Toch tunnel tussen Poelgeest en Merenwijk 'Als je ervoor gaat, moet je erin geloven' LEIDEN REGIO Vrouwen zijn 'Gedeald? Ik ben in onderhandeling. Dat is heel iets anders' Slechts één aanmelding hoorzitting Oegstgeest erkstraf ëist tegen 'Lof van vriend en vijand' door Nancy Ubert oecstgeest - De tunnel tussen Poelgeest en de Leidse Merenwijk moet toch worden gebouwd. Oegstgeest komt daar niet onderuit. De provin cie en het rijk, die de noodlijdende gemeente scherp in de gaten houden, hebben druk op de ketel gezet. Die tunnel onder het spoor moet er komen en Oegstgeest kan maar beter meewer ken. Dat zegt CDA-wethouder De Ruijter, die verantwoordelijk is voor financiën en de aanleg van nieuwbouwwijk Poelgeest. Het nieuws slaat gisteravond op de vergade ring van de commissie ruimte en groen in als een bom. Leefbaar Oegstgeest is behoorlijk ge pikeerd. De lokalen hebben de afgelopen tijd herhaaldelijk benadrukt dat zij die tunnel niet zien zitten vanwege het sluipverkeer dat van uit de Merenwijk een makkelijke route gaat zoeken naar de A44. Op initiatief van LO moest wethouder Meester, die aanvankelijk Poelgeest in de portefeuille had, beloven alles op alles te zetten om Leiden te overtuigen dat die tunnel wel weg kon blijven. Leiden heeft namelijk al die jaren geëist dat de tunnel wordt gebouwd. Dat is destijds ook in de sa menwerkingsovereenkomst vastgelegd. Nu is wethouder De Ruijter erachter gekomen dat het beter is de verbinding wél aan te leg gen. In het stedenbouwkundig plan is dat zo bepaald en VROM vindt dat een goed plan. „Het ministerie volgt ons kritisch, dus het is oppassen geblazen", spiegelt de wethouder de raadsleden voor. De provincie wil het trou wens ook graag. Bovendien levert het schrap pen van de tunnel niet zo'n groot financieel voordeel op als aanvankelijk werd gedacht. „Leiden gaat waarschijnlijk zelfs meebetalen aan de tunnel", aldus De Ruijter. Die belofte staat nog niet zwart op wit. „Maar Leiden is daarover in beraad", meldt hij hoopvol. „Wat een soap", briest fractievoorzitter Hui zing van oppositiepartij WD. De liberalen hebben de afgelopen maanden herhaaldelijk in de raads- en commissievergaderingen ge zegd dat die tunnel niet zomaar wegbezuinigd kan worden. Huizing verwijt de leefbaren dat zij de bezuinigingsoperatie van Oegstgeest aangrijpen om te tunnel van tafel te vegen. Nu blijkt dat Oegstgeest amper verdient als het tunnel niet bouwt, moet de collegepartij vol gens Huizing duidelijk stelling durven nemen. Wil de partij die tunnel nu schrappen vanwege het geld, of spelen andere motieven een rol? LO-raadslid Van Weeren geeft geen concreet antwoord. Wel hamert hij op het autoluwe ka rakter van de wijk. Dat wordt door die tunnel aangetast. En dat de wethouder de partijen zo overvalt met het nieuws, vindt Van Weeren ook niet kies. De wethouder heeft 'gedeald' met Leiden, stelt Van Weeren vast. De Ruijter loopt rood aan van dat woord. „Gedeald? Ik ben in onderhan deling. Dat is heel iets anders." Hij wil na jaren eindelijk eens een paar vervelende misverstan den tussen beide gemeenten uit de weg rui men, zegt hij. „Mijn voorgangers is het niet ge lukt, maar ik ga aan dat gehannes een einde maken." De Ruijter heeft zijn collega's in Lei den en Warmond voorgesteld om de levenloze stuurgroep die in 1995 is opgericht om Poel geest tot ontwikkeling te brengen, weer 'op te peppen'. Oegstgeest, Leiden en Warmond hebben elk op hun eigen manier iets in de melk te brokkelen als het om Poelgeest gaat Het overleg tussen de partijen heeft de afgelo pen jaren op een te laag pitje gestaan, meent De Ruijter. Progressief Oegstgeest en CDA tonen begrip voor de koerswijziging van de wethouder. Net als de WD vinden de partijen het onzinnig op de tunnel te bezuinigen terwijl dat amper geld oplevert en andere overheden eisen dat die verbinding wordt aangelegd. oegstgeest - Slechts één burger heeft zich tot nu toe aangemeld voor de hoorzitting in Oegst geest. Op een speciale vergade ring van de commissie ruimte en groen mogen inwoners van Oegstgeest de politici komen vertellen wat zij van de naderen de verregaande bezuinigings operatie denken. Oegstgeest moet ergens 15 mil joen euro vandaan halen om het gat in de exploitatie van nieuw bouwwijk Poelgeest te dichten. Hoe langer de gemeente wacht met oplossingen, hoe groter het tekort wordt door de stijgende rente. Oegstgeest staat bekend om zijn mondige burgers. Dikwijls zit de publieke tribune van de raad zaal vol met verongelijkte of be zorgde dorpelingen. Massaal trekken de inwoners (die in ver gelijking met de burgers van an dere gemeenten gemiddeld een hogere opleiding hebben geno ten en over meer geld beschik ken) van leer als hun iets niet aanstaat. „Nu krijgen zij alle ruimte om mee te denken en dan laten ze het afweten", kla gen verscheidene politici. De gemeenteraad, die de bur gerraadpleging organiseert, wanhoopt nog niet. De hoorzit ting wordt volgende week woensdag in het gemeentehuis gehouden. De burgers hebben nog een paar dagen de tijd om zich aan te melden.. Geert Klaver, fractievoorzitter van Progressief Oegstgeest, heeft er bij financieel wethouder De Ruijter op aangedrongen om de bevolking duidelijk te maken wat het nu precies betekent als er niet of te weinig bezuinigd wordt. Want dat heeft grote ge volgen voor de gemeentebelas ting die de inwoners uiteindelijk moeten betalen. „Elk miljoen dat we niet terugverdienen, komt toch op de schouders van de burgers terecht", aldus Kla ver. „Als we met cijfers duidelijk kunnen maken hoe hoog de OZB uitvalt op het moment dat we één, twee of drie miljoen missen, hebben de mensen mis schien meer begrip voor de plannen waarover we gaan de batteren." Misschien lokt de dreigende be lastingverhoging in Oegstgeest de burgers op het laatste mo ment toch nog uit de tent - Aan het van 'armond in een speel- bestelbus, ramen, en andere spullen kapotgeslagen, in brand of op een andere ma- aield. Gisteren stond de Haagse rechtbank een ge Warmonder terecht die gewraakte nieuwjaars brand heeft gesticht in vuilnisbakken en een be is en met een stuk karton »oter in de fik zette, de hitte van die laatste i sprongen er ruiten van inning waar mensen lagen >en. De officier van justitie et mild met haar eis tegen ïrmonder: 240 uur werk- ji 8 maanden voorwaarde- celstraf. De man moet aast een cursus over de >n van alcohol gaan vol- I gedronken had hij die Bier en breezers door el- „Ik weet niet meer hoe- naar het was veel", ver- e hij gisteren voor de lank. Tijdens de uit de gelopen nieuwjaarsviering in verschillende groepen en door het dorp en richt - op verschillende plaatsen jbgen aan. De groep van umonder begon zijn ver ende pad bij een rolcon- aan De Weiden. De jon- duwden hem in een an- ruilnisbak die al in brand Even later kwamen ze een bestelbus, die in de ras geduwd. Ook die ging mmen op. „We dachten ij voor de nieuwjaars- itapel in het dorp bedoeld verklaarde de Warmonder n. a ging de man alleen naar b kwam hij langs het huis n jongen, van wie gezegd lat die twee scooters van ou hebben gestolen. Met andend stuk karton be- le Warmonder wraak te l Hij stak het karton on- voor de deur geparkeer- oter en liep weg. Even la- imen de vlammen van de inde scooter tot boven k van het huis uit.Omdat voners van het huis tij- e brand reëel gevaar lie- esloot de officier van jus- iteren tot haar forse eis. it van de zitting wilde de weten of de Warmonder rmaal vindt om een scoo- Ide brand te steken als hij ppeltje te schillen heeft p eigenaar. „Ik had hem in elkaar kunnen antwoorde de jongen, b de rechter verontwaar- „U had ook aangifte ndoen". Sak over twee weken. (advertentie) Leiderdorper Victor Molkenboer rekende op Arnhemse hoofdprijs door Janneke Dijke leiderdorp In gedachten zat hij al in Arnhem. „Ik had erop gerekend dat ik het werd", zegt hij daags na het telefoontje uit de Gelderse stad, waaruit het te gendeel bleek. Victor Molken boer wordt geen wethouder in Arnhem, en dus blijft de PvdA'er 'gewoon' wethouder in Leider dorp. Ja, hij had erop gerekend. Hij zegt het onomwonden. „Dat heeft met twee dingen te ma ken. Allereerst met mijn karak ter. Als je ervoor gaat, moet je erin geloven. Daarnaast werd mijn gevoel gevoed door de sig nalen die ik vanuit Arnhem kreeg. Ik maakte een goeie in druk. Ze vonden mij verfrissend, zagen mij wel zitten. In de loop van de procedure viel mijn naam vaak. Maar het kan na tuurlijk best zo zijn dat ik me bewoog tussen die zeventig mensen die op mij gestemd hebben, haha." Een paar maanden geleden be tekende Arnhem niet veel meer voor Molkenboer dan pakweg Assen of Apeldoorn. Op een bij eenkomst aan de vooravond van de provinciale verkiezingen kreeg hij de tip. De baan die de Arnhemse wethouder Henri Lenferink achterlaat omdat hij burgemeester van Leiden wordt, werd niet in een achterkamertje toegewezen. De Arnhemse PvdA'ers hielden een open solli citatieprocedure. Molkenboer dacht erover na, liep twee dagen rond in de stad en begreep dat hij er verliefd op kon worden. Die vlinders begonnen niet bij iedereen te fladderen. 'Slechts' 67 PvdA'ers vulden de naam van Victor Molkenboer in op hun stembriefje. 175 anderen voel den zich prettiger bij Sander van Bodegraven, PvdA-fractievoor- zitter in de Arnhemse buurge meente Rheden. Dinsdagavond besloot de PvdA-fractie de wens van de leden te honoreren. Volgens Molkenboer heeft de keus voor Van Bodegraven meer met emotie dan met ratio te ma ken. „Eigenlijk was het enige thema van mijn tegenstander dat hij Arnhem goed kende. Hij zei vooral 'ik hou van Arnhem'. Ik dacht: 'je kunt wel van Am- hem houden, maar kun je de stad ook besturen?'. Ze zochten naar een dynamische wethou der met ervaring. Mijn tegen stander staat te boek als saai en ietwat stijfjes, lees ik in De Gel derlander. Er viel tussen ons best wat te kiezen." Het probleem was alleen dat er niet zoveel ruimte was voor de kandidaten om zich te profile ren. Dat vonden zowel Molken boer als de PvdA-leden een ge mis. „De tekst waarmee we ons zelf voorstelden zou met foto op de website worden geplaatst, maar dat is nooit gebeurd. Le den konden ons via e-mail vra- Burgemeester Zonnevyüe is voor Leiderdorp blij dat Mol kenboer blijft. „Maar voor hem is het een grote persoonlijke teleurstelling. Na de tomeloze inzet die hij hier heeft laten zien zou het een mooi moment zijn om naar Arnhem te gaan, waar ook genoeg te doen is." Zonnevylle beschouwt het als een opsteker dat Molkenboer zoveel complimentjes kreeg de afgelopen weken. „De raad heeft unaniem het vertrouwen in hem uitgesproken. Vriend en vijand hebben aüe lof over hem uitgestrooid" De burge meester, die zelf een paar keer naast een andere baan greep en weet hoe lang dat aan je kan blijven kleven, vindt het niet terecht als mensen Molkenboer dat nadragen. „Dat zou ik heel onaangenaam vinden. Hij heeft duidelijk gemaakt dat hij zich hier niet verveelde, maar dat het op zijn pad kwam." gen steüen, maar ook daar heb ik niets van gemerkt. Ook ver snelden ze de procedure, om de benoeming samen te laten val len met het afscheid van Lenfe rink." Hij hoopt dat andere ge meenten van dit experiment le ren. „Als zich dit gaat herhalen in andere plaatsen, moet je meer met leden in contact ko men." Verrassend genoeg bereikte het contact met Leiderdorpers een hoogtepunt de afgelopen we ken. „Het heeft me verbaasd hoeveel mensen me erover aan spraken. Ik had zo'n betrokken heid eigenüjk niet verwacht. Er waren ook veel mensen bij die ik niet kende. Over het algemeen waren ze positief, vonden ze het jammer als ik zou weggaan." Molkenboer leidt eruit af dat er helemaal niet zo'n grote kloof gaapt tussen de politiek en de burger als vaak wordt gedacht. „Het is voor mij een signaal dat de verwevenheid heel groot is." Wel wü hij het beeld graag nu anceren dat bij veel mensen blijkt te leven, alsof alles in Lei derdorp van hem afhangt. „De dingen die we doen zie ik niet als van mijzelf. Je zet het met el kaar uit, en er is draagvlak voor. Ik zie het centrumplan of het W4-plan echt niet als mijn kind je. Om mensen dat te laten be seffen is het wel eens goed dat een ander het overneemt." Hij geeft toe dat hij de motor achter deze plannen is. „Die trekkers- rol was ook één van de karakter eigenschappen die Arnhem no dig had. Nee, zoiets zie ik Van Bodegraven nog niet zo snel doen." Aangeschoten wüd, zo voelt hij zich absoluut niet. „Het was niet zo dat ik wegwüde. Het kwam op mijn pad. Als je echt weg wilt, moet je eigenlijk helemaal stoppen." Hij trekt een vergelij king met de Amsterdamse bur gemeester Job Cohen, die korte tijd in de race was om premier te worden. „Het gaat me er niet om mezelf met hem te vergelij ken, want die man is onverge lijkbaar. Wat ik bedoel is: wie praat er nu nog over dat hij mis schien weg zou gaan? Ik denk dat het sterk afhangt van hoe ze tegen je aankijken. Ik begrijp wel dat ik niet over drie maanden weer zo'n uitstapje moet maken. Maar ik vind dat ik dat best één keer mocht doen." Victor Molkenboer: „Het heeft me verbaasd hoeveel mensen me erover aanspraken. Ik had zo'n betrok kenheid eigenlijk niet verwacht." Foto: Hielco Kuipers Cursus Auto-te-water moet je durven meemaken door Nancy Ubert alphen/leiderdorp - Nog geen twee we ken geleden stond het met foto in deze krant: 'Kleine jeep in de sloot'. De inzit tende was aanvankelijk spoorloos. Later bleek dat hij op eigen kracht de kant had bereikt. Niet iedereen heeft zoveel geluk. Van de honderden mensen die in het waterrijke Nederland met hun auto het water inrijden, vinden jaarlijks zo'n 50 de dood. Met de cursus 'Auto-te-water' worden bestuurders voorbereid op een onvrijwillige duik met hun voertuig. „Je moet wel wat overwinnen om aan die cursus mee te doen", zegt J. Mossink van de Alphense werkgroep Verkeersvei ligheid. „Vrouwen zijn dapperder, heb ik gemerkt. Kerels hebben als de praktijk oefening begint spontaan last van een koudje. 'De theorie lukte me wel om bij te wonen, maar in het water ga ik niet, dan heb ik morgen echt griep', hoor je ze dan zeggen. Ik probeer ze toch over te halen, want het is goed om te ervaren wat er met jou en je auto gebeurt als je de plomp inrijdt." Het is belangrijk om te weten welke ont snappingsmogelijkheid een auto biedt, vinden Mossink en de andere leden van de Werkgroep Verkeersveiligheid. Ont snappen via de portierramen, het schuif- dak of de achterklep. Wie het niet aan durft om aan de cursus deel te nemen, zou voor de deur van het huis eens op het droge kunnen oefenen. „Probeer eens of je door een geopend portierraam kunt kruipen." Bij de cursus 'Auto-te-water', gaat het er aüemaal veel echter aan toe. Mossink: „We beginnen met theorie. We leren de deelnemers welke maatregelen ze moe ten treffen om hun ontsnappingskans te vergroten en verteüen hoe ze zichzelf uiteindelijk uit de auto kunnen bevrij den." Ook wordt gehamerd op het ge bruik van de veiligheidsgordel. Meestal komt een auto in het water terecht na een botsing met een andere verkeersge- bruiker of een boom. De gesp voorkomt in zulke gevaüen dat je voorover knalt en bewusteloos raakt. Wie buiten westen is, verdrinkt zeker. Dankzij de praktijkles kunnen de deelne mers ervaren hoe het is om met de auto in het water terecht te komen. De cursus wordt gewoonlijk in een zwembad aan geboden. Dus met een auto ga je het zwemwater in.Als je gaat, doe je dat natuurlijk gekleed", zegt Mossink. „Je zit op de weg toch ook niet in je badpak achter het stuur? Hoe dat zit met die au to? Nou, het is een echte, maar wel een schone. Het motorblok, de tank en dat soort onderdelen zijn er aüemaal uitge haald. Dankzij betonblokken heeft het casco hetzelfde gewicht als de wagen waarmee je wel kunt rijden. Anders vu het een zinloze oefening zijn." Wie zo dapper is zich met auto in het zwembad te storten, staat er niet aüeen voor, stelt Mossink gerust. „Duikers vol gen elke beweging die je maakt. Wist je trouwens dat als je eenmaal onder water bent je veel meer tijd hebt om uit de kar te komen dan je zou denken? Kortom: je moet het gewoon eens durven meema ken." De cursus 'Auto-te-water' wordt zondag 18 mei gehouden in het Leiderdorpse zwembad De Does. Het evenement begint om 10.00 uur aan de Hoogmadeseweg 54 A Informatie: 071-5410481. Op zaterdag 24 mei wordt de cursus van af 13.00 uur gegeven in zwembad De Thermen in Alphen aan den Rijn, Can tharel 4. Voor informatie en aanmelding: 0172-443295 of0172-422786. <ers volgen elke beweging die je maakt." Archieffoto: United Photo's de Boer

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 17