Nederland verwaarloost bèta-vakken m IETS TÉ verl kop en? Glimlachen in toga's en 'Oxford caps' in Pieterskerk Harkemase Boys eist harde straf voor Quick Boys Europese opleiding voor topambtenaren en managers Leidsch Dagblad i i ii i ii i r i TTTTTT Aanslag Tsjetsjenië: 30 doden Onderwijsraad bezorgd Forse winst KPN in eerste kwartaal 2003 Universiteiten van Leiden en Oxford gaan 'Europese bovenlaag' scholen Leidsch Dagblad i'itische leider i jj jaar rug in Irak Kten zorg iden tot een tra bezuiniging deponeert achten over C bij NMa Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 internet: www.leidschdagblad.nl Dagblad nr. 43229 LOS maandag 12 mei 2003 SPRINTERS nr. 43229 losse nummers €1,10 zaterdag €1,55 moskou/gpd -Een bomaanslag in Tsjetsjenië heeft vandaag aan zeker dertig mensen het leven gekost. Zeker zeventig mensen raakten gewond. Het bloedbad werd aangericht door een zelf moordaanslag met een truck vol explosieven, verklaarde de pro- Russische bestuurder Achmad Kadyrov. Hij stelde rebellenlei der Maschadov verantwoorde lijk voor de aanslag. De zware explosie vond plaats in Znamenskoje, een plaatsje in het normaal gesproken rustige noorden van de opstandige re publiek. Het gemeentehuis, een 1 politiekantoor en het onderko men van de plaatselijke geheime dienst FSB werden door de bomexplosie getroffen. De aan slag is een klap voor de Russi sche autoriteiten, die al maan den beweren dat de situatie in de opstandige republiek is ge stabiliseerd. car de vierde ier de boot in i Molendag itwijkse tter kan niet mder strand i der Kooij tig gewond ngeval an Giraudoux ort: het enige middel nin de mens de Wen van de imitieve mens te waren amsterdam/gpd - Nederland presteert het slechtst in exacte wetenschappen. In vergelijking met andere Europese landen staat ons land onder aan de lad der qua kennis in wiskunde, tech niek en natuurwetenschappen. Het aantal bèta-studenten is in de periode van 1993 tot 2000 al leen maar gedaald. Dat staat in het advies 'Europese richtpunten voor het Neder lands onderwijs' dat vanmorgen is gepubliceerd door de Onder wijsraad, het belangrijkste ad viesorgaan van de regering op onderwijsgebied. De raad maakt zich zorgen over het grote tekort aan kennis in de exacte wetenschap. Nederland wil in 2010 tot de meest concur rerende en dynamische kennis economieën van Europa beho ren. „Maar ons land is nog ver verwijderd van de kopgroep", concludeert de Onderwijsraad. Om op Europees niveau mee te tellen in de exacte wetenschap moet het aantal afgestudeerde bèta's in 2010 met vijftien pro cent zijn gestegen. „Het is broodnodig om meer te investe ren in exacte richtingen als wis kunde, techniek en natuurwe tenschappen. De afgelopen ja ren is het aantal studenten in exacte wetenschappen alleen maar gedaald," staat er in het advies. Bèta-vakken moeten voor stu denten aantrekkelijker worden gemaakt door meer samen te werken met het bedrijfsleven. Een mooie onderzoeksbaan in een bedrijf kan het makkelijker maken om voor 'exact' te kie zen. Tegelijkertijd wil de Onder wijsraad studenten ontmoedi gen om 'alfa en gammastudies' te kiezen. Daaronder vallen ta len, geschiedenis en sociale we tenschappen. Nederland scoort wel beter dan het Europese gemiddelde bij voortijdig schoolverlaten, maar ook hier is de kopgroep niet in zicht schrijft de Onderwijsraad. Studenten van de Webster University wachten in de Pieterskerk in vol ornaat op hun diploma. Foto: Henk Bouwman door Floor Ligtvoet leiden - Flitsende fotocamera's leggen alvast enkele geforceer de glimlachjes vast van de ruim 150 studenten die nerveus aan hun toga plukken. Voor hen is het grote moment aangebro ken. Deze zaterdag studeren zij af aan de Webster University. De zorgvuldige voorbereiding in de Pieterskerk is geen overbo dige luxe, want tijdens de di ploma-uitreiking zijn meer dan honderd paar ogen op hen ge richt en spelen uiterlijke details een grote rol. Niet voor niets verzamelen de studenten zich ruim drie kwartier voor aan vang in het koorgedeelte van de kerk om zich om te kleden. Zwarte toga's worden over net te pakken heengetrokken en ie dereen krijgt het traditionele hoofddeksel, de 'Oxford cap', opgezet. Van cruciaal belang daarbij is de kleur van het kwastje en aan welke kant dat wordt gedragen. Zo dragen undergraduates - studenten die hun bachelor (hbo-niveau) hebben gehaald - een wit kwastje terwijl de kwastjes van graduates - stu denten met een masterdiploma (universitair niveau) - zwart zijn. Degenen die uitzonderlijk hoge cijfers hebben behaald worden beloond met een goudkleurige. Allen mogen ze hun kwastje pas rechts van het hoofddeksel dragen als de di ploma's zijn uitgereikt. Terwijl de studenten in een lange rij naar het podium lo pen, probeert Maartje van Pelt een kiekje van haar Amerikaan se vriend te maken. Door de menigte lukt het haar niet hem voor de lens te krijgen. „Ik ben misschien kippig maar ik zie echt niets", zucht ze terwijl ze een plaatje schiet. De Leidse hoeft niet te treuren. De orga nisatie heeft vandaag niets aan het toeval overgelaten. Came- T A A R Supporters massaal op de vuist in Friesland In Leidse regio twee voetbalduels gestaakt ROUTEKAART kaart naar vrede', zo heet in van de VS, de Europese de Verenigde Naties en id om voor eens en voor ten einde te maken aan het sch-Palestijnse conflict Powell sprak het afgelopen inde afzonderlijk met de tijnse premier Abbas en rijn Israëlische tegenhanger il Afgemeten aan de resul- van zijn bezoek zijn de kenen van een spoedige ng van het conflict niet be- ook denkt over de legi- van de Amerikaanse in- Irak, met het uit de weg van het regime van Sad- en de massale aan- van Amerikaanse troe- de regio, bestaat nu een dus historische een oplossing te force- indanks blijft het de of de Amerikanen zelf wel plan geloven. Terwijl Po- «de partijen op het hart op te houden met het stel- m voorwaarden, refereert mt Bush in een belangrij- deidstoespraak niet eens Et plan. zelf zwijgt het plan dood ngt daarmee de nieuwbak- alestijnse premier verder in auw. Abbas is de Palestij- tor het westen opgedron- s tegemoetkoming aan de ren van Israël tegen Arafat merikanen maken echter •rategische blunder als zij ook Israël concessies af- - zoals de stop van de yan nederzettingen - om van Abbas te verster- waar de Palestijnen druk worden gezet hun te ontwapenen, mag zijn politiek van onder van de Palestijnen on- voortzetten. idse politiek van de sinds 11 september he in het teken van 'veilig- Saddam was een gevaar en is uitgeschakeld. Een veel bron van inspiratie voor bonale terroristen is ech- uitzichtloosheid van het volk. En daarmee conflict de achilleshiel Amerikaanse veiligheid, bet de Amerikanen ernst Sharon even hard aan sis Arafat harkema - Voorzitter Max de Haan van Harkemase Boys eist een harde straf voor Quick Boys. Hij zei dit zaterdag na de massa le vechtpartij op en rond het veld van sportpark 'De Bosk', dat door beide supportersgroe- pen in een slagveld werd veran derd. „Ik vind dat Quick Boys uit de nacompetitie gehaald moet worden. Dan spelen er maar twee ploegen om het za terdagkampioenschap.' Voorzitter Jaap Kuijt van Quick Boys noemt het verbazingwek kend dat de voorzitter van Har kemase Boys de schuld blijkbaar alleen bij de Katwijkse club legt. „Dat is te gek voor woorden en heel prematuur. Mede ook om dat hij zelf niets gezien heeft, terwijl ik ertussen stond." Wat de eerste van vier en moge lijk zes feestjes moest worden, eindigde in een tragisch diepte punt voor Quick Boys. Nadat de kampioen van de hoofdklasse A zijn eerste wedstrijd in de na- competitie van Harkemase Boys had gewonnen (1-3), escaleerde de zaak volledig. Het angstige tafereel in Friesland leverde wonder boven wonder geen slachtoffers op. Een aanhanger van Quick Boys werd bewusteloos per brancard afgevoerd, maar kon 'gewoon' met een van de supportersbus sen naar huis. De inderhaast aangerukte politie verrichtte geen arrestaties. Voor Jaap Kuijt was de middag grondig verpest. „Voor een wel denkend mens is het niet nor maal wat er gebeurde. Het was schandalig. Nooit, nooit, nooit heb ik gedacht dat dit kon ge- Supportersgroepen van Quick Boys en Harkemase Boys veranderden sportpark 'De Bosk' na afloop van het duel in een slagveld. Foto: GPD beuren. Dit zinloze geweld is te bezopen voor woorden." Vanavond beslist het bestuur van Harkemase Boys of de club volgende week zaterdag in Kat wijk de return speelt. De Haan: „Een geldboete voor Quick Boys is niet genoeg. De veiligheid van de spelers is in het geding. En wij gaan ook niet naar Katwijk als er geen supporters mee kun nen." Gisteren werden er in de Leidse regio twee wedstrijden gestaakt. Op het Leidse sportpark De Mors werd het duel tussen Do- cos en het Haagse Lens door scheidsrechter Van Hoom in de 90ste minuut beëindigd. Nadat Docos uit een penalty had ge lijkgemaakt, sloeg de vlam in de pan. De arbiter werd door twee spelers aangevallen en een ge blesseerde speler trok een sprint over het veld om de arbiter aan te vliegen. Ook de Haagse aan hang het zich niet onbetuigd. Een supporter trapte de grens rechter, die het naliet te vlag gen voor een vermeende over treding. Van Hoom noteerde op het wedstrijdformulier vier gevallen van fysiek geweld en hield vijf minuten blessuretijd en een eventuele strafschop- penreeks over. Ook het duel van Voorschoten '97 bij Scheveningen haalde het einde niet. In de elfde mi nuut van de blessuretijd maak te Scheveningen een omstre den, tweede doelpunt Terwijl drie Voorschotense spelers grensrechter Terol om uitleg vroegen - hij had duidelijk ge vlagd - klom een aanhanger van Voorschoten over de boar ding en duwde de assistent- scheidsrechter tegen het gras. Dat was het sein voor de Sche- veningse aanhang en spelers om alles en iedereen die bij Voorschoten hoorde, aan te vallen. De spelers vluchtten over het hele veld en vooral Mourat Kassi werd de dupe. Hij werd door drie man in de dug-out geslagen en liep diver se bloedende hoofdwonden op. Toen de gealarmeerde poli tie arriveerde, waren de ge moederen al bedaard. Van de noodzakelijk geworden straf- schoppenreeks werd echter af gezien. Kassi kondigde na de wedstrijd aan aangifte van mis handeling te doen. Pagina Sport 1: Kuijt: 'Er zullen schuldigen aangewezen moeten worden' ra's en microfoons staan klaar om de ceremonie op band vast te leggen. Ook kunnen foto's worden nabesteld van het mo ment suprème waarop direc teur Len Even het felbegeerde papiertje aan een afgestudeer de overhandigt. Als iedere student zijn plaats heeft gevonden tussen de op gestelde vlaggen op het podi um, begint de ceremonie. Erg persoonlijk is de feestelijke uit reiking niet. De studenten wor den een voor een naar voren geroepen en krijgen maximaal drie volzinnen tot zich gericht. Veel verder dan: „We zullen je vriendelijke glimlach missen", amsterdam/anp - Het telecom- concem KPN heeft in het eerste kwartaal van dit jaar een netto winst behaald van 770 miljoen euro na een verlies van 348 mil joen in dezelfde periode in 2002. De winst komt vooral door de verkoop van Telefoongids Me dia en de beëindiging van de overeenkomst van de Duitse dochter E-Plus met MobilCom. De winst voor belasting en af schrijvingen, exclusief bijzonde re posten, bedroeg 1,2 miljard euro. In het eerste kwartaal van 2002 was dat 940 miljoen. De omzet inclusief bijzondere posten was in het eerste kwar taal van 2003 3,7 miljard euro tegenover 3,3 miljard euro in dezelfde periode vorig jaar. De kemdivisie vaste telefonie was stabiel. De bedrijfsopbreng sten namen met 3 miljoen euro toe tot 1,84 miljard euro. De divisie mobiele telefonie zag de bedrijfsopbrengsten met 15 procent toenemen tot 1,2 mil jard euro. De verkoop van i-mo- de blijft echter tegenvallen. Aan het einde van het eerste kwar taal dit jaar zijn in totaal 285.000 telefoontjes verkocht in Neder land, Duitsland en België. Op het gebied van internet richt KPN zijn pijlen op adsl. gaat het commentaar dikwijls niet. Wel blijkt de universiteit hoge verwachtingen van zijn afge studeerden te koesteren. Zo roept dean Benjamin Akande de aanwezigen op tot het ver anderen van de wereld. In de spreekstijl van Martin Luther IGng vraagt hij hen dit zichzelf tot doel te stellen. Net als van de grote leiders der aarde ver wacht hij dat deze lichting Websterstudenten zich zullen laten leiden door hun passie. Met een goede voorbereiding en doorzettingsvermogen kun nen ze al hun dromen verwe zenlijken, roeent hij. Gewonden door aardbeving Tokyo Tokyo - Bij een aardbeving in de omgeving van de Japanse hoofdstad Tokyo zijn vanmor gen zeker drie mensen ge wond geraakt. De beving had een kracht van 5,1 op de schaal van Richter en duurde circa dertig seconden. Het epi centrum lag in de noordweste lijke prefectuur Chiba, die aan Tokyo grenst. In de hoofdstad en omliggende plaatsen tril den hoge gebouwen op hun grondvesten. Dubbele kosten milieu in verkeer voorburg - De uitgaven aan milieumaatregelen in het ver keer zijn in tien jaar verdub beld tot 970 miljoen euro, zo maakte het Centraal Bureau voor de Statistiek vandaag be kend. Automobilisten betaal den de meeste kosten zelf, zo als aanschaf van katalysatoren (1180 miljoen). Bovendien was er 120 miljoen nodig voor het ontzwavelen van diesel. Maat regelen tegen geluidshinder vergden meer dan 270 miljoen euro. Hiervan kwam ruim 200 miljoen euro voor rekening van de overheid. door Wilfred Simons leiden - De Universiteit Leiden en Ox ford University beginnen een opleiding om Europese topambtenaren en mana gers op te leiden. Morgenavond onder tekenen de Leidse collegevoorzitter A. Kist en zijn Engelse college C. Lucas een Leiden-Oxford Leadership Programme in het woonhuis van de Nederlandse am bassadeur in Londen. De opleiding richt zich op 'leiders' in de top van het natio nale bedrijfsleven en de overheid, die een overstap naar het Europese niveau willen maken. Ambtenaren en managers die bij de Eu ropese Unie of bij de top van een Euro pees georiënteerd bedrijf werken, ko men veel problemen tegen. Er zijn cultu rele verschillen, het bestuur werkt vaak anders dan zij op het nationale niveau gewend zijn en nationale gevoeligheden spelen mee op Europees niveau. Vaak stoten de topambtenaren en managers die alleen hun nationale situatie kennen, dan hun neus. Nederlanders krijgen bij voorbeeld vaak het verwijt dat zij als een olifant door de porseleinkast lopen, om dat zij 'te direct' zijn en de gevoelens van hun gesprekspartners kwetsen. De opleiding van Leiden en Oxford moet dit gat opvullen. In aanmerking komen nationale topambtenaren en managers die op Europees niveau gaan werken en leiders van andere continenten die met de Europese Unie willen handelen of onderhandelen. Aan de orde komen de Europese integratie, de gevolgen van na tionale verschillen rp Europees niveau, de verschillen in mentaliteit en be stuurscultuur tussen Europa, de Ver enigde Staten en Azië. Ook is er veel aandacht voor de geschiedenis, die Eu ropa heeft gemaakt tot de lappendeken die het nu is. De cursus zal tien dagen duren en wordt deels in Engeland, Nederland en in een nog nader te bepalen derde land gege ven. De twee universiteiten zeggen te hopen op het ontstaan van een 'boven laag' van Europese bestuurders, top ambtenaren "n managers. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken Telefoon (i.v.m controle nabezotging) Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Handtekening: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bij automatische betaSng is m|n bank-gffonummer 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Lelden www.leidschdagblad.nl E WERELD OM JE HFFN

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1