S Apothekers in clinch met zorgverzekeraar BINNENLAND 1 Nieuw kabinet zet mes in ministeries Schade bij kind door zien van huiselijk geweld Criminele junk kost half miljoen per jaar Woede na stunt Genthon met cholesterolverlager Ahold-verdachten voorlopig nog vast Bezoeker restaurant en café mag blijven roken Weggebruiker wil 'Hollandse meester' DUS U wilt geld verdienen? Fors aantal ambtenaren moet weg Kloosterhaar staat stil bij dood dorpsbewoner eersboete litenland |- De kans dat Neder- in het buitenland ge- verkeersboetes daad- jkmoet betalen is een iter geworden. Neder zette zich jarenlang te- Europees plan om het m van verkeersboetes gers krijgen in andere itaten op te lossen. De Kamer heeft het verzet iet plan nu opgegeven, nog onduidelijk wanneer den een werkbaar sys- pr wederzijdse inning eersboetes van start laten gaan. ver Henk vrijgelaten n - Bouwondernemer top, eigenaar van het ioop Tjuchem, is giste- elaten. Koop is drie we ioord over zijn rol in de udezaak. Een woord van het ministerie van i Den Haag wil alleen en dat gisteren de laat- rastzittende verdachte voeten is gesteld. Koop het middelpunt van de staan door de onthul- zijn oud-directeur Bos ichaduwboekhouding irde. klimmer nakijken donderdag 8 mei 2003 door Ertan Basekin den haag - Veel kinderen die ge tuige zijn van huiselijk geweld krijgen op den duur klachten als faalangst, depressiviteit en on zekerheid. In gezinnen waar sprake is van geweld wordt het kind veelal verwaarloosd door dat de ouders nauwelijks aan dacht besteden aan de opvoe ding. Verder bestaat de kans dat het kind op latere leeftijd zelf gaat mishandelen. Dat blijkt uit een onderzoek van het Nederlands Instituut voor Zorg en Welzijn (NIZW,) dat vandaag wordt gepresenteerd. Volgens het NIZW zijn jaarlijks tussen de 50.000 en 80.000 kin deren in Nederland getuige van huiselijk geweld. De helft van die groep is zelf ook slachtoffer van mishandeling, zegt Paul Baeten van het Expertisecen trum kindermishandeling, on derdeel van het NIZW. Vooral in de vrouwenopvang zijn veel kinderen te vinden van wie de moeder langdurig door haar echtgenoot of vriend is mishandeld. „Tachtig procent heeft de mishandeling zien ge beuren", zegt Baeten. Een kind hoeft de mishandeling niet met eigen ogen te zien om te consta teren dat er iets mis is. „Ze ho ren bijvoorbeeld dat er klappen vallen waarbij de ouders flink schreeuwen. Een kind voelt dan gewoon de spanning." Maar ook blauwe plekken bij de mis handelde ouder en de nodige bezoekjes aan de huisarts vallen op. „Dat maakt een grote indruk op het kind", aldus Baeten. Klachten als faalangst en onze kerheid komen bij bijna alle pu bers voor, erkent Wendela Wentzel van het Expertisecen trum seksueel geweld TransAct. „Maar de meeste pubers kun nen daarover praten met hun ouders. Veel getuigen van huise lijk geweld niet. Zij voelen zich op een gegeven moment echt waardeloos." Sommige kinde ren beschikken over veel veer kracht en nemen het heft in ei gen hand. „Zij distantiëren zich van de problemen door weg te gaan", aldus Wentzel. Slachtoffers krijgen nauwelijks professionele hulp. Ze kunnen zich voor eventuele hulp mel den bij de landelijke Advies- en Meldpunten Kindermishande ling. Maar bij deze instelling ontbreekt het aan geld en capa citeit voor geschikte hulpverle ning. De wachtlijsten maken het er niet beter op. Een hulpverle ner staat niet na twee dagen, maar pas na twee maanden voor de deur om met de ouders te praten. „Dan heeft het weinig zin", zegt Baeten. „De ouders zullen dan vertellen dat er niets aan de hand was en dat het maar om een incident ging." Binnen driejaar registratiesysteem Nauwkeurige cijfers over de teem worden ook kinderen omvang van huiselijk geweld die getuige zijn van geweld ontbreken. „Tegenwoordig valt huiselijk geweld onder geregistreerd. Een verdachte van huiselijk geweld wordt verschillende noemers. Daar- sinds 1 april direct meegeno om weten we niet hoeveel meldingen we per jaar krij gen", zegt Gerda Dijksman, landelijk projectleider huise lijk geweld van het korps Zuid-Holland zuid. Het is de bedoeling dat er binnen drie men naar het bureau. Dijks man: „De officier van justitie bekijkt dan in hoeverre de da der gestraft kan worden," Overigens is aangifte door het slachtoffer niet altijd noodza kelijk. „Als we merken dat ie- jaar bij de politie een registra- mand herhaaldelijk wordt tiesysteem voor heel Neder land komt. In het nieuwe sys- mishandeld zullen we de ver dachte ambtelijk vervolgen." - Schrijfster en klimster Mariska Mourik :k pen schadevergoeding te laan bergbeklimmer De rechtbank in Am- i heeft dat gisteren be- Mourik beweert in haar n lat in 2000 verscheen dat 1984 niet de top van de Everest heeft bereikt, tde eerste Nederlander p die de reus in de Hima- 5 «ft bedwongen. De berg- imer maakte in 2000 de inhangig. M gaat weer ten meten f- Het KNMI gaat weer imeten. De instelling el iet als twee jaar geleden i an een groot internatio- ii iderzoek. Met drie vlieg- si meetinstrumenten rond af etmast in Cabauw bij Lo- leen zeppelin vol appara- ei oor laaghangende bewol- r< iüen de onderzoekers de )- a van het ontstaan en ver- ib en van wolken en de in- ran wolken op straling izon en warmte vergro- ijl e resultaten moeten lei- i- it betere klimaatmodellen at ersvoorspellingen. I ardemigratie fc 3 voorspeld ug - Nederland stevent een record wat betreft atie van ingezetenen. Als nd in het eerste kwartaal it jaar zich doorzet, keren 13 meer dan 100.000 men- ederland de rug toe. Dat pelt het Centraal Bureau <e Statistiek. De emigratie sinds 1999. Van de emi- irjenis 44 procent in Neder- v pboren. De rest zijn im- nten die weer vertrekken. >000 Euro a r gouden tip ug - Het openbaar mi- ie in Den Haag heeft een ling van 20.000 euro uitge- voor de tip die leidt tot de _jsing van de moord op het ge meisje Kumral Bagci. neldde een woordvoerder et OM gisteren. Dinsdag al bekend dat justitie het [zoek in de moordzaak heropend. Het in stukken den lichaam van het e werd in juni 1995 gevon- iScheveningen. n overval op Jer: 17 jaar n ,DAM - Officier van justitie >de heeft gisteren voor de bank in Rotterdam zeven aar cel geëist tegen de man 1 verdenkt van een overval extreem geweld' op een markt in Spijkenisse. Een ige man werd daarbij n( geschoten, zijn vriendin e gewond in haar gezicht. P l-jarige verdachte ontken- sieren voor de rechtbank f zijn 40-jarige medever- ■J ite de schuld. De officier rijf jaar gevangenisstraf te- Ie 40-jarige omdat ze hem ïplichtig vindt. n mishandelt en vader 1 i0ven - De politie in Eind- d heeft gistermiddag een I irige man aangehouden die icht wordt van zware mis- leling. De verdachte is de 'van het slachtoffer. De va- sin kritieke toestand opge- en in het ziekenhuis. De is gisternacht zwaar mis geld in zijn woning. De po- vermoedt dat relationele ilemen ten grondslag liggen de mishandeling. kloosterhaar - Vijfhonderd inwoners van Kloosterhaar lopen mee in een stille tocht voor Henk Hendriksen. De 56-jarige inwoner van het Overijsselse Kloosterhaar zakte in elkaar na ruzie met een dorpsge noot die zijn fiets had gestolen. Hendriksen werd na de vechtpartij on wel en overleed aan een hartstilstand. Voor de dorpsbewoners was de man het zoveelste slachtoffer van een asociaal gezin dat de buurt al jaren terroriseert. De dood van de 56-jarige man leidde vrijdagavond tot een massaal oproer in het plaatsje. Tijdens de stille tocht bleef het rustig. De tocht voerde onder meer langs het huis van het slachtoffer en de plaats waar de man overleed. Foto: ANP/Vincent Jannink door Marioes de Koning den haag - De lancering van een aanmerkelijk goedkopere variant van de cholesterolverla ger simvastatine heeft tot grote onrust onder apothekers geleid. Een aantal apothekers zou wei geren dit middel te verstrekken, omdat de lage prijs het onmo gelijk maakt om kortingen te krijgen. Apothekers zijn door de overheid verplicht bij medicijn fabrikanten kortingen op ge neesmiddelen te bedingen. De Nijmeegse medicijnfabri kant Genthon bracht gisteren de cholesterolverlager sim vastatine op de markt voor zes tig procent van de prijs die het medicijn de afgelopen jaren kostte. Dat kan doordat het oc trooi van Merck Sharp en Doh- me (MSD) op de cholesterol verlager Zocor is verlopen. Tot deze week was MSD de enige die simvastatine, de werkzame stof van Zocor, mocht produ ceren. Zorgverzekeraar CZ, waar twee miljoen Nederlanders klant zijn, heeft zijn apothekers laten weten vanaf nu alleen de goed kope versie van het medicijn te vergoeden. De verzekeraar zwolle/gpd - De twee Zwollenaren van 29 en 32 jaar oud, die worden verdacht van afpersing van het Ahold-concern door op willekeurige huizen en winkels te schieten in Deventer, Zwolle en Mep- pel, blijven voorlopig vastzitten. De rechter-com- missaris heeft gisteren de voorlopige hechtenis met tien dagen verlengd. Bovendien zijn aan de 29-jarige verdachte beper kingen opgelegd. Hij mag voorlopig geen contact hebben met de buitenwereld. De rechter-com- missaris heeft op verzoek van het openbaar mi nisterie een psycholoog en een psychiater aange wezen, die onderzoek moeten doen naar de gees telijke vermogens van beide verdachten. Volgens persofficier Kappeyne van de Copello is dat, gelet op de emst van de zaak, een gebruikelijke gang van zaken. De Zwollenaren is poging tot moord en poging tot afpersing ten laste gelegd, alsmede verboden vuurwapenbezit. Dat Edwin W., een van de verdachten, docent is aan een scholengemeenschap in Zwolle wekt op het eerste gezicht verbazing, maar wie het rijtje opzienbarende afpersingen van de laatste decen nia de revue laat passeren kan tot de conclusie kunnen komen dat afpersers meestal geen gewo ne criminelen zijn. Zo was in 1993 een majoor van de landmacht be trokken bij een poging voedingsconcern Nutricia geld af te persen. Samen met twee kompanen dreigde hij cyaankali toe te voegen aan babyvoe ding als het bedrijf niet over de brug zou komen. Drie piloten wilden in 1981 geld zien van biergi gant Heineken. Zo niet dan zouden ze vergiftigd bier in omloop brengen in supermarkten in Duits land en Engeland. In 1984 wilde een Haagse arts, ook al over de rug van Heineken, op een snelle manier rijk worden. Hij dreigde een medicijn toe te voegen aan blikjes bier dat bierdrinkers rauw op de maag zou vallen. Het zijn, kortom, niet de eerste de besten die zich met afpersing - in deze gevallen bleef het bij po gingen - hebben beziggehouden. Toch zijn een opleiding of behoorlijke maatschappelijke positie geen voorwaarden. Zo dreigden begin dit jaar twee Poolse beroepscri minelen bij Ikea de boel op te blazen als de meu belgigant geen geld zou geven. Op een heel ander niveau waren er een paar jaar geleden klachten over Haagse vuilnismannen die winkeliers zouden chanteren. In ruil voor geld, drank of andere spullen zouden ze bereid zijn ex tra afval mee te nemen bij winkeliers. den haag/anp - De horeca hoeft er volgend jaar nog niet voor te zorgen dat het personeel in een rookvrije omgeving kan werken. In andere bedrijven hebben werknemers per 1 januari 2004 wettelijk recht op een rookvrije werkplek. Voorlopig kunnen be zoekers van cafés en restaurants dus nog blijven roken. Staatsse cretaris Ross (volksgezondheid) maakte echter in een brief aan de Tweede Kamer wel duidelijk dat de uitzonderingspositie van de horeca tijdelijk is. Hoe lang de sector respijt krijgt, is nog niet duidelijk. Koninklijk Horeca Nederland (KHN) is niet onverdeeld en thousiast. „We zijn niet ontevre den dat voor ons een uitzonde ring wordt gemaakt, maar voor hoelang? Veel klanten zullen thuisblijven als de horeca rook- utrecht/anp - Een criminele verslaafde veelpleger richt jaar lijks voor 487.500 euro aan maatschappelijke schade aan. Dat blijkt uit cijfers in het jaar verslag van de Regiopolitie Utrecht over 2002. Het bedrag is gebaseerd op een onderzoek onder driehonderd criminele verslaafden in de Utrechtse bin nenstad. De politie kwam op het bedrag door allereerst te berekenen hoeveel geld een gemiddelde verslaafde nodig heeft om zijn dagelijkse behoefte van tien bol letjes van 0,1 gram harddrugs te kunnen kopen. Dat is 65 euro. Om dit bedrag te kunnen beta len moet de junk voor 650 euro aan spullen stelen. De verkoop van gestolen goederen brengt namelijk ongeveer eentiende van de nieuwwaarde op. Gemiddeld pleegt een junk zes inbraken of diefstallen per dag om dat bedrag te halen. De poli tie gaat uit van driehonderd 'werkdagen' per jaar en komt zo tot de vaststelling dat hij spullen ter waarde van 195.000 euro steelt. Worden daar bijkomende kosten bij opgeteld, zoals onder meer de braakschade en de kos ten van politie en verzekeraars, dan komt het totaalbedrag uit op bijna een half miljoen euro, aldus de rekensom van de poli tie. Overigens boekte de Politieregio Utrecht in 2002 enkele succes sen in de strijd tegen de crimi naliteit, zo meldt het jaarverslag. Politiemedewerkers hielden 10 procent meer verdachten aan dan het jaar ervoor en ruim 18 procent meer verdachten wer den overgedragen aan het OM. Het aantal aangiften daalde licht. Dit gebeurde, hoewel in de eerste vier maanden van vorig jaar nog een stijging van de cri minaliteit van 7 procent werd gemeten. Dat was toen aanleiding om meer accent te leggen op het 'boeven vangen', aldus de poli tie. Vooral veelplegers, verslaafd of niet, kregen meer te maken met de politie. Opvallend is dat het aantal aangiften van geweld met 8,6 procent toenam. Dat is onder meer toe te schrijven aan een forse stijging van de regi stratie van geweld in het eigen huis. n Rotterdam - De panorama's uit de schilderkunst van de Hollandse meesters zijn befaamd. Het uit zicht van de gemiddelde automobilist blijft daarbij ver achter. Vooral de geluidswallen lopen niet over van creativiteit. Hoe dat te veranderen, staat cen traal tijdens de eerste Internationale Architectuur Biënnale Rotterdam die gisteren is geopend door koningin Beatrix. Kunstenaars uit de hele wereld geven onder het motto 'Mobility, a room with a view' hun visie op mobiliteit. Zo staan tussen de pi laren van het Nederlands Architectuur Instituut der- denkt daarmee jaarlijks vijf miljoen euro te besparen. Geld dat kan worden gebruikt voor bijvoorbeeld het terugdringen van de wachtlijsten in de zorg. Op die mededeling hebben de apothekers woedend gerea geerd. Volgens een woordvoer der van CZ hebben de apothe kers gezegd dat ze het medicijn niet zullen voorschrijven. „Noem het maar een boycot." CZ noemt de boycot 'schanda lig' en het bewijs dat de medi cijnenbranche 'nog steeds één groot gesloten kartel is.' Martin Favié, voorzitter van apothekersorganisatie KNMP, zegt dat van een boycot geen sprake is. Hij benadrukt dat Genthon een klein bedrijf is dat niet de capaciteit heeft om aan een grote vraag naar simvasta tine te voldoen. „De meeste groothandels hebben het niet eens in hun assortiment." Vol gens Favié is de nu ontstane onrust het zoveelste signaal aan de overheid dat het sys teem van kortingen op de hel ling moet „Het is een vicieuze cirkel. Wij worden door de overheid verplicht kortingen te bedingen en die deels aan de overheid terug te geven. Daar door worden de prijzen hoog gehouden. De overheid mis bruikt de apothekers hierin." CZ zegt vooraf gecontroleerd te hebben of de capaciteit van Genthon groot genoeg is. Het bedrijf was vanochtend niet bereikbaar voor commentaar. Aan de basis van het conflict ligt een verschil van mening over de manier waarop apo thekers hun zaak draaiende houden. Volgens de apothekers kan dat niet zonder het geld dat ze met de kortingen verdie nen. Volgens de overheid en de zorgverzekeraars lukt dat best en moeten de apothekers met minder inkomen genoegen ne men. „Nu blijft nog veel te veel aan de strijkstok van de apo thekers hangen," zegt de woordvoerder van CZ. De zorg verzekeraar vermoedt dat me dicijnfabrikanten onderling af spraken maken om de prijzen hoog te houden. Overigens is MSD in Haarlem, de fabrikant van het merkme- dicijn Zocor, niet van plan de prijs van het geneesmiddel te verlagen. „En daarmee nemen we het risico voor lief dat we mogelijk een deel van onze markt kwijtraken", aldus een woordvoerder. (advertentie) vrij wordt verklaard en dat zal tot faillissementen en ontslagen leiden", aldus een woordvoer der. De brancheorganisatie heeft volgens de zegsman eind mei een overleg met de staatsse cretaris. Ook in enkele andere gevallen zullen mensen niet altijd in een rookvrije omgeving kunnen werken. Dat geldt voor werkne mers die bij mensen thuis ko men, zoals huishoudelijke hul pen of kraamhulpen. Voor hen geldt voorlopig voor een jaar het recht op een rookvrije werkplek nog niet. Na een jaar volgt een evaluatie. De overheid wü ook de hele sportsector, inclusief kantines, rookvrij maken. Voor binnensportaccommodaties, beheerd door de overheid of ge subsidieerde instellingen, geldt al een rookverbod sinds 1990. Nu tot 10% korting op een meerjareneontract! ENECO Energie begrijpt dat u als onder nemer graag de touwtjes in handen heeft. Bel gratis onze Klantendesk Zakelijk 0800 - 1 555 voor de actievoorwaarden. ENECO Energie. Mijn energie. ENECO energie tig oude auto's in een rij. Vanuit die auto's kun je de boeiende ritjes beleven tussen Den Haag, Leiden, Amsterdam, Utrecht, Gouda, Delft en Rotterdam. Asfalt, benzinestations en geluidsschermen bepalen het beeld. Dit in tegenstelling tot bijvoorbeeld Mexico waar grote kunstwerken langs drukke rou tes zijn geplaatst. Rotterdam is de enige stad langs deze Holland Avenue die door de markante skyline wel altijd opvalt. De Biënnale duurt tot 7 juli. Foto: ANP/Robin Utrecht den haag/gpd-anp - In de ko mende kabinetsperiode zullen een fors aantal rijksambtenaren hun baan verliezen. De onder handelaars van CDA (Balkenen de), WD (Zalm) en D66 (Dit- trich) zijn het eens geworden over een verdere afslanking van de rijksoverheid. In tegenstelling tot eerdere be richten ontkent CDA-leider Bal kenende dat in de kabinetsfor matie zou zijn afgesproken dat het nieuwe kabinet 20.000 amb tenarenbanen bij het rijk zou willen schrappen. Berichten van die strekking noemde hij van morgen 'onjuist'. Volgens Balkenende bekijken CDA, WD en D66 wel of er nog bezuinigd kan worden op over heidstaken. Het eerste kabinet- Balkenende kondigde al het ver dwijnen van ongeveer 10.000 ambtenarenbanen aan. Daar komen er volgens Balkenende en WD-leider Zalm nog wel wat bij, maar zeker geen 10.000. Vol- gens ingewijden wordt eerder gedacht aan 2000 tot 3000. In totaal werken bij het rijk 112.000 ambtenaren. Bij de geplande operatie willen CDA, WD en D66 Onderwijs, Defensie en veiligheid ontzien, omdat zij op die terreinen geen bezuinigingen willen doorvoe ren. De klappen kunnen daar door bij de overige departemen ten nog harder aankomen. De afslanking is het gevolg van de politieke wens om het aantal regels, voorschriften en bepalin gen te verminderen. Als er min der regels zijn, zijn er ook min der beleidsambtenaren nodig en kunnen controles verminderen. De onderhandelaars willen ove rigens ook een rem zetten op het uitbesteden van werk aan externe bureaus om zo aan de gevolgen van de afslanking te ontkomen. Pagina Economie: Ernstig conflict over sociaal plan rijksambtenaren

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3