LEIDE Politie heeft nog geen spoor van vermiste Leidenaar •ansensmijter opgepakt De prestatiedrang is sterk bij G-voetbal [ze De Coo verlaat uit protest de raadzaal L he V Bedrijven Merenwijk doen aan burenhulp renmarkt na de zomer 1 alcoholistenkeet af Zwaan bijt auto Kennismaking met burgemeester Lenferink Universitaire zomercursus ouderen 'In de ban van Japan' Leiden woensdag 14 mei 2003 ge Leidse ok gaat r de tong spullen >t nieuwe entura Directeur wasserij denkt aan ontvoering leiden - De politie heeft nog geen spoor van de sinds zaterdag vermiste Leidenaar Jan van der Krieke (60). Hij verliet die ochtend om zes uur zijn woning aan de Hoge Rijndijk om naar wasserij Ozon 2000 BV aan de Zaalbergweg op industrieterrein Roomburg te gaan. Of hij daar aangekomen is, is niet bekend. Ook M. Yilmaz weet dat niet. Yilmaz is commercieel directeur van het bedrijf. Van der Krieke is nog steeds ei genaar van het pand en als adviseur bij de wasserij betrokken. „Jan was nog heel erg verbonden met het be drijf', aldus Yilmaz. „Wat er met hem is ge beurd? Het zou mij niets verbazen als er bin nenkort wordt gebeld en om geld wordt ge vraagd. Een ontvoering dus." Mocht er inderdaad sprake zijn van een kid napping, dan snapt Yilmaz dat niet goed. „Jan is een gewoon mens die niet barst van het geld. Zo was hij de eigenaar van het snooker- centrum en woonhuis aan de Hoge Rijndijk die in januari vorig jaar afbrandden. Hij heeft behoorlijk hoge kosten moeten maken voor de herbouw en was naar ik heb begrepen niet al te best verzekerd." Yilmaz nam de wasserij over op 1 september 2000. „Maar Jan was hier nog vrijwel dagelijks actief en had ook sleutels. Hij adviseerde mij in zakelijke transacties en offertes maar was ook niet te beroerd om reparaties aan de ap paratuur te verrichten. Van huis uit is hij na melijk elektromonteur. Ik ben heel blij met hem, omdat hij met die reparaties mij dure monteurs bespaarde die je anders voor 50 tot 60 euro per uur moet laten opdraven. Doorde weeks was Jan altijd al 's ochtends vroeg in de zaak. Op zaterdag niet altijd." Yilmaz schets wel een beeld van keihard over leven in de wasserijwereld. „Het is heel hard en lang werken met zeer kleine winstmarges." Dat beeld wordt bevestigd door anderen die bekend zijn met wasserijen maar anoniem willen blijven. „Om te kunnen overleven zijn er wasserijen waar 24 uur per dag wordt gewerkt in dri$ ploegen. Vaak zijn dat buitenlandse mensen die niet via de CAO worden betaald. Na drie of vier maanden worden die weer teruggestuurd en komt de volgende ploeg. Het zou natuurlijk kunnen dat een boze (ex-)werknemer verhaal is komen halen." Daarnaast heeft Van der Krieke een mislukj wasserij-avontuur in Turkije achter de rug. „En je weet natuurlijk nooit wat daar allemaal is gebeurd." kieuw pleidooi voor camera's bij De Valk nKoevoet politie heeft een 30- zonder vaste woon- of s opgepakt die ver- delijk wordt gehouden vernielen van de kran- op 4 mei zijn gelegd bij IJdingsmonument nabij eValk. Hij zou degene e in het water van de gersingel heeft gegooid. ft gisteravond commis- le Meij in een korte me- bekendgemaakt in de nmissie bestuur en vei- achte zit nog altijd vast, politie vermoedt dat hij de gooi- en smijtpartij kransen nog meer op tok heeft oenLinks en de SP was j's mededeling aanlei- 1 op hoge toon excuses van D. Schoonderwoerd den Bezemer van Leefbaar Lei den. De fractievoorzitter van die partij, D. Sloos, heeft namelijk in deze krant een groep asielzoe kers uit de Nieuweroordflat be schuldigd van het kransenvan- dalisme en ander wangedrag rond het Bevrijdingsmonument. Sloos zegt dat hij getuigen heeft. Maar volgens Groenlinkser J. Laurier is met de aanhouding van de man zonder vaste woon- of verblijfplaats aangetoond dat bij Leefbaar Leiden bluf belang rijker is dan de feiten. Schoon derwoerd, die zijn vakantievie rende fractievoorzitter verving, bleef kalm onder alle veront waardiging. „Het zijn de woor den van de heer Sloos, niet de mijne. En verder kan iemand zonder vaste woon- of verblijf plaats toch best een asielzoeker zijn?" Kort daarvoor had het raadslid onverbloemd zijn af schuw uitgesproken over het zo veelste incident bij het Bevrij dingsmonument. „Ik vertegen woordig een niet onaanzienlijk deel van de Leidse ingezetenen die willen dat de gemeente een einde maakt aan de onaan vaardbare situatie op die plek. Er zitten daar zo'n dertig man dagelijks halve-literblikken bier naar binnen te gieten. Er wordt verschrikkelijke taal uitgeslagen, in het openbaar geürineerd, co- puleerd en gesnoven. Ik ben speciaal gestuurd om daar mijn beklag over te doen." WD'er R. de Rooij sloot zich aan bij Schoonderwoerd. Hij daagde de linkse partijen uit om ter plekke hun standpunt over cameratoezicht rond Molen de Valk bij te stellen. De Rooij is daar zelf voor,maar D66, SP, Groenlinks en de PvdA zijn te gen. Commissievoorzitter F. van As (Christenunie) liet tot grote verontwaardiging van De Rooij geen discussie over dit onder werp toe en verwees naar de vergadering van volgende maand waar de camera's wél op de agenda staan. „Met alle respect", aldus De Rooij, „maar dit onderwerp is nu zo actueel, lees de kranten, luister naar de mensen in de stad, daar moet de politiek nu iets over zeggen. Schoonder woerd: „Inderdaad. En een sim pel 'ja' of 'nee' kan toch niet te veel gevraagd zijn?" Maar Van As was onverbiddelijk. Wethouder A. Geertsema pro beerde de verhitte gemoederen te bedaren met de opmerking dat het wangedrag niet tegen Dodenherdenking en het Bevrij dingsmonument is gericht. „Het is vandalisme zonder bijbedoe lingen." Schoonderwoerd sprak dat ferm tegen. „Ik heb zelf ge constateerd, ook eerder van avond weer, dat het pure min achting is voor onze gebruiken. En de gemiddelde Leidenaar er vaart dat ook zo." G-voetbal: de regels zijn buigzaam maar de puntentelling is strikt. Foto: Mark Lamers Fractievoorzitter J. de Coo van Groenen heeft gisteravond uit pro- idering van de raadscommissie en veiligheid verlaten. De Coo was lat de voorzitter van deze com- van As (Christenunie), hem het itnam en hem zijn verhaal niet liet l „Als u verder niet wilt luisteren...", e Coo. En hij voegde de daad bij het he van de PvdA probeerde het ver bolgen raadslid op de wandelgangen tever geefs tot een terugkeer naar de raadzaal over te halen. Het incident deed zich voor tijdens de besprekingen over de Leidse refe rendumverordening. De commissie liep toen al flink achter op haar tijdschema en ondanks pogingen van Van As om de vaart in de vergadering te houden begon De Coo aan een uitgebreide historische verhandeling over de verschil lende referenda die Leiden heeft gehouden en wat daar allemaal mis mee was. Van As vroeg het raadslid dringend om meer bondigheid maar De Coo zei dat hij zijn verhaal wel helemaal moest vertellen om zijn punt te kunnen maken. „Ik zit hier niet pro forma, maar vanwege de inhoud", aldus De Coo. Maar Van As stond hem niet toe zijn betoog af te ronden. Voor De Coo, die al de hele avond een geïrriteerde indruk maakte, was toen de maat vol. door Silvan Schoonhoven leiden - Geen gesis of oerwoud geluiden van de tribune, geen fluimen in het gezicht van een tegenstander, geen schwalbes, tijdrekken en ook geen opgesto ken middelvingers. „We hebben ze te grazen genomen", roept een van de G-spelers tegen een begeleider, als hij hijgend uit het UVS-veld komt. „We hebben onze kansen goed benut." De G-competitie, voetbal voor spelers met een verstandelijke handicap, is misschien wel voet bal zoals voetbal bedoeld is, maar dan op een half veld en met acht spelers: zeven in het veld en één in het doel. Verder zijn de regels als het zo uitkomt wat flexibeler dan bij het gewone voetbal. Aan buiten spel en hands wordt minder zwaar getild. Maar het is niet zo dat alles mag en niets moet als De verplaatsbare ont- jsplaats voor alcoholis- op de Garenmarkt wordt it, verdwijnt op 30 sep- a De gemeente is niet van D deze zogeheten 'vop' de herfst en winter ter te stellen. De om- container wordt aan het zomer ontmanteld en De winterperiode ibruikt om de proef op narkt te evalueren, iben wethouder A. ia (WD) en loco-bur- :r R. Hillebrand (PvdA) >nd duidelijk gemaakt in kcommissie bestuur en id. Er zit geen verwar de vop en dat maakt de er ongeschikt als ver- mte voor de dak- en in de koude maan- 1 het jaar, zeiden ze. it, <3 ia raadslid protesteerde et besluit van het college vop op de Garenmarkt te mJi n. Het besef is algeheel jj, ideale plaats voor de vop staat, zoals D66'er Boots- 05 ivoordde. Welke plek ook ui aangewezen, de omwo- staan op hun achterste ren er wel veel vragen trkingen van raadsle- t de reacties van de twee eden viel af te leiden dat Jaagt de proef op de Ga kt de kans klein is dat de A rarei nerl vop daar in de zomer van 2004 terugkeert Volgens de WD'er en Hille brand zijn ook de Kaasmarkt, een plek tegenover het politie bureau aan de Langegracht en het Huigpark achter het Stads- bouwhuis in beeld geweest. Dat deze locaties nu zijn afgevallen, wil nog niet zeggen dat de vop er nooit komt te staan. Hille brand: „We moeten blijven zoe ken naar de minst slechte plaats. Dat is nu de Garenmarkt maar volgend jaar is dat weer anders." D66'er P. Bootsma wilde nog weten wanneer de gemeente de proef van twaalf weken op de Garenmarkt als geslaagd be schouwd. Volgens Geertsema werkt de vop als de overlast van alcoholisten elders in de stad merkbaar afneemt. Geertsema maakte er geen geheim van dat de aanwezigheid van super markt en een drankwinkel in de buurt van de vop als pluspunt voor de Garenmarkt heeft gegol den. Het beheer van de vop wordt overgelaten aan de Stichting de Binnenvest. Volgens Geertsema moet niemand daar overdreven voorstellingen van maken. De beheerder opent en sluit de vop en ziet toe op een ordentelijke gang van zaken in de keet. „Maar reïntegratie is niet het doel van de vop." (advertentie) leiden - Een agressieve zwaan maakt de Smaragdlaan onveilig. Ter hoogte van de ingang van het sportterrein gaat het dier pontificaal voor auto's staan en verspert ze de doorgang. Krijgt hij het echt op de zenuwen, dan doet hij uitvallen naar banden, spiegels en bumpers. En ziet hij per ongeluk zijn eigen reflectie in chroom of wieldop, dan komt het beest in de zwaan helemaal los. De zwaan voert zijn 'preemptive strikes' uit om een achttal bruingrijze zwanenpulletjes te beschermen tegen roofdieren. Die drijven pluizig en weerloos in de sloot langs de Smaragdlaan met hun moeder er achteraan. Foto: Henk Bouwman 16 mei a.s. zal drs. H.J.J. Lenferink tijdens een buitengewone van de gemeenteraad officieel als burgemeester van Na de installatie bestaat van 18.30 tot :nheid om de heer en mevrouw Lenferink persoonlijk in de Burgerzaal van het stadhuis, ingang Breestraat is van harte welkom! I 'gemeentebestuur leiden - De geschiedenis en de cultuur van Japan staan centraal tijdens een zomercursus van de Universiteit Leiden. De college serie, 'In de ban van Japan' ge doopt, is een initiatief in het ka der van het universitaire Hoger Onderwijs voor Ouderen (HO- VO). Hoogleraren als W. van Gulik en M. Forrer, andere do centen en conservatoren leiden deelnemers rond door collecties van het Rijksmuseum voor Vol kenkunde, Naturalis, de Hortus Botanicus en het Nationaal Her barium. Speciaal voor de gele genheid laat de universiteit ob jecten uit depots halen die zel den tentoongesteld worden. Leiden heeft een bijzondere band met Japan, die vooral in de negentiende eeuw is ontstaan. Koning Willem I vroeg hande laars en geleerden om meer kennis te vergaren over koloniën en andere streken die in Azië werden onderworpen of be zocht. De van oorsprong Duitse arts Philipp von Siebold werkte tussen 1823 en '29 op Deshima, het Nederlandse handelseiland je voor de kust van Nagasaki. In die tijd verzamelde hij een grote hoeveelheid objecten, die nu in Leidse musea en de Hortus Bo tanicus worden bewaard. De universiteit biedt behalve kennis ook ruimte voor ont spanning en kennismaking met andere deelnemers. Zo zijn er twee diners in het programma opgenomen en doen de deelne mers mee aan een traditionele Japanse theeceremonie. Tussen colleges en museumbezoeken door is er gelegenheid om geza menlijk te lunchen. Ook is voor zien in een toeristisch program ma met aandacht voor de Leid se geschiedenis en zelfs is een welkomstborrel georganiseerd op het Leidse stadhuis. Belangstellenden kunnen zich opgeven met behulp van een formulier op de site www Jiovo.leidenuniv. nl. een team sterker is, dan speelt de ander niet zomaar met een man meer. En de puntentelling gaat strikt Vergis je niet, waarschuwt Fred Beerenfenger, contactpersoon voor het G-voetbal. „Verkijk je niet in hoe die gasten de stan den volgen op internet. De pres tatiedrang is sterk. We hebben jongens die zeven jaar geleden kwamen, helemaal autistisch en in zichzelf gekeerd. Als je ziet hoe die zich in de jaren ontwik kelen tot mondige voetballers: prachtig." Vrijdag speelt het team dat Fey- enoord heet, een mix van G- voetballers en valide voetballers, de finale tegen bewoners en lei ding van huize Zwieten, een ge zinsvervangend tehuis. De teams spelen om de Johan Kwestro Bokaal, vernoemd naar de grondlegger van het G-voet bal. door Marijn Kramp leiden - Burenhulp voor bedrij ven. Daar heeft parkmanage- ment wel iets van weg. Het is vergaderruimte bij de buren ge bruiken. Parkeervakken uitlenen als een collega-ondernemer er om verlegen zit. Gebruik maken van de kantine aan de overkant. En samen de vuilophaal, beveili ging en het onderhoud van het bedrijventerrein regelen. Het is gemakkelijker en goedkoper, stelt Anthony van Kaam die op het bedrijventerrein Merenwijk onderzoek doet naar de moge lijkheden op dit gebied. Van Kaam studeert aan de Rot terdamse Hogeschool af op parkmanagement voor kleine industrieterreinen. René Koe nen van Facility Portal Neder land dat zich heeft gevestigd op het nieuwe bedrijventerrein Veenderveld langs de A4 in Roe- lofarendsveen, helpt hem bij zijn afstudeerproject Koenen bracht Van Kaam ook op het idee om het ongeveer 8 a 9 hec tare grote bedrijventerrein tus sen de Gooimeerlaan, Willem de Zwijgerlaan en Floris Verster- laan, tot onderwerp van zijn stu die te maken. Facility Portal Nederland wil graag kennis opdoen over park management ervaring op rela tief klein bedrijventerreinen, legt Koenen uit. „Terreinen boven de tien hectare komen in Neder land in aanmerking voor subsi die als de ondernemers tot een gezamenlijke aanpak besluiten, daar is dus als veel over bekend. Over zo'n aanpak op kleine ter reinen die in Nederland overi gens ruim in de meerderheid zijn, weten we nog maar weinig. Daar willen wij verandering in brengen omdat wij geloven dat dit parkmanagement ook aan trekkelijk is voor kleinere terrei nen." Bijkomstig voordeel van een on derzoek op bedrijventerrein Me renwijk is dat er veel midden- en klein bedrijven zitten. Onder nemers die zich kenmerken door het credo: niet lullen, maar poetsen. Koenen: „Als je zo'n club weet te overtuigen van het gemak en gewin van een geza menlijke aanpak ben je een heel eind op weg. Deze bedrijven hebben namelijk geen afdeling op wiens bordje ze dit soort bij komstigheden schuiven. Ieder een binnen het midden en kleinbedrijf houdt zich bezig met de hoofdtaak van het be drijf. Zo'n samenwerking moet dus heel duidelijk een meer waarde opleveren voor de on dernemer." Het onderzoek is door de onge veer 70 ondernemers op het ter rein, met enthousiasme ontvan gen vertelt Henk van Spijkeren van Schadenet. „Relatief veel ondernemers hebben meege werkt en de uitgebreide vragen lijst ingevuld." Ongeveer gelijk tijdig met de start van het on derzoek is besloten een onder nemersvereniging op te richten op het bedrijventerrein Meren wijk. Van Spijkeren heeft deze klus samen met een aantal col lega-ondernemers op zich geno men. Voor het einde van dit jaar moet de vereniging officieel zijn opgericht Het toekomstige be stuur gaat met de uitkomsten van Van Kaams onderzoek aan de slag. „We gaan daarbij geen behoeften creëren die er nu niet zijn. Maar we verwachten wel dat er een aantal aardige aanbe velingen uit naar voren komen waarmee we aan de slag kun nen." Of met die uitkomsten snel re sultaat geboekt kan llbrden is een tweede, tempert Van Spijke ren al te hoge verwachtingen. „Eén vuilophaaldienst die alles weghaalt op het bedrijventerrein is uiteraard veel praktischer dan de drie die er nu rijden. Maar ie dereen heeft zijn eigen soms meerjarige contracten afgeslo ten die je niet zomaar kunt op zeggen. Datzelfde geldt voor energie. Het is ongetwijfeld voordeliger om dat gezamenlijk af te nemen, maar ook dat valt niet van de ene op de andere dag te regelen." Een duidelijke wens die uit het onderzoek naar voren komt is verbetering van de bestrating op het ongeveer twintig jaar oude bedrijventerrein. Die is op som mige punten slecht, vindt Van Spijkeren.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 11