REGIO Jonge topkok gaat over de tong in Wassena; 'Gratis museum is goed voor de algemene ontwikkeling' 'Het gaat stormlopen met mensen die lijden aan culturele hongi WOENSDAG 14 M| NAVRAAG Overvallers hebben het steeds vaker gemunt op taxichauffeurs. Ver- y momd als klant Ik rijd met mijn taxi achter de overvaller aan beroven zij hun chauffeur. Dat levert gemid deld 300 euro op, blijkt uit onderzoek van politie en recherche. Hoe veilig is de taxi nog? Navraag bij MICHEL DE GROOT van het Leidse taxibedrijf De Groot. Ooit overvallen in de taxi? ..Dat mag je wel zeggen. Pas nog twee keer. door dezelfde slimme dader. Hij stalde zijn fiets op een plek waar geen auto kan komen. Hij stapt linksachter in, drukt een voorwerp dat op een pistool lijkt van achter tegen de chauffeur aan, laat hem zijn knip afgeven en vlucht aan de andere kant weg." Gemiddeld bedraagt de buit in een taxi 300 euro. Het loont dus om een taxichauffeur 'uit te kleden'? ..Nu moet ik oppassen. Deze da der sloeg toe aan het eind van de nachtdienst, als er het meeste geld in de auto is. Maar wij hebben ook de mogelijkheid om geld af te storten. Ik geef altijd het advies om weinig wisselgeld in de knip te houden. Hoe weet u wat voor vlees u in de kuip hebt? „Ik ben sinds 1990 taxichauffeur en heb geleerd dat ik nooit op ie mands uiterlijk moet afgaan. Pas nog vervoerde ik een keurige man die naar het Golden Tulip Hotel in Amsterdam moest. Dat klinkt goed. Maar mooi dat hij midden op het Leidseplein uit de taxi sprong, uiteraard zonder te betalen. Ik er nog achteraan, maar ik vond hem nooit meer in de drukte." U laat zich niet snel uit het veld slaan. „Oh nee. Ik vind dat wanbetalers en overvallers niet te gemakkelijk mogen wegkomen. Want dan doen ze het de volgende keer weer. Ooit kreeg ik eens een mes op mijn keel op de Schipholweg. Toen heb ik de taxi dwars over de weg gezet, waardoor alle auto's moes ten stoppen. Dat is de enige manier om hulp te krijgen. Zetje je taxi aan de kant, dan rijden ze je allemaal voorbij in Nederland. Ook heb ik eens een brommerdief in zijn kraag gegrepen op de Hogewoerd." Toch is voorkomen beter dan genezen. Hoe wordt het veiliger? „Wij zijn de horecataxi van Leiden. Over het algemeen zijn onze chauffeurs potige jongens, die net als ik achter overvallers aan gaan. Verder zijn wij vergevorderd met gps, het satellietnavigatie systeem. Door dat dure systeem is meteen duidelijk waar de taxi rijdt. Maar gaat het desondanks mis, dan gooi ik de remmen los. Als de overvaller is uitgestapt, ga ik in volle vaart achter hem aan, zelfs als de burgemeester toevallig in de taxi zit." door Tim Brouwer de Koning foto: ANP UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1978, zaterdag 13 mei LEIDEN - De Stichting Leidse Binnénstad (belangenorganisatie van bedrijfsleven, Kamer van Koophandel en universiteit) komt volgende week met een uitgewerkt plan voor een parkeerkelder onder de Bees tenmarkt. Men wil op deze wijze bereiken dat de gemeente alsnog voor deze locatie kiest. De gemeente heeft ideeën over de realisering van een parkeerkelder onder de Beestenmarkt tot nu toe steeds wei nig serieus genomen vanwege de hoge kosten die ermee gemoeid zouden zijn. Volgens de initiatiefnemers van de Stichting Leidse Bin nenstad vallen die kosten zeker mee. Secretaris Berkhout van de Ka mer van Koophandel - hij is adviseur van de Stichting - zei gisteren desgevraagd: "Het is niet zo duur als men steeds denkt. Ja, het is ze ker haalbaar, anders zouden we natuurlijk niet met het plan komen. Van de kant van de gemeente is men nieuwsgierig en afwachtend hoe de Stichting de ondergrondse parkeergarage denkt te realiseren. „We zouden met de ogen knipperen als men dit financieel rond kan brei en." In een reactie op het structuurplan voor de binnenstad noemde men de omgeving Beestenmarkt/Galgewater 'de meest ideale locatie' voor een parkeergarage. ANNO 1978, dinsdag 16 mei LEIDEN - Een geweldig feest barstte gisteren los toen het basketbal team van Parker Leiden (op de foto omringd door supporters) in het Rotterdamse sportpaleis Ahoy de derde en beslissende wedstrijd om het Nederlands kampioenschap met 118-98 won van het Delftse Punch. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 tai.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, C P. Arnold W.MJ Bouterse (adjunct) E-mail: directie@damiate.hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie tax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5150 567 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdcnl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19.60 (alleen aut ine) p/kw €55,00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za. 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq. de betreffende auteur HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV. Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. ii Het mooiste compliment tot nu toe kreeg hij van een gast uit Wassenaar. Die vond zijn kreeft met truffelboter zo lekker dat hij het belangrijkste on derdeel van dat gerecht altijd op voorraad wilde zien als hij kwam. Binnenkort staat er dan ook een 'homarium' in de Keuken van Waarde, een leefsysteem voor schaal- en schelpdieren. Ge schonken door die klant. „Toch een fooi van een paar duizend euro", zegt Dimitri Roedoe, die sinds 1 februari de scepter zwaait in het restau rant aan de Waalsdorperlaan in Wassenaar. De jonge chefkok en mede-eigenaar (hij is net 30 ge worden) is er bezig naam te maken. Kroonprins Willem-Alexander en Maxima kwamen al bij hem dineren, evenals de leden van de Ameri kaanse ambassade en topkok Henk Savelberg. Roedoe gaat over de tong in de culinaire wereld, waarin hij de rijzende ster heet te zijn, maar zelf blijft hij daar uiterst nuchter onder. „Het is na tuurlijk leuke reclame als zulke mensen bij je ko men eten. maar nog geen erkenning. Dat is het pas als ze terugkomen." Op het nieuwe visitekaartje van het etablisse ment heeft hij zichzelf nog niet vermeld. „Pas als ik blij ben over alles, zet ik mijn naam erop", zegt Dimitri Roedoe, die bezig is aan een gron dige 'renovatie' van de Keuken van Waarde. Eerst en vooral richt de in internationale top restaurants opgeleide Leidenaar zich op het keukengedeelte. Hij is bezig een 'geoliede ma: chine' te maken van zijn brigade. „Daar is voor lopig alles op gericht", benadrukt hij. „Familie en vrienden heb ik al bewezen dat ik een goede kok ben, maar het is heel anders om voor een paar mensen te koken dan voor 65 man, zoals hier. Daar heb je een perfecte organisatie voor nodig en die ben ik aan het opbouwen. Alles moet tot in detail kloppen. Hij werkt zeven dagen in de week om dat te be reiken, met een gedrevenheid en een passie die vrienden en personeel met de vinger naar het voorhoofd doen wijzen en zijn vriendin ertoe verleidt briefjes op zijn kussen te leggen, met de vraag of ze hem ook nog eens te zien krijgt. Hij koopt alle producten die hij nodig heeft zelf in en als zijn collega's 's avonds laat naar huis gaan, blijft hij achter om terrines te maken en te experimenteren met gerechten. „Koken is mijn leven. Mijn grootste frustatie is dat er maar 24 uur in een dag zitten", zegt hij, en nu zijn carrière echt begonnen is C.want zo voel ik dat"), streeft Roedoe naar de perfectie die hij tegenkwam in de tien jaar dat hij werd opgeleid in de toprestaurants van de wereld. Hij werkte in Brussel, Parijs, Londen, New York en Melbourne, bij mannen als Alain Ducass, Pierre Gagniere, Marco Pierre White en BBC- kok Gordon Ramsey, in zaken als Comme chez soi, La Pyramide, The Oak Room en Petrus. Stuk voor stuk topkoks, stuk voor stuk sterren restaurants, „waar je als klant in een sprookje terecht komt. Mijn droom is zo'n sprookje ook hier te creëren", zegt hij. „Later, als alles klopt." De locqtie leent zich ervoor. „Dit pand is ge woon gemaakt voor een mooie keuken", zegt ginnen. Alles moest perfect zijn. Dat was zwaar, maar het werkte wel ver slavend. Voor mij tenminste wel," zegt Dimitri Roedoe, die daar echt merkte dat hij het in zijn vingers had. Het werd niet veel later bevestigd door zijn uitverkie zing „uit een waslijst van hij in het onderkomen aan de Waalsdorperlaan. „Kijk om je heen. Duindigt ligt hier verderop, hierachter ligt een golfbaan en deze tuin is lek ker ruim. Een ideale plek. Alleen de inrichting moet anders. Daar gaan we ook mee aan de slag, want ook die moet uitstralen waar ik voor sta. Maar ja, je kunt niet alles tegelijk." Voorlopig moet de bezoeker het dan ook nog even doen met het oude interieur van de Keu ken van Waarde, maar het karakter van de zaak is al danig veranderd. Dimitri Roedoe bracht het aantal couverts terug van 130 naar 65, ver bande de ffiteuse en voert een beperkte kaart met louter eigen gerechten (zes voorgerechten, zeven hoofdgerechten en vier desserts) in de vroegere brasserie. „Dat heb ik gedaan omdat ik alles top wil hebben." Om diezelfde reden verving hij de koks die de werkdruk niet aan konden voor collega's die zijn ideeën 'kunnen vertalen'. Die leidt hij nu op zijn eigen manier: 'Als een atoombommetje dat ontploft, als het niet gaat zoals ik wil. Alles wat de keu ken uitgaat, wil ik zien en als dat niet pre cies klopt, ben ik weieens onvriendelijk en chagrijnig. Maar dat hoort erbij." „Zelf ben ik ook vaak genoeg verrot ge scholden tijdens mijn opleiding," grijnst Roedoe, die bij toeval de Keu ken van Waarde binnenrolde. Eige naar Evert Jan van der Gun, een Haagse horecaondernemer met tien zaken met wie hij via, via in contact was gekomen, wilde hem op grond van zijn cv graag heb ben: Dimitri Roedoe hapte vlak voor zijn dertigste verjaardag toe „omdat ik altijd had geroe pen dat ik voor die leeftijd iets voor mezelf wilde gaan opbou wen." Het leek heel lang een nogal boude op merking voor iemand die in zijn jeugd verwijderd werd van twee Leidse scho len, waarop hij een horecaopleiding pro beerde te volgen. Hoewel hij als kind altijd te vinden was in de keukens van de restaurants waarin hij met zijn ouders at, ging hij zelf pas koken van enthousiasme op het moment dat hij de theorie kon verwisselen voor de praktijk. Tijdens een stage in kasteel Wittem in Limburg laaide het vuurtje op. Hij werd gevraagd een tweede jaar te blijven, maakte zijn horecaoplei ding af in Sittard en begon aan een rondreis over de wereld om het vak echt te leren. Op de harde manier. „Het was overal keihard werken. Van 's morgens heel vroeg tot 's avonds heel laat en ik kwam al meteen in een soort strafkamp terecht. Bij Comme chez soi in Brus sel, het oudste driesterren restaurant van Belgie, waar ik begon om Frans te leren. Daar moest je letter lijk en figuurlijk betalen voor je fouten: honderd francs storten in de pot. En als je iets verkeerd had wegge gooid, mocht je twee weken lang nog een uur eerder be- Dimitri Roedoe is bezig aan een grondige KLANKBORD 50 kandidaten" voor een baan bij Ducc Parijs („De absolute top, je van het, 2! in de keuken voor 52 gasten a la cart* voor een stage bij Pierre Gagniere. ,J meest markante persoon onder wie heb gewerkt. Met een passie voor ht die ik nog nooit gezien heb. Hij rend hardst van allemaal door de keuken, ter plekke creaties die eruit zagen al] schilderij van Van Gogh, sprak daar de over en wilde die liefde ook delem deren." „Zo wil ik ook werken, met die inspirati bevlogenheid," zegt Dimitri Roedoe. jaar leren en leven uit de koffer, met o\J geschreven recepten en tekeningen van maakt borden in zijn bagage, krijgt de kans voor in Wassenaar. Eij weer eens in de buurt van; ders, die in Leiden eenre bureau hebben, van zijl re broer Vladimir en zj Tamara (chef-kok bj de Wind in Schei werkt hij er aanl wezenlijking van droom. Nee, ga ren vooralsnoj wil ik wel verd natuurlijk, mi hoeft niet pet maar „eenl( taurant waa sen komen I het eten, dei ning en dei rage. Waar tot in de pu geregeld is, alleen de ga graag komt, ook ik zelf. V hele omgevii straalt, waari sta. Pas als dal val is, ga ik eroi ken mijn naa het visitekaa zetten." renovatie van de Keuken van Waarde in Wassenaar. Foto: Dick Hogewo De stelling 'Alle musea in Leiden moe ten minstens één dag per week gratis open zijn' kan rekenen op veel bijval van Leidsch Dagblad-lezers. Van de stemmende bezoekers op de site www.leidschdagblad.nl, is 71 procent voor een gratis openstelling. De overi ge 29 procent vreest financiële pro blemen voor de musea of vindt de toegangsprijs al laag genoeg.Een greep uit de reacties: P. de Leeuw: „Oneens. Voor niks gaat de zon op. Een museumjaar kaart is voor iedereen betaalbaar." E. van Hasselt, Oegstgeest: „Eens. Ik vind het een goed initiatief. Qua om zet voor de musea is het misschien wat minder gunstig, maar toen ik in een krantenstuk las dat elke woens dag de entree gratis is in het Volken kunde, dacht ik meteen 'ik ga er weer eens heen'. Op woensdag dan." K. Dreijer, Leiden: „Eens. In ieder geval voor kinderen tot 16 jaar. Dit, samen met een op die dag geredu ceerde toegangsprijs voor (begelei dende) volwassenen, verlaagt mis schien de drempel om eens een mu seum te bezoeken. Voor de algeme ne ontwikkeling van kinderen lijkt het me van groot belang." J. van Ulden, Roermond: „Oneens. Als de klagers een pilsje per week minder drinken kunnen zij gemak kelijk een kaartje voor het museum kopen." J.Kuhlman, Leiden: „Eens. Voor ie mand met een bijstandsuitkering vind ik dit zeer welkom." P. van Heek, Leiden: „Oneens. Mensen moeten eraan wennen dat ook de musea geld kosten. Wie wel wil betalen voor een film, maar niet voor een museum, waardeert dat museum niet werkelijk." Het loopt weer regelmatig uit de hand op en rond de amateurvoetbal velden. Vaak wordt met de beschuldi gende vinger gewezen naar suppor ters die te veel drank nuttigen voor, tijdens en na de wedstrijden. Is dat echt de voornaamste reden? Dan lijkt het antwoord eenvoudig: geen alco hol meer schenken. Of liggen er ande re oorzaken aan ten grondslag? De stelling van deze week luidt daarom: Sportkantines moeten niet alleen rookvrij, maar ook alcoholvrij worden Reageren kan per post: De Stelling, postbus 54, 2300 AB Leiden of via de website van deze krant: www.leidsch- dagblad.nl Alle musea in Lei moeten minste één dag per we1 gratis open z Cees van Duijn (41) uit Warmond, vastgoedconsultant en belegger: „Musea een dag in de week open lijkt me een goede zet. Alleen, wie gaat dat betalen? Budgettair tech nisch komen deze musea de jaarom zet van 52 dagen tekort op hun be groting. Zij moeten dan op hun beurt dan ook weer gaan bezuinigen (minder personeel, etc) Of, nog er ger: de entreekosten moet op andere dagen fors omhoog om deze vrije toegangsdag te compenseren. Los van de uitvoering en de financiële aspecten, lijkt het me een goede zaak om meer publiek naar musea te trekken en daarbij financieel laagd rempelig te werken. Cultuur en ge schiedenis zijn belangrijk erfgoed. Daar mag best wat voor be taald wor den." Nancy Knijnenburg (35) uit Leiden, beveiligingsmedewerkster en train- ster damesselectie SJC Noordwijk: „Een dag in de week gratis open heeft z'n voor- en nadelen. Voordeel is datje de mensen lekker kunt ma ken om eens een museum te bezoe ken, maak ze geïnteresseerd. Ander zijds denk ik dat de inkomsten uit entreegeld van musea drastisch naar beneden zullen gaan, want bezoe kers gaan dan zeker op de 'gratis dag' naar het museum. De proef van Volkenkunde moet de uitkomst be wijzen. Misschien zijn er andere ma nieren om de mensen naar het mu seum te trekken, wellicht speciale (goedkopere) entreeprijzen want de kosten voor een toegangsbewijs vind ik persoonlijk ook redelijk aan de hoge kant." Berend Stolk (48) uit Leiderdorp, intensivecarespecialist in het Dijkzigt-ziekenhuis: „Natuurlijk moeten alle musea in Leiden minstens één dag per week gratis toegankelijk zijn. In tal van ge civiliseerde landen om ons heen is dat ook zo. Het is een absolute noodzaak voor studenten die zich op het laatste moment, zo vlak voor het tentamen - na het nuttigen van de rijks- en vaders toelage inmiddels platzak - nog gratis nader moeten oriënteren. Het is wenselijk voor de wat minder bedeelden dat men zich in een museum wat kan verpozen. En als het op de gratis dag akelig gaat regenen dan geraakt men niet in de drup, maar in de culturele ver rijking. Laten we op die dagen dranghekken Dennis Salman (30), medewerker Noordwijkse Woningstichting/ actief lid Lijst Nieuwe Politiek: „Belachelijke stelling. Dat een muse um zijn deuren 'gratis' openstelt voor publiek zal zeker niet uit weel de zijn. Ik vind overigens 6,50 euro voor een kaartje al een belachelijk lage prijs. Op deze manier draait een museum zijn eigen nek om. Cultuur mag best wat kosten. Er zijn wel an dere manieren te bedenken om be zoek aan te trekken. Misschien moe ten de musea eens wat commercië ler gaan denken en handelen." Marije van den Berg (28) uit den, bedrijfsjournaliste raa PvdA: „Hartstikke mee eens. Ik benl in Londen geweest en daar h( dat. Alle musea zijn er elke da te bezoeken. Ik heb in het Le« Dagblad gelezen dat het Rijks um voor Volkenkunde zo'n til cent van zijn inkomen binnei via kaartverkoop en de restvi sidies, dus het lijkt me niet da openstelling meteen tot een li eel drama lijdt. In Londen me dat musea ook veel meer een functie hebben dan hier. Je hl hele goeie kiosken, waar ze na lijk flink mee moeten verdieni je ziet er ook veel meer kinda hier. Overals bussen w vreden kers ge kunne ■-*, en enl Tb jpf wordt 0

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 12