'Leiden pakt je beet en laatje niet meer los' LEIDEN REGIO Weer beroering over zwemabonnementen Opwekken weeën verhoogt de kans op een keizersnede R3 Hoge straffen geëist tegen onverbeterlijke serie-inbrekers Afscheidstournee Project vrijwillige hulpverlening Sportief wandelen in Cronesteinpark donderdag 8 MEI 2003 Waarnemer Wolter Lemstra, de man met de oliekan voor het haperende hestuurmotor Robbert Minhorst [wam, zag, en greep in. Daar ook best reden toe, zegt er Lemstra, die morgen af- 4 neemt als waarnemend emeester van Leiden. „We ien het jarenlang niet goed a (67) is verknocht ge- taan de stad, zegt hij in zijn te interview, in de burge- iterskamer van het stad- Dat verklaart ook het veel- g gebruik van het woordje als het over het stadsbe- gaat. De geboren Gronin- eeft zich met Leiden ver- «higd. iet kost hem moei- n afstand te nemen van de en zijn bestuurders: de wet- lers, raadsleden en ambte- p - ook al was hij er dan even. „Leiden pakt je p laat je niet meer los." van de koningin van Zuid-Holland dondersgoed wie hij in huis le, toen hij de CDA'er Lem- als waarnemer in De stad buitelde van de in de andere, als altijd hoog van de toren maakte weinig klaar. De van de zes wet- (stuk voor stuk tardjes, aldus Lemstra) ten eerder verlammend Het laatste slachtoffer van de harde politie ke cultuur van Leiden was Lem- stra's voorganger Jan Postma. De CDA'er zou niet komen om een jaartje op de winkel te pas sen. Hij zou zijn stempel op Lei den drukken, gokte Franssen - en die voorspelling kwam uit. „Zie mij als de man met de olie kan", schetst Lemstra zijn rol van het afgelopen jaar. De mo tor met de fraaie zescylinder ha pert en was aan revisie toe. „We zijn nu op de goede weg." Professor doctor Wolter Lem stra, kind van middenstanders, is van 26 juni 1935, te Bierum. Zijn curriculum vitae puilt uit. Hij gaf leiding aan drie ministe ries, was loco-gemeentesecreta ris van Amsterdam en gemeen tesecretaris in Utrecht. In 1991 werd hij burgemeester van Hen gelo. Tussen 1998 en 2002 was Lemstra bestuursvoorzitter van de Nederlandse Vereniging van Ziekenhuizen. Belangrijke ne venfuncties zijn het lidmaat schap van de Eerste Kamer, het voorzitterschap van de Com missie Innovatie Openbaar Be stuur en diverse commissaria ten. Lemstra draagt twee ko ninklijke onderscheidingen. Volgens mij kunt u niet stilzit ten. „Jan Franssen zei laatst tegen me: Je wilt natuurlijk door, el ders. Je kunt gelijk weer aan de slag. Waar? Dat mag ik niet zeg gen. Een stad kleiner dan Lei den. De commissarissen bellen elkaar natuurlijk regelmatig: goh, weet jij nog iemand? De meeste gepensioneerde be stuurders zijn hunkerend bij de 65 gekomen. Die club is dus niet zo groot. Maar voorlopig hap ik niet toe. Dat doe ik mijn vrouw niet aan. Over een jaar mag hij me wel weer bellen." „Het is de aard van het beestje. Je kunt ook zeggen: ga toch vis sen of golfen. Het heeft te ma ken met waar ik vandaan kom: uit een middenstandsgezin uit een klein Gronings dorpje, Godlinze. Je moet werken voor de kost, en je talenten gebrui ken. Mijn vader was zo, en mijn moeder ook. Mijn moeder is 93 en die kan ik overdag nooit be reiken. Ze zit in allerlei clubs. Zo lang je gezond bent van lijf en leden, zegt ze altijd, waarom zou je dan stoppen? Op mijn vijftiende stond ik in de bakkerij. Tot de gemeentesecretaris kwam en zei: Het is toch zunde dat 'ie in de bakkerij moet staan. Hij kan toch zo goed leren. Zo kwam ik in 1951 in Bierum als volontaire op de secretarie te recht." Over Godlinze: „Het is een terp dorp in de gemeente Bierum. Als de zee kwam, kropen de mensen bij elkaar en omspoelde het water de terp. Zij baden tot God: Geef ons linzen! Zo wil de legende." Op 1 junibegon u in Leiden. Wat trofu aan? „De bestuurskrachtmonitor ver telt eigenlijk alles. Daar stonden keiharde conclusies over Leiden in. De stad heeft een te grote broek aan, heeft te veel ambi ties, gaat slecht om met de regio en met de partners in de stad. Kortom: Leiden was in last. We hebben het niet goed gedaan. We hebben ons te veel gefocust op wat binnen de stadsmuren ligt. We dachten het zelf wel te rooien." „Voordat het rapport uitkwam, hebben we alle buurgemeenten uitgenodigd. Ik heb gezegd: dit college trekt het boetekleed aan. Dat doen we één keer. In de kerk hoeft dat ook maar één keer voor absolutie.De bestuur ders uit de regio hadden achter over kunnen leunen en kunnen zeggen: Da's nou typisch Lei den, we hebben het altijd geroe pen. Je kunt ook zeggen: we ko men er samen uit." Dat gebeurde, mede door de knieval van Lemstra. En door die van wethouder Ron Hille- brand, benadrukt Lemstra. Bei den trokken veel samen op om van Leiden weer een fatsoenlijk bestuurbare stad te maken die kan samenwerken met omlig gende gemeenten, zegt hij. Of om althans het klimaat daarvoor te scheppen. „Dit is een cul tuuromslag. We zitten er mid denin. Het gaat de goede kant op, maar de weg is nog lang." „Met de regio zijn afspraken ge maakt over woningbouw, werk, economie, verkeer en natuur. Lemstra: „We zijn in Leiden op de goede weg." Foto: Mark Lamers Dat is een gigantisch proces. En grond erbij voor Leiden kun je vergeten. Fusie en annexatie zijn noch voor de regio, noch voor de provincie, noch voor de Tweede Kamer aan de orde. We moeten dus samenwerken." .Anders omgaan met onze part ners in de stad lukt niet van de ene op de andere dag. We zijn mondjesmaat begonnen de contacten te verbeteren. De wo ningcorporaties, de universiteit, het LUMC, het ROC en de Ho geschool zijn al langs geweest. En waar ik blij mee ben, is dat de Leidse kring terug is. Die was op sterven na dood, maar krijgt weer een nieuw leven. Daar ont moeten bestuurders van ge meenten, het bedrijfsleven en allerlei organisaties uit de stad en de regio elkaar. Het is nu de Leidse regiokring." „Verder was er een grote afstand tussen wat het bestuur wil en denkt, en wat de ambtelijke top dacht dat het bestuur wilde. Bo vendien had alles prioriteit. Daar wordt een organisatie ho rendol van. Er was altijd een sterke wethouderscultuur de politiek gekozenen maken de dienst uit. De relatie tussen het stadsbestuur en de ambtelijke top is niet zoals die is tussen een man en een vrouw in een goed huwelijk. Als al die ambtenaren nou allemaal klorissen en klo- ressen waren. Er zitten vele voortreffelijke managers tussen. De expertise en de capaciteit van het ambtelijke apparaat kwamen onvoldoende tot hun recht." „Het is aan het veranderen, maar mijn opvolger Henri Len- ferink krijgt daaraan zijn handen vol. Hij moet zorgen voor een heid in het college en voor goe de samenwerking met de amb telijke top." „Met wat ik ben tegengekomen, kon ik als burgemeester niet zeggen: daar heb ik geen bood schap aan. Een waarnemer komt om op de winkel te pas sen. Dat is me niet gelukt. In Leiden is dat ook niet mogelijk. Ik kon me niet terughoudend opstellen. Je wordt in de organi satie gezogen." Dat hoor je vaker: U bent een be moeial. „In de collegevergaderingen wordt wel eens lachwekkend ge zegd: het is goed dat het maar een jaar duurt. Daar heb je die oude vos weer. Ik kon niet stil zitten. Ik heb ook van de wet houders en de raadsleden de ruimte gekregen wat te doen. Die ruimte heb ik ook gepakt. Zo eigenwijs ben ik ook wel weer." „Het college redt zich wel. Ik ben te spreken over de wethou ders. Het zijn wel vechtersba zen. Daar moet je als coach bo ven kunnen staan. Met de stijl van Guus Hiddink, niet die van Louis van Gaal. Commando structuren werken hier niet Lei den is een beetje anarchistisch, ze houden hier niet van strakke hiërarchie." „Het is een voorrecht dat ik een oude vent ben. De wethouders leiden - Het einde komt in zicht. Waarnemend burgemeester Wolter Lemstra is aan zijn afscheidstournee door de stad begonnen. Zo werd hij gistermiddag door een colonne van niet minder dan zeven brand weerauto's van het stadhuis aan de Breestraat naar het stadsbouw- huis aan de Langegracht vervoerd om van de ambtenaren afscheid te nemen. Morgenmiddag is het definitieve vaarwel na een dienstver band van bijna een jaar. Dan volgt na een buitengewone raadsverga dering een afscheidsreceptie in de burgerzaal van het stadhuis. Foto: Hielco Kuipers hadden allemaal mijn schoon zonen kunnen zijn. Ik heb drie dochters. Iemand die veel ouder is, wordt eerder geaccepteerd. Daarbij heb ik vijftig jaar bij de overheid gewerkt, in dertien ge meenten, en leiding gegeven aan drie departementen van het rijk. Ook dat is een voorrecht. Mij naaien ze geen oor aan." U stelt: het college redt zich wel. En de gemeenteraad? „De raad zoekt zijn weg in het nieuwe duale bestel. Hij functio neert niet slecht. De raad vraagt terecht een visie van het college voor de lange termijn, anders kan die geen kaders stellen. Maar partijen moeten niet wachten tot alles gebraden en gebakken is tot het wordt aange boden op een servet." „De raad moet eerder aan de bak, zodat hij eerder piketpalen kan slaan. Nodig vaker wethou ders uit zonder beleidsstukken. Jöh, wat wil je nou? De wethou ders vinden dat best leuk. Ze zijn ijdel genoeg om te vertellen waar ze mee bezig zijn en waar ze trots op zijn." „Het democratische spel in Lei den vind ik plezierig. Je kunt zeggen: Oh, daar heb je Daan Sloos weer, of Jacques de Coo. Ik geniet er elke keer weer van. Het is een beetje spel, een beetje arena. Zo ging het in Amster dam ook. En het is zoals de Lei- denaar is: met het hart op de tong." Hetajscheid valt zwaar. „Ja. Leiden is een prachtige stad. Hij pakt je beet en laat je niet meer los. Of je gaat je grenze loos ergeren, of je gaat helemaal de diepte in. De Leidenaars kan keren veel. Een pietsie mag, dat houdt het stadsbestuur alert. Maar als je ze op hun stad aan spreekt, zijn ze juist hartstikke trots. Deze stad heeft ook een schitterende historie. Ik heb het afgelopen jaar genoten. En mijn vrouw en ik gaan geheid naar Leiden op 3 oktober. Het feest heeft vorig jaar een enorme in druk op ons gemaakt" leiden - Tegen een 20-jarige man uit Leiden is gisteren drie jaar celstraf geëist voor een reeks kleine inbraken. Tegen een maat van de Leidenaar heeft de officier van justitie acht maanden geëist. Hij kenschetste de 20-jarige man als 'serie-breker'. De man stond terecht voor niet minder dan veertien inbraken. Tussen oktober en januari heeft hij vijf keer ingebroken in woningen aan de Langegracht, twee keer aan de Hooigracht, twee keer aan de Boerhaavelaan. Ook is hij binnengedrongen in huizen aan het Noordeinde, de Caecilia- stiaat, het Pieterskerkhof en het Vinilypad. Hij had het daarbij vooral gemunt op zaken als tele foons, camera's en spelcompu ters. Het bewijs tegen hem is overweldigend, omdat overal zijn oorafdrukken zijn aange troffen op plaatsen waar hij aan ramen en deuren heeft geluis terd. De inbreker, afkomstig uit Alge rije, heeft jaren geleden politiek asiel aangevraagd in Nederland. Toen dat werd afgewezen, is hij op straat beland. Wat voor toe komst de man hier nog dacht te hebben, wilde de rechter van hem weten. „Geen toekomst, mijn toekomst is verloren", liet hij via zijn tolk weten. „Moeten wij u elke keer dan maar langer opsluiten?" vroeg de rechter. „Waarom gaat u niet terug naar Algerije om daar een toekomst op te bouwen? Want hier heeft u geen toekomst, ze ker niet in de criminaliteit." De officier kondigde aan het leven van de verdachte financieel zuur te maken als hij na een eventue le veroordeling in het land blijft. De rechter doet uitspraak op 21 mei. leiden - De Stichting Dienstver lening is begonnen met een project in de Merenwijk en Lei den Noord dat het Meldpunt Vrijwillige Hulpverlening wordt genoemd. Hiervoor wordt ge zocht naar enthousiaste man nen, vrouwen, jongens en meis jes die af en toe tijd over hebben en iets voor de oudere mede mens willen betekenen. Vrijwil ligers die een keer met iemand vallen wandelen, winkelen, een praatje maken bij een kopje kof fie of om met iemand mee te gaan naar het ziekenhuis. Tientallen ouderen zouden hier van graag gebruik willen maken. Ook wordt er gezocht naar ie mand die een oudere dame in de Merenwijk 's avonds wil be- zoeken. Meer informatiëSandra Fleur. 5231063. fie over zwemabonne- b houdt nog even aan. eerder ouderen boos f in hun ogen buitenspo- ieven, nu melden zich ouders en gedupeerde in. Zo is mevrouw A. Al- g uit Leiden Zuidwest p de gemeente omdat zij, an en hun drie kinderen lalf, dertien en vijftien ïtmeer in aanmerking ivoor een gezinsabonne- tlkwas onaangenaam ten voel me een beetje belazerd door de gemeente." Vorig jaar kocht mevrouw Al tenburg een gezinsabonnement voor 90 euro. Dit jaar moet zij voor ieder afzonderlijk een abonnement aanschaffen van 42 euro. Een snel rekensomme tje leert dat haar dat het lieve sommetje van 210 euro kost „Dat komt omdat het gezins abonnement alleen nog maar geldt voor ouders met kinderen tot en met elf jaar. Die konden dit jaar een gezinsabonnement voor 95 euro in de voorverkoop De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 kopen of vanaf 3 mei voor 104 euro", verduidelijkt Altenburg. „Blijkbaar heb ik nu geen gezin meer, omdat mijn kinderen ou der zijn dan elf jaar. Dan word ik blijkbaar gestraft en ben zo ruim het dubbele bedrag kwijt." Altenburg vindt dat zij eigenlijk 'dubbel' wordt gepakt „Je hebt al drie schoolgaande kinderen en dat kost een hoop geld. Dan komen die zwemtarieven er ook nog eens bij. Wij wonen vlak bij het zwembad, maar kopen dit jaar dus geen vijf individuele abonnementen. Dat is jammer voor de kinderen, maar ik ben niet gek Ik kan me niet voor stellen dat ik de enige ben die zo reageert. Altenburg vindt het verder vreemd dat zij niet door de ge meente is geïnformeerd over de wijziging rond de seizoens abonnementen. „Bij de aan vraag van eerdere abonnemen ten moest de gemeente altijd naam en adres weten. Waarom stuurt Leiden ons dan niet even een briefje met de veranderin gen rond abonnementen en ta rieven?" Daarnaast ergert Altenburg zich aan het feit dat kinderen van nul tot drie jaar dit seizoen ook entree moeten betalen. „Ik be grijp dat het voor zwembaden niet gemakkelijk is en dat er misschien financiële proble men zijn. Maar moet ik die dan oplossen? Eerlijk gezegd voelen Een gezin met kinderen van twaalf jaar en ouder is dit seizoen veel meer geld kwijt om in De Vliet te kunnen zwemmen. Archieffoto: Eric Taal wij ons een beetje in de kou ge zet door de gemeente. H. de Boer, manager sportac commodaties van de gemeente legt uit dat De Vliet meeloopt met de tariefsverhogingen die begin dit jaar zijn doorgevoerd in de zwembaden De Zijl en het Vijf Meibad. „En daar hoort de verlaging van de leeftijdsgrens voor gezinsabonnementen van vijftiennaar elf jaar ook bij. Er zullen best gezinnen zijn die meer moet gaan betalen. Maar ondanks dê prijsverhoging kan een gezin toch het hele seizoen voor weinig geld zwemmen." Eric-Jan Berendsen leiden - Artsen en zwangere vrouwen moeten terughouden der zijn met het kunstmatig op wekken van weeën om een zwangerschap in te leiden. Dat zegt gynaecoloog Nicolette van Gemund, die gisteren aan de Universiteit Leiden promoveer de op het inleiden van zwanger schappen. Van Gemund komt met haar waarschuwing nadat zij had ontdekt dat het kunstmatig op wekken van zwangerschappen het risico op een keizersnee en andere complicaties zoals infec ties duidelijk verhoogt. Bij een onrijpe baarmoederwand is er zelfs een drie tot vier keer grote re kans op een keizersnede dan bij een natuurlijk op gang geko men bevalling. Sommige vrou wen krijgen emotionele proble men na een keizersnede. Het inleiden van de zwanger schap was van oorsprong een methode voor zwangere vrou wen bij wie complicaties optra den zoals zwangerschapsvergif tiging, een verminderde functie van de placenta of het 'over tijd zijn' van de baby. Maar volgens het LUMC, het Leidse academi sche ziekenhuis, wordt het op wekken van zwangerschappen zonder dringende medische re den de laatste jaren op grote schaal toegepast. Als de vrouw bij een bepaalde dokter wil bevallen bijviDrbeeld, of als de arts wil dat debevalling binnen kantooruren gebeurt. Of ook als de aanstaande moeder genoeg heeft van de zwanger schap. Een verwerpelijke ge woonte, vindt Van Gemund. „De risico's van het inleiden van zwangerschappen geven alle re den om er terughoudend mee te zijn." leiden - In het Cronesteinpark aan de Kanaalweg wordt donderdag 15 en 22 mei en 5,12,19 en 26 juni een introductietraining 'Sportief Wandelen 40+' gegeven. Sportief wandelen gebeurt in een wat ho ger tempo dan normaal wandelen en wordt afgewisseld met oefe ningen. De training is geschikt voor iedereen, het tempo wordt langzaam opgevoerd en met ieders capaciteiten wordt rekening ge houden. Deelname is gratis. Aanmelden bij Pluspunt, telefoon 5413536, (tussen 9 en 12 uur).

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15