Uitspraak verrast zorgverzekeraars BUSINESS CLASS BINNENLAND 2 Proeven met blokrijden bemoedigend 'We lopen met krassen op onze ziel rond' Fondspatiënt mag voor behandeling naar buitenland Protest tegen Israël Toestand neergestoken jongen nog steeds ernstig Kwart van sollicitanten liegt Personeel NS akkoord met 1 maatregelen probleemlijn tuit Tricolor losterschelde c - De oevers van de ischelde zijn verontrei- |oor olie uit het gezonken Tricolor. Volgens een dvoerder van een onder- se bureau in Colijnsplaat is kgarnaal in de Ooster- de door de olie aangetast, jertje fungeert als voedsel- voor vogels en vissen. Het ransportschip ligt op de van het Nauw van Ca- ttters worden vervolgd ioven - De Griekse justitie van een verdere vervol- an de Nederlandse vlieg- lOtters Frank Mink en Pa- Dirksen. Het openbaar mi- in Kalamata is niet in gegaan tegen de uit- van het gerechtshof dat Nederlanders in novem- ti orig jaar vrijsprak. De ers hebben na hun arres- 7 dagen in een Griekse igenis doorgebracht. t ersers IKEA ir de rechter - De twee Polen die u vorig jaar IKEA zouden en afgeperst, moeten vol- eweek donderdag voor de iank in Amsterdam ver- ck nen. D Polen zouden in atj idere dreigbrieven 250.000 van het Zweedse woonwa- lis hebben geëist. De af dreigden met bommen KEA-vestigingen. In Am- Bm en Sliedrecht werden werkelijk explosieven ge- rocaat mag vak uitoefenen IposcH - De Roosendaalse caat Hengst mag zijn vak uitoefenen. De Raad scipline in Den Bosch, htrechtelijke college van e van Advocaten, heeft «week beslist. De Raad at Hengst als advocaat dig over de schreef is ge- onder meer door geld te isteren van een derden- ing van een cliënt. Hengst vorig jaar in conflict met [de van Advocaten na een van klachten van cliënten, irelaties en collega's. Hij alrijke rekeningen onbe- aten, gedragsregels aan aars lappen, onoorbare re- levoeren en belangrijke in- voor de deken achter- WOENSDAG 14 MEI 2003 ste claims 0 Sevilla Al Gemeenten doen te weinig voor bijstandsmoeder den haag/anp - Gemeenten doen te weinig om bijstands moeders aan een betaalde baan te helpen. Dat schrijft de Alge mene Rekenkamer in een van daag verschenen rapport. Zij toont zich sceptisch over het slagen van een nieuw wetsvoor stel over de bijstand, dat staats secretaris Rutte (sociale zaken) begin deze week indiende bij de Tweede Kamer. Ongeveer een kwart van de bij standsgerechtigden is bijstands moeder. Gemeenten doen min der moeite hen aan het werk te krijgen dan bij andere uitke ringsgerechtigden en ze krijgen vaker een ontheffing van de plicht om werk te zoeken. De Rekenkamer deed onderzoek bij achttien gemeenten. In het nieuwe wetsvoorstel van Rutte, dat op 1 januari 2004 van kracht moet worden, krijgen de gemeenten een budget en moe ten ze zelf daaruit de bijstand betalen. Volgens de Rekenkamer is er re den tot zorg, omdat het ministe rie van sociale zaken onvol doende zicht heeft op de resul taten van het beleid alleenstaan de ouders in de bijstand aan werk te helpen. Amersfoort - Gisteren werd in de Sint Joriskerk in Amersfoort het 55-jadg bestaan van de staat Israël ge vierd met een bloemenhulde. Een van de deelnemers probeert een betoger de mond te snoeren. De man protesteerde tegen het Israëlische regeringsbeleid. Foto: ANP/Olaf Kraak brussel/anp - Zorgverzekeraars Nederland (ZN) is verrast door de uitspraak van het Europees Hof in Luxemburg. Dat bepaalde gis teren dat ziekenfondsverzeker den zonder toestemming van hun ziekenfonds naar het buiten land mogen voor een poliklini sche behandeling. De gevolgen van de uitspraak zijn nog niet goed in te schatten, aldus de koepel van de zorgver zekeraars. Wel zal volgens ZN het huidige contractenstelsel voor deze zogeheten extramura le zorg onder druk komen te staan. Een van de voordelen van dit contractenstelsel is dat de zorgverzekeraar de kosten in de hand kan houden, aldus ZN in een reactie op de uitspraak. Minister De Geus (volksgezond heid) gaat kijken of en hoe de uitspraak kan worden verwerkt driebergen/gpd - De politie als ratten vanger van Hameien. Daar lijkt het op. Het Korps Landelijke Politiediensten in Driebergen noemt het blokrijden: een politie-auto voorop, daarachter een enorme sliert gewoon verkeer. Sinds een paar weken rijdt er bij wijze van proef op de A28 tussen Utrecht en Hoevelaken een spitsteam van de politie midden op de weg. In een constant tempo van 70 km per uur. De proef lijkt een succes: normaal staat het in de spits stil, nu loopt het verkeer door. „Bemoedigend zegt KLPD-woordvoerder Zuiderhoek. Er wordt 'blokgereden' als de spitsteams toevallig ter plekke zijn en het verkeer vast staat. Maar mogelijk wordt het nog voor de zomer structureel ingevoerd. De spitsteams rijden met minimaal 2 h 3 au to's. Als het ene spitsteam het blok vol gend verkeer 'loslaat', en een afrit neemt, start vanaf het beginpunt (waar het nodig is) een nieuw blok. Voor het blok uit wordt voor de start ruimte gecreëerd, zo dat het blok ook daadwerkelijk kan door rijden. Voor het tegemoetkomend ver keer levert dat een apart beeld op: mid den in de spits een heel stuk lege snel weg. Blokrijden is niet nieuw, vertelt Zuider hoek. Het is uitgevonden in België waar op de routes naar de kust veel ongevallen gebeurden. Hardrijdende jongeren ble ken meestal de veroorzakers. Het verkeer stond bovendien vaak vast. De politie ging het verkeer leiden, en dat bleek te werken. In Nederland werd het blokrij den getest op de A2 bij Eindhoven. Daar werkte het goed. Op de A28 richting Amersfoort, en soms ook terug richting Utrecht, wordt er nu wat mee geëxperi menteerd. Er zijn namelijk ook trajecten waar blokrijden niet het gewenste effect heeft. „Files ontstaan door de harmoni ca-werking", legt Zuiderhoek uit. „Hon derd kilometer per uur rijden waar het verkeer dat toelaat, en dan opeens weer vol op de rem vanwege drukte op de weg. Zo kunnen er minder voertuigen per mi nuut over de weg dan wanneer er een constante snelheid van zeventig kilome ter per uur wordt gereden." De spitsteams zouden bij succes kunnen worden vervangen door snelheidsindica toren die vooruit lopen op filevorming, nu reageren ze slechts op filevorming. „Zie je zeventig boven de weg, dan bete kent dat meestal dat er een file aankomt, en dat je snel een vijftig bord zult zien. Kan er weer honderd worden gereden, dan gaan de borden uit." Er zijn wel proeven gedaan met 70-km aanduidingen met het doel filevorming te voorkomen, onder meer op de A2, ja ren geleden. Gebleken is dat mensen zich daar niets van aantrekken.Als mensen geen file zien, negeren ze de kilometer aanduidingen. Ze rijden zo hard het ver keer het toelaat, en daardoor ontstaat er op sommige trajecten het harmonica-ef fect en dus file. Een paar automobilisten zijn daarbij genoeg om het te verzieken voor de rest." Op de Al werden de kilometer-aandui dingen gecombineerd met trajectmeting: auto's die over een bepaalde afstand har der dan 70 km per uur reden, werden ge flitst Dit bleek wel te werken. „Het is al leen een hele investering." Vanuit hetzelfde idee: auto's langzamer te laten rijden, maar wel te laten door stromen, werd bij het knooppunt Hoeve laken sinds februari op de A28 de rechter rijstrook van de A28 gereserveerd voor invoegend verkeer vanaf de Al. Deze maatregel wordt momenteel geëvalu eerd. Over twee weken wordt duidelijk of deze situatie permanent wordt. TRicHT - Drie bewoners e Patio Sevilla in Maas- waarvan eind april vijf ns instortten, hebben een !s)( declaim ingediend bij aan- Smeets Bouw in Maas- De claims betreffen ma- schade, aldus een dvoerster van Smeets. Als worden toegewezen, Smeets de bewoners uit. later dat de aannemer lansprakelijk is voor de jjj de, dan haalt Smeets ver- bij degene die wel voor het H rten van de balkons ver- irdelijk is. litie vindt de vrouw haag - De politie heeft gis- in een woning in Den 'een dode vrouw gevon- ve De bewoonster is door een 'tv Irijfom het leven gekomen, roi lolitie heeft enige tijd later od »n van het slachtoffer ge- a(ji steerd op verdenking van ioord, aldus een woord- Ier. urwerkhandel izeilt regels met dende opslag' haag/anp - Vuurwerkhan- pi En lijken een nieuwe ma te hebben gevonden om de herpte regels voor vuur- opslag aan hun laars te lap- De ondernemers rijden ifpi tant rond met vrachtwa- Stille tocht ter herdenking van de vuurwerkramp in Enschede. Foto: GPD/Carlo ter Ellen met daarin ladingen vuur- Door deze zogeheten rij- opslag vallen de partijen werk niet onder de opslag-, onder de vervoersregels. constateert de Inspectie ter en Waterstaat (IVW) in lijk jaarbericht over vorig jaar iek gisteren is gepubliceerd. De lectie spreekt van 'zorgwek- e signalen', maar kon nog aangeven op welke schaal sti rijdende vuurwerkopslag niel komt. jei wW maakt zich ook zorgen de veiligheid van het lucht - boven de Noordzee. Heli- J?rs die tussen het vasteland ir olieplatforms Miegen, kun- niet overal radio- en radar- act onderhouden. Als er wat :ot gaat, is snelle hulpverlening ;zal *0or lastig. De IVW vindt datvliegshows veiliger moe- worden. Bij 'complexe shows boven niet-lucht- :n' zou verkeersbe- verplicht moeten zijn. enschede - Stilte, bloemen en tra nen. Enschede herdacht gisteren de vuurwerkramp met een stille tocht door de wijk Roombeek. Waar drie jaar terug 22 mensen het leven lieten, worden nu ste nen gestapeld voor nieuw leven. Aan de Deumingenstraat klinkt muziek. Bouwvakkers werken gewoon door in de beschadigde studentenflat, die geschikt wordt gemaakt voor bewoning. Bij de poort van Grolsch verza melen zich 800 tot 1000 men sen. Dat zijn er beduidend meer dan bij de herdenking van vorig jaar. Het is ook voor het eerst dat een stille tocht door het rampgebied wordt gelopen. Veel deelnemers zijn gewapend met paraplu's. Voormalig voor zitter Albert Vasse van de Belan genvereniging Slachtoffers Vuurwerkramp Enschede is blij dat het spettert. „Dat betekent dat dit een andere dag is dan die ene, bloedhete 13 mei 2000." Om kwart voor drie komt de stoet in beweging. Burgemeester Jan Mans en voorzitter Evert Jan Veldman van de Stichting Her denking Vuurwerkramp lopen voorop. Daarachter nabestaan den van de ramp. De armen om elkaar. Bloemen in de dichtge knepen knuisten. Vertrokken gezichten. Cameraploegen zwemen er hinderlijk omheen. Bij SE Fireworks legt Veldman zonnebloemen. Beppie Liedtke, raadslid en oud-bewoonster van het rampgebied, slikt. „Het is zo'n doelloze dag", zegt ze. „Ik kom nergens toe. Eén van de slachtoffers woonde een paar huizen bij mij vandaan." Langs de Stroinksbleekweg han gen foto's. Van het verleden en heden van de wijk. Ook is er beeldmateriaal van hoe Room beek eruit gaat zien. Er is een toekomst, drie jaar na de ramp. Dat thema staat cen traal in de woorden die Veld man en Mans spreken bij de of ficiële herdenkingsplechtigheid bij het kindermonument. „In orize ziel ziet het er net zo uit als buifen. Een rampgebied en een bouwterrein ineen", zegt Veld man. „We hebben krassen op onze ziel." Hij noemt de namen op van de slachtoffers. Daarna is het een minuut stil. Dominique Mazzarella wil het gedicht 'En schede huilt' van Willem Wilmink voorlezen, maar blijft steken in haar tranen. De zak doeken komen tevoorschijn. Het trombone-ensemble van het Conservatorium speelt. Bur gemeester Mans belooft dat En schede jaarlijks blijft herdenken. De leerlingen Iris Hulshof en Er- kan Tatlici zingen het lied 'Vriendschap' van Wilmink. De tekst is opbeurend. De strakke koppies van de mensen verslap pen, in een vage glimlach. in de Nederlandse wetgeving. Hij wijst erop dat het wel moet gaan om behandelingen die in het ziekenfondspakket zitten. Volgens de minister komt de uitspraak overeen met de voor nemens voor een nieuw stelsel van ziektekostenverzekeringen. Daarbij krijgen verzekerden in bepaalde situaties de mogelijk heid op eigen verzoek zorg in te roepen bij een zorgverlener met wie zijn verzekeraar geen over eenkomst heeft. Het Europees Hof deed de uit spraak in een zaak van een Ne derlandse vrouw die in 1994 naar een tandarts in Duitsland was gegaan om zes kronen en een frameprothese te laten plaatsen. Ook boog het Hof zich over een kwestie van een andere Nederlandse, die voor een aan doening aan haar pols naar een Belgisch ziekenhuis was gegaan. In beide gevallen botst het 'strenge' Nederlandse systeem met Europese wetten die vrij verkeer van goederen en dien sten (ook gezondheidszorg is een dienst) voorschrijven. Vol gens het Hof zijn de beperkin gen die de Nederlandse zieken fondsen opleggen aan hun pa tiënten, alleen te rechtvaardigen als 'het financiële evenwicht van het stelsel van sociale zekerheid' in gevaar komt. Bij grote operaties en andere in grepen waarbij opname in een instelling nodig is, is dat gevaar aanwezig, vindt het Hof in Luxemburg. Het Hof meent dat de rechter van geval tot geval moet beoordelen of een patiënt, die de wachtlijsten beu is, naar het buitenland had mogen gaan. Kortdurende, extramurale ingrepen moet het ziekenfonds echter altijd vergoeden. apeldoorn/anp - De toestand van de 11-jarige jongen die maandagavond in Apeldoom- Zuid werd neergestoken, is 'on verminderd ernstig'. Dat meldde een politiewoordvoerder giste ren. De politie verhoort de ver dachte, een verwarde man uit Apeldoorn, momenteel. Zij hoort ook getuigen. Tussen 17.30 en 19.00 uur stak de man willekeurig een aantal jonge mensen neer. Bij de eerste steekpartij in Apel- doom-Zuid raakte de 11-jarige jongen zwaar gewond. In een daarop volgend incident in Beekbergen probeerde de man tevergeefs nog eens twee perso nen te verwonden. Twee meisjes van 16 jaar oud liepen vervolgens verwondingen op toen ze Mak voor het politie bureau in het centrum van Apeldoorn werden neergesto ken. almere/anp - Een kwart van de sollicitanten liegt in hun sollici tatiebrieven of cMs of verzwijgt belangrijke gebeurtenissen. Dat blijkt uit cijfers van Hoffmann Bedrijfsrecherche in Almere. Daaruit komt ook naar voren dat van de werknemers die hun werkgever oplichten, bijna een kwart (24,2 procent) een leiding gevende functie heeft. Het recherchebedrijf trekt die conclusies op basis van de on derzoeken die zij in het kader van opdrachten het afgelopen jaar heeft gedaan. Hoffmann is marktleider op het gebied van fraudeonderzoek. Volgens Hoffmann groeit de brutaliteit onder de fraudeurs. Zo schromen sommige sollici tanten niet diploma's en getuig schriften te vervalsen. „Even scannen, bewerken, door de kleurenprinter (de onbeschaam- den doen dat natuurlijk onder werktijd) en zie daar: de nieuwe werknemer heeft een opleiding met glansrijke cijfers voltooid of een geheel nieuwe loopbaan ge creëerd", aldus het recherche bureau. enkhuizen/anp - Het personeel van de Nederlandse Spoorwe gen (NS) is gisteren akkoord ge gaan met de maatregelen die het bedrijf gaat nemen op de spoorlijn tussen Hoorn en Enk huizen. Hoewel de NS de route niet officieel tot agressielijn heb ben bestempeld, zet het bedrijf extra mensen in. Bovendien gaat de politie meer surveilleren. Acties van het personeel zijn daarmee van de baan. Dat zei vakbondsbestuurder Berghuis van FNV Bondgenoten gisteren na overleg met de leden van de bond. Jongeren veroor zaakten de afgelopen tijd regel matig overlast op de lijn. Vorige week zondag liep dat zo uit de hand dat het personeel het treinverkeer tussen Hoorn en Enkhuizen stillegde. De bonden FNV Bondgenoten en WMC eisten van de NS dat het traject tot agressielijn zou worden be stempeld om meer personeel en politie beschikbaar te krijgen. Naast de extra inzet van perso neel en politie passen de NS ook het station van Enkhuizen aan. Zo zullen hangplekken onaan trekkelijk gemaakt worden en komen er camera's te hangen. De vakbonden, de gemeente, de politie en de NS willen langlo pende afspraken maken over de aanpak van de overlast. Die leg gen de partijen vast in een con venant. (advertentie) Dan gaat ieder zijns weegs. Jo- lande Kleine loopt naar het bloemenmonument aan de Deumingenstraat. Ze legt bloe men voor haar oud-collega Mar cel van Nieuwenhoven. De jour nalist die het leven liet bij de ramp. „Er is elke dag wel iets dat me aan hem herinnert. Daarom ben ik hier", zegt Jolande. Bij verschillende kerken, buurt centrum Het Kompas en de moskeeën is een vrije inloop. Wie er wil herdenken, kan er te recht. Ook in het rampgebied. Om half Mjf, na afloop van de herdenking, staat een eenzame scooter bij de voormalige krater. Daarnaast een jongen. Hij steekt een roos in het gaas en buigt het hoofd in stilte. Toyota Camry. Vanaf 32.890,-/€685,- per maand. Jarenlang Amerika's meest verkochte personenauto. Heerlijk om in te rijden. Altijd met DVD-navigatiesysteem! Absoluut direct mee kennismaken. Meer informatie: bel gratis 0800 -0369 of kijk op www.toyota.nl leasepnp (Toyota lease) o.b.v. hil operational lease, 48 mnd en 20.000 km p.j. end. BTW en brandstol. Gecalculeerd met 25% no daim. Prijs ind. BTW. end. kosten njkUar maken en verwijderingsbijdrage. Brand- slotverbniik varieert van 8.617100 km (11,6 bn/l) tot 11.017100 km (9.1 km/l). COj 206 - 26J gr/km Wegingen voorbehouden. Distr.: Louwman S Parqui B.V. TOYOTA 'n Wereld van vertrouwen

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5