LEIDEN REGIO 'Buren' van Lange Voort zijn bezorgd 'Ravage' op de Laan van Ouderzorg Katwijk schaamt zich diep voor relschopper Leraar School met de Bijbel in Lisse verdacht van ontucl Huren wordt makkelijker voor senior Angst voor scheuren en verzakking Daar gaat uw Volvo GGD en Jeugdgezondheidszorg regelen hulpverlening Reiger onthoofd woensdag 14 mei 2oo3 wassenaar „Een droevige zaak. Hier zijn gewoon geen Woorden voor." W. Donders v§n de Wassenaarse dierenam bulance weet zeker dat de kop van de reiger die gisterochtend werd gevonden op een sport terrein aan de Dr. Mansveltka- de is afgesneden. „Een vos heeft het niet gedaan. Bijtwon- den zien er anders uit. Dit is puur vandalisme.." Een reiger te pakken krijgen is niet zo moeilijk, aldus Donders. „Het opvliegen gaat heel langzaam. Sporters vonden het lichaam van de reiger. De kop lag even verderop. Medewerkers van de dierenambulance hebben de vogel weggehaald. Gestolen sloep weer terecht leiderdorp - De Makma vlet die zondagnacht werd gestolen uit de Leiderdorpse Dwarswatering is terug bij de eigenaar, een be woner van de Dijkwacht in Lei derdorp. Een bericht in deze krant en een zoekactie door de verzekering leidden tot de op sporing. De sloep is terugge vonden in de Leidse Merenwijk. Vogelleed in Vlietlanden leidschendam - Weidevogels in stukken, vernielde nesten en kapotte eieren vond de politie deze week in recreatiegebied Vlietlanden in Leidschendam. Bezoekers van het recreatiege bied waarschuwden de politie. V olgens de politie is de ellende veroorzaakt door een maaima- chine. Omdat maaien in het broedseizoen verboden is, stelt de politie een onderzoek in. alkemade/zoeterwoude - Zoe- terwoude en Alkemade willen dat ouderen met een klein ver mogen voortaan in aanmerking komen voor een huurwoning. Daarvoor willen ze de zogeheten vermogenstoets aanpassen. Op dit moment is het nog zo dat ie- mand die meer dan 100.000 eu ro aan kapitaal heeft, niet voor een sociale huurwoning in aan merking komt. Door die grens komen vooral oudere agrariërs die hun bedrijf hébben overgedaan aan hun kinderen in de problemen. Ge pensioneerde boeren en tuin ders vallen nu vaak tussen wal en schip: ze komen niet in aan merking voor een huurwoning, maar krijgen ook geen hypo theek om een behoorlijke wo ning te kopen. Zoeterwoude en Alkemade hebben in een brief aan het algemeen bestuur van de Leidse regio toestemming ge vraagd voor de maatregel. door Nancy Ubert oegstgeest - Ze zijn bang voor de gevolgen van het heien. Ook vre zen zij problemen door de tijdelij ke verlaging van het grondwater peil. Omwonenden van de Lange Voort zijn er niet gerust op, dat de grootschalige verbouwing van het Oegstgeestse winkelcentrum zonder kwalijke gevolgen blijft. „Ik wil niet in de krant en ik kom niet in de krant", zegt di recteur Van Driel van IMD. Zijn ingenieursbureau heeft bere kend of de bouw schadelijk is voor de omgeving. Van Driel is er van overtuigd dat de buurt niet bang hoeft te zijn. Hij ver staat zijn vak, zegt hij. Dus krijgt hij over een paar maanden echt geen slechte publiciteit. De kans dat huizenbezitters in de buurt gedupeerd raken is marginaal, benadrukt hij dins dagavond op de goedbezochte informatiebijeenkomst in het gemeentehuis. „Ik zit veertig jaar in het vak. Ik heb nog nooit meegemaakt dat een gemeente mij dwong om in zo'n vroeg sta dium een rapport uit te bren gen. Dit is hoogst ongebruike lijk. Niets mis mee, hoor. Het ty peert alleen de zorg van de ge meente." „Onze zorg zal hij be doelen", klinkt het zachtjes van af de publieke tribune. Wie de geschiedenis van het project Lange Voort kent, ver wondert zich niet over de voor zichtigheid van Oegstgeest. Be woners eisen dat zij over elk de tail op de hoogte worden ge bracht. Over de opknapbeurt van het winkelcentrum is meer dan tien jaar gesteggeld. Het toenmalig college haalde zich in 1992 de woede van de buurt op zijn hals met het plan om aan de Lange Voort een reusachtig winkelcentrum te bouwen. Daarmee werd achterdocht ge zaaid, die steeds opnieuw de kop opsteekt Ook op deze bij eenkomst, die de gemeente heeft georganiseerd om, zoals wethouder De Ruijter het zegt, 'open en eerlijk met elkaar te praten'. „Heus", klinkt Van DrieL „Dit is een normale bouw. Niet specta culair, niet ingewikkeld, niet bij zonder. En we gaan zorgvuldig te werk." De bewoners laten zich niet gemakkelijk geruststel len. Wat gebeurt er met hun huizen als de palen worden ge slagen? Waarom wordt er niet eerst voorgeboord, wil een buurtbewoner weten. .Aan een schadevergoeding hebben we niets als er een scheur is ont staan." Een scheur is een blij vend lidteken, vindt hij. Voorbo- ren scheelt aanzienlijk in het trillen, daarmee verklein je de kans op ellende. „Maar de fun dering wordt daardoor ook min der stevig", aldus Van Driel. Als de palen de grond in gaan, wordt het trileffect gemeten. Wanneer blijkt dat het effect groter is dan berekend, wordt alsnog overgestapt op de boor- methode. Voor de parkeerkelder onder het winkelcentrum wordt een reus achtige bouwput gegraven. De aannemer moet het grondwa terpeil kunstmatig verlagen. In de omgeving kan het peil ruim een meter zakken. Dat zou wel eens gevolgen kunnen hebben voor de huizen in de buurt. Bij voorbeeld voor de woningen aan de Wijttenbachweg. Theore tisch is het mogelijk dat de hui zen met het grondwater mee- zakken. Maar volgens Van Driel is die kans te verwaarlozen. Ook dit probleem wordt nauwlettend in de gaten gehouden, legt hij uit. Door peilbuizen te slaan kan de hoogte van het grondwater regelmatig worden gemeten. Dreigt een gevaarlijke situatie, dan er 'bijgepompt'. De sloop van de uitgeleefde Pas sage en de uitgewoonde Mon tessorischool, die samen plaats maken voor de nieuwbouw, kan ook behoorlijke dreunen ople veren, vrezen de bewoners. Wethouder De Ruijter doet er alles aan dat te voorkomen, be looft hij. „Ik zal er persoonlijk op toezien dat alles goed con tractueel wordt vastgelegd." Aan het eind van de avond wordt afgesproken dat de ver ontruste burgers samen met de opdrachtgever en aannemer op wijkschouw gaan. Dan wordt al les gefotografeerd en vastgelegd en hoeft niemand te speculeren over de staat van de huizen mo menteel verkeren. Mocht er toch een scheur of verzakking ontstaan, dan weten de partijen precies waar zij aan toe zijn. Het is de bedoeling dat sloop van de winkelpassage en de school half juni begint. In okto ber wordt dan de bouwput ge graven. In de tweede helft van 2005 moet Oegstgeest kunnen winkelen in een vernieuwde Lange Voort. voorschoten - Voorschoten was gisteravond even in de ban van allesvermorzelende monstertrucks. De zogenaamde 'bigfoots' waren het hoogtepunt van een gemotoriseer de stuntshow op het terrein van zwembad Het Wedde. Verder waren er stunts met springende motoren en crashende auto's. Foto: Mark Lamers door Rob Onderwater vervolg van voorpagina katwijk - Relschoppers die zich supporters van Quick Boys noe men, zijn er verantwoordelijk voor dat een andere wedstrijd, Huizen-Harkemase Boys, wordt uitgesteld. De reden? Die stoere Katwijkse jongens hadden via internet gedreigd dat ze die Frie zen wel eventjes zouden 'op knappen'. Katwijk is niet trots op dit soort uitspattingen. Eigenlijk scha men de Katwijkers zich, temeer omdat een dag eerder op het Sportjournaal de rel in Harkema breed werd uitgemeten. Nu ook al rellen in het amateurvoetbal en dan ook nog eens (mede) veroorzaakt door Katwijkers: kan het nog gekker? Het dorp willen ze liever op een andere manier in het nieuws. Dan maar liever het predikaat: Typische, ietwat voorspelbare fa miliebadplaats. Het voetbalge weld heeft een krater geslagen. A van Beelen vraagt zich af wat de voetbalbond gaat beslissen. Zal Quick Boys gestraft worden. „Ze kunnen de club denk ik niet straffen." Maar vertrouwen in de rechtspraak van de KNVB heeft Van Beelen niet. „Want een scheidsrechter die een rode kaart trekt, constateert dat die kaart een week later weer wordt ingetrokken. Dat is allemaal niet bemoedigend." Van Beelen stelt dat drank de oorzaak van alle ellende is. Hij heeft, na de kranten te hebben gelezen, geen oordeel of de Kat wijkers zijn begonnen. „Maar dat er drank in het spel is, is duidelijk. Kijk, van mij hoeft het allemaal geen dooie boel te zijn, maar dit is weer het andere ui terste en dat is geen reclame voor Katwijk. Marie Louise de Mol zegt dat een voetbalwedstrijd nooit een reden mag zijn voor een vecht partij, zoals zaterdag gebeurde. Ze stelt flinke straffen voor, zo als in het betaald voetbal ge bruikelijk is. „Zo'n relschopper mag wat mij betreft een jaar het veld niet op. Of is dat té rigou reus?" Mark en Edwin (11 en 12 jaar) zeggen, terwijl ze cd-rom- spelletjes zoeken, dat het gedrag van de supporters belachelijk is. „Dat zouden wij nooit doen." Buiten de bibliotheek is de stemming ook mistroostig. In het dorpscentrum, op de hang plek in de Princestraat, is voet bal hét gespreksonderwerp. „Heb je de televisie gezien? Tsjonge, dat was flink matten." Isaac Schaddé van Dooren vraagt zich af waarom suppor ters gaan vechten als de wed-^ strijd is gewonnen. „Waar moet dat allemaal heen? Ik begrijp er niks van. Een paar weken gele den is de huldiging op het ge meentehuis zonder problemen verlopen en dan gebeurt er dit." Kees Haddeman, werknemer bij vishandel Kees Hartevelt, weet de oorzaak. „Een paar gekken kunnen gewoon niet tegen drank. Ik heb begrepen dat er ook drank de bus in gesmokkeld is. Nou, die reis duurde drie uur en dan weet je het wel. En als daar ook nog eens bier verkocht wordt, dan ontploft de boel. Ik weet hoe dat werkt, want ik ben ook jong geweest. Bij Katwijkse vrijgezellenfeesten is het ook al tijd raak: zuipen en dan wordt het matten. Ik heb bruiloften meegemaakt waar de bruide gom met een blauw oog voor het altaar stond. Straks ga ik ook trouwen. Ik heb mijn vrienden heel selectief uitgezocht voor het vrijgezellenfeest." Op Nieuw Zuid - het complex van Quick Boys - is de vaste groep vrijwilligers, die dagelijks het voetbalbolwerk onderhou den, niet aangeslagen. Gilles den Hollander, al 45 ja heeft de 'ellende van zal naast zich neergelegd klink gek, maar ik ben vi traal. Ik denk dat er twee digen zijn. Rellen zijn woordig al normaal in hel teurvoetbal. Als er een we met een beetje belang is, er het nodige hakwerk I Katwijkers zijn dus geen a gen. Maar ik hoop dat hl incident is." Harry van der Plas, voa van de Katwijkse Verei voor Industrie en H (KVIH), stelt dat er onprof neel met de wedstrijd is a sprongen. ,Als Harkei de toegangsprijs alleei Quick Boys-supporters en ook meer geld vn bier, dan roep je iets o1 Wat ik heel slecht vind ii weinig of geen commi geweest tussen de clubs, een les zijn." door Gerard Baas en Anton Diedrich lisse - De politie Hollands Mid den heeft een onderwijzer van de Christelijke Nationale Basis school met de Bijbel in Lisse aangehouden op verdenking van ontucht. Hij zou enkele van zijn leerlingen, meisjes van ze ven en acht jaar, onzedelijk heb ben betast. Drie gezinnen én de school hebben aangifte gedaan. De man, een 44-jarige Hille- gommer, werkte sinds maart 2001 op de school. De ontucht zou vanaf juni 2002 hebben plaatsgevonden. De politie on derzoekt of meer kinderen slachtoffer zijn geworden. Directeur M. Maas van de school heeft maandagavond alle ouders op de hoogte gesteld. „We zijn in samenwerking met de GGD en de Jeugdgezond heidszorg een hulpverlenings traject begonnen. Zoals te ver wachten reageerden de ouders terneergeslagen en verdrietig, maar ze waren blij dat de school meteen duidelijkheid heeft ge geven." Alle kinderen, inclusief de meis jes die bij de ontucht zijn be trokken, zijn de dag na de arres tatie gewoon naar school ge gaan. .Alleen zijn de lessen een uur later begonnen om de ou ders thuis in alle rust de gele genheid te geven hun kinderen te vertellen wat er aan de hand is. Op school zijn de lessen be gonnen met een kringgesprek, waarbij de kinderen hun verhaal en hun vragen kwijt konden in hun vertrouwde kring. Er zitten dus geen psychologen of andere hulpverleners achter in de klas. Voor kinderen die dat nodig hebben, is hulp binnen handbe reik." De kinderen en hun ou ders krijgen hulp van de GGD en de JGZ - een instantie voor jeugdzorg. Over mogelijke andere gevallen van ontucht zwijgt Maas. „Dat doe ik in overleg met de politie. De rechercheurs richten zich op het onderzoek en de opsp Wij willen de kinderen a mogelijk hun gewone sch ven geven. Wij willen ge doorgaan met elkaar." De aangehouden ondei gaf op de school aan de 1 weg twee jaar les aan groe en vier. Over zijn vorige kring vertelt Maas alleen, niet op een andere scho< „Hij werkte ergens andi heeft zijn onderwijservari bij ons opgedaan. Zijn aa ding is uiteraard ook bij i de andere leraren als een gekomen." De zaak begon met een a me tip bij de jeugdarts, hij. „Die is met ons in c getreden." De school he politie erbij gehaald, en da de maandagavond tot dl houding. Donderdag woi 44-jarige Hillegommer v leid aan de rechter-com ris. Die moet bepalen of li blijft zitten tijdens de re het onderzoek (advertentie) Alno keukens: het gevoel va luxe in een stijlvolle keuken. Laat u inspireren door kwalii innovatie en heel veel keuze Het 184 pagina's dikke Alno keukenboek ligt gratis voor i klaar bij onderstaande Alno Select Dealers. IJMUIDEN: Möbel Kaiser, Marktplein 2 tel.: 0255-546380 HAZERSWOUDEDORP: Keukencentrum Waddinxveen, Franknjklaan 4 tel.: 0172-236323 VOORSCHOTEN: Keukenstudio, üon. Julianalaan 46 tel.: 071-5615927 door Jeroen Bordewijk leiderdorp - Stel je voor een bus vol kinderen botst op een personenauto. De bus moet uit wijken en raakt nog eens twee auto's, een fietser en twee voet gangers. Dan heb je twaalf slachtoffers, waaronder één do de. En dan is het maar goed dat het een oefening is. De politie, de brandweer en de Geneeskun dige Hulpverlening bij Ongeval len en Rampen (GHOR) hielden gisteravond een gezamenlijke rampenoefening op de Laan van Ouderzorg in Leiderdorp. De 'slachtoffers' zijn vrijwilligers en speciaal voor dit werk opge leid. Bloederig geschminkt lig gen ze op de grond. Of ze zitten 'gewond' in hun zwaar geha vende auto. In de bus zit een uitgelaten stel kinderen van groep zeven van de Leiderdorp- se basisschool De Regenboog, ongeduldig wachtend op wat komen gaat. De oefening begint met een half uur vertraging. Dat is best vervelend als je half on der een bus ligt. De vertraging blijkt het gevolg van een pro bleem met het communicatie systeem. Ook het massaal toege stroomde publiek moet wach ten. Maar dan beginnen de kinderen in de bus te schreeuwen en op de ramen te slaan. Ze zijn zoge naamd geschrokken van de klap en willen eruit. Vooral een man die met z'n benen bekneld zit onder de voorkant van de bus, speelt het spel vol overgave. „Hé, kom 's helpen", roept hij. „Waar blijft die ambulance?" Pas drie kwartier later wordt hij afgevoerd, schreeuwend van de pijn. Andere slachtoffers zijn er slechter aan toe. Zoals de vrouw die bloedend naast haar fiets ligt Ze lijkt wel dood. Toch is ze dat nietr-want dan hadden ze Twaalf slachtoffers op de Laan van Ouderzorg. Gelukkig is het maar een oefening. Foto: Hielco Kuipers wel een pop neergelegd. Aan de andere kant van de bus ligt wel een pop: overreden en inder daad overleden. Inmiddels is de brandweer gear riveerd en zet de politie de om geving af. Hoewel de meeste mensen zich maar weinig van de roodwitte linten aantrekken, kunnen alle hulpverleners aan het werk. De brandweer zaagt- auto's open en de GHOR ont fermt zich over de gewonden. Uiteindelijk komen alle elf ge wonden terecht in een EHBO- tent vlakbij. In totaal doen 23 brandweer mensen, tien politiemensen en twaalf GHOR-hulpverleners aan de oefening mee. De brandweer rukt uit met vier wagens en er is één 'verbindingscommandowa- gen'. Want het gaat om de sa menwerking tussen de drie deelnemende instanties. Brandweercommandant Aad Vons legt na afloop de strategie uit: „Het beleid was om de slachtoffers ter plekke te stabili seren. Voor het publiek lijkt de hulpverlening daardoor heel traag, omdat de slachtoffers lang blijven liggen. Maar de praktijk- is dat ze zo effectiever worden geholpen, dan wanneer ze eerst naar het ziekenhuis moeten." Oefenleider Arno Mantel van de Leiderdorpse brandweer is te spreken over de afstemming tussen de drie officieren van de deelnemende diensten. Een uit gebreid evaluatierapport van de oefening verschijnt volgende maand.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14