Vernieuwd Boijmans na zeven jaar open KUNST CULTUUR Aangrijpende zwanenzang Peter Oundjian Neil Young: anderhalf uur spiksplinternieuw repertoire Nieuw seizoen Meerse in teken cabaret R7 Collectie van Gutmann onder hamer 'De dochters van King Kong' te breedvoerig vrijdag 9 mei 2003 uters beth II t Da Vinci's - Koningin Elizabeth II rentig werken van Leo- a Vinei uit haar eigen tentoon. De expositie lag begonnen op ham Palace. De ten- ling 'The Divine and esque' omvat werken en of nooit voor publiek ijn. Volgens het paleis tukken bij die tot Da neest invloedrijke werk 1. Het gaat veelal om van het menselijk li- Een van de hoogtepun- rder een voorstudie !t Laatste Avondmaal'. 1 geen last cessie De musea in Am- hebben geen last van imische neergang en in Irak. Het bezoek ia in de hoofdstad voorjaar met 32 pro- irspelt de Amsterdam ïoard. Volgens de VW ;r meer Nederlandse ensen naar Amster- die brengen vaak een lan een museum. Jaar- t de hoofdstad 3,3 mil joensten, waarvan het e deel uit Nederland jpper is het Van Gogh dat vorig jaar 1,6 mil- xiekers trok. De hotels :dam hebben wel last isis rond Irak en de iche stagnatie. rconcerten te Hout De Stichting Muziek lout begint komende met haar jaarlijkse serie Dncerten. Als eerste Dndag om 14.00 uur het orkest Werkmans Wils- p. Vanaf die datum is er weken lang elke zon- dag een gratis toeganke- :ert. De optredens zijn lekpaviljoen naast luis in de Leidse Hout. lams orkest - Het bestuur van lams Philharmonisch 'hO) heeft de hulp ime manager Michel lijl ingeroepen. Daar- directie van dit en- onder curatele gesteld, jositie van chef-diri- eri Gergjev is in het ge- lar verluidt is er bij het >rake van een aanzien- igetoverschrijding. ast bestaan er spannin- sen directie en orkest. derijen terug eigenaar c - Twee doeken, van de Keyser en Nicolaas ie in de oorlog onder ïan Adolf Hitler werden t, moeten terug naar de ime van de oorspronke- enaar. Dat adviseert de iecömmissie aan het rie van Cultuur. De wer den in 1941 en 1942 aan erkocht voor zijn nooit n museum in Linz. Ze r in de Nederlandse na- cunstcollectie beland, oper, van Oostenrijkse behoorde niet tot een le bevolkingsgroep, erd toch gedwongen tot muziek recensie Lidy van der Spek Concert: 'Beethoven Bijzonder' door Amsterdam Sinfonietta o.l.v. Peter Oundjian, m.m.v. Tjeerd Top, viool. Gehoord: 8/5, Stadsgehoorzaal, Leiden. Komend seizoen zal Nieuw Sin fonietta Amsterdam internatio naal onder de naam 'Amster dam Sinfonietta' door het leven gaan. Want nieuw zijn ze na 15 jaar briljant optreden allang niet meer. Bovendien wil dit orkest zich nóg meer gaan profileren als strijkorkest. Maar gister- amsterdam/gpd - Christie's Am sterdam exposeert de komende dagen ruim zeventig schilderijen en kunstvoorwerpen uit de col lectie van de door de nazi's ver moorde joodse bankier Fritz Gutmann. De Nederlandse re gering besloot vorig jaar tot te ruggave van de ruim 230 objec ten die na de Tweede Wereld oorlog in rijksbezit kwamen om dat Gutmann zijn kunst en an tiek vrijwillig aan de nazi's zou hebben verkocht. De opbrengst van het deel dat zijn dochter Lili en haar neven Nick en Simon laten veilen wordt voor Amster dam geschat op 450.000 euro. Drie zeldzame stukken eeuwen oud zilver uit de collectie zijn ook in Amsterdam te zien, maar komen pas in juni bij Christie's Londen onder de hamer omdat daar een hogere opbrengst wordt verwacht. Gerekend wordt op een resultaat van bijna 1,5 miljoen euro. De commissie-Polak adviseerde de regering vorig jaar tot terug gave van een grote collectie oor logskunst die namens de Staat der Nederlanden werd beheerd door de Stichting Nederlandsch Kunstbezit (SNK) nadat was vastgesteld dat het regeringsbe leid ten aanzien van door de na zi's geroofde kunstschatten na de Tweede Wereldoorlog 'for malistisch, bureaucratisch, har teloos en kil' was geweest. De kijkdagen bij Christie's (Cor- nelis Schuytstraat 57, Amster dam) duren tot en met aan staande dinsdag (10.00 tot 17.00 uur, dinsdag tot 13.00 uur). De veiling begint dinsdag 13 mei om 16.00 uur. avond schioven nog aardig wat blazers aan (hobo, hoorn, fagot, fluit). Zij spelen mee in het Kon- zertstück in C voor viool en or kest dat Van Beethoven schreef toen hij 17 was, min of meer als voorbereiding op zijn Vioolcon cert in D.' De solist heeft in dit 'Stück' diuidelijk minder inbreng dan in Beethovens 'echte' Viool concert. Tjeerd Top speelt zeer analytisch, rustig, zonder enig vertoon, vaak met een verfijnde klankkle:ijr. Maar zijn optreden is bepaald niet persoonlijk, ex pressief of bevlogen. Wat wel opvalt, is het fraaie afronden van de frase, die vervolgens warm en gul door het orkest wordt geabsorbeerd. De 'Grosse Fuge' in Bes en het 'bijzondere' Strijkkwartet in cis schreef Beethoven aan het eind van zijn leven. Hij was toen al volledig doof; niettemin heeft hij het 'horen' zingen in hart en nieren. Dit aangrijpende werk, aanvankelijk bedoeld als laatste deel van een strijkkwartet werd in zijn tijd niet geaccepteerd, wellicht vanwege de snijdende dissonanten, zijn extreme emo ties, zijn behekste noten. Eigenlijk bestaat dit zeer com plexe stuk uit drie lange fuga's, waarvan de eerste zelfs twee thema's bezit. In korte donkere zinnen wordt de sfeer gezet. De felle scherpte van de violen con trasteert enorm met de warme, welhaast toedekkende klank van de grote strijkers. Met een enor me intensiteit en gedrevenheid wordt er gemusiceerd. De klank en kleurschakeringen zijn legio en wisselen elkaar in rap tempo af. Grote tederheid gevangen in een fijnmazig netwerk van lijn tjes ontroert in de tweede fuga om haar etherische zuiverheid. Woede en dramatiek doemt weer op in de derde fuga, waar in de violen heilig gieren terwijl de donkere celli en contrabas een heel eigen introvert lied zin gen. Spanning en ontspanning wis selen elkaar af als vonkende electriciteitsdraden. Prachtig sensueel zijn de kleine solisti sche passages eerst van de grote strijkers, gevolgd door bloedwarme alten waarop de violen zich eigenzinnig mengen in het koor. De doodstille stilte die de violen oproepen in korte sidderende nevelige streken is onbeschrijfelijk. En na onmach tige uitbarstingen vervalt het or kest natuurlijkweg weer in totale berusting alsof de woorden 'het is volbracht, in Uw handen be veel ik mijn geest' hoorbaar worden. Maar deze oude despe rate Beethoven zou Beethoven niet zijn zonder herrijzenis uit de as; in majeur en drie vlam mend expressieve slotakkoor den. Voor Peter Oundjian is dit aan grijpende concert zijn zwanen zang; officieel gaat Sinfonietta Amsterdam door met als diri gent haar aanvoerder Candida Thompson. Oundjian heeft in dit laatste optreden met Sinfo nietta zijn 'bijzondere' ziel ge toond. Met de hand op een glasplaat kunnen bezoekers informatie oproepen op de digitale expositie in Boij mans. Foto: GPD De nieuwe vleugel van Boijmans waarin veel hedendaagse kunst te zien is. Foto: ANP/Ed Oudenaarden rotterdam/anp - De verbouwing van het Rotterdamse museum Boijmans van Beuningen duurde zeven jaar, kende tal van problemen en kostte ruim 17 miljoen euro. De vernieuwde cultuurtempel, die morgen officieel zijn deuren opent, heeft het publiek wel veel meer te bieden. Blikvanger is de fraaie nieuwe vleugel van glas van het Belgische architecten bureau Paul Robbrecht en Hilde Daem Architecten, waarin veel hedendaagse kunst te zien is. Boijmans beschikt anno 2003 ook over een beeldentuin, een nieuwe entree, een bibliotheek en een digitaal depot waarin de bijna 120.000 kunstwerken van het museum zijn op te sporen. Di recteur Chris Dercon, die per 1 juni vertrekt en nog geen opvolger heeft, is trots op het nieuwe Boijmans. „Maar een museum is nooit af." Boijmans is het uithangbordje van het Rotterdamse museumpark. Dat visite kaartje zou in 2001 al klaar moeten zijn, maar door allerlei tegenslag staan er nu nóg grote kranen rond het gebouw. De aannemer stuitte bij de bouw onver wachts op kademuren, funderingen van pompgemalen en een gaspijp en moest na veel gesteggel met de ge meente uiteindelijk vertrekken. „Het waren zeven zware jaren", vat de direc teur samen. Nu de verbouwing klaar is en burge meester Opstelten morgen de poorten opent heeft Boijmans wel veel extra's. De nieuwbouw, een kolos met panelen van kathedraalglas, biedt 5000 vierkan te meter ruimte. Door het glas zijn de objecten ook van buiten goed te zien. In de nieuwe vleugel is vooral modem werk uitgestald, variërend van schilde rijen van Dali tot een kunstwerk be staande uit handvaten van Renaultjes 4. Vanaf morgen is ook de tentoonstelling 'het ontstaan der dingen' te zien, waar in industrieel vormgegeven producten centraal staan. Bezoekers treffen er on der meer keukenmachines, de perfecte fluitketel en een opvouwbare scooter. Vóór het nieuwe gedeelte staat promi nent het beeld Sylvette van Pablo Pi casso. De sculptuur is eind april ver huisd van het Centraal Station, waar het nauwelijks opviel. De nieuwe glazen vleugel vormt een mooi contrast met het bakstenen ge bouw van architect Van de Steur uit 1935 en de zalen van Bodon uit 1972. Die ruimtes zijn van binnen ook gron dig gerenoveerd. De kunst binnen Boij mans is door alle verbouwingen vooral toegankelijker geworden. Wie eerst een beetje door de collectie wil 'surfen' kan in het digitale depot terecht. Directeur Dercon, die een museum in München gaat leiden, is tevreden over het resultaat. Hij heeft Boijmans willen 'openbreken'. „Voordat ik kwam was het museum geslotener. Nu zijn wij een nieuw museum, letterlijk en figuurlijk." Dercon maakt zich wel zorgen over de toekomst van de kunst onder Leefbaar Rotterdam. „Je ziet na een jaar Leef baar-politiek in Rotterdam een begin van culturele kaalslag, maar vooral ook van wantrouwen. Er is in de afgelopen decennia veel opgebouwd op cultureel gebied in Rotterdam. Dat heeft veel energie gekost, die je niet moet ver kwanselen. Ik zie die energie weglek ken." Muzikaal bewandelt Neil Young geen nieuwe wegen: het gaat om de teksten in zijn bekc;nde jankende stijl, begeleid door gitaar en mond-, harmonica. Foto: Lex van Rossen muziek recensie Peter Bruyn Concert: Neil Young. Gezien: 8/5, Heineken Music Hall, Amsterdam. Bij de entree kreeg iedere bezoe ker gisteravond een briefje met de mededeling dat Neil Young had bepaald dat er voor en tij dens het concert en in de pauze géén alcohol zou worden ge schonken. Ook geen bier. Niet ondenkbaar dat deze actie weer zo'n typische grap van de recla- meschuwe rockdinosaurus was om de opzichtig door Heineken gesponsorde Music Hall een hak te zetten. Met een ironische grijns lurkte hij zelf tijdens zijn concert trouwens wél aan een pijpje bier. Maar nog opmerke lijker dan de bierboycot was dat de Amerikaan zijn fans vóór de pauze maar liefst anderhalf uur spiksplinternieuw repertoire voorschotelde. Het solo-optreden van Young leek vooraf de geschiedenis in te gaan als 'het concert van het dure kaartje'. Want er is de afge lopen maanden in kranten, bla den en op websites heel wat af- geklaagd en -gedebatteerd over de drieënzeventig tot negentig euro die moest worden neerge teld voor de man die altijd als de vleesgeworden integriteit van de rock gold. De man die zich kwaad maakte over de vercom mercialisering van de muziek. 'Ain't singin' for Pepsi; ain't sin- gin' for Coke' hield hij vijftien jaar geleden Michael Jackson en Tina Turner voor, die zichzelf als zingende reclamezuilen ver kochten. De eerlijkheid gebiedt te zeggen dat de commerciële krachten rond de popindustrie anno 2003 zo sterk zijn geworden, dat ze zelfs voor een man als Young niet meer te bevechten zijn. Daarbij komt dat de veteraan z'n publiek waar geeft voor hun geld. Zowel kwantitatief - hij speelt bijna drie uur! - als kwali tatief. Hoeveel artiesten van zijn status durven het aan om een concert te openen met honderd minuten - tien lange songs - nieuw repertoire? Young flikte dat kunstje al eens eerder, zo rond 1975, toen hij zijn fans verbijsterde door een optreden lang alleen maar re pertoire van het op dat moment nog niet verschenen album 'To night's the Night' te spelen. Dit maal betreft het de integrale plaat 'Greendale', die ergens in het najaar samen met een DVD in de winkels moet liggen. Een songcyclus over een familie in en klein stadje aan de westkust van de Verenigde Staten. Zoals Lou Reed zijn 'Great American Novel' schreef met de groot steedse kroniek 'New York' uit 1988, zo belicht Young op 'Greendale' alle excentrieke uit wassen op het Amerikaanse platteland. Drugs, geweld, me- diagekte, nostalgie naar een an dere rustiger tijd, paranoia, een Vietnamveteraan, een milieube wust hippiemeisje, de duivel, kortom alle decors voor een he dendaags verhaal. Muzikaal bewandelt de 57-jarige Young geen nieuwe wegen; het gaat hier vooral om de teksten die in zijn bekende jankende stijl, begeleid door gitaar en mondharmonica verteld wor den. Teksten die in de uitver kochte Music Hall woord voor woord goed verstaanbaar zijn. En minstens de helft van de nieuwe liedjes is goed. Na de pauze volgt dan nog een wat plichtmatige serie 'greatest hits' zonder werkelijke verras singen. 'Expecting to Fly' aan de vleugel, het mooie 'Pocahontas', De harmoniumversie van 'Like a Hurricane' zoals die ook op het MTV-unplugged album te horen theater recensie Susanne Lammers ng: De dochters van King Kong sia Walser door het Nationale egie: Antoine Uitdehaag. Spel: le ten Bruggecate, Lou Landré, Louise Stheins, Allard van der ier e.a. Gezien: 8/5, Leidse uwburg. Nog te zien: 10/5, eater Zoetermeer; 16 en 17/5, lijke Schouwburg, Den Haag. antje in de hel noemen maar de drie montere [sters in een verzor- ïuis proberen er tegen 'en op iets moois van te In 'De dochters van ►ng* wil Theresia Walser hoe mensen als dr. n Lucy de B. tot hun da den komen, de uitzichtloze el lende van de wachtkamer voor het mortuarium. Berta, Carla en Meggie, de drie in hun eigen leven niet echt goed bediende verpleegsters, le ven zich lekker uit op hun pa tiënten. Niet door ze te sarren of te kort te doen, maar door ze op een grootse manier te laten ster ven. Voor hun laatste reis laten ze hun slachtoffers groter dan zichzelf worden: filmsterren, dienovereenkomstig aangekleed en opgetut Hun flakkerende kaarsvlammetje mag nog één keer stralen en dan ook goed. Het is bedoeld als een lichtvoe tig stuk, waarin de in aanleg goede bedoelingen doordrenkt zijn van grimmige humor en een alles overgierende frustratie en waarin de gekte overheerst. Dat lukt maar ten dele. Het ideetje van 'De dochters van King Kong' is te lang en te breedvoerig uitgesponnen om werkelijk een klap in je nek te zijn en na de half mislukte moord op mevrouw Doorman, vermomd als Mae West, ver dwaalt het stuk in een slot dat er met de haren bij gesleept lijkt. Dat je het desondanks graag uit wilt zitten, komt door de ac teurs. Zij maken van het stuk wat ervan te maken is: een ver zameling momenten van supe rieur acteerwerk, een staalkaart van schitterende typetjes. Niet meer, maar genoeg om van te genieten. Catherine ten Brugge cate, Antoinette Jelgersma en Marie-Louise Stheins spelen de zusters intens en hevig geschift, kordaat en zwoel en hartver scheurend treurig tegelijk. Tegenover hen staan de oudjes, met gemiddeld vijftig jaar to neelervaring, die van hun perso nages werkelijk pareltjes maken. Elizabeth Hoijtink en Manon Al- ving vertederen als de twee ou de dametjes, die wel hun geheu gen maai" niet hun streken heb ben verloren, Allard van der Scheer als de man die als een versleten plaat steeds in dezelf de teksten bli jft steken, maar toch zijn uiterlijke waardigheid behoudt, en vooral Lou Landré, die van vieze oude man uit groeit tot een waarlijk tragische figuur, die we igert zijn ouder dom te accepteren. Zij tillen 'De Dochters van King Kong' uit bo ven het niveau van een alleen door zijn uitda gende onderwerp opvallend stuk toneel. door Martin Hendriksma hoofddorp- Met de komst van Freek, Youp, Seth, Paul van Vliet, Hans Liberg en vijf keer Acda De Munnik staat de pro grammering van De Meerse meer dan ooit in het teken van cabaret. Gistermiddag presenteerde directeur Jan Gras van de Hoofddorpse schouwburg de nieuwe sei zoensbrochure, die begin volgende week huis aan huis in Haarlemmermeer wordt verspreid. De Meerse boekte in 2002 een recordaan tal van 115.000 bezoekers, maar sloot het boekjaar niettemin af met een verlies van circa een ton euro. Vervanging van lang durig zieken en tegenvallers in de cate ring, die de schouwburg in 2001 in eigen hand nam, zijn de voornaamste oorzaken. Gras greep de presentatie aan om nog maals zijn ongenoegen over de trage be sluitvorming in zijn gemeente te uiten. „Een paar tennisbanen in het centrum houden de uitbreiding van dit pand te gen." De Meerse wil uitbreiden met een vlakke-vloerzaal en ook Het Oude Raad huis een facelift geven. De Meerse ontvangt de komende drie sei zoenen een extra subsidie van 22.000 euro per jaar om dans en toneel beter onder de aandacht van het publiek te brengen. Dat geld is afkomstig uit het nieuw, landelijke Fonds voor Programmering Podiumkun sten en Marketing. Naast veel cabaret, komen volgend sei zoen onder meer Wibi Soerjadi, Christina Branco, Frank Boeijen en The Golden Ear ring naar Hoofddorp. Het toneel brengt grote namen als Anne Wil-Blankers en musicalster Angela Schijf (in Glazen speel goeden Willem Nijholt en Trudy Labij in De vrouw die haar man opvrat. Hoewel De Meerse met 181 geplande voorstellin gen vrijwel geheel is volgeboekt, heeft Gras opnieuw enkele groepen repeteer- en montagedagen gegund. Onder meer Plien Bianca, Nuhr en De Mexicaanse Hond (met de nieuwe productie van Alex van Warmerdam) maken hiervan gebruik. Zij spelen allen ook enkele try-outs in de Hoofddorpse schouwburg. De tentoonstellingen in Galerie De Meerse krijgen voortaan een vaste looptijd van een maand. Elke nieuwe expositie wordt geopend met een concert in het genre we reldmuziek, waar mogelijk thematisch verbonden aan de tentoongestelde kunst. De loting voor de abonnementsplaatsen gaat op 21 mei van start. De verkoop van losse kaarten begint op 23 augustus. «I

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15