LEIDE Rembrandtjaar moet landelijk festijn worden REGIO Politie verrichtte afgelopen jaar meer arrestaties dan ooit tevoren Duiven jagen monumentale synagoge op kosten ojectgroep Aalmarkt Noord neemt voorproefje op de brede school eigt uiteen te vallen te stelling! Verdwijning Van der Krieke schokt Leidse ondernemers donderdag 15 mei 2003 REGIO I Onderzoek ar killercellen gen botkanker Schuurman; etna 20 jaar 11de leraar terug ub Oosterhuis gnt Issoria 1- Dichter en schrijver 1 Oosterhuis opent mor tel hospice Issoria. De offi- opening is alleen voor ge iden, maar zaterdag houdt a open huis tussen 12.00 .00 uur. Buurtbewoners idere geïnteresseerden en dan een kijkje nemen monumentale pand aan antage in Leiden, waar ten in hun laatste levensfa- rg krijgen in een zo huise- togelijke omgeving. stfoto's iggevonden i/den haag - De twee kof- net röntgenfoto's van bor- die in april in Den Haag uit uto zijn gestolen, zijn in Ifde plaats teruggevonden, rouw die haar hond uitliet de koffers in de bosjes. De rs zijn onbeschadigd ge nen alle medische dos- van het Bevolkingsonder' Borstkanker West in Lei- aten er nog in. Het ging ito's van vrouwen uit choten en De Lier die zijn 'ct in het kader van het lijke bevolkingsonderzoek borstkanker. De vondst Je koffers voorkomt dat de Ten opnieuw moeten wor- ïderzocht. elvissers gionellavrij - Serviceflat Parelvissers >tBizetpad in Leiden is ralegionella. Dat heeft di- ir F. van Oosten van Rijn t, eigenaar van de servi- f gisteren in een brief aan ivoners meegedeeld. Dat ent dat de alle bewoners in hun eigen badkamer in douchen. Een aantal be ts mocht door de vondst igionella niet meer dou- inhun badkamer. Vorige maandag moest Van Oos- lelden dat nog steeds niet gionella was verdwenen, iners die nog steeds niet in igen appartement moch- Duchen, konden van de tmer in een legionellavrije ig gebruik maken. door Robbert Minkhorst leiden De politie Hollands Midden heeft vorig jaar meer aanhoudingen verricht dan ooit tevoren. Tegelijk was er in 2002 nog nooit zoveel 'blauw op straat'. „Het was een goed jaar voor ons", concludeert de korpsleiding in het jaarverslag. Politiekorps Hollands Midden, dat de regio's Leiden, Midden- Holland, de Rijnstreek en de Duin- en Bollenstreek omvat, hield in 2002 meer dan 10.000 verdachten aan. Dat is een klei ne tien procent meer dan het jaar ervoor. Ook het aantal aan giften dat de politie ophelderde steeg met dat percentage. Ver boven verwachting was het aan tal agenten dat vorig jaar in dienst was. Het aantal van 992 arbeidsplaatsen is ruim boven de doelstelling van het 'Plan 800'. In 1997 telde het korps nog 567 volledige arbeidsplaatsen. Korpschef R. Straver schrijft de betere prestaties toe aan harder, gerichter optreden, beter speur werk en nauwere samenwerking gemeenten, OM en sociale in stellingen. De politie is ook te vreden over de mix van preven tieve maatregelen en het aan pakken van overtredingen en misdaad. Het motto is volgens Straver. "Vriendelijk als het kan, streng als het moet'. De korps chef wijst er op dat de politie het afgelopen jaar ook nog andere dingen aan het hoofd had dan de misdaad. „Niet alleen de cri minaliteit hield ons het afgelo pen jaar bezig: ook de onrust, verwarring, spanningen en te genstellingen na 11 september vroegen onze aandacht." Het aantal geweldsdelicten bleef met 2066 bleef stabiel ten op zichte van 2001 en 2000. Meer dan de helft van alle zaken lost de politie op. Met ruim 56 pro cent zit Hollands Midden 'ruim boven de eigen doelstelling' van 50 procent. Het aantal straatro ven blijft toenemen. Het aantal stijgt al sinds 1999 (toen er 322 gevallen gemeld werden) toe en kwam in 2002 uit op 425. In slechts 18,3 procent leidt een aangifte tot een aanhouding; dat is overigens een procent boven de doelstelling. Het aantal wo ninginbraken blijft dalen. Die afname is dankt Hollands Mid den aan het politiekeurmerk Veilig Wonen en aan het project "Wessie de wijkinbreker', beide gericht op inbraakpreventie. De politie kreeg meer meldin gen (16.000, tegenover 14.500 in 2000) van problemen met jon geren, na een eerdere daling. Volgens Hollands Midden neemt het aantal gevallen van jongeren die in herhaling vallen, toe. Minder jongeren zijn door verwezen naar HALT. In het verkeer vielen in Hollands Midden vorig jaar minder do den. Het korps noteerde een da ling van twintig procent. Die af name is opmerkelijk: volgens het CBS en de provincie Zuid- Holland steeg juist in 2002 het aantal verkeersslachtoffers in de héle provincie. Elk van de vier politiedistricten (Leiden-Voorschoten, Duin- en Bollenstreek, Rijn- en Veen- streek en Gouwe IJssel) heeft in middels een Milieu Handha- vingsteam (MHT). Deze teams pakten vorig jaar 342 zaken op; in 183 gevallen werden boetes uitgedeeld of is proces-verbaal opgemaakt. door Marijn Kramp leiden - De duiven op de Garen- markt jagen de Lëidse synagoge flink op kosten. Doordat hun uitwerpselen en nestelgedrag de monumentale synagoge aantas ten, moet het bestuur de gebed stempel voor enkele duizenden euro's laten schoonmaken en restaureren. Het bestuur hoopt op hulp van de gemeente en vindt dat er opgetreden moet worden tegen het voederen van de duiven. De duiven krijgen regelmatig te eten onder de grote kastanje boom op de Garenmarkt. Het synagogebestuur vindt dat de gemeente hier borden moet plaatsen waarop wordt aange ven dat het voeren van de dui ven verboden is. De gemeente is tenslotte verantwoordelijk voor de openbare ruimte. Daarmee is ze indirect ook verantwoordelijk voor de schade die de duiven toebrengen aan de synagoge. Een gebedshuis dat goed onder houden moet worden vanwege de monumentale status. .An ders krijgen we problemen met de monumentendienst", weet synagogebeheerder L. Levie. Al eerder kaartte het synagoge- bestuur het duivenprobleem aan bij de gemeentelijke dienst milieu en beheer. Een reactie uit deze hoek bleef uit op de brief van 2 december vorig jaar. Het bestuur is daar behoorlijk te leurgesteld over, meldt zij in haar nieuwe schriftelijke nood kreet aan de gemeente. Wel heeft de Provinciale Monumen- tenwacht in de tussentijd de ge bouwen van de Nederlands Is- raëlietische Gemeente Leiden geïnspecteerd. Deze instantie adviseert met spoed stappen te ondernemen. Op diverse plaat sen is al forse schade toege bracht. Zink is gaan roesten door de duivenpoep. Goten zijn verstopt geraakt en het stucwerk is op sommige plekken sterk vervuild. door Marijn Kramp leiden - Het Rembrandtjaar moet een landelijk festijn worden dat een vol jaar gevierd wordt. Bur gemeester en wethouders ver binden een voorwaarde aan hun instemming voor deze grootse aanpak. Er moet in 2006, het 400ste geboortejaar van Rem brandt, een grote internationale tentoonstelling over de schilder komen. Leiden gaat voor het feestjaar nauw samenwerken met Am sterdam, de stad waar Rem brandt rond zijn 25ste naar ver huisde. Leiden zal zich vooral richten op de jonge Rembrandt, Amsterdam op zijn latere le vensjaren, waarin Rembrandt zijn beroemdste werken schil derde. Over deze grootse aan pak zijn contacten gelegd met het ministeries van onderwijs cultuur en wetenschap en eco nomische zaken, met de ver schillende musea en met andere culturele organisaties zoals het Nederlands Filmfestival. De gemeente moet borden plaatsen om het voederen van de duiven onder de kastanjeboom op de Garenmarkt tegen te gaan vindt het be stuur van de synagoge.Foto: Dick Hogewoning De noodzakelijke schoonmaak en de bestrijding van de duiven- plaag door middel van netten en duivenpennen kost duizenden euro's. Een bedrag dat een grote aanslag doet op de middelen van de Joodse gemeenschap in Leiden. „We zijn een klein kerk genootschap dat een relatief groot erfgoed moet onderhou den in Leiden en omgeving", legt Levie uit. Extra kosten die worden veroorzaakt door een duivenplaag kan de gemeen schap er volgens hem niet bij hebben. De gemeente, laat woordvoer ster A. Hilbrands van de dienst milieu en beheer weten, heeft daar ook geen potje voor. De ge meente bestrijdt namelijk geen dieren die vrij in de straat leven. Hilbrands verwijst het bestuur door naar het rijk, dat voor rijks monumenten het zogenoemde Brom-potje heeft. Daaruit finan ciert het bepaalde opknapbeur ten en aanpassingen aan 'hun' rijksmonumenten, mits ze geen schade aan de betreffende ge bouwen toebrengen. Duiven- pennen, zo vermoedt ze, zijn dus uit den boze. Ook het verzoek van Levie om het voederen van de duiven te gen te gaan, vindt geen gehoor bij de gemeente. Verbieden kan volgens Hilbrands niet, omdat daar geen wettelijke gronden voor zijn. Verzoeken, zo is de er varing van de gemeente, heeft geen effect. Dat het synagogebe stuur erg lang op deze antwoor den heeft moet wachten geeft Hilbrands toe. In de brief die momenteel onderweg is naar het bestuur worden daar ook excuses over aangeboden. (advertentie) 'Lekker handig!' Ruit kapot? Bel: 589 88 87 Wim Koevoet - Het rommelt in de pro- :p die een nieuw Aal- ilan heeft gemaakt. Over- nming over de winkel die in de Aalmarktschool komen, lijkt onmogelijk, vooravond van de finale igen met wethouder R. id (PvdA) dreigt de pro- ;p zelfs uit elkaar te val- it zegt projectgroepvoor- fCWaal. touder neemt grote risi- Door zijn verdeel- en ilifiek heeft hij het draag- ir het plan in de waag- gesteld", aldus Waal, die ite weken al enkele keren it tegenover Hillebrand gestaan." 'rand verkondigde eerder week tijdens het persge- 1 en op de website van zijn dat het college nu ook ak- 1 is met het plan van de sctgroep. rethouder strooide rijkelijk complimenten richting :n de andere ruim twintig ctgroepleden. iïands enthousiasme t geenszins gedeeld door (advertentie) (Sportkantines eten niet alleen okvrij maar ook oholvrij worden Geef uw mening «.leidschdagblad.nl Waal. Waal beschuldigt Hille brand van 'newspeak' (verhul lende en veel te zonnige voor stelling van zaken, red.). Het plan dat het college heeft om armd, zegt hij, is helemaal niet het plan van de projectgroep. „Sinds Hillebrand onze vergade ringen heeft bijgewoond is een aantal veranderingen doorge voerd., waar veel leden helemaal niet mee kunnen leven. Wel de leden die de Kamer van Koop handel, MKB en het centrum management vertegenwoordi gen. Met hen heeft Hillebrand dan ook apart gesproken. Dat is dus die verdeel- en heerspoli tiek." Het plan dat nu voorligt, zegt Waal, is eigenlijk het plan van Hillebrand en MAB, de beoogde projectontwikkelaar. „In feite heeft Hillebrand dit zeer be kwaam gespeeld. Zeker, dit is listig, maar daar is hij dan ook politicus voor. Hij is hiervoor in gehuurd. Toch kan dit verkeerd aflopen. De wethouder speelt hoog spel. Zonder de project groep is er geen draagvlak meer en zijn we terug bij af', aldus Waal. Ook de stichting Aalmarktge bied, door R. Onel vertegen woordigd, in de projectgroep is niet te spreken over de gang van zaken. Dat laat ze weten in een persbericht. De grootste steen des aanstoots is de winkeltrekker in de Aal marktschool van 1000 vierkante meter, uitgesmeerd over twee verdiepingen. Waal voorspelt dat de druk om het cultuurplein te verkleinen om zo mer ruimte te creëren voor nog meer win kels alleen maar groter zal wor den. „Die druk komt van MAB af en Hillebrand heeft MAB nu aange wezen als uitvoerder. Ook dat bevalt de projectgroep geens- zegt Waal. T door Marijn Kramp leiden - Om drie uur vrijdag middag staan 25 kinderen onge duldig te wachten voor de schooldeur van basisschool De Singel. Hoewel hun lessen voor deze week al zijn afgelopen, wil len ze opnieuw naar binnen. Het is voor de verlengde school dag waar ze aan mee doen. Een voorproefje op de brede school die de gezamenlijke basisscho len in Leiden Noord willen reali seren. Of eigenlijk, benadrukt De Sin gel-leerkracht D. Holswilder, is die brede school er al. Veel ou ders, zo is zijn ervaring, hangen de vorming van de brede school op aan de bouw van een nieuw, groot onderkomen voor alle vier de basisscholen van dit stads deel. Dat zal echter nog jaren duren is de verwachting. In Holswilders optiek draait de brede school om de samenwer king tussen scholen en die is de afgelopen jaren een stuk inniger geworden. Het eerste zichtbare resultaat daarvan is de verlengde school dag, die gecoördineerd wordt door de Leidse Welzijnsorgani satie (LWO). De protestants- christelijke basisschool De Springplank werkt al tijden met zo'n verlengde schooldag in de vorm van een huiswerkklas na schooltijd, en ook de openbare basisschool De Viersprong heeft al veel ervaring met dit feno meen. Deze school benut de uren na school alleen niet voor huiswerk, maar ook voor aan vullende activiteiten. Dat deze extra uurtjes gewild zijn, bewijst de opkomst, vindt brede school projectleider B. Olders - tot voor kort directeur van de protes tants-christelijke basisschool De Dolfijn. Zo'n 95 procent van de leerlingen van de DeViersprong doet mee aan deze activiteiten. Ook bij rooms-katholieke basis school De Singel en de protes tants-christelijke De Dolfijn, die De verlengde schooldag is in trek bij de basisschoolleerlingen in Leiden Noord. De cursussen schilderen, tafeltennissen en computeren zaten zo snel vol dat de schoolleiding van De Singel een aantal kinderen moest teleurstellen.Foto: Henk Bouwman dit jaar voor het eerst een paar weken proefdraaien, is de ver lengde schooldag in trek bij de scholieren. De Singel heeft zelfs leerlingen moeten teleurstellen. Het uurtje op vrijdagmiddag wordt gevuld met leuke activi teiten. De deelnemers kunnen kiezen tussen tafeltennisles, computeren en schilderen, ge geven door ervaren docenten van buiten de school. Vaardig heden die ze thuis misschien nooit zouden opdoen, kunnen ze nu in hun vrije tijd op school leren. Want, benadrukt, Olders de ontwikkeling van de kinderen staat centraal bij deze verlengde schooldag. „Daar gaat het om. Het is absoluut geen naschoolse opvang of iets dergelijks. Daar voor wordt het ook te onregel matig aangeboden. En, ook be langrijk, het is niet verplicht voor leerlingen. Als ouders dit ni^t nodig vinden voor hun kin deren, is dat ook prima. Zij gaan na school dan gewoon naar huis." Wat zo'n verlengde schooldag nou oplevert, en waarom de school dit soort activiteiten on derneemt in plaats van ouders, zijn veelgestelde vragen, weet Olders uit ervaring. „De mate waarin kinderen thuis worden aangezet tot sporten, muziekles sen of creatieve bezigheden wis selt per gezin. Om elke leerling Gisteren probeerde wethouder A. Geertsema van economische zaken de aanwezige onderne mers op de jaarlijkse onderne mersborrel van de gemeente te enthousiasmeren voor het feest. Geschat wordt dat het feest mi nimaal 7,5 miljoen euro en maximaal 15 miljoen euro ople vert voor de stad. Geertsema houdt het op het gemiddelde van 11 miljoen euro. De ver wachting is dat dit geld groten deels terechtkomt bij musea, toeristische bedrijven, horecaza ken en winkels. Het evenement komt ook ten goede aan de werkgelegenheid. Berekeningen tonen aan dat het evenement 208 banen creëert. De gemeente gaat er ook van uit dat Leiden iets aan het feestjaar overhoudt. De activiteiten die blijven, en de internationale pu bliciteit moeten de stad na 2006 ook nog jaarlijks 140 arbeids plaatsen en ruim 7,5 miljoen eu ro extra opleveren. De bedoeling is dat het Rem brandtjaar het hele jaar gevierd wordt, benadrukt R. de Smeth die namens de gemeente be trokken is bij de organisatie. „Het wordt geen Japanjaar dat in de praktijk maar drie maan den duurde. We willen het hele jaar door activiteiten en evene menten organiseren met uiter aard rond de vakantieperiodes een aantal hoogtepunten." Als de gemeenteraad akkoord gaat met deze opzet wil de organisa tie de plannen op 15 juli, Rem- brandts geboortedag, presente ren. toch de mogelijkheid te geven zich maximaal te ontwikkelen - want daar staat de brede school voor - wordt via school dit soort extraatjes aangeboden." Dat zo iets binnen de school op zijn plaats is, blijkt volgens Olders uit onderzoek. „Zelfvertrouwen is van belang bij de ontwikkeling van kinderen en dat zelfvertrou wen, zo is aangetoond, groeit bij kinderen die in groepsverband spoijief en creatief bezig zijn." leiden - De verdwijning van Jan van der Krieke heeft on dernemend Leiden geschokt Dat zegt voorzitter René van Leeuwen van de onderne mersvereniging MKB Leiden. „Jan is een bekende figuur in ondernemend Leiden, ieder een kent hem." De zestigjari ge Vein der Krieke wordt sinds afgelopen zaterdag ver mist. De Leidenaar was op weg van zijn woning naar wasserij Ozon 2000 op het in dustrieterrein Roomburg, waar hij adviseur is. Het is niet bekend of hij daar is aangekomen. Van Leeuwen noemt de ver missing van Van der Krieke, die secretaris is van het MKB Leiden, 'zeer bizar'. „Dit ver wacht je niet in Leiden. Dat niemand iets gezien heeft. Hij reed in een BMW uit de 7-se- rie, niet echt een lullig auto- tje dat je zo maar over het hoofd ziet." Van Leeuwen zegt dat de verdwijning van Van der Krieke het MBK Lei den 'ontzield' heeft „Hij was de ziel van de organisatie. Maandagvond hebben de le den van het MKB #rgaderd. Omdat Jan er niet was, waren er geen jaarverslagen, niks. We konden gelijk niks meer." De voorzitter van de onder nemersvereniging omschrijft Van der Krieke als een 'druk baasje, die problemen niet eenzijdig benadert en altijd luistert naar standpunten van anderen'. „Een echte secreta ris", aldus Van Leeuwen. Volgens het bericht over Van der Krieke's vermissing dat gisteren in de krant stond, zou Van der Krieke eigenaar zijn van het pand van wasse rij Ozon 2000. Maar alge meen directeur M. Yilmaz meldt dat Van der Krieke het pand in 2000 aan hem heeft verkocht.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13