Beleggers vangen bot bij rechter ECONOMIE L\S ING-topman bepleit meer openheid inkomens Een opvolger voor gewraakte Corus-topman VEB ziet toch nog volop kansen in World Online-zaak Bolkestein: Interne markt naar hogere versnelling Fraude bij Ahold in VS blijkt veel omvangrijker Diepste station ter wereld Ernstig conflict over sociaal plan rijksambtenaren Hypotheekrente toch weer lager 'Tarief LVNL schadelijk voor herstel luchtvaart' - kio wil af van - ensioenfonds mhem - Akzo Nobel heeft gis- [en in het eerste CAO-overleg et de bonden voorgesteld het >en pensioenfonds los te kop- lai jen en onder te brengen in ee n collectief spaarsysteem, ïri et beleggingsrisico komt dan aii j de werknemers te liggen. De it kbonden toonde zich afloop jz rbijsterd. Zij vrezen dat veel kerheden wegvallen voor de .000 werknemers. Volgens 4 zo is aanpassing nodig om- 0|Jnt in 2005 nieuwe boekhoud- 3r gels gelden. Dan drukt het nsioenfonds als een last op IJ t eigen vermogen en wordt I 1 bewegingsvrijheid van de j-n iderneming te veel beperkt. UI schrapt linder banen schede - TUI Nederland ,L hrapt minder banen dan aan- nkelijk de bedoeling was. De sorganisatie kondigde eerder 11 dat er 250 arbeidsplaatsen rdwijnen. Het gaat volgens de nden nu om 157 banen: 90 touroperating, de rest bij de Zlfsbureaus. De vakorganisaties bben met TUI Nederland Arke en Holland Interna- inal) een principe-akkoord reikt over een sociaal plan or de komende reorganisatie. II heeft twee grote vestigin- 41, in Enschede en in Rijswijk et 950 medewerkers. Seen gesprek ver kinderarbeid' otterdam - Topman Burg- ans zei gisteren op de Unile- r-aandeelhoudersvergadering t organisaties zijn uitgeno- >d om te praten over kinder- ieid in India. Maar niemand h heeft volgens hem gemeld j dochter Hindustan Lever in imbay. Vorige week beschui ten onder meer Amnesty lernational en de Novib Uni- rer ervan dat jonge kinderen raar werk te laten doen. J-test chemie linder zwaar ussel - De chemische indu- ie hoeft niet bang te zijn dat op grond van een nieuwe iropese wet kostbare veilig- idsanalyses moet uitvoeren tor alle chemische stoffen. De iropese Commissie schat dat lor een reeks uitzonderingen [eindelijk slechts 20 procent oet worden getest. Het voor- :lom alle ongeveer 100.000 jffen die in de EU worden ge- uikt, te testen, zong al maan- ;n rond in Brussel. De Com- issie wil af van het systeem larbij de overheid moet be- jzen dat een stof gevaarlijk is. lortaan moet de industrie met gumenten komen waarom 11 stof veilig is. HfTO keurt lijst lancties VS goed kissei. - Wereldhandelsorgani- tie WTO is gisteren akkoord 1 met de lijst Amerikaan producten waarop de EU tafheffingen wil leggen. De ncties, die tot gevolg hebben it bepaalde producten uit de veel duurder worden zijn lerigens nog niet van kracht, e sancties ter waarde van 4 iljard dollar hangen samen et een omstreden belastingd- iceurtje dat de VS aan hun ultinationals gunnen. De TO heeft al veel eerder geoor- «ld dat die regeling niet rookt met internationale af- iraken over vrijhandel. Ongeluk kost 'opak miljoenen itterdam - Overslagbedrijf opak heeft zeker 10 miljoen ito schade geleden door een ïgeluk met ortho-cresol in ja- ïari. Het incident zorgde laandenlang voor grote stank- rerlast in de Rijnmond en ver larbuiten. Op last van de rerheid werd de terminal in de otlek waar 1,6 miljoen liter m de giftige stof vrijkwam na ït klappen van een opslagtank ree maanden stilgelegd. Ver- er moest het bedrijf hoge kos- n maken om de gestolde mas- chemicaliën op te ruimen en schade te herstellen. enzineprijs daalt en haag - Benzine is gisteren >n cent goedkoper geworden, arktleiaer Shell verlaagde de lijs van euro ongelood tot 125 euro per liter. De advies- rijs voor super plus komt op 179 per liter. donderdag 8 mei 2003 (advertentie) DETACHERING financieel/administratieve specialisten PER DIRECT: administrateurs/ controllers beschikbaar www.iashaarlem.nl 023 55 333 00 den haag/anp - ING-topman Ewald Kist pleit voor meer openheid en af spraken over de beloning van topma nagers. De neiging om topsalarissen afhankelijker te maken van bedrijfsre sultaten moeten worden ingedamd. Bestuurders die wegens gemaakte fouten opstappen, moeten ook geen riante vertrekregelingen meer krijgen. Kist zegt dat in het gisteren versche nen opinieblad Forum van de onder nemersorganisatie VNO-NCW. Daar bij wijst hij op de commotie die vorige maand ontstond toen bekend werd dat het ING-bestuur de komende drie jaren tot 60 procent meer gaat verdie nen. „Ik ben en blijf een Hollander en mijn motivatie ligt niet in het geld dat ik verdien", aldus Kist. .Andere dingen zijn belangrijker: geluk, de juiste ba lans tussen werk en privé, een interes sante baan waarin je je kunt ontwik kelen. De waarde van geld is betrekke lijk." Inmiddels vindt hij dat Nederland nog een stapje verder zou moeten gaan in de openheid over topinkomens. Naast bestuurders van beursfondsen, zou den ook leiders van met publiek geld gefinancierde instellingen, zoals zie kenhuizen, hun salaris openbaar moeten maken. Ook lijkt het de ING-bestuurder ver standig als de commissie-Tabaksblat, die regels opstelt over onder meer topinkomens, adviseert om het varia bele deel van de beloning te beperken tot een bepaald percentage. „Ze zou concreet kunnen voorstellen om dit variabele deel niet te veel afhankelijk te maken van de cijfers. Een ander uit gangspunt is dat de variabele beloning ook echt omlaag moet als de resulta ten tegenvallen." Beursondememingen waren volgens Kist de afgelopen jaren te veel gericht op de korte termijn; op de kwartaalre sultaten. Tegelijk werd de beloning van topbestuurders teveel gekoppeld aan bedrijfsresultaten. „Die combina tie leidde ertoe dat men voortdurend wilde weten: wat betekent deze ont wikkeling voor mijn beloning?" „Wie de kat op het spek bindt, krijgt moeilijkheden. Dat is dus gebeurd, eerst in Amerika en nu ook in Eurq- pa", stelt de banktopman. Het ver trouwen in het internationale bedrijfs leven heeft volgens hem door de schandalen een deuk opgelopen. Overigens voorziet meer dan de helft van de financiële topmannen in Ne derland meer boekhoudschandalen. Dat blijkt uit onderzoek van Chief Fi nancial Magazine onder 2500 financi eel directeuren. Van de ondervraag den zegt 41 procent dat het toezicht van de raad van commissarissen te kortschiet; 11 procent vindt accoun tantsrapporten onbetrouwbaar. Kist vindt dat zijn eigen bedrijf de be loning van bestuurders de afgelopen jaren flink heeft gematigd. Hij ontving zelf in 2002 een basissalaris van 708.000 euro en 139.000 euro aan op ties. Daarmee is Kist geen koploper binnen het concern. De Amerikaan Fred Hubbell had een basisinkomen van 1.374.000 euro en de Belg Michel Tilmant verdiende 1.090.000 euro. De grote verschillen tussen buitenlan ders en Nederlanders zullen volgens Kist op lange termijn gaan wringen. ING heeft 200 directeuren. Meer dan 70 procent komt niet uit Nederland. „Die mensen stellen terecht als eis dat zij marktconform worden beloond. Doen we dat niet, dan raken we veel talent kwijt." amsterdam/anp - Het prospectus van World Online (WOL) was niet misleidend. De rechtbank in Amsterdam besliste dat gisteren in de zaak aangespannen door boze beleggers onder aanvoering van ad vocatenduo Hammerstein-Spong. Hun eis om geld terug te krijgen van ABN Amro na de geflopte beursintroductie van het inter netbedrijf van Nina Brink is afgewezen. De zaak vloeide voort uit de dramatisch verlopen beursgang in maart 2000. WOL ging tegen een koers van 43 euro per aandeel naar de beurs. Vervolgens stortte de koers in toen bleek dat topvrouw Nina Brink vier maanden voor de beursgang een deel van haar belang had verkocht voor 6 dollar per aandeel en een premie op eventuele koerswinsten. De verkoop was terug te vinden in het beursprospectus waar (in het Engels) kort melding wordt gemaakt van het feit dat de aandelen van Brink 'transferred' zijn. De rechtbank vindt dat het niet an ders kan worden opgevat dan dat Brink de stukken heeft verkocht en dat het prospectus dus niet misleidend was. Hammerstein en Spong vonden de pas sage wel misleidend. Bovendien schoot de informatie van ABN Amro in hun ogen tekort. Ze eisten daarom vernieti ging van de aankoop van de aandelen door ABN Amro en vergoeding van de schade. Dat wees de rechtbank af. Vol gens de rechtbank kon de speciaal opge richte stichting bovendien geen claim in dienen, omdat deze niet was gemachtigd door individuele beleggers. Twee indivi duele klachten werden wel ontvankelijk verklaard. De beursgang van World Online was aanleiding voor een reeks rechtszaken. Ook advocaat Van der Goen verzmelde een grote groep boze beleggers tegen World Online en de begeleidende ban ken ABN Amro en Goldman Sachs. Be leggerskoepel VEB deed dat namens en kele duizenden beleggers. Nina Brink en de begeleidende banken zijn door justitie nooit strafrechtelijk ver volgd. Het OM concludeerde mei vorig jaar dat er te weinig aanwijzingen waren van strafbare feiten. Eerder zag het OM af van vervolging van Nina Brink. ABN Am ro is tevreden met de uitspraak. „De rechter heeft ons op twee inhoudelijke punten gelijkgegeven", stelde een woordvoerder. Het vonnis is voor de bank 'bemoedigend' in het licht van de nog lopende zaken. De VEB ziet nog volop kansen voor haar zaak, die namens 10.023 gedupeerden is aangespannen, omdat een veel uitgebrei dere dagvaarding is opgesteld. „Spong en Hammerstein hadden één klacht tegen één bank. Wij hebben negen gronden van misleiding aangekaart tegen zes be trokken instanties", aldus directeur De Vries. „Bovendien eisen wij geen terug betaling maar schadevergoeding. Dat maakt meer kans." van onze correspondent Hans Gertsen brussel/gpd - De 'geest van 1985' moet terugkeren in Euro pa, vindt eurocommissaris Frits Bolkestein (interne markt). In dat jaar besloten de lidstaten van de Europese Unie om de binnengrenzen op te heffen en dat er een interne markt moest komen. Die interne markt is inmiddels een feit, maar functioneert veel minder goed dan mogelijk en wenselijk is. „Veel van het po tentieel wordt niet benut. Het is alsof we in een Ferrari rijden, maar alleen de tweede versnel ling gebruiken", aldus Bolke stein. Hij presenteerde gisteren een plan om de interne markt beter te laten functioneren. „Als Europa in 2010 echt de meest competitieve en dynamische economie ter wereld wil zijn, moeten we nu ondernemen", aldus Bolkestein. Dat is ook nodig om optimaal te kunnen profiteren van de uit breiding van de EU met tien nieuwe lidstaten in 2004. Een derde reden om ernst te maken met het verbeteren van EU- markt is de lage economische groei en de toenemende vergrij zing. Alleen als de eigen markt optimaal functioneert, kan Eu ropa genoeg economische groei bereiken om de kosten van de vergrijzing op te vangen. Volgens berekeningen van Bol- kesteins ambtenaren heeft de interne markt de afgelopen tien jaar voor 2,5 miljoen nieuwe ba nen gezorgd en een groei van de Europese welvaart met 877 mil joen euro. Het potentieel is ech ter nog veel groter. Vooral in de dienstensector, goed voor 70 procent van de Europese econo mie, is van een interne markt nog nauwelijks sprake doordat regels in de verschillende lidsta ten onvoldoende op elkaar zijn afgestemd. Als het aan de Euro commissaris ligt, moet daar bin nen twee jaar verandering in ko men. Bolkestein kondigde verder aan dat hij onderzoek doet naar de watermarkt. De drinkwaterseo tor is nu als enige nutssector ge sloten voor concurrentie. Op basis van het onderzoek gaat Bolkestein bekijken of die markt ook 'open' moet. amsterdam/anp - De fraude bij Ahold-dochter US Foodservice in de VS is veel groter dan ge dacht. Het bedrijf boekte de af gelopen jaren 880 miljoen dollar teveel aan omzet, zo blijkt uit voorlopige resultaten van on derzoek door accountantsbu reau PricewaterhouseCoopers in opdracht van Ahold. Ahold hield eerder rekening met een fraude van circa 500 miljoen dollar. Het onderzoek moet eind juni klaar zijn. Ahold kocht US Foodservice op 1 april 2000. Vanaf die datum moet de balans worden aangepast met circa 90 miljoen dollar. Dit betekent dat de fraude al gaande was toen Ahold de onderneming kocht. Verder moet Ahold zijn eigen boeken aanpassen voor circa 1 miljard dollar. Daarbij gaat het om posten als afschrijvingen, te vroeg geboekte omzet en stijgin gen van voorraden. Onderzoek bij dochterbedrijven als Albert Heijn, Stop Shop, Santa Isabel in Chili, de bedrij ven in Polen en Tsjechië en ICA Ahold hebben geen bewijzen voor fraude opgeleverd. De Chileense supermarktketen D&S wil voormalig Ahold-top- man Van der Hoeven horen als getuige in een conflict over de overname. Ook financieel top man Meurs en oud-bestuurslid Noddle moeten, als het aan de Chilenen ligt, uitleg komen g^ - ven. Volgens advocatenkantoor NautaDutilh dat D&S bijstaat is dat verzoek in behandeling maar nog niet gehonoreerd. Be richten dat het wel zou zijn ge beurd berusten volgens de Haarlemse rechtbank op een misverstand. moskou - Negentig meter onder de grond ligt het nieuwe metrostation Pobedy Park (Park van de Overwinning) in Moskou. Het is daarmee het diepst gelegen station ter wereld. Deze week is het in gebruik genomen. Aan het station is dertien jaar gebouwd. Foto: AP/Misha Japaridze den haag/anp - De verhoging 5-iaarshvDotheek met hvoö- den haag/gpd - Demissionair minister Remkes(binnen landse zaken) en de ambtenarenbonden hebben een ernstig conflict over een sociaal plan voor de afslanking bij de rijksoverheid. Een topambtenaar van zijn ministe rie schrijft de bonden dat 'we onze pogingen om het eens te worden nu beter kunnen staken'. Volgens de bonden blokkeert Remkes hiermee het plan. Het minis terie vindt dat de bonden niet genoeg meewerken en het overleg frustreren. In de CAO-onderhandelingen hebben de partijen afge sproken dat bij het sociaal plan niet langer alleen geke ken zou worden naar hoe lang een ambtenaar in dienst is, maar ook naar kwaliteit. Volgens het ministerie is die herziening noodzakelijk om een onevenwichtige op bouw van het rijkspersoneel te voorkomen. De bonden stellen zich wel op het standpunt dat kwali teit niet het enige criterium kan zijn dat telt bij reorgani saties. Vertrek van ambtenaren moet gepaard gaan met grote zorgvuldigheid, aldus Abvakabo-bestuurder Mer- fijn. „Met het afkondigen van een grootscheepse reorga nisatie heeft de minister een bak stront over de ambte naren uitgestort, maar hij neemt niet de verantwoorde lijkheid om mee te werken aan een deugdelijk vangnet", zegt Merlijn. In het strategisch akkoord heeft het demissionaire kabi net Balkenende afgesproken 2000 ambtenaren te schrappen. Volgens de bonden is het verlies aan ar beidsplaatsen echter vele malen groter. Ook partijen die nu onderhandelen over een nieuw regeerakkoord zijn van plan fors te snijden in het aantal ambtenaren. den haag/anp - De verhoging van de hypotheekrente, die de banken Rabobank en SNS eind maart inzetten, lijkt niet te be klijven. Aegon en Delta Lloyd maakten gisteren bekend de hy potheekrente met 0,1 tot 0,3 procent te verlagen. Delta Lloyd schroeft het tarief voor leningen met een rentevaste periode van 5 tot en met 30 jaar terug met 0,2 procent. Hierdoor komt een 5-jaarshypotheek met hypo theekgarantie, uit op 4,1 pro cent. De bankverzekeraar haalt 0,3 procent af van de hypothec ken met 1 tot 2 jaar vaste rente. Aegon verlaagt het tarief voor rentevaste hypotheken van 5 tot en met 20 jaar met 0,1 procent. Voor de populaire hypotheek van 5 jaar rentevast moet vanaf vandaag 4,4 procent rente wor den betaald. door Richard Mooyman schiphol-oost - Alleen een fi nanciële bijdrage van de over heid kan soelaas bieden voor de noodlijdende luchtvaartsector. Directeur Kroese van Luchtver keersleiding Nederland (LVNL) ziet geen andere manieren om op korte termijn een verdere stijging van de tarieven te voor komen, zo zei hij gisteren in een toelichting op het jaarverslag. LVNL sloot 2002 af met verlies. Dit jaar dreigt opnieuw een fi nancieel rampjaar te worden. Het aantal vluchten is sterk ge daald. „We zitten nu zelfs onder het verkeersniveau van 1998", aldus de directeur. Na een tariefsstijging dit jaar van ruim tien procent ziet Kroe se zich gedwongen de tarieven in 2004 opnieuw te verhogen om de tegenvallers op te van gen. Maar hij erkende dat deze werkwijze slecht uitpakt voor de vliegmaatschappijen. „Deze kostenspiraal is zeer schadelijk voor het herstel van de lucht vaartsector." Kroese zei echter geen andere keuze te hebben omdat LVNL als zelfstandig be stuursorgaan geen spaarpot mag aanleggen voor slechte tij den. Op termijn moet LVNL volgens Kroese worden omgevormd tot een organisatie die meer finan ciële vrijheid heeft. Dat kan ech ter lang duren aangezien daar voor de regels in Europees ver band moeten worden aange past. Op korte termijn kan al leen een bijdrage van de rijks overheid verhinderen dat vlieg maatschappijen opnieuw meer moeten gaan betalen. Dat geld zouden de luchtvaartmaat schappijen in betere tijden weer kunnen terugbetalen, zo sugge reerde hij. Kroese wil niet zover gaan dat hij zelf in politiek Den Haag gaat aandringen op over heidssteun. LVNL heeft een omzet van bijna 200 miljoen euro, waarvan bijna de helft door KLM moet worden opgebracht. De KLM kampt met zware verliezen. Jim Leng is een nog onbeschreven blad in staalindustrie door Pieter van Hove londen - „Eindelijk nieuw bloed in de top van Corus. Hier hebben we al die tijd op gewacht." De ISTC, de grootste Britse staalvak- bond, reageerde twee weken ge leden uiterst verheugd op de aangekondigde veranderingen binnen de leiding. De Fransman Philippe Varin is per i mei de op volger van de eerder dit jaar weg gestuurde bestuursvoorzitter To ny Pedder, terwijl de Brit Jim Leng een maand later de part-time functie van Moffat gaat vervul len. Al lijkt de invloed van Moffat op het reilen en zeilen van de multinational ook na diens pensi oen voorlopig niet uitgespeeld. Leng, die in 2001 toetrad tot de toezichthoudende board van de Brits/Nederlandse onderneming is tot op heden een onbeschre ven blad bij het staal- en alumi- niumbedrijf. Aanvankelijk werk te de afgestudeerd chemicus in de druk- en uitgeverswereld voordat hij jaren later de over stap maakte naar de kunststof- en chemische industrie. Tussen 1995 en 2001 was hij de hoogste baas bij het Britse chemiebedrijf Laporte. Onder zijn leiding werden on derdelen afgestoten en speciali seerde de onderneming zich tot een leverancier van hoogwaar dige producten aan de farma ceutische en agrochemische in dustrie. In 2001 werd Laporte overgenomen door de Duitse chemiebedrijven SKWTrostberg en Degussa-Hüls omdat het be drijf in de ogen van Leng te klein was om een belangrijke rol op de wereldmarkt te spelen. Leng trad vervolgens toe tot de Co- rus-board, waarvan hij nu vice- e Jim Leng. Foto: NewsCast voorzitter is. Zijn voorzitter schap per 1 juni is op part-time basis, zodat hij tijd overhoudt voor nevenactiviteiten bij onder andere glasfabrikant Pilkington en high-tech leverancier IMI. Anders dan zijn opvolger Leng is Brian Moffat het grootste deel van zijn actieve loopbaan werk zaam geweest in de staalindu strie, eerst bij British Steel en la ter Corus. „Ik ben niet geïnte resseerd in het produceren van staal. Het verdienen van geld er aan vind ik veel belangrijker", vertelde hij eens een journalist op de vraag wat zijn drijfveer was. De uitspraak van Moffat (64) is typerend voor deze kei harde saneerder. Moffat begon zijn carrière als accountant. In 1968 maakte hij de overstap naar British Steel. Hij werd in 1991 benoemd tot eerste man van het Britse staal bedrijf. Tot de fusie met Hoog ovens in '99 bleef hij deel uitma ken van de top en nadien bleef hij als toezichthoudend lid van de board (in Nederland com missaris) achter de schermen de touwtjes in handen houden. Zo was hij verantwoordelijk voor het vertrek van de bestuurders John Bryant en Foldfo van Duy- ne en voor saneringen in Groot- Brittannië. De aanhoudende malaise bin nen Corns UK was voor de Eu ropese vakverenigingen aanlei ding voor een ten 'rode kaarten actie' om Moffat tot onmiddel lijk vertrek te bewegen. Tijdens de aandeelhoudersvergadering vorige week overhandigden de bonden ruim 40.000 adhesiebe tuigingen. Op dat moment was de opvolger van Moffat echter al benoemd. Moffat houdt voorlo pig nog een dikke vinger in de Corus-pap. Zo is hij vice-voor- zitter bij de HSBC-bank. Corus onderhandelt met onder andere deze bank over nieuwe kredie ten die noodzakelijk zijn voor het voortbestaan.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9