LEIDE Bieb niet naar het Weeshuis Huisartsen bang voor besmetting bij SARS in Nederland MOEDERDAG M LTV De Merenwijk laat jeugdspelers morrend weer toe Het uurwerk van de Hooglandse Kerk loopt weer WildRqses KORTING OP H BREEDEVELD teresse merikanen Leiden Afscheidsreceptie burgemeester Lemstra Leids Nem (advertentie) J r i 'j.t - i KAMPEER- EN ZWERFSPORT Geopend dLttnvr. 09.00 -18.08 zat 09.00 -17.08 Elke donderdag koopavond van 19.00 21.08 ukfoOLroedcveldkampefen.nl Draadbaan 17 (de Baanderij) Leiderdorp, TeL 071 - 541 5443 ieders vinden bijna niets leuker dan betlen. Altijd, «ral en naar iedereen. En het liefst zonder ruis en toraak zoals met deze Siemens. Het wordt een stuk •Ofdeliger met de GRATIS Teil Me Netwerk-belminuten, e krijg je er nu voor niets bij. Dan kan je moeder jou •ordeüger daaaaaag zeggen, rhet adres bel >00-8182 v.tell-me.ni i Cricketen van Icin Ajax hebben lote plannen Zwemmen «tover onnementen donderdag 8 mei 2003 door Roeff Rcinders leiden/zoetermeer - Binnenkort er gens in Nederland: een patiënt belt z'n huisarts. De klachten: koorts, spierpijn en droge hoest. En oh ja, hij komt net terug uit Peking. Klinkt als SARS. Zou kunnen. Maar het kan ook best een gewoon griepje zijn. Wat doe je als huisarts? Ga je er heen, met het gevaar dat je zelf SARS krijgt? Hans Luyendijk, huisarts in Zoeter- meer, vroeg gisteravond raad aan prof.dr. Jaap van Dissel, hoogleraar infectieziekten aan de Universiteit Lei den tijdens een informatiebijeen komst over SARS, georganiseerd door het Centrum voor Infectieziekten van het LUMG Van Dissel: „Stuur hem in ieder geval niet naar de röntgenafdeling met een briefje voor de radioloog met 'SARS, vraagteken'. Stuur hem wel naar het ziekenhuis. Dan vangen wij hem op en plaatsen hem in quarantaine. Wij hebben daar protocollen voor." Luyendijk: „Maar dan heb ik hem al gezien en kan ik besmet zijn." Van DisseL' „Als je mogelijk besmet bent, neem contact op met de GGD en con troleer regelmatig je eigen tempera tuur." Luyendijk: „Maar als ik het heb, heb ik al weer veel patiënten gezien die ik op mijn beurt heb kunnen besmetten. De zie er dertig op een dag." Van Dissel: „We moeten de risico's niet opblazen. Er zijn nauwelijks ge vallen bekend van SARS-overdracht in vliegtuigen bijvoorbeeld." Toch is Luyendijk er niet gerust op. „SARS is uiterst besmettelijk." Hij zegt dat SARS de Nederlandse huisartsen bezighoudt „De kans dat het hier komt is levensgroot De duif wel te zeg gen: het komt En dan moet de huis arts er als eerste op at Want een pa tiënt met lrlarhtpn belt z'n dokter." De Inspectie voor Gezondheidszorg "Het risico van SARS in Nederland wordt steeds reëler') heeft richtlijnen voor huisartsen uitgevaardigd. Ook de Inspectie gaat ervan uit dat een SARS- patiënt zich eerst bij een dokter meldt Bij vermoeden van SARS moet die een patiënt bij voorkeur thuis bezoeken. „Het is niet wenselijk om de patiënt naar de praktijk of de huisartsenpost te laten komen." Bij de beslissing de patiënt te bezoeken of hem naar de praktijk te laten komen, moet er bij luchtwegproblemen of koorts worden doorgevraagd over de reisgeschiede- nis en contact met mensen die in risi cogebieden hebben gezeten. „Dus in principe ga je", vat huisarts Luyendijk de instructies van de In spectie samen. „En ik weet niet of ik wel wil gaan. Ik ben wel dokter, maar ik wil niet graag besmet raken. Gaan of niet gaan, dat is het dilemma waar Nederlandse huisartsen mee te maken krijgen." Volgens Luyendijk heeft art- senbezoek bij een mogelijke SARS-pa- tiënt ook niet zo'veel zin. „Ik kan bij hem thuis geen longontsteking bewij zen. Mijn bezoek voegt niks toe. Maar ik kan intussen wel besmet raken. Als dat later ook echt het geval blijkt te zijn, kan ik al weer tientallen andere patiënten hebben besmet" Luyendijk wil dat patiënten met een 'hele duidelijke verdenking' zonder bezoek van een huisarts onmiddellijk naar het ziekenhuis gaan. „Dat moet natuurlijk wel in telefonisch overleg met de dokter. De keerzijde is dat de ziekenhuizen overspoeld raken. Maar als SARS Nederland bereikt, gebeurt dat toch." Gouda. Er werd een aanbetaling gedaan van 250 gulden, het complete uurwerk zou rond de zevenhonderd gulden kosten. Zeven jaar later werd het uur werk uiteindelijk in een kamer tje op de kerkzolder geïnstal leerd. Een 'klokopwinder' werd aangesteld om twee keer per dag de toren op te gaan om de klok op te winden. De klok heeft twee slagwerken en werd aanvankelijk aangedre ven door een 'spillegang met waag' die kort na de uitvinding van het slingeruurwerk door Christiaan Huygens is vervan gen door de lange slinger. „Uur werken met twee slagwerken zijn echt uit de tijd dat maar weinig mensen konden klokkij- ken", licht Veldhuyzen van Zan ten toe. „Om zes uur bijvoor beeld, sloeg de klok zes keer op een zware beL Om half zeven sloeg de hamer vervolgens ze ven keer op de lichte beL Door het aantal slagen en het geluid van de klok wist je dus precies hoe laat het was. De klok had daarom alleen een grote wijzer Het magistrale uurwerk heeft in middels weinig geheimen meer voor de twee restaurateurs. Van Luijk „Maar we zouden wel graag achterhalen wanneer dit uurwerk het voor het laatst heeft gedaan. We hebben overal ge zocht en ook mensen uit de buurt gevraagd. Maar niemand kan zich herinneren ooit op de klok van de Hooglandse Kerk te hebben gekeken voor de tijd." (advertentie) door Wim Koevoet leiden - De verhuizing van de openbare bibliotheek Leiden (OBL) naar het voormalige Wees huis aan de Hooglandse kerk- gracht is van de baan. Volgens wethouder A. Geertsema (WD/grondzaken) is het monu mentale pand te klein voor de boekenuitleen. Die heeft min stens 5.000 vierkante meter vloeroppervlakte nodig en daar zijn er maar 4.000 beschikbaar. Bovendien heeft de Rijksdienst Monumentzorg onoverkomelij ke bezwaren tegen de overkap ping van de binnenplaats die de bibliotheek wilde laten aanbren gen om de beide vleugels van het gebouw met elkaar in ver binding te brengen. Ook het ge plande trappenhuis kan geen genade vinden in de ogen van de dienst. 'Onacceptabel' en 'onbespreekbaar' worden deze ingrepen genoemd. Met de overkapping zou een te grote in breuk op het monumentale ka rakter van het gebouw worden gepleegd. Dat er mét goedkeuring verge lijkbare constructies zijn aange bracht bij onder meer Stedelijk Museum De Lakenhal en de binnenplaats van het Rijksmu seum voor Oudheden, kan mo numentenzorg niet vermurwen. De inzichten zijn veranderd, zo is Geertsema verteld. Deze over kappingen zouden anno 2003 ook worden afgekeurd. Het staat nu vrijwel vast dat het provinciaal archeologisch cen trum én depot, plus het ge meentelijk archeologisch bu reau neerstrijken in het pand aan de Hooglandse kerkgracht. Met de provincie zijn reeds ver gaande afspraken gemaakt. Toch wilden Geertsema en col lega-wethouder A Pechtold (D66) nagaan of de bibliotheek, die op het punt staat te moder niseren, in het Weeshuis zou passen. De directeur van de bibliotheek, P. Duijvesteijn, heeft al eerder zijn enthousiasme over deze op tie kenbaar gemaakt in het Leidsch Dagblad Hij vindt dat het Weeshuis een aansprekende publieksfunctie moet krijgen. Zo, denkt hij, wor den toeristen én het winkelend publiek van Haarlemmerstraat naar Breestraat en andersom geleid Het bestaande bibliotheekge bouw aan de Nieuwstraat had dan moeten worden verkocht De binnenstad had verder kun nen worden verlevendigd door het gebouw aan de Nieuwstraat de bestemming winkels en wo ningen te geven. Volgens Geertsema wordt het Weeshuis ook met het archeolo gische centrum erin voor het publiek toegankelijk. Het cen trum vult het gebouw niet volle dig. Voor de resterende duizend vierkante meter zouden onder meer een kinderrechtenorgani satie, een welzijnsinstelling en een jeugdtheaterschool in beeld zijn. Wethouder Geertsema wil ook een horecafunctie niet uit sluiten. Hoewel de verhuizing van de bi bliotheek naar de Hooglandse Kerkgracht niet doorgaat, is het volgens Geertsema op dit mo ment geen uitgemaakte zaak dat de Nieuwstraat het adres blijft. Bijna een jaar lang Is prof. dr. W. Lemstra waarnemend burgemeester van Leiden geweest Met de benoeming van de nieuwe burgemeester komt een einde aan de periode van waarneming. De gemeenteraad en het College van Burgemeester en Wethouders willen de heer Lemstra graag hun erkentelijkheid tonen door hem en zijn echtgenote een afscheidsreceptie aan te bieden. Deze zal worden gehouden op vrijdag 9 mei a_s. van 17.30 tot 19.00 in de Burgerzaal van het stadhuis. Eenieder is van harte welkom. U kimt gebruik maken van de ingang aan het bordes, zijde Breestraat (advertentie) (advertentie) luw schuld!' t kapot? Bel: 589 88 87 (de stellingI Alle musea in Leiden dag per weck gratis open zijn (advertentie) l - Het Amerikaanse con- SPX Corporation neemt dit de NEM over. Het in- bebedrijf met vestigingen jden, Hendrik Ido Ambacht engelo verkeert sinds vorig in onzekerheid door het roet van het Duitse moe- (drijf Babcock Borsig Po- Een verkoop zou - mits er rordt gereorganiseerd - een maken aan de onrust bij on. rectie van de Nem, die ze- 1 het hoofdkantoor aan de t Kanaahveg, doet geen tfding over de interesse SPX Corporation. Dit r kwam naar buiten door een interne nieuwsbrief I gelekt naar deze krant. De is hierdoor in verlegen- gebracht. „We zijn met are partijen in gesprek |fe overname van de Nem", drukt financieel directeur L mans. Dat de interesse van Corporation naar buiten is dit is, aldus Cooijmans, rschijnlijk een flauwe grap, or iemand gedaan die vond wat moest gebeuren of orige zomer opereerde de ouder de vleugels van de e machinebouwer Bab- Dit bedrijf waar 22.000 en werkten, ging failliet het bedrijf niet meer aan ankverplichtingen kon vol- De banken, waarvan er antal zelf in financiële pro- 91 verkeerden, bleken ver ss niet bereid om circa 750 En euro in een reorganisa- Babcock te steken, afgelopen najaar is de jat tot die tijd goede resul- behaalde, op zoek naar ieuwe eigenaar. Kemacti- ran de Nem, een afkorting ond voor Nederlandsche D-lasch Maatschappij, is uw van warmtekracht cen- en verbrandingsinstaUa- let Amerikaanse SPX Cor- do met 23.000 werkne- en vestigingen in 21 lan- is actief op industriële en, variërend van koelto- W hichtfiltratie. precies dat element het pro bleem is. „De rechter levert er geen criteria bij." Hij gaat er vol gens Willems geheel aan voorbij dat kinderen alleen maar lid kunnen zijn als met hun ouders 'zaken kunnen worden gedaan'. „Je moet met ouders kunnen communiceren en dat was met deze mevrouw niet mogelijk." Den Eisen heeft tot dusverre precies het tegendeel beweerd. Ondanks herhaalde pogingen kreeg zij Willems nooit te spre ken, beweert ze. De moeder stelt verder dat zij er ook niets aan kan doen dat haar aanwezigheid op de baan onmiddellijk wordt geassocieerd met de nederlagen van het bestuur in de rechtszaal. Willems noemt de rechtszitting, vorige week vrijdag, 'een schertsvertoning'. Hij memo reert dat de rechter zélf tijdens de zitting deed voorkomen dat de beste oplossing voor het con flict zou zijn als de twee jeugd spelers elders gaan tennissen. „Van die suggestie is in de uit spraak niets terug te vinden." door Timoteus Waarsenburg leiden - Bijna vijf jaar lang heb ben ze er vrijwillig aan gewerkt Elke zaterdag weer. Maar het re sultaat is er dan ook naar. Het oude uurwerk uit de Hoogland se Kerk loopt weer, mede dank zij Rutger Veldhuyzen van Zan ten en Adri van Luijk, respectie velijk gepensioneerd bouw meester van de gemeente Lei den en huisarts. Ze hebben het uit 1609 daterende uurwerk ge reinigd. opgeknapt, hersteld en lopend gemaakt Gisteren over handigde burgemeester Lemstra het herboren uurwerk aan het College van Kerkvoogden. Tot de verbouwing van de kerk in de jaren zestig zat het uur werk aangesloten op vijf wijzer platen. Vier buiten aan de Vie ringtoren en één binnen in de kerk. De wijzerplaten die buiten zaten zijn 'weggerenoveerd' en verdwoien. „Geklauwd dus", zegt koster Arnold Vroomans. En dat oude uurwerk stond maar te verstoffen in een zolder kamertje. Totdat Van Luijk daar lucht van kreeg. „In 1998 ben ik begonnen met deze klus. En nu loopt ha perfect" Wat overi gens niet wil zeggen dat ha uur- wak altijd gped gefunctioneerd heeft. „Integendeel zelfs," wea Van Luijk. „De raderen vertoon den te weinig slijtage voor via- honderd jaar gebruik. Dat bete kent dat de klok ha eigenlijk nooit echt goed heeft gedaan." Inmiddels staat het uurwak op gesteld in de kerk. Goed zicht baar voor bezoekers. „Er is na genoeg niets veranderd aan ha uurwerk zegt Veldhuyzen van Zanten. „Behalve de plaats van de slinger. „Die hangt nu veel hoger dan ha uurwak. Maar dat kan ook nia anders: de slin ger is 6,40 meta lang." De opdracht voor de bouw van het uurwak werd in 1601 gege ven aan Huych Hopcooper uit "Uitspraak rechter juridisch waardeloos onderbouwd' door Wim Koevoet leiden - Hoewel het bestuur van de Leidse tennisvereniging LTV De Maenwijk grote moeite heeft met de uitspraak van de rechter, heeft ha gisteravond besloten de twee zoontjes van de Leiderdorpse M. den Eisen wea toe te laten tot de tennis- lessen. Het bestuur legt binnen kort verantwoording af aan de ledenvergadering, kondigt voor zitter W. Willems aan. Het ziet er niet naar uit dat er hoger beroep wordt aangetekend. Het bestuur ziet de ledenverga dering met vertrouwen tege moet, zei Willems gistermiddag vóór de bestuursvergadering. Hij bestrijdt het verhaal van sommige leden dat het bestuur op het punt staat af te treden, nu ha andermaal bakzeil heeft gehaald in de rechtszaal. Aan het conflict met de moeder van de twee jeugdspelers en aan het hiermee samenhangende arbeidsconflict met de vader zijn vijf rechtszittingen gewijd. Het tennis bes tuur heeft ruim 25.000 euro aan advocaten en andere juridische kosten ge spendeerd en dat heeft niet in aile gevallen tot het gewenste re sultaat geleid. Ook de uitspraak in het kort geding dat moeder Den Eisen had aangespannen, is een nederlaag voor LTV De Me renwijk. De club moet de zoon tjes van de Leidadorpse onmid dellijk weer toe te laten. Zo niet, moet een dwangsom van 500 euro per week worden betaald. Ook de kosten van het kort ge ding, zo'n duizend euro, moe ten uit de clubkas komen. Willems wijst erop dat elk be sluit in deze kwestie, is gesteund door een meerderheid van de leden. Dat gold ook voor ha be sluit om de twee jeugdspelers het lidmaatschap af te nemen. „De rechter heeft niet het be stuur, maar LTV De Maenwijk als geheel afgeserveerd." De zoontjes van Den Eisen, ze ven en tien jaar oud, was ha lid maatschap ontnomen na een arbeidsconflict ma hun vader, die in dienst was als tennistrai- ner. De man werd op staande voet ontslagen na beschuldigin gen ova seks ma een minderja rige tennisster. Hoewel in de rechtszaal tot dusverre weinig is overgebleven van die aanklacht, kunnen de tennistrainer en het bestuur niet meer door één deur. Het bestuur vond dat ook de moeder en de twee jeugdspe lers maar beta van de baan konden worden geweerd. Hun aanwezigheid op de tennisbaan zou onrust in de club veroorza ken. De rechter heeft in een kort geding echter de moeder gelijk gegeven, die vindt dat de jon gens buiten ha arbeidsconflict ma hnn vader staan. Willems zei gistermiddag dat hij Ha bestuur van LTV De Merenwijk heeft moeite met de uitspraak in ha kort geding rond twee jeugdspelertjes. Foto: Hielco Kuipers zea slecht is te spreken over de uitspraak van de rechter. „Juri disch waardeloos onder bouwd." Vooral de passage ova de moeda is hem een doom in het oqg. Rechter R. Paris stelt in zijn uitspraak dat hij van haar verwacht dat zij in haar relatie met LTV De Merenwijk„die zij noodzakelijkerwijs in verband met het lidmaatschap van de kinderen zal moet onderhou- deri", afstand moet nemen van het conflict tussen LTV De Me renwijk en haar partner. Willems maakt duidelijk dat

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13