Forse kritiek 'Waddenzee geen dierentuin of boerderij' op plan met hypotheken BINNENLAND 1 Nederlandse toerist nog steeds vermist Slechts tipje van de sluier opgelicht bij proces 'terroristen' Oudste bouvier lust geen spinazie Het Parool mogelijk op tabloid-formaat 'Minder gefortuneerden dupe' HDC953 woensdag 14 mei 2003 Halsema. Foto: GPD "jpma zwanger, als vervanger ,lv jic Vice-fractievoorzit- rijke Vos van Groenlinks ievoorzitter Femke tijdelijk vervangen, die zwanger is. Halsema e Kamer in november ikele maanden de rug komt na het kerstreces irug. Kamerleden kun- !t officieel worden ver- idoor iemand die geen tmaakt van de fractie, een grondwetswijziging odig, die tijdens de zit- eriode van het nieuwe aangenomen zou kun- orden. 1 katten ude Rijn r - De Dierenbescher- heeft de afgelopen weken 4e katten uit het water Oude Rijn tussen Bode- 1 en Alphen aan den Rijn Ze heeft bij de politie |e van de vondst van de >daan. Ook de politie g twee dode katten ge- [tEind 2001 werden lode katten in het water igeraarse Plassen n. De katten die nu ide Rijn zijn gevonden, telfde manier om het racht: met een touw ^om de nek. De Dieren- ng legt vooralsnog nd tussen de zaken. nica stopt programma's iM - Na drie maanden juni komt alweer een de eigen program- Veronica. Dat heeft «nmadirecteur Bert van [ayr vandaag gezegd. „Ge- onzekere toekomst niet meer geld uitge- noodzakelijk." Zo stopt li het praatprogramma 10 Buch en een week it misdaadprogramma févan Bas van Hout. In 'an komen herhalin- igekochte program- loor verliezen 23 hun werk. Veronica idelt momenteel met een eventuele samen- op V8. us onderzoekt a im's family' idam - De Belasting- 651 onderzoekt mogelijke w ingontduiking door Adam ;r5C en Patricia Paay. Het gla- aai paar zou privé-gebruik tef lm helikopter ten onrech- b'i elijk hebben afgeschre- 1 °P )e fiscus kwam de zaak op loor naar aanleiding van llissement van Rotorjet, en likopterbedrijf van Curry in ay, op 10 maart. De Belas- enst heeft de administra- -1? iRotorjet bij curator R. np in beslag genomen he ro3 ie de curator vandaag, dc ontkent de aantijging. )e mourland en jj] ekijzer van tv itsjl «dam - Tv-concem SBS 00 /Net5/V8) gaat stoppen lamourland van Gert Jan en Breekijzer van Pieter is. Dat heeft een SBS- dvoerder vandaag gezegd 'et oog op het nieuwe tv- en, dat rond september tart gaat. Het station vindt et tijd is de langlopende •les in te ruilen voor iets re. Beide programma's f pmiddels ongeveer tien de buis. Of De week van tord doorgaat, het pro- ia van WiÏÏibrord 1. is niet zeker. rgarita eist Ivan bank - Prinses Margarita tde bank MeesPierson edeeltelijk schadeloos oor de verdwijning van 0 dollar van haar reke- Ze eist dat in een kort ge- dat vermoedelijk op 2 juni Dat heeft haar advocaat Kemp vandaag gezegd, jeld werd volgens Kemp in overgemaakt naar Marga- vader Carel Hugo de 'on de Parme. Dat zou in ïcht van Margarita's zus N rijn gebeurd, maar die haar telefonisch laten we- fet verantwoordelijk te nieuwegein-schoonhoven/anp- Makelaars zien geen logica in de plannen die het beoogde kabinet smeedt om de hypotheekrenteaf trek te beperken. Juist de minder gefortuneerde huizenbezitters, ouderen met een pensioentje en beginners op de huizenmarkt, zouden de dupe worden van de plannen. Vooral een kleine groep uit de bovenlaag van de huizenbezit ters weet volgens de Nederland se Vereniging van Makelaars (NVM) momenteel de overwaar de van zijn huis in zijn zak te stoppen. „Het is een goed idee mensen te stimuleren om meer eigen geld in hun woning te stoppen, zodat ze zich minder in de schulden steken. Maar de maatregelen kunnen contrapro ductief gaan werken voor men sen, die minder te besteden hebben", waarschuwt NVM- voorzitter Smit. Volgens hem ontbreekt er een totaalvisie. De Landelijke Makelaars Vereni ging (LMV) stelt dat de plannen zelfs haaks staan op het huidige overheidsbeleid om het eigen woningbezit te stimuleren. „Het verkopen en kopen van een huis wordt zo ingewikkeld, dat de doorstroming op de huizen markt beperkt zal worden", al dus LMV-voorzitter Duvekot. „Terwijl iedereen nu al klaagt dat te veel mensen in een te goedkope woning blijven wonen en dat er mede daardoor te wei nig aanbod is in het goedkopere segment in Nederland." Duvekot betwijfelt ook de prak tische uitvoerbaarheid van de plannen. „Wat is de winst? Als iemand in 1933 een huis voor 6000 gulden heeft gekocht en dat inmiddels twintig keer heeft verbouwd, worden die investe ringen dan allemaal verrekend met de winst?", vraagt de LMV- voorzitter zich af. Zijn NVM-collega concludeert dat de minder gefortuneerde huizenbezitters, die altijd spaar zaam met hun bezit zijn omge sprongen de dupe worden van de maatregelen. „Juist die oude re groep die een tijd geleden voor weging geld een huis heeft gekocht en keurig de schulden heeft afbetaald, zit met veel overwaarde. Als zij nog willen verhuizen, verdwijnt hun winst in de hypotheek", stelt Smit. Daarom denkt de NVM-voorzit ter ook dat de plannen contra productief kunnen gaan werken. „Mensen worden gigantisch ge pakt als zij netjes hun hypo theekschuld aflossen. Dat zullen ze dan wel laten." door Gijsbert Spierenburg den haag - Beleidsmakers, die renbeschermers én wetenschap pers hebben een grote'verant woordelijkheid als het gaat om de toekomst van de zeehond in de Waddenzee. Menselijk ingrij pen in de vorm van grootschalige opvang van zieke dieren, lijkt een ethische en humane wijze van optreden. Maar is dat wel zo? Lenie 't Hart, directeur van de Zeehondencrèche Pieterburen, heeft de Tweede Kamer een pe titie aangeboden, als protest te gen op stapel staande nieuwe regelgeving waardoor het kan gebeuren dat zeehonden in nood voortaan hulp wordt ge weigerd. „Dit kan echt niet", al dus 't Hart.Als een dier voor je ogen doodgaat, kun je toch niet de andere kant opkijken?" Moeten zieke zeehonden onbe perkt worden opgevangen of moeten ze aan hun lot worden overgelaten, omdat in de natuur nu eenmaal het recht van de sterkste z'n loop moet hebben? Hebben de Zeehondencrèches Pieterburen en Ecomare, de twee opvangcentra in Neder land, nog wel bestaansrecht of zijn ze overbodig geworden. De meningen erover zijn sterk ver deeld. Han Lindeboom, teamleider van Alterra, het Research Instituut voor de Groene Ruimte op Texel, pleit voor een grote mate van terughoudendheid bij de opvang. Volgens hem is een sluiting van de opvangcentra voor zeehonden niet per se noodzakelijk, maar is er met de buurlanden Duitsland en Dene marken wel de afspraak ge maakt dat nog slechts een be perkte opvang van zieke zee honden gewenst is. Als ze ziek zijn, moeten ze dus maar doodgaan? Lindeboom: .Alleen als die beesten dreigen uit te sterven, moeten we ze ac tief gaan opvangen. De mini- mumomvang van een levens vatbare populatie is duizend. Maar volgens schattingen leven Geen opvang zeehond Landbouwminister Veerman wil zieke zeehonden aan hun lot overlaten. De bewinds man geeft geen toestemming de dieren naar een opvang centrum te brengen. Dat heeft hij de Tweede Kamer geschreven. De bewindsman wil af van het beleid om elk zeehondje dat in het Wad dengebied voorkomt naar de crèche in Pieterburen of Eco mare te brengen. Hij krijgt daarvoor steun van weten schappers en een adviescom- missie.Opvang is alleen nodig voor dieren die zich buiten de gesloten natuurgebieden be vinden. er in de Waddenzee op het ogenblik zeker zo'n drieduizend zeehonden." Ad Osterhaus, als viroloog ver bonden aan de Erasmus Univer siteit van Rotterdam, ziet het liefst dat de crèches blijven voortbestaan, en dat niet enkel om humanitaire redenen. Naar zijn oordeel is het pertinent on juist om, zoals Alterra doet, uit sluitend naar de omvang van de populatie te kijken. „Je kunt niet uit onkunde roepen dat de ge wenste populatie duizend is. Het gaat namelijk helemaal niet goed met de zeehonden. Voor lopig zijn bij de vorige epidemie, in februari van het vorig jaar, drieduizend van die beesten ge storven. Wij willen eerst en vooral de oorzaak van de uit braak van de ziekte achterhalen. Waarom zijn de dieren in de problemen gekomen? Dat willen we weten en dat kunnen we al leen aan de weet komen via on derzoek." Alterra waarschuwt echter voor de gevaren van ondoordacht menselijk ingrijpen, hoe goed bedoeld ook. lindeboom: „Om de zeehond te beschermen, moeten we keuzes maken. Kie zen we voor het helpen van de zwakke dieren, of voor een ster ke populatie? Kiezen we voor het individu, of voor de soort? Het opvangen, opkalefateren en vervolgens weer uitzetten van de minder aangepaste dieren uit de populatie brengt grote geva ren met zich mee voor de soort als geheel. De Waddenzee is nu eenmaal geen dierentuin of boerderij waar de mens volledi ge controle over de gang van za ken heeft, maar een natuurge bied waar natuurlijke processen voorop staan en natuurlijke sterftefactoren hun tol kunnen eisen." Het zijn toch zulke schattige beestjes met hun natte neuzen en hun lome hondenogen. Lin deboom: „Zeehonden zijn in derdaad prachtige, intelligente en sociale zoogdieren en net zo als bij grote zoogdieren in het bos hebben wij het buitenge woon moeilijk als wij zien dat deze dieren in nood verkeren. We trekken ons hun lot aan en willen graag helpen. Maar emo ties mogen de ratio niet gaan overheersen. Het belang van de diersoort moet voorop staan." Aantal gegijzelden in Algerije bevrijd algiers-salzburg-berlijn/efe- anp-afp - De Nederlandse toe rist Arjen Hilbers wordt nog al tijd vastgehouden in de woestijn van Algerije. Het Nederlandse ministerie van buitenlandse za ken bevestigde vanochtend de vrijlating van een aantal van de ruim dertig Europese ontvoerde toeristen. Hilbers zit daar dus niet tussen, volgens Buitenland se Zaken. De 35-jarige man ver dween eind februari tijdens een vakantierit op de motor. De premier van de Oostenrijkse deelstaat Salzburg, Franz Schausberger, zei vanochtend voor de Oostenrijkse radiozen der ÖRF dat alle tien in Algerije vermiste Oostenrijkers vrij zijn. In Berlijn maakte het ministerie van buitenlandse zaken bekend dat zes van de zestien in de Al gerijnse woestijn verdwenen Duitsers gezond en wel in de Duitse ambassade in Algiers zijn aangekomen. Ook iemand van wie de nationaliteit nog niet be kend is, zou vrij zijn. Het Spaanse persbureau EFE heeft vanuit de Algerijnse hoofdstad Algiers gemeld dat de zeventien toeristen bij een mili taire actie vanochtend vroeg zijn bevrijd in de regio Tamanrasset, circa 1550 kilometer ten zuiden van Algiers. Volgens politieke bronnen in Algiers zijn daarbij negen ontvoerders gedood. Het zou gaan om leden van een smokkelaarsbende. De familie van Hilbers maakt zich zorgen over het lot van Ar jen. Ze hebben enerzijds hoop gekregen door de bevrijding van een deel van de toeristen. Aan de andere kant vragen ze zich af wat dat voor het andere deel be tekent, ook nu ontvoerders ge dood zouden zijn. „De vrijlating geeft me hoop, maar van het tweede deel van het bericht moet ik huilen", zegt Bert Hil bers, de broer van de verdwe nen motorrijder. Een Duitser was enkele dagen geleden de laatste toerist die in Algerije verdween. Daarmee kwam het aantal vermiste Duit sers op zestien en het totaal aantal vermisten op 32. Er zijn behalve de Duitsers, tien Oos tenrijkers, vier Zwitsers, de Ne derlander Hilbers en een Zweed in de Algerijnse Sahara verdwe nen. De autoriteiten hebben tegen strijdige berichten verspreid over het lot van de vermisten. Ze hebben naar verluidt snel begre pen dat het om ontvoeringen ging, en onderhandelingen met de daders aangeknoopt. Kinderen, verkleed als zeehondjes, droegen gisteren duizenden handtekeningen het Tweede-Ka merge bouw binnen. De actie was onderdeel van een protest tegen het nieuwe zeehondenbeleid van landbouwminister Veerman. Foto: GPD/Cees Zorn rotterdam/gpd - De advocaten van de twaalf vermeen de terroristen schudden gisteren bij de rechtbank in Rotterdam regelmatig hun hoofd uit ongeloof. In een urenlang verhoor verwezen de twee leiders van het poli tieonderzoek keer op keer naar het negenduizend pagi na tellende dossier. Op de vraag op basis waarvan de twaalf conclusies waren getrokken, bleef een gedetail leerd antwoord meestal uit. Slechts een enkele keer werd een tipje van de sluier op gelicht. Zo werd duidelijk dat de duikschool in Eindho ven, waar 150 moslims door een Tunesische leraar zou den zijn opgeleid, onlangs nog vreemd bezoek kreeg. Twee onbekenden vroegen naar een pak en uitrusting om zeer diep te duiken. Een verzoek dat de eigenaar zo vreemd vond, dat hij contact zocht met de politie. De bestelling werd tot op heden niet opgehaald. De duikcel zou één van de vijf cellen zijn in het terroris tische netwerk, waarvan de twaalf verdachten lid zou den zijn. Het twaalftal zou de heilige strijd van de mos lims - de jihad - steunen door geld in te zamelen en mensen te ronselen. De officiële organisatie die als dek mantel voor dit netwerk fungeerde was, in de ogen van de onderzoeksleiders, de al-Fourqaan moskee in Eind hoven. De moskee zou de organisatie zelfs aansturen, zo meende H. Meyer die tot 1 januari het onderzoek leidde. In de Eindhovense moskee zouden ook de twee Marokkaanse jongens, die begin 2000 in Kashmir om kwamen, geronseld zijn. In het kader van dit proces werd er echter door de politie geen onderzoek gedaan naar de omstreden moskee. Ook werd de moskee nooit als 'verdacht' aangemerkt. Welke informatie nu uit eigen onderzoek komt, en wel ke informatie van de AIVD is, werd gisteren niet vol strekt helder. De twee KLPD-rechercheurs benadrukten wél informatie en dossiers aan de inlichtingendienst te hebben verstrekt, maar naast de officiële berichten geen informatie terug te hebben ontvangen. „Het was een richtingsverkeer." Van samenwerking zou dus geen sprake zijn geweest. Dit zou betekenen dat er geen on controleerbare informatie in het dossier terecht is geko men wat in de visie van de advocaten onrechtmatig zou zijn. Rian is beetje dement maar nog lang niet grijs door Kees van der Linden bloemendaal - Ze is nog lang niet grijs. Wel een beetje doof en dement. De oudste bouvier van Nederland woont in Bloemendaal. Haar naam: Ri an. Haar leeftijd: ruim 16 jaar. Blaffen doet ze al lang niet meer. Net zo min als lekker meerennen als het vrouwtje op de fiets zit, of met een flinke spurt proberen de intercity-trein in te halen. Want de jaren beginnen te tellen. Vol gens de Nederlandse Bouvier Club (NBC) had Ri an - geboren op 7 november 1986 - al lang dood moeten zijn. Ouder dan veertien jaar wordt een bouvier zelden of nooit. Het Bouviernieuws van de NBC besteedde on langs aandacht aan het Bloemendaalse fenomeen, eigendom van Rie Westervoorde. Een verklaring voor de hoge ouderdom van de teef is er niet. Westervoorde: „Het zal wel de goede verzorging zijn, hoor ik vaak. Tja, wie zal het zeggen?" Rian at eerder dagelijks pens of hart, aangevuld met vier bruine boterhammen en een flinke schep groente van de dag. „Gewoon een portie van de groente die we zelf ook aten", vertelt Westervoor de. „Behalve spinazie, dat moet ze niet. Hoe ze het voor mekaar krijgt, weet ik niet, maar ze laat het altijd keurig in haar bak liggen." De laatste tijd eet de stramme teef wat lichter verteerbare kost, zoals rosbief en fricandeau. Zes jaar geleden stierf het baasje van Rian, Jan Westervoorde. „Toen is ze wel een tijd van slag geweest. Ze wilde niet eten en heeft een hele maandag in de achtertuin bij de poort op hem staan wachten. Mij wilde ze niet alleen laten, dus ging ze 's avonds mee naar boven." Volgens Rie Westervoorde heeft Rian een lief ka rakter. „Vechten? Ze weet niet wat het is." En ge hoorzaam is ze ook. „Van jongs af aan kfeeft ze Rie Westervoorde en Rian, met 16,5 jaar de oudste bouvier van Nederland. Foto: United Photos de Boer/Rob Hendriks zonder riem naast me op de stoep gelopen. De laatste tijd wil ze opeens aan de lijn lopen. Bang om me kwijt te raken, denk ik. Laatst wilde ik haar in de auto helpen. Ik draai me om en: weg was ze. Ik heb tussen de huizen lopen zoeken en daar stond ze, aan een struik te ruiken. Dolblij dat ze me weer zag." amsterdam-apeldoorn/gpd - Het Parool onderzoekt of het mogelijk is om op compact ta bloid-formaat te verschijnen. Daarnaast gaat de Amster damse krant gebruik maken van de Geassocieerde Pers Diensten (GPD), het samen werkingsverband van twintig regionale dagbladen waarbij ook deze krant is aangesloten. Eerder werd al duidelijk dat er op de redactie van Het Parool twintig van de honderd jour nalistieke banen verdwijnen. De maatregelen zijn een ge volg van tegenvallende adver tentie-inkomsten en hoge huisvestingskosten die voor malig eigenaar PCM in reke ning brengt. Volgens hoofdre dacteur Van Gruijthuijsen zijn de verliezen „geheel te wijten aan externe, niet-beïnvloed- bare omstandigheden. Dat is zuur, want tegen alle trends in stijgt de oplage van de krant." Dé vakbonden hebben een akkoord bereikt over een soci aal plan dat geldt voor de sa nering die uitgever Wegener wil doorvoeren bij de kranten- bedrijven. Als gevolg hiervan zullen nog dit jaar ongeveer 350 arbeidsplaatsen moeten verdwijnen, waarvan 125 bij de redacties van de negen ti tels die Wegener uitgeeft. De leden zullen zich voor 20 juni over het akkoord moeten uit spreken. Wegener zit door de scherp gedaalde advertentie- inkomsten financieel in zwaar weer en wil 25 miljoen euro op de kosten besparen. Het akkoord behelst onder meer een regeling waarin ouderen vanaf 57,5 jaar mogen vertrek ken met tot hun 60ste behoud van hun netto-salaris. Hun vut-uitkering zal vanaf hun 60ste tot 85 van hun netto salaris worden aangevuld. Ook voorziet het akkoord in ruime zoek en herplaatsings termijnen voor mensen die boventallig worden verklaard en financiële regelingen voor vrijwillig vertrek en korter werken. Voor de reorganisatie heeft Wegener 32,5 miljoen euro gereserveerd. (advertentie) Dat is gewoon-Edöh

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3