Het vluchtelingenkamp als wapen REGIO Een strooptocht langs Leidse winkels f' 5Ik sta nu gemiddeld een acht, dus dat is best goed w/w m Een oorlog vecht je niet alleen met slimme raket ten, tanks en Apaches. In een oorlog kan je te genwoordig even hard toeslaan met vluchtelin gen als wapen. Tot die conclusie komt Peter Bos, die vorige week aan de Universiteit Leiden promoveerde op het managen van vluchtelingenstromen. Als militair zat hij in Albanië toen de Kosovo-crisis uitbrak. Met eigen ogen zag hij hoe Servië, als tactische manoeuvre, grote aantallen vluchtelingen de grens over stuurde naar Albanië en Macedonië. Hij besloot gegevens bij te houden en te zien wie welke rol speelde. Om uit te vinden hoe je een vluchtelingenstroom het beste kan beheersen. „Milosevic realiseerde zich destijds dat hij met zijn deportaties enorme spanningen creëerde in de buur landen. En dat terwijl de NAVO die gastlan den hard nodig had om Kosovo binnen te trekken. Dat lukt niet met Macedonië als een ontploft kruitvat, daarom had hij baat bij zoveel mogelijk chaos." Saddam Hoessein had precies hetzelfde kunnen doen in de Irak-crisis, denkt Bos. „Gelukkig had hij zijn les niet geleerd." Alles hangt met elkaar samen in een oorlog zoals in Kosovo of Irak, zegt Bos. Want door het op de vlucht jagen van een mensen massa kon Servië ook de beschuldigende vinger op de geallieerden richten en zeggen: kijk nou eens wat jullie aanrichten. De NAVO op zijn beurt staat voor een dilemma. Aan de ene kant vreest de legerleiding voor verlies van het hu manitaire gezicht, want over hun rug kijken de camera's van CNN mee. Aan de andere kant is er angst om zich te mengen in opvang van vluchtelingen. „Krijgsmachten zijn namelijk bang voor het verschijnsel mission creep: dat betekent dat je vertrekt met een helder doel voor ogen, maar tijdens de strijd wordt meege zogen in een heel ander conflict. Een stelling bij mijn proefschrift luidt: humanitaire hulp mag niet gezien worden als vorm van mission cre ep." Bos ontdekte dat de Amerikanen heel anders met vluchtelingen omspringen dan de Britten. I N ONDER ZOEK Nieuwsgierigheid is de belangrijkste drijfveer voor de wetenschap. De rubriek In Onderzoek doet een greep uit de vele onderwerpen waar Leidse onderzoekers zich in hebben verdiept. Vandaag: Peter Bos. NAVRAAG Leidsch Dagblad Directie: B.M Essenberg, C.P. Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directie@damiate.hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5150 5^7 ADVERTENTIES 071-5356300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail. abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut ine) p/kw €55,00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonneroeptsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging. 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling ^ezersservice, postbus 507,2003 PA Haa'rfp m. Twee Amsterdamse vriendinnen gaan een dagje winkelen in Leiden. Een van hen kent de binnenstad op haar duimpje. En weet met name de winkels te vinden waar ze makkelijk spullen kan meenemen zonder te be talen. De grotere winkelketens aan de Haarlemmerstraat zijn bij haar favo riet. De andere Amsterdamse is niet op de hoogte van de dievenplannen van haar vriendin maar laat zich meeslepen. Dat verklaart ze in elk ge val tegenover de rechtbank. Ondanks dat de buit grotendeels in haar tas is teruggevonden, beweert ze met de diefstal in tien winkels weinig te ma ken te hebben. Haar vriendin zou op eigen initiatief de twee paar schoe nen, gezichtsmaskers, sokken, de odorants, lepeltj^\ waxinelichtjes, een T-shirt en twee broeken hebben gestolen. Zelf heeft de verdachte al leen de tas met spullen vastgehou den, omdat haar vriendin dat vroeg. Geheel overtuigd van haar onschuld is de rechter niet. „Jullie zijn maar liefst tien winkels af gegaan!", roept hij veront waardigd uit. „Dat het je een keer overkomt dat je per ongeluk betrokken bent geraakt bij een diefstal, kan ik nog wel begrijpen", zegt hij. „Maar na de eerste win kel wist u wat uw vriendin van plan was^aarom bent GERECHT u toen niet direct naar huis gegaan?" Ze bevond zich in een lastig parket, legt de verdachte uit. „Ik ben niet be kend in Leiden, ziet u. Ik wist niet hoe ik weer naar het station moest komen." Een onzinnig ar gument, vindt de officier van justitie. „U doet voor komen alsof u een kind van drie bent maar u bent vol wassen. U heeft een mond. U had de weg ook kunnen vragen", snauwt ze snibbig. Daarbij ligt de Haarlem merstraat vlakbij het sta- Nlion. Als de vrouw er vanuit het station naar toe is gekomen, moet de weg terug niet zo moeilijk te vinden zijn, meent de officier. „Het is allemaal in een roes gebeurd, ik wist echt niet dat ik aan het stelen was", vertelt de Amsterdamse met een snik. Eigenlijk is ze van mening dat ze niets verkeerd heeft gedaan. „De spullen waren niet voor mij be doeld." „U liep toch mee en liet de gestolen spullen in uw tas doen", houdt de rechter haar voor. „Dat heet toch stelen, of noemt u dat een black-out?" De vrouw knikt. „Ik heb haar nog geprobeerd tegen te hou den:" „Dat is u dan niet gelukt", stelti rechter droogjes vast. Volgens <J cier dicht de verdachte zichzelf' veel te passieve rol toe in de stro tocht van het tweetal langs de li winkels. „U heeft uw vriendin a de schoenen aangewezen die u mooi vond. U had redelijkerwijs nen verwachten dat ze die voor meenemen." De rechter deelt h mening: „U heeft zich in ieder g niet gedistantieerd van de dade uw vriendin." De vrouw krijgt H uur taakstraf en twee weken vo« waardelijke gevangenisstraf opg legd. De rechter ziet haar vriend initiatiefneemster. Zij moet 50 u extra taakstraf verrichten. floor Ligtvoet UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1903, Vrijdag 15 Mei LEIDEN - Heden is het 25 jaren geleden dat de Leidsche Duinwater leiding voor het eerst water gaf. Van het toen aan de Maatschappij verbonden personeel zijn thans nog in betrekking A. Kleinhout, hoefdfitter; C.P. van der Voort, chef-machinist; C. van Leeuwen, fil terbaas, en J. Minnema, voorwerker. Voor hen ging de dag niet onopgemerkt voorbij. Zij ontvingen een gouden remontoir-horloge met de volgende inscriptie: 'Herinnering aan den 25 jarigen trouwen dienst bij de Leidsche Duinwater Maat schappij'. Onder een toespraak, namens de directie, door de beide directeuren Ch. van Spall en jhr. J.A. van Kretschmar van Veen, werden de horlo ges overhandigd, benevens een geschenk in enveloppe voor ieder, om een daarbij passenden ketting te koopen. LEIDEN - De Volksconcerten in het Van-der-Werfpark zullen a.s. Dinsdagavond om acht uur aanvangen. DONDERDAG 15 Mi Naam: Ivanka Schaaij (16) Woonplaats: Alphen aan den Rijn Opleiding: vmbo (bb-leer- weg/consumptieve tech niek) School: Groene Hart Ly ceum in Alphen aan den Rijn Slagingskans: 80 procent Vervolgopleiding: mbo- toerisme „Begin april had ik mijn praktijkexamens al. Effe kijken in m'n mobieltje. Eh, dat was op 10 en 11 april. Op donderdag had ik eerst 'koken'. Moest ik producten als mango en alfalfa herken nen en de namen opschrijven. Vervolgens kreeg je de recepten. Ik ben gewoon het menu gaan maken. Ik moest een... wat was het nou ook weer. Oh ja, een salade en zalmfilet als hoofdge recht. Het nagerecht was bavarois. Het koken ging wel aardig. Sommigen hadden een bavarois die uit twee kleuren bestond, dat was natuurlijk niet echt goed. Om half een kwamen de gasten en moest je alles klaar zetten en serveren. Van tevoren was ik echt zenuwachtig, want je kunt voor een praktijkvak niet zo makkelijk oefenen. En als we op school oe fenden, kregen we toch altijd wel hulp. Eigenlijk had ik het voor het examen nog nooit helemaal zelf gedaan. De vrijdag ging het om het 'serveren'. Deden we eerst een rollenspel, waarbij het ging om het opnemen van de bestelling, het op schrijven van de gerechten en het tafel dekken. En je moest al les van tevoren poleren. Oppoetsen en zo. Ik had wel verwacht dat ik dit examen niet binnen de tijd klaar zou hebben, maar het ging goed. Mijn eerste schriftelijke examen is maandag 19 mei. Dan heb ik 'vaktheorie koken en serveren'. Daar moet je zeker heel veel voor weten. Je hebt een paar kooktheorieboe- ken en naslagwerken waaruit je moet leren. Ik heb al heel veel gedaan. Voor talen en zo maak ik me niet zo veel zorgen, maar dit is wel moeilijk. Dus komend weekeinde doe ik geen gekke dingen. Niet uitgaan, zodat ik de volgende dag gewoon kan le- Van de mensen die naar een baan solliciteren liegt een kwart. Uit on- ANNO 1978, dinsdag 16 mei NOORDWUK - Supporters van Quick Boys zorgden voor wild-west op het Noordwijk-terrein na een beslissing van de arrogante arbiter Mellenbergh. Een politieman probeert vechtende supporters te kal meren; een beeld dat zelden werd gezien op het veld van Noordwijk. Een gedeelte van de staantribune bleek volkomen vernield. Noord- wijk won met 2-0. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507,2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de oalie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON derzoekvan Een sollicitant leverde het een recherche- 7-7 7 y bedrijf blijkt dat diploma van zijn broer in veel werkne mers zich op al le niveaus mooier voordoen dan zij zijn. Sollicitanten zouden zelfs niet schromen om diploma's te vervalsen. Navraag bij woordvoerster KARIN WILLEMS van bierbrouwer Heineken in Zoeterwoude. Heeft u ooit het gevoel geluid dut een sollici tant de werkgever wilde flessen? „Het komt bij alle be drijven voor, dus ook bij ons. Toch kan ik mij maar enkele gevallen her inneren. Zo leverde eens iemand het diploma van zijn broer in. Hij liep tegen de lamp. Maar van zulke ervaringen leer je weer." Welke wapens heeft uw bedrijf tegen fraude? „Sinds die vervalste documenten accepteren wij alleen nog maar originele diploma's, dus geen kopieën. Daar zetten we een stempel op." Is dat alles? „Nee hoor. Verder hebben wij een sollicitatieprocedure met diver se gesprekken, waarbij de waarheid algauw aan het licht komt. Als we het niet vertrouwen, gaat iemand niet door naar de volgende sollicitatieronde. Lopen er bij Heineken werknemers rond die zich tijdens hun sollicitatiegesprek mooier hebben voorgedaan dan zij zijn? „Daarover kan ik geen mededelingen doen. Dat zou ik moeten na vragen bij de afdeling personeelszaken." Hoe heeft u destijds uw baan bemachtigd bij Heineken? „Mijn ervaring lijkt mij niet zo representatief, want ik kwam hier terecht via omwegen, na wat uitzendwerk. Ik vind het relevanter om te melden dat wij altijd op zoek zijn naar 'bierige' werknemers. Begrijp mij goed, dat betekent niet dat zo iemand per se bier moet drinken. Wel moeten sollicitanten passen bij de wat informele be drijfscultuur. Maar liegen past daar nooit bij. Wie betrapt wordt op een leugen, krijgt geen baan bij Heineken." tekst: Tim Brouwer de Koning ne 1 at Naam: Christiaan Vin tijn (,7) Woonplaats: Noordw Opleiding: vmbo-kad elektrotechniek School: Andreas Colk Katwijk Slagingskans: 60 pro 1 Vervolgopleiding: mi t „Wat de cijfers betreft loopt het nog niet zo goed. Ik sta zo voor Engels als wiskunde op een vijf. Vandaar dat ik mijn van slagen op ongeveer 60 procent schat. Maar dat ik volg jaar met die ICT-opleiding bij het ROC ga beginnen, is zei Dan haal ik nu een deelcertificaat en de vakken die ik niet doe ik volgend jaar over. Dat mag. Moet je natuurlijk well uren maken, maar dat kan wel. Het praktijkvak 'elektro' heb ik begin april al gedaan. Kwi we 's ochtends aan, moesten we gaan zitten en kregen we uitgelegd hoe het zou gaan. En toen moesten we een teke maken, een stroomkringschema. Daarna moesten we een teriaallijst maken, spullen pakken en het in elkaar zetten kreeg een soort eh, hoe zal ik het zeggen, nou goed je ma verschillende draden goed aansluiten, 't Blauwe draadje i stopcontact, enzovoorts. Voor mij ging het goed, dat praktijkgedeelte. Ik had het hl aantal punten voor het maken van de materiaallijst. Ieder kreeg de punten daarvan al gelijk te horen. De rest horen over een maand.Maandag heb ik het eerst schriftelijke ex 'theorie elektro'. De leraar zelf zei dat het erg moeilijk wai ik het zo zeggen: dat het best wel pittig zal zijn. Vijf boeke hebben we ervoor. Da's toch aardig wat. Ik moet ze nogb deren. Nee hoor, dat red ik makkelijk. Normaal werk ik 's dags en 's zondags op de Zwarte Markt in Beverwijk Daar koop ik computers. 'Maar nu even niet'. Die tweevolle dar heb ik wel nodig voor die vijf boeken. Ik ben niet zo'n uit? jongetje, dus wat dat betreft hoef ik het niet rustiger aanti doen." „Dat zie je ook in Irak. Het zit in de cultuur, denk ik. De VS zijn veel meer op hun mission gericht en op het geweldsaspect. De Britse commandanten richten zich van nature veel meer op humanitaire hulp, gewoon als iets dat erbij hoort. Tegenwoordig kin je niet meer een campagne aangaan zonder je druk te maken over alle facetten, dus ook over het vluchtelin genprobleem. Amerikanen proberen die twee dingen nog altijd los van elkaar te zien. Bos heeft nog een aanbeveling voor de toe komst: in het geval van een vluchtelingen stroom moet er meer steun naar de landen die de mensen moeten opvangen. Gastlanden, meestal zelf onstabiel, zijn tot nu toe als factor onderbelicht gebleven. Bos zat in de Albanese stad Kukes toen de Kos- ovo-oorlog uitbrak. „Ik heb de eerste tiendui zenden op de marktpleinen gezien. Veel zeiden ze niet, ze hadden al veel meegemaakt. Het was een vormeloze massa, maar wat wil je." Toch is een vluchtelingenstroom meer dan een afgestompte stoet. Het zijn 'zich verplaatsen de samenlevingen'. Ook in de kampen trof Bos een pikorde, waar de oude burgemeester uit het dorp nog steeds als burgemeester in het kamp functioneerde. Vreselijke, maar in teressante' tafe relen zag Bos in de kampen. Blije gezinnen, kinderen zonder ou ders, ouders zonder kinderen, criminelen die kinderen uit de kampen kidnappen. Bos bezocht een 'perfect' Albanees vluchtelin genkamp, geleid door Oostenrijkers, waar alle voorzieningen goed geregeld waren. „Daar hadden jij en ik best een tijdje in willen zit ten. Maar in Albanië zag ik een kamp waar alles gebeurde wat God verbo den had. Bedrei gingen, stank, ge dwongen prostitu tie, messentrek kerij. Vluchte lingen wer den er als i honden behandeld. Ik zei: we moeten eri aan doen, want dit is mensonwaardig. Ik als antwoord van het personeel: je weet 11 waarover je het hebt, in Goma (in Congo was het nog veel erger, wat jij gezien heb goed genoeg" Bos wil een lans breken voor de vluchtel organisatie UNHCR onder Ruud l.ubbei voorspelde dat de Irak-crisis 600.000 v lingen op de been zou brengen. Het fc een stuk minder te zijn. „Maar Lubben niet te verklaren waarom het er geen zijn geworden, dat is volstrekt irrelevat moet wel kunnen uitleggen dat hij gene voorbereid was voor het geval dét." Het UNHCR heeft het uiterst lastig. Dat tussen alle belangenpartijen door mani ren, en met de handen van politiek afblij Tegelijkertijd moet het de aandacht verde tussen mediageniek menselijk leed. zijn heel veel 'stille' crises, 1 selijk leed waar geen cai bij staat. Wat horen bijvoorbeeld uit T tsjenië? Het leedi daar niet minde in Kosovo of Ir Dat is het pn.- van UNHCRJj zijn er niet al voor de vlud lingen op tv maar ookv alle andei wij gema ve verga Silvan Schoon' 11 Peter Bos (inmiddels bij de brandweer) zag als militair schokkende taferelen in het vluchtelingenkamp. Foto: Henk Bouwman Naam: Lyssandre Rammos (<7) Woonplaats: Oegstgeest Opleiding: vwo School: Rijnlands Lyceum in Oegstgeest Slagingskans: 100 procent Vervolgopleiding: Techni sche Universiteit Delft „Het gaat mij om 't goeie gemiddelde. Daar ga ik voor. Dat ik zak is vrijwel uitgesloten; daarvoor moet ik echt gaan spieken. En dat ga ik toch niet doen. Ik sta nu gemiddeld een acht, dus dat is best goed. Ik ga me niet doodleren voor het hoogste cij fer, maar ik kan er slecht tegen als klasgenoten een hoger cijfer halen voor iets dat ik beter snap. Twee examens van de internationale opleiding heb ik al ge daan. Vorige week Engels, dat ik volg via het tweetalig onder wijs. Dan krijg je tot de vierde klas een aantal vakken in het En gels en leer je de taal op het niveau van een 'native speaker'. Dat zit net onder het niveau van een Engelse scholier. Frans heb ik op een hoger niveau gedaan, het Al-niveau. Ik heb een Franse halfbroer en thuis spreken we Frans als hij er is. Mijn ouders zijn overigens Grieks. Ik ben in Nederland opgegroeid, maar heb wel een Frans paspoort. Ik vond Engels een stuk makkelijker dan Frans, omdat Frans veel moeilijker is. Ja, dat klinkt logisch, hè? Je moest twee keer een essay schrijven en bij Frans moest ik, vanwege dat hogere niveau, ook veel verwijzin gen naar literatuur en gedichten opnemen. Het zal niet uit muntend zijn, wat ik heb ingeleverd, maar dat geeft niet. De vakken van de internationale opleiding tellen niet mee voor het gemiddelde van mijn eindlijst. Ik heb voor die vakken ook niet zo veel geleerd. Ze zullen het gemiddelde zeker omlaag halen, dat denk ik wel. Voor de exacte vakken moet ik de komende dagen nog wel even wat doen. Dinsdag heb ik als eerste van die vakken scheikunde. Morgen en in het weekeinde ga ik daaraan werken." Vandaag beginnen circa 200.000 scholieren aan hun schril eindexamen. Het Leidsch Dagblad volgt in deze rubriek ef hen. Tekst: Erna Straatsma. Foto's: Dick Hogewoning k EXAMENTIJD

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14