Amerika zet Gamer nu al aan de kant BUITENLAND Sji'itische leider na 23 jaar weer terug in Irak Colin Powell vangt bot bij weigerachtig Israël en verdeelde Palestijnen Britse militaire spion bij IRA vlucht na ontmaskering in pers Crisis in Australië door oude verkrachtingszaak Minder nieuwe gevallen van longziekte in Peking Baby's gedood in Congo Stinkende stad pes over Bali iek verdaagd iuar Het proces tegen de chten van de aanslagen ji is vanmorgen vrijwel en na de start met een verdaagd. De Indonesi- Dpenbaar aanklager ver lom de onderbreking om nnen reageren op bezwa- m de verdediging. De eer- jdachte die werd voorge ls de 40-jarige monteur ,a, die de explosieven en to zou hebben gekocht nee de populaire uit- 'elegenheid Sari Club opgeblazen. Bij de aanslag ien 202 mensen om. uwers vóór sluiting bij EU - Veel Litouwers heb- Wsteren de toetreding tot Eropese Unie gevierd. Zij jn daarmee vooruit op de jilag van het referendum [(gelopen weekend, waar- jet er voornamelijk om ging je drempel van 50 procent vorden gehaald. De officië- slag wordt later vandaag acht, maar verkiezings- donarissen zeiden dat ruim [ocent van de 2,7 miljoen gerechtigden naar de bus was gekomen. Litou- zou daarmee de eerste nalige sovjetrepubliek len die toetreedt tot de EU. derzoek naar gramp Congo iasa - De autoriteiten van anocratische Republiek •o hebben een officieel on- iek gelast naar het ongeluk een transportvliegtuig, bij volgens ooggetuigen en donarissen mogelijk hon- n personen om het leven nen. De overheid zelf ekt in een verklaring over heidene vermisten. Naar lidt verloor het toestel van ische makelij in de nacht tonderdag op vrijdag de van de laadruimte. Moge- erdwenen tientallen perso- door het gat van ruim 2 bij ter en vielen te pletter. ih: Oklahoma ampgebied ihoma city - De Ameri- se president Bush heeft de tornado's getroffen staat horna zaterdag tot rampge- verklaard. Daardoor kan horna op snelle hulp van derale regering rekenen. Oklahoma City zijn in de t van vrijdag op zaterdag drie tornado's geraasd, s begin deze maand zijn driehonderd tornado's het midden van de VS ge en, waardoor zeker 42 sen om het leven zijn geko- Het Amerikaanse nationa- erbureau heeft gewaar- ivd voor meer zwaar weer. leime dienst bij al-Jaieera i£n - De Iraakse inlichtin- ienst heeft met drie man abische nieuwszender al- ra geïnfiltreerd. Dat blijkt xumenten uit augustus tot november 2002 waar itse krant The Sunday Ti le hand op wist te leggen, aofdredacteur van al-Ja- bevestigde zaterdag al de Britse zender Channel 4 eer waarschijnlijk Iraakse len waren binnengedron- De infiltratie was bedoeld e verslaggeving over de g tegen Irak te beïnvloe- Het televisiestation ont- dat de objectiviteit hier in gevaar is gebracht. ntenegro st separatist iORicA - Filip Vujanovic, tnentsvoorzitter en voor- Ier van onafhankelijkheid, gisteren met een ruim cliil de presidentsverkiezing Qntenegro gewonnen. Vol- voorlopige uitslagen ste- eVujanovic, kandidaat is de Democratische Partij locialisten, af op 63 pro van de stemmen, tegen 31 ent voor zijn grootste rivaal •vie. Eerdere verkiezingen len nietig verklaard, omdat de vereiste meerderheid iö procent was gehaald, tenegro heeft die meerder- sbepaling geschrapt. tare straf voor itse doodrijders ytN - Mensen die door roe- rijgedrag, rijden onder Pedof bij joyrijden iemand JPjke treffen, kunnen bin- ■ort in Groot-Brittannië re- 0 op een maximale celstraf 'eertien jaar. Dat staat in 'etsvoorstel wet dat ko- deweek aan het Britse par ot ter goedkeuring zal wor- foorgelegd, zo meldde de 1 The Observer gisteren. de verzwaarde straffen zou e'oos rijgedrag of rijden tinvloed gelijk worden ge- aan zware vergrijpen als tering, afpersing en gewa lde overvallen. dublin/ap - Een hoge informant die na mens het Britse leger was geïnfiltreerd in het Ierse Republikeinse Leger (IRA) is Noord-Ierland ontvlucht, omdat enkele kranten gisteren zijn naam hebben gepu bliceerd De man, Alfredo 'Freddy* Scap- paticci, alias 'Stakeknife', zou jarenlang tot de IRA-top hebben behoord. Als chef interne veiligheid was de spion verant woordelijk voor het opsporen van verra ders binnen de IRA. Vier Britse en Ierse kranten onthulden de identiteit van de man. Een bron bij de Britse politie zei dat de gepubliceerde ge gevens overeenkomen met die van de politie. De Britse politie doet al jaren on derzoek naar het gebruik van informan ten in Noord-Ierland door het Britse le ger. Volgens de Ierse Sunday Tribune werkte Stakeknife sinds 1978 als spion voor de Britten. Hij zou worden gedreven door wraakzucht, omdat hij ooit door een hoog IRA-lid in elkaar was geslagen. De chef van de afdeling is op de hoogte van de identiteit van alle IRA-leden, en heeft grote macht doordat hij rivalen bin nen de organisatie kan uitschakelen door ze als verrader aan te merken. Stakeknife zou tientallen mensen hebben laten ver moorden. Daarnaast zouden zijn inlich tingen hebben geleid tot de dood en de arrestatie van belangrijke IRA-leden. Vol gens commentatoren heeft het er alle schijn van dat de Britse inlichtingen dienst eind jaren tachtig feitelijk de ERA leidde. Scappaticci woonde in Andersonstown, een wijk in West-Belfast die geldt als een bolkwerk van het IRA. Hij was een buur man van Sinn Féin-leider Gerry Adams, met wie hij een vertrouwelijke relatie on derhield. Aangenomen wordt dat hij de afgelopen week is gevlucht naar een ge heime locatie ten zuiden van Dublin en vervolgens naar Engeland, vermoedelijk naar de basis van de Force Research Unit, de inlichtingendienst van het Britse leger. sydney/afp - De gouverneur- generaal van Australië, Peter Hollingworth, legt zijn functie tijdelijk neer. Hij doet dat voor de duur van de rechtszaak over een verkrachting die hij in de jaren zestig gepleegd zou heb ben. Dit heeft de Australische premier John Floward gisteren meegedeeld. De gouverneur van Tasmanië neemt de functie van Hollingworth tijdelijk waar. De gouverneur-generaal is de permanente vertegenwoordiger van de Britse koningin in Au stralië. In deze functie als titu lair staatshoofd heeft hij for meel de bevoegdheid de rege ring te ontbinden. De gouver neur-generaal kan alleen door de Britse vorst(in) worden aan gesteld of ontslagen. De Austra lische premier kan wel advise ren. Tot dusver is nog nooit een gouverneur-generaal de laan uitgestuurd, en in de 102-jarige geschiedenis van het ambt is ook nog nooit één tijdelijk te ruggetreden. Donderdag werd bekend dat een vrouw in maart een proces tegen Hollingworth was begon nen omdat hij haar in 1965 of 1966, toen zij 19 of 20, ver kracht zou hebben tijdens een jeugdkamp van de Anglicaanse kerk. De vrouw heeft twee we ken geleden zelfmoord ge pleegd, maar de rechtszaak gaat door. Hollingworth ont kent dat hij schuldig is aan de verkrachting. Het hoogge rechtshof moet nog besluiten of de zaak kan worden behan deld, omdat het gaat over feiten die meer dan veertig jaar oud zijn. Hollingworth lag al sinds zijn benoeming in 2001 onder vuur, omdat hij in zijn periode als aartsbisschop van Brisbane za ken over seksueel misbruik niet goed behandeld zou hebben. Hij verdedigde een bisschop die in de jaren vijftig een 14-ja- rig meisje herhaaldelijk had misbruikt. Verder is gebleken dat hij een priester had opge nomen in een commissie voor de behandeling van klachten over seksueel misbruik, hoewel hij aanwijzingen had dat deze man zich aan een jongen had vergrepen. caivano - Een Italiaanse in Caivano bij Napels draagt een mondkapje tegen de stank van bergen afval. In en rond de Zuid-Italiaanse stad ligt de vuil verwerking stil, doordat er geen stortruimte meer is. De gemeente heeft illegale stortplaatsen name lijk verboden. De autoriteiten zeggen dat de plaat selijke maffia, de Camorra belang heeft bij de cha os, omdat illegale stortplaatsen meer winst opleve ren dan traditionele activiteiten zoals drugssmok kel. Bedrijven die banden onderhouden met de gangsters houden zich bezig met de illegale stort. Foto: EPA/Ciro Fusco door onze correspondent Gert-Jan Broere Peking - China heeft gisteren het geringste aantal nieuws SARS- gevallen kunnen noteren sinds het twee weken geleden begon met het geven van volledige openheid van zaken. In totaal kwamen er 69 nieuwe patiënten bij, van wie 42 in Peking. Met vijf nieuwe sterfgevallen is het dodental in China gestegen naar 240, waarvan de helft in Peking. Wereldwijd lijden nu in dertig landen bijna 7300 men sen aan de longziekte, die meer dan 530 mensen het leven heeft gekost. Verreweg het grootste aantal ziektegevallen, bijna 5000, komt voor rekening van China. Een inspectieteam van de We reldgezondheidsorganisatie (WHO) onderzoekt in de provin cies Guangxi en Hebei wat voor maatregelen er worden geno men om de verspreiding van het virus in deze armere gebieden tegen te gaan. Guangxi telt twin tig SARS-patiënten en drie do den, en de vrees bestaat dat de medische zorg niet opgewassen is tegen een serieuze uitbraak. Hebei kent door de terugkeer van gevluchte migranten uit Pe king 166 SARS-patiënten en acht doden. Hong Kong lijkt aan de winnen de hand in de strijd tegen SARS. Hoewel er gisteren nog drie do den vielen, kwamen er slechts vier nieuwe patiënten bij. De voormalige Portugese kolonie Macau noteerde zijn eerste SARS-geval. Taiwan daarente gen worstelt met het virus. Er kwamen twaalf nieuwe gevallen bij en een verpleegster overleed, waardoor het aantal slachtoffers op negentien komt. Ook in Sin gapore overleed een verpleeg kundige. In het Finse Turku ligt een man in het ziekenhuis die waar schijnlijk SARS heeft. Hij liep de ziekte op tijdens een bezoek aan het Canadese Toronto, buiten Azië het zwaarst getroffen ge bied. De Fin is aan de beterende hand. Hij is de eerste patiënt in het land. personen de dood. Zij zijn alle maal het slachtoffer van geweld tussen rivaliserende bevolkings groepen, dat oplaaide nadat Ugandese troepen dinsdag vol gens internationale afspraken de regio hadden verlaten. De baas van de Verenigde Naties, Kofi Annan, riep de VN-Veilig heidsraad afgelopen weekeinde op in te grijpen om de burgers in Congo tegen het etnisch ge weld in het land te beschermen. kigali-new york/afp-anp - Ze ker twaalf mensen zijn omgeko men bij weer een slachtpartij in de Democratische Republiek Congo. Onder de slachtoffers van de slachting in Bunia, de hoofdstad van de noordoostelij ke regio Ituri, zijn drie baby's. Hun keeltjes waren doorgesne den en hun hoofdjes ingeslagen. De negen volwassen doden hadden schot- en snijwonden. Bij een bloedbad zaterdag in de zelfde streek vonden twintig Duizenden aanhangers van al-Hakim haalden de ayatollah zaterdag binnen bij zijn terugkeer in Basra. Foto: Reuters/Damir Sagolj basra/afp-rtr - De leider van de grootste sji'itische oppositiegroep in Irak is zater dag na een ballingschap van 23 jaar in Iran in zijn vaderland teruggekeerd. Aya tollah Mohammed Baqir al-Hakim werd begroet door duizenden aanhangers die langs de 20 kilometer lange weg van de grens naar het centrum van de zuidelijke havenstad Basra stonden. Daar hadden zich in een stadion tiendui zenden aanhangers verzameld om de eerste toespraak van de leider van de Op perste Raad voor de Islamitische Revolu tie in Irak (Sciri) te horen. Al-Hakim ver klaarde in een 45 minuten durende rede dat Irakezen him eigen regering moeten kiezen, en geen opgelegd bestuur zullen accepteren. „Eerst zeiden we ja tegen vrijheid, nu zeggen we ja tegen onafhan- kefijkheid." De meerderheid van de Iraakse bevolking is sji'itisch. Hakims broer, Abdul Aziz, is al sinds medio vorige maand in Irak. Hij nam ook al namens de Sciri deel aan ge sprekken over een Iraaks overgangsbe- stuur. De sji'itische organisatie is voor stander van een islamitische republiek. Washington vreest dat Hakim zal probe ren in Irak een theocratische republiek naar het voorbeeld van Iran te vestigen. De sji'itische leider heeft geprobeerd de ze angst bij de Amerikanen weg te ne men. Hij heeft benadrukt dat hij geen ko pie wil maken van het islamitische be wind in Iran. De geestelijke zegt voor stander te zijn van een brede, democra tisch gekozen coalitieregering, als ver vanger van het dictatoriale regime van Saddam Hussein. Voordat hij naar Irak vertrok, zei Hakim in een vraaggesprek met de Arabische zender al-Arabiya de aanwezigheid van buitenlandse troepen 'een heel groot probleem te vinden, dat moet worden opgelost'. Hij zei verder de levensstan daard van Irakezen te willen verbeteren en de orde te willen herstellen. Het is nog onduidelijk welke rol hij straks in het politieke veld gaat spelen. Een Sci- ri-fïmctionaris zei dat Hakim geen zitting gaat nemen in een interim-regering. „Hij staat daar boven. Hij is een geestelijk lei der en een geestelijk leider is machtiger dan een president", aldus de zegsman. Mohammed Baqir al-Hakim maakt de komende dagen met een konvooi van tientallen voertuigen een rondreis door het zuiden van het land en keert uitein delijk naar zijn geboorteplaats Najaf te rug. door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - De Amerikaanse 'burgemeester" van Bagdad, Bar bara Bodine, is per direct door de VS teruggehaald uit Irak. Dat is gisteren door een woordvoerder van de Amerikaanse dienst voor reconstructie en humanitaire hulp in Bagdad bevestigd. Ook het hoofd van die dienst, oud-ge neraal Jay Garner, zal volgens Amerikaanse media binnen af zienbare tijd vertrekken. De reden voor het snelle vertrek van Bodine, die pas drie weken de scepter zwaaide over Mid- den-Irak, is onduidelijk. Aange nomen wordt dat het deel uit maakt van een uitgebreidere re organisatie van het interim-be stuur, waarmee vorige week een begin is gemaakt met de benoe ming van oud-diplomaat Paul Bremer tot de nieuwe civiele topman in Irak. Volgens The Washington Post, die het nieuws over Bodine als eerste bracht, is er zorg in Ame rika over de te trage voortgang van de wederopbouw in Irak. Het team van Gamer zou niet goed op zijn taak zijn voorbe reid. Ruim een maand na het verdrijven van Saddam Hus seins regime werken allerlei voorzieningen nog niet naar be horen en regeert de wetteloos heid. „We kunnen onszelf niet eens besturen, laat staan een land", zo zei iemand van Gar ners dienst tegen de BBC. Ondanks herhaalde bezwerin gen van minister Rumsfeld (de fensie) dat er geen sprake is van kritiek op het functioneren van Gamer, zou het weinig adequate optreden van de door hem aan gestelde oud-militair de reden zijn voor een versneld vertrek. Gisteren suggereerde Gamer dat het altijd de bedoeling is ge weest dat hij 'niet lang" zou blij ven, maar er is altijd van uit ge gaan dat hij zeker drie maanden zou blijven, en ook de hoogste civiele baas in het na-oorlogse Irak zou worden. Jay Garner en Barbara Bodine vorige maand, kort na hun aankomst in Bagdad. Foto: AFP/Odd Andersen door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Colin Powell wil dat Israël en de Palestijnen ophou den met het stellen van voorwaarden en onmiddellijk begin nen met de uitvoering van de 'wegenkaart', het nieuwe in ternationale vredesplan voor het Midden-Oosten. „In de toe komst zal er nog tijd genoeg zijn voor een discussie over hei kele onderwerpen", zei de Amerikaanse minister van buiten landse zaken gisteren, na bezoeken aan Jeruzalem en Jericho. Zijn dringende oproep vond echter geen gehoor bij zijn Is raëlische en Palestijnse gesprekspartners. De Israëlische premier Ariel Sharon zei nogmaals dat zijn land het inter nationale vredesplan in zijn huidige vorm niet accepteert. Hij zei ook dat er geen enkele vooruitgang te verwachten is zolang de Palestijnen niet beginnen met het ontwapenen van hun milities. Het Palestijnse Bestuur wil pas met de uitvoering van de 'wegenkaart' beginnen als Israël die zonder wijzigingen aanvaardt. De nieuwe premier, Mahmoud Abbas (Abu- Mazen), noemde gisteren na zijn gesprek met Powell nog een aantal eisen. Hij wil dat Israël de bewegingsvrijheid van president Yasser Arafat onmiddellijk herstelt, de bouw van nederzettingen staakt, stopt met het liquideren van Pa lestijnse militieleiders en langgestrafte Palestijnse gevange nen vrijlaat. Er is geen enkele kans dat de Israëlische regering aan die verlangens zal toegeven. Israël meent dat Arafat eerder te veel dan te weinig bewegingsvrijheid geniet, het opgeven van de nederzettingenbouw acht de regering op dit mo ment onbespreekbaar en ze wil doorgaan met de liquida ties zolang er Palestijnse milities actief zijn. Sharon fiet gis teren wel weten dat hij in de komende dagen een aantal niet nader omschreven gebaren van goede wil zal maken, vooruiüopend op zijn bezoek van volgende week aan Was hington. Powell noemde Sharons gebaren 'veelbelovend', maar vol gens regeringsbronnen zullen ze niet veel afwijken van de maatregelen die Israël gewoonlijk afkondigt aan de voor avond van dergelijke bezoeken, zoals de uitgifte van extra Israëlische werkvergunningen voor Palestijnen, de versoe peling van handelsbeperkingen, een uitbreiding van het visgebied voor de kust van Gaza en vervroegde vrijlating voor een paar honderd kort gestrafte gevangenen. Alles wijst er op dat de Amerikaanse regering weinig of geen hoop meer koestert dat Israël en de Palestijnen snel een begin zullen maken met de-uitvoering van het plan, een gezamenlijk product van de Verenigde Staten, de Eu ropese Unie, Rusland en de Verenigde Naties (het 'kwar tet'). President Bush noemde het voorstel niet eens toen hij afgelopen vrijdag in een beleidstoespraak zijn visie gaf op de toekomst van het Midden-Oosten, compleet met vrij handelszones. Sharon heeft het internationale plan van het begin af aan doodgezwegen. Hij refereert alleen aan de toespraak die Bush vorig jaar juni aan het Midden-Oosten wijdde, en die het begin inluidde van de Amerikaanse boycot van Arafat. Het was tekenend dat Powell afgelopen weekeinde wel een onderhoud had met de Israëlische president Moshe Kats- av, die een strikt ceremoniële functie vervult, maar niet met de nog steeds invloedrijke Arafat. Op het laatste moment werd zijn gesprek met Abu-Mazen 'om veiligheidsredenen' verplaatst van Ramallah naar het afgelegen Jericho. Arafats Fatah-organisatie had in Ramal lah betogingen aangekondigd tegen de Amerikaanse boy cot van de Palestijnse president, die volgens opiniepeilin gen populairder is dan Abu-Mazen. Veel Palestijnen be schouwen de laatste als een door de Verenigde Staten en Israël opgedrongen leider. Na zijn gesprek met Abu-Mazen zei Powell dat Europese leiders zelf moeten weten of ze Arafat mijden of niet, hoe wel Amerika het eerste zou prefereren. Hij zei te waarderen dat de Palestijnen al een aantal 'positieve stappen' hebben genomen op het gebied van bestuurshervorming. „Maar we willen ook vastberaden stappen zien, die zijn gericht op het ontwapenen en ontmantelen van de infrastructuur van de terreur."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5