LEIDE kasteel Boshuizen ;aat in de weg' Woede over kransenvandalisme bij Bevrijdingsmonument Wit van het fluitekruid I 8c REGIO Sgfi ESI 0 Twee weken niet douchen voor bewoners 'Parelvissers' Japan en Nederland samen voor Sieboldhuis R1 ww.autoheemskerk.com Lemstra wil Poco Loco sluiten Uitgekeken op uw collega's Begraafplaats Groenesteeg is anno 2003 een lief, klein stadpark NATUURLiJK, LIEFTINK DEUREN vrijdag 9 mei 2003 REGIO leidse roeiers (iet nauw op de jars watering 1 Houtpenning Ouwehand Ambtenaar Jan Ouwe- auwkundig en technisch jler van de gemeente Lei gisteren de Jan van ig gekregen. Ouwe- j de penning omdat lang bij de gemeente ;rkt en grote verdien- gehad bij de bouw, en uitbreiding van ge- jke gebouwen. Wet- [Geertsema gaf hem de siding gisteren tijdens ïid. door Wim Koevoet vervolg van voorpagina leiden - Fractievoorzitter D. Sloos van Leefbaar Leiden is woedend op burge meester W. Lemstra na de vernieling van herdenkingskransen bij het Be vrijdingsmonument. „Hij heeft mij onlangs nog gezegd dat hij de situatie hier in de hand heeft. Maar ik ben voor de gek gehouden", foetert hij. Volgens Sloos is er bij het monument naast molen De Valk 'helemaal nie mand die ook maar iets in de hand heeft'. „De grote goeroe belazert de kluit. Als hij zegt dat het goed komt, gaat iedereen over tot de orde van de dag. En er gebeurt verder niets. Zo gaat het al maanden. Als hier toezicht was gehouden, was dit niet gebeurd." Vijf kransen die zondag tijdens Do denherdenking bij het Bevrijdingsmo nument zijn neergelegd, zijn gister ochtend in de Rijnsburgersingel ge smeten. Ze zijn door twee motoragen ten en enkele omstanders weer uit het water gevist. De kransen waren er in gegooid, zo zegt Sloos zeker te weten, door leden van een groep vluchtelin gen, afkomstig uit de asielzoekersflat Nieuweroord aan de Rijnsburgerweg. Volgens Sloos heeft hij vele getuigen. De groep in kwestie moet volgens het raadslid van Leefbaar Leiden veel har der worden aangepakt. Hij vreest dat de politie niet alles op alles zet om de vandalen in te rekenen. „We gedogen hier alles wat maar valt te gedogen." Volgens Sloos maakt de groep alloch tonen die bij het Bevrijdingsmonu ment rondhangt, zich schuldig aan drugs dealen en valt ze toeristen en andere voorbijgangers lastig. Er wordt geschreeuwd, geblowd, veelvuldig op de grond gespuugd, men kwakt er fietsen achteloos neer en men leegt er zijn blaas. „Het is hier één openbaar toilet. Die kransen liggen nu wel weer op hun plaats maar ze zijn zwaar be schadigd. Wat ik ruik zijn geen bloe men, maar urinelucht." Sloos: „Mijn respect voor deze men sen verdwijnt als zij geen respect voor oorlogsslachtoffers hebben of voor de manier waarop wij bij oorlogsleed stil staan. Maar het wordt die gasten niet eens verteld wat deze plek, die ze straffeloos vervuilen, vernielen en be zoedelen, voor Leidenaars betekent." Sloos zegt dat hij serieus overweegt naar de rechter te stappen. „Kennelijk lukt het me niet om als gekozen volks vertegenwoordiger voor elkaar te krij gen dat de overheid hier ingrijpt. Ik ben hier al 500 keer over begonnen en ik ben nog niet één keer serieus geno men. De rechter doet dat vast wel." WD-raadslid Rob de Rooij voelt een heel eind met mee Sloos. „Dit is het absolute dieptepunt van een hele reeks van stuitende incidenten in dit kleine stukje Leiden." Ook-De_Rooij is het 'softe gedoe' van de politie beu. Van tevoren heeft hij het Bevrijdings monument en omgeving nog geïn specteerd. „Toen was het er brand schoon. Dat kan dus kennelijk wel. Ik vind dat het daar elke dag zo moet zijn als op 4 mei." De Rooij geeft niet interim-burgemeester Lemstra de schuld, maar 'links'. „Lemstra wordt door de linkse partijen van hard in grijpen afgehouden. De PvdA, Groen links en D66 vinden het niet nodig om zoals ik heb voorgesteld camera's op te hangen rond Molen de Valk en die lui daar met verwijderingsbevelen te bestoken. Ik baal er vreselijk van. Ik hoop dat het incident met de kransen ook de linkse partijen met hun neus op de feiten drukt." Woordvoerder F. Delemarre van de gemeente benadrukt dat de politie al extra toezicht houdt op het terrein. „Agenten maken er zeker vier keer per dag een rondje. Ik kan verzekeren dat dat aanzienlijk meer is dan heel veel andere plekken in het centrum. Dat er desondanks kransen in het water zijn beland, is verwerpelijk en zeer betreu renswaardig. Maar het is niet zo dat wij 24 uur per dag iemand naast de kransen kunnen zetten." Volgens Delemarre stelt de politie een onderzoek in naar het vandalisme. „Het wordt uitgezocht wie er verant woordelijk is. De politie zal ook zeker praten met het clubje vast bezoekers dat daar rondhangt." Op de verwijten aan het adres van Lemstra zelf wil Delemarre niet reage ren. „Als Lemstra er behoefte aan heeft om er op terug te komen, zal hij dat later zeker doen." Minkhorst Het CDA vreest dat Lei- financiële risico's het sportvelden be an de Boshuizerkade. De kasteel Boshuizen on- maken bebouwing lijk en dan kan de ge lde opbrengst ervan ook ;ren in sportvelden en aties. Volgens wet- Pechtold (D66/sport) oppositiepartij zich ten idruk. ïnigingen in Leiden naar betere onderko- [egelijk wil de gemeente aantal clubs fuseert. In utitie 'Samenwerking [deel 2, hebben de clubs ïeente elkaar gevon- de Boshuizerkade ko- kele sportvelden vrij, ridsche Boys verhuist VNA, UDWS en JAC fu- I Andere clubs krijgen zelden. De plannen <'n 1,8 miljoen euro. De wil enkele velden aan opofferen voor huizen en. Ze rekent erop dat jp minimaal 1,5 mil- ilevert. De resterende fis al gereserveerd, grote financiële risico's voor de gemeente", stelde CDA- raadslid A. Flippo gisteravond echter, in de raadscommissie onderwijs en cultuur, waar de nota werd besproken. „Op het terrein van Leidsche Boys ligt kasteel Boshuizen. Ik verwacht daar toch problemen mee in de toekomst. Pechtold is de huid al aan het verkopen, terwijl de beer in geen velden of wegen te zien is." Een deel van Room burg mag bijvoorbeeld ook niet bebouwd worden vanwege het archeologisch monument daar. Flippo stelde voor om te bou wen op de velden van LFC. Pechtold zei dat hij geen enkele twijfel heeft dat de gemeente de opbrengst van de grondverkoop niet binnenhaalt. „We hebben ons dat gerealiseerd", meldde de wethouder over de aanwezig heid van het kasteel. „We zullen zeer zorgvuldig kijken waar je wel en niet kunt bouwen. En ik heb nog nooit kastelen gezien die zeven voetbalvelden groot zijn." Wat er precies gebeurt aan de Boshuizerkade, en waar dat kan, komt in het nog te maken wijkontwikkelingsplan voor Zuid-West te staan. In elk geval kan Pechtold eerder al zijn an derhalf miljoen incasseren. „Het CDA probeert een sfeer op te roepen alsof ik uit het niets an- (advertentie) ZOEK NAAR EEN VERTROUWDE OCCASION? EEN ZAAK VAN VERTROUWEN A U T R K Leiden Roelofarendsveen 8 11 R. (071) 331 28 66 derhalf miljoen euro tevoor schijn haal dat ik in de sport in vesteer", zei hij. „Als je op deze plek een terrein van drie velden groot zou mogen kopen voor dat bedrag, zou je absoluut blij moeten zijn." De wethouder kreeg verder vooral lof voor zijn plannen. De verwachting is ook dat de poli tieke partijen de volgende keer in de raadscommissie instem men met de voorstellen. De PvdA wil graag dat clubs met scholen, instellingen en buurt verenigingen om tafel gaan om te praten over 'multifunctioneel gebruik' van de velden. Leefbaar Leiden is tegen een kerk of mos kee aan de Boshuizerkade. Groenlinks vroeg of andere sporten ook 'volwaardige aan dacht' krijgen. De partij doelde op DIOK. Raadslid Y. van Delft speelt daar. De rugbyvereniging moest in de krant lezen dat ze een veld zou kwijtraken aan voetbalclubs Docos en w Leiden. Pechtold moest dat later nuanceren. De wethouder refereerde er kort aan, en zei vervolgens: „Mijn volgende stap zal zijn de korf balclubs te bewegen tot meer samenwerking." Ingrijpen bij de voetbalclubs was hard nodig, zei Pechtold. Mede daarom ook int hij de op brengst van de grondverkoop aan de kade. „Ik was erg bang dat als ik nog een paar jaar zou wachten, verenigingen zouden omvallen. Dan heb je nog wel velden, maar geen clubs meer om ze te bespelen. Het voetbal was voor mij twee jaar geleden al iets waar verandering in moest komen. Jammer dat het zo lang moest duren, maar uit eindelijk telt het resultaat" Gasten krijgen een glas saké ingeschonken. Op de achtergrond burgemeester Lemstra en ex-burgemeester Goekoop. Foto: Mark Lamers leiden - Waarnemend burge meester Wolter Lemstra, die vandaag na bijna een jaar zijn ambtsketen aflegt, is voorne mens om café Poco Loco aan de Watermolen in de Merenwijk te sluiten, omdat het café herhaal delijk overlast veroorzaakt in de buurt en de vergunningsvoor schriften overschrijdt. De eige naar heeft twee weken de tijd om de burgemeester op andere gedachten te brengen. Lukt dat niet, dan kan besluit tot defini tieve sluiting voor het einde van de maand genomen worden. Sinds de opening in februari 2002 is het café al een bron van overlast, zo stelt Lemstra. Dit heeft er afgelopen zomer al toe geleid dat het sluitingsuur ver vroegd werd. „Ondanks het feit dat er met de exploitant diverse malen afspraken zijn gemaakt over het tegengaan van overlast, blijven de klachten voortduren", schrijft de burgemeester. Omdat Lemstra geen verbetering te ver wacht, vril hij de zaak nu defini tief sluiten. (advertentie) door Silvan Schoonhoven leiden - Met het openbreken van een ton saké door ambassadeur van Japan H. Koike en burgemeester Lemstra is gistermiddag het startsein gegeven voor de interieurreno vatie van het Sieboldhuis aan het Rapen burg. De restauratie van het zeventiende-eeuwse grachtenpand gaat zeker achttien maanden duren en kost 3,5 miljoen euro. Dat geld is bij elkaar gebracht door zowel de Japanse als de Nederlandse overheid. Voor het pro ject hebben een Nederlands en een Japans bouwbedrijf de handen ineen geslagen. Na de renovatie moet het voormalig woonhuis van de kleurrijke dokter Philip Franz von Siebold (1796-1866) een centrum worden voor de Japans-Nederlandse verhoudingen. Ook de Siebold-collectie krijgt een onderko men in het Sieboldhuis. Op dit moment is die ondergebracht in Naturalis, het Rijks museum voor Volkenkunde en de Universi teit Leiden. De Duitser Von Siebold was een merkwaar dig figuur. In 1823 landde hij met een Hol lands schip op het Japanse mini-eilandje Deshima. In zes jaar legde hij contacten met Japanse vakgenoten, stelde zijn huis voor hen open en verzorgde hij als arts ook de Nederlandse kolonie. Tevens legde hij in het inmiddels ontsloten Japan huisbezoekjes af in de wijde omgeving. Daarvoor kreeg hij van de plaatselijke bevolking niet uitbetaald in geld, maar in natura. Deze geschenken vormden de basis van wat later zou uit groeien tot zijn omvangrijke collectie Japan se kunst- en gebruiksvoorwerpen. Bij een tweede bezoek legde Von Siebold zich ook toe op het verzamelen van flora en fauna. Hij deed dit zo nauwgezet dat er bui ten Japan geen grotere collectie te vinden is dan in Nederland. Uiteindelijk werd de arts na dertien maanden huisarrest Japan uitge zet omdat hij landkaarten in bezit had en verdacht werd van spionage. De arts en zijn collectie belandden toen in het huis aan het Rapenburg. Van een aantal kaarten had Von Siebold overigens een kopie gemaakt, die hij be waarde in de kooi van een aap. Die heeft hij later levend naar Leiden gebracht en - aan een boom gebonden - in de achtertuin van zijn huis aan het Rapenburg gezet. Morgen vindt u de baan die bij u past in leidschdagblad.nl eidsch Dagblad houdt nen met de Hortus kus van de Universiteit 1 een Open Tuindag op lag 14 juni. Wie aan de lag wil meedoen en in eiden, Leiderdorp, jstgeest, Warmond, woude of Voorschoten it, kan zich tot 17 mei via tel. 071-5356362 email: t.collee- lc.nl. Het Leidsch publiceert van de namen van de :rs en maakt een zodat lezers de gemakkelijk kunnen Aan de Tuindag is eer lieksprijs verbonden De dood heeft Begraaf- ïroenesteeg bijna verla- chts zerken en gedenk- terinneren eraan dat in oekje van Leiden in de 5ÓP 20ste eeuw ruim 5000 begraven zijn geweest. 55 er niemand meer, bij de 39Üe van 1993 tot '95 zijn *5 "en geruimd. Hoewel, al- Mjstuursleden Tineke de Dirk Smit van de stich- 1 de begraafplaats be- ibbelen in alle liefde over of dat wel waar is. Smit list dat de grafkelders Bestuursleden Tineke de Boer en Dirk Smit van de stichting die de begraafplaats Groenesteeg beheert: „Nou ja, het is niet uitgesloten dat er hier en daar nog een botje ligt." Foto: Mark Lamers waarvan de dekplaten niet ge scheurd waren, nooit zijn ge opend. De Boer meent zeker te weten dat alle lijken zijn wegge haald. Met een welgemeend 'nou ja, het is niet uitgesloten dat er hier en daar nog een botje ligt' herstelt De Boer de vrede. In het begin van de negentiende eeuw kwam de gedachte op dat ziektekiemen zich ophielden in stank. Vooral kerken golden als zeer gevaarlijke plekken. De lijk- geur in de Pieterskerk bijvoor beeld kon zo penetrant zijn, dat er soms wel twee uur gelucht moest worden voordat er een dienst kon plaatshebben. Om epidemieën te voorkomen, be sloot keizer Napoleon het begra ven in kerken te verbieden. De gemeente Leiden reageerde snel en richtte in 1813 een be graafplaats in op de stadswal aan het einde van de Groene steeg. Omdat koning Willem I na zijn troonsbestijging in 1815 het verbod introk, gebruikten de Leidenaars de begraafplaats aanvankelijk weinig. Maar in 1829 werd begraven in kerken dan toch definitief verboden. Stadsarchitect Salomon van der Pauw maakte een inrichtings plan en sindsdien werd Begraaf plaats Groenesteeg populair bij gegoede Leidenaars. Hooglera ren, bestuurders, industriëlen en edellieden vonden hier hun laatste rustplaats. Pas na 1909 nam die populariteit af, toen de Hervormde Kerk het landgoed Rhijnhof bij Oegstgeest aan kocht om als begraafplaats te dienen. In 1976 werd de be- goed, zegt De Boer. Dé trots van het park is een indrukwekkende dikke beuk, die in 1829 is ge plant. Wie goed kijkt, ziet in de stam de ronde vormen van een vrouw, lacht Smit. De beuk is niet de enige boom met karak ter. Bij de ingang staat een grote treurberk, aan het einde van het hoofdpad staat een sierkers elk jaar in april uitbundig te bloei en. Verder zijn er volgroeide paardekastanjes, vleugelnoten, meidooms en vlierbomen. Langs de randen zijn bij de re novatie tweehonderd eiken ge plant. Ook klein grut doet het goed.. Er is een keur aan kruiden en stin- seplanten te vinden: sneeuw klokjes, krokussen, sterhyacin ten, vingerhelmbloem en - bij zonder voor Zuid-Holland - knikkend vogelmelk. In juni zien de perken wit van het fluite kruid. De Boer en Smit vinden het niet erg als eens wat kruiden inwaaien, want een oude be graafplaats wordt schilderachti ger van lichte verwaarlozing. Toch laten zij en de gemeente Leiden niet alles op zijn beloop: twee keer per jaar wordt de boel gemaaid. Wilfred Simons Na de renovatie in de jaren '90 is de Begraafplaats Groensteeg nu vooral een lief, klein, open baar stadspark. Hoewel er in de afgelopen twee eeuwen zo'n vier meter zand op de stadswal is ge stort om verzakkingen tegen te gaan. doen de planten het er door Roelf Re in de rs leiden - Bewoners van achttien appartementen in de Parelvis sersflat aan het Bizetpad kun nen al meer dan twee weken niet in hun eigen badkamer douchen omdat er in een aantal douches legionella is geconsta teerd. Het gaat om een lichte besmetting die geen gevaar op levert voor de gezondheid. Er zijn geen bewoners ziek gewor den, meldt de GGD. Na een periodieke controle bleek dat in het douchewater van vier douches legionella zit. Directeur F. van Oosten van Rijn en Vliet, eigenaar van de servi ceflat, liet de bewoners op 23 april weten dat bewoners van 24 appartementen hun douche zes dagen niet mochten gebruiken. Onder toezicht van een installa tiebedrijf is heet water door de leidingen gespoeld. „Na zes da gen is de leiding weer volledig veilig", beloofde Van Oosten. „De gewone kraan voor warm water mag wel worden ge bruikt." Op 5 mei, bijna twee weken na de eerste brief, moest hij de be woners melden dat de nog niet alle legionella was verdwenen. De douches van een aantal wo ningen konden wel weer wor den gebruikt, liet Van Oosten weten. Maar bewoners van achttien appartementen mogen nog steeds niet in hun eigen badkamer douchen. Zij kunnen zich in een woning douchen waar niemand woont en waar geen problemen zijn. Een installatiebedrijf is nog steeds bezig een einde aan het legionellaprobleem te maken. De legionellabacterie kan de ve- teranenziekte veroorzaken, een ernstige longontsteking met een overlijdensrisico van vijf tot vijf entwintig procent. Een lichtere vorm van de ziekte is de le- gionellagriep. Ouderen lopen een vergroot risico om ziek te worden. De ontdekking van legionella heeft schrik onder bewoners veroorzaakt. „Tuurlijk ben ik bang, wat dacht je dan", zegt een bewoonster die nog niet mag douchen. „Ze zeggen dat ik de gewone kraan wel mag ge bruiken, maar dat durf ik niet. Voor geen prijs. Ik drink alleen maar bronwater. En het putje van de douche probeer ik schoon te maken met chloor, ik weet anders ook niet wat ik moet doen." Ze durft geen ge bruik te maken van de douche in de woning die beschikbaar is gesteld. „Ik vertrouw het niet. Ik wil nu wel eens weten waar ik aan toe ben, het duurt nu al twee weken." Directeur Van Oosten zit met de legionella in z'n maag. „Dit is vervelend. Bewoners moeten zich gewoon in him eigen ap partement kunnen douchen. Maar het is lastig om het water in de hele flat voldoende warm te krijgen. Dat komt omdat een aantal woningen ver van de ver warmingsketel zit." Hij zegt 'blij' te zijn dat de legionella is aange troffen. „Daaruit blijkt dat de preventieve maatregelen wer ken. Als we niks zouden doen, zouden de bewoners kans lopen ook echt ziek te worden. We hebben onmiddellijk het minis terie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu en de GGD geïnformeerd. Die vertelden dat de concentratie le gionella niet echt schokkend was. Maar het moet gewoon he lemaal weg." Volgens Van Oosten valt de on rust onder de bewoners mee. „In eerste instantie schrikken ze natuurlijk. Iedereen denkt met een aan de Westfriese Flora, waar bezoekers aan de vetera- nenziekte overleden. Maar met de brieven en een informatie avond op de dag dat de uitslag van de monsters bekend werd hebben we er alles aan gedaan om bewoners te informeren. Op die avond kwamen alleen de be woners die niet mochten dou chen. De rest bleef thuis. Het heeft dus niet de schok opgele verd waar ik bang voor was." (advertentie) Deuren van Lieftink komt u overal tegen. Terecht, betere deuren zijn nauwelijks te vinden. Vervaardigd uit de wereldbekende Schüco profielen in duurzaam aluminium of kunststof. Dus: topkwaliteit met K0M0-keur. Kom binnen en overtuig uzelf. De deur van onze showroom staat open voor u. Showroom: Produktieweg 15-17 2404 CC Alphen a/d Rijn Tel. 0172 46 96 70 - VAmlieltink.nl Openingstijden showroom: maandag t'm vrijdag van 9.30 tot 16.30 uur zaterdag van 10.00 tot 16.30 uur

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9