Huishoudbeurs voor helpers GESPREK VAN DE DAG Opkrabbelend Harlem verwelkomt Maxima Rampenbestrijding is een snelle groeimarkt Rampenbestrijders bekijken nieuwste snufjes in Rosmalen DAGELIJKS LEVEN MENSELIJK STRESS over het betalen van de HYPOTHEEK maakt miljoenen Brit ten ziek. Mensen met een hypo theek moeten gewaarschuwd wor den over gezondheidsrisico's en contact opnemen met medische in stanties, meent de Britse artsenver eniging BMA. Volgens The Times blijkt uit een onderzoek van de ver eniging dat zorgen over de afbeta ling van hypotheken tot verbroken relaties, verhoogd alcohol- en nicoti- negebruik, verkeersongelukken en een aangetast immuniteitssysteem leiden. De problemen groeiden in de jaren '80, toen voordelige hypothe ken werden aangeboden, maar de huizen erg duur waren. Begin jaren '90 moesten meer dan een miljoen mensen hun huis gedwongen verko pen. Nu wordt in Groot-Brittannië wekelijks op honderd woningen be slag gelegd. Amerikaanse archeologen hebben de mogelijke woonplaats van de VA DER van POCAHONTAS ontdekt. Volgens de populaire Amerikaanse geschiedschrijving voorkwam deze indianenprinses in het begin van de zeventiende eeuw twee keer dat een Engelse nederzetting van kolonisten uitstierf. Pocahontas redde de En gelse kapitein John Smith toen haar vader, opperhoofd Powhatan, hem wilde doden. Zij vertrok naar Enge land, waar zij in 1616 door de ko ning werd ontvangen. Kort voor haar geplande terugkeer stierf zij. Po cahontas werd in Engeland begra ven. Haar leven inspireerde de Disney studio's tot een tekenfilm. De wetenschappers menen nu dat zij in Virginia het dorp Werowoco- moco hebben gelokaliseerd. Daar woonde Powhatan van 1607 tot 1609. De Britse popartiest PETE TOWNS- HEND (57) heeft van justitie een of ficiële waarschuwing gekregen we gens bezit van kinderpornografie. Hij staat voor vijf jaar te boek als 'pleger van een ZEDENDELICT'. Townshend, gitarist, componist en tekstschrijver van popgroep The Who, werd in januari gearresteerd bij een grote actie tegen kinderpor no. Hij is op borgtocht vrij. Towns hend heeft bekend in 1999 voor on derzoeksdoeleinden kinderporno te hebben bekeken, omdat hij er actie tegen wilde voeren. De rechter stel de evenwel dat het motief om inter netpagina's met kinderporno te be zoeken niet relevant is. Townshend heeft eerder gezegd zelf als kind te zijn misbruikt. Dat was het thema van een van de hits van The Who, het nummer 'Fiddle About' uit de rockopera Tommy. De Amerikaanse acteur CHRISTOPHER REEVE is een samenwerking aangegaan met een raceteam om geld in te zamelen voor onderzoek naar verlamming. De opbrengsten van een speciaal gala in Indianapolis op 12 mei, twee dagen na de kwalificatie voor de Indy 500-race, zijn bestemd voor de stichtingen van Reeve en Sam Schmidt. Oud coureur Schmidt raakte in 2000 verlamd bij een on geluk. Reeve, die ooit de rol van Superman vertolk te, raakte in 1995 van de nek af verlamd bij een val van een paard. In maart onderging de acteur een experimentele operatie, die als doel heeft zijn per manente beademing in de toekomst overbodig te De Franse acteur GÉRARD DÉPAR- Dl EU is gisteren betrokken geweest bij een MOTORONGELUK in Parijs, zo heeft de politie gemeld. De film ster, die onder andere rollen vertolk te als Obelix en Cyrano de Bergerac, liep lichte verwondingen op en kon zelf naar het ziekenhuis komen, al dus de politie. De zoon van Dépar- dieu, Guillaume, verging het minder goed na een motorongeluk waarbij hij in 1996 betrokken was. Hij moet volgende maand een beenamputatie ondergaan vanwege een bacteriële infectie die hij na het ongeluk aan het gewonde been opliep. Foto: AP De Thaise TIJGERIN Sai Mai houdt er voor een roofkat vreemde 'familie leden' op na: VARKENS. De ruim twee jaar geleden in een dierentuin geboren Sai Mai is dol op ze, en dan niet als prooi. Ze werd namelijk de eerste vier maanden van haar leven gezoogd door een zeug, nadat haar eigen moeder haar had verstoten. Vandaar dat deze biggetjes pro bleemloos kunnen worden losgela ten in de kooi van de tijgerin. Ze speelt met de jonge dieren in plaats van ze op te eten. Foto: Reuters De beurs Ramp(en)Bestrijding is voor brand weerlieden, agenten en ambulancepersoneel wat de Huishoudbeurs is voor liefhebbers van keukenmachines en ovens. Tot en met zater dag in het Autotron in Rosmalen: zwaailich ten, camerahonden en vooral veel vuur. „Dit zorgt toch wel voor extra adrenaline" Tientallen brandweerwagens en andere hulpverleningsvoertuigen glanzen in de zon op het parkeerterrein. In de verte kringelt rook omhoog, en er klinken sirenes. Twee passanten kijken verbaasd op, een parkeer wachter komt toegesneld. „Niks aan de hand hoor, er is hier een vakbeurs voor hulpverleners." Gisteren werd die beurs geopend. Bijna tweehonderd stands en spectaculaire red dingsoefeningen trekken de komende da gen zo'n 20.000 bezoekers. In het overdekte gedeelte staan de nieuwste technologische snufjes, op het buitenterrein is er vooral veel actie. En daar lopen de meeste bezoe kers. Een brandweerman steekt buiten een auto in de fik. Naarmate de auto heviger brandt, neemt ook het aantal toeschouwers toe. Doel: de introductie van een nieuw, re volutionair blusmiddel. Met de hoeveelheid water 'van slechts een tuinslang' kan het vuur bin nen een mum van tijd worden geblust, belooft een brand weerman door de megafoon. „De waterbe standdelen worden opgeblazen met buiten lucht, waardoor er een krachtig wit schuim ontstaat." Ook handig: de slang kan met 'één vinger' worden opgelicht. Zodra de auto totaal in de hens staat, blust het goedje de brand in derdaad binnen vijf seconden. Er rest slechts een autokarkas en een grote, dikke rookwolk. „Mooi vuurtje", zegt een vader tegen zijn zoontje in een buggy. „Moet je nog een snoepje?" Hij haalt een plastic trommeltje tevoorschijn. Ze lopen door naar het duikpeloton, dat net een stel inzit tenden van een te water geraakte auto pro beert te redden. Verderop is een aardbeving in scène gezet. Er ligt een lichaam diep onder het puin. Hond Ayla van de Reddingshonden Hulp dienst Holland wordt ingezet om het slacht offer op te sporen. Een tweede hond, Andor van het Korps Landelijke Politie Diensten (KLPD), staat in de startblokken om meer informatie in te winnen. Hij heeft namelijk een camera op zijn kop en een zender op zijn rug. Net als eerder 'in het echt' na de vuurwerkramp in Enschede en het ingestor te parkeerdek in Tiel. „Deze camerahond komt overal waar het voor mensen te gevaarlijk is, en waar robots te traag of te tijdrovend zijn", zegt zijn baasje. Hond Ayla van baasje Ron Barbier heeft het slachtof fer opgespoord. Een Brandweermannen brengen een 'slachtoffer' in veiligheid op de beurs in het Autotron, ei 'camerahond' Andor toont de apparatuur waarmee hij op de moeilijkst bereikbare plekje nog informatie kan verzamelen. Foto: GPD/Phil Nijhuis Rudi Buis fluitje van een cent, want in 1999 hebben hond en baas meegeholpen na de grote aardbeving in Turlaje. „Iedere hond kan dit werk doen, als hij maar buitgericht is", zegt Barbier. Het is vrijwilligerswerk. „Ik werl zelf met computers, maar in mijn vrije ti doe ik speurwerk. Daar moet je tegen ki nen, want je komt natuurlijk soms in coi tact met geplette lichamen." Iedereen kan kosteloos een beroep doen de reddingshonden, zegt Barbier. „Ooki je oom spoorloos in een natuurgebied is verdwenen." Vaak staan ze i verbazing te kijken als de j tie met tientallen ME'ers met prikstokjes in de we is. Zoals een paar jaar gi den nog, in de Drunera duinen, waar een man met zelfmoordneigingi werd vermist. „Na een week werd onze hulp i geschakeld. We vondei man binnen een uur. Maar toen had hij al wel een week aan een boom hangen." Misschien dati de toekomst beter wordt s mengewerkt. Elke beursda er een grootschalige oei ning, waarbij hulpve ners uit alle sectori in actie moeten ko men. Een personenl je wordt vlakbij een g bedrijf geschept door e tankwagen met gevaarlij stoffen. De wind staat on gunstig en het bedrijf beval ook nog een illegaal xtc-lab. „Dit zorgt toch wel voor extn adrenaline", zegt een ambula cechauffeur boven het lawaai van de tali sirenes uit. De gewonde man op de bran card knikt met een brede glimlach. De rampenbestrijdingsbranche in Nederland is sinds En schede en Volendam en de terreurdreiging na 11 september een snelle groeimarkt geworden. „Op gemeentebegrotingen wordt in vergelijking met enkele jaren geleden nu een veel voud uitgegeven aan veiligheid en rampenbestrijding. Het gaat dan in zijn totaliteit om enkele miljarden euro's meer." Dat zegt D. van den Wall Bake, hoofd van de sector veilig heid en crisismanagement bij het adviesbureau Berenschot. Verscheidene ondernemers op de beurs in Rosmalen beves tigen de behoefte aan meer expertise over veiligheid en rampenbestrijding. Ook is er een toenemende vraag naar beter materieel. Waar de afgelopen jaren vooral werd geïnvesteerd in 'hard ware', wordt nu veel meer aandacht besteed aan wat heet 'de zachte sector'. „Er wordt meer uitgegeven aan cursussen en trainingen, om de mensen onder meer te leren hoe ze het emotionele deel van rampenbestrijding aan moeten pakken. Hoe ze bijvoorbeeld moeten omgaan met dilem ma's en hoe rampenteams precies werken", aldus Van den Wall Bake. Volgens hem moet er ook een veel betere samenwerking ko men tussen gemeenten en de plaatselijke bedrijven waai risico's voor rampen en ongelukken groot zijn. Hier ligt gens hem nog veel onbegrip. Waar vroeger veel spanninj was tussen politie en brandweer, ligt die volgens Van dei Wall Bake nu veel meer tussen bedrijven en gemeenten. I zou in zijn ogen veel meer onderling geoefend moeten w den, om zo ook kennis over te dragen en uiteindelijk gezi menlijk adequaat te kunnen reageren op een groot ongel of een ramp. ANP Geflankeerd door haar gastheren en de Harlem Youth Marines gaat prinses Maxima op weg naar bakkerij Settepani. Foto: ANP/Bernard Rubsamen Bilen Settepani (7) komt trots de 'prinses- sentaart' showen. Een bolvormige vanilleca- ke met fruit, onder een dikke laag felgroen marsepein, versierd met drie witte rozen. „Zo heet hij echt Mijn man heeft het uit voerig onderzocht", zegt moeder Leah Abraham. Voor Bilen geen school vandaag, want er komt een prinses op bezoek in haar moeders bakkerij annex koffiehuis 'Settepa ni' in Harlem, New York. Bilen's feestjurk hangt achterin de winkel en het boeketje ligt al klaar, zodat er niets mis kan gaan als dochterlief straks prinses Maxi ma uit Nederland een handje geeft. Een uur later is het bijzondere moment aangebro ken. Leah (43), oorspronkelijk uit Eritrea, herinnert zich nog steeds hoe ze als kind ooit een bloemetje mocht aanbieden aan keizer Haile Selassi. Maar niemand in Ne derland - op Maxima en haar officiële en tourage na - zal ooit weten of Bilen verrukt kijkt, zenuwachtig is of giechelig als het haar beurt is. De Rijksvoorlichtingsdienst verspert de toe gang tot het koffiehuis zodra Maxima een voet over de drempel heeft gezet. De media zijn weliswaar uitgenodigd maar mogen de bakkerij niet in. De prinses wil tijdens haar tocht door Harlem zo min mogelijk lastig worden gevallen, 'om zich te kunnen con centreren op haar werkbezoek'. Enkele kof fiedrinkende klanten van Settepani kijken verbaasd door het raam naar de commotie buiten. Maxima is in Harlem om te zien hoe deze achterstandswijk in het noorden van het rij ke Manhattan zienderogen aan het opknap pen is. Ze is te gast bij de Upper Manhattan Empowerment Zone (UMEZ). een initiatief van de regering-Clinton. Harlem is een van negen 'ontwikkelingszones' die met fiscale steun en overheidspubliek geld een econo misch steuntje in de rug krijgen. Leah Abra ham bijvoorbeeld heeft geld geleend van de Empowerment Zone voor haar bakkerij. De prinses is de dag begonnen met een - ook al besloten - bezoek aan het kantoor van de UMEZ. Een erewacht van de Harlem Youth Marines staat haar op te wachten. De entourage is niet naar de zin van Charles, een echte 'Harlemite'. „Wie komt hier? Een prinses uit Nederland? Maar waar is de be veiliging? Dit is toch niet respectvol genoeg voor iemand in haar positie?" Maxima is gehuld in een roomwit pakje, crème schoenen en handtasje. Ze gaat - heel Nederlands - te voet naar Settepani. De kor te wandeling voert langs mooie oude pan den en af en toe een lelijke kale plek. Harlem was van oorsprong een welvarende buitenwijk van Manhattan, maar raakte in vervaL Nu het gebied een 'renaissance' doormaakt - al heeft het een flinke tik gekre gen door de slechte economie - komt de rij ke architectuur aan het licht. „Prachtig", verzucht de prinses als ze w gewezen op een van de mooie facades. I is niet de eerste keer dat Méxima - die vi haar verloving in New York woonde - in Harlem komt, maar op vragen daarover ze niet in gaan. Het enige dat ze kwijt \vi dat het bezoek 'heel interessant' is. Méxi is samen met kroonprins Willem-AlexaE een paar dagen in de VS. Terwijl zij dooi Harlem toert, spreekt de prins de VN-co missie voor duurzame ontwikkeling toe VN hebben 2003 uitgeroepen tot Jaar va het Vers Water, een onderwerp dat hem aan het hart ligt. Willem-Alexander heeft in Washington werkontbijt met minister van binnenlan veiligheid Tom Ridge. Ook spreekt het p met burgemeester Michael Bloomberg v New York en is het eregast op een galadi woensdagavond, ter gelegenheid van he 100-jarig bestaan van de Nederlandse Q en de Kamer van Koophandel in New Y( Maar eerst is Maxima nog even op bezoi bij het Danstheater van Harlem, ook ge steund met geld van de UMEZ. Vier jon{ dansers en zeventien danseresjes repete in Studio 1. De jongens moeten springei een vogel, en terwijl de piano de maat ai geeft wervelt de hele groep over de dans vloer. Dansleraar Tyrone Brooks weet dat zijn j ge ploeg opgewonden is over het hoge b zoek „Het is geweldig. Het is zo'n eer", J hij nadat Maxima breed lachend met de dansers op de foto is gegaan. „Ze ziet er echt uit als een prinses", zegt leerling Na ma. Met een knikje naar de vorstelijke pi om Maxima's hals en in haar oren: „Je zi het aan de kralen." Ans Bouwmans

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2