'Ondertunneling RGL in binnenstad overwegen' Een authentieke blik op moleningewanden Onenigheid bij Leidse PvdA over plannen verkeer en vervoer Kransen opnieuw vernield Nieuw ICT examencentrum bij ROC REGIO Plantenmarkt druk bezocht euw soort verpleegkundige moet wachtlijst verkleinen LEIDEN Drie generaties leverkenners Leif Erikson Vijfde Leidse ealorgeldag in wglandse kerk rekende htersbaas i - Een 31 -jarige inbreker |ft is gisterochtend in alle stegen de lamp gelopen, I hij op de Aalmarkt op de jngmet een 35-jarige litZoeterwoude. De poli- 0 aide rond acht uur 's och- de twee vechtende man- 1 hoogte van V&D uit el- ■en van hen bleek een tas lerlei computerbenodigd- bij zich te hebben. Toen itie vervolgens pools- eging nemen op het lo ft Ires van Delftenaar aan igebrug, troffen zij daar sl meer gestolen goede- n. De spullen waren af- iguit het buurhuis. Die gwas aan de achterkant üi ebroken en volledig Dcht. ep tuigt enaar af Een 21-jarige man uit lis in de nacht van zater- i zondag zonder duidelij- leiding in elkaar geslagen 59 ken groep jongeren. Rond f fietste de man over de m de Joke Smitstraat r plotseling een jongen i fiets stond. Vervolgens man klemgereden door tser en een jongen op ommer. Na een korte enwisseling werd de jon- i in elkaar geslagen door wee jongens en twee an- napen die ook op het op- amen. Zelfs toen de de grond lag werd ij j door de groep geschopt, ia maakten de aanvallers t voeten. Van de groep [en ontbreekt elk spoor, ichtoffer liep diverse ver- ngen aan zijn hoofd en jrmop. 85 24 ')n oi lei e bonnen r bromfietser Een 22-jarige bromfiet- Leiden is in de nacht van lag op zondag meerdere xkeurd. Agenten zagen op de Korevaarstraat een gevel urineren. Toen hiervoor een bekeuring roken ze een stevige al licht. Ze waarschuwden 0 daarom dat hij niet op ommer, die naast hem eerd stond, mocht rij- oen de politieagenten ïhun auto stapten, de man hen uit, sprong 1 bromfiets en reed met nelheid weg. Op de rstraat werd de bromfiet- tn later aangehouden. Hij een bekeuring voor het onder invloed op een on- erde brommer. Boven- ad de man geen helm op, Sm ook nog een bon ople- missing elevisie GroenLinks in Provinciale Staten wijst boortunnel tussen A4 en A44 niet op voorhand af door Wilfred Simons leiden - Ondertunneling van de Rijn Gouwe lijn (RGL) moet se rieus worden overwogen. Dat zei Groenlinks-statenlid L de Boer zaterdagmiddag tijdens een hoorzitting van de provinci ale commissie verkeer en ver voer in de Leidse Lorentzhof. De infrastructuur van de RGL moet minimaal honderd jaar mee. Het is daarom kortzichtig om al leen naar de hoge kosten op dit moment te kijken, betoogde zij. De ondertunneling van het tra ject tussen de rijkswegen A4 en A44 maakt het hele RGL-project ongeveer vijftig procent duur der. De bijeenkomst in de Lorentz hof was een initiatief van de be woners van de Lammenschans- weg. Zij verzetten zich al langer tegen de RGL in hun straat, maar werden de laatste tijd steeds minder voor vol aange zien. Als de bewoners van de smalle Breestraat zich niet tegen de tram verzetten, waarom zou den de bewoners van de brede Lammenschansweg dat dan wel doen? De bewoners hebben daarom besloten het over een andere boeg te gooien. Zij heb ben de Stichting Openbaar Ver voer op Maat (STOOM Leiden) opgericht, die de nadelen van de RGL voor de hele binnenstad onder de aandacht wil brengen en de discussie daarover bevor deren. Deze strategie lijkt succes te hebben. De bijeenkomst werd druk bezocht en niet alleen door Lammenschanswegbewoners. De nadelen van de RGL zijn evi dent. Het aantal verkeersslacht offers daalt jaar na jaar in Ne derland, maar het aantal doden waarbij een tram betrokken is, niet. Een tram heeft immers een lange remweg en kan niet uit wijken. Ook vrezen de bewoners dat lokale buslijnen na de vol tooiing van de RGL worden op geheven, zoals in de Haarlem mermeer is gebeurd na aanleg van de Zuidtangent. Dit bete kent dat de Leidse middenstand weinig van de RGL profiteert: vanuit Voorschoten en Leider dorp neemt de bereikbaarheid van de binnenstad dan af. Het tegenargument van M. Lensink van het Projectbureau RGL was dat de Amsterdamse Leidsestraat bewijst dat efficiënt tramverkeer door smalle straten mogelijk is. Dat overtuigde wei nigen. De Amsterdamse trams zijn kort, terwijl de RGL in de spits 75 meter lang is. Doorslag gevender is dat juist Amsterdam een einde gaat maken aan de trams in de Leidsestraat. De on dergrondse Noord-Zuidlijn gaat ze vervangen. Waarom moet Leiden trams in de binnenstad invoeren als Amsterdam ze juist vervangt door een tunnel? De Lammenschanswegbewo ners pleiten daarom ook voor ondertunneling van het RGL- tracé door de Leidse binnen stad. Met een boortunnel moet dat zonder verzakkingen kun nen. De buizen komen op tien meter diepte te liggen, zodat ar cheologische resten niet worden geraakt. Een tunnel is duur: op het stuk tussen A4 en A44 zijn de kosten naar schatting 220 tot 250 mil joen euro en dat betekent een kostenverhoging van 250 pro cent ten opzichte van een lijn op het maaiveld. Gerekend over de totale investering tussen Gouda en Katwijk zijn de meerkosten echter veel geringen zo'n vijftig procent. Statenlid De Boer raadde haar WD-collega Van Ginkel dan ook aan om de hand niet teveel op de knip te houden. In het door een verkeersinfarct bedreigde Londen bewijst de ondergrond se Circle Line al meer dan een eeuw goede diensten. Waarom zou dat in Leiden anders zijn? „Het is kortzichtig om alleen naar de conjunctuur van dit moment en de bezuinigings plannen van het kabinet Balke nende 2 te kijken", vindt zij. On dertunneling kan naar haar overtuiging op zijn minst onder zocht worden. door Jos van Duinen leiden - Zaterdag, kwart over een. Het zwartgebakerde deel van de daags tevoren aangeleg de steiger bij molen De Valk is gerepareerd met een stuk spaanplaat. Ernaast liggen wat verdwaalde chrysanten die oor spronkelijk bij de bloemstukken hoorden voor het ernaast gele gen bevrijdingsmonument. De zon schijnt gewoon door. Een dozijn mensen wacht op de boot die in het kader van de Na tionale Molendag pendelt tus sen Molen De Put aan het Gal gewater, molen d'Heesterboom aan de Haagweg, en deze mo len. Voor deze molens is het feest Ze zijn uitverkoren en zwaaien opgedirkt met vlaggen de bezoekers met hun wieken tegemoet De deur staat open, iedereen is welkom om hen van top tot teen te bespieden. En dat gebeurt dan ook veelvuldig van daag. Vader, moeder en dochter Van Duin uit Katwijk, bijvoorbeeld, stappen voor de vierde keer in de boot. „Hier in De Valk en ook in De Put was niet zo veel te zien. We gaan nu weer terug naar die houtmolen waar we be gonnen zijn. We zijn daar straks veel te snel doorheen gelopen, maar die molen was echt fantas tisch." Vader loodst de rest van de fa milie de boot in. Is vooral zelf enthousiast. Dochter Christa: „Het leukst van de molens vind ik het varen met de boot." Vader Van Duin krijgt gelijk. Waar je in Molens De Valk en De Put vrij snel uitgekeken bent, biedt houtzaagmolen d'Heesterboom een ruime blik op de authentie ke ingewanden. Bovendien lo pen hier molenaars rond die de bezoekers bestoken met en thousiaste verhalen over hun molen en op alle vragen een uit gebreid en welwillend antwoord geven. De Put en De Valk daarentegen drijven voornamelijk op een fol dertje. De molenaars van De Put compenseert dit nog door vers gebakken pannenkoeken voor te schotelen en op die manier ou ders met jonge kinderen te lok ken, maar ze kunnen niet op te gen het charisma van d'Heester boom. Een miezerig trapje biedt daar toegang tot een kolossale ruim te. Het ziet er uit als een molen, het ruikt er naar molen, het is een molen. Een forse boomstam ligt vastgesnoerd op een slee om over rails door vijf magistrale za gen te worden geperst, teneinde in zeven planken te eindigen. Die stam ligt er nu ruim een jaar. De wieken draaien, maar zowel de slee als de zagen ver roeren geen vin. De handen van molenaar Pa trick Braak jeuken. „De krukas van de zagen is vorig jaar gebro ken. Het enige dat we sindsdien kunnen doen, is onderhoud ple gen. Maar het wordt tijd dat er weer gezaagd kan worden." Vol gens collega Ted ter Braak kan dat nog wel even duren. Hij staat boven in de molen naast twee blokken metaal die ooit een krukas vormden. „Er is een bedrijf in Tsjechië gevonden dat deze krukassen maakt. Er is al leen geen geld. En dan praat je al gauw over tienduizenden eu ro's." Vooralsnog zijn de drie zaagra- men werkeloos, maar biedt het stilleven in de molen de bezoe kers genoeg vertier. De molen, Schipper Sjaak Veringa vaart met zijn pendelboot bezoekers tussen de molens De Valk, De Put en d'Heesterboom. Foto: Dick Hogewoning die volgend jaar de gedenkwaar dige leeftijd van 200 jaar bereikt, is de meest gave houtzaagmolen van ons land. De houten vloer delen, bielzen die de tonnen wegende zaagapparaten dragen, ademen de leeftijd uit. Een ernstig steile trap loodst de bezoekers naar boven, waar een fantastisch uitzicht over Leiden wacht. Er liggen gevulde vogel nesten tussen het donkere hout die, voordat de wieken gingen draaien, zijn verwijderd. „Dat geeft zo'n bende en tast de mo len aan", weet Ter Braak. Vogels weten blijkbaar alle da gen de weg naar de kruin van deze molen te vinden. Mensen vandaag ook, het wordt alleen maar drukker. Veel drukker dan in De Put en De Valk. Patrick Braak weet wel hoe dat komt. „Deze molen heeft sfeer. De Put is een broekie van 16 jaar oud, die telt niet mee. En de Valk mag dan het oudst zijn, maar is geen molen maar een museum, zeg maar een geres taureerde woning. Daar staan te veel dingen in die niet in een molen thuishoren." leiden - Vijf kransen die tijdens de dodenherden king op 4 mei bij het Be vrijdingsmonument bij Molen De Valk zijn gelegd, zijn afgelopen weekeinde opnieuw vernield. Mede werkers van de Leidse ge meentereiniging probeer den zaterdagmorgen de bloemengift bij het monu ment weer toonbaar te maken. Volgens de politie zijn er zaterdagmorgen opnieuw kransen in de Rijnsburgersingel gegooid, maar buurtbewoners meldden dat er ook kran sen in brand zijn gestoken. Het is de tweede keer dat er met de kransen is ge sold. Op donderdag 8 mei werden ze in de Rijpsbur- gersingel gegooid en moesten door motoragen ten en omstanders wor den opgevist. Een boze fractieleider D. Sloos van Leefbaar Leiden hield asielzoekers uit Nieüwer- oord voor die vernielingen verantwoordelijk. In een reactie zegt ge meentewoordvoerder F. Delemarre dat de gemeen tereiniging elke ochtend langskomt om het monu ment te inspecteren. „We nemen dan alles mee dat niet meer toonbaar is. Dat kan als gevolg van vernie ling zijn, maar ook door dat de bloemen de hele dag in de zon hebben ge legen en daardoor verlept zijn." De vermissing van een Leidenaar is vanavond televisieprogramma 'Op- igVerzocht' dat om 19.00 'Nederland 1 wordt uit- den. Sinds wanneer de rordt vermist en waar hij 'tst gezien is, wilde de po- Qochtend niet zeggen, oep wordt ook gedaan "tend op het regionale al van TV West dat na het 'urnaal van 18.00 uur uitgezonden op de lokale door Wim Koevoet leiden - In de PvdA is onenigheid uit gebroken over het verkeers- en ver voersplan van de gemeente. Dat valt af te leiden uit een artikel op de website van de partij van de hand van wethou der R. Hillebrand. Die verwijt de fractie dat ze zich niet aan het verkiezingspro gramma houdt. Vooral het standpunt dat PvdA-woordvoerster C. Schreuder over de Nil-west uitdraagt, zou daar mee in strijd zijn. Schreuder prefereert een verdiept aan gelegde Churchilllaan boven de Nll- west als de hogere overheden niet bin nen twee jaar een besluit over de laatstgenoemde nieuw aan te leggen verbinding nemen. Hillebrand bekriti seert deze 'draai' van de fractie. Hij wijst erop dat in regionaal verband is afgesproken dat de keuze tussen de twee wegen moet afhangen van de maatschappelijke kosten. „Het is waar schijnlijk dat de verdiept aangelegde Churchilllaan meer geld kost en meer overlast geeft." Hillebrand legt ook een verband met het wijkontwikkelingsplan voor Leiden Noord. Als het hiermee lukt, stelt hij, om 'de negatieve effecten van de Wil lem de Zwijgerlaan als verkeersriool te verminderen, dan moet het met een vergelijkbaar plan voor Leiden Zuid- West ook mogelijk zijn om de verkeers druk in deze wijk terug te brengen.' En dat kan volgens hem het best met Nll- West. De wethouder ziet hierin een goedkopere én een duurzamere oplos sing. Hillebrand betreurt verder dat van de prioriteiten die de voetgangers en fiet sers in het PvdA-verkiezingsprogram- ma krijgen in het standpunt van de fractie niet veel meer is overgebleven. Hetzelfde geldt volgens hem voor de Rijn Gouwe Lijn. De PvdA-wethouder memoreert dat Leiden volgend jaar zijn vervoersauto- riteit verliest. De fractie besteedt maar weinig aandacht aan dit volgens Hille brand belangrijke aspect. „Het is de gemeente dan niet meer toegestaan zélf concessies voor het openbaar ver voer af te geven. Experimenten met marktwerking zoals in de energiewe reld of bij de spoorwegen moeten ons hebben geleerd dat de kwaliteit van de dienstverlening hierdoor niet altijd be ter wordt." leiden - Bijzondere planten en zaken die niet in een alle daags tuincentrum te vinden zijn, wisselden zaterdag van eigenaar tijdens de traditionele plantenmarkt in de voor tuin van de Hortus Botanicus. Uefhebbers en kwekers trof fen elkaar rondom de Oranjerie om planten te verhandelen en verzorgingstips uit te wisselen. De markt werd dit jaar nog drukker bezocht dan voorgaande jaren, meldt een me dewerker van de Hortus. Foto: Henk Bouwman Het Diaconessenhuis Lei- °beert met de inzet van zoge- nurse practitioners de wacht- D het ziekenhuis te verklei- toe hoog gekwalificeerde ver- "ndigen voeren een aantal fche taken uit en begeleiden iten. '8® nemen zij het werk uit van medisch specialisten. „Patiënten krijgen zo meer aan dacht", aldus een woordvoerder van het Diaconessenhuis. „De me disch specialist kan hierdoor meer nieuwe patiënten zien." Sinds begin deze maand zijn nurse practitioners spreekuren voor gas- tro-enterologie en orthopedie be gonnen. Die voor gastro-enterologie begeleidt patiënten die de ziekt? van Crohn of colitis ulcerosa, een chronische darmontsteking, heb ben. De patiënten krijgen op het spreekuur informatie over de aan doeningen. De nurse practitioner orthopedie houdt zich met patiënten bezig die een knie- of heupprothese krijgen. De patiënt krijgt informatie over de ingreep en het verblijf in het zieken huis. De nurse practitioner voert ook de nacontroles uit. Het Diaconessenhuis is één van de eerste ziekenhuizen in Nederland die nurse practitioners gastero-en- terologie en orthopedie in dienst heeft. Binnenkort begint er ook een nurse practitioner voor hartziektes in het Leidse ziekenhuis. door Marijn Kramp leiden - In Japan, Zuid-Afrika, India, Amerika, noem maar op, de ICT-certi- ficaten die tegenwoordig bij het ROC Leiden te behalen zijn, zijn overal ter wereld geldig. Leerlingen die een ICT- opleiding volgen aan de instelling voor middelbaar beroepsonderwijs kunnen na enkele maanden voorbereiding op gaan voor het examen. Maar ook niet- leerlingen kunnen bij het nieuwe exa mencentrum terecht voor de officiële certificaten van Microsoft, Linux, No vell, Lotus, IBM en Cisco. De ICT-leerlingen Joachim Langezaal, Dennis van der Luyt en Taco Langmu- ur gingen het afgelopen schooljaar al op voor een of meer van deze certifica ten. Het koste de drie leerlingen per certifi caat gemiddeld drie maanden voorbe reidingstijd. Het zijn pittige examens voor mbo-leerlingen, weten hun do centen Martin Lussing en Gerard van der Weerd. Ze worden afgenomen en voorbereid buiten schooltijd, zijn in het Engels en van een niveau waarmee de geslaagden de concurrentie met HBO-afgestudeerden aankunnen. Dat de certificaten van grote waarde zijn voor werkgevers, bleek tijdens Langezaals stage. „Ik hoefde bij wijze van spreken niet te beginnen met ve gen, maar mocht gelijk een heel duur systeem inrichten toen ze erachter kwamen dat ik bepaalde certificaten had." Dat is het grote voordeel van de ze certificaten, benadrukt Van der Weerd. „Voor bedrijven zijn ze heel herkenbaar. Al die verschillende soor ten schoolopleidingen en diploma's zegt het bedrijfsleven niet zoveel. Dit soort certificaten wel. Het is wereld wijd duidelijk wat je daar mee kan. Want de examens en de lesstof komt van de fabrikanten af en zijn gerela teerd aan hun producten." Het ROC Leiden is de derde mbo-in- stelling in Nederland waar deze certifi caten gehaald kunnen worden. Daar naast zijn er verschillende particuliere instituten die zich hier mee bezig hou den. Het is overigens geenszins de bedoe ling van het ROC Leiden om particulie re exameninstituten het brood uit de mond te stoten, benadrukt Jan van Baarle die voor ROC Leiden Contract werkt. „We hanteren daarom voor niet-leerlingen dezelfde tarieven als particuliere instellingen. Voor leerlin gen,^ het de helft van de prijs."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9