én keer per jaar in smoking p gala tegen kinderkanker LEIDEN REGIO Jackass in de wijk Pancras Aziëstudenten hoeven niet meer in een boomhut Te weinig studenten vragen Zalmsnip aan R3 Gift postkantoor voor dierenasiel donderdag 15 MEI 2003 Leids IIAS viert tienjarig bestaan met film en theater G het verre oosten bestudeert, moet waken voor de valse romantiek van het exotische, geheimzinnige 31 Foto: Reuters/Kim Kyung Hoon door Silvan Schoonhoven leiden - Ze leveren geen televisiedeskundigen en ook geen commentaar op ontwikkelingen in het nieuws. Het Leidse Azië-instituut IIAS treedt niet snel op de voor grond. In stilte probeert het vanuit de Nonnensteeg de belangstelling voor Azië onder Nederlanders aan te wakkeren. En de laatste witte plekken of de talenkaart van de wereld in te vullen. Morgen viert het instituut zijn tienjarige bestaan met een film-, muziek en theater festival. Het is zaak om zeldzame talen te beschrijven voor ze verdwijnen. IIAS-directeur W. Stokhof noemt het uit sterven van een taal 'niet minder erg dan het verdwij nen van een zeldzame vlindersoort'. Taalkundige Stokhof, oprichter van het Azië-instituut, zat jarenlang voor onderzoek in exotische landen. Zijn portie van het veldwerk heeft hij ruimschoots gehad, zegt hij. In een boomhut in Papoea Nieuw-Guinea zit hij allang niet meer. „Ik ben een beetje een bestuurder- tje geworden." Dat veldwerk noemt hij een 'goede Leidse traditie'. „Je gaat wandelend, per kano of per paard dorpjes af. Je zit dan algauw twee jaar in zo'n dorp. Zo nu en dan komen de onderzoekers terug, ze schrijven zich lam en probe ren die taal goed te leren spreken. We hebben hier een leuke jongen, licht getikt, een harde werker, die zit voortdurend met zo'n deken in de sneeuw. Ik mis het wel, maar ik ben er te oud voor." Talenonderzoek, zoals het HAS dat stimuleert, gaat an ders dan vroeger. Vijftig jaar geleden had een stad als Amsterdam zeven dialecten, nu honderden. „Studenten moeten waken voor valse romantiek; Natuurlijk kun je naar een exotisch land gaan omdat daar een kleine min derheid Chinees spreekt. Maar twee straten verderop is dat ook zo. Je hoeft niet meer in die boomhut te gaan wonen om een taal te bestuderen." Toch zijn er nog steeds witte plekken op de talenkaart, die het waard zijn in te vullen. „Van Nieuw-Guinea we ten we nog niet alles. In de Himalaya zijn zo'n zestig in gewikkelde talen, daar wordt hard aan gewerkt. Voor ie mand die avontuurlijk is, valt er nog genoeg te doen." Goed gaat het niet met de Leidse Aziëstudies. Al tien jaar is de belangstelling mager. Terwijl het een intrige rend gebied is vol potentiële brandhaarden, strategische machtsspelletjes, piraterij en omstreden eilanden. Een gebied waar grenzen niet bestaan en dat één onover zichtelijk netwerk is van informele handel en smokkel. Waarom zijn er geen studenten te vinden die erin willen duiken? Probleem is dat studenten tegen de dertig zijn voor ze hun mond een beetje open kunnen doen in één van de talen, zegt Stokhof.Als je die talen eindelijk kent, kun je verder nog niets. Aziatische talen leren vergt een enorme inspanning, en dan vinden onze studenten vaak niet eens een baan. Dat is onrechtvaardig." Zijn Leidse collega Axel Schneider voorspelt studenten Chinees een gouden toekomst, maar Stokhof is voor zichtiger. „Je hebt er niets aan als je alleen Chinees, spreekt. Ik sprak een directeur van Siemens in China en die kreeg vaak sollicitaties van Duitse jongeren die Chi nees spraken. Maar wat konden ze verder dan nog? Chi nezen zijn er al een miljard." De Aziëstudies zijn daarom noodgedwongen marktge richter geworden, actueler en bedrijfskundiger. Minder gericht op archaïsche poëzie. Belangrijk is het om realis tisch te zijn over het enorme continent. De neiging om vals romantisch te doen over Azië is sterk, geeft Stokhof toe. „Geheimzinnigheid, exotisme, vreemde mensen. Spanning. Het onbekende. Dat beeld proberen wij hier weg te nemen." Toch speelt het IIAS-jubileum in op exotische gevoel. Er zijn films en documentaires, work shops henna schilderen, Tai Chi, Pencak Silat en Japans zwaardvechten. Een Koreaanse filmproducente en een parlementslid uit Mongolië houden een lezing. Een Chi nese drakengroep, kalligrafie en Aziatische muziek ont breken niet. „Wat wil je", zegt Stokhof.Als ik een lezing ga geven over de economische omstandigheden in Tai wan, dan krijg ik hier geen studenten." Festival 'Azië nu', zaterdag 17 mei van 10.00 tot 17.00 uur in liet Rijksmuseum voor Volkenkunde. Toegang gratis. J, derzoek LUMC naar killercellen tegen botkanker Roelf Reinders i-Jaarlijks krijgen tiental- nderen in Nederland bot- Zo'n vier van de tien gaan idood. Kinderarts Maarten rvan het Leids Universitair ich Centrum (LUMC) wil dat I terugbrengen. Zijn onder groep, onder leiding van irarts Arjan Lankester, werkt en nieuwe therapie met kil- j len die tumoren aanvallen lirurgie, chemotherapie en iling niet genoeg helpen, n, er is te weinig geld. Zater- er in de Stadsgehoorzaal in n een gala van het Willem ander Kinderfonds om geld halen voor Egelers onder- naar immunotherapie voor ren met botkanker. et van de immunothe- imet killercellen klinkt veel- •end (Egeler: „Dit moet een re doorbraak in de bestrij- botkanker worden"), het werkt nog niet in het „We hebben het nog nooit lensen toegepast", zegt het 'van de afdeling immuno-, ito- en oncologie, been- faansplantatie en auto-im- ^«lhziekte van het kindercen- fc van het LUMC. De theorie: in het laboratorium killer cellen die in het lichaam als pacman in het bekende compu terspelletje uitgezaaide kanker cellen opsporen en vernietigen. „Zo boost je het menselijke af weersysteem." De killercellen - of eigenlijk T-cellen - herkennen een eiwit dat in de cellen van de tumoren zit „Het lichaam pro duceert al wel van deze vemieti- gingscellen, maar veel te weinig. In het lab maken we een veel voud van deze killercellen, die de laatste restjes botkanker moeten opruimen." De praktijk: de laboratoriumfase is nog niet afgerond. Het kost veel geld en arbeid om zo ver te komen. Het is kostbaar en moeilijk, zegt Egeler. „We moe ten de therapie goed onderzoe ken voordat we die op mensen toepassen. Stel je voor dat de killercellen naast de kankercel len toch nog gezonde cellen in het lichaam vernietigen, in de hersenen bijvoorbeeld." Het duurt nog wel drie tot vier jaar voordat de eerste kankerpa tiëntjes van de nieuwe therapie profiteren, verwacht de Leidse kinderarts. „Dan moeten we de antwoorden hebben op de res terende vragen." De therapie moet het volgende redmiddel zijn voor kinderen met botkan ker bij wie de tumoren al zijn uitgezaaid en kankerbestrijding met chirurgie, chemotherapie en soms ook radiotherapie (be straling) niet genoeg heeft ge holpen. Als botkanker vroeg wordt ontdekt, is er zestig tot tachtig procent kans op overle ven. Egeler: „Dat is natuurlijk zo, maar het zijn toch cijfers waar ouders weinig mee kun nen. Als ouders mij vragen: hoe veel kans heeft mijn kind, ant woord ik: Nul of honderd pro cent. Het is ja of nee. Ouders hebben niets aan percentages. Het gaat om wat er met hun kind gebeurt. Ik zeg ook altijd: Ik ben een optimistisch mens, an ders zou ik dit werk niet kunnen doen. Laten we er dus maar vanuit gaan dat jullie in de hon derd procent valt. Mocht blijken dat het niet zo is, gaan we op nieuw om de tafel zitten." Als er uitzaaiingen zijn, daalt de kans op overleven tot minder dan twintig procent. Belangrijk is dus, zegt Egeler, dat botkan ker zo vroeg mogelijk wordt ont dekt. „Maar helaas wordt de diagnose vaak pas laat vastge steld. Daar kun je eigenlijk niets aan doen. Botkanker eerder ont dekken is moeilijk. Elk kind heeft wel eens pijntjes, zwellin- kjes en blauwe plekken. Ge schopt bij voetbal of zoiets. Voor een huisarts is het moeilijk vast te stellen of er iets niet pluis is. Ik pleit er wel voor dat artsen bij een niet-pluisgevoel sneller een specialist inschakelen en het niet nog even aanzien. Maar ik heb gemakkelijk praten als arts in een ziekenhuis met talloze specialisten om mij heen. De huisarts heeft het moeilijkste artsenberoep van allemaal. Ik wil alleen maar zeggen: aarzel niet om te overleggen met een collega. Het idee dat de dokter alles weet, bestaat niet meer. Het is geen schande om er ie mand anders bij te halen. De ware arts kent juist zijn beper kingen." Immunotherapie moet meer zijn dan alleen het nieuwste ant woord op botkanker. De thera pie is mogelijk ook een wapen tegen andere soorten kanker, al dus Egeler. Daarom wordt ook elders in het Leidse academisch ziekenhuis, op afdelingen voor volwassenen, en in andere zie kenhuizen in de wereld onder zoek gedaan naar immunothe rapie. „Leiden is sterk in immu notherapie", stelt Egeler. „We zitten aan de nationale en zelfs internationale top." De kinder arts waarschuwt wel voor al te veel optimisme. „Ons onder zoek is een zandkorrel die met andere zandkorrels een steen moet vormen. En er zijn veel stenen nodig om een muur te gen kanker te bouwen. Met che motherapie is veel winst ge boekt in de kankerbestrijding. Veertig jaar geleden ging elk kind met botkanker dood. Nu is er een overlevingskans van ze ventig procent. De volgende stap is moeilijker. Eigenlijk zit ten we aan ons plafond. We zijn nu wel met immunotherapie bezig, maar wie zegt dat het in de praktijk ook werkt? Maar als Kinderarts Maarten Egeler van het LUMC: ,A's ik één keer per jaar mijn smoking uit de mottenballen moet halen om geld voor een nieuwe therapie tegen botkanker in te zamelen, dan doe ik dat." Foto: Henk Bouwman we er ook maar één kind extra per jaar mee kunnen redden, is het het waard geweest." Zijn er geen andere manieren dan gala's om geld voor onder zoek te vinden? „In Amerika zijn gala's gemeengoed. Er zijn nu eenmaal mensen met veel geld die gemotiveerd zijn het te be steden aan kankeronderzoek bij kindéren. Ik ben kinderonco loog, ik wil dus kinderen met kanker genezen. Als ik daarom één keer per jaar een smoking moet aantrekken, doe ik dat. Want er is te weinig geld. Ik ben niet zo voor sponsoring door de medische industrie omdat je je dan zo vastbindt aan de spon sors. En het Koningin Wilhelmi- na Fonds, het kankerfonds, geeft wel geld voor dit onderzoek, maar er is meer geld nodig: 150.000 euro per jaar en dat vijf jaar lang. Dus ik denk dat ou ders met kinderen met botkan ker tevreden zijn dat ik die ene keer per jaar mijn smoking weer uit de mottenballen haal." 0 kunststof wieltjes van skate- m irds doen het slecht op V latstenen. De droom van ie- e skater is een asfaltvlakte zich uitstrekt als een grijs w artlaken. Het mooiste is nog V* op dat asfalt halve buizen, iels en heuvels verrijzen. 1 ar waar vind je dat? Niet in tn. buurt van wijk Pancras in elk ial, ondervinden Stan (11), |eL flens (9) en Pascal (13). Zij i geoefende skaters, maar ider oefenplek. Hun wens: pn i skatepark bij het Elisabeth kenhuis, een terreintje van ike da: zo'n vijf bij vijftien meter waar 'toch niets mee gebeurt', zegt Stan. Niet minder dan 25 hand tekeningen hebben ze al opge haald bij buurtbewoners om dit plan van de grond te krijgen. Bedoeling is om ze door te spe len aan de wijkvereniging die er werk van moet maken. In Leiden zijn al meer van dat soort initiatieven geweest. In de Merenwijk is een baan en de Stevenshof ook. Het is de jon gens allemaal te ver weg. Gewo ne fietspaden zijn er genoeg rond de Hooigracht, waar Stan elfi stro eü -vijs Ith idfl *11 De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt. is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Enc-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 woont. Die zijn lekker vlak, maar erop skaten is een bezoe king in het hectische stadsver keer. „Vooral als er brommers zijn. Dan gaan ze toeteren en roepen ze dat we moeten op rotten." Ja, en dan kan je nog naar de Burcht. „Ik was daar laatst, en toen hing er een zwerver rond", vertelt Stan verder. „Ik trok mijn jas uit en ging skaten. Kom ik terug, is mijn jas weg." Zijn moeder, Lucille Walenkamp, trof het kledingstuk uiteindelijk aan bij De Bakkerij.Als je je jas niet eens kunt neerleggen zon der dat-ie geroofd wordt, is hier niet lekker buitenspelen", zegt ze. „Ik heb een grote achtertuin, hoor. Maar ja, om daar nou een halfpipe neer te zetten." Bovendien, met één halfpipe ben je er nog niet. Een uitge werkt plan voor de skate-baan is heeft Stan nog niet Maar op de achterkant van een envelop kan hij zo wat uittekenen. Ten eerste moet de boel geasfalteerd worden. En dan het meubilair. Beter dan een halfpipe is een dubbele halfpipe, dan kan je je twee keer achter elkaar in de diepte werpen. Ook een furibox mag niet ontbreken. Dat is een soort piramide met een afge platte top. Wat een skater bo vendien nodig heeft zijn rails, zoals de schuin aflopende hek jes waar de jongens van Jackass altijd vanaf donderen. De jongens kennen het maso chistische tv-programma goed. En inderdaad, zelf raken ze ook wel eens gewond in de strijd. Stan stroopt zijn mouw op en toont niet zonder trots een klei- Vriend van de avond' voor 3.000 euro leiden - Voor 3.000 euro ben je 'vriend van de avond' op het Wil- lem-Aiexander Kinderfondsgala 2003. Voor dat geld krijg je een tafel voor tien personen, een optreden van cabaretier Dolf Jansen en tv-presentator Robert ten Brink die een quiz presenteert die door patiënten is gemaakt. De Leidse wethouder Alexander Pechtold leidt met assistentie van actrice Loes Luca een veiling van kunstwerken van onder anderen acteur Jeroen Krabbé en de Leidse schilder Willem van ScheijndeL Volgens het kinderfonds van het LUMC zijn in elk geval burgemeester en wethouders van Leiden en de directie van het LUMC aanwezig. Reserveringen: 071-5262814 of e-mail: willem-alexanderkinderfonds@lumc.nl. D66 begint actie bij studentenhuizen Drie geoefende skaters uit de wijk Pancras zijn op zoek naar een oefenplek. Foto: Hielco Kuipers ne schaafwond. Vallen hoort er bij. „Soms probeer ik dingen die ik niet kan, bijvoorbeeld achterwaarts van de halfpipe. Dat kan ik niet, maar ik probeer het gewoon. Dat geeft wel eens een blauwe plek." Laatst heb ben de jongens een stunt uitge haald door zich van een hoge ladder op een stapel oude ma trassen te laten vallen. „Heel gaaf." Vijfentwintig handtekeningen is mooi, maar vermoedelijk niet genoeg om de gemeente over de streep te trekken. Misschien dat buurtbewoners rond het ziekenhuis niet staan te sprin gen om dof gerommel van wiel tjes over metaal, de hele dag door. Toch kan een skatebaan een verrijking zijn voor de stad. Kijk maar naar Delft- De ge meente heeft daar een jaar gele den een enorm skatepark uit de grond gestampt. Het leek een naargeestige verzameling blik ken bakvormen met een hek er omheen, ingeklemd tussen het voortrazend verkeer van de pro vinciale weg. Ergens aan de rand van een nieuwbouwwijk, afgelegen en gedoemd om gemeden te worden. Maar wat gebeurde er? Het skatepark kon de drukte bijna niet aan. Weer of geen weer, het zit er altijd vol met skaters, longboarders, rol schaatsers, steppers en stunt fietsers. Verliefde meisjes han gen er rond om te kijken. Het is zien en gezien worden, laten zien wat je in huis hebt. En vooral nonchalant blijven kij ken als je weer eens onderuit gaat. Silvan Schoonhoven leiden - Uit een onderzoekje van de gemeenteraadsfractie van D66 blijkt dat 3.433 studenten vorig jaar een Zalmsnip hebben aangevraagd. Volgens woord voerder Peter Bootsma 'staat dit in geen enkele verhouding tot het aantal universitaire en HBO- studenten die in Leiden wonen'. De fractie gaat daarom een brief bezorgen bij alle Leidse studen tenhuizen, waarin zij de studen ten wijst op hun wettelijk recht op de Zalmsnip. In de brief zit ook een folder, waarin de D66- ers uitleggen hoe zij die 46 euro kunnen aanvragen. Voor bewoners van onzelfstan dige woonruimte (waaronder veel studenten) gelden andere regels dan voor mensen met een huur- of koophuis. Die laatste groep ontvangt de Zalmsnip au tomatisch, omdat deze verre kend wordt met de ozb-aanslag. Studenten kunnen hun Zalm snip echter alleen innen door hiertoe bij de gemeente een fol der met een aanvraagformulier op te halen. Studenten zijn zich doorgaans nauwelijks van bewust van hun recht op de Zalmsnip. Bootsma probeerde eerder al de gemeen te tot een voorlichtingscampag ne aan te zetten, maar stuitte op onwil bij het college van B en W. Het college vindt een campagne te duur, studentgegevens zijn vaak niet actueel en ook om pri- vacyredenen willen de wethou ders er niet aan. D66 vindt de argumenten on zinnig. „Uit het universitair adresboek is zo af te leiden op welke adressen er studentenhui zen zijn. Het gaat om een alge mene folder: mensen moeten hun gegevens invullen op het formulier daarin. Je kunt dus zo een stel van die folctars naar die adressen toe sturen met een be geleidend briefje. Dan heb je een aanzienlijk deel van de stu dentenpopulatie te pakken." Omdat het college niet wil, doet D66 dat werk nu maar zelf, al dus Bootsma. „Met deze actie doen wij niets dat het college niet ook zou kunnen doen." leiden - Dierentehuis Stevens- hage in Leiden krijgt 500 euro van de Leidse postkantoren. De schenking is te danken aan het tienjarig bestaan van Postkanto ren BV. De afsplitsing van de vroegere qfti PTT wilde niet iedere werkne mer een afzonderlijke bonus ge ven, maar alle postkantoren een goed doel laten uitzoeken voor een donatie. De Leidse vestigingen kozen voor het dierenasiel.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15