Ongelijkheid onderwijs op conto docent Drie jaar en tbs voor Ter Aarder na wurgen echtgenote Lissenaren krijgen hulp bij verwerking moord Bouwfouten kosten vijf miljard Leidsch Dagblad Zorg en Zekerheid schat fraude op 1,5 miljoen euro Leiderdorpse wethouder verliest 'slag om Arnhem' Verwachting bepaalt prestaties kind Springsteen verovert de Kuip 'Ga niet dwangmatig over tot de orde van de dag' Moeders in Nederland heel goed af Zeven procent omzet gaat op aan werk dat over moet Chivu twee duels geschorst a Leidsch Dagblad ersers AH :en schoten lekeurig Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 INTERNET: www.leidschdagblad.nl Dagblad NR. 43225 LOS woensdag 7 MEI 2003 NR. 43225 LOSSE NUMMERS €1,10 ZATERDAG €1,55 derlands degevoel it onder druk liek om l puist de zon en geloof ;ioop van ïsessenbuurt tater en ziek bij leertje Icolm S. Forbes toets der eerlijkheid: eerlijk bent u enover hen die het zijn? door Roelf Reinders leiden - De Leidse zorgverzeke raar Zorg en Zekerheid verliest per jaar naar schatting anderhalf miljoen euro aan zorgfraude. Het gaat om ongeveer een half procent van de omzet. Het frau deteam van Zorg en Zekerheid pikt er jaarlijks enkele tientallen frauderende verzekerden uit. „Hoe groot het werkelijke aantal fraudeurs is, weet niemand", zegt N. Schonenberg, coach van het fraudeteam van de zorgver zekeraar. „Een goede fraudeur pak je nooit. Die anderhalf mil joen is ook maar een schatting." Schonenberg weigert in te gaan op de methodes van fraudeurs. „Ik heb geen zin mensen op ideeën te brengen. Maar het komt onder meer neer op het vervalsen van documenten." Zorg en Zekerheid heeft een fraudeteam van zes mensen dat verdachte declaraties contro leert. Van de verdachte gevallen AMENTAAR LERAAR is nog altijd één van de e schatten die een mens rwerven. Veel kennis ma- ensen zich in de praktijk it leven eigen. Maar veel itaire kennis wordt nog al- schoolse wijze doorgege- i spil in dat systeem is de icht, die vaak verguisde niet te onderschatten fl oor de klas. ed op die leerkracht! On- k van de Katholieke Uni- it Nijmegen heeft uitgewe- de rol van de leerlaracht roter is dan doorgaans verondersteld. Want uit irgelijking van Cito-eind- blijkt niet de kleur van looi, maar vooral de ver- ng van de leerkracht door zend voor de prestaties lerlingen. Hoe meer de icht verwacht, hoe meer de leerling investeert en eter de prestaties van die g doorgaans uitpakken, ur baseert de leraar zijn :hting op? Vooral op de grond en opleiding van de Kind zijn van allochtone met een lage opleiding lus op school al een ach- id, nog voor de eerste les is begonnen. Omge- heeft een leerling wiens i een universitaire scholing i gevolgd, reeds een voor- nog voor deze ook maar estatie heeft geleverd. De t de leraar is zo vele malen dan het onderwijsbeleid. :onclusie werpt een schril lp de Haagse onderwijspo- die te vaak in theoretische den en papieren voor- en blijft steken. Misschien een stimulans voor de be iers, die dezer dagen een kabinet formeren, ideolo- stokpaardjes en politiek t denken terzijde te schui- Vaar dit land behoefte aan i een praktisch onderwijs- dat zorgt voor goede scho- idequate leermiddelen en ele leerkrachten. Noem het ng van nuchterheid, reali- i en non-conformisme. 'an der Malen blijkt het in 37 procent ook echt om fraude te gaan. Het team maakt gebruik van manieren om vast te stellen hoeveel hand schriften en inktsoorten zijn ge bruikt. Zorgverzekeraar is één van de eerste verzekeraars die met een eigen fraudeteam zorg fraude stelselmatig willen aan pakken. „Of hiermee de fraude is afgenomen, durf ik niet te zeggen", aldus Schonenberg. Frauderende verzekerden ko men op de zwarte lijst van de Nederlandse zorgverzekeraars terecht. .Afhankelijk van het misdrijf kunnen we die mensen weigeren voor een aanvullende verzekering", zegt Schonenberg. Fraudeurs worden niet zonder meer de verzekering uitgegooid. Schonenberg is niet voor de op vatting van minister De Geus van volksgezondheid om frau deurs het ziekenfonds uit te zet ten. „Ziekenfondsverzekerden kunnen niet worden gewei- gerd." niimegen/anp - Het maakt voor de leerprestaties van een kind niet veel uit of een school wit, grijs of zwart is. De verwachting die een docent heeft van een leerling, speelt een veel grotere rol. Dat blijkt uit onderzoek dat onderwijssocioloog P. Jungbluth van het Nijmeegse onderzoeksin stituut ITS deze week presenteert op de Onderwijs Research Dagen in Kerkrade. Een kind blijkt volgens het on derzoek beter te presteren, naarmate de docent meer van het kind verwacht. Leerkrachten koesteren hogere verwachtingen van kinderen van hoogopgelei de ouders. Automatisch krijgen deze kinderen meer lesstof aan geboden. Allochtone kinderen van laaggeschoolde ouders krij gen dit materiaal niet onder ogen, omdat de docenten den ken dat ze de stof niet aankun nen. Onbewust houden docen ten op deze manier de kanson gelijkheid in stand, aldus het onderzoek. Het ITS ondervroeg 64 docenten door Janneke Dijke leiderdorp - Victor Molkenboer blijft in Leiderdorp. De PvdA- wethouder die in zijn woon plaats de portefeuille ruimtelijke ordening beheert, heeft de strijd om een wethouderszetel in Am- hem verloren. De PvdA'ers in die stad geven de voorkeur aan Sander van Bodegraven uit buurgemeente Rheden. Hij volgt morgen Henri Lenferink op, die vanaf 15 mei burgemeester van Leiden wordt. Molkenboer zegt teleurgesteld te zijn, 'maar niet verdrietig'. „De slag om Arnhem is verloren. Het is een bridge too far gebleken." 67 Arnhemse leden van de PvdA zagen Molkenboer graag ko men, maar 175 anderen hadden liever Van Bodegraven als wet houder. Volgens Molkenboer en Rudi Rikken, voorzitter van de sollicitatiecommissie, bete kent dit dat de PvdA'ers liever iemand hebben die ze per soonlijk kennen. „Het lokale sentiment heeft de overhand op bestuurlijke ervaring", con cludeert Molkenboer. Winnaar Van Bodegraven kent Arnhem weliswaar beter dan Molken boer, maar hij heeft geen wet houderservaring: in Rheden is hij fractievoorzitter. 'Gewoon de draad weer oppak ken' is volgens Molkenboer het beste advies aan zichzelf. „Met solliciteren heb ik het even ge- had. Het grijpt toch wel erg in." Pagina R3: Anrhemse PvdA had meer willen weten over Molkenboer door Jan Jaap Broekhuijsen den haag/nieuwveen - De 43-jarige Ter Aarder die op 25 oktober vorig jaar in Nieuwveen zijn echtgeno te (38) wurgde voor de deur van zijn huisarts, is giste ren door de Haagse rechtbank veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf en tbs met dwangverpleging. De man hoorde zijn vonnis uiterlijk onbewogen aan, maar vroeg direct na de uitspraak om een halve mi nuut stilte in de zaal ter nagedachtenis aan zijn vrouw. Rechter Joele stond dat toe. De fobische angst voor kanker die de Ter Aarse sport leraar de laatste jaren ontwikkelde, leidde op 25 okto ber vorig jaar tot een uitbarsting met dramatische ge volgen. 's Ochtends heel vroeg - na een vrijwel slape loze nacht - deed de hypochonder al erg raar door luid schreeuwend op zijn auto te gaan liggen en te gen zijn kinderen te zeggen dat hij er een eind aan zou maken. Hij zou zelfs toen al hebben aangekon digd dat hij hun moeder mogelijk ook ging ombren gen. De Ter Aarder reed later die ochtend samen met zijn vrouw naar de huisarts die hem echter weigerde 'plat te spuiten', zoals de man hem had verzocht. De huis arts koos ervoor om de RIAGG eraan te pas te laten komen, maar zover kwam het nooit. Omdat zijn echtgenote 'de kant van de huisarts' had gekozen, werd de man zo boos dat hij haar wurgde in him au to die voor de deur van het gezondheidscentrum stond geparkeerd. Daarna zou hij pillen hebben in genomen met de bedoeling zich in een nabijgelegen sloot te verdrinken. Maar eenmaal tot aan zijn knieën in het water keerde hij op zijn schreden terug. Hij ging naar de praktijk waar hij binnen amok maakte. Assistentes waarschuwden de politie, waarop de man werd gearresteerd. Pas nadat de man was afgevoerd, ontdekte een doktersassistente in de auto op de par keerplaats het lichaam van de gewurgde vrouw. Deskundigen verklaarden de verdachte 'verminderd toerekeningsvatbaar'. De rechtbank nam die conclu sie over. Tijdens de behandeling van de strafzaak en kele weken geleden was vijfjaar cel en TBS g van groep zes en acht, op 45 ex treem kansrijke of kansarme scholen. Docenten stellen hun eisen over wat kinderen moeten leren bij op basis van de ver wachtingen die ze van die leer lingen hebben. Maar die ver wachtingen zijn meer gebaseerd op de achtergrond van het kind, dan op de mogelijkheden van het kind, aldus Jungbluth. Uit de antwoorden van de do centen bleek dat ze op een ho ger niveau lesgeven aan domme kinderen van hoog opgeleide moeders, dan aan slimme kin deren van laagopgeleide moe ders. Allochtone leerlingen doen het op een witte school niet be ter dan op een zwarte school. Volgens Jungbluth verklaart dit meer dan 50 procent van de ver schillen in leerprestaties. Een leerkracht behandelt bijvoor beeld minder breuken, procen ten of voltooid deelwoorden bij een kind met een laagopgeleide moeder. Het resultaat is dat kansarme groepen op die ma nier aan heel voel zaken nooit toekomen. Rotterdam - Bruce Springsteen was gisteravond terug in de Kuip, zo'n achttien jaar nadat hij er zijn Nederlandse debuut maakte. Toen was hij een megaster die net zijn album 'Born in the USA' had gepresen teerd, waarvan wereldwijd zo'n tien miljoen exemplaren werden ver kocht. Nu is hij nog steeds een wereldster, maar moet hij ook consta teren dat voor het tweede Kuip-concert, morgenavond, nog volop kaarten verkrijgbaar zijn. Net als in 1985 opende Springsteen zijn op treden solo met datzelfde 'Born in the USA'. Het begin van een drie uur durend spektakel, samen met de legendarische E Street Band. Pa gina Kunst Cultuur: Springsteen kampioen van de spierballenrock. Foto: GPD/Rob Verhorst door Gerard Baas ussE - De lichamelijk reactie op een traumatische gebeurtenis als een moord, is voor vrijwel iedereen gelijk. Duizeligheid, concentratieverlies, misselijk heid, geen trek in eten, zijn de meest voorkomende verschijn selen. Maar die manier waarop de traumatische gebeurtenis wordt verwerkt, verschilt van mens tot mens. Zo'n veertien mensen zijn bij een in een zaaltje van het Lis- sese Cultureel Centrum 't Poel- huys. De ene helft zit er be roepsmatig, de andere helft is afgekomen op de uitnodiging van de plaatselijke politie en burgemeester Langelaar voor een nazorgavond voor omstan ders van een schietpartij op maandagmorgen 14 april. Daarbij kwam een 41-jarige Lissese vrouw om het leven. Zij werd in de Van Ostadestraat van dichtbij neergeschoten door haar ex-partner, een Lis- senaar van 40 jaar. De man vluchtte met zijn pistool weg van de plaats van het misdrijf, om even later zelfmoord te ple gen bij de Jachthavendam. Nora van Wieren, werkzaam bij het Bureau Slachtofferhulp in Noordwijk, heeft een ruime er varing met de gevoelens van ooggetuigen van een dergelijk misdrijf. „De eerste reactie van veel mensen is: gewoon door gaan met de orde van de dag. Na de moord in Lisse is ie mand die de schoten van dichtbij heeft gehoord, mis schien gewoon naar zijn werk gegaan. Diegene reed kilome ters ver, voordat de gebeurtenis tot hem doordrong en hij in stortte." Een ander kon direct na de schoten bijna geen stap meer verzetten, zo heftig greep het gebeuren hem aan. Maar voor beiden geldt volgens Van Wieren: „Verzet je er niet tegen en ga niet dwangmatig over tot de orde van de dag." De verwerking duurt voor de één kort, voor de ander lang. Maar: „Na een tijdje komt op eens het moment datje merkt dat je al een dag niet meer hebt gedacht aan wat er is gebeurd. Je pakt de draad van je leven weer op." Pagina R2: De rillingen komen weer terug den haag/anp - Moeders in Ne derland hebben goede perspec tieven. Het jaarlijkse onderzoek hiernaar, uitgevoerd door de or ganisatie Save the Children, rangschikt Nederland op de ge deelde zesde plaats, ex aequo met Canada De welzijnsorganisatie onder zocht tien factoren gerelateerd aan de gezondheid, opleiding en politieke status van moeders en kinderen. Volgens Charles Mc- Cormack, president van Save the Children, kunnen moeders de vicieuze cirkel van armoede doorbreken en de levenskwali teit van hun kinderen verbete ren door een combinatie van opleiding, inkomen en gezond heidszorg, gecombineerd met gezinsplanning. Zweden voert de lijst van 117 landen aan, ge volgd door Denemarken en Noorwegen op de gedeelde tweede plaats en Zwitserland. Australië, Oostenrijk en Groot- Brittannië completeren de top- 10, gevolgd door de Verenigde Staten. Volgens Save the Child ren is Niger het land met de slechtste leefomstandigheden voor moeders. Wethouder Draijer legt werk neer voorschoten - De Voorscho- tense wethouder Draijer (CDA) legt zijn functie per 4 juli neer. De 59-jarige wethouder ver klaarde gisteren tijdens een persconferentie dat het ambt hem steeds zwaarder valt. Frac tievoorzitter Horlings van het CDA volgt Draijer hoogstwaar schijnlijk op als wethouder van openbare werken, verkeer en vervoer en onderwijs. „Het is jammer dat hij ermee ophoudt, maar ik begrijp goed dat hij daarvoor kiest als hij er zich li chamelijk niet meer toe in staat voelt", zegt Horlings. Pagina R5 Tekort FC Utrecht 40 miljoen euro utrecht - De financiële proble men bij FC Utrecht zijn veel groter dan tot nu toe werd aan genomen. De club komt geen 21, maar 39,4 miljoen euro te kort. Dat bleek vandaag bij de presentatie van het plan dat de bekerfinalist er weer bovenop moet helpen. Onderdeel van het reddingsplan is een lening van 25 miljoen euro, die burge meester en wethouders van de Domstad willen verstrekken aan projectontwikkelaar Memid, die eigenaar wordt van stadion Galgenwaard. Pagina Sport den haag/gpd - Fouten in de bouw kosten jaar lijks zo'n vijf miljard euro. Ongeveer zeven pro cent van de omzet in de bouwsector gaat op aan werk dat overgedaan moet worden. Dat blijkt uit onderzoek van de Stichting Bouwresearch (SBR), dat in 2000 is gehouden. SBR maakte de schatting op basis van gesprek ken met driehonderd professionals uit de bouw wereld. De fouten variëren van een gesprongen tegel in een pas opgeleverd huis tot een afgebro ken raamkozijn. Maar ook fouten in tekeningen van architecten, die opnieuw gemaakt moeten worden. Volgens Jan Straatman, adjunct-directeur van SBR, leidt het gros van de fouten tot onnodige kosten en irritaties, maar niet tot rampen zoals het balkondrama in Maastricht. „Dat is echt van een andere orde." De fouten ontstaan meestal door slechte com municatie en organisatie. Straatman: „Bij een bouwproces zijn 25 tot 50 partijen betrokken die steeds het stokje van elkaar over moeten nemen. En daarin gaat gemakkelijk iets mis." Hij noemt het voorbeeld van een metselploeg die op de werkplaats arriveert en tot de ontdekking komt dat er nog geen stenen zijn. Het bedrag van vijf miljard heeft betrekking op de hele keten van architect tot aannemer en zo wel op huizen voor particulieren als op wegen en kantoorgebouwen. Fouten bij oplevering sprin gen in de praktijk het meest in het oog. Een nieuw huis heeft volgens onderzoek van de Ver eniging Eigen Huis uit 2000 gemiddeld 28 gebre ken. Uit dezelfde steekproef blijkt dat meer dan de helft van de kopers met gemiddeld vijf klach ten blijft zitten. klager betaald voetbal van de KNVB een schikkingsvoorstel gekregen voor vier duels schor sing, waarvan één voorwaarde lijk. Van Persie kreeg zondag in het duel met FC Utrecht rood van scheidsrechter Van Egmond wegens het trappen van Stijn Vreven. Van Persie moet vóór morgenochtend 9.30 uur beslis sen of hij het schikkingsvoorstel aanvaardt. Doet hij dat niet, dan zal de tuchtcommissie zich over de zaak buigen. AZ-speler Michael Lamey kreeg zaterdag tegen PSV rood en zal, als hij zijn schikkingsvoorstel accepteert, wegens ernstig ge meen spel ook drie duels moe ten toekijken. Lamey heeft even eens tot morgenochtend de tijd. zeist/gpd - Ajax-aanvoerder Cristian Chivu moet geen drie, maar twee duels vanaf de kant toekijken. De commissie van be roep van voetbalbond KNVB gaf vanmorgen een van zijn drie wedstrijden schorsing het stem pel 'voorwaardelijk'. Daardoor mist Chivu alleen de ontmoetin gen met NEC (zondag) en De Graafschap (volgende week). De Ajax-captain kreeg de straf naar aanleiding van gebeurte nissen tijdens het bekerduel met Feyenoord op 16 april in de Kuip. Iri de slotfase van die wed strijd maakte Chivu volgens de tuchtrechters een slaande bewe ging naar de Koreaan Chung- gug Song. Feyenoord-speler Ro bin van Persie heeft van de aan- Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam M V Straat Postcode Plaats A Telefoon n controle nabezorging) Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Handtekening: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau .nk-gironummer 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl DE WERELD OM JE HEEN

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1