REGIO 'Alles komt weer naar boven' Leidse Noordwijker gaat terug naar Duitse fabriek voor onthulling van monument POTSDAM-MITTELMARK ■Warum war ich hier?" "V' Oven wie gaat 't dan? NAVRAAG Wie in deze economisch barre tijden een auto koopt, wordt in de watten gelegd. Importeurs bieden tegen elkaar op met gratis lenin- y gen om de verkoop een Autoloze tijden beetje op peil te houden. 1 j De stunts waaien over uit Konten ev nooit de Verenigde Staten, waar General Motors op deze manier veel auto's blijft verkopen. Hoe werkt het in de autobranche dicht bij huis? Navraag bij directeur BOS van de gelijknamige Peu- geot-dealer in Alphen aan den Rijn. Stel: ik wil een auto bij u kopen. Welke lening biedt u mij aan? „Hohoho, wij stunten niet met alle Peugeots, maar alleen met be paalde modellen. Het is onze strategie om accenten te leggen." Noemt u eens een aantrekke lijke manier die u biedt om mijn au to te finan cieren? „Dan heb ik het over een rentevrije betaling in 24 termijnen of een rente vrije kre dietsom van 5.000 euro. Maar boven al moeten wij het hebben van aantrekkelijke modellen waarmee wij de strijd met de concurrent aangaan. De klant is uit op zekerheden. Wij bieden die in de vorm van compleet uitgeruste modellen. Zelfs in een kleine auto stoppen wij soms een airco." Volgt u blindelings de verkoopmethode van General Motors in de Verenigde Staten? „Ik denk dat bepaalde zaken, zoals die aantrekkelijke gratis lenin gen, uit Amerika naar Europa komen overwaaien. Maar verder is Amerika toch een verhaal apart. Ik ben er diverse keren wezen kij ken naar wat wij wel en niet kunnen kopiëren. Amerikanen zitten anders in elkaar dan Europeanen. In de Verenigde Staten heeft een groot bedrijf met duizenden auto's een showroom met maar drie auto's. Afgezien van de financiële kant van de zaak, zijn de kopers er minder kritisch. Zij willen nog diezelfde middag in hun nieuwe auto kunnen wegrijden. U klinkt helemaal niet somber of wanhopig. Heeft u niet te lijden onder de verslechterende economie?" „Och, ik zit zo'n veertig jaar in het vak. Moet ik somber zijn, omdat de verkoop met 10 of 15 procent daalt? Ik heb goede en slechte tij den meegemaakt. Ooit hadden we met de Simca Talbot - zegt die naam u wat? - een siecht model op de markt. Nu hebben wij met de Peugeot 206 en 307 topmodellen. En neem nou de oliecrisis. Toen waarschuwden ze voor autoloze tijden, maar die komen nooit. De autobranche is inventief. Auto's worden bijvoorbeeld nog zuiniger. Bovendien blijven de mensen kiezen voor mobili teit." tekst: Tim Brouwer de Koning foto: AP UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1953, Zaterdag 9 Mei LEIDEN - De tijdsomstandigheden verhinderden dat er direct na de oorlog volop kon worden gebouwd, maar de laatste jaren zit er schot in de Leidse woningbouw. Wie een wandeling door de buitenwijken maakt, zal tot de overtuiging komen, dat er in de woningbouwsector grote activiteit heerst. Met name in de omgeving van de Kanaalweg, waar momenteel 250 woningen worden gebouwd, en in het Haag- wegkwartier, waar niet minder dan plm. 500 woningen op stapel staan. Het gereedkomen van de 2000ste woning na de tweede we reldoorlog onlangs in het Haagwegkwartier, vormde dan ook voor Wo ningbouwvereniging 'Ons Doel', aan welke vereniging deze woning in exploitatie is gegeven, aanleiding om hieraan enig cachet te geven. En zo waren velen bijeengekomen in het clubhuis van de Speeltuin vereniging 'Westerkwartier'. Na een woord van welkom van de voorzit tervan 'Ons Doel', wees de heer Oostveen, hoofdingenieur-directeur van de Dienst van Wederop bouw en Volkshuisvesting, op de bijzondere mijlpaal die de ze dag is bereikt. Hulde hier voor bracht spreker aan de wethouder van Openbare Wer ken, de heer A.J. Jongeleen. De burgemeester jhr. mr. F.H. van Kinschot deed vervolgens de verheugende mededeling, dat dit jaar nog 546 woningen gereed komen. ANNO 1978, dinsdag 9 mei VOORHOUT - De nieuwe bol lenstreek-attractie EXPO HOL LAND heeft het loodje moeten leggen. De organisatoren, Vet (links) en De Jong, besloten gisteren de gehuurde bloem bollenhal aan de Torenlaan voor een dag voor het publiek te sluiten. Hiervoor is gekozen omdat het aantal buitenlandse bezoe kers ver beneden de verwachting is gebleven. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 tn.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie; B.M. Essenberg, G.P. Arnold W.MJ Bouterse (adjunct) E-mail: directie@damiatehdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen. Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5150 567 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdcnl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut ine) p/kw €55,00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV c.q. de betreffende auteur HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. Freek van Oort slaapt slecht. Soms he lemaal niet. Ondanks de pillen. De her inneringen aan de Tweede Wereldoor log worden steeds sterker. Ze komen ook steeds sneller. Zeker nu het mo ment nadert waarop de 77-jarige Noordwijker vertrekt naar het vlak bij Berlijn gelegen Kleinmachnow. Daar waar eens Dreilinder Bosch-Werk, een wapenfabriek van de nazi's, heeft ge staan, woont hij op 17 mei de onthul ling bij van een monument. Opdat nie mand vergeet wat zich hier heeft afge speeld in de oorlogsjaren. Waarschijnlijk is Van Oort als enige uit de regio Leiden aanwezig en mis schien zelfs wel als enige Nederlan der. 238 Nederlanders hebben er ge werkt, onder wie zo'n honderd men sen van de Grofsmederij in Leiden. Tot nog toe heeft Van Oort niemand kunnen vinden die nog in leven is. Zij waren dwangarbeiders. Van Oort was 'min of meer vrijwilliger'. Hij zegt het aarzelend. Bang dat hij verkeerd wordt begrepen. „Ik ben erin geston ken, ik heb me laten gebruiken door mijn zwager. Hij had het over verlof, dat heb ik nooit gehad. De emoties laaien op. „Pas later ben ik er achter gekomen dat hij een beetje fascis tisch was en sympathiseerde met de Duitsers." Zestig jaar geleden realiseerde Freek van Oort zich dat niet. „Ik was jong, zeventien, ik wist van niets." Als elfja rige was hij wees geworden. Zijn ou ders waren overleden aan kanker. Freek had drie zussen, maar die wa ren veel ouder. Hij was immers een nakomertje. Daarom werd hij in een weeshuis 'gestopt' aan de Hoogland se Kerkgracht in zijn geboorteplaats Leiden. In een tijd waarin tegen spraak niet werd geduld. „Heel streng was het daar. Als je bijvoor beeld bij het avondgebed je benen niet netjes tegen elkaar hield, kreeg je een schop tegen je schenen." Als voogd werd zijn zwager aange steld, de echtgenoot van zijn oudste zus. „Die man werkte in de oorlog al in die fabriek in Duitsland. Ik zat op de grafische school in Den Haag. In februari 1943 werd ik op station Hol lands Spoor aangehouden door de Duitse politie. Wat ik daar deed, werd me gevraagd. Ik zei dat ik leerde voor drukker/zetter. Zei die politieman dat ik dat ook in Duitsland kon. Ik moest me maar malden. Mijn naam werd genoteerd. Vanaf dat moment was ik doodsbang dat ze me zouden komen halen. Toen mijn zwager dat hoorde zei hij, joh, je laat je toch niet oppakken. Ga gewoon vrijwillig mee. Je krijgt daar je natje en je droogje en je verdient er nog wat ook." En dus meldde Van Oort zich bij de poort van de fabriek waar onderdelen werden gemaakt voor vliegtuigmoto ren. „Eerst werd ik getest. Ik moest een apparaatje in elkaar zetten. Dat ging me goed af. Ik had er baat bij dat ik veel met een meccanodoos had ge werkt." Voor 35 pfennig per uur mocht hij soms twaalf uur per dag aan de lopende band staan. Belast met het maken van de pompen voor de motoren. Zwaar werk, maar in vergelijking met de dwangarbeiders en de krijgsgevangenen had hij een bevoorrechte positie. Hij sliep welis waar in dezelfde barakken als de mensen van de Grofsmederij, maar als een van de weinigen mocht hij zich vrij bewegen. In het kamp, maar ook daarbuiten. Van wandaden heeft hij weinig ge merkt. Ja toch, hij was getuige van het aftuigen van een Italiaanse krijgs gevangene. Al pratend komt ook die herinnering naar boven aan een an dere gevangene, die uit een vuilnis bak stond te eten. Voor Van Oort werden de omstandig heden pas slecht toen hij in de zomer van '44 werd gedwongen om bij de grens met Polen loopgraven te ma ken. „Van de ene op de andere dag kregen we dat te horen. Ook andere Leidenaars moesten mee. Met een schop, een stuk spek en brood werd ik op de trein gezet. Op de plaats van bestemming sliepen we in schuren op stro. De Duitse arbeidsdienst had een deel van het bos gekapt, wij moesten graven." Twee maanden hield Van Oort het vol. Toen kreeg hij blindedarmont steking. Later, toen hij weer in de fa briek werkte, tuberculose. Inmiddels was het maart 1945. „Ik werd behan deld in Potsdam. Door een Neder landse arts, die daar ook te werk was gesteld. Die zei: nou heb je de kans om naar huis te gaan. Gelukkig kreeg ik daar toestemming voor. Terug in Nederland trok hij in bij zijn middelste zus in Noordwijk. Drie jaar moest hij nog kuren voordat hij tbc-vrij was. Hij trouwde, ging aan de slag als druk- 1 ^Hollaridor f redetvk Vün Oort k.„„ rik O,e,ub,rteu,; Freek van Oort vertelde eerder zijn verhaal aan de regionale Duitse krant 'Potsdamer Neueste Nachrichten'. „Waai was ik hier", vraagt hij zich nog steeds af. 'De Nederlander Frederek van Oort kwam op zijn zeventiende naar de to malige Nazi-fabriek Dreilinden - vrijwillig of niet, dat oordeel laat hij aan de toehoorder.' Uit: Potsdamer Neueste Nachrichten ker/zetter bij de Rotogravure, later voor zichzelf als zeefdrukker. Maar het verleden liet hem niet los. In 1990 ging hij terug naar Kleinmachnow. Om te zien wat er van de fabriek was overgebleven. Weinig. De toegangs poort, een van de barakken voor de dwangarbeiders en de wasserij. De Engelsen hebben een deel van de fa briek aan het eind van de oorlog ge bombardeerd. De Russen hebben vervolgens een groot deel opgebla zen. Vakantie, noemt Van Oort zijn be- zoek. Verwerking is misschien een beter woord. Hij maakte er kennis met een Duitser, die het leuk vond om een Nederlander te zien. Een le raar Engels, verbonden aan de uni versiteit van Potsdam. „Hij is een vriend van me geworden. Daarna heb ik 'm regelmatig opgezocht. Vo rig jaar heeft hij me in contact ge bracht met een historicus. Ook van die universiteit. Günther Kabelmann. Die wilde weten wat er in die fabriek en met die mensen is gebeurd." Van Oort haalt er artikelen bij uit de Potsdamer Landkurier en de Potsda mer Neueste Nachrichten. .Alles wat ik nog wist, heb ik verteld. Ik ben een van de weinigen die nog leeft. Kijk, ik heb hier een lijst met namen. Ik ben uitgebreid op zoek gegaan, maar ik heb niemand uit die tijd kunnen vinden. Steeds heb ik te horen: die is overleden." Boven een van de interviews staat de kop "Warum war ich hier?' Van Oort weet het nog al tijd niet. 'Mein Vormund (voogd, red.) sagte: du kommst mit. Du kriegst Arbeit und Ziga- retten und bist ffei. Wie kann man sich wehren, mit 17 und ii Krieg?' Als lid van de Heimatverein Kle machnow heeft Kabelmann hel atief genomen voor het oprichti van het monument. In eerste in tie vond Van Oort het prima da hij voor de onthulling werd uitj digd en dat treinreis en verblijf den betaald door de vereniging het moment nadert waarop hiji afreizen, slaat de twijfel toe. En heeft maar zijdelings te maken het feit dat hij erg slecht ter bet .Alles komt weer naar boven. D van mijn zwager, zijn valse bek de tbc, het slechte eten daar, dt omstandigheden. En spijt. „Ja, ik voel me nog altn beetje schuldig. Ik heb toch gev voor de nazi's die zoveel wanda hebben bedreven. Dat realiseei me toen niet. Ik dacht net als vi I deren dat de joden die uit Nedi werden weggehaald naar Duitsl1 gingen om daar te werken. Niel er vermoord te worden. Het is 1 verschrikkelijk dat een volk van doopte christenen zes miljoen 1 sen heeft vermoord. Aan die dij moet ik nu denken. Dag en nac 1 Daarom slaap ik niet of nauwe! 1 zie nu erg op tegen die reis, al v 1 dat zo'n monument erg belang 1 Ter nagedachtenis aan al die m 1 sen, die werden gedwongen d werken. Dus ook aan al die v nemers van de Grofsmederi 1 schien was het wat gemald 1 ker geweest als mijn vrouva geleefd had, maar die is ti jaar geleden overleden." Jan Preenen Een van de meest kenmerken de Leidse woorden is natuur lijk juh, als verbastering van wat in het Nederlands als joh voorkomt, maar in het Leids in eindeloos veel meer gevallen gebruikt wordt dan in het al gemene Nederlands. Juh, wat hebbie dan? Weet je tot Sarie dood is?- Juh, je meent 't! Juh, mot je 'n bledderr voorr je ka nis hebbe? Maar een goede tweede is dan. Meestal uitgesproken als don of ton, vaak ook nog met een lichte s-klank achter de d of de t. In Van Dale staat te lezen dat je dan gebruikt 'in vragen waarop men meent dat een bepaalde mening niet van toe passing is'. En het woorden boek geeft het volgende voor beeld: 'niemand weet dat ik hier ben'.- 'en je broer dan7.'. Maar in het Leids zijn er veel meer mogelijkheden. Als ik kijk naar de hier de hierboven gegeven zinnetjes, dan denk ik dat je er overal dan achter kan zetten. Weet je tot Sarie dood is dan? Mot je een hengst voor je kanis hebbe dan? Wil den Heeten geeft nog een fraai voorbeeld.Als wij als kinderen iets niet mochten weten en wij vroegen dan toch: Over wie gaat 't dan?, dan was het antwoord stee vast: De knoop van het spoor." Dat laatste antwoord slaat na tuurlijk nergens op, maar dat is juist de bedoeling. Net zo nonsensikaal zijn de antwoor den op de kindervraag: Wat eten we vandaag? - Gebakken vensterbankjes. Husseklusse met je neus ertusse. Pedago gisch volstrekt onverantwoord om je kinderen zo met een kluitje in het riet te sturen. Maar niet ontbloot van enige grappigheid. Ik zou het op prijs stellen als u mij zo veel mogelijk zinnetjes zou opsturen waarin dit woordje dan wordt gebruikt. Op grond daarvan kan ik de precieze gebruikswaarde be palen. Wat ik me bijvoorbeeld afvraag is: komt het ook buiten vraagzinnen voor?; zijn er mensen die het ook wel eens buiten Leiden hebben ge hoord? Kortom, ik wil het naadje van de kous weten en alleen u kunt me bij het ver werven van die kennis helpen. En ik doe nog een beroep op u. Ik krijg veel brieven en daar in staan allemaal bijzonder in teressante woorden en uit drukkingen. Maar soms weet ik niet of ze alleen tot de zoge naamde thuistaal behoren of dat ze gewoon algemeen be kend zijn in Leiden en omge ving. Zo meldde H.W.F. Goddijn dat de Leidse uitspraak van konin gin heel mooi is geworden tot konening. Bovendien kent hij leerre pijp voor een 'lekke band'. De enige taal die ik ken waarin het woord /eer voor komt in de betekenis "leeg" is het Duits. En veel Duitse woorden hebben we niet in het Leids. Ik ben dus be nieuwd wie van u het nog kent. Net zo benieuwd ben ik naar uw kennis van het woord plooiekast voor een 'oude rim pelige vrouw', een van de tal rijke woorden die Willem Kooreman me toestuurde. Als we schelden doen we dat omdat we boos zijn of omdat we een ander willen beledigen. Omdat hij anders is dan wij. Of omdat hij éérst ons bele digd heeft. Ik weet niet precies wat Willem van Venetien ooit heeft uitgehaald ten opzichte van een 'echte' Leienaar. Maar hem werd door die Leienaar de volgende verwensing toege voegd: „Juh, vrreet kurrek en laat je lek drewe!" Oftewel: joh, vreet kurk en laat je lijk drijven. Geniaal. En algemeen bekend? Wil den Heeten kwam vroeger vaak met haar vader op be zoek bij een oude tante die in een van de Leidse hofjes woonde. Als ze binnenkwa men was de eerste vraag van tante: „Zeg. lusten jullie een pepi?" En een pepi was een 'snoepje'. Zij kent ook de uit drukkingen of uitroepen: dan mag ik onderr 'n wals gaan legge en juh, je heb zeker de zoute kont van een kat gekust, maar ze is niet helemaal zeker van de betekenis ervan. Wie, o wie? Leienaren zijn ook meesters in verbasteringen. Zo kende Wil een mevrouw die haar vertelde dat ze met 'n fusie bij d'r lag, dat wilde zeggen dat ze aan het infuus lag. En ook het ver zinnen van nieuwe woorden is ze met de paplepel ingegeven. Als een Leienaar zegt dat hij onder de sproei gaat, dan is in bepaalde omstandigheden daaruit op te maken dat hij van plan is te gaan douchen. Aanvankelijk dacht ik da het woord ogenbrauw, d ooit een klein meisje hoe gebruiken voor 'wenkbn een eigen vinding was. M zoals gewoonlijk hielp hl Woordenboek der Nedei sche Taal mij uit de droo Het komt misschien nog in Belgisch Limburg, ma wordt ook vermeld door woordenboek van Kiliaai de 16de eeuw. En Kiliaai afkomstig uit het kleine] je Duffel in de buurt van werpen. Het is dus mogi een Vlaams woord en da het weer een van de vele Vlaamse woorden in ons lect zijn. Ach, wat is taal toch mol Hans Heestermans Reacties en tips voor dezi briek kunt u sturen naar dactie van deze krant, Pc ?j 54, 2300AB Leiden, ondt melding van de rubrieksi i, 'Leids dialect'. E-mailenf de auteur kan ook: heeste mans@inl.nl Freek van Oort: „Ik heb me laten gebruiken door mijn zwager, ik ben erin gestonken."Foto: Dick Hogewoning

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 10