^r SERVICE nr O O Gesmoord lamsvlees met paddestoelen en linzen Depressie Cryptogram HOC 160 WOENSDAG 7 MEI 2003 CD VAN DE DAG Genre: opera Juan Diego Flórez/ Orkest koor Milan Verdi olv Riccardo Frizza Una furtiva lagrima: aria's van Donizetti Bellini Decca/Universal 473 440-2 In Italië zijn de critici het er over eens: Juan Diego Flórez is de bel canto tenor van onze tijd. Nou krijg je zo'n titel in deze dynami sche mediatijden eerder dan je lief is, maar de 30-jarige Peruaan met het Don Juan-uiterlijk heeft al de nodige indruk gemaakt. Hij dankt zijn komeetachtige opkomst aan twee zeer succesvolle last minute-invalbeurten in Pesaro en Covent Garden. Flórez moet nog beginnen aan de echt grote operaproducties. Bellini en Donizetti, de componisten die op deze tutti frutti-cd opgevoerd worden, staan voor de seizoenen 2004 en 2005 (Las Palmas) op de agenda. Met een open attitude en een buitengewoon flexibele en krachtige stem gunt Juan Diego Flórez ons een voorproefje op wat zich lijkt te ontwikkelen als een grote loopbaan. De tederheid waarmee de ze expressieve tenor Una furtiva lagrima afrondt is tekenend voor zijn karakter: de stem is krachtig, maar er zit een volumeknop op. Het duet met Ermonela Jaho in Vedi, O Madre uit Bellini's La son- nambula vormt het hoogtepunt. BOEK VAN DE DAG Onderwerp: het moderne leven Marieke Henselmans Droomkinderen uitg. Van Gennep Prijs: €13,50. Scheiden, geslachtsziekten, overconsumptie, stress. Er liggen nog al wat gevaren op de loer voor de mens anno 2003. Op luchtige wijze zapt Marieke Henselmans in haar boek Droomkinderen door het moderne leven. In 31 essays ontrafelt ze herkenbare situaties en voorziet ze van treffend en soms komisch commentaar. En Henselmans geeft tips. Bijvoorbeeld aan ouders van kinderen die lege verlanglijstjes inleveren omdat ze alles al hebben. Verwend tot op het bot door de alsmaar duurder wordende cadeaus die ze krij gen. Henselmans waarschuwt jonge ouders die nog kunnen be sluiten die dure radiografisch bestuurbare auto niet te kopen. Troost biedt Henselmans aan ouders van danig verpeste pubers. Het gaat wel weer over. Zoals de 18-jarige dochter van een vrien din die na het lootjes trekken voorstelde om maximaal 10 euro uit te geven aan een sinterklaascadeau. KOKKERELLEN De oorsprong van het gerecht van vandaag is in de Marokkaan- sé en aanverwante Noord-Afri kaanse keukens terug te vinden. In die landen neemt men er meestal geiten- of schapenvlees voor. Dat vinden wij niet zo sma kelijk en kiezen liever voor lams vlees en het vlees van jonge geit jes. Het gerecht laat zich heel goed en ook vrij gemakkelijk in een wok bereiden ook al heeft het gerecht niets met een van de Aziatische keukens te ma ken. U kunt de linzen ver vangen door couscous. Voor 2 hoofdgerechten: 150 - 200 gram kastanje champignons; 250 - 300 gram magere lamslap- pen; zout; witte peper uit de molen; 30 gram boter; 3 eetl. olijfolie, traditioneel; 1 sjalotje, ragfijn gesnipperd; 1 knoflookteentje, rag fijn gehakt; 4 eetl. rode wijn, zoals Rioja tinto; takje verse rozemarijn; 1 blikje gekookte linzen (Bon- duelle), uitlekgewicht 265 gram; 1 eetl. fijngehakte (blad) peterselie of koriander; 2 theel. fijngesneden bieslook; 1 bakje mini-waterkers (cress). Maak de paddestoelen schoon. Laat kleine exemplaren onge moeid en snijd de grotere in vie ren. Maak het vlees droog met keukenpapier en snijd het in blokjes (ca. 11/2 cm). Verhit een wok en laat de boter smelten. Voeg 2 eetlepels olijf olie toe en laat alles even rond walsen. Bak, onder voortdurend omscheppen, het vlees 3 minu ten boven een niet al te hoog af gestelde warmtebron. Strooi er wat zout en peper over. Voeg paddestoelen, sjalot en knoflook toe. Laat alles dan nogmaals 3 minuten zachtjes bakken. Voeg vervolgens de wijn en het takje rozemarijn toe. Temper de warmtebron. Leg het deksel op de pan. Laat het vlees in ca. 45 minuten zachtjes gaar smoren. Neem na het smoren het takje ro zemarijn weg. Laat de linzen uit het blikje op een zeef uit lekken. Spoel er een royale hoeveelheid koud water over en laat de linzen opnieuw uitlek ken. Verhit een panne tje met dikke bodem. Laat 1 eetlepel olijf- I) olie heet worden. Schep de linzen er door en laat ze door en door warm worden. Strooi er wat zout en pe per over en schep de tuinkruiden er door. Presentatie: Schep de linzen in het midden op voorverwarmde borden. Ver deel het vlees en de paddestoe len samen met het aanhangen de smoorvocht er over. Schik er plukjes mini-waterkers als gar nering bij. Geef er een gemeng de groene salade met tomaten, bosuitjes en olijven bij. Zet een mandje met stokbrood op tafel. Hans Belterman DE RECHTER door Mr Jesse van Muylwijck HU is A L v/ERPWAA UP, i*S HET" V/6RUEP6/J zy zu/vj veRpw/\Aup, ÏAJ PE TütKOMST... BC VERKEERSCONTROLES De verkeerspolitie controleert in het hele land of de automobilis ten zich houden aan de-voorgeschreven maximum-snelheden. Een aantal controles wordt dagelijks uitgevoerd: op de Al knoop punt Watergraafsmeer en knooppunt Eemnes en op de A12 bij Veenendaal en knooppunt Waterberg. Naast de gebruikelijke controles wordt er vandaag ook gecontro leerd op de A44 bij Haarlemmermeer en A50 bij Bemheze. Don derdag: A2 bij Utrecht en A28 bij Amersfoort. Vrijdag: A7 bij Wor- merland en A15 bij Geldermalsen. Zaterdag: A20 bij Capelle aan den IJssel en A2 bij Utrecht. Zondag: A67 bij Asten en A73 bij Box meer. Weer Legenda 1000 Luchtdruk(mbar) Isobi Verwachting voor morgen Koufront Warmtefront StJ^fersburg :kholm Dublin, Brussel Istanbul1' Antalya Rome Rhodos Fuerte ventura licht bewolkt bewolkt buien 03:50 - 16:00 Canarische eilanden Temperatuur min/max Neerslagkans Neerslag-mm DO r VR MA W 2 NW 2 NW 2 N 3 W 3 O <J cJ 30% 0-1 50% 1-2 10% 0 20% 0-1 30% 0-1 HOOIKOORTS Hooikoorts Morgenochtend bevat de lucht niet al teveel stuifmeel. Wel pro duceren de planten morgen redelijk veel stuifmeel omdat de temperatuur kan oplopen tot 23 graden. Aan zee is de situatie gunstig door de westelijke stro ming. Waterstanden morgen Verwachting voor morgen Els Geen Zuring Matig Hazelaar Geen Rogge Matig Populier Geen grassen Geen Wilg Geen Eik Matig lep Geen Weegbree Zwak s Berk Zwak Bijvoet Geen Beuk Matig Brandnetels Geen 0900-12 345 Rotterdam scneveningen 1 tWI cgrnono Purmerend O Markermeer Verwachting voor morgen IJmuiden Zaanstad Haarlem O O Almere Amsterdam Am O Hoofddorp Hille Hilversum O Sassenheim Soest O Katwijk LeidenÖ Alphen a/d Rijn O O Wassenaar O Den Haag STRIPS PUZZEL DIRK JAN Oplossing van dinsdag: torn-intro-Oriënt pret-pater-parket kwik-kwiek-wikkel slot-sloot-altoos reis-eiser-cerise gein-lnleg-heling teer-teder-tender Odin-nodig-indigo land-dalen-nadeel geel-regel-gareel Eindoplossing: OPWACHTING. HET WEER door Jan Visser Nog nooit eerder was de periode januari tot en met april zo zonnig als dit jaar. Het 120-daagse tijdvak kwam in De Bilt uit op 651 tegen normaal 403 uur. Het ziet er voorlopig evenwel niet naar uit dat de 'zonnemaand mei', met gemiddeld 204 uren normali ter de stralendste maand van het jaar, hetzelfde tra ject volgt als de afgelopen maanden. De atmosfeer modellen sturen volgende week aan op licht wissel vallig en iets te koel weer. Bepalend voor het weer beeld wordt namelijk een depressie die boven het Noordzeegebied blijft kleven. Aanwijzingen voor IJsheiligenkou zijn er overigens niet maar dat is niet zo bijzonder: de ijzige heiligen verkeren al jaren achtereen meer in zomerse dan winterse sferen. Morgen bereikt, van het zuiden uit, een zwak warmtefront ons land. Het front hangt sa men met een hoogtestoring die de afgelopen 24 uur veel regen heeft veroorzaakt op het Iberisch schierei land en Frankrijk Op enkele plaatsen viel meer dan 50 mm. Bij ons blijft het donderdag overdag tot in middag droog en waarschijnlijk eerst nog vrij zonnig. Bovendien loopt de temperatuur in een zwakke oos telijke stroming op tot 22 graden. Later op de middag neemt de kans op een regen of onweersbui toe. De wind waait zwak tot matig uit het zuidoosten, later ruimend naar zuidwest. Ook vrijdag zijn er neerslag- kansen, zaterdag is het weer droog met geregeld zon dankzij de komst van een hogedrukuitloper. Viel het op Bevrijdingsdag erg mee met de nattigheid, gisternacht veroorzaakte een storing in een smalle strook over het midden van het land wel regen van betekenis. In het Gooi viel zo'n 10 mm. Overdag bleef het in Brabant eerst nog druilerig, bij ons in de mid dag en avond flink opklarend. Opvallend mooi waren de stralingsnevels die tijdens de avond boven de vel den ontstonden. Op het Europese vasteland blijft het maar heet: in Oostenrijk werd het plaatselijk dik 33 graden. Bel de weerman vc het meest actuel weerbericht in de r Horizontaal: leïl 1. Het eerste gebakje zorgt voor poppenkast (5); 3. P met enthousiasme werkt (5); 4. Ga niet verder op de (4); 7. Van die onzin moet men slag hebben (5); 10. Vechtpartij tussen bridgers (9); 11. Bij Wenen kar^ erg warm worden! (8). Verticaal: 1. Zelfklevende hockeyspeler? (7); 2. Het ging me aa hart dat de paling eraan ging! (5); 5. Bij muziek gaat k€ kraan dicht (6); 6. De klos met een onmeetbare borr< ei 8. Houterig afgaan (5); 9. Niet te geloven, wat een c te centratie! (5). MAAff STBU CAT O v'ef^P'W/N At-T.' vaaj KA/O see/o sATeuuier u MAAR. MLWJ V/roow weu//

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 26