Examens bezorg* bij scholen GESPREK VAN DE DAG Thuis voor de buis studeren met examen-dvd Zwembadzwaluw DAGELIJKS LEVEN Ruim dertig jaar voor de affaire van de Amerikaanse president Bill Clin ton met Monica Lewinsky, had JOHN F. KENNEDY al een verhou ding met een stagiaire in het Witte Huis. Dat stelt Robert Dallek in de nieuwe Kennedy-biografie 'An Unfi nished Life'. De in 1963 vermoorde president had volgens Dallek op of ficiële reizen en 'waarschijnlijk ook in het Witte Huis' seks met een 19- jarige stagiaire. De affaire met haar was zeker niet de enige van Kenne dy, maar voor zover Dallek bekend wel de enige seksuele relatie van de president met een stagiaire. De au teur baseert dat op informatie van een vroegere medewerkster van Kennedy, Barbara Gamarekian. De nu 77-jarige vrouw wilde de naam van de stagiaire niet noemen. Ge ruchten over talrijke affaires van JFK zijn er altijd geweest, maar in zijn tijd werd daar in Washington niet zo openlijk over geschreven als later in de Clinton-periode. Foto: AP President ALVARO URIBE, met veertig lijfwachten de best be schermde man van Colombia, is op straat bestolen. Dat was gisteren het belangrijkste nieuws op de Colombi aanse televisiezenders. De diefstal gebeurde vrijdag bij aankomst van de president in Bucaramanga, in het noordoosten van het land. De portefeuille van Uribe gleed uit zijn jasje, dat hij net had uitgetrokken omdat hij het warm had. Een van de toeschouwers wist de portefeuille ongezien mee te nemen. Met de cre ditcard die zich tussen de diverse documenten bevond, nam hij met een 12 miljoen pesos (ongeveer 5500 euro) op. De code stond op een papiertje dat het staatshoofd bij het pasje bewaarde. De volgende dag arresteerde de politie de man die toen het volledige bedrag en de creditcard teruggaf. Uribe heeft de dief vergeven en geen aanklacht in gediend. Foto: EPA De politie van de Amerikaanse staat Florida heeft een vrouw gearresteerd nadat haar man had gezegd dat ze hem had geprobeerd te VERMOORDEN met PAR FUM. Dat heeft de politie gisteren laten weten. David Taylor is overgevoelig voor chemicaliën. Hij beschuldigt zijn 36-jarige vrouw Lynda ervan zich te hullen in een wolk van parfum, wierook te branden en luchtverfrissers te gebruiken om hem te doden. Ze werd donderdag aangehouden in hun woning. Sergeant Janel- le Atlas van de politie zei de man in eerste instantie niet serieuste hebben ge nomen toen hij aangifte kwam doen. Pas toen de 46-jarige Taylor de politie een brief van zijn arts lieten zien, geloofden de agenten hem. In de verklaring staat dat de man extreem gevoelig is voor chemicaliën sinds hij als bouwvakker heeft blootgestaan aan zeer giftige stoffen. De leerlingen van jeugddorp De Glind in Barneveld kregen gistermiddag vrij om het bloederige spektakel mee te maken. Conny, de mini-koe van de kinderboer derij, beviel gisteren van een kalfje: BERRY, het kleinste stiertje van Nederland. Het was een lange bevalling voor een koe, en met veel publiek. Om twaalf uur begonnen de weeën en om precies half twee viel het kalfje op het stro. Een stier tje, slechts tien kilo en vijf keer kleiner dan een normaal kalfje. Langs de hekken van de kin derboerderij stonden tientallen kinderen toe te kijken. Een ge juich steeg op vanachter de hekken op het moment van be vallen. De kinderboerderij in De Glind heeft een speciaal fokprogramma voor mini-koei en. Berry is een derde genera tie mini-koe en tot nu toe de kleinste. Foto: GPD mm. 13 P-Esr MENSELIJK Middelbare scholieren maken massaal ge bruik van speciale dvd's om zich goed voor te bereiden op de eindexamens die deze week beginnen. In korte filmpjes leggen vakdocenten uit wat voor soort vragen leer lingen van het vmbo, havo en vwo kunnen verwachten. Voor de prijs van 24,50 euro komen alle vakken aan bod en kunnen scholieren thuis voor de buis studeren. Vooral voor vmbo-leerlingen is het dit jaar flink ploeteren. Het is voor het eerst dat alle vmbo'ers eindexamen moeten doen. Vorig jaar gold dat alleen voor leerlingen op c en d-niveau. Bij het Landelijk aktiekomité scholieren (Laks) komen veel vragen binnen van vmbo'ers die niet weten wat ze precies moeten leren. Ook is er een grote behoefte aan oefenexamens. Juist voor vmbo'ers is het aanbod karig omdat het centrale exa men dit jaar haar primeur beleeft. De speciale eindexamen-dvd kan uitkomst bieden. In een film vertelt een docent bij voorbeeld welke vragen er gesteld kunnen worden tijdens het examen aardrijkskunde. Onder het thema 'Transport en infrastruc tuur' kunnen vmbo'ers een vraag veiwach- ten over het verschil tussen Schiphol en de luchthaven in Frankfurt. Of: wat is de over eenkomst tussen de haven in Rotterdam en die in Le Havre in Frankrijk? Dat middelbare scholieren op deze manier hele examens krijgen voorgekauwd, is on zin, zegt aardrijkskundedocent Wisse Wes ter. Hij heeft meegewerkt aan de eindexa men-dvd. „Ik heb 35 jaar voor de klas ge staan en duizenden leerlingen over de eind streep moeten trekken. Vroeger was het stampen, stampen, stampen. Je moest een heel boek uit je hoofd leren. Met behulp van oefenmateriaal op internet of een dvd kun nen scholieren tegenwoordig veel gerichter studeren. In hun eigen tijd en tempo." In totaal doen bijna 200.000 middelbare scholieren eindexamen. Havisten beginnen op donderdag 15 mei met maatschappijleer en Spaans, vwo'ers buigen zich over de vak ken Grieks, Spaans en muziek. Voor de vm bo'ers begint het examen op vrijdag 16 mei Een handleiding voor da mes en heren van plezier en nuttige tips voor hoerenlo pers op een rijtje. Voormalig escortkoningin ELÈNEVIS presenteerde gisteren in Amsterdam het boek 'Hanky Panky - Sex a la carte: waar om mannen vreemdgaan en hoe je daar het meeste geld aan verdient'. Prins Ali uit Saudi-Arabië, een goede klant van het voormalige es- cortbureau van Vis, over handigde haar het boek. Per week doet bijna 1 miljoen mannen het aan betaal de seks, aldus de escortkoningin. ,,Het is dan ook heel begrijpelijk dat er een in dustrie is ontstaan waarin vrouwen geld verdienen aan mannen die vreemdgaan. Maar hoe klop je mannen op een nette manier het meeste geld uit hun zakken?" Die laatste vraag komt in het boek volop aan bod. Foto: ANP De examens staan weer voor de deur. Donderdag nemen duizenden leerlingen in het hele land plaats achter de in rijen opgestelde tafels. De al gearriveerde examenopgaven worden tot die tijd in de kluis opgebor gen. Foto's: GPD en ANP DINSDAG 13 MEI 2003 met Frans en beeldende vakken als teken n en handvaardigheid. De internetbedrijven Smc en Maximedia Enschede, gespecialiseerd op de ondenv bl markt, hebben inmiddels duizend eindej 8 men-dvd's verkocht. (1 Wie een dvd te duur vindt, kan ook een \j 3n deo downloaden via www.eindexamen.ri vi Maar ook dit advies van uitgeverij Malm- 21 berg is niet gratis. Voor 70 cent per minu ia verschijnt een docent met wijze raad in j-e beeld. Scholieren die geen cent uit willen mi geven aan examenstress, surfen over heti ii en klikken op studietips. ie Carine Neefjes Wagens van waardetransportbedrijf Brink's heb ben gisteren bij de eerste scholen voor het voort gezet onderwijs een product afgeleverd dat voor de ongeveer 190.000 eindexamenkandidaten in Nederland bijzonder begeerlijk is: de opgaven voor de eindexamens. Alle vragen moeten geheim blij ven, totdat donderdag de eerste examens begin nen. .Alvast een kijkje nemen in de opgaven? Dat is absoluut verboden, ook voor docenten", schrikt Arie Vrijburg van het Eindhovense Christiaan Huygens College. Onder zijn leiding werden de eindexamens gistermiddag in eenjduis op school opgeborgen. De economieleraar is heel nieuws gierig wat voor vragen zijn leerlingen krijgen. „Maar als je als leraar op de hoogte zou zijn, zou je wel sterk in de schoenen moeten staan om te genover de leerlingen geen enkele toespeling te maken." Het toetsinstituut Cito in Arnhem is twee jaar ge leden al begonnen met het ontwikkelen van de vragen voor de centrale examens van nu. Zij laat opgaven door speciaal getrainde leraren opstel len, die zelf niet weten of en in welk jaar hun vra gen gebruikt worden. De examenformulieren worden gedrukt door het bedrijf Johan Enschedé, gespecialiseerd in het maken van waardepapie ren. Deze formulieren worden op een geheime leb fti locatie opgeslagen. Gisteren heeft de Informal! ro i Beheergroep in Groningen het startschot gegei liet voor de verspreiding ervan. Volgens een woon ets voerder is dat een waar logistiek circus, want! en, derland telt ruim 1300 havo-, vwo- en vmbo- d scholen. Brink's bezorgt vandaag en morgend ro: laatste examens. Geheimhouding staat voorop. „Bij de ontvang moest ik me legitimeren", vertelt Leon Vincke docent Duits bij het Pleincollege Aloysius De Roosten. „En de medewerkers van Brink's bier tot alle pakketten in de kluis lagen. Als iemand kans zou zien een examenpakket mee te nen is het natuurlijk foute boel." Als een examen uiüekken, dan heeft het Cito een reserve-exan^eri klaar liggen. Stiekem de vragen inzien is 01 lijk, aldus Vincken. „Examenpakketten zijn vei geld met plakband. En bij het begin van een ei Igei men laten we een leerling controleren of de'za sdu in orde is." de Als de eigen leraren de gemaakte opgaven heb en ben nagekeken, gaan ze per aangetekende pos w.a naar een andere school voor een tweede cone eis tie. Aan de hand van de behaalde scores bepa; gen het Cito de normen. Vervolgens kunnen de sci 855 len cijfers berekenen en aangeven wie wel ent is geslaagd. Naar verwachting moeten vmbo- leerlingen tot 11 juni in spanning zitten en wc ngs en havo-leerlingen tot 12 juni. Vanda van der Kooi Aan de muur zit een hagedis geplakt en hij staart lood recht naar beneden. Langzaam daalt hij af. passeert de brandende lamp op de muur en is de vlinder tot op tien centimeter genaderd. De hagedis houdt halt. De nacht vlinder blijft zitten in het lamplicht dat blijkbaar zo aantrekkelijk is. Dankzij datzelfde licht kan de hagedis zijn vizier definitief scherpstellen, schiet naar voren, hapt de vlinder van de muur en blijft stokstijf zitten op de plek van de moord. Dit incident vond vorige week plaats, op Sicilië. Maar over de hele wereld profiteren aan de muur klevende hagedissen elke dag opnieuw van de uitvinding van de elektriciteit. En van de onge neselijke lichtverslaving van insecten, trouwens, die daar echt eens iets aan zouden moeten doen. Maar die hagedissen, hoe overleefden die toen het 's nachts nog overal aardedonker was? Ze aten waarschijnlijk over dag of tijdens nachten dat de maan scheen. Ze bestaan al miljoenen jaren, zoveel is zeker, en vingen dus altijd genoeg insecten om het elektrische feestmaal van de twintigste eeuw te halen. Maar wellicht zijn er inmid dels hagedissen die uitsluitend nog 's nachts jagen en overdag geeuwend liggen uit te buiken op een warme steen. Ze ontmoeten nooit meer die andere hagedissen, die ver van de mensen wonen en hun eten nog overdag verzamelen. Als de mensheid lang genoeg blijft bestaan en de stopcontacten het blijven doen zal de hagedissen- wereld zich, langzaam maag onvermijdelijk, in tweeën splitsen. De elektrische hagedissen en ouderiuetse dag jagers zullen tot verschillende soorten worden en samen geen kindertjes meer kunnen krijgen. Al was het maar omdat ze elkaar nooit meer ontmoeten. Ik weet niet hoever de evolutie wat dat betreft gevorderd is. Maar het lijkt me heel goed mogelijk dat sommige hagedissen inmiddels zo elektrisch geworden dat ze het jagen bij zonlicht zijn verleerd. Want overdag jagen is veel moeilijker. Bij zonlicht ver zamelen de insecten zich niet spontaan rond één cen trale lichtbron en de hagedis moet er zelf achteraan. De insecten zijn bovendien overdag ook sneller, want het is dan warmer. En als ze al netjes stil blijven zitten, dan toch meestal niet op een glad stuk muur, keurig rond om een lamp. Voorde elektrische hagedis, gewend om relaxed rond te hangen in zijn verwarmde snackbar, zal het een enorme overgang zijn zelf weer het harde werk te moeten doen. Zouden ze een stroomstoring van een week nog overleven? Als ik bioloog was zou ik nu direct subsidie aanvragen om dat uit te zoeken. En neem de zwembadzwaluw dan ook even mee, een an- der gemoderniseerd dier, dat ik vorige week op Sicilië voor het eerst in mijn leven zag. Boven het blauwe zwembad in onze gehuurde tuin verscheen, rond ze ven uur, opeens een wolk zwaluwen. Steeds van buiten naar binnen naar het zwembad duikend, joegen ze insecten het heldere zwembadwater in. Datzelfde insect, een hulpeloos zwart stipje dat perfect afstak tegen de bodem, werd met de vol gende duik opgepikt van het wateroppervlak. Doen zwaluwen dat ook in de vrije natuur, bo ven rivieren en meren? Vast weL Maar nergens is het zo ideaal jagen als boven een zwembad. Stilstaand, glashelder water. Lichte bo dem. Maximaal contrast. Ik besloot die nachtzo lang mogelijk bij het zwembad te blijven, waarvan ik de lichten onder water had aangelaten. Het wachten was nu op snoekende nachtzwembadzwaluwen, want die zou den er dan toch inmiddels ook moeten zijn. Helaas, daarvoor was de evolutie blijkbaar nog niet genoeg gevorderd.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2