Bush belooft vergelding na aanslag Riyad Anjeractie BUITENLAND 'Navelstreng' met Amerika is doel Saudische terreur 'Massagraven met zo'n 15.000 lijken in Irak' Duitsers: Zwakke plek SARS-virus gevonden Oorlog in Noord-Ierland nog smeriger dan gedacht Congolezen in de kou Cultuur kan niet zonder ilenbelt vast t Gaxastrook Schrijfster en beoogd Kamerlid Anja Meulen- jen van de zeker zes Ne pers die sinds maandag lazastrook vastzitten. De vas op bezoek bij een ar gesteund Palestijns paptenproject. Ze jsteren van het Israëli- er de grens met Israël r, en miste haar vlucht isterdam. De Nederlan- het slachtoffer van de afsluiting van de Gaza- üe voor het eerst ook or buitenlanders. rdenaar ex lerk cel in - Een Zuid-Afrikaanse 16 ank heeft gisteren een rfr fer veroordeeld voor de op de ex-vrouw van de aa ilige Zuid-Afrikaanse ,nt (nt De Klerk. De toen 64- ,te iarike werd in december ei iet messteken om het le- rb iracht. De rechters heb- ggeen strafmaat be- 0| imaakt. De 22-jarige man nj in het appartementen- ex waar de vrouw een te en rokken leven leidde. Fre- u )e Klerk, de laatste blan- i p iident van Zuid-Afrika, bf de in 1998 van Marike, «kend was geworden n. een relatie had. ental aanslag tsjenië nu 55 u - Het dodental van de ordaanslag in het noor- in de Russische deelrepu- ijetsjenië is opgelopen In totaal liggen 86 men- bet ziekenhuis. De mees- mzijn burgers, onder l, jien vrouwen en tien sn. Het totale aantal ge- n beliep 197. De aanslag landag was gericht tegen erheidsgebouw in het lamenskoje. De daders en vrachtauto met onge- 1S n ton explosieven voor id ontploffen. rse soldaten 3 beschoten :J Twee Noorse militairen internationale vredes- ISAF in Afghanistan zijn p even ten noorden van ifdstad Kabul gewond ge- Den ze werden beschoten een patrouille. Een mili- ivergebracht naar het andse mobiele veldhos- op de luchthaven van Ka- m iar hij is geopereerd. Vol- ?,v: et Afghaanse leger is kort incident een verdachte 31 iteerd. Het gaat om een inse soldaat, die Taliban- nger zou zijn. ISAF staat leiding van Duitsland en land, en telt 600 Neder- Ti militairen. ifhAga Khan t, overleden 1- Prins Sadruddin Aga yi s maandag na een lang- luu iziekte op 70-jarige leef- 1™ het Amerikaanse Boston [ar den. Hij was van 1965 tot eD loge Commissaris voor NVjl chtelingen bij de VN, de ie momenteel wordt ver- oor de Nederlandse oud- iRuud Lubbers. De in j. eboren prins was de Ie zoon van Mohammed el Iga Khan III, de geestelijk van de kleine Ismaeli ng binnen de sji'itische Hij had een lange carri- oa onen de VN, en besteedde g aast veel energie aan het or S se terrorist dronk mogelijk üïm - De Israëlische poli er derzoekt of het lichaam en man dat is aangespoeld strand bij Tel Aviv het overschot is van Omar larif, die vermoedelijk april in de Israëlische (je aats een zelfmoordaan- ip, ad willen plegen. De 27- hi [Sharif wilde zich opbla- 'aar sloeg op de vlucht e explosieven niet tot IIB3 offing kwamen. De 21-ja- pel sif Hanif slaagde er wel in ™p te blazen. De aanslag drie mensen het leven. ppJSharif als Hanif woonden 1 v Dt-Brittannië en hadden ;enl se nationaliteit. nem trekt zich t lelijk terug dar aires - De Argentijnse ntskandidaat Carlos |n heeft twijfel gezaaid ijn deelname aan de be- pde tweede ronde van de y fingen, zondag. Volgens jra peilingen moet Menem mei rekening houden met ^letterende nederlaag rijn directe tegenstander tKirchner. De geruchten- Q dat Menem de hand- m o de ring zou gooien, T °P gang toen de kandi- li phet allerlaatste moment tkiezingsbijeenkomst af- 1 Vandaag maakt Menem —rdwat hij doet. door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - De Amerikaanse president Bush heeft gezworen dat de verantwoordelijken voor de aanslagen in de Saudische hoofdstad Riyad worden gevon den en gestraft. Volgens Saudi- Arabië zijn 29 mensen omgeko men, inclusief de negen terroris ten die autobommen tot ontplof fing brachten in de woningcom plexen voor westerlingen. Zowel Amerika als Saudi-Arabië verdenkt terreurbeweging al- Qaeda van het bloedige geweld, waarbij ook nog eens bijna tweehonderd gewonden vielen. Onder de doden zijn zeven Amerikanen, zeven Saudi's, twee Jordaniërs, twee Filipijnen, een Libanees en een Zwitser. Onder de gewonden zijn drie Nederlanders. Zij zouden er niet echter ernstig aan toe zijn. Volgens de Saudische autoritei ten drongen zelfmoord-terroris ten in de nacht van maandag op dinsdag met geweld drie om muurde en bewaakte woonwij ken in het oosten van Riyad bin nen. Daar brachten ze in een gecoördineerde actie een aantal autobommen tot ontploffing. De schade is enorm. Er was ook een explosie bij een Ameri- kaans-Saudisch bedrijf, maar daar vielen geen slachtoffers. Op een bijeenkomst in Indiana polis noemde Bush de daders 'meedogenloze' moordenaars, gedreven door haat'. „Het her innert ons eraan dat de oorlog tegen terrorisme voortgaat", zei hij. Ook andere wereldleiders lieten zich geschokt uit. Kroon prins Abdullah van Saudi-Arabië veroordeelde de aanslagen in een tv-toespraak. Hij noemde de daders 'bloeddorstige crimine len zonder enige islamitische en menselijke waarden'. De Amerikaanse minister Powell (buitenlandse zaken), die giste ren voor een al gepland bezoek aankwam in Riyad en één van de getroffen locaties bezocht, zei de 'vingerafdrukken' van al- Qaeda te herkennen. De VS hebben een team van de FBI naar Saudi-Arabië gestuurd om onderzoek te doen naar de aan slagen. Het Amerikaanse minis terie van buitenlandse zaken had op 1 mei gewaarschuwd voor aanslagen op Amerikaanse doelen in Saudi-Arabië. In het land was veel verzet tegen de in vasie in Irak. De Saudi's maakten na een gro te wapenvondst jacht op 19 mi litante islamieten, en er waren signalen dat er op gezag van Os ama bin Laden terreuracties werden beraamd tegen Ameri kanen, Britten en leden van de Saudische koninklijke familie. Er wonen ongeveer 35.000 Ameri kanen en tienduizenden andere westerlingen in Saudi-Arabië, onder wie zo'n 500 Nederlan ders. bagdad/anp-afp - In en rond de Iraakse stad Hilla zijn de afgelo pen week zeker vier massagra ven gevonden met de overblijf selen van in totaal ongeveer 15.000 mensen. Dat beweert het Iraaks Nationaal Congres (INC), de door de VS gesteunde Ameri kaanse voormalige oppositie groep in Irak. De Amerikaanse strijdkrachten hebben het be richt van het INC niet bevestigd. Volgens Entifadh Qanbar van het INC zijn de gevonden resten van Irakezen die gedurende het bewind van Saddam Hussein om het leven zijn gebracht. In de regio zijn eerder al lichamen gevonden van slachtoffers van het bloedig neerslaan van een sji'itische opstand door Saddam na de Golfoorlog van 1991. Volgens BBC-verslaggeefster Barbara Plett zijn er tot dusver al 3000 stoffelijke overschotten ge vonden. Op de BBC-website be vestigde ze gisteren dat het tota le aantal tot 15.000 kan oplopen. De stank op de vindplaats zou ondraaglijk zijn. Mensenrechtengroepen ver moeden dat er nog circa 200.000 gedode personen begraven lig gen op verschillende plaatsen in het land. Het gaat soms om hele families die zijn vermoord. Op veel lichamen die al zijn gevon den, zijn identiteitskaarten aan getroffen. Op de vindplaatsen wachten talrijke Irakezen of hun vermiste geliefde (n) in een van de graven ligt. Internationale hulporganisaties hebben de geallieerde troepen in Irak gevraagd de gevonden massagraven beter van de bui tenwereld af te sluiten. Doordat velen de vindplaatsen betreden, kan bewijsmateriaal verloren gaan. Dat kan zijn weerslag heb ben op eventuele rechtszaken tegen degenen die verantwoor delijk waren voor misdaden te gen de Iraakse bevolking. washington-lübeck-taipei/rtr-dpa - Onderzoekers van de universi teit in het Duitse Lübeck heb ben een zwakke plek gevonden in het SARS-virus. Een aange paste versie van een experimen teel medicijn tegen gewone ver koudheid zou binnen enkele maanden kunnen worden inge zet tegen de besmettelijke long ziekte. Het zwakke punt van het coro navirus is het zogeheten protea se, schrijven de Duitsers in het Amerikaanse tijdschrift Science. Dat zorgt er voor dat het virus zich voortplant. Als er geen voortplanting plaatsvindt, is er ook geen ziekte. „Als je dat deel met succes weet te raken, heb je de achilleshiel te pakken", aldus onderzoeksleider Hilgenfeld. De Duitsers deden onderzoek naar twee virussen die verwant zijn aan het SARS-virus, één dat een gewone verkoudheid ver oorzaakt en een virus dat var kens diarree bezorgt. Het pro tease van die twee virussen lijkt erg op dat van SARS, aldus Hil genfeld. Hij heeft een medicijn ontwik keld dat protease kan verlam men, maar dat is te giftig om het bij mensen te gebruiken. Het Amerikaanse bedrijf Pfizer test echter een soortgelijk medicijn tegen het rhino virus, dat even eens verkoudheid veroorzaakt. De twee medicijnen zouden kunnen worden gecombineerd om samen SARS te bestrijden. Taiwan heeft vandaag gemeld dat opnieuw zes mensen zijn overleden aan SARS. Er zijn 31 nieuwe besmettingsgevallen ge constateerd. Daarmee komt het totaal aantal SARS-doden in Tai wan op 31, en zijn 238 mensen geïnfecteerd met het coronavi rus. (advertentie) religieuze als politieke overtuigingen in het land. De wahabieten - de in Saudi- Arabië overheersende strenge moslimst roming - hebben bedenkingen tegen banden met niet-islamitische landen, terwijl ook de afhankelijkheid van de VS en de Amerikaanse relatie met Israël voor vele gewone Saudi's stenen des aanstoots zijn. Na 11 september is tot Washington door gedrongen dat Saudi-Arabië niet langer zijn oude militair-strategische rol kan vervullen. Kroonprins Abdullah, door de ziekte van koning Fahd de feitelijke machthebber, kon en wilde niet te ver af wijken van het publieke sentiment in zijn land, en onthield zijn medewerking aan de Amerikaanse invasie in Irak. Ook in de VS groeide het ongenoegen over Saudi- Arabië, niet alleen vanwege de betrok kenheid bij terrorisme, maar ook vanwe ge het gebrek aan vrijheden in de Saudi sche maatschappij. Na de overwinning in Irak kwam vorige maand de aankondiging van het Penta gon dat het zijn 5.000 militairen uit Sau di-Arabië zou weghalen. Dat betekent echter niet dat de strategische alliantie wordt beëindigd. De belangen van Saudi- Arabië en de VS - olie, veiligheid in de re gio - gaan nog steeds gelijk op. Maar de kans bestaat dat de wig tussen Washing ton en Riyad nog dieper wordt geslagen. De aanslagen van maandag maken het klimaat er in elk geval niet beter op. Som migen in de Amerikaanse regering me nen dat Saudi-Arabië de bakermat van is lamitische terreur is. Gause weerspreekt dat, en wijst erop dat al-Qaeda volgelin gen heeft van Afrika tot Azië. „Hun idee is dat moslimregeringen het rechte pad van de islam niet volgen. Daarom kun nen zij worden gezien als afvalligen, en met geweld worden bestreden." Voor de Saudische koninklijke familie ko men de aanslagen op een pijnlijk mo ment. Verwacht werd dat de onvrede over de Amerikaanse aanwezigheid zou verminderen door het nakende vertrek van de militairen. Maar de aanslagen hebben duidelijk gemaakt dat de militan ten daar niet tevreden mee zijn. Ze stre ven naar verdrijving van alle westerse in vloeden én het Huis van Saud. door James McGonigal den haag - De regering-Blak is ernstig in verlegenheid gebracht door de onthul ling dat een topman van het Ierse Repu blikeinse leger (IRA) een agent van een Britse militaire geheime dienst was. En dat hij door de jaren betrokken was bij minstens 40 moorden op burgers en po litiemensen. „De smerige oorlog in Noord-Ierland blijkt nog smeriger te zijn dan we al dachten", verzucht BBC-joumalist John Ware, een cynische waarnemer van het conflict. Zelfs Ware, al jaren onderzoeker van de onfrisse praktijken waaraan alle betrokkenen in Noord-Ierland zich schuldig maken, is geschokt door het schandaal rond 'Stakeknife'. Dat is de codenaam van Freddy Scappa- ticci ('Scap'), topman van de IRA. Hij was tot afgelopen weekeinde vertrouweling van Sinn Féin-leider Gerry Adams en chef van de interne veiligheidsdienst. Stakeknife blijkt ook al 25 jaar agent van een obscure geheime dienst van het Brit se leger, de Force Research Unit (FRU). Scap, zoon van een Italiaanse immigrant, ontving van de Britten 125.000 euro per jaar. Zijn tegenprestatie: alles en iedereen verraden, en zijn eigen dubbelleven des noods verzekeren door mogelijke verklik kers uit de weg te (laten) ruimen. Dat Scap als meedogenloos ondervrager, martelaar en beul tientallen mensen van het leven heeft beroofd, betwijfelt nie mand. De IRA heeft nooit verheeld dat deze prominente inwoner van Belfast een sleutelrol speelde in het functioneren van de organisatie. De Britse regering heeft met een jaren lange juridische actie tegen media die de identiteit van 'kroonjuweel' Stakeknife dreigden te onthullen eveneens aangege ven wat het belang van de man was. Af gelopen weekeinde bleek de stop niet langer op de fles te houden. Enkele Ierse en Engelse kranten schreven over Scaps rol, identiteit en adres. De betrokkene zelfheeft via zijn advocaat ontkend een spion te zijn. Hij zegt niet onder Britse bescherming te zijn ondergedoken, maar op de vlucht te zijn. Eén ding is zeker: Freddy Scappaticci weet wat zijn voormalige IRA-kompanen voor hem in petto hebben. Hij trakteerde collega's immers zelf op 'de behande ling': vastgebonden en geblinddoekt op een keukenstoel, in een boerenschuur of een geluiddichte kelder. Gemarteld met aanstekers onder de neusvleugels, bran dende sigaretten op de huid en str oom draden op testikels en penis. Teken een bekentenis en verwacht vervolgens een kogel in het achterhoofd. Door sommige kranten is geschreven dat Scap een schat aan inlichtingen over ge welddadige activiteiten van de IRA aan de Britse autoriteiten heeft verstrekt. Die claim is dubieus. Die informatie heeft blijkbaar niet kun nen voorkomen dat de IRA doelen in de de centra van Londen en Manchester op blies, het halve kabinet-Thatcher bijna over de kling joeg in een hotel in Brigh ton, en talloze wandaden beging in ande re delen van het Verenigd Koninkrijk. Bo vendien kon de informatie slechts wor den verkregen door het doden van zeker 40 mensen. Welke inlichtingen rechtvaardigen zo'n offer? Mogelijk heeft Scaps dubbelleven erger kunnen voorkomen, maar even zo mogelijk had degelijk inlichtingenwerk door een onbevooroordeeld politiekorps en een objectief leger hetzelfde effect ge had. En de IRA is zich al sinds 1920 be wust van het gevaar van verraad. Als ac ties gepland worden, gaan de zogenaam de active service units (eenheden van drie tot vier mensen) in volstrekte isolatie. De IRA-top wordt bewust in het ongewisse gelaten. Zou Scap die traditie hebben kunnen doorbreken? De FRU kwam eerder in opspraak omdat die de protestantse para-militairen van de Ulster Defence Association hielp bij moordaanslagen door adressen van ka tholieke tegenstanders te leveren. Waar nemers achten het onmogelijk dat buiten de FRU niemand op de hoogte was van het optreden van Scap. Zijn rapporten belandden volgens insiders op het bu reau van de achtereenvolgende Britse premiers Margaret Thatcher, John Major en Tony Blair. Dat de Britten in de strijd in Noord-Ier land af en toe wanhopig zijn geweest, is begrijpelijk. Het is onbegrijpelijk dat een democratie zich jarenlang niet alleen heeft gedragen als passieve toeschouwer, maar ook actief betrokken was bij de moord op onschuldige burgers. De vraag in Londen is nu: bereikt de politieke fall out premier Blair, of stopt het eerder? door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - De terreuraanslagen op woningcomplexen voor westerlingen in de Saudische hoofdstad Riyad zetten de inge wikkelde relatie tussen de VS en Saudi- Arabië opnieuw in de schijnwerpers. De VS hebben al aangekondigd hun militaire aanwezigheid in het koninkrijk sterk terug te brengen, maar de terroristen mikken er klaarblijkelijk op de 'navelstreng' met Amerika volledig door te snijden. Sinds duidelijk werd dat vijftien van de negentien kapers van 11 september Sau di's waren, heeft Amerika zich afgevraagd waarom? Waarom heeft juist Saudi-Ara bië, het land dat al zoveel jaren een poli tieke bondgenoot van Washington is, Os ama bin Laden en diens al-Qaeda voort gebracht? Het antwoord moet volgens Midden- Oosten deskundige Fouad Ajami, hoogle raar aan de John Hopkins Universiteit, gezocht worden bij de Egyptische geeste lijke sjeik Omar Abdel Rahman, die in een Amerikaanse cel zit voor zijn betrok kenheid bij de aanslag 'op het WTC in 1993. Rahman gaf het voorbeeld dat Bin Laden - een Saudi uit gegoede familie - volgde. De twee boden militante islamieten zicht op omverwerping van de eigen dictatori ale regimes, en maakten daarbij gebruik van anti-Amerikaanse sentimenten. „Ze zijn er van overtuigd dat de regimes in Saudi-Arabië en Egypte zullen vallen, als ze de Verenigde Staten er toe kunnen brengen deze bondgenoten te laten val len", stelt Ajami in een artikel in Foreign Affairs over anti-Amerikanisme in het Midden-Oosten. De relatie tussen de VS en Saudi-Arabië is er een van noodzaak. Het is een af spraak tussen de regerende elites, die niet is geworteld in een gemeenschappe lijke politieke of sociale cultuur. Voor Amerika is het van groot belang invloed te hebben op de grootse olieproducent ter wereld, terwijl de olierijke autocratie is aangewezen op de VS voor zijn militai- De Saudische kroonprins Abdullah (tweede van links) bracht gisteren met leden van zijn regering een bezoek aan een van de getroffen wooncomplexen. Foto: AP re bescherming. In de Golfoorlog van 1991 was Saudi-Ara bië een belangrijke bondgenoot bij de verdrijving van Saddam Hoessein uit Koeweit, en dat leidde tot de stationering van duizenden Amerikaanse soldaten troepen op Saudisch grondgebied. Bin Laden greep de 'ontheiligende' Ameri kaanse militaire aanwezigheid op heilige islamitische grond aan om het heersende Huis van Saud aan te klagen, en op te roepen tot omverwerping van de monar chie. Volgens Gregory Gause, hoogleraar poli ticologie aan de Universiteit van Ver mont, speelde hij daarmee in op zowel IISS: al-Oaeda blijft grootste bedreiging Al-Qaeda is nog altijd de grootste be dreiging voor de veiligheid in de we reld. Dat schrijft het gezaghebbende Britse onderzoeksinstituut IISS in zijn jaarlijkse rapport. Het terreurnetwerk is 'verraderlijker en net zo gevaarlijk' als vóór 11 september 2001, aldus het IISS. Tien van de dertig leiders en 2000 aanhangers zijn omgekomen of zitten vast, maar 'het restant van de leiding en meer dan 18,000 potentiële terroristen lopen nog rond, terwijl de recrutering doorgaat'. Volgens het ÜSS heeft al-Qaeda feitelijk alleen huizen nodig om bommen te kunnen maken en wapens te kunnen opslaan. Verder stellen laptops, internet, meerdere paspoorten en wereldwijd vervoer al-Qaeda in staat te functio neren. drodro - Congolese vrouwen huiveren in de hooggelegen plaats Drodro, waar ze heen zijn gevlucht voor het aan houdende geweld in het noord-oosten van het land, rond de stad Bunia. De streek lijdt al maanden onder geweld van de strijders van de twee dominerende groepen, de Hema en de Lendu. Talrijke onbewapende burgers, onder wie veel kinderen, zijn afgeslacht. Hema-strijders herover den Bunia maandag grotendeels op hun Lendu-rivalen. Het hoofd van vredesoperaties bij de VN, Jean-Marie Gue- henno, heeft al gewaarschuwd dat de VN er snel moeten optreden om een groot bloedbad te voorkomen. Frankrijk is bereid op verzoek van de VN troepen te sturen. De Vei ligheidsraad van de VN bekijkt wat er gedaan kan worden om het geweld te stoppen. Foto: AP/Sayyid Azim Prins Bernhard Vv, Cultuurfonds Drek stort op giro 5050 of geef aan de collectant Wilt u meer weten? Bel 020 - 520 61 30, mail hp@cultuurfonds.nl of kijk op www.cultuurfonds.nl Prins Bernhard Cultuurfonds geeft cultuur de kans

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7