LEIDEN REGIO 'Leugenachtig schoolbestuur moet aftreden' igstgeestse 'luis in de pels' figureert nu in soaps Gebruik noodgebouw als verpleegafdeling 'onverantwoord' Zoeterwoudse kinderraad wil meer les over natuur »uw plan raakhaven KvK: 'Bedrijven schaden agrarisch gebied niet' Warmond in de schulden Kruis terug op Meerburgkerk Ruzie Montessorischool escaleert door riolering viteiten inkelhof - In winkelcentrum hof in Leiderdorp zijn g en morgen extra acti- Ondernemers presen- un nieuwste snufjes op koopplaza en er is een sch terras. Zaterdag is er aniummarkt op de Sta- lder. Wie zaterdag tussen 6 uur boodschappen Winkelhof, krijgt een te- dfln voor een plantje. tunnel 4it weer woude - De HSL-tunnel jet Groene Hart groeit istaag. Nadat de tunnel- ichine een maand heeft afcan bij de schacht langs 111, is vanmorgen het teer hervat. Technici de afgelopen tijd on- d gepleegd aan de boor- boormachine is nu iets helft. In oktober moet aankomen bij de derde ste tussenstop, de chacht in de Bent bij woude-Dorp. Daarna C t in één keer naar de ii litgang bij het Westein- eboorde tunnel tussen orp en Hazerswoude- in totaal 7,2 kilometer a^erbieskreek jubileum k>rp - De bewoners van h irbieskreek in de Leider- wijk Voorhof vieren vol- C jreek zaterdag het 25-ja- aan van hun straat. Het irdt om vijf uur 's mid- or wethouder MacGilla- jend. - Bouwbedrijf Jos )g.ftieeft een nieuw bouw er Kwaakhaven klaarlig- Rijpweteringse project jaar hoopt dat het plan voor de voormalige van de Kwaak Water réi de goedkeuring van enden kan wegdragen, en van woningen aan de van Steenishof in Poel- n massaal in protest ge- tegen het eerste plan. d0e hoogte van het appar- ngebouw noemden de makers onacceptabel, svertegenwoordrgers van lest zijn voorzichtig ge- met het goedkeuren van innen en hebben een estoken voor het eerste in. los Jansen presen- nieuwe tekening woens- ïi om 19.00 uur in het tiecentrum Poelgeest, erkers van de gemeente avond aanwezig om een ng te geven op de amb- jrocedure die wordt ge- door Ruud Sep regio - De vestiging van niet- agrarische bedrijven op het plat teland is minder erg dan de meeste beleidsmakers denken. Dat is de uitkomst van een on derzoek dat de Kamer van Koophandel Rijnland heeft ge daan naar de bedrijvigheid in het buitengebied van de Leidse regio, de Rijnstreek en de Duin en Bollenstreek. Het buitengebied van met name de Rijnstreek blijkt veel niet- agrarische bedrijven te herber gen, zonder dat het landschap daar ernstig door wordt aange tast. Ruim een kwart van de niet-agrarische bedrijvigheid vindt hier plaats in agrarisch ge bied. De Kamer heeft van alle inge schreven niet-agrarische bedrij ven bepaald of ze een postcode hebben die binnen of buiten de bebouwde kom valt. Hoewel die lijn op basis van postcodes niet haarscherp valt te trekken - sommige postcodes vallen deels binnen en deels buiten de be bouwde kom - maakt het onder zoek duidelijk dat het platteland rijk is aan bedrijven. En dan gaat het niet of nauwelijks om bij voorbeeld recreatiebedrijven, maar vooral om groothandel en zakelijke dienstverlening. Samen zijn die twee categorieën goed voor driekwart van de platte- landsbedrijven. Een andere verrassing uit het onderzoek van de Kamer, is dat er onder de bedrijven in het bui tengebied ook vrij veel grote jongens zitten. In de Rijnstreek blijkt 15 procent van de bedrij ven met meer dan vijftig werk nemers in het buitengebied te zitten, in de Duin- en Bollen streek is dat zelfs 38 procent In de Bollenstreek gaat het overi gens om bedrijven bijvoorbeeld bij een woonhuis of in een oude schuur. De ondernemingen als bijvoorbeeld het Akzo-complex die op bedrijfsterreinen buiten de bebouwde kom zitten, zijn niet meegeteld. Het feit dat er zo veel bedrijven in het buitengebied verstopt zit ten, is voor de Kamer van Koop handel hét bewijs dat die bedrij ven daar niemand in de weg zit ten. En dat betekent dat het be leid van de afgelopen jaren om steeds strenger op te treden te gen 'gebiedsvreemde' bedrijvig heid wat de Kamer betreft op de helling moet. Want die bedrij vigheid levert een belangrijke bijdrage aan de leefbaarheid van het platteland, zeker nu het in de agrarische sector al jaren niet goed gaat. De Kamer gaat nog een stapje verder. Bedrijven zijn niet alleen geen bedreiging van het land schap, ze kunnen zelfs een posi tieve bijdrage levereq^an de na tuur- en landschapswaarden. Bijvoorbeeld doordat ze ervoor zorgen dat monumentale be drijfsgebouwen een nieuwe be stemming krijgen, maar ook doordat ze bijdragen aan de ver nieuwing van oude, verpauper de bedrijventerreinen. Bedrijven zouden zelfs kunnen zorgen voor de aanleg van nieuwe landgoederen', waarbij agrari sche grond wordt omgevormd tot een parkachtige omgeving. De Kamer droomt al van dure adviesbureaus en advocaten kantoren die hun Amsterdamse grachtenpanden verlaten voor een schilderachtig plekje in het Groene Hart. Juist dat soort ka pitaalkrachtige bedrijven zijn volgens de Kamer van Koop- handelnodig om de verpaupe ring van het landelijk gebied te gen te gaan. van de hel in de hemel terecht gekomen' 1st - Jarenlang volgde ze jeestse politiek vanaf Ze kaartte 'corruptie- an, woonde elke verga- de raadszaal bij en mmige gemeentebe- tot wanhoop. ,,Ik was ikvan de publieke tribu- t Margriet Duyster la- K)3 kunnen politieke len de Oegstgeestse niet j boeien. De voormalige e pels komt tegenwoor- n het werk als figurant, t in reclamespotjes, het toneel en figureert 's en films. „Het is een ce wereld. Heel gezellig. >t verschil met de poli- ïn van de hel in de he- :ht gekomen." igochtend is Duyster in vertrouwde omge- le tuin van het Oegst- {emeentehuis is de crew lapserie Onderweg naar voor de zoveelste keer reken voor opnames. :-ziekenhuis, zoals itehuis in de serie it deze keer 75 jaar irdt buiten gevierd. Duyster - hoogblond, mantelpakje, hoge is te gast op het feestje, glaasje nepwijn in haar stert ze naar de speech i ker tiekenhuis- directeur, matlle opnames voor On- p lhaar Morgen vinden de studio, maar voor iger, de laatste afleve- de zomerstop, trekt de E fid naar buiten. Die laat- 1 s Bring, die op 24 juni ;ezonden, eindigt met 79pnend moment. Van enige spanning is op de op namedag niets te merken. Scè nes moeten eindeloos worden overgedaan en de acteurs han gen tussendoor een beetje rond. Het duurt bijna anderhalf uur voordat de speech-scène goed op de band staat, maar Margriet Duyster blijft stralen. Ze komt haar tijd prima door. Ze keuvelt wat met mede-figuranten en productiemedewerkers - „ieder een jjs zó aardig" - en tussen de opnames en de repetities door leest ze de krant. Duyster wordt meestal gevraagd voor rolletjes als 'kakwijf of 'tak- kewijfDie uitstraling heeft ze nu eenmaal. Maar als ze de kans krijgt om een ander type te spe len, dan grijpt ze die met beide handen aan. Ze vond het een verademing om in een stuk van Toneelgroep Amsterdam een Amerikaanse toeriste uit te beel den. „Mocht ik eindelijk een spijkerrok en gympies aan." De ze week heeft ze meegedaan aan Margriet Duyster is in haar element als figurante in een aflevering van Onderweg naar Morgen. Foto: Dick Hogewoning een casting voor een thriller. Als het doorgaat word ik vast gebonden aan de verwarming en vastgetaped en krijg ik een si naasappel in mijn mond ge stopt", aldus Duyster. „Dat is weer eens iets heel anders." zoeterwoude-runduk - De Meerburgkerk in Zoeterwoude-Rijndijk heeft weer een kruis. Pastoor B. Versteegen zette het gistermiddag terug op de toren. Het kruis was in verband met de restauratie van de toren enkele maanden elders opgeslagen. Foto: Dick Hogewoning door Janneke Dijke vervolg van voorpagina leiderdorp - De 'wisselwoning' op het terrein van het Rijnland Ziekenhuis mag straks in zijn huidige vorm niet worden gebruikt als verpleegafdeling. De Leiderdorpse brandweer spreekt daarover een veto uit, zolang er in het noodgebouw geen extra brandwerende maatregelen zijn genomen. Vol gens de veiligheidsregels moet elke afzonderlijke bedkamer brandwerend en afsluitbaar zijn. „Zo'n kamer moet dertig minuten brandwerend zijn en voorzien van zelfsluitende deuren, die ook brandwerend zijn", aldus preventiemedewerker Vorst van de brandweer. Zijn kritiek betekent niet dat het noodonderkomen krakkemikkig is, bena drukt hij. „Het kan best gebruikt worden, maar niet als verpleegafdeling. Het is geschikt als poli kliniek, maar voldoet niet als iemand onder nar cose wordt gebracht." De wenteltrap in het ge bouw moet worden vervangen door een rechte trap. „Van een spiltrap kun je met veel minder mensen tegelijk af." Brandweer en gemeente vinden dat het zieken huis meer dan andere instellingen verplicht is zich aan de veiligheidseisen te houden. „Het is maat schappelijk niet te verantwoorden dat een ge bouw, dat tijdelijk dienst doet als ziekenhuis, niet voldoet aan de huidige regelgeving." Het managementsteam en het hoofd bouwzaken van het Rijnland Ziekenhuis vinden, dat ze zich wel aan de eisen houden. Vertegenwoordigers van het ziekenhuis hebben veelvuldig overlegd met de brandweer en de gemeente om te weten te komen aan welke eisen het pand moet voldoen. „We hebben inmiddels deurdrangers besteld. Volgens ons is dat genoeg", aldus woordvoerster J. Schrij- nemaekers. Of dat zo is, moet vrijdag 16 mei blij ken, als het ziekenhuis zich verdedigt voor de ge meentelijke bezwarencommissie. door Joris Rietbroek oegstgeest - De verhuizing van de Oegstgeestse Montessori school naar Poelweijde verloopt niet zonder slag of stoot. De ou dervereniging van de school is woedend op het schoolbestuur van de openbare scholen in Oegstgeest. Voorzitter R. Dikken van de oudervereniging spuwde haar gal gisteravond in een ver gadering van de commissie Leven Wonen. Een e-mail die voor het schoolbestuur bestemd was, maar per ongeluk bij Dikken te recht kwam, gooide olie op het vuur in het conflict. De boodschap in het mailbe richt is volgens Dikken niets meer dan een stevig potje mod dergooien. De inhoud ervan geeft ze liever niet prijs. „Maar er staan aantijgingen tegen mij en de oudervereniging in", sneert ze. „De strekking is dat wij maar eens moeten ophou den met zeuren. Het interes seert me verder niet wat het be stuur van ons vindt Maar dat dat zo naar buiten komt is wel erg amateuristisch." Het schoolbestuur en de ouder vereniging liggen al langere tijd in de clinch. Het bestuur wil de ouders geen tekst en uitleg ge ven over het renovatiewerk in Poelweijde. De bezorgde ouders kwamen er achter dat Poelweij de een achterstallig onderhoud heeft van 700.000 euro en vreest nu voor een onveilige en on prettige nieuwe school. Ze spre ken van slechte muren, verou derde luxaflex en gebarsten toi letpotten die aanvankelijk niet vervangen zouden worden. „Het schoolbestuur heeft tegen ons gelogen en zou eigenlijk af moeten treden", stelt Dikken. „Ze beweren tegen de gemeente dat ze met ons hebben gespro ken over de renovatie van Poel weijde, maar dat is niet waar. Het bestuur geeft bovendien aan dat alles volgens plan ver loopt, maar waarom kunnen ze ons dan geen details vertellen over de werkzaamheden?" Om er zeker van te zijn dat de leerlingen van de Montessori school in juni in een veilig ge bouw komen, heeft Dikken de gemeente verzocht de GG en GD een onderzoek te laten doen naar de kwaliteit van Poelweij de. „Die controleren bijvoor beeld of alle trapleuningen wel in orde zijn", aldus G. Stokker, penningmeester van de ouder vereniging. „Of ze kijken of de verwarming en de verlichting goed zijn. Ze checken kortom alle basisvoorzieningen voordat we verhuizen." S. Riedstra, voorzitter van het schoolbestuur, laat zich niet uit het veld slaan door de beschul digingen van Dikken. Doodkalm vertelt hij dat al het noodzakelij ke werk voltooid is vóór de ople vering van de school. „Wat nog moet gebeuren, gaat gebeuren." Ook wethouder Steens verzekert de ouderenvereniging dat de be langrijkste werkzaamheden voor de verhuizing klaar zijn. Zij heeft het volste vertrouwen in het schoolbestuur. Steens betreurt het dat het con flict geëscaleerd is. Ze begrijpt niet waarom de oudervereniging zich tot de gemeente en het schoolbestuur wendt voor infor matie. Als ze meer willen weten over de renovatie moeten ze naar de directie van de school stappen. Het gaat ze bijvoor beeld niets aan hoeveel geld de gemeente in het verleden heeft besteed aan Poelweijde. Begrijp me niet verkeerd, de ouderver eniging doet ontzettend goed werk. Laten ze zich vooral bezig houden met het wel en wee van de kinderen op school. Hopelijk kunnen we na de verhuizing af stand nemen van alles wat er nu gebeurt." warmond - Het aansluiten van alle Warmondse woningen op het riool voor 2005 gaat de ge meente drie miljoen euro kos ten. Warmond is volgens de wet verplicht om te zorgen dat op 1 januari 2005 het rioleringstelsel alle woningen in het dorp be reikt. Er zijn nog zo'n dertig wo ningen in Warmond die niet op het riool zijn aangesloten. Voor gebouwen binnen de be bouwde kom hoeft dat aanslui ten niet duur te zijn. Maar het aansluiten van buitenplaatsen als Huys te Warmont en Land goed Oostergeest, het huis bij de molen in de Broek- en Si- montjespolder en enkele woon boten wordt voor de gemeente een kostbare zaak. Wethouder Van Klinken: „Ik denk dat War mond hier veel te lang mee heeft gewacht" Volgens Van Klinken komen vooral de gemeenten met veel buitengebied, zoals Warmond, flink in de klem. Toch ziet de wethouder een mogelijkheid om de hoge kosten te betalen. „We lenen het van de bank en laten het de gebruikers over tientallen jaren in termijnen terugbeta len." De Warmondse raadscom missie die gisteravond over de riolering vergaderde, ziet daar echter veel risico's in. Warmond Anders-fractievoor zitter J. van der Vooren ziet in het probleem een mooie gele genheid om samen te werken met andere gemeenten. „Ik kan me zo voorstellen dat Alkemade en Sassenheim ook met dit pro bleem zitten. Misschien kunnen we gezamenlijk een offerte laten maken om de kosten te druk ken." Commissielid J. Kwestro vraagt zich af hoe andere gemeenten het financieel regelen. „Hebben ze soms slimmere politici of een creatievere wethouder?" Kwes tro vindt het idee van Van der Vooren om met andere gemeen ten te gaan praten interessant. „Het is in ieder geval de moeite waard, want dit is een verschrik kelijk groot bedrag." door Judy Nihof zoeterwoude - Ze willen graag meer leren over de natuur en het milieu. Dat is volgens de le den van de Zoeterwoudse kin dergemeenteraad belangrij. Op school doen ze er te weinig aan, vinden ze. „Zoeterwoude is zo leuk en er is zoveel groen. Het is leuk om er meer over te weten", zegt Robert van de Klaverweide- school. Shenna van de Bern ar- dusschool ziet het in breder per spectief. „Het is belangrijk om te weten wat je moet doen voor de ozonlaag en zo." Zestien kinderen uit groep ze ven van de vier plaatselijke ba sisscholen waren gisteravond anderhalf uur raadslid. Ze mochten duizend euro uitge ven. Ze werden het roerend eens over de noodzaak van meer lesmiddelen over natuur en milieu, zoals boeken en cd- roms. „Leskisten over natuur en milieu kunnen jaren mee en kinderen van alle leeftijden heb ben er wat aan", aldus Sabine van de Corbuloschool. De kindergemeenteraad - een initiatief van de gemeente Zoe terwoude - is bedoeld om kin deren kennis te laten maken met de gemeente en de ge meentepolitiek. De raadsleden konden kiezen uit vier projec ten. Zo had verkeersorganisatie 3VO de duizend euro graag wil len besteden aan extra verkeers- onderwijs. Als kinderen meer oefenen in het verkeer en beter voorbereid aan het verkeersexa- men deelnemen, gebeuren er volgens de organisatie minder ongelukken „Elke schoolweek komt één kind om in het verkeer en 6500 kinderen komen jaar lijks in het ziekenhuis door een verkeersongeluk", vertelde een vertegenwoordiger van 3VO. Maar het idee van 3VO om kin deren na afloop van de ver- keersoefeningen te belonen met een keycord, een button of een pen, sprak niet aan. Dat vonden de jonge volksvertegenwoordi gers maar smijten met gemeen schapsgeld. „De belasting die mensen betalen, moet je niet gebruiken voor cadeautjes", meent Robert Een voorstel van de plaatselijke bibliotheek om alle vier de ba sisscholen een cursus verhalen vertellen te geven sprak sommi ge raadsleden wel aan, maar ze raakten niet overtuigd van de noodzaak. Ook een als tovenaar verklede verhalenverteller kon de kinderen niet over de streep trekken. Eduard van de West- woudschool gaf toe dat hij even had getwijfeld tussen het project van de bieb en het natuur- en milieuproject. „Ik had eerst de neiging om op de bieb te stem men. Maar dat verhalen vertel len is maar voor één keer." Ook een ander project op cultuurge bied haalde het om die reden niet. Duizend euro voor een eenmalig theaterbezoek hoefde voor de kinderen niet zo. Het is wel leuk, zo'n uitje, vond Maar ten van de Corbuloschool. „Maar ouders kunnen toch ook zelf met hun kinderen naar het theater gaan?"

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13