Leren ogen van blinde te zijn GESPREK VAN DE DAG Chihuahua' en je telt mee Fakes Olifantenbaby in Blij do J Sal Blinde geleidehondencentrum breidt uit el WOENSDAG 14 MEI 200J I DAGELIJKS LEVEN MifcT CTArtM sLyMEMOovsT MENSELIJK De journalist van de New York Times die allemaal niet bestaande verhalen en interviews uit de duim zoog, houdt me bezig. Wat bezielde deze Jayson Blair nou preciesPleegde hij in het begin van zijn carrière een leugen om bestwil? Ging het toen van kwaad tot erger? Vragen genoegen ofschoon die gezaghebbende krant vijf redacteuren op de zaak zette die vier pagina's vol schreven met als toegift ook nog een hoofdartikel, over de beweegredenen van de 27-jarige Blair heb ik nog geen antwoord. Op de website stookt de New York Ti mes zijn lezers op om per e-mail te klikken als zij nog meer wangedrag van Blair weten. Lullig van de krant. De man ligt al op het asfalt en nu mogen de abonnees ook nog komen schoppen. Blair was er niet de man naar om de boel stiekem te be lazeren. Hij pakte de zaken grondig aan. Hij verzon sto ry na story rond mensen in de hitte van het nieuws. Een roerend verhaal rond Jessica Lynch, de beroemdste krijgsgevangene uit de drieweekse oorlog en haar onge ruste familie? Vriend Jayson draaide er zijn duim niet voor om. De onjuistheden schoten als een kometenre- gen over de redactie zo de krant in. Het was duidelijk, dat kon niet lang doorgaan en dat deed het ook niet. In de glorietijd van de astronauten naar de maan had je in Nederland plotseling een commentator die voor aan aan de controletafel leek te zitten in het ruimtecen trum te Houston, zo goed en en detail was hij inge voerd. Maar het bleek dat hij de Nederlandse kijker toe sprak vanuit een telefooncel op de Veluwe met een zak doek rondom de hoorn en een vinger in zijn neus om het geluid van lekker ver weg te laten klinken. De ont maskering van de man was een kwestie van tijd en hij moet het geweten hebben. Van dichtbij in de familiekring stamt de anekdote rond een jonge slagvaardige chirurg in een Eindhovens zie kenhuis. Van herkomst Schot ontpopte hij zich als een natuurtalent dat altijd op de toppen presteerde, of het nu een simpele blindendarm was of een lekkende hart klep. De man was een wandelende doktersroman, droom van elke verpleegster en weldra kondigde zich dan ook een verloving aan met een beauty in het hagel wit. De vader van het meisje - Brabant was nog volop rooms en op alle eer en deugd gesteld - verzamelde rou tinematig wat gegevens tussen de doedelzakken. De ontknoping was aanstaande. De jongeman had een kortstondige loopbaan als ziekenbroeder in een Schots hospitaal achter de rug daarbij genoeg kennis opge daan van het menselijk interieur om ontspannen in een Eindhovense OK neer te strijken, de handen uit de korte mouwen te steken zodoende de dienstdoende operatiezuster in de gelegenheid stellende, hem het scalpel aan te reiken. De verloving werd afgebla zen. Het scalpel raakte aan lager wal en eindigde als bot aardappelmes. De verpleegster in kwestie trouwde een Franse baron, oud, ziekelijk en zeer vermogend, niks fake ditmaal. Een happy-end. Een mens is graag wat hij niet is. De scheefgroei begint in de jeugd. Onze Schotse vriend heeft destijds vast te weinig doktertje ge- speeld. Jayson Blair sprak als klein jon- getje altijd de waarheid, kreeg op zijn kop want de waarheid is zelden leuk, leerde dat af en werd een pathologische jok- ker. Dus hadden die puberende etters uit Lutjebroek als kind nou maar thuis op de vaste vloerbedekking met een speelgoedtrein stationschefje gespeeld in plaats van bij McDonald's in het ballenbad gelegen dan zou het nu lekker relaxed reizen wezen tussen Hoorn en Enkhuizen. Gitaren en andere memorabilia van de vorig jaar overleden bassist EN TWISTLE van de legendarische rockgroep The Who hebben donder dag meer dan een miljoen Britse pond (bijna 1,4 miljoen euro) opge bracht op een veiling. De 350 voor werpen die veilinghuis Sotheby's te koop aanbood brachten meer dan het dubbele op dan was verwacht. Het meeste geld werd betaald voor een zeldzame Gibson Explorer-gi taar. De nieuwe eigenaar telde maar liefst 95.200 pond (133.000 euro) neer voor het instrument. Entwistle zei er zelf ooit over: ,,lk betaalde 3.730 dollar voor het ding in 1975. Nu zul je je huis moeten verkopen om er een te kopen." Entwistle werd op 27 juni 2002 dood aangetroffen in een hotelkamer in Las Vegas, waar hij was bezweken aan een hart infarct dat was veroorzaakt door co caïnegebruik. Foto: AP Een Britse man die vorige week werd aangevallen door een ontsnap te DAS is waarschijnlijk voor het le ven getekend. Dat vertelde de echt genote van de 67-jarige Michael Fitzgerald gisteren. Volgens Pam Fitzgerald leek de aanval, die voor de deur van hun huis in Evesham plaatsvond, op een scene uit een HORRORFILM. Haar man hield er ernstige verwondingen aan de on derarm en de benen aan over. Het dier was vermoedelijk ontsnapt uit een plaatselijk dierenpark en daar om niet mensenschuw. Tijdens de 48 uur dat de das vrij rondliep, ver wondde hij nog vier andere mensen in het dorp. Fitzgerald ging op on derzoek uit toen hij vrijdagavond luid gebonk hoorde in zijn garage. Hij ontdekte de das en opende de garagedeur om het dier buiten te la ten. Maar in plaats van ervandoor te gaan, viel de das de man aan. De das is intussen afgemaakt. Het is ui terst ongewoon dat een das mensen aanvalt. Een van de beroemdste dubbelspi onnen van de Koude Oorlog, GEORGE BLAKE, verwacht niet dat hij tijdens zijn leven wordt gerehabi liteerd. Wel hoopt hij dat toekomsti ge generaties milder over hem oor delen. ,,ln de loop van de tijd ver liest alles zijn scherpe kantjes", stelt de tachtigjarige ex-agent giste ren in The Times. Het in Nederland geboren kind van een protestantse Nederlandse moeder en een Spaans-joodse vader spioneerde voor de Britten maar feitelijk voor de Sovjetunie. Blake gaf zijn eerste in terview aan een Britse krant in ruim tien jaar. De ex-spion woont in een comfortabel appartement in het centrum van Moskou en leeft van een pensioen van de veiligheids dienst KGB. Hij zegt nog steeds in het communisme te geloven en mist van Engeland eigenlijk alleen de ty pische slagroom. Blake betuigt geen spijt van zijn activiteiten. Door zijn toedoen stierven naar verluidt zeker veertig Britse agenten. De Amerikaanse acteur RAY ROMA NO krijgt volgend tv-seizoen liefst 1,7 miljoen dollar per aflevering van zijn serie 'Everybody Loves Ray mond'. Romano zal daarmee de bestbetaalde acteur in een Ameri kaanse humoristische televisieserie zijn, aldus The Hollywood Reporter. Everybody Loves Raymond wordt in ons land uitgezonden door Yorin. Romano verslaat met zijn inkomen Kelsey Gramer die voor elke afleve ring van 'Frasier' 1,6 miljoen tou cheert. De zes acteurs van 'Friends' vangen een miljoen dollar per episo de. Foto: AP Het houdt niet op met de Idols-successen. Na Jamai is het nu de beurt aan JIM. 'Tell Her', de eerste single van Jim Bakkum, tweede in de Idols-finale en favo riet van jonge meisjes, verdrong deze week de single 'Step Right Up' van zijn vriend Jamai naar de tweede plaats. Van Step Right Up zijn meer dan 300.000 exemplaren verkocht. Zeven weken stond Jamai op nummer 1 in de Top 40 en de Mega Top 50, voor een Nederlandse debuutsingle een absoluut record. Foto: ANP Koningin Beatrix opende vandaag in Amstel veen het nieuwe gebouw van de 'hondenuni versiteit': het trainingscentrum voor blinden geleidehonden In het centrum leren de hon den de ogen van een blinde te zijn en maken ze kennis met hun baasje. De eerste veertien maanden worden ze opgevoed in een pup pypleeggezin. Jaap Oosterhoff, instructeur van het Ko ninklijk Nederlands Geleidehondenfonds (KNGF), parkeert zijn witte KNGF-bus vol honden behendig in de drukke Amsterdam se volkswijk De Pijp. In het vakje in de deur rammelt een stapel 'kakzakken' mee. De jonge honden achterin gaan enthousiast staan, hun opgeheven neuzen in de richting van de deur. Ze weten dat één van hen straks mee naar buiten mag. Collega Irma van Hoeven twijfelt even wie van haar honden ze als eerste meeneemt. De blonde labrador Amy, die bij de opening een mandje met bloemen naar de koningin mag brengen, de kleine zwarte Elvy of Ar thur, het zwartharige broertje van Amy? Ar thur (volgens Irma eigenwijs en gevoelig te gelijk) is de eerste gelukkige. Hij laat zich buiten de bus geduldig een tuigje omdoen voor de wandeling. De instructeurs trainen vaak met de honden in drukke Amsterdamse wijken.Als een hond hier kan functioneren, kan hij het overal", zegt Irma. De Pijp is favoriet. De stoepen hebben veel obstakels waar de hon den mee om moeten leren gaan en er is zo wel een park in de buurt als de drukke Al- bert Cuypmarkt. Arthur dribbelt geduldig een halve pas voor Irma over de stoep. De trainster houdt het tuigje losjes in haar linkerhand. Als ze bij een hoek komen wordt actie van Arthur ver wacht. Irma wil doorlopen; de straat over en tussen twee dicht bij elkaar geparkeerde au to's door. De hond schat in dat de ruimte tussen de auto's te krap is en houdt haar te gen door met zijn lichaam de doorgang te blokkeren. Door het hondenlijf tegen haar linker scheenbeen voelt Irma dat ze met haar lichaam naar rechts moet. Arthur brengt haar een paar meter verderop en blijft even stilstaan met zijn voorpoten op de stoep om te waarschuwen voor de ver hoogde rand. Met een hoog stemmetje geeft Irma de hond voortdurend complimenten. „Goed zo man!" Als hij afgeleid raakt door een andere hond, de geur van een slagerij of omstan ders die hem willen knuffelen, haalt ze een brokje uit haar zak om zijn aandacht terug te krijgen. Het dier moet leren zo min mo gelijk aan die natuurlijke impulsen toe te ge ven. „Dat blijft een moeilijk punt," zegt de instructrice, terwijl ze verhindert dat Arthur bij een bakker naar binnen wandelt. „Het blijven vreetzakken. We leveren ze bij hun baasjes af zonder dat ze het doen, maar als een baasje het één keer toestaat hebben ze het zo weer aangeleerd." De moeilijkste obstakels waar een hond zijn blinde baas voor moet behoeden zijn hin- In diergaarde Blijdorp heeft oli fant Douanita gisteren het leven geschonken aan een dochter, Throng Nhi. Het olifantje is ver noemd naar een beroemde leid ster in de geschiedenis van Viet nam, die gezeten op de mg van een olifant haar rijk inspecteer de. Throng Nhi is het tweede kalfje van Douanita. Haar eerste jong kwam in januari 2000 levenloos ter wereld. De geboorte van Throng Nhi verliep niet geheel vlekkeloos. De dierenartsen Wil lem Schaftenaar en Marjan Mensink moesten de bekkenbo dem van Douanita masseren om de weeën op te wekken. De ge boorte gebeurde gisteren te midden van de complete olifan tenkudde van Blijdorp. Direct na de bevalling trompetterden alle olifanten, inclusief vader Alexan der, luidkeels. Douanita geldt als een bijzonder lid van de Rotterdamse olifan tenfamilie. Het dier is in de zo mer van 1988 in Blijdorp opge nomen nadat het toen twee jaar oude olifantje door de Algemene Inspectiedienst in de Rotter damse haven in beslag was ge nomen. Samen met een beer zat de olifant aan bi van het Oostduitse vracl Nauburg. Beide dieren ruil voor enkele Lada's, van Vietnam naar de dii in het Tsjechische Usti bem. De twee waren ei zwakt door havenwerkei ruim van het schip aang< in een veel te klein hok. is ondergebracht in diei Beekse Bergen, Douanita' opgenomen in Blijdorp. Douanita dankt haar naam de douaniers die destijds hebben ingeschakeld. Het eerste kalf van Douani drie jaar geleden de milli baby in Blijdorp moeten u den. Het is echter een b gegeven dat het eerste j< een in gevangschap levent JLU( Hal tei fant geen grote overleving n.a. heeft. Het kalfje had het la 11 kind van bul Ramon zullen k Het dekken van Douanita 1 "r6 destijds letterlijk én fïguurl laatste daad van deze buLl E^j overleed op 24 april 1998 a j gevolgen van een hartstik P c direct na afloop van de pat met Douanita. 5e5 odi eric Het sloeg nergens op, maar leuk was het wel. Keihard pizza roepen om niks. Op kantoor binnenkomen met de kreet 'goeiesmorgus juffrouw Jannie'. Biertje? Nu even niet, Popie Jopie. Want nu voel ik me chihuahua Knettergek word je ervan. Niezen? Doet men tegen woordig op de melodie van chihuahua. Collega komt binnen en voelt zich lekker? Roept harduit chihua hua. Coca-Cola bellen? Leuke pauzemuziek. Inderdaad, de hit chihuahua. De reclame van de colafabrikant is een doorslaand succes. In eerste instantie vorig jaar bedacht en opgenomen in Spanje. Door toedoen van dj Bobo werd het daar een enorme hit. En dachten ze in Neder land: die term kunnen wij ook gebruiken. „Je roept het als je iets geks wilt doen, daar om sluit het goed aan op onze jonge doel groep", legt Suzy Doerahman van de fris drankgigant uit.Al betekent het voor ieder een iets anders. Op internet hadden we een wedstrijd. Voor de een is kussen met Ben Af fleck chihuahua. Voor een ander is het chihua hua als zijn scooter harder gaat dan die van een ander." Ook hier is het nummer inmiddels een hit, deze keer in de versie van het Nederlandse meiden groep Dare. Het trio nam de clip op in de metro, net als in de reclames waarin onder meer een dansende bejaarde te zien is. „Het is echt een zomerhit. En het is een modewoord, de kreet spreekt de jeugd aan. Los van de kreet is Chihuahua een provincie in Mexi co. Met als hoofdstad: Chihuahua. Maar net zo be kend is de term van het gelijknamige hondenras. „Ik Irma van der Hoeven traint al zeven jaar toekomstige blindengeleidehonden. Foto: GPD/Bas Jongma demissen in de lucht, zoals lage overkap pingen, en bewegende mensen. Bij de trai ningen wordt de hoogte van obstakels steeds verder opgevoerd. De hond leert eerst dat hij niet onder een hekje door moet lopen waar het baasje niet onder door kan. Later komen ook vlaggen en overhangende zonneschermen op zijn pad. Een paar keer gedurende de zes tot acht maanden training op het instituut in Am stelveen doet de instructeur zelf alsof hij niets ziet. Irma wandelt dan met een zwart gemaakte skibril op - en voor de zekerheid met een collega erbij - samen met de hond door de wijk. Het is een belangrijk testmo ment. De instructeurs lopen altijd het risico dat ze tijdens de normale trainingen met hun lichaamstaal onbewust signalen aan de hond geven waarop hij reageert. Signalen die een blinde niet geeft, zoals een onbe wust teken 'de kust is veilig' bij een over steek. De hond let dan zelf minder goed op. Te veel zicht kan daarom ook een reden zijn om een slechtziende een hond te weigeren. „Je moet je volledig kunnen overgeven aan een hond. Hem echt zijn werk laten doen, anders wordt hij onbetrouwbaar", legt Irma uit. Jaarlijks worden ongeveer zestig 'afgestu deerde' geleidehonden afgeleverd. Met het nieuwe gebouw, waar ook nieuwe trainers en instructeurs opgeleid worden, kan dat groeien naar 110 honden per jaar. Nu staan blinden die een hond willen ruim een jaar op een wachtlijst. In feite zetten de instructeurs de puntjes op de i van een lange training die al vlak na de geboorte begint. Het KNGF fokt de honden zelf. Ze worden geboren in een fokgastgezin en blijven daar zeven weken. Daarna wonen ze ongeveer veertien maanden bij een pup pypleeggezin. Irma: „Daar gebeurt ontzet tend veel waar wij profijt van hebben." De familie De Waard uit Heerhugowaard heeft sinds elf weken Vaico in huis. De lichte nieuwbouwwoning is op de gast ingericht: op de banken liggen doeken om het leer te beschermen tegen de scherpe hondentand jes en de tegelvloer is makkelijk in verband met het opruimen van haren. De grote grij ze hondenmand is een prominent meubel stuk in de huiskamer. Het zwarte donsbeestje is nog wat wankel op zijn pootjes en heeft veel tijd en aan dacht nodig. Het is verleidelijk het diertje voortdurend te aaien als hij voor een plasje in de goot aan de lijn voor het huis heen en weer wandelt, maar dat mag niet, waar schuwt 'hoofdopvoeder' Annemiek de Waard. De pup moet zo snel mogelijk leren dat hij alleen mag spelen en knuffelen* niet aangelijnd is. Vaico is al met Annemiek mee gewet het winkelcentrum en de trein. Het wAng centrum is belangrijk vanwege de vera en lende ondergronden waar de hond aas paa moet wennen: hout, ribbels, gladde tej un een mat. Het is de bedoeling dat hij bij elijl gezin zo veel mogelijk meemaakt en op ie f duur nergens meer van schrikt. „Ik mo 1001 erg aan wennen dat je hem niet mag ti ilbs ten als hij bang is, zoals je bij kinderen Ufo Hij moet juist niet beloond worden in ay, schrikgedrag", vertelt Annemiek. ens Het is al het zevende hondje voor hetg 1 r. De gasthonden zijn een compromis. Yj np Cor de Waard wil geen eigen hond, ma de rest van het gezin wel. Sinds Cor op de 0n over het KNGF hoorde, hebben de De Waards steeds een puppy te gast. voor een goed doel. In het keuken staan zes doorzichtige tegeltjes met di men en een schets van de vorige hont Jelle, Boender, Zitta, Yalu, Kyno en Jits Over ruim een jaar komt Vaico daar od /Ni naast te staan, want dan is het moment far afscheid nemen weer aangebroken. Marloes de Koning ben blij dat Nederlanders het woord nu eindelijk goed leren uitspreken", zegt Margery Noble uit Moer dijk, fokker van de kleinste hond ter wereld.Als ze het woord zien zeggen ze anders meestal tsjie-hoewa- hoewa." Hartstikke leuke dieren zijn het, bezweert ze. Vrolijk, makkelijk en aanhankelijk. Ze hoopt alleen niet dat het ras door de reclame nu ook een modever schijnsel wordt. „Net zoals je zag bij Lassie of Rex." Wat dat betreft is ze blij dat de reclame geen hondjes laat zien maar een bepaald gevoel wil uitstralen. „Het is leuk dat het nu een kreet van blijdschap is. In de buurt waar ik vandaan kom, Los Angeles, was het meer een vloekwoord. Als je met een hamer op je duim sloeg riep je chihuahua!" Bas Timmers

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2