Prius Toyota zet door met hybride TOYOTA DIJKSMAN B.V. nu in de showroom VAN HAASTEREN MOTORS B.V. TOYOTA TEL 071 -589 92 56 i beste 4x4 luto' F Speedstertje voor politie wel te koop Nieuwe Mégane-familie nu al bijna compleet Cabriodak CLK beschermt ook tegen bliksem Alfa Romeo en andere Italianen in middelpunt lichter zijn. De auto Van in min der dan 11 seconden naar 100 km/u accelereren. Speciale drive-by-wire technieken om vatten onder meer elektrisch remmen, elektrische stuurbe krachtiging en een bijna unieke elektrisch aangedreven airco. Toyota heeft de nieuwe Prius sterker gemaakt omdat de voor naamste reden van het misluk ken van een elektro-auto ligt in het feit dat hij zo saai traag is. Volgens Toyota vormt de hybri de een prachtige overgang van de verbrandingsmotor van nu naar de brandstofcel van mor gen. De nieuwe Prius komt tegen het einde van het jaar naar Neder land. De huidige kost 24.350 eu ro (geen overheidssubsidies meer, maar ook geen bpm-hef- fing). De nieuwe wordt in elk ge val wat duurder. Hoeveel weet de importeur nog niet BLIK IN HET VERLEDEN (advertenties) Rijnsburg, Oegstgeesterweg 17-23 Tel: 071 - 402 05 00 Beverwijk, Wijkermeerweg 39 Tel: 0251 - 22 53 91 Hillegom, Marconistraat 37 Tel: 0252 - 51 53 29 TT T0UWBAAN 22 LEIDERDORP Weg Wiel fin vakantie i de juiste (documenten helin verkoopt accessoires Bandenfabrikant n komt met een collec- ssoires. Van luchtver- tot -compressoren, van tten, wieldoppen en igsmeterstot izen. Er komen later voor fietsers en en kleding. Michelin paar jaar geleden al jen op de markt VS zelfs autokriks. - De nieuwe Audi A8 is lezers van een Duits I gekozen tot de 'beste aangedreven personen- 13'. Ook de tweede en aats waren voor Audi, evelijk de A6 quattro en jattro. De Audi's wer- e rangorde gevolgd andere kandidaten. mikte Lexus M>p bij Toyota - Wie interes- in een gebruikte Lexus t-merk van Toyota) kan week (17-18 mei) te- Toyota-importeur in Parqui aan de te Raamsdonksveer. distributeur heeft ook reer een bijzondere occasions bijeenge- nder de befaamde koe- de snelweg A27. (LENDER :urs, Euretco Houten, ntjes.info IT-dag, >genboom, Rotterdam. ohoogenboom.nl Race Day, Circuit Park rt 023 5740 750. mit-zandvoort.nl ïerican Sunday, t Assen. 059 2380 380. ssen.com icarevents.nl D-maxx.nl vertreffen, Gulpen. 630. Bttacolo Savali, lifestyle-dagen, er Sam van ilngen, 4, Houten. ivanlingen.nl en treinenbeurs, al, Haarlem. Dtjes.info stenrijk, Formule 1, Modelautobeurs, ixpocenter, Houten. 054. iac.nl :1 free, feel cabrio, :n, Zwolle. nstaf.nl y Sunday, Caddy's Donalds, Purmerend. ityrollers.com ania 2003, naast de nnik (afrit 19). land.nl mania.nl agevak 2003, dhallen Leiden, an Festival, rk Zandvoort. 750. ityrollers.com are.nl Autosportfestival, Assen. sen.com carevents.nl i-maxx.nl len-dag Historische Club, Circuit Park 1023 5740 750. nt-zandvoort.nl itoric Zandvoort ircuit Park Zandvoort SO. iit-zandvoortnl Betsweekeinde Cycle 3, RDW-baan ts.net/ cyclevision 'actie Weg Wiel, 003 PA Haarlem, of: Gdamiate.hdc.nl onder verantwoording organisatie. De uit- "ijkvooraf- gewijzigde data. informatie: bel het ver- imerof ga naar het tadres. De nieuwe Prius is veel groter geworden. Zijn twee motoren zijn sterker geworden en werken ook beter samen. Foto: Toyota door Rien van der Steen raamsdonksveer - Toyota heeft een nieuwe Prius. De hybride ver scheen voor het eerst in 1997 en was de eerste auto op de markt met een normale verbrandings motor die ondersteund werd door een elektromotor. Sinds het begin zijn er wereldwijd 110.000 van verkocht en volgens Toyota maakt dat de auto tot de meest succesvoile hybride ooit Op zich zelf niet zo'n kunst, want veel hybrides zijn er (nog) niet Maar het zegt wel veel over de inzet van Toyota, om de wereld ge wend te doen raken aan het idee dat het tijd wordt voor wat an ders dan benzine en diesel. De geheel nieuwe Prius is gro ter, met meer bagageruimte (460 liter) en vooral sterker. Dus meer motorvermogen. De 1.5 li ter benzinemotor is 20 procent krachtiger (nu 78 pk), terwijl het koppel met 13 procent groeide naar 115 Nm. Ook de elektro motor groeide naar een groter vermogen (68 pk en 400 Nm). Zijn cW-waarde (de stroomlijn) zit op een fraaie 0,26. De Prius kent geavanceerde re gelsystemen, zoals een elek trisch hoogspanningssysteem voor motor en generator. In een nieuw stabiliteitssysteem wor den elektrische stuurbekrachti ging, stabiliteitscontrole, abs, een elektronisch geregeld rem- systeem en tractiecontrole met elkaar geïntegreerd voor een be tere wegligging. De nieuwe Prius heeft een elektronisch geregelde transmissie en een contactscha kelaar zonder sleuteL Om het gewicht van de auto laag te hou den is gebruikgemaakt van lich te materialen zoals aluminium (motorkap, achterklep en wiel ophanging). De wielbasis is met Samen in hybride De grote Japanse merken Nissan en Toyota bundelen de komende tien jaar hun kennis, waarbij Toyota rijn hybridetechniek aan Nissan ter beschikking stelt en Nis san zijn kennis met Toyota zal delen. De twee fabrikan ten willen vanaf2006 een ge zamenlijk ontwikkelde hybri de-auto gaan verkopen. 150 millimeter gegroeid naar 2,70 meter. Ook de diameter van de wielen is met twee inch ver groot naar 16 inch. Hybrides rijn er in diverse soor ten en maten. Bij een seriehy bride drijft de (benzine- of die- sel-)motor een generator aan die de elektromotor van energie voorziet Een parallelhybride drijft de voor- en achterwielen met aparte motoren aan. In de Prius zijn beide systemen ge combineerd. Er wordt gebruik gemaakt van een elektrische continu variabele automaat, ter wijl een computer bepaalt welke van de twee motoren moet draaien of dat ze tegelijk moeten weiken. Trials bij het accelere ren. Toyota heeft thuis in Japan nog twee andere hybride-modellen. Verscheidene bekende acteurs hebben de Prius aangeschaft om hun betrokkenheid bij een beter milieu te tonen. Onder hen Cameron Diaz, Leonardo DiCaprio (die heeft er drie), Ted Danson, Jeff Goldblum, Donna Mills, Dennis Weaver en Jane Fonda. Ook songwriters als Ca role King en Billy Joel hebben er eentje. De nieuwe Prius heeft minder accu's die bovendien 'SS» Diverse bekende automerken hebben naast personenauto's ook een goed verkopende vrachtwagen-divisie in de gele deren. Zo'n merk is Mercedes- Benz, dat tegenwoordig bij DaimlerChrysler hoort. Al vanaf het prille begin, ruim een eeuw geleden, produceerden Gottlieb Daimler en Karl Benz ook de meest uiteenlopende bedrijfs voertuigen. Tientallen jaren wa ren het felle concurrenten, niet alleen bij de ontwikkeling van de eerste personenauto, maar ook in de productie van bedrijfsau to's. Beide fabrikanten experi menteerden erop los en bedach ten steeds weer nieuwe (techni sche) dingen om hun concurrent de loef af te steken. Was Daimler bijvoorbeeld druk bezig een zware vrachtauto te ontwikke len, dan ging Benz zich plotse ling op het lichte vervoer stor ten, hetgeen uiteindelijk leidde tot de ontwikkeling van 'de klei ne bestelwagen'. In 1923 was het allemaal voorbij en waren de twee genoodzaakt samen te werken om te kunnen overleven. De nieuwe firma staat wel te boek als de uitvinder van de be drijfswagen. In 1958 kwam de firma met een nieuwe generatie bussen en vrachtwagens. Daarbij viel vooral deze LP 333 op, een 3- assige truck met twee sturende voorassen. De 6-wieler was een zware vrachtwagen met een nieuwe dieselmotor, een 200 pk sterke 6-cilinder met een inhoud van bijna elf liter, die ook in trac toren werd toegepast De LP 333 werd in een flinke hoeveelheid geproduceerd in de Benz-fabriek te Gaggenau. Foto: Daimler-Benz door Peter Lodewijks breda - Op de snelwegen zal hij niet te bewonderen zijn maar als schaalmodel is hij wel te koop: de politie-Speedster. Twee jaar geleden toonde Opel op de PolitieVak-beurs een Speedster in politie-uitdossing als snelle patrouillewagen voor de snelwegen, in de sfeer van de open Rijks-Porsches van weleer. Opel presenteerde de 'Poleed- ster' op de PolitieVak toen met een knipoog naar de vele auto's die het Duitse merk landelijk voor surveillance-gebruik aan verschillende politiekorpsen le vert Niet minder dan een kwart van het Nederlandse pofitiewa- genpark bestaat uit Opeis, met de Astra als populairste. Het enthousiasme bij de agen ten die in de politie-Speedster mochten proefrijden was groot, Foto: Opel maar toch is de flitsende sport- Opel het niet geworden. De grote niet, dan de kleine maar, moet Opel gedacht heb ben, want de miniatuur politie- Speedster heeft het productie stadium wél bereikt, zij het in een beperkte oplage. Het zeer gedetailleerde model, een directe kopie van de echte versie, wordt gebouwd door Schuco in een schaal van 1:43. Opvallende kenmerken zijn het prominente zwaailicht en de nauwkeurig nagebootste politie- strepen. De modelauto is uit sluitend via de Opel-dealer ver krijgbaar voor 34,95 euro. maanden zijn er hiermee al zes nieuwe Mégane-carrosserieën gepresenteerd. De trendy fami lie gaat in totaal uit zeven leden bestaan, de laatste wordt een coupé en die volgt binnenkort. De break wordt gebouwd bij de hatchbacks in het Spaanse Pa- lencia en de sedan komt uit de Turkse Renault-fabriek te Bursa. Eerstgenoemde vertoont duide lijke overeenkomsten met de grotere broer Laguna. Zowel de Grand Tour als de sedan heeft een langere wielbasis dan de hatchback waarvan beide mo dellen afgeleid zijn. Dat resul teert in meer beenruimte voor de achterpassagiers en meer kofferruimte. De auto's zijn uitgerust met abs, noodstopbekrachtiging, ban denspanning-controlesysteem, variabele elektrische stuurbe krachtiging en een elektronisch stabiliteitsprogramma esp (op tie). Er is keus uit drie benzine motoren: 1.4 liter 98 pk, 1.6 liter 115 pk en 2.0 liter 136 pk. Ook zijn er twee direct ingespoten turbodiesels beschikbaar: 1.5 li ter 80 pk en 1.9 liter 120 pk. De nieuwe Mégane-versies ko men in september naar Neder land. Ook de midi- ruimtewagen Scénic en de coupé komen dan in de verkoop. utrecht - Met het cabriodak ge sloten zijn de inzittenden van een Mercedes-Benz CLK Ca briolet bij bliksem net zo goed beschermd als in een personen auto met een vast dak. Dat is één van de uitkomsten van het onderzoek dat in opdracht van Mercedes-Benz werd uitgevoerd door het Institute for High Voltage van de technische uni versiteit in Berlijn. Dankzij stalen structuren in het dak die zijn bevestigd aan de carrosserie werkt het gesloten cabriodak als een zogeheten "kooi van Faraday' die de inzit tenden beschermt tegen de ster ke elektrische lading die vrij komt bij blikseminslag. Tijdens tests bij het instituut werden blikseminslagen tot een kracht van 1,4 miljoen Volt gesi muleerd rondom een CLK ca brio. Dankzij effectieve isolatie bleken ook de elektronische sys temen aan boord van de wagen ongevoelig voor de inslagen. De Alfa 147, prominent aanwezig. Foto: Alfa Romeo -Mfl - 1 "I aoor reier LoaewijKS HAARLEM - Alfa Romeo in het bij zonder maar ook de andere Ita liaanse merken staan de komen de tijd centraal bij diverse 'Itali aanse' activiteiten. Zo neemt volgende week weer de Scuola Sportiva bezit van het circuit van Zandvoort De pro fessionele rijschool van Alfa Ro meo biedt sportieve automobi listen vier dagen lang de kans tijdens een pittige training him rijvaardigheden te vergroten en zich even coureur te voelen. Er wordt gereden met 25 speci aal geprepareerde Alfa's 147,156 en enkele GTA-versies daarvan. Alle instructeurs zijn zelf actief (soms geweest) in Europese ra cekampioenschappen. Meer in formatie: importeur Fiat Neder land te Amsterdam. Direct volgend op deze race- week organiseert Alfa-deal» Sam van Lingen in Houten op 17 en 18 mei twee Italiaanse lifestyie-dagen onder de naam Spettacolo SavalL Het mooiste en beste dal Italië te bieden heeft komt daar aan bod, meldt de dealer. Auto's en accessoires nemen een prominente plaats in met populaire merken als Alfa Romeo, Lancia en Fiat, maar ook exclusieve verschij ningen als Ferrari, Lamborghini en Maserati. Naast auto's, mo toren en scooters is er natuurlijk ook aandacht voor andere mooie dingen van het leven, zo als eten, drinken, meubels, mo de, apparatuur en kunst. Spettacolo Savali vindt plaats in en om het pand van Alfa Ro- meo-dealer Sam van Tingpn aan de Ringveste 4 te Houten. Toe gankelijk van 10-18 uur voor 4,50 euro, parkeren gratis. Een maand later viert een club van Alfa Romeo- bezitters zijn 25-jarig bestaan. Dat wordt op het circuit van Zandvoort ge vierd met het Spettacolo Sporti- vo. Er zijn demonstraties en een concours met prachtige klassie ke modellen als de Montreal, Al- fetta, Zagalo, Giulia en Bertone. De Alfa Challenge rijdt diverse rondjes en voorafgaand aan het evenement is er een 3-daagse rally met Alfa's van 40 jaar en ouder. Het circuit is op 14 en 15 juni open van 9-18 uur en de toegang kost 30 euro voor beide dagen en 20 euro voor een dagkaart De Mégane sedan met traditionele kofferbak (boven) en de Grand Tour komen in september naar ons land. Foto's: Renault schiphol-ruk - Renault presen teerde vorige week als wereld primeur op de Autosalon van Barcelona twee nieuwe versies binnen de Mégane-familie. Na de 3- en 5-deurs hatchbacks in oktober vorig jaar en de coupé cabriolet en de nieuwe midi- mpv Scénic op de Salon van Ge- nève begin 2003, was het nu de beurt aan de stationwagon (Grand Tour) en de 'klassieke' sedan. Binnen slechts negen

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 17