WEG WIEL 2 Ladies gek van motorrijden Smart nu ook als sportwagen I PROFILI Warmerdam Win 'n Peugot 206 cabrio Subaru: een auto voor gevorderden uki motordag noord - Nimag, de im- ur van Suzuki ijn Neder- houdt samen met de mo sclubs van het merk op ig 11 mei de Nationale Su- lotorfiets Clubdag. In inoord (aan de A29, even liden van Rotterdam, afrit n er die dag presentaties diverse Suzukiclubs, ïpjes met clubartikelen, nstraties, muziek en een t in de omgeving. De ont- t is vanaf 11.00 uur. en op gas 0 - Om rijden op autogas ander de aandacht te en hebben vier fabrikan- Nederland zich verenigd irganisatie Nefab. Alter- b brandstoffen worden er. maar lpg en aardgas n hier maar niet breed ïpteerd. Dat is wel eens 1 geweest. In de toekomst alternatieve brandstoffen ngoed worden, ook om- t wettelijk verplicht En voordat we allemaal iterstoftank en een itofcel aan boord heb- d er toch gereden gaan n met onder meer gas. vindt dat de overheid het !op gas net zo zou moe- nuleren als in andere I. De Europese Unie is Bns gestart met emissie- an personenauto's in een landen. Een geselecteerd auto's die op benzine, en lpg rijden worden on- ht op uitstoot van Nox, en roetdeeltjes, maar C02, N02, benzeen en De autogasbranche ziet ierzoek met vertrouwen iet, want noemt lpg de iste brandstof. Transporter n - Volkswagen komt half ?t de nieuwe Transpor- vanaf 16.550 euro te jmt. Eerst komen de ge- jesteller en de Kombi euro). Een airbag, abs, lisch sperdifferentieel, ontrole, een schuifdeur stuurbekrachtiging en udig verstelbaar stuur ndaard. os-stoel dam - TNO heeft de ursstoel in de vernieuw- os vrachtauto van Mer- Jenz als eerste een certi- >egekend. Dat wil zeg- volgens de organisatie een goede ergonomie kan voorkomen dat de ur klachten krijgt door ;e zitten. Het certificaat lor twee jaar, waarna de nieuw aan een verfijnd >ces onderworpen EM 2003 De jaren zeventig herle- irdag 14 juni in het cen- n Joure met oldtimers ek. Tijdens VROEM lan klassieke voertuigen jezitters centraal. De editie van dit evene voor deelnemers en be- gratis. Thema is dit jaar ring Seventies, met als n optreden van de Brit- The Stranglers. Infor- W-Joure, tel. 0513 e-mail: Dem.com enspanning - Mercedes-Benz biedt klasse voortaan een ipanningswaarschu- i, waarbij het systeem maakt van de sensoren indaard aanwezig zijn stabiliteitsprogramma, eft ook twee nieuwe le tweede generatie 1 rail: de 200 CDi en De eerste is er ook Sportcoupé. De 220 t balansassen om tril- gen te gaan. De Veldkamp 'eluwe derland •614348, e-mail: veld- vc.nl, internet: c.nl nstaande moeder met leren moet Antoinette laam niet alleen letter- r ook figuurlijk op de letten. In zo'n situatie antie gaan een luxe die aanslag doet op het - >are budget. Het is dus en geblazen. Voor Bos cantie sinds vorig jaar it probleem meer. Zij ar stekkie gevonden op De Veldkamp in Epe. :t alleen trouwens, haar kinderen hadden 'ldvakantie die deze zo- herhaling moet krij- betekent voor Bos en beperkt budget er en helemaal uit zijn en sens tot rust komen, amp voldoet, in com- iet de caravan die zij ouders mag lenen, he- Tongerenseweg Camping De Veldkamp Veldkampweg Boerweg Molenweg Centrumweg I Veenweg ©Andes VSP Koop voor 30 mei 2003 een Altra Vision vrijetijdsfiets bij Profile Warmerdam en maak kans op deze geweldige prijs. KIJK OOK OP WWW.PROFILEWARMERDAM.NL I DE Fl ETSS P E CIALIST WARMOND - SASSENHEIM - VOORHOUT Aantal vrouwen dat afrijdt in vijf jaar ruim verdubbeld door Evelien Baks Het aantal vrouwelijke motorrijders groeit gestaag. Daarmee ook de kle ding en accessoires, speciaal voor vrou wen. Die laten zich bovendien niet meer afschepen met een kleine motor. In navolging van types als Katja Schuurman willen ze steeds zwaardere exemplaren hebben. Op de Ladies Day in Dordrecht volgende week kunnen ze crossen, leren sleutelen en de nieuwste kleding proberen. Achttien was ze toen ze haar motorrij bewijs haalde. Nu is ze 75. Hoewel mevrouw Vos sinds ze een paar jaar geleden haar pols brak officieel niet meer rijdt, klimt ze nog rustig op een chopper voor een ritje door de buurt. Joanne de Ruiter, partner van zoon Jaap Vos, moet nog afrijden, maar scheuren over een zandpaadje in de buurt van de Vinkeveense Plassen bij voorbeeld gaat haar nu al gemakkelijk af. Gek zijn ze van motorrijden. Zo gek, dat Joanne de Ruiter voor morgen een 'Ladies day* heeft georganiseerd in en om het pand van Vos Motoren in Dordrecht. Het legioen vrouwelijke motorrijders groeit gestaag. Dat niet alleen, de da mes laten zich tegenwoordig ook niet meer afschepen met een kleine motor. In navolging van types als Katja Schuurman, die een flinke Harley Da vidson bezit, willen ze steeds zwaar dere exemplaren hebben. „Duizend cc of nog meer", zegt Jaap Vos, derde generatie eigenaar van de zaak, die nu tachtig jaar bestaat. Met het groeien van het legioen groeit ook de collectie dameskleding en -ac cessoires. „Pakken waren altijd uni- seks", zegt mevrouw Vos. „Maar een mannenpak zit bij een vrouw natuur lijk nooit als gegoten. Vrouwen zijn kleiner, hebben smallere schouders, maar vaak wel bredere heupen. Dat vraagt om een andere kledinglijn, die goed aansluit op de plekken waar dat nodig is." Ook op het gebied van het schoeisel zijn er aparte laarzen voor dames, die niet eens misstaan als je alleen boodschappen wilt doen. En dan zijn er nog aangepaste helmen en handschoenen. „Toen ik startte met mijn lessen, viel me het grote aantal vrouwelijke cur sisten op", zegt Joanne de Ruiter. „Toch is de motorbranche nog gro tendeels ingesteld op mannen. Daar op is het idee ontstaan om de kleding lijn in de winkel flink uit te breiden." Navraag bij het CBR leerde dat het aantal vrouwen dat afrijdt in de afge lopen vijfjaar meer dan verdubbeld is. Van 5193 in 1997 tot ruim 13.000 in 2002. „En dat zijn niet alleen de fun- rijders. Er wordt steeds meer dagelijks gebruik gemaakt van de motor", ver volgt ze. „We hebben hier een vrou welijke artsenbezoeker als klant, die haar werk op de motor doet. Ze is daardoor veel mobieler. We hebben ook klanten die circuiftrainingen doen." Het aardige van motorrijden is vol gens haar mede de sociale kant. „Ran gen en standen vallen weg. Het is een gezamenlijke passie, die onder meer wordt gedeeld op internet. Er zijn ont zettend veel sites te vinden van da mesmotorclubs. In het oosten van het land vindt jaarlijks een ladies weekend plaats, in Zeeland heb je de club Zeeuws Meisje en er worden ook gere geld tochten voor dames gehouden", aldus De Ruiter. Tijdens de Ladies Day zullen diverse vrouwelijke motorrijders, onder wie een trialrijdster en een racer, demon straties verzorgen. De KNMV is aan wezig met een promotieteam en de landelijke damesmotorclub. Verder wordt een workshop gegeven, waarbij je les krijgt in 'eerste hulp bij motor- pech'. „De gewone basisdingen", zegt Jaap Vos. „Oliepeil, accu, kettingkast. Hoe schiet je een prop in een band. Joanne de Ruiter en mevrouw Vos zijn dol op motorrijden. Foto: GPD/Victor van Breukelen Dat soort dingen." Wat je deze dag ook leert, is hoe een gevallen motor fiets het makkelijkst kan worden op geraapt. Veel aandacht voorts voor kleding en accessoires, zoals zonnebrillen, hel men, boots en heads. Nu bescher mende kleding vanaf volgend jaar ver plicht wordt tijdens de lessen, is die extra aandacht noodzaak geworden, vindt Joanne de Ruiter. „Lessen in je spijkerbroek zit er niet meer in", zegt ze. „Het voornaamste van kleding is dat deze goed past en comfortabel is, maar een beetje modisch mag natuur lijk. Je mag je nog best vrouw voelen in een motorpak." De Ladies Day bij Vos Motoren, Jan Valsterweg 65 in Dordrecht, is zater dag 10 mei van 11 tot 17 uur. FIETSSTROOK De Smart Roadster en Roadster Coupé. Foto's: MCC Compact, beetje onpraktisch, prijzig, veel rijplezier Nederland is het fietsland bij uitstek. Een uitgebreid net van fietspaden brengt de fietser tot in alle uithoeken van elke pro vincie. Een goede basis dus voor een lange fietsvakantie. Dan is niet alleen een comfor tabele, lichte fiets van belang, maar geldt dat ook voor de ac cessoires. Zoals de Karida-zon nebril van Shimano: oogver blindende bescherming tegen de zon. De zonnebril oogt tren dy en casual, draagt vederlicht en is praktisch onbreekbaar. In diverse shiny kleuren, met ver wisselbare lenzen. De bril kost €59,00. ,w (advertentie) Kans op cabrio bij Profile De maand mei staat bij Profile 'de Fietsspecialist' in het teken van een speciale actie. Onder alle kopers van de Altra Vision wordt een Peugeot 206 Cabrio ter waarde van maar liefst 21.150 verloot. De Altra Vision is een lichtgewicht rijwiel met 7 of 24 versnellingen dat tijdelijk met €110 korting voor €639 wordt aangeboden. De fiets, uitgerust met alles wat fietsen comfortabel maakt, is zowel ge schikt voor dagelijks gebruik als voor lange tochten. Profile 'de Fietsspecialist' is met 232 vesti gingen de grootste landelijke keten van rijwielspeciaalzaken in de Benelux. Er is een uitge breid assortiment, waaronder de exclusieve eigen merken Al tra (stads- en hybridefietsen), Kenosha (ATB-, cross- en race fietsen) en Lynx (kinderfietsen). Verder is alles te koop op het gebied van onderdelen en ac cessoires. De speciale actie duurt tot en met zaterdag 31 mei. Vederlichte fietsbril door Rien van der Steen Subaru lijkt nog altijd een beetje aan te modderen in de markt. Goede auto's, maar hoge prijzen en dus weinig afeet. We pro beerden de nieuwe, vlugge Im- preza WRX Ook die heeft een totaal nieuwe neus, die wat vriendelijker oogt. Al is vormge ving geen onderwerp waar Subaru prijzen mee wint. Een groepje opgezegde dealers wil het merk gaan leveren onder de naam Subaru Specialist. Eu ropese regels verleiden de regu liere importeur met minder ei genaren en dealerbedrijven ver der te gaan. Met het oog op een betere distributie en verkoop van auto's op het continent. Een apart merk, dat Subaru. Sommigen twijfelen of het op den duur blijft, of dat het mis schien net als Daihatsu op ter mijn zich terugtrekt op Aziatisch grondgebied. Technisch niette min mooi spul, om de vergelij king met een ander Aziatisch product te maken. De opfris beurt van de Impreza is aan het interieur voorbijgegaan. Bin nenin is het een beetje saai en traditioneel. De sportieve WRX en STi hebben wel keurige kuip- stoelen. Maar het lekkere zit bij Subaru onderhuids. Het GM-merk ge bruikt nog altijd 1.6 en 2.0 vier- cilinder boxermotoren met zes tien kleppen, met 125 225 pk. Desnoods 265 pk, maar dat is voorbehouden aan de STi. Irrdê^* WRX heeft de boxer behalve een turbo ook een tussenkoeler, die pront boven de motorkap met een grote muil zijn lucht in ademt. Wie zijn gemak houdt, kan hem heel aardig gebruiken als een gezinswagen. Bij de verkeerslichten blijft ie dereen met een snelle auto ook eerbiedig wachten tot de Subaru vertrekt. Want menigeen weet dat er toch geen houden aan is als dit stuk venijn uitgedaagd wordt. Toch echt een auto voor gevorderden dus. De prijzen zijn dit keer eens niet omhoog ge gaan. Zelfs wat verlaagd. De voordeligste is de 1.6/95 pk voor 18.495 euro. De WRX is 11.500 euro duurder, de STi kost 45.000 euro. door Mario Vos Het merk Smart zal niet lang meer alleen geassocieerd wor den met kleine, dure stadsauto- tjes die er als een brommobiel uitzien. Vanaf april is het Smart - pakket in Nederland uitgebreid met twee kleine sportwagentjes, de Roadster en de Roadster Coupé. Heel compact, een beet je onpraktisch en aan de prijzige kant, maar ze rijden leuk. Bijna was het merk Smart net zo snel verdwenen als het in 1998 opkwam. Eigenaar Daimler- Chrysler dreigde er een eind aan te maken toen de verkopen on der de 80.000 exemplaren per jaar dreigden te komen. Maar het ooit door Nicolas Hayek (van de Swatch-horloges) be dachte stadsautootje bleef ten koste van veel geld. Er kwam zelfs ruimte voor varianten en proefballonnetjes. De Roadster was zo n proefbal lonnetje en Smart liet het stu diemodel ruim drie jaar geleden voor het eerst zien op de auto show van Frankfurt. Het con- Het interieur van de Smart is leuk vormgegeven, maar goedkoop af gewerkt. cept werd in de recordtijd van 36 maanden werkelijkheid. De Smart Roadster en Roadster Coupé - de laatste heeft afneem bare dakhelften en een glazen koepel in plaats van een bagage klepje - leunen in technisch op zicht vrij sterk op het oorspron kelijke concept van de Smart Ci ty Coupé. Met een driecilinder turbomotor net achter de ach teras en achterwielaandrijving. Hij is wel wat gegroeid in in houd en dus met 61 pk wat krachtiger. Hij is er ook met 82 pk. Nog niet indrukwekkend, maar dankzij het lage gewicht van de Roadster (790 kilo) gaat het sportwagentje toch nog be hoorlijk vlot vooruit. Hij sprint in 10,9 seconden vanuit stil stand naar de 100 km/h en haalt een top van 180 km/h. Ook overgenomen uit de City CAMPING Coupé is de zesversnellingsbak die je sequentieel kunt bedienen of volautomatisch kunt laten werken. Een normale handge- schakeldq versnellingsbak met een gewone koppeling komt er voor dit model en voor de City Coupé nooit, want er is doodge woon geen ruimte voor een koppelingspedaal in de voet ruimte. Het schakelen was in vorige Smarts steeds aanleiding tot Wachten, maar het verloopt nu veel vlotter. De Smart Roadster is met een lengte van 3.43 en een hoogte van 1.19 meter erg Wein uitge vallen. Er is maar ruimte voor twee personen en minimale ba gage. Voorin past een krat fris drank, maar dan kunnen de uit- neembare dakstijlen al niet meer worden opgeborgen. Ach terin is een platte ruimte onder het Wepje van de Roadster. De Roadster Coupé biedt onder de glazen achterruit iets meer plaats, maar ook hier wordt een lang vakantieweekendje met twee personen problematisch. Het rijden in de Smart Roadster maakt veel goed, want het open sportwagentje is watervlug en laat zich heel behendig over een bochtig parcours sturen. De matige rijeigenschappen van eerdere Smarts vergeet je op slag in de Roadster, die als be langrijke overeenkomst met de City Coupé een tamelijk harde vering heeft. Maar dat past wel bij het karakter van de auto. Minder passend bij de Smart is de tamelijk goedkoop ogende afwerking van het interieur. Kunststof met een gladde, wat glanzende oppervlaktestructuur horen eerder thuis in Koreaanse auto's van tien jaar geleden. Des te storender, omdat de Smart Roadster vrij pittig geprijsd is. De goedkoopste kost 19.650 eu ro, maar met die trage 61 pk motor. Met de 82 pk motor kost hij 24.400 euro, maar dan is de uitrusting karig. Stuurbekrachti ging, zijairbags, lichtmetalen wielen en airco moet je er dan nog bijkopen en dan loopt de prijs naar de 30.000 euro. En in die prijsWasse is er veel concur rentie. ook lopend, goed te doen. An dere mogelijkheden voor een dagje uit in de omgeving zijn Paleis 't Loo, Apenheul en pret park Juliana Toren, het Dolfina rium in Harderwijk, de kruiden tuinen van dr. Vogel in Elberg, het Klederdrachtmuseum in Epe en de kaarsenmakerij in Ernst. Kenmerken: Ligging: Mooi en rustig gelegen op terrein van 14 hectare groot, 460 plaatsen (90 tot 100 m2) ge deeltelijk op bosgrond en deels op grasland. Sanitair: Verzorgd en compleet, met onder meer familiebadka mers en Wnderdouches. Voorzieningen: Snackbar, af haalmaaltijden en pannenkoe kenrestaurant, winkel, activitei tenprogramma, fietsverhuur, skelters, voetbalveld, recreatie zaal, kinderboerderij, peuter- bad, zwembad, wasserette. Bijzonderheden: Verhuur van zespersoons chalets. Prijs: Standplaats en twee vol wassenen 24,20 (inclusief elektriciteit), iedere persoon ex tra €2,50. Gidsvermelding: ANWB, ACSI Route: Vanuit Epe de N309 richting Nunspeet, borden rich ting Wissel volgen en vervol gens bewegwijzering De Veld kamp. Afstand vanaf Utrecht circa 80 km. Ook zo'n kampeerparadijsje gevonden en geen bezwaar om anderen daarin te laten delen? Deze rubriek Cam- pingtip biedt daarvoor een podium. I aat ons weten waarom de camping u zo goed is bevallen. Voeg daar zoveel mogelijk feitelijke in- formatie.over ligging en voorzieningen aan toe en stuur uw bijdrage naar onze redactie toerisme, ta.v. Mir jam van Twisk, Postbus 15, 1200 AA Hilversum. Of mail naar m.van.twisk@hdc.nl. Na plaatsing belonen wij uw tip met een cadeaubon. ma's een regelrechte zegening. Zo'n programma neemt je im mers de zorg voor de kinderen af en toe uit handen. Op De Veldkamp hebben ze dat, vol gens Bos, goed geregeld. „Zo is er voor de kleintjes een knutsel programma en worden ze voorr gelezen voor het naar bed gaan. Voor oudere kinderen wordt eveneens van alles georgani seerd." Ook samen met de kinderen valt er op en rond De Veldkamp veel te beleven. „De camping heeft een pannenkoekenrestau rant en een snackbar, voor de liefhebbers wordt er bingo ge speeld en er zijn twee zwemba den. De kleintjes hebben hun eigen verwarmde peuterbad met aangrenzend een toffe speeltuin, waar naar hartelust met water en zand gespeeld kan worden. Heel veilig heeft het diepe bad niet bij het peu terbad, maar aan de andere kant van de camping een plekje gekregen." Naast De Veldkamp ligt Dieren park Wissel en de afstand naar het dorp Epe is fietsend, en voor mensen zonder kinderen Het Subaru 'kanon' WRX is afgeleid van deze WRC, de officiële rally- auto. Foto: Subaru lemaal aan die eisen, zo schrijft de Baarnse. De camping, die zij omschrijft als betaalbaar, telt op meerdere met bomen be schutte velden circa 460 plaat sen voor tenteoencaravans. Elk veld heeft zijn eigen speel- tuintje, waardoor ouders vanuit de luie stoel kun kroost in de gaten kunnen houden. Alle sa- nitairgeb ouwen op het terrein beschikken over een familie douche, zodat het hele gezin lekker efficiënt in een keer on der het schoonwassende water kan worden gezet. Een goed activiteitenprogram ma voor de jeugd is een genoe gen voor alle ouders, maar voor alleenstaande pappa's en mam-

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 19