REGIO Marokkanen boycotten debai Parola op verkeerd spoor Zoeterwoude zit voorlopig zonder schillenboe Boerenkaas en yoghurt niet aan te slepen op streekmarkt Alsnog verbod op trucks door Hazerswoude-Dorp Speeltuin Rode Wip krijgt 30.000 euro Zwevend kraantje Zwembai Aarweidf weer ope Raad twijfelt nog ove uitbreiding jachthavi Schapenscheerfeest in Zegersli 9 Veel gebreken aan caravans alphen aan oen run - Zestien mensen hebben zaterdag hun caravan laten controleren door de Alphense politie. Slechts één van hen kan er veilig mee de weg op. De overige vijftien exemplaren hadden slecht wer kende verlichting, poreuze gas slangen, versleten banden, slechte gasdrukregelaars, ka potte remmen of andere versle ten onderdelen. Omdat het een preventieve controle was, kre gen de eigenaars geen boete. Vanwege de slechte staat van de caravans houdt de politie voor de zomervakantie mis schien nog een keuring. Slagboom op het hoofd boskoop - Een 30-jarige vrouw uit Boskoop heeft zaterdag een neerdalende slagboom op haar hoofd gekregen. De vrouw, die op een fiets met hulpmotor zat, negeerde het rode licht bij de hefbrug aan de Zijde in Bos koop. Ze is met een hoofdwond naar het ziekenhuis gebracht. maandag 12 mei 2oo3 hazerswoude-dorp Door- gaand vracht- en landbouwver- keer mag binnenkort niet meer over de Dorpsstraat in Hazers- woude. Hoewel de gemeente Rijnwoude deze maatregel een jaar geleden al had willen ne men, is het er nog altijd niet van gekomen. Wethouder Uljee licht de plannen om de Dorpsstraat en het kruispunt met de N209 veiliger te maken, toe tijdens een informatieavond op 21 mei. P. Windhorst van het aan de Voorweg gevestigde tuinbouw- toeleveringsbedrijf Wmdhorst- Van Veen begrijpt wel waarom er veel trucks door de bebouw de kom van Hazerswoude-Dorp rijden. Anders moeten ze via het kruispunt van de provinciale weg en de Hoogeveenseweg. Met een vrachtwagen of tractor is het bijna niet te doen om linksaf te slaan." Volgens Wind horst is het probleem pas opge lost als er op het gevaarlijke kruispunt een rotonde is aange legd. De provincie heeft de aan leg van de rotonde voor volgend jaar in de planning staan. Tijdens de informatieavond komt ook de beveiliging van het kruispunt van de N209 met de Dorpsstraat aan de orde. De huidige verkeerslichten zijn aan vervanging toe. Voor de provin cie is dat vaak een reden om een rotonde aan te leggen. Maar de gemeente Rijnwoude geeft de voorkeur aan nieuwe verkeers lichten in combinatie met drempels en flitscamera's, om dat die minder duur zijn en net zo veilig. Vooruitlopend op deze maatregelen komt er éénrich tingsverkeer op de Burgemees ter Wamaarkade. De informatie avond op 21 mei in het gemeen tehuis begint om acht uur. hazerswoude-runduk - Speeltuinvereniging De Rode Wip krijgt 30.000 euro voor de opknapbeurt van de speeltuin in Hazerswoude-Rijndijk. Dat is het bedrag waar het bestuur van de speeltuinver eniging om had gevraagd. Uit een inspectie vorig jaar bleek dat de speeltuin dringend aan renovatie toe is. De landelijke organisatie voor speeltuinwerk en jeugdrecreatie NUSO rekende uit dat de opknap beurt zo n 80.000 euro zou kosten. De speeltuin vereniging haalt 50.000 euro uit fondsen en uit ei- door Wim van Wanrooy lange raar - Party- en zalencen trum Parola aan de Langeraar- seweg zit op een verkeerd spoor. Na het vertrek van de trouwe huurder Sjaak Voortman kwam er in korte tijd al twee keer een nieuwe pachter. In beide geval len ging dat snel en volledig mis. Met als gevolg dat de stichting die het centrum bestuurt bin nen een jaar op zoek moet naar een derde huurder. Piet Verhoef, woordvoerder van de stichting, beseft dat Parola flink in de misère zit. „Ik heb daar verschrikkelijk de pest over in", zegt hij. De oud-burge meester van Ter Aar maakt sinds 1998 deel uit van het be stuur. Nadat het centrum in 1999 was gerenoveerd en uitge breid met een restaurant, meen de de leiding een goede basis gelegd te hebben voor de toe komst. .Parola was toen echt aan een opknapbeurt toe. Het gebouw was aan z'n eindje. Slo pen had gekund. Maar B en W wilden Parola voor de kem Lan- geraar behouden. Wij hebben toen eenderde van het benodig de bedrag bij elkaar gekregen door ruim 110.000 euro aan obligaties uit te geven en een zelfde bedrag bij sponsors bin nen te halen. De rest heeft de gemeente bijgelegd. Parola is van oudsher een cen trum waar Langeraarse clubs ruimte voor hun verenigings avond huren. Het leek na de fa celift van het gebouw allemaal weer goed te gaan, maar toen Voortman als pachter stopte, kwam de klad erin. Zijn opvol ger Van Vliet had het volgens het bestuur niet zo op de vereni gingsavonden begrepen, omdat die te weinig geld in het laatje brengen. Hij wilde daarvoor in de plaats liever commerciële ac tiviteiten organiseren. Dat was tegen het zere been van de verenigingen. „Het was een vergissing", zegt Verhoef kort en duidelijk over die periode. Van Vliet vertrok en Bijlemeer kwam. Die werd contractueel door de stichting op zijn 'verplichtingen' tegenover de clubs gewezen. Maar ook de nieuwe man wilde andere bronnen aanboren om goed te verdienen. Hij begon discoavonden te organiseren. Verhoef: „Ze dachten dat ze bij ons een disco gehuurd hadden. Dat was natuurlijk niet zo.Om wonenden begonnen te klagen en burgemeester Epskamp be sloot de disco te verbieden. „Het ging om twee mensen die regel matig klaagden. Het gaat niet al- door Engel Lameijer en Annette Lameijer alphen aan den run - Het ge ruchtmakende interview dat frac tieleider Wil Verschuur van Beter Alphen vorig jaar aan deze krant gaf, blijft de relatie tussen het gemeentebestuur en allochto- nenorganisaties in de weg zitten. Acht maanden later weigert de Marokkaans Islamitische Culture le Vereniging (MICV) mee te doen aan een serie debatten over mul ticultureel Alphen. De vereniging eist dat de ge meente in een officiële verkla ring in het Leidsch Dagblad af stand neemt van de woorden van Verschuur. Zij noemde in september vorig jaar het i van allochtonen het grootste probleem van Alphen en pleitte voor strafkampen voor allochto nen die zich misdragen. Op 23, 24 en 25 juni moeten de eerste debatten van het project 'Multicultureel Alphen' in het stadhuis plaatsvinden. Wethou der Hub van Wersch weet zich inmiddels verzekerd van de me dewerking van vertegenwoordi gers van Turken, Somaliërs, An tilianen, Surinamers en Moluk- kers. Ook het bestuur van de MICV staat in de startblokken, maar stelt wel één voorwaarde. Penningmeester A. Achahboun en voorzitter M. Elyahyauz wil len dat de gemeente voor eens en altijd duidelijk maakt dat zij afstand neemt van de woorden van Verschuur. De bestuursle den denken dat anders de woor den van Verschuur iedere keer weer worden opgerakeld. Penningmeester Achahboun somt op wat Verschuur indertijd heeft geroepen over met name de Marokkaanse gemeenschap: „We zouden geld krijgen van Saoedi-Arabië, de moskeeën ho ren hier niet te staan, tachtig procent van de criminaliteit hier in Alphen komt van Marokka nen, de islamitische school moet gesloten worden en de ge meente moet stoppen met het financieren van de moskeeën en de basisschool." Van Wersch begrijpt dat de Ma rokkaanse vereniging nog steeds gegriefd is door de woorden van Verschuur. „Wat er in de krant heeft gestaan is ook behoorlijk beledigend voor de Marokkaan se gemeenschap en voor alloch tonen in het algemeen. Dat ze daarop actie ondernemen vind ik op zich te begrijpen." Maar volgens de wethouder heeft de gemeenteraad in een vergade ring afstand heeft genomen van de uitlatingen, waardoor de ge meente op dit moment geen partij meer is tussen de MICV en Wil Verschuur. De gemeente probeert inmiddels de Marok kaanse gemeenschap buiten het bestuur van de MICV om toch aan tafel te krijgen. Desondanks houden de twee bestuursleden voet bij stuk. Ely- gen middelen. De speeltuin heeft negentien toe stellen op 2900 vierkante meter. Tweehonderdvijf tig gezinnen zijn lid van De Rode Wip. Maar om dat er geen hekken om de speeltuin staan, spelen er veel kinderen die geen lid zijn. Het speeltuinbestuur staat een klein stukje grond af aan de gemeente Rijnwoude in ruil voor de me dewerking. De gemeente kan die grond goed ge bruiken voor de bouwlocatie Molenhoek. Hier door kunnen er tenminste twee starterswoningen extra worden gebouwd. tijd om het aantal, maar ook om de mensen serieus te nemen. Twee uur dicht is twee uur dicht. Doe je dat niet, dan ver speel je krediet. Dat is gebeurd. Jammer, want we hadden er vertrouwen in. Daarom is het een enorme teleurstelling dat Bijlemeer op 30 april gestopt is." Een bliksemactie heeft nu voor een tijdelijke oplossing gezorgd. Marijke Boxce van het Dorps huis in Ter Aar is voorlopig bij gesprongen. Maar Verhoef en de andere bestuursleden is er alles aan gelegen snel met een defini tieve pachter te komen. „We moeten hier lering uit trekken. We zullen nog meer informatie moeten verstrekken aan de toe komstige huurder. En ook de gemeentelijke voorschriften tij dens de besprekingen al duide lijk moeten maken. Een lijstje voorschotelen met dingen die niet mogen. Dat hebben we tot nu toe verzuimd. Verhoef zegt dat de band met de verenigingen - Parola is van oudsher een parochiehuis - een gevoelige deuk heeft opgelopen. „Daar willen we snel iets aan doen." Komende maandag is er een bijzondere gebruikersverga dering. Daar kunnen de clubs aangeven hoe zij over de 'door start' van Parola denken. rupwetering - Dat aannemers op vrijdagmiddag al hun gereedschap in de kraan hijsen om te voorkomen dat er in het weekeinde al te veel wordt gesloopt en gestolen, daar is iedereen inmiddels wel gewend. De aannemer die bij Rijpwering bezig is met de aanleg van een ecod- uiker onder de HSL en de rijksweg A4 gaat een stapje verder. Hij hijst elke vrijdag met een grote kraan een kleine graafmachine van de grond. Zodat hij zeker weet dat de graafmachine er op maandag nog hangt. Foto.- Hielco Kuipers ahyauz: „Het kan niet vrouw Verschuur allen weert. We zijn het spuit de zondebok te zijn var land." Elyahyauz en Ach vinden dat de raad V schuur in het openbaai tand had moeten voelt hebben daarom gevraag gen Elyahyauz en Ach Zij zijn gegriefd dat dit beurd is. „De gemeenteraad heeft rele plicht om bij Versch te dringen op excuses, moment dat die excuses nou prima, dan staan wi Wij willen heel graag m we zijn absoluut niet te onderzoek, als die exc maar komen." ter aar - Enkele hoi mensen hebben het af weekeinde een duik gent zwembad Aarweide in Met een duik in het wate den de zes bestuurslet nieuwe seizoen. Door t van circa tweehonderd 1 gers is het bad in elk g jaar nog gered. Bestuurs man Niesten is blij, mai schuwt dat het voort voor de komende jaren li zeker is. „Eind septemb ten we 125.000 euro in 1 ben. Pas dan kunnen \w praten met de gemeen Aar en Liemeer. Is het niet, dan is het einde veil Tot 15 september kun liefhebbers dagelijks ee nemen in het openluchi de grens van Ter Aar en veen. In de voorverkoop bijna 1000 abonnemeni kocht. „Een record", 1 stuurslid Herman Nieste ders lag het aantal rondi honderd. In de loop van mende weken verwacht i nog wel wat abonne worden verkocht." Lang leek het erop dat A niet meer open zou gai name de gemeente Teri de er niet langer geld inp door Judy Nihof zoeterwoude - Het is nog onze ker of het werk van de Zoeter- woudse schillenboer Frans Slin gerland wordt voortgezet door bewoners van Swetterhage. „We lopen tegen een aantal prakti sche knelpunten aan", zegt Pe ter de Gier. Hij is locatiehoofd bij de woon- en leefgemeen schap voor verstandelijk gehan dicapten. De instelling heeft geen geld om een begeleider vrij te maken die er wekelijks met een of twee bewoners op uit kan. Schillenboer Slingerland stopt binnenkort na 28 jaar met zijn ronde. De man is 82 jaar en slecht ter been. De Gier van Swetterhage zou het zonde vin den als de schillenboer uit het dorp verdwijnt. Hij wil zeker be kijken of de bewoners van Swet terhage de klus niet kunnen overnemen. Toch kan De Gier niets garanderen. Eerst moet blijken dat het mogelijk is om het project goed op de rails zet ten. Anders moet Swetternage er volgens hem niet aan beginnen. „Het schillen ophalen moet re gelmatig gebeuren. Mensen moeten ervan op aan kunnen. Je kunt niet de ene week wel ko men en de volgende week niet." Op Swetterhage heeft elke bege leider acht negen bewoners onder zijn hoede. Het schillen ophalen met zo'n grote club mensen is volgens De Gier nog wel te doen. „Maar het afvoeren van de schillen naar de boerde rij van Van Rijn niet. Niet alle bewoners kunnen mee op een kar en lopen naar de boerderij is te ver." Vandaar dat De Gier onlangs contact heeft opgenomen met de afdeling 'begeleid werken'. Hier worden mensen getraind zodat ze zelfstandig b( werkzaamheden kunna richten. Deze afdeling; ken of er wellicht ma aanmerking komen vfl werk. „Dan hoef je er d een hele grote groep of trekken." De Gier verwal na de zomer wat meer du heid, ook al omdat er o| terhage momenteel nog! derzoek loopt naar de1 wensen' van de bewonol VANAde profiteert van landelijke fietsdag wel mosterd, drop en wijn als enkele geneeskrachtige zalfjes en tabletten. „En allemaal hon derd procent puur natuur", zegt hij. „We maken zoveel mogelijk zelf." Zo ook de kaarsjes die ge maakt zijn van bijenwas. „Wist je dat bijenwas eigenlijk bijen- zweet is", vertelt Driebergen en thousiast. „Op een bepaalde leeftijd kunnen ze druppeltjes was zweten, waar ze ook de ho ningraten van maken. Soms maken wij van omgesmolten ra ten weer leuke kaarsjes." Hoewel er op de markt dus meer verkrijgbaar is dan zuivel producten, zijn de verschillende kaassoorten toch het populairst. Bij de kraam van zuivelboerderij Kwakemaak zijn de kazen en de yoghurt niet aan te slepen. Het publiek staat rijendik voor de kraam om een lekker stukje boerenkaas te bemachtigen. „De boerderij ligt gelukkig maar een paar kilometer verderop zegt Jorrit Schreuder als het even iets minder druk is. „We zijn al een paar keer teruggere den om meer belegen kaas, aardbeienyoghurt en eieren te halen." Kwakemaak verkoopt ook speci ale kazen, zoals paprika-knof- lookkaas en Italiaanse kruiden kaas. Maar de vraag naar de tra ditionele belegen kaas is het grootst „Zo'n kruidenkaas is natuurlijk meer voor bij de bor rel." Na afloop van hun bezoek verdwijnen veel mensen met een volle tas producten en zet ten ze hun fietstocht voort. Een uur voor het einde van de streekmarkt is er al geen bolletje boerenijs meer te krijgen. <01 woubrugge - De gemeenteraad van Jacobswoude is er nog niet uit of de jachthaven en camping bij de Wijde Aa mag worden uit gebreid. Wethouder Verhagen wil dat wel graag weten. Kandi daat-eigenaar Roubos heeft een aanvraag ingediend. Roubos wil de jachthaven over nemen van huidige eigenaar Den Brave, maar wel met uit breiding van het aantal ligplaat sen met steigers in de Wijde Aa. Ook wil hij een nieuwe camping voor 200 tenten in de Boepol der, maar die uitbreiding, waar op veel kritiek is, schuift Roubos voorlopig voor zich uit. Twijfel over de plannen met de jachthaven is er onder andere bij Gemeentebelang. Raadslid Van Rijn vindt de plannen veel te grootschalig. „,Het is te veel recreatie op een te klein ge bied." Maar zijn fractievoorzit ter Van Hoesel wil nog niet de deur dichtslaan voor Roubos. Van Hoesel heeft inmiddels om een nader onderzoek gevraagd. De WD in Jacobswoude iswaar wel voor nieuwe kelingen, maar wil een duidelijkheid of de wej toereikend zijn voor de recreanten. Een aan via het oprichten van een m volgens de fractie eerder ge de vrees voor verkeei afgewezen. Het CDA ste breiding van de jadi maar niet van de campin Wethouder Verhagen b probeerd de raadsleden te overtuigen dat Jacob een recreatiegemeente en dat er behoefte is a passantenhaven. Volgi wethouder moet er een sing bedacht kunnen voor te verwachten pad blemen. Maar de gemee is er nog niet uit. Aanvrager Roubos, die had aangegeven wel n kleinere opzet te kunnei is ondanks alle onduidi niet ontevreden. „De tn en we gaan door." alphen aan den run - De Scha- pen van kinderboerderij Zeger- sloot in Alphen worden woens dagmiddag tussen 14.00 en 16.30 uur op vakkundige wijze van hun vacht ontdaan. Er is die middag een tentoonstelling over schapen in het leslokaal en kin deren kunnen zelf knutselen met wol. Leden van 'Kids for Animals', de jeugdclub van de dierenbescherming, zijn van de partij om leeftijdgenootjes te vertellen wat zij zoal doen.'3)e toegang is gratis. Een dag eerder is de b niet toegankelijk voor kers. Dan wordt er eensi scheerfeest gehouden w sisscholieren. Er zijn groepen drie van schold phen en omgeving uitgt Het feest begint om 8.45 is rond 15.00 uur afgek drie rondes zijn steeds l sen tegelijk op de kindeil rij. Twee schapenboereii len de kinderen over hun door Joris Rietbroek rupwetering - Wie zaterdag tij dens de landelijke fietsdag door Rijpwetering reed, kwam vanzelf op de streekmarkt van natuur veren! ging VANAde terecht. Tientallen stands met uiteenlo pende producten - vooral uit Al kemade en andere gemeenten in de Leidse regio - leerden de bezoekers alles over wat er in de streek geproduceerd en gedaan wordt Zowel de gerichte bezoe ker als de argeloze fietsdag-deel nemer trof er een gezellige druk te en veel honderd procent na tuurlijke producten. Verschillen de soorten kaas, boter en ijs, maar ook bloemen, planten, groenten, fruit en enkele kunst voorwerpen. De organisatie durfde slechts te hopen op de drukte van zater dag. Vooral voor de kramen met zuivelproducten was het drin gen geblazen. Niet alleen men sen uit Alkemade wisten de markt te vinden. „Ik heb ook mensen gezien uit Leiden, Den Haag en Zoetermeer", zegt Re- my Pennings, een van de orga nisatoren. „Die zoeken op inter net een aantrekkelijke route uit van de landelijke fietsdag en zo komen ze hier terecht" Behalve streekproducten is er ook ongedierte op de markt De provincie Zuid-Holland heeft een kraampje ingericht voor een opvallende demonstratie over de bestrijding van muskusrat ten. Een demonstratiefilmpje leert de bezoekers hoe muskus ratten worden gevangen in de regio. Veel kinderen vinden de nog lavende muskusratten in Een medewerker van de provincie vertelde zaterdag op de streekmarkt in Rijpwetering hoeveel schade muskusratten kunnen doen aan het landschap. Foto: Mark Lamers een grote glazen terrine het meest interessant. „Er zijn veel kritische mensen die er proble men mee hebben dat wij die dieren vangen", vertelt Fred Kraan vanachter zijn standiWe leggen hen daarom uit wat voor schade de muskusratten kun nen veroorzaken. Ze graven bij voorbeeld ontzettend veel in weilanden en kunnen zelfs dij ken beschadigen. Met de Ötleg proberen we meer begrip te kweken voor de vangst en dat lukt aardig." Er zijn niet alleen levende mus kusratten te zien: even verderop staat een observatiekast met-een paar duizend bijen. Ze horen bij de stand van imkerij De Drie Bijen uit Noordwijkerhout. John Driebergen biedt er naast ho ning ook andere producten aan waar honing in verwerkt is:^*zo

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 12