eidse roeiers klem 1 Dwarswatering LEIDEN 8f REGIO Juderwets ballensoepjeop modern vmbo-eindexamen Soap rond afval in Leids nieuwbouwwijkje Celstraf na babbeltrucs R3 wïï'ic 'Markt is goed bereikbaar' AC 9 MEI 2003 lerdorp biedt Asopos de Vliet oplossing mneke Dijke X>rp- Studentenroeiver- Asopos de Vliet is blij 'medewerking van de ge- 5 Leiderdorp. Door een ge- slijke noodverordening gt 'droomdomein' van de aan de Dwartswatering baar. Steigers rezen als itoelen uit de grond, waar- leiwedstrijden onmogelijk t worden. ij straks niet meer kunnen krijgen we geen leden Dit is een noodgeval", ienske Doomink, voorat- 1 de studentenvereniging, 5 Asopos werden de ge- b Leiderdorp en het hoog- aadschap overvallen door tselinge grote hoeveelheid igen voor aanlegsteigers, wethouder MoUcenboer. I er zo snel mogelijk een an maken. Er is een pro- in gang gezet waarmee B aanvragen geweigerd n worden. „De aanvragen ensen nu indienen, hou- e op tot de noodvoorzie- 5 getroffen." Tegelijkertijd iert de gemeente de be- lingsplannen, want de ge- e wil de boten op de meeste plekken langs de Dwars watering weren. Ook voor de roeiwedstrijden is er een oplossing gevonden. In de Algemene Plaatselijke Veror dening (APV) komt te staan wanneer de boten er mogen lig gen en dat mensen er niet mo gen overnachten. „Bovendien nemen we er in op dat de bur gemeester mag bepalen dat ze op bepaalde dagen het water uit moeten in verband met een roeiwedstrijd. Ja, we zijn einde lijk eens bezig." Doomink weet niet wat ze hoort. „Wat is dit goed nieuws. Briljant." Bij Asop os gaat de vlag uit. Eind vorig jaar verschenen er her en der langs de kanten van de Dwarswatering plotseling aanlegsteigers. Het aantal nam in rap tempo toe, en natuurlijk bonden de eigenaars hun sloe pen en vletjes eraan vast. Gevolg was dat de Dwarswatering een stuk smaller werd. Zo smal, dat twee roeiboten niet meer naast elkaar passen en je een wed strijd dus wel kunt vergeten. Het Hoogheemraadschap van Rijn land wil de roeiers wel helpen, maar kan niet. En wat de ge meente Leiderdorp wilde, werd Doomink niet duidelijk. Be zwaar maken hielp tot nu toe niet. Ze overwoog zelfs een rechtszaak. De Leidse studenten roeien al sinds de jaren zestig in de Lei- derdorpse Dwarswatering, die ze liefkozend de DW noemen. Hun sociëteit staat op het ter rein bij Driegatenbrug. „Oor spronkelijk is de DW in het be stemmingsplan opgenomen als roeiwater", zegt Doomink. „Wij mochten hier nooit aanleggen omdat we dan het riet langs de oevers beschadigen. Ook is het coachpad geasfalteerd, zodat onze coaches er kunnen fietsen. Eigenlijk is het namelijk een voetpad." Een droomdomein, dat is het. Niet voor niets komen studen tenroeiers uit heel Nederland naar Leiderdorp voor het jaar lijkse competitie roeien. „Er zit hier dan 600 700 man. Je kunt ook meedoen aan een competi tie op de Amstel, maar in Lei derdorp is het veel kleiner. Je kunt hier meefietsen, dat is veel gezelliger." Doodsbang zijn de studenten, of die wedstrijden in de toekomst nog wel kunnen doorgaan nu steeds meer bootjes de oevers vullen. En of hun vereniging kan blijven bestaan. „Tussen die eerste en tweede brug zit nog Renske Doomink bij de Dwarswatering. Roeiers botsen op elkaar als aan beide oevers boten zijn aangemeerd. Foto: Hielco Kuipers niets", zegt Doomink, terwijl ze op het coachpad staat. „Dat noemen wij het smalle stuk, en daar mogen ook steigers komen. Als dat gebeurt, kunnen wij het helemaal wel vergeten. Dan wordi de doorgang veel te nauw." Een bijkomend pro bleem is dat de bestuurders van motorboten vaak hard optrek ken. „Die golfslag is voor ons vervelend, het wordt je eigenlijk onmogelijk gemaakt om te trai nen. Hoe beter je bent, hoe smaller je roeiboot. Zo'n boot is extra gevoelig voor golven." Tot overmaat van ramp wil de gemeente Leiderdorp ook nog eens alle bruggen in de buurt verhogen. „Dan is het einde ver haal. Dan komen hier ook grote boten. Als roeier zit je achterste voren, je ziet niets aankomen. Iedereen zit erover in." De Stichting Leidse Studentenhuis vesting (SLS), de universiteit en de gemeente maken plannen voor de bouw van een nieuw onderkomen voor Asopos. „Straks zit je hier in een duur watersportcentrum en kun je niets." lister Van der Hoeven aangenaam verrast tijdens werkbezoek aan Visser 't Hooft Lyceum brijn Kramp nemen. De docent is tevreden LEIDEN LADDER meerburg - Computercafé 't Nokkie in buurtcentrum Matilo heeft een internet aansluiting gekregen, dankzij financiële on dersteuning van Stichting Meerburg/Buurtfonds. Het Computercafé heeft acht pc's en is van maandag tot en met donderdag van 10.00 tot 12.30 uur geopend. Het lidmaatschap kost 11,50 euro per jaar; per dagdeel zijn de kosten 2,00 eu ro. Belangstellenden worden uitgenodigd voor de opening op woensdag om 12.00 uur. noordvest - In het verenigings gebouw van Muziek- Show band Concordia aan de Lange- gracht 61 wordt morgen een bingo gehouden. Aanvang 20.00 uur. pancras - In buurthuis de Pan- crat aan de Middelstegracht 85 is het morgen om 20.15 uur Bingo Binnendijks. De zaal is om 19.00 uur open. Woensdag kunnen 50-plussers om 13.30 uur bingo spelen. Dan is de zaal om 12.30 uur open. slaag wijk - Ook in buurthuis Op Eigen Wieken wordt mor gen om 20.00 uur een bingo ge houden. Alleen volwassenen hebben toegang. Voor zeven spelronden zijn de kosten 6,00 euro, meedoen aan de super- ronde kost 1,50 euro. De zaal van het buurthuis aan het Val kenpad 5 is om 19.00 uur open. Meer informatie: 5212893. brijn Kramp - Examens zijn niet meer ze waren op de vmbo-af- I van het Visser 't Hooft m. Op de school aan de leilaan kreeg minister Van oeven gisteren te zien hoe mbinatie van praktijk en Ie uitpakt. Zij bezocht de igen in het voorbereidend tlbaar beroepsonderwijs i één van hun eindexa- in de praktische vakken Jde zich op de hoogte van ïanderingen die daar in porgevoerd. ir wordt voor het eerst op ivmbo-scholen in Neder- de praktijk en de theorie igreerd geëxamineerd. Hoe leries in zijn werk gaat was (afdeling consumptief en me van het Visser 't Hooft im duidelijk zichtbaar, rof Van der Hoeven een teerlingen aan die aan het en bakken waren. Ieder- as met een ander gerecht in de aanwezige docenten n niet alleen hun kook- m in de gaten, maar letten of ze het werk wel veilig tden. Daarnaast was een >orzien van allerlei kook- jroenten en kruiden. Hier, docent R. Vink uit, testen 11 productkennis, een an- iderdeel van dit examen. )A-minister wordt uitge- ook een poging te onder nemen. De docent is tevreden met het resultaat Van der Hoe ven slaagt er zelfs in de foelie: de zaadlijst van de nootmuskaat, te benoemen. Het eten dat de examenleerlin gen bereiden wordt even ver derop genuttigd in het restau rant van de school. Daar serve ren andere leerlingen de gerech ten en drankjes uit aan de geno digden. Ook dit is een onderdeel van hun examen. Bas mag de tafel van de minister bedienen. Een tikkeltje nerveus voorziet hij Van der Hoeven en haar gevolg met licht trillende handen van een 'heerlijk ouderwets ballen soepje'. Keurig buigend en zichtbaar opgelucht dat de lich te lunch goed is verlopen neemt hij na afloop afscheid van zijn prominente gast met de vraag of ze de groeten van Bas wil doen aan een kennis die bij het minis terie van onderwijs werkt Van der Hoeven laat de naam note ren door haar medewerkster en belooft de boodschap over te brengen. Ook bij de afdelingen metaal/e- lectro en zorg en welzijn maakt de minister kennis met de eind examens nieuwe stijl. De leerlin gen beantwoorden haar vragen terwijl ze ondertussen beheerst doorwerken aan hun eindexa menwerkstuk. De docenten pra ten haar bij over alle verande ringen op de werkvloer, want van een Idas kun je eigenlijk niet Minister Van der Hoeven bezoekt de vmbo-afdeling van het Visser 't Hooft Lyceum tijdens het eindexa men. Een leerling techniek electro heeft het eerste werkstuk, een bankschroef, al gemaakt. Het tweede, een stopcontactdoos voor buiten, is deze dag de eindexamenopgave.Foto: Mark Lamers meer spreken in het vmbo. Het eindexamen is namelijk niet het enige dat bij Visser 't Hooft is veranderd. Ook de opleidingen en bijbehorende lesruimtes zijn de afgelopen jaren volledig ver nieuwd. Op deze school kun je niet langer de richting timmeren of schilderen kiezen, of een vooropleiding volgen voor schoonheidsspecialiste of kin derleidster. Visser 't Hooft biedt alleen nog maar zogenoemde intrasectorale programma's aan. Zoals de opleiding bouw, waar je niet alleen de beginselen van timmeren leert, maar ook met selen, schilderen, stukadoren en andere vakkennis die op je op een bouwplaats nodig hebt. Zo heeft de school ook de welzijn- en zorgopleidingen samenge voegd tot een brede opleiding waar leerlingen kennis opdoen van uiterlijke verzorging en van zorgverlenende vakken als kin deropvang, bejaardenverzorg ster en jongerenwerkster. Deze diversiteit komt ook terug in het examen. De leerlingen van zorg en welzijn kregen 220 minuten de tijd om zes op drachten uit te voeren die be trekking hadden op de organisa tie van een schoolfeest. Dat hield in dat ze onder andere een stappenplan moesten opstellen, het haar van een medeleerling moesten wassen, pizzapuntjes moesten maken en afbakken, en een aankondiging in de vorm van een poster in elkaar moes ten zetten. Daarbij hielden de twee docenten die het examen afnamen haar uiteraard nauw lettend in de gaten. Minister Van der Hoeven was geïnteresseerd in de opvattingen van de leerlingen en leraren over de nieuwe onderwijsvorm en toonde zich na het werkbe zoek onder de indruk van de school. Ze complimenteerde af delingsdirecteur E. Heitmeijer, rector J. Kuurman en de docen ten met de bergen werk die zij hebben verzet om de praktijk en theorie zo goed te integreren. Het zelfbewustzijn dat de leer lingen uitstraalden vond ze op vallend. „De leerlingen kunnen allemaal goed uitleggen wat ze doen en waarom ze het zo doen. Antwoorden als 'het moet zo omdat dat hier staat' hoor je hier niet Die zelfstandigheid en dat zelfbewustzijn krijg je niet vanzelf. Dat ontwikkel je door goede vorming." Ook was de minister aange naam verrast over de samen werking op onderwijsgebied in de Leidse regio en Duin en Bol lenstreek. De samenwerking tussen de vmbo's en ROC's die de doorstroming van leerlingen moet versoepelen, vond ze be langwekkend. De onderlinge verstandhouding tussen de ver schillende vmbo's verdient vol gens haar in andere delen van het land navolging. Doordat andere vmbo-scholen de gespecialiseerde opleidingen in stand houden kon het Visser 't Hooft Lyceum gemakkelijker zijn opleiding intrasectoraal ma ken, legt afdelingsdirecteur Hei tmeijer uit. „Leerlingen die lie ver een gespecialiseerde oplei ding willen volgen verwijzen we door naar de andere vmbo's. Andersom gebeurt dat ook. Als een leerling nog niet weet of hij later het toerisme of de horeca in wil, dan attenderen wij hem op de mogelijkheden bij ons. Zo bieden we met zijn allen nage noeg het hele spectrum aan vm bo-opleidingen aan." mors kwartier - De Leidse Welzijnsorganisatie verzorgt woensdag om 10.00 uur een bingo in buurthuis Morsch- wijck. De toegang bedraagt 1,25 euro inclusief een kopje koffie en de bingokaarten voor de eer ste ronde. Een boekje voor de volgende vijf ronden kost 3,00 euro. Buurthuis Morschwijck staat aan de Topaaslaan 19, te lefoon 5765656. noorderkwartier - De Leidse Ruilvereniging Koningskerk verzorgt vrijdag 16 mei een ruil- avond voor verzamelaars van postzegels, prentbriefkaarten of telefoonkaarten. Iedereen die een verzameling heeft op dit gebied en die wü uitbreiden is tussen 19.00 en 21.45 uur wel kom in buurthuis 't Spoortje, Bemhardkade 40. Er is tevens een kavelveiling. De entree voor niet leden bedraagt 0,75 euro, voor jeugd tot en met 15 jaar 0,50 euro. De ruilvereniging heef ook een websiterwww.ruil- ver-koningskerk.nl houtkwartier - In het Heem park aan de Oegstgeesterweg begint zondag 25 mei om 14.00 uur een wandeling door het park. Het thema van de wande ling is 'Daar zit een luchtje aan'. 1 in een nieuwbouwwijkje vinden de bewoners van enkwartsstraat. Dat is de die ligt tussen de Sma- an en de Hoge Morsweg, ijdig aan de Saffierstraat, aast liggen de Jadestraat (omalijnstraat. De nieu- woners zijn avontuurlijk dd en de kinderen om it nieuwe vriendjes en ken zich uitstekend tus- rgen zand en puin. Maar euwe wijk betekent ook etje pionieren. En vooral •en als het om de afvoer gaat en de daaruit loeiende contacten met ding Milieu en Beheer van de gemeente. In de nieuwe wijk zouden de bekende afvalcontainers van de gemeente komen zodra het laat ste huis was opgeleverd, zo was de bedoeling. Maar omdat er een interval van drie maanden tussen de oplevering van de eer ste en laatste woning was, zou een probleem ontstaan. Geluk kig was de gemeente bereid om een tijdelijke oplossing te bie den, na enig aandringen van de eerste bewoners. Dus kwam er een flinke, gemeenschappelijke vuilcontainer tot plezier van ie dereen. De lol werd echter al snel vergald door afvaltoeristen die de container sneller vulden De Blauwe Steen, die al 700 Jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen telefoon 0 71 - 53 56 424 dan de bewoners. Onlangs, na de oplevering van het laatste huis, gebeurde er echter niets van de kant van de gemeente. Dus bestookten de bewoners de ambtenaren met telefoontjes wanneer toch hun afvalcontainers zouden komen. En op een zonnige morgen stond daar plotseling de man van de gemeentereiniging in de straat die vrolijk aanbelde met de blijde boodschap 'de contai ners komen eraan'. Eén pro bleempje was er nog wel, want alleen de container voor restaf val was leverbaar. De gft-con- tainer liet nog zes weken op zich wachten. .Achterstand bij de productie, mevrouw", was het commentaar van de ambte naar. Maar zo lang mag u al het huisvuil bij elkaar doen. En, o ja, uw restafvalcontainer is te genwoordig grijs, dus niet meer groen." Daarop reageerden de bewo ners met de vraag of de mijn heer ervoor kon zorgen dat die ene container dan tijdelijk elke week kon worden geleegd. Nee, dat kon de ambtenaar niet, maar hij zou er wel naar infor meren. Vanaf die dag sloeg de stemming om in de Rozen- kwartsstraat en omgeving. De zakken vol vuilnis stapelden zich op. Honden trokken die zakken open waardoor er over last ontstond en de nieuwe be woners gingen dus zelf maar voor afvaltoerist spelen. Bij het naburig winkelcentrum en in de binnenstad werden zakken met afval gedumpt. Wel kwam leiden - Stemmingmakerij noemt wethouder Geertsema de brief die het bestuur van wijkvereniging Pancras-West aan burgemeester en wethouders schreef na de brand van woensdag 23 april in de kip- pengrill op de Vïsbrug. De brand die oversloeg naar een aangren zende kraam, een auto en een deel van een terras, bevestigt volgens de wijkvereniging de noodzaak van een snelle verbetering van de bereikbaarheid van het marktgebied voor politie, brandweer en am bulances. Volgens Geertsema heeft die brand juist bewezen dat de markt goed bereikbaar is. „Ik deel de mening van de wijkvereniging niet", aldus Geertsema. „De brandweer kon van twee kanten dicht in de buurt van de brand komen. Via de Vismarkt waar niet één marktkraam in de weg stond en de andere aanrijroute was via de Apothekersdijk en de Aal markt." Had er wel een marktkraam in de weg gestaan dan was er riog niets aan de hand geweest, meent Geertsema. „Luifels zijn in een paar seconden in te klappen of weg te halen. Bovendien is een brandweerauto sterker dan een luifel. Als het moet, rijdt zo'n wagen door." Volgens de wethouder is de inventarisatie van luifels, windscher men van restaurants en andere mogelijke obstakels voor noodver- keer op de hele markt onlangs afgerond. „De marktmeesters heb ben alles gerapporteerd aan de brandweer. Die ziet geen aanleiding om in te grijpen." De problemen rond het ophalen van het huisvuil in de Rozenkwartsstraat lijken tot het verleden te behoren. Foto: Henk Bouwman de vuilniswagen voor de gft- bakken de straat inrijden. Blijk baar verloopt de communicatie bij Milieu en Beheer niet ge smeerd, dachten de bewoners toen. Vorige week vrijdag hoorden de bewoners het verlossende ge luid van een vuilniswagen. Ein delijk wordt ons afval opge haald, dachten zij nog. Maar wat bleek? De vuünisfieden re den door. Zij zagen namelijk geen groene maar grijze contai ners. Die kenden zij niet, van daar. Na de nodige telefoontjes naar Milieu en Beheer werd die fout nog dezelfde dag hersteld. En onder luid applaus werd voor de eerste keer het huisvuil opgehaald. Het wachten van de bewoners is nu op de gft-containers. Die zijn inmiddels gearriveerd, aldus een woordvoerder van de gemeente. „En van die andere problemen is ons niets be kend." Eric-Jan Berendsen den haag - Een 32-jarige junk is gisteren door de Haagse recht bank veroordeeld tot een cel straf van 18 maanden jaar plus zes maanden voorwaardelijk. De Haarlemmer is schuldig bevon den aan zeventien babbeltrucs in Leiden en omstreken. Tegen de man had de officier van justitie twee jaar cel geeist. De Haarlemmer volgde bij de babbeltrucs een vast patroon. Hij gaf zich bij tankstations uit voor een onderhoudsmonteur, die volgens afspraak te veel ge kochte flessen olie kwam terug bezorgen. Hij liet de flessen zien en kreeg het aankoopbedrag te rug. In werkelijkheid had hij de flessel kort tevoren uit het rek gepakt. Bij supermarkten haalde hij dezelfde truc uit met flessen champagne. Tot de gedupeerden behoren onder de andere de slijterij Dirk III in Katwijk en Albert Heijn in Alphen aan de Rijn. De getroffen tankstations zijn het station aan de Stevenshofdreef in Leiden, de Esso aan de Irislaan in Oegst-^ geest, de Esso aan de Oosthout- laan in Sassenheim, de Esso aan de Provincialeweg in Leimui- den, de Total in Sassenheim, autobedrijf Schoonoord in Voorschoten, Texaco in Noord- wijk en Total in Noordwijker- hout. De Haarlemmer is even eens veroordeeld een aantal van deze gedupeerden de aange richte schade van 1.200 eiifo te vergoeden.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 11