jijt m Victor Sikora geeft Ajax weer vleugels Vincent van der Kooij ernstig gewond na ongeval 'Er zullen schuldigen gewezen moeten worden' Amsterdammers buigen achterstand tegen NEC om iN DE HERHALING De materiaalhokken liggen vol, de schoenen staan in het vet, de kantine is dicht. Het weekeinde is voorbij, maar nog niet vergeten. Peter Blangé, die met Martin Hersman, Jan Siemerink en Ruud Bröring wekelijks op het sportweekeinde terugblikt, zet de affaire-Van Hooijdonk in de herhaling. Feyenoorder Pierre van Hooijdonk speelde gisteren ge woon mee tegen RKC, omdat zijn rode kaart in de beker wedstrijd tegen Ajax geen schorsing ople verde. Van Hooijdonk werd afgelopen week vrijge sproken, omdat uit televisiebeel den bleek dat hij niet schopte naar felle van Damme. Dat vonnis van de beroepscom missie van de KNVB heeft het gezag van de Nederlandse scheidsrechters tot een nulpunt doen dalen. Het had al een enorme deuk opgelopen, bijvoorbeeld door de lange schorsing voorAja- cied Zlatan Ibrahimovic. Die werd bestraft na bestudering van televisiebeelden, waarop te zien was hoe hij een elleboog stoot uitdeelde. En Ajax' aan voerder Christian Chivu was eenzelfde lot beschoren. Ik denk dan: welk nut heeft het inzetten van een scheidsrechter nog? Er is geen enkel respect meer voor de beslissingen die ze nemen, ze worden van alle kanten onder vuur genomen. De oorzaak van het probleem is volgens mij ook de oplos sing: camera's. Je moet beelden niet na de wedstrijd inzetten om het ongelijk van de scheidsrechter aan te tonen, maar tijdens de wedstrijd, om hem te ondersteu nen. Met een monitoren kunnen ze meteen chec ken of de scheidsrech ter een juiste beslissing heeft geno men. Dan was Van Hooijdêmk gisteren ook niet terugge floten voor buitenspel, want dat stond hij helemaal niet. Als elektronische hulpmiddelen er niet doorkomen, moeten ze maar een tweede veldscheids- rechter invoeren, zoals bij bas ketbal. Daar blijkt ook dat het werkt. Misschien is het voetbal wel zo ver geëvolueerd dat je als scheidsrechter niet alles meer kunt zien. Zeker niet als er op het scherp van de snede gespeeld wordt, zoals in de halve finale van het bekertoer nooi. Peter Blangé uit Oegstgeest is re- cordintemational volleybal. Hij is vanaf volgend seizoen trainer van Nesselanae. SPORT maandag 12 mei 2003 'Die dag is een gat in zijn geheugen' zoETERWOUDE - Vincent van der Kooij is tijdens een trainingsrit van zijn woonplaats Bergen op Zoom naar Leiden ernstig ge wond geraakt. De 23-jarige be roepsrenner van de formatie BankGiroLoterij reed zaterdag in Zoeterwoude tegen een vracht wagen op. Aan het ongeval hield de voormalig Merenwijker en oud-Leiderdorper een zware hersenschudding, een meervou dig gebroken elleboog en wond aan zijn linkerarm over. Na een spoedoperatie in het LUMC mag Van der Kooij vandaag het ziekenhuis verlaten. De renner, die ook een hersenschudding heeft, kan zich niets van het voorval herinneren. Bezoek kreeg Van der Kooij af gelopen weekeinde alleen uit kleine kring. Woordvoerster tij dens deze zoveelste zwarte epi sode uit het wielerleven van de door valpartijen en slepende blessures achtervolgde coureur is zijn vriendin. „Ik heb een paar keer kort met hem kunnen pra ten, maar hij kan zich weinig tot niets herinneren van wat er pre cies is gebeurd", vertelt zij. „Of hij nu een bocht te ruim heeft genomen ofzo, niemand weet het. Hij reed alleen. Ze denken dat hij in aanraking gekomen is met de buitenspiegel van die vrachtwagen." Volgens de behandelend artsen is Van der Kooij geen moment in levensgevaar geweest. De for se hersenschudding heeft echter wel tot gevolg gehad, dat hij nogal verward is. „Vincent heeft in de nacht wat geslapen en is nu aardig bij kennis. Hij ziet er gelukkig ook al een stukje beter uit", oordeelt zijn vriendin. „Hij stelde eerst om de paar minuten dezelfde vragen. Nu onthoudt hij dingen die we hem vertellen. Alleen is de dag van het ongeluk voor hem een gat in zijn geheu gen. Ze hebben gezegd dat het door rust nog kan veranderen." De grote vraag was, ook gister middag, of de zenuwen in de linkerarm beschadigd zijn. „Na de operatie zeiden ze dat het er redelijk positief uitzag, maar ze hebben toch nader onderzoek gedaan. Daaruit is gebleken, dat de zenuwen niet door zijn en ook niet beschadigd. Dat geldt echter wel voor de vliesjes die eromheen zitten." In zijn elle boog zijn schroefjes aange bracht en de wond is mooi dichtgemaakt. De zorgen voor Van der Kooij zijn daarmee ver re van over. „Vincent kan zijn vuist wel ballen, maar zijn vin gers niet bewegen. Hij is er ui teraard het meeste mee bezig of dat ooit nog goed zal komen en of hij de draad weer kan oppak ken. Het ging zo goed..." „De artsen hebben gezegd, dat ze niet weten hoe lang het her stel gaat duren; weken, maan den... Vincent is nu al constant aan het oefenen, maar het schijnt geen kwestie van oefe nen te zijn. Slechts in 75 procent van de gevallen komt het gevoel er weer in terug." Van der Kooij wil herstellen bij zijn ouders in Leiderdorp. De linkerarm wordt vandaag in het gips gezet. „Niet zozeer voor de breuk, maar om de zenuwen de nodige rust te gunnen. Dat blijft er in ieder ge val twee weken omheen zitten." Van der Kooij trok dit seizoen de aandacht door een lange ont snapping in de Ronde van Vlaanderen. Het leverde hem, omdat hij het 'kunstje' nadien nog enkele malen in andere koersen herhaalde, waardering van collega's op en veel media- aandacht. Zijn beste klassering liet de helper noteren in Kuur- ne-Brussel-Kuume. Daarin ein digde hij als tiende. De renner uit de BankGiroLote rij-ploeg had voor de komende tijd een rustperiode ingelast. „Hij zou donderdag op trai ningskamp naar Mallorca gaan, om zich aldaar voor te bereiden op de Rondes van Luxemburg en Duitsland en het NK in Rot terdam", aldus Van der Kooij Vincent van der Kooij. Foto: ANP senior. Die koersen zal hij uit zijn hoofd moeten zetten. Een tv-optreden in de KRO-kennis- quiz 'De tijd van ons leven' gaat, op vrijdag 16 mei op Nederland 1, wel door. De show is reeds opgenomen. - oir Quick Boys houdt crisisoverleg ter Wapenaar naar Ajax r Harald Wapenaar omend seizoen niet ix. De Amsterdamse eft dat de huidige doel- n FC Utrecht vrijdag la- en. Wapenaar en zijn amemer zijn boos over van zaken. De 33-jarige t dacht akkoord te zijn Amsterdammers. Wape- t onderzoeken of juridi- ties tegen Ajax zin heb- itzou mogelijk zijn om- een mondeling akkoord eldig is. Ajax is al een oek naar een doelman, or benaderde het Wape- e aan het einde van het bij FC Utrecht moet en. De afgelopen we- t aken beide partijen met De sluitpost moest ag laten weten of hij op rstel inging. Dat deed dag kreeg hij van Ajax te lat de overstap niet g. Harald Wapenaar wil onstructie bevestigen kennen. „Ik wil rust. Ik en dat Beenhakker lihousiast is geweest, dat trainer Ronald is gaan twijfelen. De ntacten waren in een dlat Lobont niet goed naar die is met de week rorden. Misschien dat eden de aanbieding is t wint ■race IChristijan Albers heeft op de Adria Raceway ië de tweede race ge- van de Deutsche Tou- n Masters. Het was de iomf van de 24-jarige nder in deze discipline, eur uit Laren is voor het izoen actief. De vierde Donington 2002 was Ie prestatie voor dit sei- de fabrieks-Mercedes ers de Zweed Mattias (Abt-Audi) vooraf, erd de Fransman Lau- llo (Abt-Audi) die de ti- digt in de DTM. „Een "■ge teamprestatie ■Se winnaar na afloop, ■coureurs Jan Lammers Bosch zijn zaterdag ■worden in de tweede ■het FIA Sportscar ■onship. Het duo uit het or Holland-team won lome-Judd de 2,5 uurs- 87 ronden op de Lau- t in Duitsland. S van voorpagina ivan Geen - De wedstrijden Do en Scheveningen - '97 worden moge- lag uitgespeeld. Bei- werden afgelopen jestaakt. Deze week lekend of de KNVB in neemt tegen Har- of Quick Boys. van beide ploegen igelopen zaterdag mas- elkaar op de vuist. Ook jnland - Bemardus was Ten vechten toen sup s' het veld opkwamen. Dit uitgespeeld. tieleider Jozef van der gisteren al druk in met de gestaakte duels, ukken verenigingen (in tejhaalde ook Vredenburch DHB de 90 minuten Wen uiterlijk vandaag gen inleveren. De Dmisie bepaalt vervol- koite termijn of er straf ten tegen de betrokken tden genomen, jne kmase Boys - Quick rtt de vlam 20 minuten P in de pan. Aanvanke- rfd? n'ets aan ^iant^ °p N/ergoten sportpark 'De vrolijk uitgedoste sup- iepen gemoedelijk door ■yi ftn. Zodra de ene sup- 29 [hare begon te zingen, andere daar met opge ien rolume overheen. De 11 '5 sfeer werd grimmiger toen een aantal Katwijkse supporters het veld opkwam om het tweede doelpunt van Remco Torken (1- 2) te vieren. Twee spelers van Harkemase Boys werden be laagd, vermoedelijk uit boosheid over het harde spel van de Frie zen. Door extra stewards bij het betreffende vak te plaatsen, bleef het na het derde doelpunt rustig. Ruim twintig minuten na afloop ontplofte het geheel toen een aanhanger van Quick Boys pro vocerend tussen 'De Dijk', het fanatiekste gedeelte van Harke- ma, doorliep. Hij deelde volgens ooggetuigen een klap uit, waar na hij door een twintigtal Frie zen geschopt en geslagen werd en bewusteloos raakte. Het ein digde in een kloppartij van, ruw geschat, 100 tegen 100 voorna melijk door alcohol benevelde fans. „Je houdt je hart al vast tijdens de wedstrijd", aldus het 's avonds nog aangeslagen Harke mase bestuurslid Van der Ploeg. „De politie kwam op het mo ment dat het escaleerde. Dan wordt het middel erger dan de kwaal en met tien of twaalf man politie is er ook geen houden aan. Ik weet niet of Quick Boys hier verantwoordelijkheid aan heeft. Ik heb nu geen heldere kijk op de zaak. Niet dat ze in Harkema lieverdjes zijn, maar het bevestigt ~~wei het oordeel van andere verenigingen over Quick Boys. Blijkbaar hebben ze bij Katwijk niet de geschikte t mensen om de supporters in de hand te houden." Beide verenigingen hadden vooraf geen contact over het treffen en de eventueel te ne men voorzorgsmaatregelen. „De thuisspelende clubs hebben de verantwoordelijkheid", meent Jaap Kuijt, de voorzitter van Quick Boys. „Waarom werd er gedurende de wedstrijd bier ver kocht? De KNVB-regels zijn dui delijk: geen bier rond het veld. En dit was ook pertinent geen evenementenbier. (bier met minder alcohol, red.)" Harke- ma-preses De Haan bestreed zaterdag die zienswijze. Veiligheidscoördinator Rein van Veen van de KNVB bracht zater dagavond al rapport uit aan de voetbalbond. Voor hem was een aspect helder: de aanhang van Quick Boys startte de provoca ties. Van Veen: „Tot aan het in cident was het gedrag van de supporters van Harkemase Boys voorbeeldig." Kuijt houdt met het bestuur van Quick Boys vanavond crisis overleg. „Er zullen schuldigen aangewezen moeten worden", aldus Kuijt. „Er waren jongens bij die geen lid zijn van Quick Boys, maar ook leden." Zaterdag spelen de Katwijkers thuis tegen Huizen, een week la ter tegen Harkemase Boys.Kuijt „Hun supporters zijn van harte welkom. We moeten kijken of ze -hun verstand kunnen gebrui ken. Ik hoop dat dit een incident is geweest, anders is de lol er snel af." De inleiding tot de ongeregeldheden bij Docos - Lens. Scheidsrechter Van Hoorn geeft rood aan twee spelers van de Haagse ploeg omdat hij is geslagen. Foto: Henk Bouwman door André Hoogeboom numegen - Het was tot gisteren niet zijn seizoen, maar in Nijme gen kreeg Ajacied Victor Sikora enige sportieve genoegdoening. Twee van zijn voorzetten werden door achtereenvolgens Jari Litma- nen en Maxwell verzilverd, waar door Ajax bij NEC een i-o achter stand wist om te zetten in een 1-2 overwinning. Met nog drie ron den te gaan houdt de ploeg van Ronald Koeman de kansen op een hernieuwde deelname aan de Champions League in eigen hand. „Hoe zeer de andere partij ook geholpen wordt", sneerde de trainer van Ajax na de moeiza me middag in De Goffert nog even richting de KNVB en de tuchtcommissie. Dat uitgere kend Pierre van Hooijdonk, de in hoger beroep vrijgesproken Feyenoorder, de winnende tref fer voor zijn club maakte tegen RKC, was ook Koeman niet ont gaan. Bij die ene opmerking bleef het. „We moeten het ac cepteren en overgaan tot de or de van dag." Dat was vooral opluchting aan de kant van Ajax, dat weer een uitwedstrijd met moeite wist te winnen. Vooral dankzij Victor Sikora, Koemans enige aankoop dit seizoen. De vleugelspits ken de een moeilijke tijd bij Ajax en beschouwde zijn bijdrage tegen NEC als een gedeeltelijke revan che. In twee opzichten. Een sportieve genoegdoening voor zichzelf en een duidelijk daad richting het Nijmeegse publiek. Want zijn sterke optreden was ook een duidelijk antwoord aan de toeschouwers in De Goffert, die de invalbeurt met spreekko ren en fluitconcerten begeleid den. Het maakte de aanvaller De Braziliaan Maxwell haalt, na aangeven van Victor Sikora, uit voor de winnende goal voor Ajax. Foto: ANP/Marcel Antonisse juist sterker. „Ze scholden mij en vooral mijn moeder uit op een verschrikkelijke manier. Je kent dat wel, de ergste ziektes worden naar je hoofd geslin gerd. Dat moet je bij mij nu net niet doen en zeker niet op moe derdag. Ik was daardoor dubbel gemotiveerd, tweehonderd pro cent. En als het dan nog lukt al lemaal ook, is dat wel kicken." Tot gisteren was zijn optreden in het Ajax-shirt geen succes. Een moeizame start, gevolgd door een serie blessures beperk ten de inbreng van de nieuwe ling. Hij werd bestempeld als een miskoop, uitgefloten in de ArenA, beschimpt door pers en supporters. „Ik had het moeilijk in het begin", erkent hij. „Dat was geen wonder. Ik had een groot deel van de voorbereiding gemist Ik was aan het beachvol- leyballen, toen Ajax al aan de voorbereiding was begonnen." Toen hij uiteindelijk naar de ArenA kwam, waren de ver wachtingen hoog gespannen, maar die kwamen niet uit Siko ra kwam niet op gang, met als dieptepunt een dramatisch op treden tegen uitgerekend NEC, in de eerste helft van de compe titie. Na een half uur werd hij door Koeman uit zijn lijden in de ArenA verlost. Een blessure- periode volgde. Hij scheurde zijn kniebanden en kwetste zijn kuit Het was een lijdensweg, die gisteren abrupt ten einde kwam. Ajax stond met 1-0 achter en bij na zelfs met 2-0, maar Dennis de Nooijer miste de prachtige kans voor de Nijmeegse ploeg. Sikora kwam er na rust in als vervanger van Trabelsi. NEC had met de fanatieke start het meeste kruit al verschoten en Ajax, zonder het geschorste duo Chivu en Ibrahimovic, had de loomheid van zich afgeschud. De duels werden nu wel gewon nen, NEC kwam nauwelijks meer over de middenlijn. Wes ley Sneijder en Steven Pienaar namen de ploeg op het midden veld op sleeptouw, Sikora on derscheidde zich aan de linker kant. Zijn eerste balcontact was al goed en dat bleef zo. „Ik had zelf nog kunnen scoren", mokte hij nog na afloop. „Dat was he lemaal mooi geweest." Zijn de twijfels nu weg? „Ik heb nooit twijfels gehad. Ik weet wat ik kan, maar heb dat alleen door omstandigheden nog niet kun nen laten zien. Ik zit nu op on geveer 65 procent van mijn top, dus ik ben er nog lang niet. Dat komt pas volgend seizoen." Ronald Koeman keek tevreden toe. Nu Sikora er bij is, kan Ajax eindelijk ook weer met twee vleugelspitsen spelen. En dat is soms wel handig, zo bleek giste ren in De Goffert. NEC: Gentenaar, Wisgerhof, Wielaert, Hesp en Leiwakabessy; Schuurman, Govedarica, Hersi en Zonneveld (77. Van Rijswijk); Demouge (70. Tumba) en De Nooijer (63. Ax). AJAX: Lobont; Trabelsi (58. Sikora), Yakubu, Pasanen en Maxwell; Pienaar, Galasek, Litmanen (88. Bergdolmo) en Sneijder; Van der Vaart en Van der Meyde.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 17