REGIO Draadloos internet is leuk, maar niet voor iedereen Het nieuwe Bonaventura zoekt oude spulletjes 'Stervenden niet lastigvallen met het hiernamaals' Ouderen en zieken eenzaam door domme maatregel' Executie verkoop Op donderdag 15 mei 2003 om 11.00 uur vindt een openbare verkoop plaats voor rekening van: H. Bozdemir Jacques Urlusplantsoen 426 2324 LE Leiden De verkoop vindt plaats in opdracht van de Belastingdienst/ Holland-Midden, kantoor Leiden, Stationsplein 7 te Leiden. Te koop wordt aangeboden: 1 personenauto, Nissan Primera 2.0D, sedan, kenteken ZV-43-PV (bwjr.1991) Plaats van verkoop: nabij Jacques Urlusplantsoen 426 -ingang B- te Leiden. De zaak is te bezichtigen vanaf een kwartier voor de executieverkoop. Verkoop bij opbod. Prijzen incl. BTW. Geen opgeld. De belastingdeurwaarder, D. J.JANSEN (info: tussen 08.30 en 10.00 uur: 071-5244365 of 5244444) Belastingdienst Hucy/z woensdag 14 MEI 2003 computerlokaal 'de gl' van Het Leidse Volks- 5gint donderdag 22 mei ite van vijf grafische wer- Jen. Het computerlokaal ft over 12 pc's met flat- s, tekentablets, printers iners. Op de pc's zijn di- ramma's geïnstal- inder foto- en beeld ing Adobe en Coral Voor een duidelijke in- e maakt de docent ge- lc vaneen groot geprojec- „i lomputerbeeldscherm. sisten maken een werk- m folder of fotocollage kunstwerk. De lessen 20.00 tot 22.00 uur, de voor vijf lessen bedragen ra. Het Leidse Volkshuis anApothekersdijk33A, Leidse studenten presenteren plannen voor commercieel wifi door Wilfred Simons leiden - De studenten van de Leiden University School of Management kwamen gistermiddag woorden tekort om de mogelijkheden van wifi, draad loos internet, te beschrijven. Mobiel! Breedband! Goedkoop! Docent George Calhoun was na twee presen taties in het Leidse Gravensteen toch niet overtuigd. De vraag die de stu denten niet konden beantwoorden was: voor wie is wifi interessant? De managersopleiding van de Univer siteit Leiden heeft wifi (afkorting voor wireless fidelity) ontdekt als alternatief voor internet via telefoonlijn of kabel. De internationale studenten die in het Elisabeth Ziekenhuis aan de Hooi gracht wonen, kunnen daar nog geen internetaansluiting krijgen, reden voor hoogleraar Hans Borgmans om een beroep te doen op Wireless Leiden. Deze organisatie streeft ernaar om in de stad een netwerk voor mobiel in ternet in de lucht te krijgen. Daarvoor zijn dertig zenders nodig, waarvan er tot nu toe vijftien zijn geïnstalleerd. Borgmans besloot om wifi te betrek ken bij het onderwijs van zijn oplei ding. Hij vroeg twee teams van drie studenten om een businessplan te schrijven voor een onderneming die wifi commercieel exploiteert. Een groot voordeel aan wifi is het ge mak ervan. De benodigde onderdelen zijn gemakkelijk te installeren en be halve laptopcomputers kunnen er ook mobiele telefoons op worden aange sloten. Bovendien is wifi nu al com mercieel interessant. Er ging vorig jaar 3,4 miljard dollar per jaar in om en de groei zit er goed in. Op de vraag wan neer een bedrijf in wifi moet stappen was het antwoord dan ook kort: nu. Volgens de studenten is wifi vooral ge schikt voor mensen die de hele dag voor hun werk op weg zijn en die toch toegang moeten hebben tot informa tie van hun bedrijfsnetwerk. Huisart sen kunnen bijvoorbeeld patiënten bezoeken en op de laptop hun status inzien en bijwerken. Wel moet er dan veel verbeteren aan de veiligheid, want als iedereen kan inloggen, kan iedereen ook in eikaars computer kij ken. De verwachting is echter dat be veiligingssoftware snel beschikbaar komt. Maar toen docent Calhoun na de pre sentaties vroeg wie van de dertig stu denten over wifi beschikt, gingen slechts twee handen aarzelend om hoog. „Waarom zo weinig, als het toch zo handig is?", wilde hij van hen weten. Eén antwoord was dat 'wifi niet wordt gemarket' en dat het als product dus onbekend is. Calhoun denkt dat er een diepere reden is waarom wifi toch niet loopt. „Als jij in die winkel staat en over aankoop be slist, wat is dan de dwingende reden op grond waarvan je wifi koopt?" Hij weersprak in elk geval de gedachte dat iedereen straks draadloos internet heeft, zoals nu vrijwel iedereen een mobiele telefoon heeft. Eerder lijkt het hem een niche-markt „Als ik nu een bankier was geweest die wil investeren in beginnende hoogtechnologische ondernemingen, dan hield ik mijn geld na jullie presentaties nog op zak." Vrijwilligers klaar voor taak in hospice door Silvan Schoonhoven leiden - In hoeverre kun je je voorbereiden op de dood van iemand aan wiens zijde je zit? Wie wil zich uit vrije wil bloot stellen aan de angst en pijn van het sterfbed? Els Hofland en Bé van den Bosch zijn twee van de vrijwilli gers die aan de slag gaan in het hospice Issoria, dat dit weekein de zijn deuren opent voor men sen die gaan sterven. „Het zijn geen patiënten met een griep je", benadrukt Hofland, voor wie je even drie dagenzorgt en daarna is het allemaal weer oké. Alle mensen voor wie je zorgt gaan dood." De vrijwilligers hebben een trai ning moeten doorlopen ter voorbereiding op wat komen gaat. Reken er bijvoorbeeld niet op dat je door de gasten wordt overladen met dankbaarheid voor je goedheid, benadrukt cursusleider Leen van der Meij. Hofland: „Wat hij ons wilde ont lokken, was dat we dit werk wil den doen om iets voor een an der te doen. En dat is nou juist geen goede reden. Je doet het omdat je het zelf wilt. Dan loop je ook minder tegen je eigen frustraties aan." Die frustraties zijn volgens Hof land zeker te verwachten, als vrijwilligers erheen gaan met het verlangen goed te doen voor de medemens. Mensen zijn mis schien helemaal niet zo gemak kelijk. Jonge mensen bijvoor beeld zijn er misschien hele maal niet aan toe om te sterven of worstelen met hun angsten. Om daarmee om te gaan, deden de stervensbegeleiders in oplei ding oefeningen en rollenspel len. Wat ze moeten doen met een laatste wens, bijvoorbeeld. Van den Bosch: „Er was ook een oefening waar je te horen krijgt: je hebt zelf nog maar een haJf- jaar te leven. Wat wil je nog doen in die tijd? Blijf je rustig thuis of maak je een verre reis? Door je dat af te vragen, probeer je je voor te stellen hoe het voelt. Als je voor de keus komt te staan, wat je met je laatste tijd doet." Gasten in Issoria kunnen hun kamer inrichten zoals ze zelf willen, ze kunnen naar de mu ziek van hun voorkeur luisteren en familie kan komen wanneer ze willen. Het gaat erom dat ze zich thuis voelen. Els Hofland en Bé van den Bosch hebben verschillende drijfveren om daarbij te helpen. Van den Bosch: „Ik ben allang geboeid door de vraag: wat is dood? Als je jong bent denk je dat de dood ver weg is. Maar ik ben 64 en dan komt het dichterbij. In mijn eigen familie heb ik een aantal sterfgevallen gehad en dat zet je aan het denken." Hofland: „Ik ben arts en heb ja ren in een verpleeghuis gewerkt. Al die tijd heb ik de medische kant gezien van het stervenspro ces. Nu wil ik de menselijke kant ervaren. Het stervensproces boeit mij, vooral de spirituele kant daarvan. Ik vind het prettig er straks honderd procent als mens te kunnen zijn voor de gast in het hospice, zonder te hoeven denken aan dingen als: wat moet ik de patiënt nog ge ven? Hoe moet ik de pijn ver lichten? Moet ik misschien een infuus aanleggen?" Meer vrijwilligers in het hospice komen uit de zorgsector. Er zijn nog wel meer overeenkomsten: het zijn bijna allemaal vrouwen. De meesten zijn de veertig al lang gepasseerd; een jonkie van 25 moet dit werk ook niet doen, vinden Hofland en Van den Bosch. Veel vrijwilligers hebben belang stelling voor spirituele zaken. De naam van het hospice verwijst er al naar: Issoria is een parel moervlinder, 'in veel culturen symbool voor wederopstan ding', aldus de folder van het hospice. Ook Hofland en Van den Bosch hebben belangstel ling voor het hogere. De gasten in het hospice willen ze daar be slist niet mee lastigvallen. „Ik denk dat sterven het einde is van het leven op aarde", zegt Hofland, „maar niet van alles. Als het lichaam vergaat, is er nog wat anders. Ondanks dat vertrouwen willen de vrijwilligers hun vide niet op dringen aan stervenden. Van den Bosch: „Je moet niet tegen een bewoner zeggen: zeg hoor eens, je hoeft je helemaal niet druk te maken, want er is hierna nog een leven. Dat is niet de be doeling, want zo kun je mensen juist onrustig of onzeker ma ken." Hofland: „Je moet het zien als seksuele voorlichting aan een kind. Ik dacht op een gegeven moment dat mijn zoon daar wel aan toe was. Maar toen ik hem alles had verteld, zei hij: als ik la ter een baby krijg, dan duw ik hem terug. Het was blijkbaar toch nog niet het juiste moment om hem dit soort dingen te ver- tellen. Zo is het ook hiermee. Mensen geven het wel aan als ze er iets over willen weten. Je kunt wel vragen: hoe stel je het je voor? Wat verwacht je ervan?" liszorg Groot Rijnland ondanks geslaagde lobby bang voor asociale kabinetsplannen Reinders m lei -Goed nieuws voor Lita lut, directeur van Thuiszorg ni Rijnland, gistermiddag in Vreesde ze gisteroch- jog de plannen van de kahi li derhandelaars voor de mj Kg (ouderen, chronisch zie- gehandicapten betalen or hun huishoudelijke nu kon ze opgelucht adem de lei 11 bronnen in politiek Den meldden dat de onder laars nu ook wel vonden t voorgenomen bezuini- in de thuiszorg tot 'on- idbare maatschappelijke ,lr en' zouden leiden. En dat r ^daarom maar vanaf had .Gigantisch goed zegt Berkhout opge- Jnhaar mobieltje. „Als het enminste. We hebben als Drg flink gelobbyd om de voor de thuiszorg te :n. Als dat is gelukt, doet d sociale hart goed. m was: haal de huishou- hulp en de alfahulp uit lene wet bijzondere «ten (Awbz), de wet die regelt voor ouderen, h zieken en gehandi- Het gevolg: patiënten huishoudelijke hulp i zelf betalen. Dat kan tot bijna 27 euro per terwijl ouderen nu een delde eigen bijdrage van lalve euro per uur zorg natuurlijk dat het niet it", zegt Berkhout, voor in de raad van bestuur thuiszorginstelling die i de regio Leiden en Al lan den Rijn. „Hoewel wij ir 99,9 procent van over- waren dat het wel zou aan. Maar we moeten aam blijven. Er wordt al e tijd van diverse kanten dat de Awbz best kan n uitgekleed. Wie zegt dat de volgende kabinetsfor- de partijen nog steeds niet durven gaan?" el|se kanten: dat is bijvoor- gemeen om mensen die niet al te hoog zijn opgeleid en moeilijk weer aan een andere baan kun nen komen." Dus nu maar hopen dat ze er niet op terugkomen? „Ja. Maar als ze toch weer over wegen de huishoudelijke hulp uit de Awbz te gooien, kunnen ze verwachten dat wij weer alles uit de kast halen om het plan te bestrijden. En dan zouden de ouderen wel eens massaal de straat op kunnen gaan. Die ge luiden waren nu al te horen. We mogen de ouderen niet in de kou laten staan." (advertentie) beeld de Raad voor de Volksge zondheid en Zorg, een belang rijk adviesorgaan van de minis ter voor Volksgezondheid, Wel zijn en Sport (VWS). Die sugge reerde dat de huishoudelijke hulp van de thuiszorg uit het Awbz-pakket kan. Dat is bij voorbeeld het ministerie van VWS dat iets dergelijks in een notitie stelde. En dat is demis sionair minister Hoogervorst van financiën die ook voor zo'n plan zou zijn. Hoe erg is het als de huishoude lijke hulp alsnog uit de Awbz wordt gehaald? „Erg. Als het plan rigoureus wordt uitgevoerd en er geen al ternatieven of tussenoplossin gen komen, zijn in deze regio honderden ouderen de klos. Die moeten dan de hulp zelf beta len. Ik schat dat driekwart van deze honderden de kosten voor verzorging niet kan opbrengen. Die krijgen dan geen hulp meer. Het is hier geen Wassenaar waar dat percentage ongetwijfeld kleiner is." Wat gebeurt er met die mensen? „Die kunnen vervuilen en ver eenzamen. Verwaarlozing is dan het grote gevaar dat dreigt. Soms is de medewerker van de thuiszorg de enige die zeker één keer per week bij een oudere over de vloer komt. Die houdt de boel schoon en in de gaten: Gaat het hier wel goed? Hoe staat het met de vergeetachtig heid? Die ziet dat het handig is dat er bijvoorbeeld een alarm toestel komt." Kunnen die mensen zich alleen redden zonder hulp? „Nee. Het gevolg is dat ze eerder in een verzorgingshuis of ver pleeghuis opgenomen moeten worden. Een oudere die huis houdelijke hulp niet kan betalen takelt eerder af en is eerder in de war. Juist deze vorm van hulp zorgt ervoor dat ouderen langer thuis kunnen blijven wonen. En dat wilden we de laatste jaren zo graag. Daarom is het schrappen van huishoudelijke hulp uit de Awbz een domme maatregel. Want op dit moment zijn alle te huizen bezig met extramuralisa- tie, dat wil zeggen: bezig met projecten om ouderen zo lang mogelijk thuis te laten wonen met ondersteuning van thuis zorg. Er zijn verder ook onvol doende plaatsen voor die men sen, de tehuizen kampen al met wachtlijsten." Wat betekent het einde van huis houdelijke hulp in de Awbz voor Thuiszorg Groot Rijnland? „Dat betekent dat bijna 700 me dewerkers huishoudelijke ver zorging en 800 alfahulpen op straat komen te staan omdat de vraag naar zorg afneemt. Vijf tienhonderd mensen in totaal dus, veertig procent van de or ganisatie. Het gaat dan in het al- i dit jaar tien jaar geleden ier verschillende scholen verenigden in het Bona ura College. Reden genoeg de schoolleiding om op ag 24, zaterdag 25 en zon- 26 oktober een expositie in Vaag te organiseren over 'ude en het nieuwe Bona, qxjsitie moet 3.000 oud- ngen naar de binnenstad en, zo is de verwachting u Rid-docent Dik Kompier, «nadrukt dat het een expo- I wordt over alle vestigingen ie het Bona. „Want in 1993 fu- den de Johannes de 23ste b aan de Schoolbaan in rfarendsveen, het Agnes ge aan de Eijmerspoel- it. de voormalige techni sche school Don Bosco aan de Boerhaavelaan en het Bonaven tura College met vestigingen aan de Mariënpoelstraat en de Burggravenlaan. Dat zijn glo baal alle rooms-katholieke scholen voor voortgezet onder wijs van Leiden geweest: de Vglo, de lagere technische scho len, de huishoudschool, de mulo's, de MMS met eventu eel klassieke talen), de HBS en het gymnasium voor jongens. In de loop van ruim honderd jaar is deze verzameling ver smolten tot één school. In de huidige vorm bestaat deze combinatie tien jaar en dat gaan we vieren." Speciaal voor de tentoonstelling wordt De Waag in vieren ge- De Blauwe Steen, die al 700 jaar In de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen deeld. „Bij de entree is informa tie over de diverse scholen nu en in de expositieruimte komen maquettes van de huidige vesti gingen. Daarna zijn er vier kwarten met de geschiedenis van de scholen en aan de mu ren kunnen allerlei dingen wor den opgehangen die iets te ma ken hebben met de school, het gebouw, het onderwijs en de mensen die er op hebben ge werkt en lessen gevolgd. Denk maar aan foto's van leerlingen en klassenfoto's." „Daarnaast komen er zitjes waar mooie en misschien min der mooie herinneringen aan vroeger tijden kunnen worden opgehaald door voormalige klas- en schoolgenoten. Er komt weliswaar geen reünie, maar het is leuk dat mensen el kaar in De Waag kunnen ont moeten." Elk van de vier delen van de tentoonstelling vertelt iets over de geschiedenis van het gebouw van de fusiepart- ners. „Er wordt een soort stam boom gemaakt van de scholen en dat gaat ruim honderd jaar terug", zegt Kompier. „Er heb ben ruim vijftien scholen aan de 'wortels' van het Bona ge staan. Zo werd de Don Bosco ooit samen met de katholieke vakopleiding voor meisjes ook wel de huishoudschool ge noemd. Maar zo zijn er over alle scholen natuurlijk talloze ver halen te vertellen." Om de expositie extra interes sant te maken roept Kompier alle (oud-)leerlingen van de be trokken scholen op hun steen tje bij te dragen. Dat kan zelf- Het basketbalteam van het Bonaventura in de gymzaal aan de Mariënpoelstraat in 1973. De ploeg was toen in training voor het Europees kampioenschap scholenbasketbal dat later dat jaar in Barcelona werd gespeeld. Foto: Archief Leidsch Dagblad gemaakt gereedschap zijn van de Don Bosco, een schort dat vroeger op de huishoudschool werd gedragen maar ook oude foto's, schriften of schoolboe ken. Het maakt niet uit, als het maar dingen uit de oude doos zijn die mens en school met el kaar verbinden. Al dat materiaal wordt in speciale vitrines ten toongesteld. Dat moet toch iets hartstikke moois opleveren." De spullen kunnen worden in geleverd tot uiterlijk 15 juni bij de Stichting Katholiek Ónder wijs leiden aan de Roosevelt- straat 18,2321 BM in Leiden of aan de vestiging van het Bona ventura College aan de Burggra venlaan. .Alles wat wordt inge leverd, wordt geadministreerd. De mensen krijgen een ont vangstbewijs en na de tentoon stelling geven we de spullen te rug", aldus Kompier. „Tenzij de mensen er afstand van doen voor ons archief. Dat zou na tuurlijk ook mooi zijn." Eric-Jan Berendsen Bé van den Bosch en Els Hofland, kant van het stervensproces. Foto: Mark Lamers beiden geboeid door de spirituele Directeur Lita Berkhout van Thuiszorg Groot Rijnland: „Door huishoudelijke hulp niet meer te vergoeden dreigen ouderen te vereenzamen en te vervuilen." Foto: Henk Bouwman

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13