LEIDEN 8f REGIO >e Belastingdienst: leuker kunnen we het niet maken tie generaties zeeverkenners Afsluiting fietspad in nieuwbouwwijk Poelgeest lokt vandalisme uit Tennis en hockey zoeken elkaar op in Voorschoten Boom 'ontmanteld' in Zijlkwartier Balletschool Ita de Hes weg uit Oegstgeest una vlet tolen porp - De Makma vlet ■woners van de Dijkwacht ierdorp is vannacht ge- De vlet lag afgemeerd steiger van de familie l in de Dwarswatering. containers opstapje choten - Via op elkaar ,elde vuilcontainers heeft ibekende geprobeerd za- nacht in te breken in een m de Langenhorststraat irschoten. De bewoonster fte de man toen hij door am op de eerste etage klimmen. maandag 12 MEI 2003 door Nancy Ubert oegstgeest - Het valt niet mee om te wonen in een wijk die in aanbouw is. De bewoners van het Oegstgeestse Poelgeest moe ten nog een tijdje leven tussen het bouwverkeer. Dat is soms om gek van te worden, vinden ze. Nu is weer het Bert Garthoff- pad deels afgesloten voor fiet sers en voetgangers. Dat is een aantal in het verkeerde keelgat geschoten. Sommigen moppe ren bij de gemeente, maar er is minimaal één bewoner die zich vandalistisch opstelt. Het terrein tussen het spoor en de huizen aan de J.P. Thijssen- laan wordt opnieuw ingericht. Het fietspad dat daar ligt, was te hoog. Bewoners hadden ge klaagd dat iedere voorbijganger zo bij hen naar binnen kon kij ken. Dus wordt dat pad keurig verlaagd. Met als gevolg dat het tijdelijk onbegaanbaar is. Lo gisch, vinden de bewoners die hadden geklaagd over het hoge fietspad. Zij zijn blij dat er iets gebeurt. Schandalig, zeggen weer andere mensen in het nieuwbouwwijkje. Nu wordt een belangrijke toegangspoort tot de wijk geblokkeerd. Op de plek waar het veelge bruikte Broekpad gewoonlijk op het Garthofipad aansluit, staat namelijk een hek. „Bewoners moeten 200 meter omlopen of omfietsen om vanuit Leiden de wijk in te komen, maar dat is te veel moeite", zegt één van de mensen die werkt aan de recon structie van het fietspad. Hij wil niet met zijn naam in de krant „Dan schiet mijn baas me lek." De man wijst op het hek dat de doorgang naar het Garthofipad moet afsluiten. „Elke dag wordt het gemolesteerd. Ze knippen de kettingen open of ze gooien het hekwerk plat Tweehonderd meter, daar gaat het om. Nou vraag ik je." „Die afsluiting is er voor de vei ligheid van de bewoners. Van oud tot jong", zegt wethouder De Ruijter desgevraagd. „Het wonen in een nieuwbouwwijk heeft nu eenmaal mogelijke overlast tot gevolg. Van tijd tot tijd wordt een beroep gedaan op de welwillendheid van de bewo ners. Dit was ook zo toen Haas- wijk werd gebouwd, toen de Morsebel werd aangelegd en nu dus in Poelgeest." Volgens de wethouder zijn deze week drie keer de sloten en ket tingen van het hek doorgeknipt. „Hiervan doet de aannemer nu aangifte. Het is jammer dat het zo ver komt. Klachten moet je oplossen met een dialoog. Dit soort geintjes valt onder de noe mer vandalisme. De daders be seffen waarschijnlijk niet dat dit het imago van de wijk en zijn bewoners geen goed doet. Het is nu eenmaal geen kwestie van u vraagt, wij draaien." Om de situatie niet verder te la ten escaleren worden dit week einde de hekken iets verplaatst zodat een minieme doorgang langs een groenstrook mogelijk is. De afsluiting blijft tot uiterlijk 16 juni staan. De Ruijter: „We hopen eerder klaar te zijn." oegstgeest/rijnsburg Oegstgeest raakt de ballet school van Ita de Hes kwijt. De school vestigt zich per 1 september in een pand aan de Hofstraat in Rijnsburg. Het Rijnsburgse gemeente bestuur heeft geen bezwaar tegen de komst van de Oegstgeester balletschool. De balletschool heeft de ze kerheid om vijf jaar in het pand te kunnen blijven, met een optie voor nog vijf jaar. Meer 'zekerheid' wil het ge meentebestuur de ballet school niet bieden. Rijns burg heeft in de toekomst plannen om dat gedeelte van het dorp, dat valt onder het bestemmingsplan Cen trum n, te vernieuwen. Het gebouw in de Hofstaat staat op de nominatie om ge sloopt te worden. Zo ver is het echter nog niet. Aan de Hofstraat krijgt Ita de Hes de beschikking over een ruimte van 95 vier kante meter. Dat is veel gro ter dan de kleuterspeelzaal in basisschool De Kring aan de Rhijngeesterstraatweg in Oegstgeest, die De Hes nu tot haar beschikking heeft. Omdat het aantal leerlingen steeds verder toenam (er zijn er nu 300) was het daar woekeren met de ruimte. Eigenlijk wilde De Hes met haarballetschool niet weg uit Oegstgeest. Zij geeft daar al zeven jaar lessen in klas siek ballet, streetdance en moderne dans. Haar zoek tocht naar geschikte en vooral betaalbare ruimte in Oegstgeest leverde echter niets op. „Vandaar dat ik in Rijnsburg terecht ben geko men. Ik ben gewend aan het idee dat we in een ander dorp aan de slag gaan. Ik ben blij met de plek Er komt een kleedkamer met douches bij. Dat is voor de leerlingen een hele vooruit gang." Die leerlingen weten overi gens nog van niets. De Hes moet ze deze week nog bij praten. door Joris Rietbroek voorschoten - Stichting Tennis park Adegeest en de hockeyclub Forescate gaan mogelijk samen een nieuw clubhuis opzetten. De voorzitters van de Voorscho- tense verenigingen gaan hier binnenkort over praten. De ten nissers willen op langere termijn een nieuw clubgebouw bouwen, maar kunnen dit niet op eigen kracht financieren. Voor de hoc keyclub is een nieuw gebouw bittere noodzaak: het oude clubgebouw brandde ruim een maand geleden tot de grond af. „Gelukkig zijn we goed verze kerd", zegt Ronald Noë, pen ningmeester van de hockeyclub. „Daardoor kunnen we op eigen kracht snel een nieuw clubge bouw neerzetten." Volgens Noë staat de hockeyclub welwillend tegenover een gesprek met Ade geest, maar hij acht de kans klein dat de handen direct ineen worden geslagen. „Wij hebben haast om iets nieuws op te bou wen en dat kunnen we snel doen. Als we gaan samenwerken duurt het langer, omdat er dan zo veel afgesproken moet wor den. Een langere tijd zonder clubhuis kan ons leden kosten. Voorzitter Rooijackers van Ade geest wil best met de hockey club praten. Maar ook hij weet niet direct hoe beide partijen sa men snel een nieuw clubhuis kunnen bouwen. De tennisver eniging zit in een tijdelijk, hou ten clubgebouw. De stichting is niet ontevreden over de accom modatie, maar ziet op langere termjjn wel iets in een nieuw, permanent clubhuis. „Maar we hebben geen geld om het zelf te doen. We moeten nu al iedere cent omdraaien om te blijven bestaan." Rooijackers benadrukt dat het bestuur en de leden op zich geen problemen hebben met het huidige gebouw. „De le den vinden het een sfeervolle plek. De reden dat veel mensen lid worden van de club is dan ook dat ze het gezellig vinden bij ons. Enige gemeenteambtena ren hebben de grootste proble men met het gebouw." Wethouder Carabain kan Ade geest voorlopig geen financieel hart onder de riem steken. „De stichting moet een nieuw club gebouw bij elkaar sparen. Ik juich het toe dat Adegeest en Forescate om de tafel gaan zit ten." De verhoudingen tussen de ge meente en de tennisclub zijn de afgelopen jaren verbeterd. Zo heeft Voorschoten er voor een goot om de tennisbanen heen gezorgd, zodat water op de kunstgrasbanen snel kan af vloeien. Daarom zien de tennis sers af van de voortzetting van een rechtszaak tegen de ge meente die zij in 2000 hadden aangespannen. Adegeest eiste een vergoeding van 50.000 euro voor de schade aan de tennisba nen na de heraanleg van de naastgelegen voetbalvelden. De wethouder is blij dat de pro cedure gestopt is: „Elkaar via de rechter bestrijden draagt niet bij aan een sportief Voorschoten." Rooijackers sluit zich hierbij aan: „We werken liever goed sa men met de gemeente dan dat we ermee knokken." De stronk van vier en een halve ton wordt over de huizen heen getild. Foto: Hans van Loon leiderdorp - Een boomstam van vier en een halve ton die boven je huis zweeft, daar krijg je het wel even benauwd van. Enige tientallen bewoners van de Steenbakkerslaan, de Zijllaan en de Zijloordkade in Leiderdorp hielden zaterdagochtend hun adem in tijdens de attractie 'boom ontmantelen'. Nergens voor nodig, bleek achteraf, want zelfs de dakpannen bleven keu- rig liggen. De boom werd minstens veertig jaar geleden geplant in één van de achtertuinen van de Steen bakkerslaan, op de kop van het Zijlkwartier. In al die jaren groeide het jonge twijgje uit tot een gevaarte van dertig meter hoog met vier fikse armen, een uit de kluiten gewassen exem plaar. Het zachte ruisen van de bladeren werkte rustgevend, maar als het stormde had de boom een ander effect op de omwonenden. „Bij elke storm was de angst groot dat het mis schien mis zou gaan", zegt Hans van Loon, één van de bewoners van de Steenbakkerslaan. „Er moest iets aan gedaan worden." Zaterdag liep de buurt uit om te kijken naar de 'behandeling' van de boom. De vier armen werden één voor één omhooggetakeld en over de huizen heen getild. Dat was de enige mogelijkheid, omdat de boom aan alle kanten omgeven was door huizen. „Wat veel mensen in de buurt al ver wachtten werd nu duidelijk: de ene na de andere stam vertoon de een duidelijk zichtbare brui ne, en dus verrotte, kern", zegt Van Loon. Volgens hem is de hele buurt opgelucht. „Maar we missen het zachte ruisen wel." is net geopend. De ivan het nieuwe grand ca de plek van restaurant rheen Pardoeza) op van de Doezastraat en itkade komt, is grand Belastingdienst. Het van Jan Lange, eigenaar ie's Verjaardag. De zaak jg-Jom van zijn vriendin ètte Mol en Jaap de d, de kok van restaurant els aan de Haven. De Be- gdienst is zeven dagen per geopend voor koffie, i. borrel en diner, itree van het grand-café, raaideur, wordt nu al de' eurdeler genoemd, de menukaart vertoont een op merkelijke gelijkenis met een aangiftebiljet en de vaste klan ten krijgen een eigen dossier met daarin hun voorkeur voor favoriete hapjes en drankjes. „En je kunt je natuurlijk de ver warring voorstellen", zegt Lan ge. „Mensen die bij ons een ta feltje willen reserveren maar bellen naar het Belastingkan toor aan het Stationsplein, leve ranciers die aan het verkeerde adres zijn of mensen die beta lingen naar de foute rekening overmaken." Lange had de naam De Belastingdienst allang in zijn hoofd. „Eigenlijk al sinds 1992, toen ik problemen had De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 met de FIOD. Ik kreeg toen een inval in restaurant Malle Jan waarvan ik eigenaar was en dacht: als ik naar de kloten ga en opnieuw moet beginnen dan open ik een zaak die De Belas tingdienst heet" De problemen met de FIOD zijn voorbij, maar Lange heeft toch de naam bedacht voor de zaak aan de Doezastraat. „Ik heb eerst naar plekken buiten Leiden gekeken, maar uiteinde lijk is het toch de Doezastraat geworden. Ik ging een jaar of vijf geleden naar de Kamer van Koophandel en zei dat ik een zaak wilde beginnen die De Be lastingdienst moest gaan heten. Dat kan niet, kreeg ik toen te horen. Jammer, dacht ik Later was ik in Amsterdam en heb de naam De Belastingdienst toch maar laten registreren voor ho- recadoeleinden bij het Benelux merkenbureau." Met een vriend ging ik toen eens kijken bij het Belastingmu seum in Rotterdam om de sfeer en inrichting uit de jaren vijftig te proeven. Daar lieten we val len dat we een horecazaak wil den beginnen met als naam De Belastingdienst. Binnen drie da gen werden we ontboden op het ministerie van financiën bij de directeur en het hoofd juri dische zaken. Best wel eng, na tuurlijk" „Daar werd ons gevraagd waar we nu eigenlijk mee bezig wa ren. Ze vonden het niet goed en het kon niet, die naam. Waar om niet, vroegen wij. Er werd ons toen beloofd dat we binnen drie weken een brief zouden Jan Lange (tweede van rechts) met de mensen van het nieuwe grand café De Belastingdienst. Foto: Mark Lamers krijgen met daarin de motivatie van het ministerie. Toen ik zei dat we de naam al hadden ge deponeerd, viel hun mond open van verbazing. Ze waren wel bereid ons een onkosten vergoeding te betalen, werd er toen gezegd. We zijn naar huis gereden met de dollartekens in onze ogen." „Maar na drie weken hoorde ik niets. Na een week of zeven zelf maar eens gebeld. Ze waren nog steeds tegen de naam De Belastingdienst. Om een lang verhaal kort te maken: twee we ken geleden ben ik er weer ge weest en ze zijn nog steeds te gen. Er zaten andere mensen rond de tafel, maar het stand punt was niet veranderd. Dat zal dus wel een rechtszaak wor den, want ik heb die naam niet laten registreren om hem niet te gebruiken. Zie je de koppen in de krant al voor je? Ministerie van financiën sleept De Belas tingdienst voor de rechter. La chen toch? En als ik verlies, staat twee weken later de uit spraak in de krant. Belasting dienst trekt aan het kortste eind, of zoiets. Schitterend. Mocht dat overigens het geval zijn, dan heb ik al een nieuwe naam Nee, die is nog geheim maar hij staat al wel bij het merkenbureau in Amsterdam geregistreerd." Eric-Jan Berendsen n van de Voorschotense scoutingvereniging Leif Erikson nemen na jaren nog een keer plaats in de boot tijdens de reünie ter gele- ~n de vijftigste verjaarsdag van de vereniging. Foto: Henk Bouwman nie bij scouting Leif Erikson in Voorschoten het onderhoud van de boten" Ook zijn vader Dick van Beelen (72) was vroeger lid. Voor hem was het zaterdag een weerzien na meer dan 25 jaar. Hij werd lid van Leif Erikson in 1969, bleef dat vier jaar en was daarna nog drie jaar groepsleider. „Dat zie je vaak", zegt Erik Hennevanger, ook oud-lid. „Dat meerdere generaties van één familie hier rondlopen. Vanaf je zeven de kun je lid worden en na je achttiende kun je doorgaan als staflid. Dat traject is in veel families bekend." Eén van de leuke dingen van scouting is vol gens Jack van Beelen dat je samen opgroeit. „De kinderen met wie je op je zevende lid wordt, zijn dezelfde mensen als met wie je later in het bestuur zit. Met steeds dezelfde leeftijdsgenoten doorloop je verschillende levensfasen." Volgens voorzitter Jaco Bakker (43) is het succes van scouting dan ook, dat het iets te bieden heeft voor iedere fase die de jeugd doorloopt. „Een puber van vijftien wil natuurlijk iets anders dan een kind van zeven. Naarmate je ouder wordt, krijg je daarom andere bevoegdheden en meer zelf standigheid." De padvinderij heeft bij sommige mensen nog steeds een militaristisch imago. „Terwijl de tijd van strakke uniformen en strenge re gels toch echt voorbij is", aldus Bakker. „Wel is het zo dat wij hier een leiding heb ben, die verantwoordelijk is. Ook hebben we nog iets van een uniform: een rode strop das, ons belangrijkste symbool, en een blau we trui. En er zijn tradities die we koesteren, zoals 's ochtends het hijsen van de vlag. We willen jongeren vaste momenten geven. Een ochtendritueel vinden we belangrijk om de aandacht op de groep te vestigen." Strenge regels of niet, het beeld rond het clubhuis van Leif Erikson werd zaterdag eer der bepaald door groene bierflesjes dan door blauwe uniformen. Organisator Maar ten van de Kerk was tevreden over de op komst. „Op de 500brieven aan oud-leden die we hebben verstuurd, kregen we meer dan 400 reacties, zelfs uit het buitenland", zegt hij. Het jubileumfeest van Leif Erikson gaat zaterdag verder met een watersportdag op het Vlietland. roen Bordewijk choten Vijftig jaar zeilen, kamperen, doen en vooral veel lol hebben. Het >n van de Voorschotense scoutingver- Leif Erikson kwam zaterdag tot le- dens een drukbezochte reünie. In het lis aan de Rouwkooplaan en in de zon gras en in de bootjes, was het een ko- n gaan van soms wel drie generaties Êimers uit dezelfde familie. De reü- lakte deel uit van het jubileumpro- Biavan Leif Erikson. Ivinderij is bij uitstek een sociale be- „Het gaat erom samen te overleven, onder prestatiedrang zoals je die ziet tverenigingen", zegt Jack van Beelen s vroeger lid was en nu zijn kinderen Erikson ziet opgroeien. „Je kunt veel loor samen een boot varend te hou- samen te kamperen. Wat je hier leert lal ondernemen. Je bent op elkaar lezen. Daar heb je veel aan in je late- n. Het begint met zeilen, maar daar et niet bij. Je leert koken, schilderen,

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 11