd dat zijn spreektijd om is: „Ik heb bij voorbaat om meer spreektijd ge vraagd. U krijgt mij hier echt niet weg. Ik blijf staan." De spontane invallen verluchti gen de ellende van het miljoe nendebacle waar het vanavond allemaal om draait. R. den Har- tog, als laatste voorbeeld, intro duceert de spreker die zijn be toog gaat voortzetten met de woorden: „Miss Heempark." Deze beauty van Poelgeest, I. Hahn, heeft al diverse keren in openbare vergaderingen bepleit, dat het groene hart van haar nieuwbouwwijk niet volge bouwd mag worden om 'een beetje geld' te verdienen. Bouw niet, dat is de grootste hartenkreet van het merendeel van de verontruste bewoners die van zich laten horen. „Ik ben me rot geschrokken", zegt J. Dorresteijn, tot voor kort voorzitter van Leefbaar Oegst geest. „Gaan we van Oegstgeest De Oegstgeester raadzaal was te klein voor alle belangenstellenden voor de hoorz'iting over de plannen om het miljoenentekort op de wijk Poelgeest weg te werken. Foto: Taco van der Eb een Nieuwegein maken?" Als Oegstgeest wordt volgebouwd, sterft het dorp, vindt hij. „Hap- snapbeleid", noemt A. Verkalk de 'inbreiplannen' van het colle ge. Zo zijn er nog vele andere sprekers die hameren op het be houd van het groen dat zo ka rakteristiek is voor Oegstgeest. Met name het bouwplan voor de Hofdijck wordt fel bevoch ten. J. de Soeten, voormalig LO- raadslid: „Niemand zal ooit kunnen uitleggen dat in 2003 de Oegstgeester bestuurders en raadsleden een oeroude ecolo gische verbindingsweg hebben vernield." J. van Dijk verstevigt het betoog tegen extra bebou wing van de Hofdijck met de handtekeningen van 206 omwo nenden. „Zo. Dat is afgeschre ven", concludeert een vrouw op de voorste rij. Welke kant moeten ze op, de volksvertegenwoordigers die in juni beslissingen gaan nemen over de miljoenenoperatie? Hoewel het merendeel van de burgers hamert op de richting die niet gekozen moet worden, sijpelen zo nu en dan de alter natieven in de betogen door. Een tijdelijke verhoging van de gemeentebelasting, bijvoor beeld. Of misschien wel de in troductie van groenbelasting, omdat de inwoners de flora en fauna zo koesteren. „De financi ële problemen moeten we op lossen met tijdelijke besparende maatregelen. Dus niet door het tafelzilver te verkopen, maar door voorlopig het menu te ver soberen", vindt T. van der Feltz. J. Ebbens en T. Wajer, de bur gers die in november vorig jaar bij de behandeling van de be groting zich kritisch hebben op gesteld, geven de politici diverse suggesties mee. Zo kunnen alle objecten, inclusief kasteel Oud- Poelgeest, de verkoop in en moet de gemeente maar eens overwegen om gebieden van de hand te doen. Rijnfront, bijvoor beeld, kan Oegstgeest verkopen aan een andere gemeente. W. Deenen benut de hoorzitting om aandacht te vragen voor zijn plan om in de Overveerpolder een modem wooncomplex voor ouderen te bouwen. Volgens hem brengt dat drie miljoen eu ro in het laatje en bevordert het de doorstroming op de woon- markt, omdat veel ouderen in Oegstgeest smachten naar een passende leefomgeving. De komende weken heeft de ge meenteraad de handen vol aan de bezuinigingsoperatie. Vol gende maand wordt duidelijk op welke zaken Oegstgeest gaat bezuinigen en waarmee het ex tra geld denkt te verdienen. zoeterwoude - Het idee van het Zoeterwoudse CDA-raadslid Van der Helm om te schuiven met de verzamelplaatsen van af valcontainers vindt bij de ge meente geen gehoor. Volgens Van der Helm is het wel zo eerlijk om de verzamelplaat sen om de zoveel tijd te ver plaatsen, omdat nu steeds de zelfde mensen last hebben van de bakken voor hun deur. De gemeente denkt dat regel matig verplaatsen de overlast niet oplost. Bovendien moet de gemeente bewoners informeren over de nieuwe plekken, en dat kan bezwaarschriften opleveren. „Het is een zeer arbeidsintensie ve aangelegenheid waar geen budget voor is", aldus een woordvoerder de gemeente. voorschoten - De Voorscho- tense politiek heeft wethouder Draijer gevraagd te bekijken of er andere locaties zijn om de kinderopvang van CSKV uit te breiden. De wethouder wees eerder het cultureel centrum in Voorschoten daarvoor aan. De commissie ruimte sugge reerde gisteravond andere loca ties, zoals de Vrije Academie en het nieuwe onderkomen van de tennisvereniging. Wethouder Draijer beloofde daarnaar te kij ken. Voorzitter Schalks van CSKV benadrukte dat ook hij naar andere locaties heeft geke ken, maar dat er altijd al een an dere organisatie in zit, of dat er om een andere reden geen plek is voor de CSKV. 'Kwikzilver' Daan Schuurmans ziet na twintig jaar zijn leraar terug door Nancy Ubert oegstgeest - Was Daan Schuur mans geen bekend acteur gewor den, dan nog zou zijn vroegere meester van de Oegstgeestse ba sisschool De Springplank zich hem zo voor de geest kunnen ha len. „Daan was en is bijzonder", vindt Jan Halin. Omgekeerd kon het meisjesidool zijn leraar nooit vergeten. „Hij heeft gezien wat ik in me had." Twintig jaar geleden zagen ze elkaar voor het laatst. Op een doordeweekse ochtend vinden ze elkaar terug. Het voelt nog net als toen, vinden beiden. Terwijl sommige leerlingen van De Springplank (met hun bijna hysterische moeders niet te ver geten) woensdagmorgen rond een uur of negen volledig over hun toeren raken van de komst van de acteur, betekent het voor Schuurmans zelf veel dat hij na twee decennia de man terugziet die voor hem indertijd zoveel heeft betekend. 'Zonder hem was ik misschien wel nooit ac teur geworden', schreef hij in één van zijn columns voor om roepblad Televizier. In de lerarenkamer vertelt de ac teur zijn vroegere leraar dat hij hem dankbaar is. „Op het ge vaar af dat mijn woorden zwe verig klinken, zeg ik toch wat ik wil zeggen. Ik ben ervan over tuigd dat er op bepaalde mo menten iemand in je leven ver schijnt die je de weg wijst. Hij of zij fungeert dan als jouw per soonlijke gids." De film- en tele visiester kijkt Halin aan. „Jij bent voor mij zo'n gids geweest." Twintig jaar geleden stond De Springplank nog niet in Haas- wijk, maar in een pand nabij Lange Voort. Schuurmans zat in de vijfde klas, tegenwoordig groep 7, toen hij Halin als leraar kreeg. Vader Schuurmans (in middels overleden) was in die tijd hoofredacteur van het Leidsch Dagblad. „Ik was vast besloten ook de journalistiek in te gaan, maar jij hebt daar ver andering in gebracht." In de column 'Leraren' schrijft de acteur: „Hij vroeg me na school even te blijven zitten om dat hij iets met me wilde be spreken. Angstig zat ik in mijn houten bankje te wachten. Voor hetzelfde geld had ik straf gekre gen, want een lieverdje ben ik op school nooit geweest. Maar Halin prees het ettertje en gaf aan een acteur in me te zien. Nog dezelfde middag zei ik 'ja' op het aanbod dat jaar de hoofdrol te spelen in de school- musical. Het was een bijzonder gesprek en onderweg naar huis hoorde ik meester Halin in mijn hoofd herhalen: er huist een to neelspeler in je." „Het was chemie", blikt de meester op de uitvoering terug. „Hij had de zaal volledig in zijn macht. Ik heb meer leerlingen gehad die leuk konden toneel spelen, maar de manier waarop Daan dat deed... Zo is dat nooit meer gebeurd." De acteur, die tegenwoordig onder meer schit tert in de televisieserie Westen wind en in de film Volle Maan, speelde in de schoolmusical de rol van kruidendokter Kwikzil ver. Een slechterik die weten schapskoekjes verkoopt, maar zijn zanddeeg brengt niet de be loofde extra kennis. Halin: „Nu ik daaraan terugdenk: kwikzilver is een prachtige metafoor. Je bent een vloeibaar metaal. Jij kunt werkelijk alle kanten op." Het beweeglijke, veranderlijke, extroverte jongetje van toen her kent Halin terug in de volwassen man die nu naast hem zit. De manier waarop Schuurmans reageert, zijn lichaams- en geba rentaal: niets ontgaat Halin. Vol gens hem is het allemaal 'echt Daan'. „Toen was je lichtblond, nu ben je donkerder. Destijds heb ik je al gezegd dat het be langrijk is om voor jezelf struc tuur in je leven aan te brengen. Ik zeg het nu weer. Blijf dat doen. Dat is voor iemand zoals jij essentieel." „In mijnwerk ben ik toegankelijk en open", is het antwoord, „maar thuis heb ik een leven dat ik koester en grotendeels voor mezelf houd. Daar vind ik mijn structuur." De populaire filmster gaat een uurtje voorlezen bij de boven bouw. Toen hij daarvoor werd gevraagd accepteerde hij de uit nodiging op voorwaarde dat de school zou zorgen dat hij kon bijpraten met de leraar die hij niet kon vergeten. „Even kijken hoe ze reageren als hij de klas binnenstapt", zegt Halin. Veel voorlezen doet de ster niet. Hij en de kinderen vinden het veel leuker om met elkaar te praten. „Dat is nu mijn leraar geweest", wijst Schuurmans. „Weet je wat me het meest verbaasd? Dat hij toen nog maar 29 jaar oud was. Twee jaar jonger dan ik nu ben. Ik dacht altijd dat hij veel ouder was." Halin, die tegenwoordig in het speciaal onderwijs werkt, moet gaan. „Ik ben deze ochtend op nieuw in aanraking gekomen met de essentie van mijn vak", vertelt hij als hij in de lerarenka mer zijn spullen bij elkaar pakt. „Als je in staat bent een zuivere pedagogische relatie op te bou wen, kun je een kind handvat ten geven om uit te groeien tot dat wat het eigenlijk al is. Ik heb van Daan begrepen de meeste docenten hem geen makkelijke jongen hebben gevonden. Kwik zilverkinderen moet je ruimte geven, zodat ze zich vrij kunnen bewegen. Tegelijk geef je duide lijke grenzen aan. Zo komen ze tot de beste prestaties." De meester heeft de reactie van de acteur niet meer kunnen ho ren omdat Halin al weer aan het werk was. „Een gevoelig man die me gevoelig durfde te bena deren. Hij verwachtte iets extra's van me. Óm hem probeerde ik dat uit mezelf te halen." Jan Halin: Je bent een vloeibaar metaal. Jij kunt werkelijk alle kan ten op." Foto's: Hielco Kuipers Schuurmans: Jij bent voor mij zo'n gids geweest." Hielco Kuipers haag/wassenaar - Een 60-jarige iw uit Wassenaar leek gisteren bij de ge rechtbank de kalmte zelf. Ze wordt m verdacht dat ze twee zware jongens een collega-tandarts heeft afgestuurd, ihem op gewelddadige wijze te dwingen schuld van tienduizenden guldens aan t te betalen. Met de precisie van een tirg probeerde ze de beschuldigingen te erleggen. Het openbaar ministerie ge- ofde niet in haar onschuld en eiste een Bkstraf van tweehonderdveertig uur en voorwaardelijke gevangenisstraf van "halfjaar tegen de vrouw. kwart eeuw was de vrouw een respec- •ele tandarts in Wassenaar. Wegens een toepsziekte moest ze haar praktijk verko- CZe bleef in het huis bij de praktijk wo- Op een receptie roemde ze haar op- ir nog, maar de verhouding tussen de i tandartsen bekoelde snel. Volgens de v klaagden veel patiënten bij haar er de man. Ook kregen ze ruzie over geld hij haar echtgenoot schuldig zou zijn. Mi bevriende mondtechnicus had ook jBjblemen met de nieuwe tandarts. Op ^Pdag nam hij twee nogal fors gebouwde mannen mee naar de woning van de 60-ja- rige vrouw. „Ik dacht dat het vrienden uit de sportschool waren", zei de verdachte. De mondtechnicus en de twee kleerkasten verklaarden anders bij de politie. Volgens hen hadden ze met de vrouw afgesproken, dat zij ervoor zouden zorgen dat de nieuwe tandarts de schuld zou aflossen. Terwijl ze op 26 juni 2001 voor de praktijk wachtten tot de laatste patiënt weg was, zou de vrouw hen nog succes hebben gewenst met hun opdracht. Ze stormden de praktijk in, gaven de tandarts een paar flinke klap pen en riepen dat hij zijn schuld moest af lossen. De doodsbange tandarts vluchtte schreeuwend het huis van de verdachte in en probeerde de trap op te rennen. De 60- jarige vrouw en haar zoon zouden hem zonder pardon de trap weer hebben afge duwd. De twee zware jongens zeiden tegen de tandarts dat hij de volgende dag moest betalen, anders zouden ze hem iets aan doen. Hij mocht er geen politie bijhalen. De tandarts waarschuwde de politie toch. De volgende dag werden de twee mannen gearresteerd bij de praktijk. In eerste instantie ontkende de verdachte tegenover de politie dat ze de twee kleer kasten kende. Later gaf ze toe dat ze een keer in haar huis waren geweest met de mondtechnicus. Ze zou echter niet met de mannen hebben gesproken. Ook ontkende ze dat ze de tandarts van de trap had ge duwd. Ze zou hem wel haar huis hebben uitgestuurd omdat ze bang voor hem was, maar ze zou niet hebben gezien dat de twee mannen hem onder aan de trap op wachtten. „Ik vertelde niet meteen de waarheid, omdat ik woedend was dat ik verdacht werd van zoiets", zei de vrouw. Ze vertelde dat ze door deze zaak ontslagen was door een stichting waar zij werkte als adviserend tandheelkundige. Ófficier van justitie Nieuwenhuis was er ondanks haar hardnekkige ontkenningen van overtuigd, dat de vrouw samen met de mondtechni cus het snode plannetje had bedacht. De tandtechnicus en de twee kleerkasten zijn al eerder veroordeeld tot een werkstraf van 240 uur en een voorwaardelijke celstraf van een half jaar. De aanklaagster vond het fair om dezelfde straf tegen de vrouw te eisen. De rechtbank doet over twee weken uit spraak. zoeterwoude - Pluimveeverwer- ker Storteboom is nu geheel fail liet Dinsdag werd al het faillis sement uitgesproken over de hoofdvestiging in Komhom (Groningen), gisteren volgden de vestigingen in de rest van het land. Dat maakte de curator gis teren bekend. Het gaat om vesti gingen in onder meer Zoeter woude en Nijkerk. Het personeel is ontslag aange zegd. Rond 25 juni zullen de bij na duizend personeelsleden fei telijk geen werk meer hebben. Een nog onbekend aantal van hen zal mogelijk wel worden in gezet bij een eventuele door start, waar komend weekeinde duidelijkheid over moet komen. Mogelijk kan al vanaf aanstaan de maandag met een nieuwe ei genaar weer kip verwerkt wor den in Korhom. Door de aan houdende vogelpestcrisis zit dat er voor de vestiging in Putten voorlopig niet in, aldus curator J. Hielkema. Behoud van zoveel mogelijk werkgelegenheid is een belang rijk element bij de keuze van een overnamekandidaat. Van daag zullen naar verwachting de biedingen binnen zijn. Het stre ven is om dit weekend knopen door te hakken over de toe komst van Storteboom. Het bedrijf is met een marktaan deel van 20 procent het grootste pluimveeverwerkingsbedrijf in Nederland. De kippenverwerker raakte direct na de uitbraak van de vogelpest in de problemen, omdat het twee slachterijen heeft in de Gelderse^fallei, waar de ziekte de kop op stak. Storte boom had al voor de vogelpest uitbrak problemen door goed kope import van geslacht pluimvee uit Thailand en Brazi lië. De onderneming draaide zo wel in 2001 als in 2002 verlies. Coen op school te krijgen. Schrijnend of niet, het onderwijs aan gehandicapte kinderen is een verantwoordelijkheid van de rijksoverheid, vond de poli tiek. Vooral T. Schimmel (WD) hield lange tijd zijn poot stijf. „Het gaat om leerplichtige kin deren", zei hij. „Daar moet het rijk voor zorgen, niet wij,'£ voorschoten - De gemeente Voorschoten levert een bijdrage aan het wegwerken van de wachtlijsten in het speciaal on derwijs aan. De politiek stemde gisteravond in met het voorstel van burgemeester en wethou ders om ruim honderdduizend euro uit te trekken voor een ex tra .lesplaats te zorgen. De ge meenteraad vindt wel dat alles moet worden gedaan om het geld terug te krijgen van het rijk. Twee insprekers moesten de raad gisteravond duidelijk ma ken hoe schrijnend de situatie is op ZMOK-scholen (Zeer Moei lijk Opvoedbare Kinderen). „Er wordt gesold met onze kinde ren", zei Ton Hoogenboom na mens een vereniging van boze ZMOK-ouders. „Voorschoten is de laatste gemeente in de Leidse regio die nog met geld over de brug moet komen. Er zijn al ou ders verhuisd vanwege de wachtlijsten." Wat volgde was het verhaal van Petra van der Plas, die er maar niet in slaagt ha^f gedragsgehandicapte zoon

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 17