Extrd teams ®raiM*weer: Noodgebouw Rijnland Ziekenhuis niet veilig Vliegende' spoorpolitie 'Dik? Nou en! Geniet van het leven' Bloemstukken dodenherdenking in het water gegooid FNV Bondgenoten dreigt KLM met rechter Overlast wordt aangepakt Scholieren verspreiden pintruc Nieuw! Londen McDonald's schaft ballenbak af Vrijspraak voor Van Hooijdonk Leidsch Dagblad 9 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 en tuindag: van het tekruid jderwets lensoepje' examen i/EO&WIEL anners zien I in auto met motoren diblom tdie ergste: een Ie niet van houdt Mooi internet: www.leidschdagblad.nl Dagblad nr. 43227 los vrijdag 9 mei 2003 OOK OF ZAT LRDAG G jWMW.q De gróótste selectie kantoormeubelen T 2000 m2 SHOWROOM! farkobrmeubelen nr. 43227 losse nummers 1,10 zaterdag 1,55 door Janneke Dijke leiderdorp - Het Rijnland Ziekenhuis in Leiderdorp mag het tijdelijke onderko men op het terrein niet gebruiken als verpleegafdeling tijdens de verbouwing. De Leiderdorpse brandweer vindt dat het gebouw niet veilig is als er brand uitbreekt en verbiedt het ziekenhuis daarom er patiënten onder te brengen. Het ziekenhuis is het er niet mee eens en maakt bezwaar bij de gemeente. Het noodgebouw, door het ziekenhuis de wisselwoning genoemd, staat al een paar jaar op het ziekenhuisterrein. Het gebouw is nodig omdat het ziekenhuis aan een metamorfose bezig is. Elke afdeling die wordt verbouwd, moet tijdelijk uitwijken naar de wisselwoning. Soms keert de afdeling na de renovatie niet terug naar dezelfde hoek van het ziekenhuis, waardoor er een ingewik kelde carrousel op gang is gekomen. Het Rijnland renoveert niet alleen de oude boel, maar bouwt ook een nieuwe vleugel. Eind 2004 of begin 2005 is de nieuwbouw klaar, in 2007 is de renova tie van het oude hoofdgebouw voltooid. Tot nu toe verkasten diverse poliklinie ken naar de wisselwoning, vanaf ko mend najaar zijn de verpleegafdelingen aan de beurt. Het ziekenhuis wil in het gebouw in to taal 145 bedden neerzetten. Hier wringt de schoen. Om bedlegerige patiënten te mogen verplegen zijn extra brandwe rende maatregelen nodig, stelt H. Vorst, ondercommandant en preventiemede werker bij de Leiderdorpse brandweer. Volgens de veiligheidsregels moet elke afzonderlijke bedkamer brandwerend en afsluitbaar zijn. En dat is niet het ge val. Pagina R5: Gebruik noodgebouw als verpleegafdeling 'onverantwoord' den haag/gpd - De spoorwegpo litie gaat de stijgende overlast en criminaliteit op het spoor te lijf met drie extra 'vliegende briga des'. Voor de snel en flexibel in zetbare teams worden voor het eind van het jaar 48 extra agen ten in dienst genomen. Vorig jaar steeg het aantal aangiften voor beroving, bedreiging en openlijk geweld met 251 tot 949. De drie extra teams van elk zes tien agenten worden ingezet waar de nood het hoogst is. Aan de hand van het aantal inciden ten, geplande evenementen en de weervoorspelling bepaalt de spoorwegpolitie dagelijks waar de teams actief zijn. Sinds zomer 2001 is al één zo'n Veel Voorkomende Criminaliteit Team actief, voornamelijk op de Schiphollijn. Het aantal diefstal len op die lijn is daardoor dras tisch afgenomen. De vraag naar de teams is groot, maar de politie moet nu vaak 'nee' verkopen wegens perso neelsgebrek. De spoorwegpolitie is nu 450 man sterk, waarvan er bijna 400 ook actief zijn op sta tions en in treinen. De vliegende brigades werken zowel opvallend als onopval lend. Op probleemlijnen waar vooral overlast is, werken de agenten in uniform. Het is de bedoeling dat bijvoorbeeld hangjongeren zich daardoor la ten afschrikken en geen andere reizigers of personeel meer las tig vallen. Op trajecten waar veel zakkenrollers actief zijn wordt burgerkleding gedragen. Woordvoerder Frans Zuider- hoek van de spoorwegpolitie relativeert het gestegen aantal aangiften. „We hebben het NS- personeel opgeroepen zoveel mogelijk te registeren. Van elke vernieling wordt aangifte ged- aan.Je kunt daardoor vooral zeggen dat het aantal 'signalen' toeneemt." Om de overlast aan te pakken probeert de spoor wegpolitie zoveel mogelijk sa men te werken met het open baar ministerie en de regiopoli tie. „Een overlastveroorzaker doet dat niet alleen op het sta tion", zegt Zuiderhoek. Afgelopen weekend legde NS- personeel op het traject Hoom-Enkhuizen de treinen stil, nadat reizigers en conduc teurs werden lastiggevallen. FNV Bondgenoten heeft gister avond namens het personeel een eisenpakket voor de NS opgesteld. Onderhandelaar Berghuis vindt de drie extra flexibele teams 'een stap voor waarts', maar benadrukt dat structurele inzet van extra mensen nodig is. andere scholen voor voortgezet onderwijs zou de grote 'ver dwijntruc' bekend zijn. Woordvoerder Ter Avest van de Rabobank ontkent dat de 'stu dententruc' nu nog zou werken: „Het is technisch onmogelijk gemaakt" IMENTAAR OVERWERK in Nederland wer- gemiddeld 9,5 uur dan in het contract is Het aantal overuren - en onbetaald - is bijna hoger dan twee jaar gele verklaring is vrij simpel: waarin het het bedrijfs- voor de wind gaat kgevers vaker een be- het zittend personeeL mensen aantrekken is kostbaar en waar tij contracten zijn geschrapt personeel is ontslagen, aak hetzelfde werk met handen worden verricht logisch. Desondanks me- vakbonden dat de een werk de ander zijn werk Ier overwerk kunnen wat den betreft zo'n honder mensen extra aan de aar zo simpel is het na- ook weer niet De econo- rkeert in een dip en het ten van personeel jaagt bijf nu eenmaal op kos- wens je veel personeel luidt de gevleugelde ver in de middenstand aan van de belangrijkste kosjer is de gi- hoeveelheid overwerk tijden van laagconjunc- iedereen bang voor zijn slooft zich dus wat meer kan leiden tot stress en ijke of zelfs definitieve Wat niet duidelijk wordt irnl onderzoek van TNO is of iU2|eveelheid overuren bij gaande arbeidsproductivi |at men het extra geld wel Hcelijk vindt en daarvoor ac)i is enkele uren langer op tk te blijven. trkgevers trekken echter P heel vergaande conclusie onderzoek. Nederlanders samen met de Duitsers werken dan goed is voor Nu is het wel zo dat werkweekduur de jaar met een kleine uur is teruggelopen, 9,5 uur overwerk zit de werknemer hoe dan zijn taks. Als wij met z*n weinig zouden weiken, VNO-NCW meent, waar de banen, heren? deventer/gpd - Onder leerlingen van middelbare scholen circu leert een e-mail waarin de scho lieren elkaar een pintruc aanrei ken. De instructies zijn als volgt: „Pin een bedrag van - bijvoor beeld - dertig euro, kies als uit- betalingswijze drie biljetten van elk tien euro. Haal niet al het geld eruit, maar alleen het mid delste briefje en wacht 'rustig' af totdat het apparaat het geld weer inslikt De pinautomaat heeft vervol gens niet in de gaten dat er tien euro ontbreekt en beschouwt de transactie dus als mislukt. Er wordt geen geld van het saldo van de cliënt afgetrokken, maar de cliënt is wel tien euro rijker." Volgens studenten van onder meer Saxion Hogeschool IJssel- land in Deventer is een e-mail met deze tip vorige week 'mas saal' verspreid onder 'minimaal' honderden leerlingen. Ook op Twee motoragenten halen met behulp van omstanders de bloemstukken weer uit het water. Foto: Dick Hogewoning (advertentie) UW SAAB-DEALER: Automobielbedrijf Fase-Exclusief B.V., Curieweg 13 (Autoboulevard), 2408 BZ AJphen a/d Rijn, telefoon 0172-492444. door Eric-Jan Berend sen leiden - Een vijftal kransen en bloem stukken is gisterochtend in het water naast het bevrijdingsmonument bij mo len De Valk gegooid. Ze waren daar afge lopen zondagavond neergelegd tijdens de jaarlijkse dodenherdenking. Vier kransen dreven in de Rijnsburger- singel, één was al door de stroming in de Morssingel ter hoogte van het Rijksmuse um voor Volkenkunde beland. Twee mo toragenten wisten met behulp van om standers, een bootje, een dreg en een stuk touw de bloemen uit het water te vissen en terug te plaatsen bij het monu ment. De politie zegt geen idee te hebben wie er verantwoordelijk is voor het in het wa ter gooien van de kransen. „We kregen alleen een melding dat ze in het water dreven", aldus een woordvoerster. „Maar wie dat gedaan heeft, is bij ons niet be kend." Bezoekers van het aan de 2e Bin nenvestgracht gelegen koffiehuis De Valk hebben echter gezien dat een groep jon geren die het monument tot hangplek heeft gebombardeerd, verantwoordelijk is voor het in het water gooien van de bloemen. Het incident heeft inmiddels tot grote politieke beroering geleid. Frac tievoorzitter D. Sloos van Leefbaar Lei den is woedend op waarnemend burge meester W. Lemstra omdat deze niet op treedt tegen de regelmatige overlast rond het monument. Sloos is het 'eeuwige ge dogen van de groep allochtonen' spuug zat en eist hard optreden van de politie. De gemeente Leiden noemt het incident 'verwerpelijk en zeer betreurenswaardig'. Toch wil Leiden de politie geen extra toe zicht laten houden. .Agenten komen er al minstens vier keer per dag langs."De politie stelt wel een onderzoek in. In Amsterdam deden zich rond doden herdenking drie incidenten voor. Groep jes jongeren verstoorden daar op twee plaatsen de orde door de twee minuten stilte te doorbreken. Bij één monument werden alle daar geplaatste bloemstuk ken vernield. Volgens omwonenden werd er zelfs met bloemen gevoetbald. Pagina Ri: 'Er heeft hier helemaal niemand ook maar iets in de hand' door Richard Mooyman Amstelveen - FNV Bondgenoten stelt zich van de vakbonden het hardste op tegen de plannen van de KLM om minimaal driedui zend arbeidsplaatsen te schrappen. Be stuurder J. van den Brink dreigt zelfs met een gang naar de rechter als er geen goed sociaal plan komt De voorstellen van de KLM komen volgens Van den Brink neer op een verslechtering van de huidige regeling voor boventalligen in de CAO. „Dat is onac ceptabel. Het is de KLM onwaardig dat er zo maar mensen het bedrijf worden uitgezet" Van den Brink wil dat de KLM zich verplicht de boventalligen aan ander werk te helpen. Daarmee wil de bond verhinderen dat de duizend werknemers waarvoor gedwongen ontslag dreigt, rechtstreeks in de WW te rechtkomen. De KLM moet de boventalligen op de loonlijst laten staan zolang zij geen ander werk hebben, aldus Van den Brink. Duizend ontslagen vindt hij sowieso 'veel te veel'. Bij de achterban bestaat volgens hem begrip voor de ernst van de situatie waarin de KLM verkeert. „De sfeer is anders dan bij eerdere reorganisaties. Men ziet nu de af schrikwekkende voorbeelden van lucht vaartmaatschappijen in moeilijkheden in de VS. Sabena is failliet. De leden zijn er zich van bewust dat er iets moet gebeuren, maar de mensen zijn ook benauwd voor hun baan." De strop van 181 miljoen euro wegens de boete aan ex-partner Alitalia heeft een nega tieve invloed gehad op de cijfers, maar vol gens Van den Brink zijn er veel meer moei lijkheden. „Zonder de boete aan Alitalia was er ook een probleem geweest. We hebben te maken met een probleem voor de hele luchtvaartbranche. Zelf ben ik erg geschrok ken van het effect van het SARS-virus. Ik hoor verhalen over KLM-vliegtuigen op be stemmingen in Azië die maar een paar pas sagiers aan boord hebben." Maar het begrip voor de moeilijke situatie zal het bedrijf volgens Van den Brink 'ver spelen' als de reorganisatie te hard wordt aanpakt. De bonden overleggen morgen met de KLM over een sociaal plan nadat de partijen het eerder deze week niet eens kon den worden.Als we er dan weer niet uitko men, dan is er geen sociaal plan", aldus Van den Brink. „Dan grijpen we terug op de hui dige regeling in de CAO. Dat zullen we des noods afdwingen bij de rechter." Pagina Economie: Harde ingreep moet KLM weer vleugels geven (advertentie) BASIQ AIR biedt voordeliee oniip® vluchten Frankrijk modem' name aan d zelf van c in de voor u Op WW de beschil gewenste v vanaf 9 basiqair.com of 0900^37, n_ur upzoexen eii direct moderne Boeing vliegtuigen, met Enkele reis. excl. belastingen, wijzigingen voorbehouden. reserveren. :r informatie hten van uw ke weetjes 'ar wij u ;n wij u ssagiers :werkers él 0900- voordelige Ierland en J vliegt met jlmsterdjlm - Het is afgelopen met het ballenfestijn bij McDo nald's. De ballenbak, waar Mc Donald's mede bekendheid door verwierf, verdwijnt uit alle Nederlandse vestigingen. In de ballenbakken tieren de bacteri ën welig. Ze moeten dan ook regelmatig worden schoonge maakt. En dat reinigen blijkt een te arbeidsintensieve klus. Pagina Binnenland 1 Nederlander runt in Mexico hotel voor 'zwaargewichten' door Gerard Chel den haag - Terwijl de commerciële televisie vergeven is van reclame over afslanken en fitness, hoopt de Nederlander Jurriaan Klink de wereld te veroveren met speciale hotels voor dikke mensen. In Tankah in Mexico heeft hij vorige maand het eerste verblijf ge opend. Volgend jaar moet in Cancun, ook Mexico, al een tweede verrijzen. Klink denkt met zijn Mexicaanse zakenpart ners een gat in de markt te hebben gevon den: de mensen met overgewicht. „Volgens de wereldgezondheidsorganisatie WHO is overgewicht een wereldwijde epidemie", zegt hij. „In Amerika is 60 procent van de bevolking te zwaar, in Europa 40. De Nederlander, afkomstig uit Vlaardingen, werkte eerder in een ander hotel in Mexico waar hij merkte dat dikkere mensen zich daar niet op hun gemak voelden wanneer ze in hun badkledij rondliepen. Ook hadden ze last van te krappe ligstoelen waar meestal de leuningen in de weg zaten. De bedden in het vorige maand geopende Freedom Paradise Hotel zijn groter, de deu ren breder en de douchecel is ruimer en voorzien van steunen. De ligstoelen hebben geen armleuningen en het zwembad kent een extra brede trap. Ook de eigen boetiek biedt grote maten, het personeel is er van dik tot dun. 'Size friendly", noemt Klink dat, omvangvriendelijk. Hij richt zich hoofdza kelijk op families met zwaargewichten. „Zo dat ze onder elkaar zijn en zich niet hoeven te schamen." 'Leef groot, leef vrij', is het motto van zijn hotel dat 112 kamers telt. „Wij zeggen: ge niet van het leven. Dik? Nou en! Als je maar een lekkere vakantie hebt." Freedom Para dise biedt normaal eten ('hoewel ik denk dat wij wel wat meer zullen omzetten dan el ders'), niet extra vet, geen diëten, maar wel de mogelijkheid om een 'light menu' te ne men. „Die kilo's hoeven er wat ons betreft niet af." Deze week werd bekend dat Arke reizen aanbiedt naar Freedom Paradise: 1.800 euro voor negen dagen. Klink verwacht er veel van. Over een paar weken hoopt hij in Mexi co de eerste groep te verwelkomen. En voor dit jaar rekent hij op een bezettingsgraad van 80 procent. „Bij mijn weten zijn we het enige size-friendly hotel ter wereld." zeist/gpd - Feyenoord kan de laatste vier wedstrijden van de competitie toch beschikken over Pierre van Hooijdonk. De top scorer van de Rotterdammers, die vorige week werd geschorst voor drie duels (waarvan een voorwaardelijk) is vanochtend door de commissie van beroep van voetbalbond KNVB vrijge sproken. De tuchtcommissie strafte Van Hooijdonk nadat hij op 16 mei door scheidsrechter Luinge in de halve finale van de KNVB-be- ker tegen Ajax van het veld was gestuurd. De spits zou Ajacied Jelle van Damme hebben nage trapt. Van Hooijdonk hield vol dat hij onschuldig was en kreeg gelijk van de commissie van be roep, die zich gisteravond twee uur over de zaak boog en con cludeerde dat de Feyenoorder zich losrukte nadat Van Damme op zijn voet was gaan staan. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken Naam M V n controle nabezorging) Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Handtekening: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bj automata*» betaing is rrqn 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagbiad.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1