Zorg leidt tot een extra bezuiniging VERS EN VOORDEEL BINNENLAND 'Als ze nu iets flikken, weten we er wel raad mee' 5.37 1.39 Chaos door fans Ajax en ADO 'Messias' Godett stuwt FOL naar verkiezingszege Curasao 'Nederland gecapituleerd in strijd tegen drugskoeriers' Actie tegen geslachtsziekten Vijfmiljoenste op pesten-site Dus U wilt geld verdienen? WAARSCHUWING Te hoog residugehalte opThompson Seedless druiven uit India. Dierenclub doet aangifte tegen loco die pauwen doodschoot Andrea Luten herdacht duw steekt ir man dood „ad - Een 37-jarige vrouw flystad heeft gisterochtend man met een mes doodge ld Het slachtoffer overleed iziekenhuis aan zijn ver ingen. Het paar had ruzie jgen in Bungalowpark Serberg in hun woonplaats. Jjtie heeft de vrouw opge- aïgens 'zware mishande lt de dood tot gevolg end'. Ze wordt dus niet ,cht van een geplande I' 1 isjes gered (r mobieltje >ftEN - Drie 16-jarige meis- lElspeet en Uddel zijn za- gavond gered door de mo- telefoon van een van hen. leisjes fietsten zaterdag- dhet bos bij Garderen in. mskwam een man met ,ode zakdoek voor zijn ge- levoorschijn. Hij bedreig- meisjes met een pistool W3ng hen op de grond te iliggen. Op dat moment tde moeder van een van eisjes. Het meisje euvvde hard waar ze was. schrok de aanvaller weer ndat hij er vandoor ging. dding uit ndend huis kaag - Drie mannen heb beren in Den Haag het vain een vrouw gered, na- ij haar in een brandend itement voor het raam za- siaan. De voorbijgangers mamen meteen actie. Met oevoet wisten ze de deur et huis op de tweede ver- igte forceren, waardoor woonster erin slaagde de ig te verlaten. Ze liep ove- iwel brandwonden op. ne ging aan itpartij vooraf De 40-jarige eigenares mchroom Panaché in Til- ie afgelopen donderdag gen 51-jarige man heeft schoten, blijft voorlopig htenis. Volgens nog on- D'gde berichten zou de i al maandenlang door de tijn lastig gevallen. Klan- itelden dat het tweetal oor het schietincident ru- LDe man zou de vrouw magazijn met een wapen i bedreigd. Hij moet zijn ttoen een leverancier akwam. Op dat moment leigenares het wapen te nen schoot. ie vrouw in pt gevonden 1-In een sloot in Vuren, grens van Gelderland en lolland, is zaterdagoch- et ontzielde lichaam van jarige vrouw gevonden, ie doodsoorzaak is nog bekend, maar de politie oedt dat de vrouw door lisdrijf om het leven is ge il. Volgens de politie had luw geen vaste woon- of jfplaats. Het is voor de keer binnen een jaar dat gemeente Lingewaal, oe Vuren behoort, een do- luwis gevonden. tvoering bordeel I Een aantal onbekende ken heeft gisteravond een ke vrouw ontvoerd uit brdeel in het Noord-Lim- (Well. Volgens de politie pe vrouw onder bedrei- jin een vuurwapen ge- ken in een auto plaats te Het voertuig is vervol- li onbekende richting ver ia. De politie wil niet zeg de vrouw in het bordeel «werk was. (kpartij in lasserdam herd am - Een 43-jarige luitAlblasserdam is gis- nd neergestoken en korte v overleden. Haar 43-ja- i-man is vermoedelijk de aldus de politie Zuid- ÈdZuid. Hij is als ver- (aangehouden. Het werd in kritieke toe- gevonden in haar achter- lAlblasserdam. Ze over- •het ziekenhuis. I-commissaris Dijke dood ï- De vroegere commis si de koningin in !|.mr. Pieter van Dijke, is [overleden. Zijn familie «zaterdag bekendge- Hij is 82 jaar geworden. Van Dijke werd in 1980 [toenmalige minister benoemd tot commissa- Hij zou dat onge- fjaar blijven. Daarvoor onder andere burge- tvan Gouda en secreta- fraal van Binnenlandse Nadat hij als commissa- afgetreden, was hij en- tnNOS-voorzitter. door Leo van Gelderen hoorn-enkhuizen - Stil, doodstil. Zelfs op de NS-sta- tions tussen Hoom en Enkhuizen is geen reiziger te be kennen. De lijn die vanwege vechtpartijen en vernielin gen de laatste tijd bijna dagelijks nieuws is, lijkt zater dagavond wel een spooklijn. Als de trein in Enkhuizen stopt, wordt duidelijk waarom de groep vandalen een avond vrijaf heeft genomen. Het station wordt bemand door politiemensen en bewakingspersoneel, inclusief een hondenbrigade. R. de Bruin, groepschef van de politie Enkhuizen komt even kijken en 'overziet zijn troepen': „Zoveel lef heb ben ze niet. Als ze vanavond iets flikken, weten we er wel raad mee." De dag ervoor was het op het station wel tot een vechtpartij gekomen.Ach we moeten het ook niet overdrijven. Er zijn inderdaad twee jongens uit de trein gehaald omdat ze van alles via de intercom riepen. Bij de aanhouding zijn wat klappen gevallen. Maar dat staat natuurlijk niet in verhouding tot de vernielzucht van de groep die de laatste tijd passagiers lastig valt en treinen verbouwd." Het probleem is dat het geweld op verschillende sta tions tussen Hoom en Enkhuizen tot uitbarsting kan komen. Dat maakt de controle er op moeilijk en de roep om 'vliegende politieteams' begrijpelijk. De stilte van de zaterdagavond lijkt op een kat-en-muisspel. Op het mo ment dat de politie met de spierballen rolt, geven de vandalen niet thuis. Om snel weer toe te slaan als de kust weer 'veilig' is. Burgemeester Vreeze van Enkhuizen: „In dat laatste ge loof ik niet zo, vooral omdat we van plan zijn deze aan pak lang vol te houden. Daarnaast hebben de spoorwe gen toegezegd dat er op de treinen extra controle komt. In combinatie met een verbeterde communicatie tussen politie en NS-personeel kunnen we snel in actie komen als er onderweg op een van de stations of in de treinen problemen zijn. Bovendien krijgen we de groep langza merhand in kaart doordat we telkens wat van deze lie den oppakken." Buiten op het station blijft het stil. De honden hoeven niet uit de wagen. De mensen van de bewaking hangen rond en doden de tijd met koffie en een sigaret. De laatste trein arriveert en zet een handje vol reizigers af. Ze kijken verbaasd als ze na midder nacht nog zoveel bewaking rond het station zien. „Ja, nu zie je die gasten niet", zegt een van hen. „Wat een helden. Ze durven alleen als er geen politie is." Schielijk verdwijnt hij het donkere Enkhuizen in. ruinen - Zo'n 1500 tot 2000 mensen hebben dit weekeinde in Ruinen de tien jaar geleden vermoor de Andrea Luten herdacht. Op het centrale dorps plein stond het hele weekend een groot portret van het meisje met daarop de tekst Andrea 1993-2003, omgeven door fakkels en vuurkorven. Op beide da gen zorgde een doedelzakspeler voor gepaste mu ziek. De Brink raakte langzamerhand bezaaid met witte rozen, de lievelingsbloemen van het op 15-jari- ge leeftijd vermoorde meisje. Zaterdag kwamen misdaadverslaggever Peter R. de Vries en oud hoofdcommissaris Blauw van Rotterdam naar Rui nen. Zij zijn al jaren betrokken bij het onderzoek naar de moord. Andrea werd op 10 mei 1993 ver moord. Haar vader vond het levenloze lichaam een dag later in de Gijsselter bossen. De moord is nog steeds onopgelost. Foto: GPD/Han de Graaf münchen/dpa - In de strijd te gen de internationale drugshan del heeft Nederland 'al lang ge capituleerd voor de toestroom van drugskoeriers via de lucht haven van Amsterdam'. Dat zei de minister van binnenlandse zaken van de Duitse deelstaat Beieren, Günther Beckstein, gis teren. Beckstein zegt dat het steeds moeilijker wordt de inter nationale drugskartels aan te pakken omdat Nederland koe riers vaak niet eens meer op sluit. Beieren is daarvan volgens de minister het slachtoffer om dat veel koeriers vanuit Neder- arnhem-numegen/gpd - Op de wc's in meer dan vierhonderd populaire uitgaansgelegenhe den in Nederland hangen sinds het afgelopen weekeinde pane len die jongeren moeten wijzen op het gevaar van geslachtsziek ten. De actie is een initiatief van de Stichting Soa (Seksueel over draagbare aandoeningen). De panelen hangen in de damestoi letten aan de binnenkant van de deur en bij de spiegel. Bij de he ren is boven elk urinoir een pa neel bevestigd. .Amoureuze ontmoetingen ko men vaak tot stand na een avondje stappen. Daarom is het toilet het ideale moment en de ideale plek om jongeren te at tenderen op de gevaren. Bijko mende voordelen zijn dat con dooms vaak ook nog eens in de directe omgeving te koop wor den aangeboden of in een auto maat verkrijgbaar zijn en dat jongens en meisjes specifiek worden aangesproken", zegt woordvoerder Dennis van Breg- gen van de Stichting Soa. Op de panelen staan teksten als 'Weet je zeker datje vriendje geen ch lamydia heeft?' (voor de dames) en "Wil je geen soa als souvenir?' (voor de heren). Ondanks alle intensieve cam pagnes die in het recente verle den zijn gevoerd, weten jonge ren nog te weinig over de gevol gen van seksueel overdraagbare aandoeningen, vindt de Stich ting. „Soa kun je oplopen en overdragen zonder dat je er zelf iets van merkt. Op de lange ter mijn kunnen geslachtsziekten zelfs tot grote schade leiden, zo als onvruchtbaarheid." Rijswijk/anp - De website www- .pesten.net verwacht vandaag de vijfmiljoenste bezoeker. De vader van een jongen die van school werd gepest, richtte de site vijf jaar geleden op. Vanaf het begin was de website een groot succes. Mensen kunnen er onder meer terecht voor infor matie over pesten, om vragen te stellen of advies te krijgen over wat je er tegen kunt doen. De website, die in eerste instantie vooral voor kinderen werd op gericht, is voor veel slachtoffers een verademing. Maar ook ou ders van wie de kinderen wor- land, op weg naar Zuid- en Zuidoost-Europa, door de deel staat komen. „Weliswaar zijn het afgelopen jaar rond de 2300 drugskoeriers opgepakt, maar dat is wellicht maar een fractie van het aantal werkelijk binnen komende koeriers via Schiphol", zei hij. Een woordvoerder van het mi nisterie van justitie in Den Haag bestrijdt de uitspraken van de minister. Nederland doet vol gens hem juist 'forse inspannin gen' om de drugssmokkel via Schiphol de kop in te drukken. den haag/gpd-anp - De toene mende kosten voor de zorg dwin gen mogelijk tot een extra bezui niging van 1,5 miljard euro. Dat bedrag komt volgens WD-leider Zalm nog eens bovenop de 15 miljard euro die nodig zijn om in 2007 een begrotingsevenwicht te halen. De zorgkosten stonden vanmiddag centraal bij de forma tiebesprekingen tussen CDA, WD en D66. De onderhandelaars willen deze week de besprekingen over de bezuinigingen afronden. On danks de moeilijke besluiten die moeten worden genomen is in de cruciale fase van de bespre kingen de stemming onder CDA, WD en D66 toch optimis tisch. Maar dat er harde ingrepen aan komen is onvermijdelijk, zeggen de onderhandelaars. „De zorg kosten stijgen tien procent per jaar, terwijl de economische groei stilvalt. Als we nu niet in grijpen worden de kosten op den duur volstrekt onbetaal baar", aldus een bij de onder handelingen betrokken bron. Maar zelfs dan mogen de Ne derlanders niet mopperen. „Ne derlanders betalen nu gemid deld 6 procent van de kosten voor de gezondheidszorg zelf. In Europa is dat gemiddeld 15 pro cent", aldus dezelfde bron. Desondanks betekenen de stij gende kosten ook een direct probleem bij de kabinetsonder handelingen. Afgesproken is im mers dat de komende vier jaar de lasten voor de burgers niet omhoog gaan. De WD houdt daarom vast aan gedeeltelijke afschaffing van de onroerende zaakbelasting (ozb). Het gaat dan om het gebruikersdeel, de ozb die bewoners en huurders betalen. Het eigenaarsdeel blijft wél bestaan. De gedeeltelijke af schaffing levert een miljard euro aan lastenverlichting op. Daar mee krijgt de burger deels com pensatie voor de stijgende zorg premies. Deze dagen zal blijken of de WD dat punt binnen kan halen. De financiële besprekingen lo pen toch al stroef omdat er al een bezuinigingsoperatie klaar ligt ter waarde van een slordige 15 miljard euro. Uitkeringsge rechtigden en ambtenaren lij ken daarvan de grootste slacht offers te worden. Zij weten al dat hun loon of uitkering de ko mende vier jaar met niet meer dan maximaal 1,5 procent per jaar zal stijgen, gelijk aan het te verwachten inflatieniveau. Ver der willen de onderhandelaars een algehele loonmatiging. De loonkosten in Nederland zijn te hoog, menen economen en dat belemmert het economisch her stel. De onderhandelaars heb ben zaterdag opnieuw een lijst met bezuinigingsmaatregelen naar het Centraal Planbureau (CPB) gestuurd om ze te laten doorrekenen. Een eerder lijstje bleek te leiden tot schadelijke effecten voor economie en werkgelegenheid. Zalm ver wacht dat het nieuwe lijstje, dat morgen wordt terugverwacht, ook niet tot het gewenste resul taat zal leiden. „We moeten hier zeker nog over doorpraten." (advertentie) den gepest of leerkrachten die iemand in hun klas hebben die de zondebok is, surfen regelma tig naar de site. Volgens B. van der Meer, psy choloog en voorzitter van de stichting Europees Expertise centrum voor Veiligheid, is pes ten nog altijd een onderschat probleem. Ongeveer 385.000 kinderen, van wie het meren deel op het basisonderwijs zit, worden wel eens gepest. „In een chatbox vertellen kinderen aan elkaar wat ze hebben meege maakt en wisselen ze ervaringen uit", vertelt Van der Meer. Nu tot 10% korting op een meerjarencontract ENECO Energie begrijpt dat u als onder nemer graag de touwtjes in handen heeft. Bel gratis onze Klantendesk Zakelijk 0800 - 1 555 voor de actievoorwaarden. ENECO Energie. Mijn energie. ENECO -energie (advertentie) Geconstateerd is dat Thompson Seedless druiven uit India (pitloze witte druiven) verkocht in een plastic bakje van 500 gram met deksel onder de merknamen "Santosh" en "Freshtrop" of met merkloos etiket, voorzien van streepjescode 8713702099150 en 8901891000013, te hoge residugehaltes aan gewasbeschermingsmiddelen be vatten. Deze druiven zijn aangeboden in de winkels van C1000, Deka Markt Edah, Garantmarkt, Konmar, Plus, Super de Boer. Dringend wordt aangeraden deze druiven niet te consumeren. Voor meer informatie kunt u bellen naar telefoonnummer 030 - 880 11 12. Indien u het etiket van de druiven gekocht bij bovengenoemde winkels (s.v.p. naam van de winkel vermelden), uw naam, woonplaats en uw bankrekeningnummer opstuurt naar Antwoordnummer 12,2980 VE Barendrecht (postzegel niet nodig) onder vermelding van "Recall Hagé International b.v.", wordt uw aankoopbedrag gerestitueerd. deventer-nijmegen/anp - Sup porters van ADO Den Haag en Ajax die gisteren op eigen gele genheid naar uitwedstrijden van hun clubs gingen, hebben de politie handenvol werk bezorgd. De politie van Deventer hield 45 Haagse fans aan. In Nijmegen werden 54 Amsterdamse sup porters naar huis gestuurd. De korpsen legden kordons en ver- keersfuiken aan. Enkele honderden fans van ADO Den Haag waren op eigen gelegenheid met de auto naar Deventer gereden. Hun club kon daar kampioen van de eer ste divisie worden. De politie, met 350 man paraat, had bij de toegangswegen naar de stad een kordon gelegd. Het merendeel van de aanhangers maakte rechtsomkeert. Wie dat piet deed, werd gearresteerd. Op weg naar de Overijsselse stad reden de supporters op de snelweg met wisselende snelhe den waardoor files ontstonden. Een aantal richtte bij een tank station bij Gouda kleine vernie lingen aan en stal waren en ben zine. De aanhangers van ADO Den Haag protesteerden met hun ac tie tegen het aantal toegewezen kaartjes voor het duel met Go Ahead Eagles. Ze vonden dat te laag. De directie en de suppor tersvereniging van ADO en de Haagse burgemeester Deetman steunden hen in die mening, maar waren het niet eens met het protest van de fans. De politie in Nijmegen stuurde 54 Ajax-supporters terug naar Amsterdam. Ze konden geen kaartje voor de voetbalwedstrijd NEC-Ajax in het Goffertstadion krijgen door een meningsver schil tussen het bestuur van Ajax en burgemeester Ter Horst van Nijmegen. Boze Ajax-fans kondigden aan met honderden naar Nijmegen te komen. De politie zette 175 mensen in, die onder meer ver- keersfuiken inrichtten. Vier Ajax-supporters reden in zo'n fuik. Tientallen anderen kregen bij het stadion geen toegang. Al le supporters hebben zich vol gens de politie zonder proble men de stad uit laten zetten. Het Korps Landelijke Politie diensten, verantwoordelijk voor de veiligheid op de snelwegen, voelde zich overvallen door de stroom supporters. Het korps riep politiewagens uit andere re gio's op en zette ook een heli kopter in. Zie verder de sportpagina's door onze correspondent Daphne Groenendijk Willemstad - De arbeiderspartij Frente Obrero (FOL) heeft met ruime meerderheid de verkie zingen op Curasao gewonnen. Ze behaalde acht van de 21 ze tels, een verdubbeling vergele ken met de eilandraadverkiezin- gen van vier jaar geleden. Rege ringspartij PAR bleef staan op vijf zetels, vakbondspartij PLKP kreeg er drie, de Nationale Volkspartij PNP ging naar twee, de sociale partij MAN bleef op twee en nieuwkomer LNPA haalde er een. De overwinning van Frente kwam vrijdag als een grote ver rassing. In de peiling van een lo kaal adviesbureau kwam de par tij uit op de tweede plaats, met twintig procent van de stem men. De nu op nummer twee geëindigde PAR zou volgens dat onderzoek met 29 procent de grootste worden. Een dag voor de verkiezingen veranderde dat beeld echter volledig door de vrijlating van FOL-leider Antho ny Godett. Godett zat bijna een maand vast op verdenking van ambtelijke corruptie en valsheid in ge schrifte. Direct na zijn voor waardelijke vrijlating trok hij, op badslippers en met zijn gevan- genisldeding nog aan, met de bijbel hoog geheven door de straten van Willemstad. „Hij leek wel de grote messias en de emotie in de samenleving was ongekend", zegt Omayra Leef- lang, het nieuw gekozen raads lid van de PAR. Ze verklaart die enorme volks manifestatie uit het feit dat een deel van de bevolking 'te veel in zwart-wit denkt'. „Begrippen als onvoorwaardelijk en opschorten worden niet begrepen. Als Go dett wordt vrijgelaten, denkt men dat hij onschuldig is. En om hem te belonen voor die tijd dat hij onschuldig heeft vastge zeten, heeft men massaal op hem gestemd." Hoewel het feest onder de FOL- aanhang ongekend was, zat de partijleiding zaterdag al om de tafel. „We willen zo snel moge lijk aan de slag met het vormen van een coalitie, want per 1 juli moet de nieuwe regering aan het werk zijn", zegt Maurice Adriaens, de tweede man van de FOL. Met welke partijen dat zal zijn, weet hij nog niet. „We heb ben geen enkele voorkeur. Maar nu al kan worden gezegd dat qr een meer sociaal gekleur de regering komt, dan de bezui nigende regering die de afgelo pen acht jaar onder leiding van de PAR regeerde. Het belangrijk ste punt van de FOL is namelijk de aanpak van de sociale ach terstand op het eiland. „We gaan hard trekken aan de eco nomische ontwikkeling van het eiland", zegt Adriaens. Voor de verkiezingen is de partij al be gonnen met het asfalteren van zandwegen in armere wijken, het weggeven van volkswonin gen en de herbouw van verpau perde woonwijken. roermond/gpd - Het Hulpcen trum voor Wilde Dieren in Lim- bricht gaat vandaag aangifte doen tegen loco-burgemeester Corbey van Thom, twee inwo ners van dat Limburgse dorp en een ambtenaar van de AID van wege het doden van zes pauwen met een jachtgeweer. Corbey, in zijn vrije tijd jager, schoot don derdagavond de pauwen dood in opdracht van de eigenaar. Deze kon de dieren niet te pak ken krijgen. Hij moest ze ophok- ken in verband met de vogel pest. Paul van Burink van het Hulpcentrum laakt het optreden, van de vier. „De hobbyboer wist al weken dat hij de dieren moest vastzetten, maar hij liet het er op aankomen", zegt Van Bu rink. De hulp van de hobbyboer zou volgens hem de neerge schoten pauwen hebben ge dood door ze de nek om te draaien. Ook de AID'er, die er bij was, gaat volgens hem niet vrijuit. „Hij moet toezien op de Flora en Faunawet en ook de Wet dierenwelzijn. Die werden met voeten getreden." (advertentie) CU Sperziebonen a qq 500 gram C335E23 U «7 «7 til Kippenbouten verpakt 2,7 kilo, kilo 1.98 til Gemalen oude kaas 48+ zakje 150 gram, 1&9 kilo 1.99 kilo 9.27 De "van/voor-aanbledlngen zijn alleen geldig met CU Bonus kaart tot en met 18 mei 2003.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3