ECONOMIE Ahold-top wist al 3 jaar van gerommel in de VS Nederland maakt vrije val op hitparade voor wereldconcurrentie Boos buiten, mak binnen Nederlandse wc's ingezet bij aanpak SARS in China w Boonstra en Justiti zetten de strijd voel Zwarte spaarder krijgt nog respij Topman Miller van US Foodservice nu ook de laan uit Aardbeien op tafel r Nuon wil helemaal af v stroom uit kerncentralt Veel topmensen vliegen er uit amsterdam - Het aandeel ge dwongen ontslagen onder top bestuurders van multinationals was vorig jaar 39 procent van alle bestuurswisselingen, zo blijkt uit onderzoek van mana gementadviesbureau Booz Al len Hamilton onder de 2500 grootste ondernemingen ter wereld. Vorig jaar stapten 253 bestuurders op. Een jaar eerder lag het percentage nog op 25. Ruim de helft die van buitenaf kwamen, werden het slachtof fer. Hoewel zij in het begin vaak uitstekend presteren, voldoen ze op langere termijn niet aan de verwachtingen. Handelstekort VS rond recordniveau Washington - De handelsba lans van de VS vertoont over maart een tekort van 43,5 mil jard dollar, het op een na hoog ste bedrag ooit. Alleen in de cember van het afgelopen jaar was er een nog groter negatief saldo (44,9 miljard dollar). Het tekort wordt gezien als een van de oorzaken van de sterke da ling van de dollarkoers. De im port nam in maart toe met 2,9 procent tot 126,3 miljard dollar, het op een na hoogste bedrag in de historie. De export groei de met slechts 0,6 procent tot 82,8 miljard. Paul Bremer III verlaat Akzo arnhem - Paul Bremer m ver laat de raad van commissaris sen van chemieconcern Akzo Nobel. Hij heeft geen tijd meer nu hij sinds kort de afgezant is van president Bush in Irak. Hij gaat daar namens de VS de op bouw van het land leiden. Bre mer, ooit ambassadeur namens de VS in Nederland, was sinds 1997 commissaris bij Akzo. Bijenkorf opent 'koopjeswinkel' amsterdam - De Bijenkorf opende vandaag een zogeheten outletwinkel in Batavia Stad in Lelystad. Het warenhuiscon cern biedt daar seizoensrestan ten en uit de tijd geraakte arti kelen aan tegen kortingen van 30 tot 70 procent De winkel draait voorlopig twee jaar op proef. De Bijenkorf verkoopt behalve verouderde mode ook overtollige bankstellen en cd's. Nieuwe fabriek DSM in Canada heerlen - Chemieconcern DSM gaat een nieuwe fabriek in het Canadese Montreal bouwen. Daar worden basisgrondstoffen gemaakt voor een nieuwe gene ratie geneesmiddelen. Het gaat om de productie van monoklo- nale antilichamen en recombi- nante eiwitten op basis van zoogdiertechnologie. Genees middelen die hiervan worden gemaakt, behoren volgens DSM tot de meest belovende seg ment van de farmaindustrie. Hypotheekrente verder omlaag den haag - Aegon verlaagde vandaag de hypotheektarieven opnieuw. Nog geen week na de vorige stap gaan de tarieven nu omlaag met 0,1 tot 0,2 procent. Voor de populaire hypotheek met een 5 jaar vaste rente moet nu 4,2 procent worden betaald. Eind maart leek er een eind ge komen aan de daling van hypo theekrentes. Toen kwamen Ra bobank en SNS met verhogin gen. Op 8 mei kondigden Ae gon en Delta Lloyd al verlagin gen aan. De Rabobank deed vandaag ook een stap terug met verlagingen van 0,1 tot 0,3 pro cent. Bij Haagse dochter ABB 200 man weg den haag - De komende maan den moeten bij ABB Lummus Global 200 mensen vertrekken. Vakbonden hebben met de di rectie een akkoord bereikt over een sociaal plan. Bij het Haagse bedrijf werken na de reorgani satie nog 800 mensen. Lummus Global ontwerpt installaties voor raffinaderijen en petro chemische complexen en lijdt onder de malaise in de olie- en gasindustrie. Het zijn vooral technici die nu ontslagen wor den. Sony zet aanval in op Gameboy los angeles - Het Japanse elek tronicabedrijf Sony komt eind volgend jaar met een kleine draagbare spelcomputer, zo werd gisteren bekendgemaakt op een spellenbeurs in Los An geles. Daarmee wil Sony de aanval inzetten op de Gameboy van concurrent Nintendo, die met populaire spellen als Mario Bros en Zelda al jaren de markt van handzame spelcomputers beheerst. Eerder dit jaar besloot het Finse Nokia al de positie van Nintendo te bevechten met een mobiele telefoon met com puterspelletjes. woensdag 14 mei 200} ll< den haag/gpd - De top van su permarktconcern Ahold was al bij de overname van de Amerikaan se 'probleemdochter' US Foodser vice, in 2000, op de hoogte van gerommel in de boekhouding bij het cateringbedrijf. De in februari vanwege het boekhoudschandaal afgetreden topmannen Van der Hoeven en Meurs kregen gere geld te horen dat er orde op za ken gesteld moest worden bij de dochteronderneming, maar lieten dit versloffen. Dat bleek gisteren op de aan deelhoudersvergadering in het Scheveningse Circustheater. Ahold ligt sinds 24 februari zwaar onder vuur nadat bekend werd dat er bij US Foodservice voor zeker 880 miljoen dollar ten onrechte aan omzet in de boeken is opgenomen. Daar naast werden resultaten van be langen in Portugal en Zweden onterecht volledig meegeteld en bleek er gefraudeerd bij de Ar gentijnse Ahold-keten Disco. Daarmee zijn de resultaten de afgelopen jaren kunstmatig op gepompt Wat betreft US Food service zei interim-topman De Ruiter „De accountant heeft ge zegd dat de zaak niet helemaal op orde was en dat daar wat aan gedaan moest worden.De top van US Foodservice beloofde beterschap. Het boekhoudpro- bleem stond twee jaar lang op de agenda op het hoofdkantoor in Zaandam, toch kwamen de problemen pas afgelopen febru ari naar buiten. „Dat is natuur lijk schokkend en kan voer zijn voor claims in de VS tegen Ahold", aldus De Vries van de VEB. De Ruiter bood gisteren zijn 'oprechte verontschuldigingen' aan voor de dramatische ont wikkelingen bij Ahold. Hij deel de in de 'boosheid, frustratie en het onbegrip en haalde een ou de wijsheid aan 'Beleggers kun nen heel veel slecht nieuws ver dragen, maar ze haten verras singen'. „Het is ons helaas niet gelukt te behoeden voor die ver rassingen." De koers van het aandeel nam na 24 februari een duikvlucht van bijna 10 euro naar iets meer dan 2 euro. Het aandeel daalde gisteren met 4 procent naar 5,74 euro. De aandeelhouders stemden gisteren in met de benoeming van de nieuwe financieel top man Eustace. De Brit, eerder succesvol bij Philips, verzekerde zijn gehoor dat het voortbestaan van Ahold dit jaar niet in gevaar is en dat hij geen vertrekpremie heeft bedongen als hij ooit op stapt. Ook meldde hij een lichte daling van Aholds schulden en kondigde hij aan vrijdag met meer gegevens te komen over de actuele stand van zaken bij de supermarktgigant. Ahold maakte gisteren verder bekend dat ook de baas bij US Foodservice en lid van de raad van bestuur Miller op straat is gezet. Of hij een vertrekpremie heeft opgestreken en hoe hoog die is, bleef gisteren duister. Commissaris Tobin wordt zijn opvolger bij US Foodservice. In Scheveningen was er een klein optreden van de net aangetre den opvolger van Van der Hoe ven, ex-Ikea topman Moberg. Verwijzend naar zijn voornaam beloofde de Zweed dat het alle maal 'anders' wordt bij Ahold. scheveningen/gpd - De aan deelhoudersvergadering van Ahold werd gewoontegetrouw gehouden in het Circustheater in Scheveningen. Want welke zaal kan 2000 geïnteresseerden herbergen? Maar volgens de op gave van Ahold kwamen er maar 361 opdagen naast de bij na 100 journalisten. Buiten te kenden zij boze verhalen van beleggers op, maar binnen hiel den die zich stil. Interim-voorzitter De Ruiter was de magere opkomst blijkbaar niet opgevallen, toen hij de aan wezigen bedankte dat zij in zul ke grote aantallen present wa ren. Voor wie vuurwerk ver wachtte had hij slecht nieuws. Er waren namelijk nog geen jaarcijfers, dus daar viel ook niets over te zeggen. En: details over hoe het management bij US Foodservice zich had verrijkt zijn taboe zolang de zaak onder de rechter is. De Ruiter bood namens 'alle be stuurders' publiekelijk zijn ver ontschuldigingen aan voor de boekhoudschandalen waardoor beurskoers in elkaar klapte. Bij US Foodservice werd in drie jaar 880 miljoen dollar meer inkom sten genoteerd dan er echt bin nenkwam. „Dat is 80 tot 90 pro- tiel - Fruitteler Bert van Erkel uit Tiel maakt zijn aardbeientafels klaar voor het nieuwe seizoen. Tafelteelt' neemt al een paar jaar een grote vlucht, ook al omdat de telers an ders geen plukkers meer kunnen krijgen. Met de planten op tafels hoeven zij niet meer te bukken, maar kunnen ze staand of zittend plukken. Een ander voordeel van deze werkwijze is dat ze de kwaliteit ten goede komt doordat de vruchten niet op de vochtige aarde komen te liggen. Foto: ANP/Vidiphoto etten-leur/gpd - Bij Thetford in Etten-Leur zitten ze voorlopig goed. De producent van chemische toiletten voor caravans en motorhomes, verkoopt zijn draagbare wc-potten, Porta Potti', met duizenden tegelijk aan Chinese ziekenhuizen die door de SARS-epidemie grote behoefte hebben aan extra sanitaire capaciteit om de hygiëne te verhogen. China is door zijn economische groei van de laatste ja ren en zijn bevolking van 1,2 miljard mogelijke klanten een interessante markt voor Westerse bedrijven. Ook Thetford, de Europese vestiging van de Amerikaanse wereldmarktleider in sanitair voor de recreatiemarkt, stelde een jaartje geleden vol goede hoop een consul tant aan in China. Het doel was om met name in de achterbuurten van grote Chinese steden, waar geen rio lering is, de Porta Potti te verkopen. „Door de lage inkomens liep dat mondjesmaat, want hoewel we in China met kleine marges werken, kost zo'n toilet toch ruim 80 euro", vertelt export-manager Eric Cools. „Maar inmiddels hebben ziekenhuizen in Peking en Shanghai onze reclames in kranten en op de verkooptelevisie opgepikt Afgelopen maand hebben we daar zo'n 10.000 wc's verkocht" Volgens Cools zijn de Chinese ziekenhuizen tamelijk primitief. „Je wordt er netjes geopereerd en dichtge maakt, maar er zijn maar een paar toiletten voor alle dokters, verpleegsters en patiënten. Levensgevaarlijk nu het SARS-virus daar rondwaart Bovendien worden mensen snel uit het ziekenhuis ontslagen en daarna thuis door familie verzorgd. Omdat ook daar het sanitair vaak slecht is, kopen mensen nu onze wc's om verdere besmetting te voorkomen." Bij Thetford in Etten-Leur draaien de 300 medewerkers op de toilet-afdeling nu overuren om 1000 1500 Porta Potti's per dag te maken. Omdat zeecontainers vijf we ken onderweg zijn, worden zendingen van 500 stuks, in clusief toiletvloeistoffen, nu vanwege de hoge nood van af Schiphol naar China gevlogen. I 'Aholds-hoop in bange dagen' Anders Moberg poseert voor d< grafen even met Albert Heijn, zelf ooit topman van het supern concern. Foto: GPD/Harmen de Jong !r cent van de jaarwinst", probeer de De Vries van de Vereniging van Effectenbezitters. „Hoe konden die cijfers voor waar worden aangenomen?". De Ruiten „Concurrent Cisco had nog betere cijfers, dus deze winstmarges waren heel goed mogelijk." Het was de enige prikkelende vraag van De Vries. Andere vragen van soms 5 mi nuten werden tot groot leedver maak van de zaal met slechts 'ja' of 'nee' beantwoord. De handen gingen wel op elkaar voor Lakeman van de Stichting °j Onderzoek Bedrijfsinforn Het ging vooral om de on eni premie, die de opgestapte la der Hoeven en financiële i ie' Meurs willen. Van een arlftra zaak daarover was v Ruiter nog geen sprake. 0 :m aandeelhouders daarvan i in nis worden gesteld? De Rt ex „Waarom walt u dat horeo rol „Omdat ik het wil weten a >e het lef hebben een vette p id te vragen, terwijl ze het bt ie bijna naar de kloten hebt* >el holpen", aldus Lakeman. H den haag/gpd - Het juridische gevecht tussen Cor Boonstra en het openbaar ministerie (OM) krijgt een vervolg. Zowel Boon stra als het OM tekenen hoger beroep aan tegen de uitspraken van de rechter. Het OM doet dat in de zaak over handel met voorkennis in aandelen Ende- mol. Boonstra vecht de uit spraak ln de Ahold-zaak aan. De oud-topman van Philips werd begin deze maand veroor deeld tot een boete van 135.000 euro omdat hij had verzuimd te melden dat hij ging handelen in aandelen Ahold. Volgens advo caat Italianer van Boonstra Boonstra gisteren hoger beroep aangetekend. De raadsman benadrukt dat het Boonstra niet zozeer te doen is om de hoogte van de boete. „Mijn cliënt is het niet eens met de overwegingen die de rechter heeft aangevoerd om hem die boete op te leggen. Het gaat dus om inhoudelijke en juridische gronden en niet om een geldbe drag", is het enige wat de raads- i» man kwijt wiL Het OM vindt het niet dat de rechter in de zaak J" mol 'bepaalde feiten niet merkelijk heeft bestempel OM vindt namelijk dat sc handelingen er duidelijk zen dat Boonstra wel he handeld met voorkennis, stra werd door de rechter vrijgesproken van deze bt diging. Justitie vecht ook een ani I! derdeel van de recht Het OM is het er namel| niet mee eens dat de heeft toegestaan dat B niet lijfelijk aanwezig was zitting. Het OM had da n drukkelijk om verzocht Boonstra dan vragen zot Qe nen beantwoorden en zal der had kunnen toelichta L Boonstra wekte met eerdi latingen nog de indruk niet in hoger beroep zou Eerder zei hij in interview e „Ach, het is maar geld." I ben al erg blij dat het al 5t(' achter de rug is." amsterdam/gpd - Energiecon- cem Nuon wil helemaal af van elektriciteit afkomstig van kern centrales. Van alle verkochte elektriciteit van Nuon bestond vorig jaar nog 3,6 procent uit 'atoomstroom'. Nuon wil dat percentage naar nul terugbren gen. „Tenminste waar mogelijk en verantwoord", nuanceert de woordvoerder. „Want wij zijn een commercieel bedrijf en je kunt jezelf niet uit de markt prij zen." Van geïmporteerde stroom is de herkomst moeilijk te achterha len. Nuon, dat ondanks de aan koop van de elektriciteitscentra les van Reliant nog 40 procent van de stroom elders moet inko pen, zegt daarbij te kijken naar de brandstoffenmix van de lan den waaruit het importeert. Grote exporteurs van stroom, zoals Frankrijk, Duitsland en België, wekken de elektriciteit nog voor een belangrijk d C met kernenergie. Uit het gisteren verst1 duurzaamheidsverslag bti r Nuon steeds meer dun 7' opgewekte stroom verkc procent werd vorig jaar J zaam opgewekt, 7 proceit dan in 2001. Nuon w* brandstoffen voor de opv van groene stroom geb: die maatschappelijk O ras zijn, zoals rioolslib en 1 mest 2 Groene stroom slaat wel i de huishoudens, maar o lijks bij de bedrijven. Tegi 3 bijna 460.000 huishoudt 1 vorig jaar NatuurstrotL Groenstroom kochten, sl lai 850 bedrijven die voor zaam opgewekte elektricii zen. Zij waren goed 171.000 kilowattuur teg 1,1 miljoen kilowattuur vj huishoudens. lei Prijs betalen voor 'politieke en sociale onrust' den haag/gpd - Nederland verliest sinds vo rig jaar snel aan concurrentiekracht Ons land is flink teruggevallen op de nieuwste concur- rentie-ranglijst van het IMD, een gerenom meerde Zwitserse managementopleiding. Ne derland neemt op een ranglijst van landen met minder dan twintig miljoen inwoners nu een achtste plek in. Ons land voerde deze lijst sinds 1999 aan- Het IMD constateert in haar vandaag ver schenen World Competitive Yearbook dat Nederland een prijs betaalt voor de 'politie ke en sociale onzekerheid' die het land sinds begin vorig jaar kent. Daarmee wordt ver wezen naar de onrust die vorig jaar rond Fortuyn en de LPF ontstond en de daaruit voortvloeiende kabinetsproblemen. Ook op andere terreinen scoort Nederland in vergelijking tot andere hoogontwikkelde landen slecht. Ons land loopt een veel gro ter risico dan veel andere Westerse landen dat afdelingen voor onderzoek en ontwikke- -Ung naar elders worden vermatst. Negatief is ook dat de werknemer verhoudingsgewijs gemiddeld zeer korte werkweken draait, en voor hoge sociale premies staat Ons land kent ook problemen met over heidsbeleid dat niet snel reageert op gewij zigde economische omstandigheden. Ver der is de lage interesse van jongeren in we tenschap en technologie een overduidelijk minpunt Dat geldt tevens voor het lage aantal docenten per leerling en het aantal artsen en verpleegkundigen per inwoner. Het IMD-onderzoek constateert dat het be drijfsleven in vergelijking tot elders met een productiviteitsprobleem kampt. Op de punten waar Nederland nu nog goed scoort - koopkracht en werkgelegenheid - dreigt ons land overigens ook af te zakken. Op beide terreinen zal 2003 een verslechte ring te zien geven. De ranglijst wordt aange voerd door Finland, dat de laatste jaren steeds concurrerender is geworden. Het wordt gevolgd door Singapore en Denemar ken. De ranglijst van de economieën met meer dan 20 miljoen inwoners wordt net als voor gaande jaren gedomineerd door de Verenig de Staten, gevolgd door Australië. Opvallend in deze lijst is de lage 17de plaats van Italië, dat steeds minder concurrerend wordt. Chi na, als opkomende industriële grootmacht, komt op de twaalfde plek, na vrijwel alle grote industrielanden. Volgens de hoogleraar Stephane Garelli, on der wiens leiding het concurrentieonder- zoek is verricht, zullen nieuw toetredende landen vanaf volgend jaar voor 'frisse lucht zorgen in Europa. Het gaat om landen met 'een solide groei', die vooral voor Ierland en Portugal een concurrentiebedreiging zullen zijn. Het IMD-onderzoek wordt sinds 1989 jaar lijks gehouden en vergelijkt dit jaar 59 lan den op basis van 320 criteria. Dit jaar zijn voor het eerst ook aparte regio's in de rang lijst opgenomen, zoals het Duitse Beieren en het Chinese Zheijang. Deze klasseren zich over het algemeen in de middenmoot. De IMD-ranglijst is de eerste in een reeks ranglijsten die elk jaar verschijnen. Ze bie den houvast aan overheden en bedrijven voor het maken van strategische keuzen. door onze correspondent Hans Gertsen brussel/gpd - Inwoners van de Europese Unie die zwart spaar geld hebben in het buitenland, hoeven daar in elk geval volgend jaar nog geen belasting over te betalen. Door Italiaanse ob structie konden de ministers van financiën van de 15 lidsta ten gisteren in Brussel opnieuw geen besluit nemen over de in voering van een serie belasting maatregelen waaronder een maatregel tegen zwart sparen over de grens. Al meer dan tien jaar probeert de EU het zwart sparen in het buitenland aan te pakken. In ja nuari leek er een aickoord te zijn waarin alle lidstaten zich kon den vinden. Per 1 januari 2004 zouden de lidstaten een zogehe ten bronbelasting gaan invoeren over de rente op buitenlandse spaartegoeden. Die bronbelas ting zou van 10 procent in het eerste jaar op moeten lopen tot 35 procent in 2010. Tot verbijstering en woede van de andere lidstaten wierp Italië echter in maart een blokkade op toen de ministers van financiën het akkoord formeel wilden be krachtigen. Italië koppelde goedkeuring plots aan proble men van de Italiaanse melkvee houderij. Italiaanse boeren moeten Brussel nog honderden miljoenen euro's aan boetes (de superheffing) betalen omdat ze in het verleden te veel melk heb ben geproduceerd. De Italiaanse staat heeft een deel van die boe tes voorgeschoten, maar dat is in de ogen van Brussel weer een vorm van ongeoorloofde staats steun. Gisteren bleef Italië vasthouden aan de koppeling van de dossiers die inhoudelijk met elkaar te maken b( Vooral Nederland en Den ken verzetten zich krach gen die, zoals een diplom: 1 gisteren omschreef, 'regel vorm van chantage'. Het gevolg is dat de maatr om zwart sparen onmogt maken nu pas op zijn 1 tijdens de volgende bijeen e van de ministers van firn begin juni, kunnen wordeiflf genomen. Volgens staat! taris Van Eijck is dat ha omdat de Italianen dan goedkeuring aan het bel: pakket niet meer aan he! n bleem met de melkquota verbinden. „Er zit be weg J. de Italiaanse opstelling", Van Eijck. Uit het Ital z'r kamp kwam daar gistera ter geen bevestiging van. (advertentie) Wij hebben DE reis voor uw bedrijf, club of vereniging 073-5 999 795/96 KRAS 11 m.leijnse@kras

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 6