Buitenlandse verkeersboete Nieuw reisadvies sars voortaan gewoon betalen Anjeractie BUITENLAND Veel doden door ongeval met Duitse toeristenbus Piet Oudolf kleurt zuidpunt Manhattan groen Verkiezingen Curasao in teken van corrupte politici Bush in de clinch met wapenlobby VS willen controle Iraakse olie-industrie Cultuur kan niet zonder ge dosis mine slecht' - Hoge doseringen vita- en mineralen zijn, bij da- schadelijk voor leid. Dit zegt een lidsinstituut voor •iligheid. Volgens het :ds Agency moeten :n op de hoogte gebracht van de risico's ien als zij iedere dag •n slikken, zo schreef jse krant The Times giste- I leidt de inname van jan 7 mg beta-caroteen gtot een hogere kans op bker bij rokers. a houdt ■wapens elhi - India heeft gisteren gestie van buurland Pa- Klerworpen om hun kern- op te geven. De Indiase Vajpayee wees er tij- toespraak tot het par- top dat de veiligheidsbe- ivan zijn land zich niet beperkt. Hij zei dat zorgen maakt over iade in andere landen ndia. er kinderen mist in Aken Vijf weken na de moord m en Sonja is de politie it Duitse Aken opnieuw ik naar twee jonge kinde- jtmaal gaat het om Celine 5 en haar broer Joel (12). li oorsprong Congolese [en worden vermist sinds insdag vanuit het huis in oom op weg naar gingen. De politie heeft botscheepse zoekactie let, maar van beide kinde- gisteren nog ieder De politie sluit niet uit iop eigen houtje naar fa- m Brussel zijn afgereisd. htbank staakt k-Eschede over - De rechtszaak over met een Duitse ho- Eeidstrein in 1998 in Es- Hannover is gisteren [kt. De drie aangeklaagde eurs moeten ieder 10.000 ietalen, maar gelden iee niet als veroordeeld, mtbank in Hannover be let proces na acht maan- pnder vonnis te beëindi- tndat de verdachten 'geen Schuld' aan de grootste amp in de geschiedenis fe Bondsrepubliek zouden !n. Nabestaanden van de hchtoffers kondigden aan van de rechtbank vechten, zo meldt de etv. emeester: i is corrupt n - Burgemeester Livings- ran Londen heeft gisteren debat met scholieren rak fel uitgehaald naar de kaanse president Bush, [stone noemde Bush cor- n zei dat hij net zoveel rzou beleven aan de val ens regering als eerder ondergang van Saddam tin. Verder zei hij dat Bush e legitieme president van is. De uitspraken van Li- one werden door de om- !BC uitgezonden. Woord- er Fleischer van het Witte wilde niet reageren op de aken. vrijdag 9 mei 2003 washington/anp - De Ame rikaanse president Bush ligt op ramkoers met een groe pering die hij doorgaans een warm hart toedraagt, de in vloedrijke wapenlobby. Bush heeft zich voorstander ge toond van verlenging van het verkoopverbod van se mi-automatische wapens in de VS. The National Riffle Association (NRA) wil juist dat het verbod van tafel gaat, aldus The New York Times gisteren. De ban op de verkoop van semi-automatische wapens is in 1994 van kracht gewor den. Volgend jaar loopt de regeling af, tenzij het Con gres besluit tot verlenging. Een eerste voorstel daartoe, een verlenging met tien jaar ingediend door de Demo craten, ligt sinds gisteren op tafel van de Senaat. „Het is onbegrijpelijk voor wapenbezitters dat de presi dent van plan is voor de ver lenging te tekenen", zegt een bestuurslid van de NRA in de krant. Hij wijst erop dat Bush juist altijd begrip heeft getoond voor de opstelling van de NRA dat Amerikanen het recht hebben op een wa pen. De NRA, en dan vooral de recent afgetreden voorzitter en acteur Charlton Heston, heeft Bush tijdens zijn ver kiezingscampagne in 2000 steeds voluit gesteund in woord en daad (geld). Het recht op wapenbezit is een gevoelig thema bij de Republikeinse achterban van Bush. Met het oog op de nieuwe verkiezingen vol gend jaar is Bush er niet bij gebaat zich van zijn symp- hatisanten te vervreemden. Daarentegen heeft Bush bij herhaling gezegd maatrege len te nemen die het geweld in de Amerikaanse samenle ving zullen terugdringen. De steun voor een verdere ban op semi-automatische wapens zonder extra maat regelen tegen andersoortig wapenbezit, lijkt een poging van de president een electo rale middenweg te bewan delen, zo menen voor- en te genstanders van vrij wapen bezit. door onze correspondent Hetty van Rooij brussel - Ongestraft fout parke ren in het buitenland, omdat de bekeuring nooit de deurmat in Nederland bereikt, is binnenkort verleden tijd. De Europese minis ters van justitie werden het giste ren eens over een systeem waar in de EU-landen eikaars geldboe tes erkennen en overnemen. Volgens minister Donner van justitie kan de nieuwe regeling eind volgend jaar van kracht zijn, als alle lidstaten hun wetge ving hebben aangepast. „Nog twee vakanties dus", voegde Donner er vrolijk aan toe. Als een Nederlandse chauffeur straks in, bijvoorbeeld, Grieken land bekeurd wordt voor te hard rijden, wordt Den Haag door Athene op de hoogte gesteld en zorgt de Nederlandse staat voor de incasso van het bedrag. Ne derland mag dat geld houden. De regeling geldt alleen voor boetes van minimaal zeventig euro. De regeling zal in de prak tijk voornamelijk voor verkeers overtredingen gelden. De Europese ministers praten al jaren over het innen van boetes en bekeuringen die in een ander land zijn opgelopen, maar zij konden het niet eens worden over de vraag voor welke over tredingen het systeem moest gelden. Nederland was tot giste ren in Brussel de grote dwarslig ger. Donner wilde niet meewerken aan een lijst waarop ook misda den staan die zelden of nooit met een geldboete worden be straft, zoals moord en doodslag, het witwassen van zwart geld, ontvoering, het lidmaatschap van een criminele organisatie of bedreiging. „Dat was voor ons geen principieel punt, maar je moet de wetgeving wel zuiver houden", aldus de minister. Terwijl de Nederlandse ambte naren in Brussel deze week nog in de volle overtuiging leefden dat de minister zijn verzet vol hield, ging de bewindsman woensdag door de bocht. „Ik heb het driekwart jaar volge houden, maar na de zoveelste keer constateerde ik dat ik alleen stond. Dan moet je niet blijven proberen om veertien andere landen te overtuigen." Aan de regeling Weven de nodi ge praktische problemen. Zo moet een bekeuring die een Ne derlander in Finland heeft ge kregen eerst van het Fins in het Nederlands worden vertaald. Volgens Donner is dat 'een kwestie van techniek die met behulp van een computer zon der problemen op te lossen valt'. De lijst overtredingen en mis drijven waarvoor de regeling geldt, is op verzoek van Neder land uitgebreid met diefstal en smokkel. Behalve verkeersovertredingen vallen ook het vervoer van ge vaarlijke stoffen en overtreding van de rust- en rijtijdenwet on der de afspraak. geneve-peking/dpa-anp - Nadat de vijfhonderdste SARS-dode was geregistreerd, heeft de We reldgezondheidsorganisatie WHO de waarschuwingen tegen reizen in China en Taiwan uit gebreid. De directeur van de af deling infectieziekten bij de WHO, David Heymann zei dat gisteren in Genève. De WHO ontraadt reizen naar de Chinese provincies Tianjin en Binnen-Mongolië en reizen naar Taiwan. Daarmee heeft de organisatie het door besmetting gevaarlijk geachte gebied verder uitgebreid. Peking, Guandong en Shanxi stonden al op de lijst. De Nederlandse reisbranche wil het advies overnemen en de branchevereniging ANVR kijkt nog welke aangeboden reizen relevant zijn. Die zouden dan moeten worden aangepast of geanulleerd. De kans dat een patiënt aan de ziekte overlijdt wordt door de WHO nu circa 10 procentpun ten hoger geschat dan aanvan- boedapest/anp-afp - Over de toedracht van het ongeluk met een trein en een bus waarbij gis teren in Hongarije veel mensen om het leven kwamen is nog geen duidelijkheid. Ruim dertig Duitse toeristen vonden gisteren de dood toen hun bus op een overweg door een sneltrein werd gegrepen. Ook de chauf feur is onder de slachtoffers. An dere buspassagiers raakten ern stig gewond. Volgens sommige berichten stond de bus in een file op de met knipperlichten beveiligde spoorwegovergang. Hongaarse spoorwegautoriteiten daarente gen zeiden dat de chauffeur het rode licht van de overweg had genegeerd. De machinist van de trein van Boedapest naar Nagykanizsa slaagde er niet in op tijd te rem men. De bus werd aan flarden gereten en vloog in brand. Een deel werd 150 meter meege sleurd, meldde het Hongaarse persbureau MTI. De locomotief en de eerste wa gon van de trein, die een snel heid van 100 kilometer per uur had, ontspoorden. De machinist raakte lichtgewond. De trein- passagiers kwamen met de schrik vrij. Volgens de Hongaarse autoritei ten stierven 29 personen ter v j -- t Hongaarse reddingswerkers bekijken de ravage die ontstond na het ongeluk. Foto: AP/Bela Szandelszky plekke. Vijf anderen bezweken in verscheidene ziekenhuizen aan hun verwondingen. Sommi ge personen waren onherken baar verminkt. Van het lichaam van een slachtoffer ontbraken hoofd en ledematen. Het ongeluk gebeurde bij Siofok aan het bij toeristen populaire Balatonmeer, honderd kilome ter ten zuidwesten van de Hon gaarse hoofdstad Boedapest. In de dubbeldeksbus bevonden zich ongeveer veertig vooral ou dere vakantiegangers uit de Noord-Duitse deelstaten Neder- saksen en Schleeswijk-Holstein. De groep maakte een dagtocht je. De Duitse ambassade in Boe dapest richtte een crisiscentrum in. De Duitse ambassadeur bracht een bezoek aan de plek van de ramp, net als de Hon gaarse premier Medgyessy. Op precies dezelfde spoorweg overgang vond twintig jaar gele den een vergelijkbaar ongeluk met talrijke doden plaats. Bij de ramp van gisteren gaat het om het tweede dodelijke busongeval aan het Balatonmeer in minder dan een jaar. In juli 2002 kwamen negentien Poolse toeristen om het leven toen de bus waarin zij zaten over de kop sloeg. door onze correspondent Ans Bouwmans n: Israël wil n met Syrië - De Israëlische pre- iharon heeft gisteren ge- lereid te zijn om de vre- sprekken met Syrië te her- op voorwaarde dat Syrië oorwaarden .stelt aan de handelingen. Sharon zei interview dat hij een xlvan de Syrische presi- issad om opnieuw aan de handelingstafel te gaan eerder had afgewezen thij het gevoel had dat iet voorstel recentelijk >m onder de Amerikaanse hit te komen. De vredes- ekingen tussen Israël en werden in 2000 afgebro- ien beide partijen dicht bij tereenkomst waren over ive aan Syrië van de :e, die Israël in de |van 1967 veroverde. aretten in Island duurder - Slecht nieuws voor Brokers en Nederlanders in sigaretten over de halen: de accijns op tabak Bondsrepubliek wordt per met een euro verhoogd, seft de rood-groene rege- lan bondskanselier Ger- Schröder (SPD) gisteren ten. Met de belastingver- g komt de prijs van een sigaretten in Duitsland op ens vier euro te liggen. In rland kost een pakje ge- eld 3,20 euro. De extra in- ten voor de staat worden 0t op zo'n vier miljard eu- geld zal worden ge- t voor de financiering en ^vorming van het zieken- ptdseL new york - Wie voortaan het zuidelijkste puntje van Manhat tan bezoekt - Battery Park waar de ferry's naar Ellis Island en het Vrijheidsbeeld vertrekken - ont moet daar een stukje Nederlands groen. Langs de promenade staan perken vol grassen en vaste planten, een lappendeken van natuurschoon geweven door tuinarchitect Piet Oudolf. De groene gordel aan de zuid punt van Manhattan, New York, wordt straks een wuivende, bloeiende golf van beweging. Met veel inheemse Amerikaanse plantensoorten, maar ook enke le bijzondere, die zelden in de VS te zien zijn. De Salvia 'Dear Anja' bijvoorbeeld, door Piet Oudolf (58) gekweekt en ge noemd naar zijn vrouw. Hoe het er precies uit gaat zien, kan de tuinarchitect uit Hummelo ei genlijk niet in woorden uitdruk ken. „Ik denk in structuren. Verschil lende bladvormen en groeiwij zen. Het moet goed zijn. Maar het is moeilijk uit te leggen hoe. Je moet het zien." Het heeft geen zin te praten over indivi duele planten, zegt hij. „Dat is alsof je het over een boek hebt en dan drie regels voorleest." Pas als het er staat, zal duidelijk worden hoe Oudolf het in zijn hoofd heeft gezien. „Een leven dig beeld, dynamisch." Hij wil graag dat Newyorkers en toeris ten hier iets moois aantreffen, het hele jaar door. Oudolf is door de Battery Con servancy gevraagd om een hor- ticultureel plan te maken voor het Battery Park - op loopaf stand van Ground Zero - dat de komende jaren helemaal wordt gerenoveerd. Met het planten van het eerste onderdeel, de 'herdenkingstuinen', is gisteren een begin gemaakt. De korte af stand tot het WTC is van belang, meent Oudolf. Het maakt de plek nog belangrijker, als rust punt en plek om bij elkaar te ko men. Tuinen zijn bedoeld om je goed te voelen, zegt hij. Piet Oudolf (58) heeft geen en kele moeite enthousiast te wor den over de plek waar hij nu is, aan de waterkant in New York, met uitzicht op het Vrijheids beeld. „Het is fantastisch. Je hart gaat open. Je hebt je eigen emo tie, het visuele, het grootste, het weidse." Maar hij heeft niet de binding met deze locatie die Newyorkers zullen hebben, zegt hij. „Dit is pas mijn derde keer in New York." Dat Nederlanders hier in 1624 als eersten voet aan de grond zetten, boeit hem niet zo. „Ik zie het als werk. Laat het eerst maar eens goed worden." Drie dagen zijn ervoor uitge trokken om de 6.000 planten (113 verschillende soorten) de grond in te krijgen volgens het schema dat Oudolf heeft uitge dacht. Alle plichtplegingen rondom de 'eerste schep' kun nen de Nederlander gestolen worden, maar ja 'ze horen erbij' en alle aandacht zal ook wel 'goed zijn voor de zaak'. De zaak het tweemansbedrijf dat hij sa- Piet Oudolf, te midden van de mensen die helpen 'zijn tuin' te planten. Foto: EPA/Justin Lane men met zijn vrouw in 1982 in de Achterhoek begon. Oudolf - geboren en getogen in Bloemendaal - schuwt publici teit, maar hij kan de overdosis die hem ten deel viel na de be kendwording van de klus in New York niet helemaal ontwij ken. „Ik leef in mijn eigen we reld, waar ik niet uitgehaald wil worden. Ik ben liever aan het werk. Dat heb ik altijd gehad. Op het moment dat mensen op me af komen, wil ik weg. Het is dubbel. Aan de ene kant de angst voor de wereld, en toch er telkens in gaan. Toch onder ge doopt worden." Zichzelf presenteren is niet zijn sterkste kant, zegt hij zelf, maar desondanks heeft zijn werk in ternationale erkenning verwor ven. Hij won in 2000 de Britse Best Garden Award op de gere nommeerde Chelsea Flower Show en hij heeft ook een pro ject lopen in Chicago. Voorzit ster Warrie Price van de Battery Conservancy is een grote fan, en besloot vorig jaar zomer dat ze hem wilde hebben voor het groen in de historische aarde van het park. Oudolf verwacht nog jarenlang terug te keren in Battery Park. Nu wordt een stukje van zo'n 1.000 vierkante meter beplant, maar het hele gebied omvat nog eens drie hectare tuin. Een land schapsarchitect bedenkt de nieuwe inrichting, Piet Oudolf maakt vervolgens het planten- ontwerp. De hovenier heeft een reputatie opgebouwd met zijn gebruik van grassen en vaste planten. Maar hij heeft er een hekel aan als dat als een soort etiket op hem wordt gedrukt. Het is wat de mensen zien, zegt hij. „De planten zijn de meest dynamische laag. Het is het meest visueel. Bomen zijn voor de volgende generatie. Maar je werkt met een idee, en met wat de opdrachtgever wil." Wat dit project bijzonder maakt is de betrokkenheid, zegt Oudolf. Allerlei mensen hebben geld geschonken en het werk wordt gedaan door vrijwilligers. Het is een prachtig gevoel: „wer ken met mensen die erin gelo ven." kelijk. Die kans ligt tussen de 14 en 15 procent, zo meldde Hey mann. Een Brits onderzoek gaf dit woensdag al aan. Hoe ouder men is, des te groter is de kans aan SARS te overlij den. Mensen ouder dan 65 jaar hebben een overlevingskans-van 50 procent, mensen jonger dan 25 overleven de ziekte vrijwel al lemaal. Minder dan 1 procent van de jonge patiënten bezwijkt aan de longziekte. Er is ook goed nieuws uit het WHO-hoofdkwartier; In tien landen waar SARS was opgedo ken, is de ziekte verdwenen. De incubatietijd is tien dagen en er zijn al in geen twintig dagen nieuwe gevallen gesignaleerd. Het gaat onder meer om Brazi lië, de Britse eilanden, Roeme nië, Spanje en in het Verre Oos ten om Thailand en Vietnam. Italië heeft gisteren aangekon digd aan de grenzen controles te gaan houden die moeten helpen SARS uit Italië weren. Het land schort daarvoor het Verdrag van Schengen op, waarmee burgers van tal van Europese landen vrijelijk de grenzen van de be trokken staten kunnen overste ken. De controles richten zich waarschijnlijk vooral op de ge zondheid van reizigers die per vliegtuig en boot aankomen. new york/anp - De Amerikaan se regering presenteert vandaag in de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties een ontwerp resolutie die de VS voor zeker een jaar controle moet geven over de Iraakse olie-industrie. Voor de volkerenorganisatie is slechts een beperkte rol wegge legd. Volgens het door Groot-Brittan- nië en Spanje gesteunde voor stel worden de twaalf jaar oude sancties tegen Irak opgeheven, behalve het wapenembargo. De olie-inkomsten worden gestort in het 'Iraakse Hulpfonds', dat wordt beheerd door de Iraakse centrale bank. Deze instelling wordt voorlopig geleid door de Amerikaan Peter McPherson. De omvang en duur van de Amerikaanse controle over de Iraakse olie-inkomsten gaat veel verder dan de regering-Bush tot nog toe heeft aangegeven. Was hington zei voortdurend dat de olie van de Irakezen was. Minis ter van buitenlandse zaken Co lin Powell verklaarde in maart nog: „De olie van Irak behoort toe aan het volk van Irak. Het is de inkomstenbron om het land te runnen." De rol van de Verenigde Naties in de ontwerpresolutie blijft be perkt. Secretaris-generaal An nan van de VN zou een speciale coördinator moeten benoemen om de humanitaire hulp van de VN en de wederopbouw van het land te overzien. De taken van de coördinator zijn echter vaag. Op dit moment bepalen de VN nog via het olie-voor-voedsel programma hoe het geld wordt verdeeld. De VS willen dit pro gramma gefaseerd in vier maan den afschaffen waardoor nog ongeveer 10 miljard dollar aan goederen naar Irak kan worden verscheept voor het programma wordt gestopt. (advertentie) Prins Bernhard X Cultuurfonds stort op giro 5050 of geef aari de collectant Wilt u meer weten? Bel 020-520 61 30. mail hp@cultuurfonds.nl of kijk op www.cultuurfonds.nl Prins Bernhard Cultuurfonds geeft cultuur de kans door onze correspondent Daphne Groenendijk Willemstad - Met wapperende oranje vlaggen aan de ramen scheurt een ho ge, witte 'fourwheeldrive' door de straten van Willemstad. Als de be stuurder langs het trottoir scheert, remt hij iets af en gilt dan in het Pa- piaments naar de wandelaars op de stoep: „Wij gaan winnen, hoor. Ook al zit Godett nog vast. Leve Frente Obre- ro." Aan de vooravond van de verkiezin gen voor een nieuwe eilandraad op Curasao is de hoofdstad bont ge kleurd. Lantaarnpalen fungeren als vlaggenmast of aanplakbord, auto's zijn bestickerd met foto's van lijsttrek kers en partij aanhangers zijn alleen nog maar gekleed in hun politieke kleur. Op allerlei manieren proberen partijleden nog op het laatste moment de zwevende kiezer te overtuigen. Want daar spant de strijd de laatste dagen om. Uit een onafhankelijk on derzoek van het lokale adviesbureau IMD Consultancy blijkt dat 38 procent van de stemgerechtigden nog niet weet op wie hij of zij zal stemmen. Twaalf procent twijfelt nog of ze über haupt moet gaan stemmen en dertien procent weigert pertinent om naar de stembus te gaan. De overige 37 pro cent weet het al wel. Afgaande op hun voorkeur wordt de PAR (Partij voor een Geherstructureerd Antillen) met 29 procent de grootste en de huidige oppositiepartij Frente Obrero (FOL) met twintig procent van de stemmen de tweede partij. Daarna volgt nieuw komer LNPA (Geen Stap Achteruit) met vijftien procent. Maar gezien de twijfelaars kan het nog alle kanten op met de uitslag. Zo is onduidelijk welke invloed de arresta ties zullen hebben van vier politici, een kleine maand geleden. Voormalig gedeputeerde Ramon Chong van re geringspartij PNP en ondernemer Eu gene Middelhof van de FOL zijn, bei de nog steeds verdacht van ambtelijke corruptie en valsheid in geschrifte, in middels weer vrij. Maar FOL-leider Anthony Godett en zijn adviseur Nel son Monte zitten nog steeds onder dezelfde verdenkingen vast. „Het is een zware last, maar de partij heeft het goed opgevangen", zegt Maurice Adriaens, de tweede man bij de FOL, de partij die voornamelijk 'het niveau van de onderstand wil opkrik ken'. „We hebben sterk het gevoel dat de aanhouding van Godett een poli tieke zet is. Waarom hadden ze anders niet nog drie weken kunnen wachten met zijn arrestatie?" Het lijkt de FOL eerder mee dan tegen te zitten. Adri aens: „Mijn gevoel zegt dat we met negen k tien zetels - van de 21 - de grootste partij gaan worden. De PAR, de partij die nu tien jaar lang heeft ge regeerd, zal een grote klap krijgen en slechts drie zetels over houden. Ze hebben altijd beloofd dat er werkgele genheid zou komen en daar is nog steeds niets van te merken. Dat zal de kiezer afstraffen." Omayra Leeflang, de nummer drie van de PAR, durft geen uitspraken te doen over de mogelijke uitslag. „Go dett heeft zich vreselijk misdragen. Hij noemt ons in zijn campagne inhu maan en asociaal. Hij heeft met zijn partij haatgevoelens tegen de PAR op gewekt en ons geassocieerd met een 'blanke' partij. Maar zwartere perso nen als ik zijn er niet. De FOL ziet zichzelf als Robin Hood, die wil stelen van de rijken ten gunste van de ar men." Dat is volgens haar duidelijk te zien aan de manier waarop Godett zijn aanhangers heeft verzameld. „Hij wint ze door ze koelkasten en gasfor nuizen te geven, patronage in de puurste vorm. En de drugs gerelateer de mensen voelen zich bij hem ook uitermate op hun gemak." En dat terwijl het juist de PAR is, die volgens Leeflang veel voor die mensen kan betekenen. „Men ziet niet in dat je met corruptie steelt van de armen. Corruptie moet daarom nog harder worden aangepakt. Evenals de armoe de en de daarmee gerelateerde drugs handel en criminaliteit. De mensen moeten zich weer veilig gaan voelen op het eiland."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7