Stroom klachten over UPC ECONOMIE Werkloosheid in Nederland loopt snel op Zakgeld van kinderen verdampt op de beunj Deel technici KLM zonder licentie KI m overwee8t vuesen °p irak Discriminatie neemt Medewerker Lassie is de vindingrijkste van 2003 ING breidt internetbaii uit naar Groot-Brittan) SP deponeert berg bezwaren tegen kabelbedrijf bij NMa Fonds bepleit uitstel vc huisbezitter in problen Duitse minister Eichel blijft aan berlun - De positie van de Duitse minister van financiën Eichel staat niet ter discussie, zo heeft bondskanselier Schro der vandaag op de Duitse tv ge zegd. Afgelopen weekeinde gin gen stemmen op dat Eichel moet aftreden omdat hij er niet in slaagt het tekort op de Duitse begroting weg te werken. Vol gens het blad Fociis heeft Eichel gezegd dat hij vertrekt als het tekort volgend jaar verder op loopt. De Duitse regering gaf dit weekeinde toe dat het niet zal lukken om in 2006 met een slui tende begroting te komen. Dit jaar zal het tekort weer boven de 3 procent komen. Ook vorig jaar zat Duitsland met 3,6 pro cent boven de limiet van Brus sel. Chaos dreigt door staking Frankrijk parijs - Een algemene staking tegen de pensioenplannen van de regering dreigt morgen in Frankrijk het openbaar vervoer en het luchtverkeer grotendeels lam te leggen. Veel luchtvaart maatschappijen schrappen vluchten of waarschuwen voor ernstige vertraging. Treinen, bussen en metro's rijden mor gen naar verwachting bijna he lemaal niet, met uitzondering van de Eurostar door de Ka naaltunnel. Premier Raffarin zegt zich niets van de staking te zullen aantrekken. Hof bevestigt patent Philips jlmsterdam - Het Amerikaanse concern Remington, actief in de ontwikkeling en wereldwijde verkoop van persoonlijke ver zorgingsproducten, mag geen driekoppige scheerapparaten verkopen in Duitsland. Dat heeft het Keulse gerechtshof besloten. Volgens Philips had Remington het patent op zijn driekoppige scheerapparaat ge schonden. Philips won de zaak tegen Remington vorig jaar al voor een Duitse rechtbank. Het hof heeft dat vonnis bevestigd. Aldi verkoopt nu ook vers vlees rijswuk - Supermarkt Aldi heeft in de strijd om meer marktaan deel een nieuw wapen uit de kast gehaald. De keten die voornamelijk op prijs concur reert, verkoopt sinds kort vers vlees. Dat schrijft supermarkt vakblad Distrifood. De verkoop van vers vlees was een van de grote verschillen tussen 'dis counters' zoals Aldi en Lidl en andere supermarkten. Het vak blad trof bij een filiaal in Hilver sum twee soorten varkenslapjes aan. Die vormen de eerste pro ducten in hele reeks, aldus me dewerkers van de winkel. Bij Al di was niemand bereikbaar voor commentaar. Powell: Olietanks in Irak bijna vol Jeruzalem - De opslagtanks voor olie in Irak zijn zo goed als vol. Het is daarom van belang dat het land zo snel mogelijk weer olie mag verkopen, aldus de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Powell za terdag. De Amerikaanse rege ring heeft een ontwerpresolutie ingediend in de Veiligheidsraad van de VN die de VS voor zeker een jaar controle moeten geven over de Iraakse olie-industrie. Met de resolutie zou Irak onder voorwaarden weer olie mogen exporteren. De opbrengsten moeten ten goede komen aan de wederopbouw van het land. Deense premier: Pensioen met 67 kopenhagen - De Deense pre mier Rasmussen wil de pensi oengerechtigde leeftijd in zijn land, die deze zomer als gevolg van een besluit van het parle ment op 65 jaar komt, weer op 67 jaar hebben. In een inter view met de krant Berlingske Tidende zei hij gisteren dat die verhoging nodig is om de pen sioenen op peil te houden. Het Deense parlement besloot in 1999 de pensioengerechtigde leeftijd van 67 op 65 jaar te stel len. Die maatregel zou in de zo mer van 2003 moeten ingaan. In ruil voor de lagere pensioen leeftijd kortte de overheid op diverse prepensioenregelingen. Vervolging om twijfel aan Kirch münchen - De voormalige top man van Deutsche Bank, Rolf Breuer, hangt toch strafrechter lijk vervolging boven het hoofd voor de negatieve uitlatingen die hij deed over het Duitse mediaconcern KirchGruppe. De bestuursvoorzitter van de grootste bank van Duitsland twijfelde vorig jaar openlijk over de kredietwaardigheid van de onderneming van media magnaat Kirch. Die deed daar van aangifte omdat het de on dergang van zijn bedrijf had versneld. Breuer werd in febru ari al veroordeeld tot het beta len van een schadevergoeding. maandag 12 mei 2oo3j Werkloosheidscijfers Eurozone 8,7 procent Luxemburg 3,4 procent Nederland 3.6 procent Oostenrijk 4,3 procent Ierland 4,5 procent Denemarken 5.0 procent Zweden 5,3 procent Portugal 7,0 procent België 7,8 procent Duitsland 8,9 procent Frankrijk 9.1 procent Finland 9,1 procent Spanje 11,5 procent De cijfers zijn van maart en van Nederland en Denemar ken van februari den haag/gpd De werkloosheid in Neder land stijgt snel, maar in vergelijking met an dere Europese landen gaat het nog niet zo slecht. Daar proberen de vakbonden nu met man en macht de werkweek (verder) te ver korten om zo het weinige werk dat er is te verdelen onder meer mensen. Volgens cijfers van Eurostat, het Europese statistisch bureau, zaten in maart ruim 12 miljoen mensen in de eurozone (België, Duitsland, Griekenland, Spanje, Frankrijk, Ierland, Italië, Luxemburg, Nederland Oos tenrijk. Portugal en Finland) zonder werk. En het percentage werklozen loopt lang zaam op naar 8,7 procent. Een jaar geledén zat nog 8,2 procent van de beroepsbevol king zonder werk. Nederland behoort al jaren tot de landen met het laagste aantal werklozen. „Op Luxemburg na heeft Nederland het laagste werkloosheidspercentage", melden de on derzoekers. Toch is er geen reden om te jui chen. Eurostat waarschuwt namelijk ook dat Nederland op de tweede plaatst staat als het gaat om landen waar de werkloosheid het afgelopen jaar het snelst is gestegen. Van 2,4 procent in februari 2002 tot 3,6 procent in februari 2003. Portugal staat op de eerste plaats met een stijging van 4,4 naar 7 procent. Spanje heeft op afstand het hoogste werkloosheidscijfer. Maar liefst 11,5 procent van de beroepsbe volking heeft geen werk. Vooral jongeren zijn het slachtoffer. Ruim 23 procent van de beroepsbevolking onder de 25 jaar heeft geen werk. Duitsland, Frankrijk en Finland scoren ook hoog op de lijst van probleem gevallen. In bijna alle landen waar de werkloosheid hoog is zetten de vakbonden al jaren in op arbeidstijdverkorting. Dat heeft weinig suc ces gehad, blijkt uit onderzoek van Europe se vereniging voor de Verbetering van Leef- en werkomstandigheden. De duur van de gemiddelde werkweek in de EU-landen is nu 38,32 uur en is de afgelopen paar jaar niet echt gewijzigd. De enige uitzondering is Frankrijk waar bijna alle werknemers nu 35 uur per week draaien. Nederland en Dene marken scoren met 37 uur ook laag. In 1999 heeft de Federatie van Europese vakbonden het streven van een 35-urige werkweek in landen waar de werkloosheid hoog is, vastgelegd in een resolutie. In Span je, Portugal en Griekenland hebben de vak bonden dit jaar de 35-urige werkweek als in zet. In Oostenrijk ook, maar daar zien de bonden de 35-urige werkweek slechts als opstapje naar een nog kortere, namelijk 30- urige werkweek. den haag/anp - De Socialistische Partij heeft vanmiddag klachten van 3712 mensen over kabelbe drijf UK afgeleverd bij de Neder landse Mededingingsautoriteit (NMa). „Sinds grote delen van het Nederlandse kabelnetwerk verkocht zijn aan de monopolist UK is de 'dienstverlening1 gil lend achteruit gegaan", conclu deert de politieke partij. De SP had de klachten binnengekregen na een oproep op 24 maart in het tv-programma Radar. Maar liefst 71 procent van alle reagerende mensen had last van spookfacturen: nota's voor niet- geleverde diensten. Een klager had bijvoorbeeld geen telefoon aansluiting bij UPC, maar moet daarvoor wel een rekening beta len. Ruim eenderde zegt de re keningen te laat te krijgen. Ruim tweederde gelooft niet dat de bedragen op de UPC-rekenin- gen kloppen. Inwoners van een bejaardenhuis meldden dat ze acceptgiro's kregen van UPC, terwijl het bedrijf de bedragen al automatisch afschreef. De helft van de mensen had klachten over minimaal twee van UPC's diensten. Het meren deel (61 procent) komt uit Noord-Holland, Friesland en Flevoland, bij UPC bekend als Regio Noord. Veel klachten gin gen over UPC's internetdien sten, maar ook de kabeltelevisie en UPC-telefonie bleken een bron van ergernis. De Socialistische Partij wil dat de NMa een onderzoek begint naar monopoliemisbruik door UPC. In elk geval moet het ka belbedrijf zijn klachtenbehande ling verbeteren, vindt de SP. Nu moeten klagers een telefoon nummer bellen dat 10 eurocent per minuut kost. „Hoe langer mensen in de wacht staan, hoe meer UPC er op verdient. Kabelbedrijven moeten daarom verplicht wor den om hiervoor een gratis nummer open te stellen", aldus SP-Kamerlid Gerkens. Een van de klantencentra van UPC in Amsterdam. Foto: ANP/Koen Suyk De Nederlandse Mededingings autoriteit zegt in een reactie de klachten te gaan bekijken op monopoliegedrag. De NMa had UPC al eens op het matje geroe pen. De instantie vroeg UPC toen om geen klanten af te slui ten, totdat zeker is dat een nota juist is. UPC heeft tegen de NMa gezegd dat een nieuw factureringssys teem, dat in het najaar van 2002 is ingevoerd, tot de problemen heeft geleid met de facturering en incasso. UPC zei in februari 2003 een nieuw incassobeleid te hebben ingevoerd dat beter zou werken. Juist vandaag is UPC in een aan tal landelijke dagbladen begon nen met een advertentiecam pagne. Daarin wordt erkend dat de bereikbaarheid vaak te wen sen overliet. UPC formuleert een aantal eisen waaraan de dienstverlening aan het eind van dit jaar moet vol doen. Amstelveen/anp - Achterstanden bij de afdeling opleidingen van KLM hebben ertoe geleid dat de bevoegdheid van zo'n 60 technische werknemers is verlopen. Ze hebben daardoor mogelijk werk verricht dat ze eigenlijk niet mochten doen. Dat zei bestuurslid Voorting van de vakbond van luchtvaarttechnici NVLT zaterdag. Grondwerk- tuigkundigen moeten een keer per twee jaar een verplichte cursus doen om hun bevoegdheid te behouden. De KLM verzorgt die cursus en wijst de technici op het aflopen van de licentie, aldus Voorting. Volgens de bond ligt de afdeling oplei dingen van de KLM echter achter op schema waardoor enkele tientallen medewerkers onge merkt hun bevoegdheid kwijt raakten. „De KLM heeft zich misrekend. In de nieuwe CAO die per 1 april is ingegaan, is geregeld dat de tech nici thuis en deels in eigen tijd de cursussen zou den gaan doen, waardoor KLM minder cursussen dacht te hoeven geven. Maar voor begin april moest een grote groep technici nog bij KLM Op leidingen geschoold worden ".aldus Voorting. Volgens hem wisten veel technici niet dat ze te laat waren met hun cursus. De veiligheid was niet in het geding, zegt Voor ting. „Je bent niet in een keer al je kennis kwijt. Wel moeten de formaliteiten goed geregeld zijn. Het is de verantwoordelijkheid van de KLM om dat in de gaten te houden." De KLM-woordvoerder zegt dat technici zelf een verantwoordelijkheid voor hun licentie dragen. „Voorgeschreven is per twee jaar twee dagen cur sus, maar in de praktijk lieten mensen dat soms oplopen tot bijna vier jaar. We trekken de teugels nu strakker aan." De KLM verwacht dat de achter stand in opleiding in juni is ingelopen. Amstelveen/anp - De KLM heeft interesse in vluchten op de Iraakse hoofdstad Bagdad. De luchtvaartmaatschappij is ach ter de schermen met voorberei dingen begonnen. De Ameri kaanse partner Northwest Airli nes heeft bij het Amerikaanse ministerie van transport al toe stemming gevraagd om samen met KLM passagiers en vracht te gaan vervoeren, onder meer via Schiphol. Een KLM-woordvoer der zei gisteren dat Bagdad een commercieel interessante be stemming is. „De situatie is ech ter nog te onzeker om al te gaan investeren in een lijndienst", zo stelde hij. Ook het Duitse Luft hansa en het Britse Virgin heb ben concrete interesse getoond, net als vrachtvervoerders World Airways en North American. Lufthansa liet zaterdag weten dat het zo snel mogelijk de vluchten naar Bagdad wil her vatten. Volgens de Duitsers trekt de herstellende olie-industrie veel zakenreizigers naar de hoofdstad van Irak. Volgens de KLM zijn er nog on duidelijkheid over de lucht vaartrechten. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van transport kon in het week einde ook nog niets zeggen over hoe en wanneer het reguliere luchtverkeer op Irak geregeld wordt. Vliegen op Irak is al sinds 1990 verboden. Met een rente van 4,3 procent probeert ING een positie te ve op de Britse markt voor internetspaarders. Foto: EPA w amsterdam/anp - ING heeft zijn intemetbank uitgebreid. De nieuwe Britse tak krijgt drie tot vier jaar de tijd om circa 400.000 klanten te werven en daarmee quitte te spelen. Het is de acht ste markt waarop ING Direct ac tief wordt. Begonnen wordt met het aanbieden van spaarreke ningen. In de loop van de tijd wil ING ook andere financiële producten zoals verzekeringen, hypotheken en effectendiensten aanbieden. Wereldwijd beheert ING Direct inmiddels 70 miljard euro voor zes miljoen klanten. De oor sprong van de succesvolle ING- dochter ligt bij de Nederlandse Postbank. Het kantoorloze bankconcept bespaart ING veel kosten. Klanten doen hun bank zaken alleen met de telefoon of met de computer via internet. De bankverzekeraar tuigde ING Direct in de jaren negent^ Canada. Innmiddels is (gb ter actief in onder meq0u rijk, Australië, de VS ei land. In dat laatste land|tar bankverzekeraar begin Iras de concurrent Entrium 1 pe die onderneming in jfP6 komt heeft de bank zefm joen klanten. Dat moeljP6 2004 tien miljoen zijn ga De keus voor het Veref ninkrijk was eenvoudig hoort samen met Fraif Duitsland tot de drie 1 markten van Europa", ter de een woordvoerster.Lre dien is het een regio v|Uv mensen al bankieren \iop net. Sinds eind vorig j; Direct winstgevend. In de kwartaal boekte de |bij miljoen winst, een waaraan vijf van de zi, den bijdroegen. Vooroordelen blijven volgens ILc4 genève/ap - De meest flagrante vormen van discriminatie zijn in veel landen verdwenen, maar vooroordelen spelen op de werkvloer nog altijd een grote rol. Ze belemmeren veel vrou wen, etnische minderheden en andere minderheden, aldus de Internationale Arbeidsorganisa tie ILO vandaag in een nieuw rapport. Volgens de ILO wordt in de meeste landen inmiddels wel ingezien dat discriminatie slecht is voor de werkgelegenheid. „Toch hebben we nog een lange weg te gaan op het pad van ge lijkheid",'zei directeur Somavia. Rapporteur Tomei zegt dat dis criminatie een moeilijk te bepa len factor is, waarvan de gevol gen slecht in cijfers zijn uit te drukken. Zij baseert het rapport veelal op indirecte gegevens, zoals inko mensverschillen, verkregen uit overheidsstatistieken, gegevens van de Wereldbank en organisa ties die actief zijn tegen discri minatie en universiteiten. Veel zwarte Amerikanj stralische aborigines, B zigeuners of paria's (laar- te in India en Nepal) pij weliswaar van positievr minatie en andere antit natiemaatregelen mi den toch vaak in laaj banen met weinig prest Vrouwen hebben nog meest van discriminat den. Wetgeving over g< loning heeft geenszins teerd in gelijkheid bij tot de arbeidsmarkt. „Oj welke sector, de omvang onderneming of de pla wereld, vrouwen vc minder dan mannen", al mei. Vrouwen verrichte Q( dan mannen onveilige Ook is het aantal besi beroepen veel geringer. De ILO wijst er op dat hi belangrijker wordt oude nemers aan het werk te Tegen 2050 is 33 procei ontwikkelingslanden en 1\j> cent in de rijke landen 0 m, ouder. zoetermeer/anp - Het Waar borgfonds Eigen Woningen wil dat huizenbezitters die in pro blemen komen, uitstel van beta ling krijgen van de bank. Wie 'door arbeidsongeschiktheid, werkloosheid of echtscheiding de hypotheek niet meer kan op brengen, betaalt dan enkele ja ren maar een kwart van de maandlasten. Dat zei directeur Schiffer zater dag. Het waarborgfonds is be kend van de Nationale Hypo theekgarantie. Als een woning gedwongen moet worden ver kocht en de opbrengst is lager dan de schuld, betaalt het fonds de rest aan de bank. De NHG is er voor leningen tot 225.000 eu ro. De opbrengst van een kwart van de gedwongen verkopen feu was de afgelopen jaren om de schuld af te loss^ zal de komende jaren men. Nu verkoopt de b cf circa negen maanden hijsie als de bezitter niet betaall itt volgens Schiffers te koi sommige mensen. „Iem re bijvoorbeeld werkloos ra js op iets langere termijn w baan vinden." Hij pleit daarom voor een de van twee tot drie jaar, j, huizenbezitters maar eet e| van de hypotheeklasten b j. De achterstand wordt lat ingelopen door een vei van de hypotheek, waant fonds borg staat. Schiffe dat daarmee de helft van dwongen verkopen kan voorkomen. t rotterdajm/anp - Een medewer ker van de Lassie-fabriek in Wormer is uitgeroepen tot de vindingrijkste werknemer van 2003. Jos de Jong bedacht om rode korrels tussen de zilver vliesrijst niet weg te gooien, maar te bewerken tot witte rijst. Dat idee bespaart Lassie jaarlijks bijna 30.000 euro. Hij kreeg de Idee van het Jaar- Award die jaarlijks wordt uitge reikt door het Ideeëncentrum, een vereniging voor innovatie met ongeveer 250 leden uit be drijfsleven, dienstverlening en overheid. De prijs bestaat uit een bronzen beeldje en 500 eu ro. Die komt bovenop de belo ning van 4460 euro die De Jong al kreeg van Douwe Egberts, moederbedrijf van Lassie. Andere van de 19 ingediende ideeën waren een verbeterde melkverpakkingsmachine bij Campina in Heiloo en hulpmid del op beeldschermen bij de Luchtverkeersleiding beter af te stellen. Bij het hoogheemraad schap Rijnland bedacht een per soneelslid hoe de elektromotor van het boezemgemaal van Kat wijk aan Zee geautomatiseerd kon worden. De vindingrijke werknemers bespaarden hun werkgevers samen ongeveer 530.000 euro en ontvingen ruim 67.000 euro aan beloningen. door Rixt Albertsma Amsterdam - Een paar jaar geleden scho ten de beleggingsproducten voor de jeugd uit de grond. In Amerika was al een op de tien kinderen 'overgestapt' van spaarrekening naar aandelen en dat zou spoedig ook in Nederland gebeuren. In het spoor van 1,3 miljoen beleggende huishoudens, lag er een hele markt be leggende kinderen in het verschiet. Verzekeraar Levob introduceerde als eer ste de Fun(d)racer. Een aandelenlease- constructie waarmee kinderen (via hun ouders) een bedrag lenen van 4500 euro dat ze in drie voor hun herkenbare fond sen beleggen; Walt Disney, Coca Cola en McDonald's. En nog zes andere fondsen; Koninklijke Olie, Unilever, ABN Amro, ING, Ahold en Aegon. Voor de lening be talen de ouders iedere maand een bedrag plus de rente. Andere aanbieders volgden. Robeco Groep introduceerde in dezelfde periode het YoungDynamicFund, een beleg gingsfonds waarin kinderen van 12 tot 18 jaar vanaf een klein bedrag aandelen kunnen kopen ter waarde van 10 euro. Het fonds belegt wereldwijd in honder den 'herkenbare' bedrijven en heeft een beheerd vermogen van 37,4 miljoen eu ro. „De eerste jaren liep het storm", zegt Gert-Jan Schikker van het YoungDyna micFund. „Die tijden zijn voorbij". De koers is sinds de introductie gedaald van 11 tot zo'n 10 euro. Volgens Schikker gaat het niet alleen om het verdienen van geld, jongeren moeten er ook iets van le ren. Het fonds heeft een eigen website waar jongeren vragen kunnen stellen aan de fondsbeheerders, organiseert jaarver gaderingen, bedrijfsbezoeken en heeft een eigen 'jongerenboard'. Volgens Schikker is het de bedoeling dat jongeren hun geld voor een langere ter mijn beleggen, bijvoorbeeld om te 'spa ren' voor hun studie en niet om snel geld te verdienen. Schiken „Geld dat ze over drie jaar nodig hebben, moeten ze er niet instoppen. We gaan zelf uit van een mi nimale periode van vijf jaar." De Fun(d)racer van Levob - met een mi nimale looptijd van vijf jaar - is inmiddels stopgezet. De huidige klanten kunnen hun termijn uitzitten. Volgens Ben Kat- german, manager consumptief krediet bij Levob was er steeds minder belangstel ling voor het product. „Hooguit 'enkele tientallen' klanten per jaar". Hij denkt dat kinderen niet storm lopen voo U leggen, maar het huidige beursklm a. heeft er volgens hem ook niet aanl i dragen. |S Nu de looptijd bijna is afgelopen sl de koersen 'onder water' erkent Ka man. Dat betekent dat beleggers sü mogelijk moeten bijbetalen, tenzij i looptijd verlengen tot maximaal 10 Vervelend voor de beleggers, maai gens hem wel de 'essentie van bele dat er risico's aan verbonden zijn. I wil niet zeggen hoeveel kinderen en ders nog aan het product vastzitten maar volgens een woordvoerder is aantal 'minimaal'. Doordat kindert der de 18 niet rechtstreeks mogen l gen zonder toestemming van de ou zullen zij vooral voor de kosten opd ea^.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 6