'Nederland kampioen werkdruk' BINNENLAND 1 Bijstand in natura voor junks Ballen weg bij de 'Mac' NMa onderzoekt medicijnenkartel 'Misschien liep ruzie met vriend uit de hand' Ultimatum NS-personeel TNO: Overwerken neemt toe Goed verzekerd Dus U wilt geld verdienen? HOC 953 VRIJDAG g MEI 2003 kp/Vidiphoto a-pups voor srst buiten ort - De drie pasgebo- e hyena's van dieren- jnersfoort mochten gis- g voor het eerst met tjambo naar buiten. De tte van het drietal is niet bijzonder omdat hyena's (t twee jongen krijgen, tok omdat ze alle drie in ^jn gebleven. pellen niet banden' er - Diverse mediabe- hebben per brief bij mi- )onner (justitie) aange- n om zogenoemde bei- es te blijven gedogen de Wet op de kansspe nner is van plan derge- elletjes te verbieden, aan strenge voorwaar- doen. De briefschrijvers op een al lang bestaan- n gedragscode, die zou n. Donner wil maxima aan de te winnen prijzen ommunicatiekosten, en spelvoorwaarden zien. lij consumenten behoe- ir financiële problemen rerslaving. kijzer mag il' uitzenden 1 - Het programma zer' van Pieter Storms beelden van de 'inval' lkmaarse stadhuis uit- Dat heeft kortgeding- H. Vrakking in Alkmaar bepaald. De beelden confrontatie met bodes voorlichter en de versto- 1 een collegevergadering nu op 28 mei in het nma Breekijzer ver- De gemeente had de gevraagd uitzending te en omdat de opnamen zouden zijn gemaakt. :e zou hij zich schuldig gemaakt aan lokaalvre- c. Ook zou Storms' ge- h te buiten gegaan zijn idtastelijkheden tegen :er voor t' vlees - Milieudefensie en Dier hebben gisteren Cl000 supermarkt in ictie gevoerd voor bio- vlees. De actievoerders s rode stickers op 'fout' 1 groene stickers op liologisch vlees. De ac- ders vinden dat de r tekupermarktketen te wei- eri| ogisch vlees verkoopt, mge in Zwolle is het begin landelijke campagne. vieactie zegt de woord- laa rvan Schuitema, de or- rsi ie achter Cl000, de 2 inten van de actiegroe- especteren, 'maar van plakken zijn we niet ge- 3nies' krijgen buurvrouw - Een voor drugssmok- stobordeelde vrouw uit En- ijfi moet 167.059 euro em igeld betalen aan het 1 of ir Van Doeselaar. Dat at h rechtbank van Almelo ag j 1 bepaald. Hennie van d zjaar en Hennie Idzes, be- ;nd als 'de Hennies', in 1998 in Turkije we- iroïnesmokkel aange- i en veroordeeld. Het ebei enigszins zwakbe- ïeeft altijd gezegd te zijn ikt door hun buurvrouw, medeweten van de s zou de vriendin drugs bagage hebben verstopt, isman van het echtpaar iet de uitspraak maar ht niet dat het bedrag Dr de buurvrouw kan opgebracht. „Van een is het lastig plukken. Iiordeling heeft vooral nbolische waarde." deling ng ane 'he moet [uit Tripoli' enkhuizen/gpd - Het NS-station Enkhuizen moet door camera bewaking onaantrekkelijker ge maakt worden voor rondhan gende jongeren. Dat is een van de zes eisen die de vakbonden WMC en FNV Bondgenoten gisteren aan de NS hebben ge steld. De bonden overlegden in Enkhuizen met personeelsleden van de spoorlijn Enkhuizen- Hoorn. Het personeel heeft de directie gisteren een ultimatum gesteld. De NS moeten maan dag duidelijk maken hoe het werk op het traject veiliger ge maakt wordt. Anders dreigt het personeel het werk weer neer te leggen, net als zondagavond het geval was. De machinisten en conducteurs zijn de pesterijen, vernielingen en dreigementen van groepen jongeren spuugzat. „We hebben hier niet te maken met gewone hangjongeren, maar met tuig", verwoordde machinist Stavenu- iter de onvrede. „Ze jatten de in formatiemappen uit de treinen om te bestuderen hoe ze de trein kunnen saboteren." Tus sen Hoorn en Enkhuizen moe ten net als op de Zoetermeerlijn speciale functionarissen komen die wangedrag direct mogen be boeten. En er moeten teams met honden komen. De NS moeten het traject bovendien erkennen als een 'agressielijn', zo vinden de NS'ers. delft/anp - Werknemers zijn de laatste twee jaar veel meer gaan overwerken. Uit een onderzoek dat TNO gisteren heeft gepubli ceerd, blijkt dat Nederlanders in 2002 gemiddeld 9,5 uur per week betaald en onbetaald overwerk ten tegenover 6,5 uur in 2000. Dat is een toename van bijna 50 procent. Volgens TNO-onderzoeker Smulders maken werknemers vooral meer overuren door de toegenomen werkdruk. „Neder land is Europees kampioen werkdruk." De toename van overwerk is een doom in het oog van de vak bonden. „Met zoveel uren over werk kunnen grosso modo 100.000 banen worden opge vuld. Nu zoveel banen op de tocht staan, valt dit niet te ver antwoorden", zegt CNV-voorzit ter Terpstra. „De een z'n over werk is de ander z'n werk", vult een zegsman van vakcentrale FNV aan. Volgens werkgeversorganisatie VNO-NCW neemt het aantal ba nen niet toe als werknemers minder gaan werken. „Het idee dat je door gedwongen arbeids tijdverkorting banen creëert, klopt niet. Dat weet de vakbond ook", aldus Van den Braak, di recteur sociale zaken. Naast een vermindering van het aantal banen vrezen de vakbon den dat overwerk mensen snel ler ziek maakt door stress. Werk geversvoorman Van den Braak bestrijdt dit verband: „Te lage werkdruk leidt ook tot ziektever zuim, het is moeilijk om het ide ale midden te vinden." Hij krijgt bijval van voorzitter De Boer van MKB-Nederland. „De relatie tussen overwerk en ziektever zuim is nooit goed aange toond." VNO-NCW vindt dat Nederlan ders korter werken dan goed is voor de economie. „De arbeids duur in Nederland is samen met Duitsland de laagste in Europa. Het werkelijke probleem is dus dat wij te weinig werken", zegt Van den Braak. Voor Terpstra bewijzen de cijfers van TNO echter dat de werkdruk zijn bo vengrens heeft bereikt De stijging van overwerk houdt volgens TNO geen gelijke tred met het aantal uren dat werkne mers moeten werken volgens hun arbeidscontract. In 2000 was dit gemiddeld 33,7 uur per week, vorig jaar daalde dit naar 32,3 uur. Volgens Smulders wer ken vooral mensen met contrac ten van acht tot zestien uur per week veel over. „Waarschijnlijk krijgen zij het werk in die korte tijd gewoon niet af." wassenaar - Meestal zorgt brand in een woning voor grote paniek, emotie en ontreddering. Maar niet bij de bewoner van een villa in Wassenaar. Toen de man giste ren merkte dat zijn kantoor op de eerste verdieping in brand stond, belde hij de brandweer, waarna hij verder ging met waarmee hij bezig was: het roken van een siga ret in de zon. „Die man zei dat hij er toch niets aan kon doen", meldde een verbijsterde woordvoerder van de brandweer. De schade aan het pand wordt geschat op 125.000 euro. Blijkbaar was de man goed verzekerd...Foto: GPD/Jos van Leeuwen amsterdam/gpd - Het Ls afgelo pen met het ballenfestijn bij McDonald's. De ballenbak, waar McDonald's mede bekendheid door verwierf, verdwijnt uit alle Nederlandse vestigingen. De ballenbak wordt al sinds ja ren in één adem genoemd met McDonald's en was mede oor zaak van het succes van de fast foodketen. Maar in de ballen bakken tieren de bacteriën we lig. Ze moeten dan ook regelma tig worden schoongemaakt. En dat reinigen is een arbeidsinten sieve klus, zegt woordvoerder Van den Boogaart. „Mede daar om gaat de ballenbak eruit. Maar het is ook een beleidskeu ze: we willen de kinderen ver rassen met iets nieuws. Elk fili aal wordt eens in de vier jaar verbouwd. Bij alle filialen die in de toekomst verbouwd worden, verdwijnt de ballenbak. Er ko men meer interactieve speelmo- gelijkheden voor terug, waar kinderen ook iets van kunnen Ieren. Bijvoorbeeld bouwstenen, een soort memory en wellicht iets met internet." In de restau rants die recent zijn gebouwd is al geen ballenbak meer aange- legd. Meubelgigant Ikea introduceer de de ballenbak in Nederland. „Wij kwamen als eerste met de ballenbak. Maar om uniek te blijven hebben we nu in alle vestigingen het toverbos. Daarin zit nog wel een ballenbak, maar daar is toezicht op zodat niet ie dereen erin kan springen. De attractie wordt geregeld ge controleerd en voorzien van nieuwe ballen", aldus een woordvoerster van Ikea. den haag/gpd-anp - De Neder landse Mededingingsautoriteit (NMa) begint een onderzoek naar prijsafspraken binnen de geneesmiddelenbranche. Ieder een die betrokken is bij de prijs vorming in de branche wordt de maat genomen. De NMa zegt signalen te hebben ontvangen dat er mogelijk spra ke is van illegale prijsafspraken. Vorige week verzochten zorgver zekeraars Geové en Amicon, on derdeel van Menzis, de NMa om mogelijke illegale prijsafspraken te onderzoeken. Aanleiding was dat twee fabrikanten tegelijk hun prijzen fors verhoogden. Die prijsverhoging volgde direct op een uitspraak van de rechter dat de zorgverzekeraars het recht hadden hun apothekers te verplichten de goedkoopste va riant van een middel voor te schrijven. Gisteren werd bekend dat apothekers een goedkopere cholesterolverlager willen boy cotten, nadat verzekeraars be kend hadden gemaakt dat ze het middel verplicht willen voor schrijven. Het merkloze genees middel van fabrikant Genthon is veertig procent goedkoper dan het tot dan toe voorgeschreven merkmedicijn. „Dit zijn voor ons hele belang rijke signalen dat er krachten in werking treden die niet leiden tot lagere kosten in de gezond heidszorg", zegt woordvoerder Saskia Bierling van de NMa.For- se prijsverlagingen zetten het systeem van kortingen voor apothekers op de helling. Nu verdienen apothekers een deel van hun inkomen door kortin gen te bedingen bij de inkoop van medicijnen. Lage prijzen laten daar geen ruimte voor. Demissionair mi nister De Geus van volksge zondheid werkt aan een nieuw prijsstellingssysteem. Inmiddels is geneesmiddelenfa brikant Genthon, die woensdag de prijs voor de cholesterolver lager simvastatine fors verlaag de, plat gebeld door boze apo thekers en groothandelaren. Zij hebben veel orders ingetrokken. Nieuwe bestellingen zijn er vrij wel niet meer gedaan. „Sommi gen gaan helemaal door het be hang", zegt directeur Jollie. Hij noemt de reacties 'griezelig', maar hij is niet van plan te zwichten voor de druk en de prijs weer omhoog te gooien. Bovendien, zo relativeert hij, bellen alleen degenen die het er niet mee eens zijn. „Steunbetui gingen blijven nog uit", zegt hij. (advertentie) door Hans Rube Tilburg - Honderden mensen vergaapten zich gistermiddag rond de afzetting bij lunchroom Panaché op de Westermarkt in Tilburg. Op het terras werd een man doodgeschoten. De dader van de schietpartij, de 40-jarige eigenaresse van de lunchroom, is door de politie opgepakt. Over de identiteit van het slachtoffer is nog niets bekend. Zoals gewoonlijk is het gissen naar de oorzaak voor de hon derden mensen die op een fa taal incident afkomen. Terwijl het dodelijke slachtoffer in een hoek bij de dienstingang ligt, af gedekt nog met karton en plas tic gaan de geruchten rond. Nie mand die de dader -'de blonde vrouw van de lunchroom'-, niet kent Niemand die niet precies weet hoe haar privé-leven eruit De politie tast nog in het duister over aanleiding en motief van de schietpartij op een overvol terras op de Westermarkt in Tilburg. Agenten bekijken de situatie. Foto: ANP/Van Eijndhoven ziet. De 40-jarige eigenaresse van de lunchroom Panaché heeft zelf de politie gebeld en heeft een bekentenis afgelegd. Binnen zitten nog de gasten van die middag. Ze worden ver hoord door de razendsnel opge komen politiemensen. De deu ren van de lunchroom zijn her metisch gesloten. Geen kip komt er in, niemand mag weg zonder politiebegeleiding. Ie dereen wordt verhoord, de ge tuigenissen belanden in de blocnotes. Omstanders weten inmiddels wel wat er is gebeurd. Het nieuws gaat razendsnel. Buiten op het terras werd rond drie uur gevochten. „Het zal wel een ex- vriend zijn geweest", zegt de een. „Misschien is dat toch uit de hand gelopen." „Dat kan niet, want die ene zit binnen en de andere vriend werkt van daag", weet een ander. Maar voor degenen die de vrou welijke schutter kennen staat vast: ze had ruzie met een voor malige partner, en dat is de oor zaak van de schietpartij. Daar om heeft ze om tien over drie binnen een pistool gepakt. Een ander weet zeker dat het om geld ging. „Ze lenen wel eens geld om te gokken bij haar", zegt hij. „Al die kasten zouden moeten worden opge ruimd." Officieel weet de politie echter van niets. Het getuigen verhoor van de mensen die er echt met hun neus bovenop stonden, gaat op het bureau verder. Langzaam verlaten tegen het einde van de middag die gasten de lunchroom. De politie neemt ze mee in een busje, of begelei den de ouderen persoonlijk naar huis.Inmiddels zijn de on dernemers in het centrum met stomheid geslagen. „Verslagen", zegt woordvoerder Van Kerck- hoven van de winkeliersvereni ging. Ook hier is het gissen naar een mogelijke oorzaak. „Relatie problemen worden genoemd, maar dat is wandelgangenpraat en daar heb je eigenlijk niets aan." Pikant detail is dat woens dag in dezelfde lunchroom poli tie, gemeente en winkeliers een convenant ondertekenden om van winkelcentrum Wester markt het veiligste winkelcen trum van Nederland te maken. Nu tot 10% korting op een meerjarencontract ENECO Energie begrijpt dat u als onder nemer graag de touwtjes in handen heeft. Bel gratis onze Klantendesk Zakelijk 0800 - 1 555 voor de actievoorwaarden. ENECO Energie. Mijn energie. ENECO energie Gemeente moet huishoudboekjes beheren (advertenties) Naar bed, naar bed. met LIGNE ROSET. •rd - De Nederlandse ig Jacob Griffioen die in nese Tripoli een bom- heeft overleefd, krijgt 1 organisatie het advies tijdelijk te verlaten. Hij ^Jiet naar Nederland terug j :n, zei directeur W. I vaard van de zendings- I atie Operatie Mobilisatie i l Het besluit daarover I e zendeling zelf nemen, tukte de directeur. Griffi- 1 twintig jaar als zende- ief in Libanon. den haag/gpd - Gemeenten moeten bijstandsgerechtigden die verslaafd zijn aan drank of harddrugs straks geen geld meer uitkeren. In plaats daarvan zou de gemeente de uitkering moe ten beheren en daarmee zelf een woning en voedsel betalen. Staatssecretaris Rutte van socia le zaken wil deze mogelijkheid opnemen in de nieuwe bij standswet. WD'er Rutte, die naar alle waarschijnlijkheid op zijn post blijft na de vorming van het nieuwe kabinet, wil bijstands ontvangers die niet met geld kunnen omgaan tegen zichzelf in bescherming nemen. Behalve junks gaat het dan ook om men sen met psychische problemen of mensen met forse schulden. De bijstand in natura, zoals Rut te hem noemt, geeft gemeenten de mogelijkheid om probleem gevallen onder curatele te stel len. De betrokkene behoudt zijn recht op bijstand, maar krijgt niet meer dan wat zakgeld uit gekeerd. De gemeente zorgt voor de maaltijden en andere eerste levensbehoeften, zodat 'het geld niet kan worden omge zet in drank of drugs', aldus Rutte. Op deze manier kunnen mensen die in de problemen zitten volgens hem beter wor den geholpen om hun leven weer op de rails te krijgen. Nu bestaat ook al de mogelijk heid dat gemeenten het geld van bijstandsgerechtigden be heren. Maar dat kan alleen op vrijwillige basis. Mensen die bij voorbeeld veel schulden heb ben, kunnen aankloppen bij het bureau budgetbeheer van hun gemeente. Die houdt een deel van de uitkering in waarmee de vaste lasten worden betaald, zo dat mensen niet uit hun woning hoeven te worden gezet en rege lingen kunnen worden getroffen met schuldeisers. Rutte wil nu een stap verder gaan. In zijn voorstellen krijgen gemeenten de mogelijkheid om probleemgevallen verplicht on der curatele te stellen. Ook houdt de gemeente straks niet een deel van de uitkering in, maar het gehele bedrag. Een ambtenaar zorgt dan voor de in kopen. Gemeenten mogen zelf bepalen aan wie ze de regeling willen opleggen.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3