Dertig dolle dagen in de Ronde van Spanje SPORT Tuchtklucht li /Tinuutje of twee, drie. 'n Enkele keer vijf. Lan- 1VI ger duurt het doorgaans niet. De extra tijd van een voetbalwedstrijd, voorheen blessuretijd. Maar aan de laatste Feyenoord-Ajax is pas vrij dagochtend rond tien uur een eind gekomen. Roelof Luinge, arbiter van dienst in de Kuip, heeft één zondag thuis zitten miezenmausen en daar na alweer twee duels in de eerste divisie tot een (goed) einde gebracht, maar pas vrijdag in Zeist Bonk écht het laatste fluitsignaal. Voor Van Hooijdonk duurde de halve bekerfinale 22 dagen en veertien uur. Je hoort nu eigenlijk, al was het maar uit burger mansfatsoen én om geen kleur te bekennen, te zeggen dat de hele tuchtrechte lijke nasleep van Feyenoord- Ajax geen winnaars kent; lou ter verliezers. Die zijn er inderdaad genoeg. Ibrahimovic en Chivu om te beginnen. Niet uit het veld ge stuurd, maar toch gestraft alsof ze rood hebben gehad. Van Hooijdonk. Zijn rode kaart is hem weliswaar kwijtgeschol den, maar pas nadat hij drie weken lang werd achtervolgd door hele en halve leugens. Hij moet uitgeput zijn, een wrak. Van Damme niet te vergeten. De Ajaxbelg heeft zichzelf ge boekstaafd als jokkebrokje. Pleitte Pi-Air in woord vrij, klaagde hem in schrift aan. Vandaag ja, morgen nee. Van de tot dusverre genoemde ver liezers is hij de grootste. Hij had Koeman, Van Eijden en Beenhakker in hun gezicht moeten uit lachen en vast moeten houden aan zijn eerste verklaring dan was er voor hem nog toekomst geweest, in de Kuip desnoods. Waren dit alle verliezers? Nee, er zijn er nog meer. De al genoemde Koeman, Van Eijden en Been hakker, gezichtsbepalers van Ajax. Zij hebben van de tuchtrechtspraak tiaar aanleiding van Feyenoord-Ajax een klucht gemaakt, een tucht klucht. Zij hebben zichzelf belachelijk gemaakt, wat tevens een genoegzame straf is. Als verliezers kun je ook nog noemen De N, B. en S. Gerard de N. werd knock-out geslagen door Ibra himovic, maar volgens de lezing van Koeman was de Feyenoorder dader en de Ajacied slachtof fer. De N. zou zijn begonnen! Hij gaf een zetje. Goede grap van Koeman natuurlijk, tenzij je De N. heet. Want ten onrechte beschadigd, is (vol gens het rook en vuur-principe) óók beschadigd en waar róók is, is. Ook Paul B. is beschuldigd. Door de Ajax-trainer. B. zou Sneijder tijdens het boksgala aan het eind van de reguliere speeltijd bij de keel hebben gevat. Dit ontging de arbitrage. Kwestie van ogen tekort Ook tot Koeman kan de pseudo- verwurging van Sneijder pas doorgedrongen zijn terwijl hij de te levisiebeelden bestudeerde. B. zal gerust stout zijn geweest, maar als Koeman zo scherpzinnig is als hij zich voordoet is het des te fr appanter dat hem de logica van Chivu's schorsing geheel is ontgaan. Chivu probeerde S. in één klap naar Korea terug te slaan. De Ajax-trainer zet vyaagtekens achter de schriftelijke verkla ring van S. Deze is opgesteld in de hem vreemde Nederlandse taal en van een handtekening voorzien door een ander dan S. Dat Koeman hier pro forma een punt scoort, allicht, maar een man van formaat was hij pas geweest als hij de nalatig heid van de scheidsrechter had opgevangen door dan zelf maar zijn vechtende aanvoer der uit het veld te halen. Samenvattend heet de grootste verliezer de waarheid (die wordt in elk wapengekletter altijd het eerste en het meeste geweld aangedaan). Toch is er ook één winnaar. Vielen tijdens de wedstrijd Feyenoord én Ajax nog eendrachtig over de scheidsrechter, in de wet-strijd doken Fey enoord en Ajax op elkaar en geraakte de arbitrage langzaam maar zeker op de achtergrond. Half Nederland weet nu al niet meer wie Feyenoord- Ajax floot. Wat nu als Ajax en Feyenoord aan het einde van de competitie ook qua doelsaldo eikaars gelijken worden? Dit is een moeilijk, maar niet onmoge lijk scenario. Beslissingswedstrijd! Een wedstrijd, geknipt voor Roelof Luinge. Frank Snoeks Alphenaar Arjan van Heusden keepte bij ARC, Koudekerk, RCL en Noordwijk, voordat hij een contract in Engeland tekende. In tussen is hij de Nederlander die het langst in de Engelse compe titie speelt. Van Heusden begon zijn loopbaan bij eerste-divisie- dub Port Vale en belandde uit eindelijk via Oxford en Cam bridge United bij het Zuid-Engel se Exeter City. Bij deze club in de derde divisie keepte hij tot ie ders tevredenheid, toen begin dit seizoen plotseling een plaat selijke coryfee onder de lat werd gezet. „Het was natuurlijk een tegen valler toen de voorzitter ineens een andere keeper aantrok. Ik dacht dat ik weinig kans meer had om in het doel van Exeter te komen, daarom is mijn con tract ontbonden. Ik heb toen vier weken onder contract ge staan bij Mansfield Town uit de tweede divisie omdat hun eer ste keeper geblesseerd was. Ik heb daar in totaal vijf wedstrij den in het doel gestaan. Toen keerde hun geblesseerde keeper terug. Daarna kreeg ik een kans bij Torquay United. Dat was voor mij ideaal, want Torquay ligt dicht bij Exeter, ik hoefde niet te verhuizen. Ik kreeg bij Tor quay geen vast contract, in En geland kennen ze een overeen komst voor een week. Dat bete kent dat ze je meteen kunnen wegsturen als het niet goed gaat. Na drie wedstrijden liep ik een liesblessure op, was ik: er drie weken uit. Toen ik dacht hersteld te zijn, was het in de eerste wedstrijd weer raak, op nieuw een liesblessure. De eer ste keer had de club me nog doorbetaald, de tweede keer niet meer. Na zes weken was ik weer fit. Intussen had ik weer een aan- SPORT IN BEELD Heel hard fietsen tussen de kassen schipluiden - De 38-jarige Slo veense duursporter Jure Robic begint zaterdag 17 mei in Schipluiden aan een wereldre cordpoging op de racefiets. Hij gaat proberen het huidige re cord van 856 kilometer in 24 uur te verbeteren. De poging vindt plaats onder het toeziend oog van de Ultra Marathon Cy cling Association en is aange meld bij het Guinness Book of Records. Een Nederlands team heeft de recordpoging voor de Sloveen georganiseerd. Tussen de kassen in het Westland is een ronde uitgezet van bijna 17 kilometer, met glad asfalt en zonder hindernissen als kruis punten of verkeerslichten. Een wielerspeciaalzaak maakte voor Robic een speciale fiets. Beachvolleybal vrouwvriendelijk Lausanne - De internationale volleybalbond FIVB heeft beslo ten in het internationale beach volleybal zwangerschapsverlof in te voeren. Moeders behou den na de geboorte van hun kind een jaar lang 75 procent van hun punten op de wereld ranglijst. Bij een pauze van twee jaar blijft de helft van de punten gehandhaafd. „Dit is een sterk signaal van onze bond dat we de rechten van vrouwen in de sport respecteren", zei Angelo Squeo, binnen de FIVB verantwoordelijk voor beach volleybal. Deze tak van het vol leybal hanteert ook als een van de weinige op de internationale tour hetzelfde prijzengeld voor mannen en vrouwen. Van Nistelrooy wil er minstens 150 manchester - Ruud van Nistel rooy wil minimaal 150 doel punten maken voor Manches ter United. De Nederlandse spits van de kampioen van En geland heeft er nu 80 staan. Hij kwam in de zomer van 2001 over van PSV. Dit seizoen maakte Van Nistelrooy in totaal 44 doelpunten voor United, waarvan 25 in de competitie. Daarmee werd hij topscorer van de Premier League. In de viering van het kampioenschap in de Premier League verklaar de Van the Man' nog lang bij Manchester United te willen blijven. „Ik wil geschiedenis schrijven met de club, al het mogelijke winnen. Ik zie mijzelf mijn loopbaan hier besluiten." Maradona moet achter de tralies buenos aires - Zodra Diego Maradona voet zet op Argen tijnse bodem, moet hij de cel in. Dat heeft volgens het dag blad Cronica een rechter uit het geboorteland van de voormali ge voetbalvedette bevolen. Ma radona zou in gebreke zijn ge bleven bij het betalen van ali mentatie. Momenteel verblijft Maradona in Cuba, waar hij probeert van zijn verslaving aan drugs, met name cocaïne, af te komen. De voetbalster, die zijn land aan de wereldbeker hielp in 1986, scheidde onlangs van Claudia Vïllafane. De rechter bepaalde dat Maradona de rest van zijn leven 3000 dollar per maand alimentatie moet beta len aan zijn ex, bij wie hij twee kinderen heeft Irak speelt toch tegen Vietnam Damascus - Het Iraakse voet balelftal komt op 10 september weer in actie. Het team, dat wordt gecoacht door de Duitser Bemd Stange, speelt die dag een kwalificatiewedstrijd tegen Vietnam voor de Olympische Spelen van 2004. Gastheer van het duel is de Syrische hoofd stad Damascus, aldus maakte de Aziatische voetbalbond (AFC) maandag bekend. Twee weken later volgt de retum in Hanoi. De interlands waren eerder geschrapt door het uit breken van de oorlog in Irak. Voor de Vietnamese voetbal bond komt het doorgaan van de wedstrijden als een verras sing, want zij deelde eerder mee dat haar nationale elftal zonder te spelen tegen Irak een ronde verder was. G14: eindronde WK niet groter brussel - De veertien Europese topvoetbalclubs, verenigd in de G14, zijn unaniem tegen uit breiding van de eindronde van het WK voetbal. Er ligt een voorstel om het aantal finalis ten op te voeren van 32 naar 36. De G14, waarin voor Nederland PSV en Ajax zitten, is tegen om dat de topvoetballers nu al wor den overbelast. Meer ploegen tijdens de eindfase betekent au tomatisch meer wedstrijden. In Europa worden maatregelen voorzien om het aantal wed strijden voor de topvoetballers te verminderen. UIT GESPROK NEC-keeper D Gentenaar in S week over zijn jarig zoontje: „Normaal zegt 'hup hup'als ik NEC zegt 'bahbij Vitesse. Maar nu te verlegen. AZ-coach Co Adriaanse fa Trouw over de periode ni ontslag bij Ajax: „Door de NOS ben ik divei ren als analyticus gevraai Vakmatig bezien zou ik d heel goed in zijn, denk ik moet ik als ontslagen train met m'n kop voor de tv om vertellen hoe het moet?" Idem: Voetballers zijn over het meen volksjongens. Hun o hebben veelal met sappelet gezinnetje staande kunne den. En dan verdienen zei als voetballer wat meer, ga allemaal WD stemmen. looflijk. Ex-Vitesse-coach Mike Sn in VI: „Ik zie dat ze nu weer fris en hoor dat ze hard werkt maar mag dat dan alsjebl het resultaat zijn van miji slag? Anders zijn er mensa niets beschadigd." Oud ADO-verdediger Tho der Burch in het Alge Dagblad over wijlen Aad Mansveld, zijn voormalig ploeggenoot: „Aad deed dat niet, dat soj hang aan shirtjes was er bi niet bij. Hij gaf liever een i schop, dan wist je waar je toe was. Als hij de bal niet krijgen, dan maar een bea Rabo-renner Roy Sentjen Wieier Revue: „Jonge renners worden bij wedstrijden al gevolgd doe horde supporters. Ik zit da niet op te wachten. Ze hen een jonge renner veel te vt En dan moet je toch metdi druk om kunnen gaan. International Linda Fransen breekt door tegen Duitsland. Amsterdam. Mei 2003. Foto: ANP/Koen Suyk Tennisser Richard Krajia zijn column in Sportwed „Noem het naïef, maar vo drijft de heroïek van sport kleine bedplassers die grol kampioenen worden." Betaald voetbal-scheidsi ter Reinold Wiedemeijer beledigende spreekkorei de Volkskrant: Wedstrijden met drie ou mannetjes die constant si te zeiken, waren vervelen hoorde ze zo goed. Nu ha het publiek massaal, dat\ me niets. Oud-wielrenner Johan va Velde in VARA TV Magazi „Het eten in de Tour wast een ramp. Elke dag hetzelj doorgekookte, kleffe pasta een saus van ketchup. Dei was ook altijd wrang. En dag hetzelfde drillerige tot crème caramel. Cees van Rootselaar, coa 01 van basketbalclub Omnii in Trouw: „Ik word nooit boos, ik geen emotie tegenover de?,ile Iers. Na de wedstrijd komi131 nooit in de kleedkamer; ik le af op het veld. De kleedka er de plaats niet voor. Judoka Deborah Graven! SQ over haar hongerreghne, H dig om in de juiste gewid 5|( klasse te belanden, in De a graaf: „Als gevolg van het extrem hongeren ben ik hele flati mijn geheugen kwijt. Past w gin ik me langzaam maar M weer dingen te herinneren. Idem: Van de meeste toernooien die tijd herinner ik me bin jji weinig. Mijn bloedsuikersj was zó extreem laai sen mijn partijen door g in slaap viel. Twee minutt voor mijn partij werd ik u gemaakt. Dan stapte ik tt ce de mat op en na afloop weer weg. De technisch directeur letiekunie KNAU, Henk over het atletiekklimaat: derland, in de Volkskranl 311 „Ik heb vaak het gevoel dn op de tiende etage sta van flatgebouw met honderd i pingen. b»er I Patrick Kluivert in VI: „Misschien ben ik wel te i scheiden. Ook in het veld. beelden van mezelf terug: 1 televisie, dan denk ik: diel had ik zelf moeten schieta ben nooit echt egoïstisch g weest, maar de afgelopen ben ik wel steeds minder6 ker geworden. Ik ben meer voetballende gaan opzoek terwijl ik me moet concentreren op het maken van doelpun ten. Wellicht denk ik te veel na, terwijl ik juist moet draaien en schieten. UIT HET OOG Arjan van Heusden in actie als kei Archieffoto: Loek Zuyderduin bieding van Mansfield gekre gen, maar ik besloot er niet op in te gaan. Ik voel me thuis in dit deel van Engeland en wilde niet verhuizen. De Torquay- manager Leroy Rossenior had ook vertrouwen in me uitge sproken. Ik kreeg na mijn bles sure ook snel weer een kans. Ik wist wel meteen hoe laat het was. Ik kreeg een kans en die moest ik ook pakken. Gelukkig verkeerde ik op dat moment in topvorm. De wedstrijd tegen Swansea eindigde in 0-0. Daarna ging het goed met Tor quay, we bleven een hele reeks van wedstrijden ongeslagen. Torquay United bood me eind april een tweejarig contract aan. Dat heb ik intussen gete kend. Het was natuurlijk een hele opluchting om weer twee jaar onder dak te zijn. Ik heb in de tussentijd nog contact gehad met Quick Boys. Als ik hier niet meer aan de slag zou kunnen, er van Noordwijk. zou ik wellicht teruggaan naar Nederland. En Quick Boys zocht een opvolger voor Remco Tuinenburg. M'n kinderen zijn jong genoeg om die overstap te maken. Maar nu ben ik blij dat ik in Engeland kan blijven. Ik ben nu 30 jaar, ik hoop natuur lijk in die komende periode van twee jaar een nieuw contract te verdienen. Bij Torquay United hebben we een goed voetballende ploeg met jonge spelers. We zijn als negende geëindigd in de derde divisie, we hebben tot op het laatst meegespeeld om een plek in de play-offs. Die hebben we net niet gehaald. Exeter City is gedegradeerd. Bepaalde figuren binnen de club gun ik dat wel. Ik ben blij dat ik hen heb kun nen laten zien nog een andere club te kunnen krijgen. Maar ik vind het jammer voor de sup porters van Exeter die me altijd hebben gesteund." Zelden zal een wielerploeg zulke dolle avonturen heb ben beleefd als de Nederlandse in de Ronde van Spanje in 1946. Allereerst mag de vraag worden gesteld wat de zes renners (Lambrichs, Joosen, Pauwels, Van de Voorde, Jansen en Sijen) nu eigenlijk bewoog om op de Spaanse uitnodiging in te gaan. Net zelf bekomen van de nazi overheersing togen ze naar een land waar de fascisten van Fran co nog de lakens uitdeelden. Het advies van journalist Martin Duyzings (die merkwaardig ge noeg tevens als chef d'equipe optrad) was in deze simpel: 'Als je Franco niet wilt zien, kun je om hem heen fietsen'. Pas als de Spanjaarden 'fascistisch-verve- lend' begonnen te doen zou men huiswaarts keren. Nog voor de Spaanse ronde van start ging in Madrid, deden zich al problemen voor. Spanje was als gevolg van de burgeroorlog (1936-39) en het isolement tij dens de wereldoorlog zo arm als een kerkrat. De Nederlandse renners kregen zo weinig te eten bij het ontbijt dat zij samen met de Zwitsers (de enige andere buitenlandse ploeg) met succes een stormaanval op de keuken ondernamen. Vervolgens ont stond er een geweldige ruzie over de rekening. Aangezien geen der Nederlanders Spaans sprak, ontaardde de discussie in een klankrijke opera waar geen touw aan vast te knopen viel. Het eten zou onderweg nog her haaldelijk een steen des aan stoots zijn. Als er wel voldoende was, bleek de Spaanse keuken alles te doordrenken in de olijf olie en daar was de nog op so berheid ingestelde Nederlandse maag niet op berekend. De helft van de Nederlandse ploeg zou er door uitvallen. En oh, die hotels. Dit was Duy zings beschrijving van Hotel de Paris in Tortosa: 'Een smerig hol. Niet meer en niet minder. De eigenaar lijkt op een rover hoofdman. De gasten lijken op zijn compagnons. De kelners lij ken op hun handlangers. De ka mers zijn zoals Tortosa: donker en vuil. De gangen zijn slecht riekende, donkere spelonken waar men ieder ogenblik ver wacht te worden overvallen en uitgeplunderd'. Duyzings had trouwens de grootste moeite zijn verslagen naar zijn krant te krijgen. Telefoonverbinding met Nederland was niet mogelijk. Hij zond daarom telegrammen via Portugal, maar het resultaat was dat ze zwaar vermikt aan kwamen. Daarom verzond hij zijn verslagen tenslotte maar per post en via de KLM. Dat bete kende wel dat ze pas drie, vier dagen later in de krant kwamen. (Terug in Nederland schreef hij voor zijn lezers maar een heel boek over de belevenissen van de renners en hemzelf). In de koers gebeurden ook de raarste dingen. Soms ontbrak de ravitaillering. De twee grote Spaanse fabrieksploegen Pirelli en Galindo bestreden elkaar op leven en dood, maar als het er om ging de weinige buitenlan ders de voet dwars te zitten, spande de hele Spaanse horde met grote ijver samen. Proteste ren tegen sommige praktijken werd afgeraden. In Franco- Spanje protesteerde men nu eenmaal niet. Dat gaf geen pas. Maar er subtiel en met fluiste rende stem mee dreigen bij de jury, wilde wel eens helpen. In dat klimaat was het weinig minder dan een wonder dat Jan Lambrichs op zeker moment achter grootheid Langarica de tweede plaats veroverde in het algemeen klassement en die tot de laatste etappe in bezit hield. De enige die hem nog kon be dreigen was de Madrileen Ber- rendero. In de slotrit naar Madrid ont snapte de Spanjaard en voor Lambrichs zich bij hem kon Jan Lambrichs krijgt bloemen tijdens de Ronde van Spanje 1946. Archieffoto voegen, had zich al een leger Spaanse volgauto's en motoren in het gat genesteld. Daar was geen doorkomen meer aan. Zo werd Lambrichs naar de derde plaats verwezen. Toch altijd nog een fenomenale prestatie. In de Spaanse pers nam men de pet voor Holanda diep af. Ruud Paauw Dll is de vierenzestigste aflevering van een serie over de geschiedenis van de sport

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 26