Toppers en bont aanbod op North Sea Jaz; KUNST CULTUUR Parkpop 2003 met Luka Bloom en De La Soul 'Mimicri is eigenlijk een grote familie' Noel Redding overledi Festival ontsnapt aan schaalverkleining door nieuwe sponsors Alexey Kouchnarenk schildert met tandpas woensdag 14 MEI 2OO3 Foto: AP/Stefan Rousseau Engels ballet in Westminster londen - Leden van het Engels Nationaal Ballet repeteren in de Westminster Abbey in Londen. Zij zijn het eerste gezelschap dat in de befaamde abdij op treedt. „Wij zijn gespecialiseerd in het optreden op rare en prachtige locaties zegt Jim Fletcher van het ballet. Jackass-leden op Lowlands biddinghuizen - De leden van het MTV-stuntprogramma Jackass komen naar de elfde editie van het Lowlands Festi val, dat op 29, 30 en 31 augus tus plaatsheeft in Biddinghui zen. Ook Beek, Guano Apes, Lamb, Turin Brakes en Jan Mulder maken er hun opwach ting, zo blijkt uit de eerste na men die organisator Mojo Con certs bekend heeft gemaakt. Stones niet naar Belgrado belgrado - De Rolling Stones hebben hun voor 2 augustus geplande optreden in Belgrado geannuleerd. De Stones vinden de situatie in Servië niet veilig genoeg sinds de moord op 12 maart op premier Zoran Djind- jic. Volgens boekingskantoor Komuna had de Britse band vlak na de moord het concert al afgezegd en is de afgelopen we ken vergeefs geprobeerd de bandleden op andere gedach ten te brengen. Ezelsoor voor Judith Koelemeijer Amsterdam - Het Gouden Ezelsoor 2003 voor het best ver kochte literaire debuut is van daag toegekend aan Judith Koe lemeijer (1967) voor haar de buut 'Het zwijgen van Maria Zachea'. Van het boek, dat eer der werd bekroond met de NS- publieksprijs en de Zaanse Cul tuurprijs, werden in de eerste zes maanden na verschijnen 38.211 exemplaren verkocht Inmiddels zijn er 150.000 boe ken over de toonbank gegaan. De uitreiking van de bij het Ezelsoor horende 5000 euro was vanmiddag in de RAI te Amsterdam. den haag/gpd - De programmering van Parkpop 2003 is rond. De Senega lese zanger Youssou N'Dour, de funk/ rap hiphopband De La Soul uit Amerika en de Britse zanger Luka Bloom zijn 29 juni de bekendste na men op het festival. De andere nog niet eerder bekendge maakte artiesten zijn Kathleen Ed wards uit Canada ('de vrouwelijke Bryan Adams'), de Belgische zangeres An Pierlé en de Nederlandse band-in- opkomst 16 Down, nu te zien in het voorprogramma van Anouk. Eerder was al bekend dat Ozomatli (Ameri ka), Morgan Heritage Jamaica), Ska-P (Ska-punkmuziek uit Spanje), Brain power, Krezip en Van Katoen zouden optreden. Daarnaast zijn nu ook de namen be kend van de artiesten die op het nieu we talentenpodium staan: Rapid No tion (Mijdrecht), A Day's Work (Alk maar), Fools Fatal (Driebergen), Blues Brother Castro (Amsterdam), Kouwe Makkers (Eindhoven) en Wowbeggar (Dordrecht). Daar komt de winnaar van de Haagse talentenjacht 'Speel jij op Parkpop' nog bij. Een nieuwtje dit jaar is dat bezoekers hun eigen 'Parkpop-cd' kunnen laten branden. Het bedrijf Music-Power deelt flyers uit waar de artiesten op staan plus enkele van hun nummers. Bezoekers kunnen aankruisen (mini maal vijf nummers, 1,45 euro per track) welke nummers zij graag op een eigen cd willen hebbeen. Die 'persoonlijke cd' krijgen zij dan enige weken na het festival opgestuurd. londen - De bassist van de Jimi Hendrix Experience, Noel Re is op 57-jarige leeftijd overleden. Hij werd dood aangetroffen huis in Ierland. Het is nog onduidelijk waaraan hij is ovei Redding vormde vanaf 1966 samen met gitarist Hendrix eni mer Mitch Mitchell de Jimi Hendrix Experience. Hij is te hoi de drie elpees die Hendrix met zijn Experience opnam. Nada 1969 de samenwerking met Hendrix had verbroken richtte groep Fat Mattress op, die een groot aantal albums uitbracht vormde hij de Noel Redding Band. Vorig jaar verscheen nogi ve-album van hem: 'Live from Bunkr-Prague'. Het optreden legendarische rockfestival van Monterey was voor Reddii hoogtepunt uit zijn carrière. door John Oomkes den haag - Tony Bennett, Wyn- ton Marsalis, Cassandra Wilson, Bonnie Raitt, Herbie Hancock, Is aac Hayes, John Zorn, The Roots, King Crimson en Dianne Reeves staan op het affiche voor de 28ste editie van het North Sea Jazz Festival van n tot en met 13 juli in het Nederlands Congres Centrum in Den Haag. In gitarist Pat Metheny heeft het festival zelfs een artist in residence waar je U tegen zegt. Niks aan de hand, zo op het oog. De programmering lijkt als vanouds. Nu het eenmaal zo ver is, alle sponsorcontracten on dertekend, durft festivaldirec teur Theo van den Hoek het wel te bekennen. .Afgelopen najaar dacht ik met schrik: hoe krijgen we het festival voor 2003 in he melsnaam financieel rond?" Ziedaar het dilemma van North Sea in een notendop: schaalver kleining, en zeker een gedwon gen reductie gaan hoe dan ook ten koste van de formule. North Sea heeft in de festivalwereld een wereldwijde reputatie hoog te houden. Dat kan alleen maar met de kernbegrippen: het bes te, het meest veelzijdige en het meest attractieve aanbod. Na de overtreffende trap is er niks meer, weet de festivaldirecteur. En dankzij nieuwe sponsors is het nog steeds overtreffend. Artist in residence Pat Metheny treedt in Den Haag op met het Metropole Orkest, maar ook met Nederlandse toppers als Jesse van Ruller, Yuri Honing, Michiel Borstlap, Han Bennink en Tony Overwater. Een derde optreden brengt hem in contact met Ack van Rooyen en Ilse DeLange. Bovendien worden zijn stukken speciaal bewerkt door Neder- Nominaties Bird Award den haag - Een orkest en vijf solisten zijn genomineerd voor de Bird Award, een van de belangrijkste jazzprijzen die ons land kent. Het betreft de categorie 'verdient meer erkenning' (ofwel 'talent deserving wider recognition'), ^let zijn Dutch Jazz Orchestra (onder Albert Beltman), pianist Simon Na- batov, bassist Tony Overwater, tenorsaxofonist Chris Potter, sufi-zanger en luitist Dhafer Youssef en tenorsaxofonist Perico Sambeat. De Bird Awards - er is ook een oeuvreprijs - worden op het North Sea Jazz Festival uitgereikt landse en internationale arran geurs. Welk festival doet dat na? De liefde van het geesteskind van Paul Acket voor primaire jazz staat met deelnemers als Shirley Hom, Wynton Jamal, Lee Konitz, Chick Corea, Dave Holland, Ahmad Jamal, Rita Reys, Charlie Haden, Jon Hend ricks, Joshua Redman, Lou Do naldson, The RH Factory featuring Roy Hargrove, Joe Lo- vano, Molly Johnson, Stefon Harris, Sam Rivers, Ron Carter, Brad Mehldau, Patti Austin en Boz Scaggs (debuteert als jazz- vocalist) nog altijd buiten kijf. De NPS zal bij zijn live-registra tie (elke festivaldag 90 minuten live via Ned. 3)) vast stilstaan bij speciale projecten rond New Orleans, de mix van bigband en elektronica, The Orchestra dan wel de muzikale ontmoeting van Aka Moon en tenorsaxgewelde naar Joe Lovano. De in 1997 overleden Nigeriaanse godfather Fela Kuti wordt geëerd met een speciaal concert waaraan zijn zoon Femi Kuti, voormalige slagwerker Tony Allen, Roy Har- grove en Amerika's kleurigste rapper Common hun passies zullen botvieren. Een soortgelijk tribuut is er ook voor wijlen Sun Ra, de filosoof/ bandleider die met zijn Arkestra de jazzwereld op zijn kop zette dankzij een schijnbaar chaoti sche geluidenbrij. Recloose, Carl Craig"s Detroit Experience en de Jimi Tenor Big Band dragen aan deze ode bij onder het motto The Myth Lives On'. Zo'n alles- durver anno nu is er ook: ge luidkunstenaar Herbert breekt op het podium glazen en cd's, neemt deze geluiden op en ver werkt ze tot een instant onder deel van zijn muziek. Zaterdag gaan de tickets in de voorverkoop. Ook voor mensen die van een uitzonderlijk soul- aanbod houden of kicken op zeldzame optredens als die van de 80-jarige Lionel Hampton- slagwerker Jack Costanzo, John Zom's Massada Project, Steve Winwood of een ode aan Herbie Nichols. Edison voor wereldmuziek den haag - Nieuw bij de son Jazz Awards is dit ji toevoeging van een fj geerd bronzen beeldje het beste album in de cal rie wereldmuziek. De vie staande Edisons gaan nai beste langspeler in de m ken jazz nationaal, voca temationaal. instrume Internationaal en I uitgaven van aard. De vijf uiteindelijk scheiden cd's worden 0 juli bekendgemaakt Midsummer Jazz Gala jaarlijkse opmaat voor North Sea Jazz Festival. De kanshebbende albui de rubriek wereldmuziek Maria BethAania (Maric ao vivo), Ruben (Mundo), Yuri Honing (Orient Express) en Zua (Tales Of High Fever). Genomineerd in de rul jazz nationaal zijn: Iz Calister (Mariposa), M Banabila/Eric Vloei (Voiznoiz3), New Cool lective (Bring It On) en 1 bus (Festina Lente). Als 1 ven van bijzonder gel werden historische opna gekandideerd van O Christian (The Genius a Electric Guitar), John ne (A Love Supreme; d edition), Sam Cooke plete Special Recording Various artists (Dei draait). In de categorie vocaal i nationaal worden genoi Cassandra Wilson (Bell the Sun), Diana Krall (Li Paris), Jimmy Scott Beautiful) en Silje Neq (At First fight). Instrume Internationaal: Brad Mel (Largo), Branford Ma (Footsteps of our Fail Hancock/Brecker/Hargn (Directions in Music) en Waldron (One More Timi De bovenverdieping van de voormalige Europaschool in Wassenaar staat knap voL Met een paar stoelen en banken en een eenvoudige bar, maar voor al met een enorme hoeveelheid toneelattributen. Een kleine greep uit die hoeveelheid: kof fers en rekken vol kostuums, houten pilaren in allerlei vari anten, een neptroon en een grote namaakklok. De muren zijn bezaaid met posters. Aan kondigingen van toneelstukken, zoals 'En ik dan' van Annie M.G. Schmidt en 'Polyester polka' van Dimitri Frenkel Frank. „Stukken die wij ooit hebben gespeeld", zegt Cocky van Rooden." "Wij', dat is toneelvereniging Mimicri uit Wassenaar, die morgen precies 25 jaar bestaat De vereniging viert dat met de opvoering van 'De Vossen jacht', een toneelstuk van Hugo Claus. „We doen meestal twee stukken per jaar. En iedere vijf jaar hebben we iets bijzondere^ Het liefst een stuk waar al onze leden aan kunnen meedoen." Twee stukken per jaar, dat is ÜM In Leiden en de regio bestaat grote belangstelling voor professionele en amateuristische kunstbeoefening. Heilig Vuur volgt stad- en regiogenoten die musiceren, zingen, dansen, toneelspelen, fotograferen of op andere wijze actief zijn. Vandaag: Cocky van Rooden van toneelvereniging Mimicri uit bepaald geen sinecure, zeker niet voor amateurs. Van Roo den beaamt dat. „Het kan ook omdat we meer dan twintig le den hebben. Niet iedereen speelt in elk stuk, dat wisselt Maar eerlijk is eerlijk, als je speelt, betekent dat pittig repe teren. We beginnen zo'n vier, vijf maanden voor de uitvoering van een stuk. Eerst een keer per week, op het laatst twee keer per week. We verkeren in de ge lukkige omstandigheid dat we geen omkijken hebben naar het decor. Want we hebben twee vaste decorbouwers, de broers Zonneveld. Steeds komen ze weer met een prachtig decor op de proppen." Het tekent in elk geval de saam horigheid van de vereniging, zegt Van Rooden. Mimicri is ei genlijk een grote familie. Zelf raakte zij bijna 25 jaar geleden via haar zus in aanraking met het toneel. „Kort na de oprich ting van Mimicri was dat. Mijn zus was al lid. Op een gegeven moment vertelde ze dat de souffleuse haar been had ge broken. Toen zei ik: 'joh, dat «•aïSSS: hu •fl» Ü9K Cocky van Rooden: „Het leuke van toneelspelen is het teamverband waarin je opereert." Foto: Mark Lamers kan ik ook wel'. Zo gezegd, zo gedaan. Ik was meteen gegre pen door het toneel. Nou, na een jaar zei de regisseur: 'ga jij maar eens een rol spelen'. Ha! Op school had ik dat ook een keer gedaan. Weet je wat het commentaar was? Nooit meer doen! Tsja, ik heb het toch ge probeerd bij Mimicri. En het ging wel goed. Inmiddels heb ik al veel gespeeld. Maar af en toe souffleer ik nog wel." Het belang van souffleren wordt onderschat, vindt Van Rooden. Een goede souffleur of souffleuse kent niet alleen het toneelstuk goed, maar ook de spelers, daarin ligt een groot deel van het geheim „Iedereen heeft zo zijn gedragingen, die ken je na een tijd wel. Je ziet dan aan de houding, de oogop slag, dat iemand vastloopt." „Het leuke van toneelspelen is het teamverband waarin je ope reert Je moet vertrouwen in el kaar hebben. Je moet elkaar op vangen als iemand uit zijn rol valt, omdat hij iets vergeet bij voorbeeld. Het gaat ook om el kaar aanvoelen. Bij Mimicri is dat geweldig. Ik kan me nog goed herinneren dat ik in een stuk speelde waarin ik met een medespeelster en tuinstoel moest uitklappen om er daarna in te gaan zitten. Bij haar lukte dat. Bij mij niet. Ik kréég die stoel maar niet open. Zij had dat in de gaten, maar ze deed niets. Ze hielp me niet Om me te plagen, ik speelde daar op in door te improviseren. Je kunt moeilijk het hele stuk stilleggen op zo'n moment. Dus ik kletste maar door. Over die tuinstoel die maar niet wilde. Het publiek dacht dat het er gewoon bij hoorde." 'De Vossenjacht', Mimicri, 16, 17 en 18 meL Regie: Jan Non hof. Theater Warenar, Kerk straat 75, Wassenaar. Reserve ren: 071-3413057 of070- 5113738 (alleen nog voor 18 mei, 14.30 uur). Herman Joustra Musici, zangers en zange ressen uit de regio zijn ook steeds vaker op od te beluis teren. In deze rubriek wor den die schijfjes besproken. Belangstellenden kunnen hun cd's samen met een korte omschrijving van de uitvoerende (n) sturen naar de kunstredactie van het Leidsch Dagblad, Postbus 54, 2300 AB Leiden. Seesaw Elegant Violence Recent stond Seesaw in De Boerderij (Zoetermeer) en Pa- radiso (Amsterdam). Optre dens in onder meer Q-bus in Leiden (vrijdag), Het Patro naat in Haarlem en 013 in Tilburg staan op stapeL De tournee staat in het teken van de meest recente cd van de band, die zijn wortels in de Bollenstreek heeft, 'Elegant Violence'. Een aangename cd. Seesaw schildert dromerige landschappen, waarin het zo af en toe echter vervaarlijk kan stormen. Neem het titel nummer van de cd. Twee gi taartjes, een eenvoudige beat, de zang verzonken in de mu ziek. Plots is daar een ruwe uitbarsting van raspende gi taren, om vervolgens weer plaats te maken voor kalmte. Zo is het met de meeste num mers, waarin de invloeden van Sonic Youth duidelijk zijn terug te horen. Met als baken, de rustige stem van zangeres Asta Kat. Minpuntje: Kat klinkt af en toe iets te rus tig, iets te monotoon. Een beetje verveeld bijna. beeldende kunst recensie Bernadette van der Goes Expositie: Gouaches en pentekeningen van Alexey Kouchnarenko. Prijzen: 15 t/m 150 euro. Te zien: t/m 31/5, do t/m za 14-17 uur, gesloten op vr 16 en za 17 mei, Expansionist Art Empire Gallery, Nieuwe Rijn 94, Leiden. Dat je als kunstenaar niet veel ruimte nodig hebt om toch werk met zeggingskracht te maken, bewijst de tentoon stelling van de Rus Alexey Kouchnarenko bij Expansio nist Art Empire Gallery in Lei den. Veel van zijn gouaches zijn kleiner dan een ansicht kaart of hebben slechts de af meting van een vierkant velle tje met vier postzegels. Toch lukt het hem op dat formaat echte kunstwerken te maken. In de qua omvang bescheiden galerie komen ze goed tot hun recht. Opvallend is de veelzijdigheid van Kouchnarenko's werk. Grofweg zijn de gouaches on der te verdelen in twee groe pen: fantasieportretten en ab stracte composities. Binnen die twee genres brengt hij veel variatie aan. In een portret van een vrouw in een groene jurk geeft hij de vrouw een misvormd gezicht dat opge bouwd is uit gekleurde vlek ken. Terwijl hij in een ander vrouwenportret juist enorm zijn best doet om de gelaats trekken van de geportretteer de in zeer verfijnde inktlijntjes weer te geven. In andere por tretten zijn de contouren van de gezichten zo vaag gehou den dat de hoofden bijna sa menvloeien met de witte ach tergrond. Om het 300-jarig bestaan van St.Petersburg te vieren, seren zes Nederlandse ries werk van hedendi kunstenaars uit die Kouchnarenko leeft in St tersburg op het bestaan! mum. Voor zijn kun! bruikt hij alles wat hij kan vinden. Het wit ii gouaches is meestal geen maar tandpasta. En de grond waarop hij sch bestaat vaak niet uit pi maar uit stukjes grijze k die afkomstig zijn van ve kingen. Dikwijls laat hi materiaal een rol spelen voorstelling, door bep delen onbeschilderd te I Dat is bijvoorbeeld het in een abstract werk ds een opeenstapeling van kleurde vormen bestaat het midden heeft Kout renko een plek leeg gel waardoor er rust ontstaat Zijn werk speelt zich eige steeds af tussen expressi raffinement. Het ziet er oj eerste gezicht uit alsof hel lemaal heel spontaan is staan, maar in werkelijk! is alles zeer doordacht. Of nu gaat om een aantal v weergegeven horizontale nen, waarin je als je wilt landschap kunt herkennen om een portret van een 0 rig kijkend persoon; wie g oplet, ziet dat Kouchnare vooral bezig is evenwicl composities te maken. De ten die hij bijvoorbeeld zo'n portret gebruikt, kf als een soort echo terug ir achtergrond. En in zijn stracte werken gebruikt nooit vormen of kleuren met elkaar botsen. Kouct renko is daar namelijk h maal niet op uit. Hij wil woon mooie, intense vt stellingen maken. Cassandra Wilson (boven, foto Reuters/Herwig Prammer) en Wynton Marsalis (links, foto EPA/Fabrice Coffrini) komen in actie op North Sea 2003.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 18