KUNST CULTUUR Springsteen kampioen van de spierballenrock Met z'n allen schilderen in de bollenvelden Rijksmuseum eind mei wee open als 'mini-minimuseun Theater en muziek op Zoeterwoudse boerderij 't Geertje Van Beers Fuchs op bij woensdag 7 mei 2003 door Theo de With zoeterwoude - Peer Gynt is een boerenzoon. Het ligt dus voor de hand om deze toneelklassie- ker eens uit de schouwburgen te halen en naar de boerderij te verplaatsen. In het kader van het Jaar van de Boerderij ge beurt dat komend weekeinde daadwerkelijk. Geitenboerderij 't Geertje in Zoeterwoude-Dorp vormt het decor voor het toneel stuk 'Peer Gynt' en een aantal muziekoptredens. De bedoeling van het Jaar van de Boerderij is dat burgers en buitenlui meer aandacht krijgen voor de boerenbedrijven op het platteland. Er worden voor de hand liggende activiteiten geor ganiseerd. zoals rondleidingen, fietstochten, proeverijen en ten toonstellingen. Het theaterpro ject 'Peer Gynt' lijkt een vreem de eend in de bijt. „Het is een heel andere manier om de aan dacht op boerderijen te vesti gen", zegt organisator Ingrid Wolff. „We hopen dat mensen door muziek en theater anders gaan kijken." Er zijn drie boerderijen in Ne derland geselecteerd voor een dergelijk muziektheaterweek- einde: in Zuid-Holland, in Lim burg en in Friesland. In deze provincie viel de keuze op 't Geertje. Deze zuivelboerderij in Zoeterwoude trekt veel bezoe kers uit de Leidse regio en heeft ook een recreatieve functie. Er kunnen bijvoorbeeld kinderpar tijtjes worden gegeven. „De or ganisatoren waren meteen weg van deze boerderij", vertelt boe rin Ada van Rijn. „Ze zagen al lerlei mogelijkheden. Mijn man is nu druk bezig met het bou wen van allerlei podia." In de voorstelling neemt Peer Gynt het publiek mee naar di verse plekken op de boerderij, zoals de deel, de beerput, de hooiberg en de stal. De boeren zoon verlaat na de dood van z'n moeder zijn vertrouwde omge ving. Hij denkt de wereld te gaan veroveren. Als hij jaren la ter gedesillusioneerd terugkeert herkent niemand hem meer, be halve zijn geliefde Solveig. Re gisseur Jos Groenier heeft de tekst ingekort en niet-westerse muziek toegevoegd. Acteurs als Nettie Blanken, Jack Vecht en Jara Lucieer werken aan de pro ductie mee. De muziek bij de voorstelling wordt gemaakt door Pablo Na- har (contrabas), Michael Baird (percussie) en Galitta Tassa (zang). Er is komend weekeinde meer muziek te horen op 't Geertje. Vrijdagavond is er aan sluitend op 'Peer Gynt' een con cert met Klaas Hoek (harmoni um), Jan Broersma (piano en fluit) en Femke de Boer (so praan). Verder speelt zondag middag het Escher Ensemble klassieke muziek met vijf saxo foons en vijf strijkers, brengt klezmer ten gehord het trio van vrijdagavond J opnieuw van de partij. I bliek krijgt het advies te kleden. De is geschikt voor bezoeke 16 jaar. 'Peer Gynt', vrijdag 20.00 uur en zondag 20.00 uur. Concerten, mei, 22.00 uur en mei, 13.00 uur. Geertje, Geerweg 7, de. Reserveren: tel. 7890800. muziek recensie Louis Du Moulin 'The Rising TouT van Bruce Springsteen The E Street Band. Met Roy Bittan (toetsen), Clarence Clemons (saxen), Danny Federia' (toetsen), Nils Lofgren (gitaar), Steve Van Zandt (gitaar), Max Weinberg (drums), Patti Söalfa (zang, gitaar) en Soozie Tyrell (viool). Gezien: 6/5, De Kuip, Rotterdam. Herhaling: morgenavond. Officieel was het gisteren P-Day in Rotterdam, maar feitelijk was het toch B-Day. Want Bruce Springsteen heroverde in de avonduren de volle Kuip met een power waar geen sterveling tegenop kan. Bij de aftrap van zijn Europese stadiontournee toonde de Amerikaanse rock- held (53) zich voor ruim 45.000 fans drie uur lang als de spreek woordelijke vis in het water, als de enige echte kampioen van de spierballenrock. Zijn actuele single 'Waitin' on a sunny day', waarmee The Boss in oktober Ahoy' al direct tot dansen aanzette, kreeg extra betekenis omdat de weersom standigheden aanmerkelijk be ter waren dan in de vooraf gaande 24 uur werd gevreesd. Wat uiteraard de sfeer onder de trouwe volgelingen direct ten goede kwam Zoals verwacht vormde het re pertoire van zijn jongste album 'The Rising' (met als thema de naweeën van 11 september) de basis van zijn adembenemende marathonoptreden. Met zowel het titelnummer als 'Lonesome Day' trof Springsteen al vroeg de roos voor wat betreft bijval, waarna hij pakweg een kwartier later muzikaal pas echt piekte met een uitgewogen versie van 'Empty Sky'. The Boss, dankzij drie weken rust sinds zijn laatste concert in Montreal bijna nog gretiger dan anders, greep gaandeweg steeds meer terug op zijn rijke hitarchief, maar wenste er dui delijk geen 'platwalserij' van te maken. Ingetogen en uitbundig bleven elkaar lang afwisselen, pas na dik twee uur ging hij vol ledig plank gas met 'Born to run', gevolgd door de zo ge- Bruce Springsteen wordt in Rotterdam bijgestaan door onder anderen saxofonist Clarence Clemons. Foto: ANP/Olaf Kraak doopte 'Detroit Medley'. Voor dat hij met de uitsmijter 'Dan cing in the dark' de Kuip net zo op zijn grondvesten liet trillen als bij zijn voorlaatste bezoek aan het Feyenoordstadion (in 1988), plaatste Springsteen met 'My City of Ruins' en 'Land of Hope and Dreams' nog twee 'overwegingen'. Het gros van zijn aanhang had op dat mo ment waarschijnlijk liever dol lere kost als 'Hungry Heart' of 'Rosalita' voorgeschoteld gekre gen, maar kon toch niet om de magnetische werking van deze all American good guy heen. Was de wisselwerking met zijn E. Street Band als vanouds, de interactie met het publiek was dit keer toch wel anders, want ze bleef vooral beperkt tot de muzikale boodschappen. Een enkel vriendelijk woord (als 'Hoe gaat het met jullie?') dat was het dan, aan het verkondi gen van ferme politieke menin gen heeft The Boss dezer dagen kennelijk geen behoefte. Uitverkocht was de Kuip overi gens slechts ternauwernood, terwijl voor het tweede concert van morgenavond nog volop kaarten verkrijgbaar zijn. Wel licht dat die ietwat tegenvallen de belangstelling voor Spring steen verband houdt met de zeer Amerikaanse inhoud van 'The Rising' plus de beperkte instemming in Nederland met de machtspolitiek van presi dent Bush. Voor de ware fans blijft een happening met The Boss een vorm van genot, waar geen spat van mag worden ge mist, getuige de zeer vro.ege toeloop bij het stadion: enkele honderden liefhebbers meld den zich al de nacht tevoren voor de poorten om er vrij te kamperen. Het concertbezoek van Bruce Springsteen markeert voor de Kuip min of meer de 25ste ver jaardag als mega-poptempel. Bob Dylan was in 1978 de eer ste rock' n roll artiest die er een eigen concert gaf. Over drie maanden zal het Feyenoordsta dion, waar zondag Paul Bosvelt en de zijnen weer gewoon in actie komen (tegen RKC), nog tweemhal vollopen voor The Rolling Stones (11 en 13 augus tus). amsterdam/anp - Oud-1 directeur Hans van Beers per 1 juli interim-directeu het Stedelijk Museum in sterdam. De 61-jarige Beers volgt Rudi Fuchs oj per 1 januari het museui artistiek directeur heeft ten. Van Beers is nu nog manager van Nederland 3 1998 tot 2002 was hij best fid bij de NOS. Van 11 1998 werkte hij als direcl de VPRO. Van Beers wordt voorlopig gesteld voor een perii één jaar, met een optie lenging van het contract, meente Amsterdam zegt vertrouwen in te hebl „het Stedelijk Museum zijn leiding op koers blijf ting een nieuwe periode". Er is voor een tussenpaus zen omdat het Stedelijk verbouwen en misschien verzelfstandigen. Ook de fielschets voor de opvolge Fuchs is nog niet klaar hangt weer af van de visie toekomst van het museur de commissie Sanders ii het licht doet zien. De gen teraad kan zich daar da eerder over buigen dan zomerreces. Volgens een woordvoerd de gemeente vereisen de ge bewegingen van het um voor dit momenl hoogstwaarschijnlijk andi recteur dan in de toekom! moet voor de komende pi ook iemand zijn die de pp andere plekken weet senteren. Het museum voor m< kunst begint in 2004 m ingrijpende renovatie breiding op de huidige aan het Museumplein, cember had de sterdam daartoe veertien jaar discussie toekomst van het Fuchs maakte korte tijd zijn vertrek bekend. Hij de vernieuwing van um niet meemaken, verwachte heropening zijn pensioengerechtigi tijd zou overschrijden. Amsterdam - Kippen als kunst? De Belgische kun stenaar Koen van Mechelen presenteert zijn zelf ge kruiste 'Cosmopolitan Chicken' als kunst op de Kun- stRai. Het had de primeur van de kunstbeurs moe ten worden. Levende dieren als kunst presenteren was hier nog niet eerder vertoond. De vogelpest in Nederland gooit echter roet in het eten. De do 1 kunstenaar gecreëerde exemplaren mogen ni vanuit Zuid-België worden vervoerd. Daarom de kunstkenner het met levensgrote afbeeldii fj van de creaties doen. De KunstRai duurt tot ei zondag n mei. Foto: ANP/Marcel Antonisse door Marjolijn de Cocq Amsterdam - Het Rijksmuseum in Amsterdam hoopt eind van de maand als 'mini-minimuse- um' weer open te gaan. Direc teur Ronald de Leeuw maakte gisteren bekend dat het 'mid denschip' van het museum, dat wordt gevormd door de Nacht wachtzaal met Rembrandts gro te publiekstrekker, de Eregalerij, de voorhal, trapportalen en het restaurant, vrij van asbest is. Te gen de helft van de normale en treeprijs zal dit gedeelte worden opengesteld. De oostvleugel van het museum wordt in een twee de fase weer toegankelijk voor publiek. De westvleugel blijft echter dicht. De Leeuw presenteerde gisteren de resultaten van het onderzoek naar de verspreiding van asbest vezels in het Rijksmuseum, ver richt door de Rijksgebouwen dienst en TNO. Volgens het on derzoeksrapport is de verontrei niging beperkt tot de oost- en westvleugel van het uit 1885 stammende hoofdgebouw. Uit stof- en luchtmonsters blijkt dat het gaat om asbest in brand werende panelen in plafonds en deuren. Ook is er een bron aan getroffen in het ventilatiesys teem. In de oostvleugel, met de afdelingen Gouden Eeuw, Haag se School en Nederlandse Ge schiedenis, gaat het vooral om technische ruimtes, een aantal torens en opslagruimten. Met technische aanpa! als het dichttimmeren ruimten en het aanleggi een bypass in het ventili teem, wil De Leeuw de s< rijencollectie van het Rijks um zo snel mogelijk wee het publiek teruggeven' termijn kon hij nog nie; men. In de westvleugel (beeldiMl kunst en kunstnijverheid ook publiekszalen ven nigd. De maatregelen dit moeten worden getroffei volgens De Leeuw dermi tensief dat het 'geen ha W kaart' is de vleugel nog s e nen voor het museum i cember dicht gaat voor df plande grootschalige renff - londen - Julia Volkova (links) en Lena Katina van het Russi sche duo t AT.u. kussen elkaar innig na een optreden op een Londens podium. In Oxford Street signeerden de vriendin nen daarna hun debuutalbum '200 km/u in the wrong lane'. Het duo vertegenwoordigt Rus- lane^op 24 mei bij het Eurovisie Songfestival. Bij de bookmakers is tAT.u. veruit favoriet. Led Zeppelin put uit archief parijs - De legendarische Britse rpckband Led Zeppelin brengt j "Archiefmateriaal uit de jaren ze ventig uit op dvd en cd. Eind mei verschijnen twee dvd's met «ronamen van live-concerten tussen 1970 en 1979 en 'How The West Was Won', een serie van drie cd's met opnamen van optredens in 1972 in Los Ange les en Long Beach. Gitarist Jim my Page zei gisteren in Parijs dat er relatief weinig beeldma teriaal bestaat, omdat de groep zichzelf als een live-band be-~ schouwde en nauwelijks op te levisie verscheen. Het archief materiaal bevat inmiddels klas sieke nummers als 'Whole Lotta Love' en 'Stairway to Heaven'. 'Fatale vrouwen' trekt vrouwen - groningen - De tentoonstelling 'Fatale vrouwen' in het Gronin ger Museum heeft in ruim drie maanden tijd 115.000 bezoe kers getrokken. De expositie is daarmee de op een na bestbe- zochte tentoonstelling in de ge schiedenis van het museum. Al leen de schilderijen van de Rus sische schilder Ilja Repin trok ken meer belangstellenden: 250.000. Opvallend was dat het grootste deel van de bezoekers van de tentoonstelling 'Fatale vrouwen' van het vrouwelijk ge slacht was. Foto: EPA/lan West Russisch duo alvast in Londen In Leiden en de regio bestaat grote belangstelling voor profes sionele en amateuristische kunstbeoefening. Heilig Vuur volgt stad- en regiogenoten die musiceren, zingen, dansen, toneel spelen, fotograferen of op andere wijze actief zijn. Vandaag: schildervereniging Pictura uit Katwijk. Aan het strand hoeft ze niet meer te zitten om de zee te 'schilderen. „De zee zit in mijn hoofd", zegt Elly de Haas. „Maar dat neemt niet weg dat het heerlijk is om op locatie te schilderen. De luchten aan de kust zijn altijd zo grandioos prachtig. Daar kun je je heerlijk op uitleven." En dat hebben de leden van de Katwijkse schil- - dervereniging Pictura naar har telust gedaan, getuige de ten toonstelling dLie momenteel in het Katwijks Museum te be zichtigen is. Die tentoonstelling is er niet zo maar één. Pictura bestaat na melijk al 35 jaar en dat wordt gevierd. Met een kleine zeventig doeken waarin het Katwijkse kustleven in al zijn facetten wordt uitgebeeld. Eenzame badhokjes onder een loodgrijze hemel, een ondergaande zon die de laatste schuimkoppen doet oplichten en vissers in het avondrood. Dat alles onder het thema Van Zwin tot Zanderij'. Dat thema is twee jaar geleden al vastgesteld, vertelt De Haas. „Je moet natuurlijk wel op tijd beginnen met schilderen. Som mige leden hebben echt heel veel doeken geschilderd. Die waren bang dat het er anders zo leeg uit zou zien." Dat laat ste is geenszins het geval. De wanden van de expositieruimte worden door een mozaïek van schilderijen bedekt. Voor sommige leden was het wel even wennen, de vastgestel de thematiek. „Een enkeling is op heel specifieke onderwerpen ingesteld", zegt De Haas. „Zo is er iemand die vooral stillevens schildert. Een ander is gespeci aliseerd in bottertjes. Die moes ten echt omschakelen. Doen jullie dit alsjeblieft nooit meer, zeiden ze." Inmiddels zijn de jubileumex posities in het Katwijks Muse um tot een traditie uitgegroeid. Ook het 25 en 30-jarig bestaan van Pictura werd op die manier onder de aandacht gebracht. Uiterst toepasselijk voor een vereniging die zo in de Katwijk se samenleving is geworteld. „We worden echt overal voor Twee bezoekers van de Pictura-tentoonstelling in het Katwijks Museum. Foto: Dick Hogewoning gevraagd", zegt De Haas. „En onze zomerexposities in het 't Kerkhaventje zijn erg bekend. Daar komen altijd heel veel mensen op af. Erg gezellig." Gedurende de 35 jaar dat Pictu ra nu bestaat, is de vereniging op .diverse adressen gehuisvest geweest. Tegenwoordig is de kelder van de school aan de Randweg in Katwijk de vaste stek van de ongeveer twintig le den. De Haas: „We komen in elk geval iedere dinsdagavond bij elkaar. Soms zitten er ook nog wel eens wat mensen over dag te schilderen. De ruimte staat volledig tot onze beschik king, we kunnen we er al onze spulletjes kwijt." „Het is ontzettend stimulerend om zo met z'n allen bezig te zijn. Je geeft elkaar voortdurend advies, waardoor je werk alleen maar beter wordt. Maar boven al is het erg gezellig. We gaan ook geregeld met elkaar op stap. Met zijn allen naar het museum bijvoorbeeld. Of schil deren in de bollenvelden als het mooie weer aanbreekt in het voorjaar." De expositie Van Zwin tot Zanderij' van schildersvereni ging Pictura is tot en met 12 juli te zien in het Katwijks Mu seum, Voorstraat 46 in Kat wijk. Rody van der Pols

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 18